FerdiE. tot uitspraak in isolatiecel Boek nü een grandioze zomervakantie bij de vriendelijkste bungalowparken! Massale woningbouw na de oorlog werpt wrange vruchten af Pesterijen Turkse politie bij begrafenis Karaman Vrouwencomité eist gelijke behandeling bij uitkeringen Homoseksuele sergeant wil schadevergoeding DINSDAG 12 JULI 1988 —r'hVifi1""-— PAGINA 3 Heijn-verdachte verliest kort geding AMSTERDAM/HAARLEM (GPD/ANP) - Ferdi E„ de 45- jarige verdachte in de ontvoeringszaak van Ahold-topman G.J. Heijn, moet tot donderdag in een isolatiecel in de Bijl merbajes blijven. Op die dag doet de Haarlemse rechtbank uitspraak in de strafzaak tegen de man. De officier van jus titie heeft al laten weten dat de verdachte na de uitspraak als een 'normale' gevangene kan worden behandeld. AMSTERDAM (ANP) - De Turkse politieke politie heeft op alle moge lijke manieren geprobeerd de be grafenis van de in Amsterdam ver moorde Nihat Karaman te bemoei lijken. Als gevolg van deze 'peste rijen' kon Karaman, onder meer voorzitter van de Turkse arbeids- ersorganisatie HTIB in ons land, pas op 8 juli in plaats van op 4 juli in zijn vaderland worden begraven. Deze beschuldigingen richtten Ramazan Tunc, lid van het dage lijks bestuur van de HTIB, en Rob Duijker, goede vriend van Kara man, gisteren op een persconferen tie in Amsterdam tegen de Turkse autoriteiten. Zij hebben Karaman op zijn met vele problemen omge ven tocht naar zijn laatste rust plaats begeleid. Volgens Tune en Duijker is ge- probeerd het stoffelijk overschot op een begraafplaats in Ankara, zonder de aanwezigheid van fami lie van het slachtoffer, als zijnde het lijk van een onbekende, te laten begraven. Ettelijke malen is gepro beerd het vervoer van het stoffelijk overschot naar Erzurum in Noord- oost-Turkije, waar de ouders en verdere familie van Karaman wo nen, te bemoeilijken. Uiteindelijk kreeg de familie te horen dat Karaman in zijn geboor tedorp Ispir, 180 kilometer va zurum, moest worden begraven Door tussenkomst van advocaten, journalisten en ook het Nederlands consulaat, kon Karaman uiteinde lijk toch in Erzurum ter aarde w den besteld. De Turkse autoriteiten eisten der andere een tweede lijkschou wing, hoewel ook in Nederland een lijkschouwing was uitgevoerd. De stukken daarvan zouden de Turkse autoriteiten ter hand zijn gesteld. Gedurende de hele tocht, die van Istanboel via Ankara uiteindelijk naar Erzurum leidde, zijn de bege leiders volgens hun zeggen gescha duwd door de politieke politie, een onderdeel van het ministerie van binnenlandse zaken. De Turkse au toriteiten zouden de begrafenis in alle stilte hebben willen laten plaatsvinden uit angst voor de monstraties. De Amsterdamse politie is het weekeinde begonnen met het na trekken van informatie die in een anonieme brief aan de Turkse ar beidersorganisatie over de moord op Karaman werd gegeven. In de brief zou staan dat politieke motie ven ten grondslag hebben gelegen aan de moord op Karaman. ME op zoek naar gifworst in park AMSTERDAM (ANP) - Een pelo ton van zestig ME'ers is vanoch tend begonnen friet het uitkammen van het Amsterdamse Sarphati- park op zoek naar stukjes vergiftig de worst die daar zijn rondge strooid. Afgelopen weekeinde zijn vijf honden overleden na het eten van dergelijke worst. Tot de actie is besloten om te voorkomen dat de worst door bijvoorbeeld spelende kinderen of nog meer honden wordt opgegeten. Ook zal het park worden schoongemaakt, de grond zal worden aangeharkt, het gras ge knipt en zandbakken ververst. Daarna zal het park weer worden opengesteld. De man uit Landsmeer verloor gis termiddag in Amsterdam een kort geding, waarin hij om onmiddellij ke opheffing van zijn isolement Symbolische geldboete voor 'helse hexen' ALKMAAR (GPD) - De Alkmaar- se politierechter N. Geleijnse heeft gisteren zeven vrouwen van de stichting De Helse Hex in Amster dam wegens smaad veroordeeld tot een symbolische geldboete van 25 gulden. De vrouwen werden vo rig jaar februari in Uitgeest gear resteerd bij het huis-aan-huis ver spreiden van pamfletten, die ge richt waren tegen een psychothera peut uit die plaats. De actievoersters wilden andere vrouwen waarschuwen voor de 'praktijken van de man'. De thera peut stond in 1986 bij het gerechts hof in Amsterdam terecht wegens ontucht met vrouwelijke patiën ten. De man werd in één geval schuldig bevonden en kreeg daar voor een boete van duizend gul den. De eis luidde een jaar gevan genisstraf en het verbod om gedu rende drie jaar zelfstandig een praktijk uit te oefenen. Het grote verschil tussen eis en strafmaat is de vrouwen en hun aanhang een doorn in het oog. Dat bleek ook gisteren tijdens het pro ces in een overvolle rechtszaal. Hoofofficier van justitie A. Jo- sephus Jitta moest zijn requisitoir verschillende malen onderbreken, omdat 'helse hexen' op de publieke tribune hun emoties niet meer de baas konden. Volgens de vrouwen heeft het hof een seksist de hand boven het hoofd gehouden. De stichting De Helse Hex is bovendien van oor deel dat nog iedere dag vrouwen onder het mom van therapie het slachtoffer worden van seksueel misbruik door hulpverleners. Door acties wil de stichting hier de aan dacht op vestigen. Politierechter N. Geleijnse er kende dat steeds vaker blijkt dat vrouwen worden misbruikt in het kader van een therapie. Geleijnse vond het om die reden ook begrij pelijk dat er een stichting is opge richt die vrouwen daarvoor wil waarschuwen. "Maar het doel hei ligt niet altijd de middelen", aldus de rechter. Binnenland kort Arrestatie Een speciaal arrestatieteam van de rijkspolitie is er gisteravond na een zoekactie van enkele uren in i Westduitse man en te arresteren. Het tweetal was eerder op de dag in Andijk ont komen in een politiewagen, nadat zij waren aangehouden. De twee worden in Nederland, België en West-Duitsland gezocht op verden king van het plegen van autodief stallen, vermogensdelicten en in braken. Grap Bewoners van de stad Gronin gen zijn gisteren het slachtoffer ge worden van ecm grap. Ze vonden 's morgens vroeg een kaartje in hun brievenbus waarin een groot on derzoek naar brandveiligheid van woningen werd aangekondigd. Het kaartje leek afkomstig van de dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente, maar is vermoe delijk gemaakt door krakers (van wie onlangs een brandgevaarlijk pand is ontruimd). De gemeente werd overstroomd met telefoontjes van ongeruste mensen. Dodelijk ongeval Een 36-jarige vrouw uit Nijme gen is zondag tijdens een bergwan deling in Tirol om het leven geko men. Zij stortte 200 meter naar be neden en moet volgens een woord voerder van de Oostenrijkse politie op slag dood zijn geweest. Haar li chaam werd met een helikopter ge- vroeg. Hij is momenteel onderge bracht in een isolatiecel en wordt permanent met twee videocame ra's in de gaten gehouden. Vanwe ge de camera's brandt dag en nacht licht in de cel. Ook wordt het dag licht gefilterd door op het raam ge plakte folie. Alleen zijn naaste fa milie mag hem bezoeken. De rechtbankpresident stelde dat de advocaten van E., mr. J. Weermeijer en mr. Stassen, bij hem aan het verkeerde adres zijn. Ze moeten volgens Asscher het bevel tot het opleggen van de beperkin gen aanvechten bij de rechtbank in Haarlem, omdat de Haarlemse offi cier van justitie voor het isolement verantwoordelijk is. De beperkingen zijn Ferdi E. op gelegd omdat het openbaar minis terie vreest dat hij zelfmoord pleegt. Hoewel zijn advocaten dit "in de huidige situatie" betwisten, bestaan volgens de landsadvocaat mr. Daalder voldoende aanwijzin gen dat de verdachte wel degelijk zelfmoordneigingen heeft. "Wij willen kost wat het kost voorko men dat gedetineerden zelfmoord plegen", aldus Daalder. Als het om een junkie zou gaan zou het niemand kunnen schelen of deze zichzelf van het leven zou beroven, verklaarde hij. "Maar in deze bijzondere zaak is het in het rechtsbelang en het belang van de openbare orde en de maatschappij dat de verdachte het vonnis hoort", aldus Daalder. Als E. zelf moord zou plegen, kan een ve deling in de zaak Heijn nooit den uitgesproken. Mr. Daalder wees de eisen van Ferdi E. verder van de hand, omdat hij evenals de rechtbankpresident vond dat zijn advocaten met hun bezwaren bij de raadkamer van de rechtbank in Haarlem moesten zijn. De advocaten van E. zeiden zich met opzet niet tot de raadkamer van de Haarlemse rechtbank te hebben gewend omdat ze een ver derstrekkende beslissing wilden. Ze voorzien namelijk dat indien de raadkamer de beperkingen zou op heffen de directeur van de Bijlmer bajes gebruik maakt van zijn mo gelijkheid dezelfde beperkingen op te leggen. Ze hadden gehoopt dat mr. Asscher dit zou verbieden, maar die verklaarde dit niet te kun nen doen, omdat hij daarmee een beslissing zou moeten toetsen die nog niet eens genomen is. BRUNSBÜTTELIKIEL - Door een krachtige explosie op een Nederlands schip in een sluis in Brunsbüttel aan het Kieler-kanaal zijn gisteren één dode en vijftien zwaar gewonden gevallen. Een matroos wordt nog vermist. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Door de explosie werd een personenauto van het scheepsdek veertig meter weggeslingerd. Talrijke ruiten in de omgeving gingen c DEN HAAG (GPD) Jack Green, een Amerikaanse sergeant die vanwege zijn homoseksualiteit uit het Amerikaanse leger is ontslagen, gaat procederen tegen de Nederlandse ministeries van defensie en financiën. Green wil schadevergoeding voor de ellende die hem en zijn Nederlandse vriend door toedoen van Neder landse ambtenaren is berokkend. De eis zou enige honderdduizenden guldens bedragen, zo meldt de Gay-krant, een blad voor homoseksuelen. Green had zijn homoseksualiteit altijd verborgen weten te houden. Een Nederlandse marechaussee bracht de Amerikanen op de luchtmachtbasis Soester- berg, de thuisbasis van Green, op de hoogte van de ho moseksualiteit van de Amerikaanse onderofficier. Die hebben vervolgens in samenwerking met de Konink lijke Marechaussee een nader ónderzoek ingesteld. Green werd gearresteerd, maar verblijft inmiddels weer in Nederland. DEN HAAG (ANP) - Vijf verte genwoordigsters van diverse vrou wenorganisaties, - met een geza menlijke achterban van twee mil joen vrouwen - hebben gisteren bij minister De Graaf (sociale zaken) protest aangetekend tegen de ma nier waarop de bewindsman pro beert uit te komen onder het geven van een uitkering aan vrouwen die daar recht op hebben. De regering heeft de mond vol over emancipa tie, maar geeft niet thuis als het geld gaat kosten, stellen de vrou- Zowel in de aaw (arbeidsonge schiktheid) als in de wwv (werk loosheid) heeft De Graaf, gedwon gen door rechterlijke uitspraken, een beperkte vorm van gelijke be handeling voorgesteld. Dat lokte van vele kanten kritiek uit. De vrouwen in het comité spreken van minachting van de rechter en min achting van vrouwen. "Ten eerste willen we de rechter vragen te gebieden dat de staat voorlichting gaat geven over de ge lijke rechten van vrouwen op een aaw-uitkering, die zijn vastgesteld door het hoogste beroepsorgaan in de sociale zekerheid, de Centrale Raad van Beroep. Als het parle ment het wetsvoorstel van staats secretaris De Graaf van sociale za ken zou steunen, stappen we op nieuw naar de rechter", aldus de vrouwen, verenigd in het 'Comité Gelijke Rechten Nu'. De juriste mr. D. Pessers van het comité staat versteld van het ge brek aan argumenten die de staats secretaris aanvoert. Pessers: "Het wetsontwerp van De Graaf over de aaw deugt gewoon niet. Hij ont neemt mensen met terugwerkende kracht hun uitkering en met terug werkende kracht stelt hij een inko- In de beschaafde wereld is zoiets nog niet vertoond". "Daarnaast ontneemt hij vrou wen hun rechten als zij een aaw- uitkering na 5 januari van dit jaar aanvragen (de dag waarop de Cen trale Raad van Beroep de vrouwen gelijk gaf en de overheidswetge- ving op het punt van discriminatie onderuit haalde). Bovendien is zijn wetsvoorstel snel in elkaar ge prutst en in strijd met de beginse len van behoorlijk bestuur: hij heeft geen adviezen gevraagd van de Emancipatieraad en de Sociaal Economische Raad. Zijn enige ar gument voor deze handelwijze is dat het anders allemaal teveel kost". Volgens een berekening van de bedrijfsvereniging Detam zouden in totaal een kleine 300.000 vrou wen rechten kunnen doen gelden op een aaw-uitkering met terug werkende kracht. Het gaat daarbij om vrouwen die voor 1979 arbeids ongeschikt waren en aan wie een uitkering werd geweigerd omdat zij geen kostwinster waren. Die zelfde kostwinnerseis werd ook aan vrouwen gesteld bij de aan vraag van de werkloosheidsuitke ring wwv. In beide gevallen kregen vrouwen die tegen deze discrimi natie procedeerden uiteindelijk ge lijk van de Centrale Raad van Be roep of van het Europese Hof van Justitie. Over de wwv hebben de gemeen ten inmiddels een circulaire gekre gen van De Graaf. Daarin geeft hij een beperkte uitleg aan de gelijk berechtiging. Daarmee loopt hij volgens de vrouwen bewust het ri sico van nieuwe juridische proce dures. Dat risico neemt hij om de kosten zo laag mogelijk te houden. Tien jaar cel voor moord op pompbediende AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren een 21-jarige man uit Amster dam in hoger beroep veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke tbr. Hij werd schuldig bevonden aan het dood schieten van de 51-jarige pompbe diende J. van de Linden bij een overval op een tankstation in Nieuw-Vennep op 19 mei vorig jaar. Ook werd hij schuldig bevon den aan een overval in Harmeien op 8 mei vorig jaar, waarbij een pompbediende werd neergeslagen en gekneveld. ADVERTENTIE Doe 't: go deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungalowpark von Vendorado in Hooi direkf de folder bi| V&D, ABN Bonk of D.-Reizen het mooie Limburg: bungolowpork Loohorst of Weerterbergen. Om te genieten von de zomer... en de vele verrossingen von Vendorodo. Procbtig gelegen bungolows met olie komfort ind. kleuren-tv en open baoid. Met volop wondel- en fietsmogelijkbeden, uitgebreide ontspanningsprogrommo's voor jong en oud, gratis woterpret voor groot en klein met subtropisch golfslogbod, sensotionele woterglijboon en veiwormd buitenbod von co. 32°C. Met midgetgolf, kinderspeelbuis, speeltuintjes, bowling, tennisbonen, souno en gezellige restaurants met vriendelijke Nu ook bij de grote postkantoren. Of vroag 'm oan bij de Vendorodo Reserveringscentrale: NENDOMDO Wandelvierdaagse Onder bijzonder gunstige weers omstandigheden - droog en niet te warm - is vanmorgen de 35ste edi tie van de Apeldoornse wandel vierdaagse van start gegaan met een record aantal deelnemers. Van de 2306 ingeschreven wandellief hebbers zijn er 2288 vertrokken. De overigen kwamen niet opdagen. Er wordt deelgenomen door wande laars uit dertien landen. DEN HAAG - Kwaliteit was na de oorlog niet het belangrijkste pro bleem in de woningbouw. Waar het om ging was dat er zo snel mogelijk zo veel mogelijk huizen moesten worden gebouwd. Er moest veel worden ingehaald, omdat er in de oorlog niet was gebouwd en de be volking behoorlijk was toegeno men. Er is toen meer gelet op kwantiteit dan op kwaliteit. Nu zie je daar de gevolgen van. door Runa Hellinga Dit is de mening van prof. ir. J. Witteveen, directeur van het TNO Instituut voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies (IBBC). Zijn in stituut wordt er iedere keer bij ge haald wanneer ergens in Neder land een flat dreigt in te storten. En dat komt de laatste tijd steeds va ker voor. De naoorlogse bouw- hausse van hoge flats en Bogaerts- woningen (de toenmalige minister van Volkshuisvesting) begint zijn wrange vruchten af te werpen. Op basis van een rapport van het IBBC liet de woningbouwvereni ging 's Gravenhage in 1984 vier flats in de wijk Morgenstond ont ruimen, nadat uit het technische onderzoek was gebleken dat in de muren, gevels en plafonds grote scheuren zaten en het gevaar van neerstortende blokken beton niet denkbeeldig was. Een paar weken geleden was het weer raak, toen in Wormerveer een galerij van een flatgebouw afbrak. De bewoners van deze en twee na bijgelegen flats werden onmiddel lijk geëvacueerd. Vorige week con stateerde het IBBC dat nog een zestal andere flats, gebouwd door dezelfde aannemer, soortgelijke gebreken vertonen en op korte ter mijn gestut moeten worden. De gevallen in Wormerveer en Den Haag hebben de afgelopen ja ren de aandacht getrokken, omdat het om zulke grote aantallen men sen ging die op korte termijn hun huis moesten verlaten. Op kleinere schaal is er veel vaker sprake van ernstige bouwtechnische proble men bij in beton gebouwde wonin gen, niet alleen bij flats, maar ook wel eens bij eengezinswoningen. Het is volgens Witteveen geen ty pisch Nederlands verschijnsel: „Je ziet het overal optreden waar in korte tijd grote aantallen huizen zijn gebouwd. Veel ontwikkelings landen zullen over 25 jaar met soortgelijke gevallen worden ge confronteerd. Maar voor hen geldt nu hetzelfde als voor Nederland na de oorlog gold: ze zitten met een gi gantische woningnood en op dit moment zijn de aantallen belang rijker dan de kwaliteit". Onaantrekkelijk Over de woningbouw uit die eer ste jaren na de oorlog valt zelden iets goeds te melden. Met verhalen over bouwtechnische problemen, betonrot, vandalisme en sociaal verval zijn de betonnen galerijflats zo langzamerhand tot het meest onaantrekkelijke deel van de wo ningmarkt verworden. De recente berichten uit Wormerveer zullen menige bewoner van een galerijflat onprettige gevoelens hebben be zorgd. Toch is er volgens Witteveen op beton als bouwmateriaal eigen lijk niets aan te merken. "Voor de oorlog is een aantal hoogbouwflats in beton neergezet, die staan er vijftig jaar na dato nog puntgaaf bij. De Nirwanaflat in Den Haag staat zelfs op de monu mentenlijst. En in dezelfde tijd waarin de probleemflats gebouwd zijn, zijn er ook gigantische water staatkundige werken in beton tot stand gekomen waar nog nooit moeilijkheden mee zijn geweest. Het verschil is wel dat het toezicht op de bouw daarvan perfecte kwa liteit garandeerde en dat was bij de naoorlogse hoogbouw niet het ge val". Beton mag voor de oorlog dan al op beperkte schaal gebruikt zijn in de woningbouw, pas na de oorlog vond het materiaal een groot scheepse toepassing. De onbe kendheid met beton was dus groot en dat leidde er in het geval van de Morgenstondflats toe dat het mate riaal op een totaal verkeerde ma nier werd toepast. Bovendien zijn volgens Witteveen bij veel flats nogal wat uitvoeringsfouten ge maakt die te wijten waren aan on kunde en gebrek aan ervaring met het materiaal. Dat wijt hij ondermeer aan de si tuatie op de arbeidsmarkt. Er was in die jaren een groot gebrek aan geschoolde bouwvakkers. De bouw betrok zijn nieuwe personeel vooral onder voormalige midden standers en mensen uit de agrari sche sector. De gevolgen daarvan worden nu zichtbaar in de slechte kwaliteit van de woningbouw. Slecht onderhoud Witteveen wil overigens niet al leen de aannemers de schuld ge ven. Want de problemen worden niet alleen veroorzaakt door bouw- fouten, maar ook door slecht on derhoud. Jarenland gold beton als materiaal dat nauwelijks zorg no dig had en investeerden woning bouwverenigingen liever in de bouw van meer huizen dan in het onderhoud van hun bestaande wo ningbestand. Inmiddels is duide lijk dat beton helaas niet zo'n mak kelijk materiaal is als altijd werd aangenomen. Soms komt men daar, zoals in Wormerveer, te, laat achter. De galerij in Wormerveer had volgens Witteveen helemaal niet naai' beneden hoeven storten als er bijtijds naar gekeken was. Maar het noodzakelijke onderhoud is in dit geval jaren achterwege gebleven. "Je moet dan ook oppassen dit ene incident niet als maatgevend voor alle flats te zien. Meestal worden dergelijke problemen wel op tijd ontdekt en gerepareerd", aldus Witteveen. De oorzaak van alle ellende in Wormerveer lag in het doorroesten van de wapening. Dat is volgens' Witteveen een bekend probleem bij galerijflats. Om te zorgen voor een stevige constructie wordt een wapening in het beton van gev- vlochten draadstaai aangebracht. Wanneer dat goed gebeurt, zijn er geen problemen: dan zorgt een chemische reactie tussen beton en staal ervoor dat de wapening niet kan roesten en kan zo'n constructie jaren mee. Bij een groot aantal galerijen, maar ook bij andere uitstekende delen zoals balkons, is de wape ning echter verkeerd geplaatst. Daardoor gaat het beton scheuren en komt er water in, waardoor het staaldraad begint te roesten. Wan neer zo'n proces lang genoeg door gaat, stort zo'n uitstekend deel op een goede dag naar beneden. Inspectie Daarom is een regelmatige in spectie van het beton noodzakelijk. Dat is niet eenvoudig, geeft Witte veen toe. Een leek kan de begin nende scheurtjes niet zien en in veel gevallen zijn galerijen afge werkt met tegeltjes, waardoor je het beton helemaal niet in de gaten kunt houden. Van buitenaf is bo vendien niet na te gaan of de wape ning op de goede plaats is aange bracht. TNO heeft daarvoor specia le detectoren waarmee de ligging van het staal precies gemeten kan worden. Dat is specialistisch werk dat de onderhoudsdienst van een wo ningbouwvereniging niet zelf kan doen. Er zijn echter bedrijven die gespecialiseerd zijn in het onder houd van beton. Zij hebben de no dige kennis in huis en kunnen veel problemen voorkomen als ze er bij tijds bijgeroepen worden. Flatbe woners doen er volgens hem dan ook verstandig aan hun woning bouwvereniging om een regelmati ge inspectie van de galerijen te vra gen „Er zijn trouwens heel veel cor poraties die dat al doen", aldus Wit teveen. Het doorroesten van de wape ning heeft niets te maken met be tonrot, waarmee het vaak op één hoop wordt gegooid. Dat laatste is een proces, waarbij het beton on der invloed van luchtverontreini ging wordt aangetast. Daardoor verliest het zijn beschermende werking en wordt de wapening aangetast: "Je ziet dan de stukken eraf vliegen omdat het staaldraad uitzet". Betonrot is makkelijk te re pareren en bovendien simpel te voorkomen door een beschermen de coating aan te brengen. Volgens Witteveen zullen bewo ners van nieuwbouwflats in de toe komst nog maar zelden met soort gelijke rampen als die in Wormer veer worden geconfronteerd: "De eisen zijn veel strenger geworden, de kwaliteitszorg is verbeterd en -de kennis over het materiaal is veel groter dan vroeger". Gebruiksaanwijzing Op het terrein van het onder houd kan volgens hem echter nog veel verbeterd worden. Wat hem verbaast en irriteert, is dat gebou wen nog steeds zonder enige ge bruiksaanwijzing worden opgele verd. Daardoor moet de eigenaar - hetzij de bewoner, hetzij de ver huurder - in de loop der jaren door schade en schande maar uitvinden wat voor onderhoud de verschil lende onderdelen van een woning nodig hebben. Witteveen: "Dat is idioot. Bij ie dere wasmachine zit een gebruiks aanwijzing waarin aanwijzingen voor het onderhoud staan. Als een architect materialen voorschrijft, zou hij daarbij moeten aangeven wat voor onderhoud die vergen. In Amerika is het ondenkbaar dat een gebouw wordt opgeleverd zonder onderhoudsbestek. We moeten ge bouwen meer gaan zien als indus triële producten. Daarbij is een ge bruiksaanwijzing en een onder- houdsservice heel normaal".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3