€10° r 'We spelen om de stofzuiger met de rode slang, let op: de rode slang' Achtergrond mZTtmMAG WO/VP 1 Sihanouk verrast vriend en vijand met aftreden Zendingsblad 'Vandaar': Spelen hebben ook negatieve kant PAGINA 2 DINSDAG 12 JULI 1938; 5' r I f I Miljoenenomzet in illegale bingo's: DEN HAAG - Het bingo- spel is ons land in korte tijd een van de populairste kansspelen geworden, waarin vele miljoenen gul dens omgaan. Voor de or ganisatoren rinkelt de kas sa constant. In de meeste gevallen wordt gespeeld om slechts een klein deel van de inzet. De rest is net to-winst voor de bingo- master. want het spel is il legaal. En voorlopig komt daar geen einde aan, want met uitzondering van Rot terdam is vrijwel nergens in ons land enige controle. door Weert Schenk Bingo werd aanvankelijk uitslui tend in de gezelligheidssfeer be oefend in sportkantines en paro chie- en dorpshuizen. De prijzen beperkten zich tot een taart, een waardebon en, als het mee zat, een hoofdprijs in de vorm van een radio of zwart-wit televisie. De opbrengst van de bingo was bestemd voor de clubkas. Voor het spelen van bingo op deze wijze is volgens de in 1974 gewijzigde wet op de kansspelen geen vergunning nodig. Er kan worden volstaan met een kennis geving van de bijeenkomst aan burgemeester en wethouders. De wet bepaalt dat er niet meer dan 1700 gulden prijzengeld ter be schikking mag worden gesteld. Toen deze bepaling in de wet werd opgenomen zag men bingo nog als een "onschuldig volks vermaak", een "haast folkloris tisch, sociaal gebeuren". In de loop der jaren is het bmgospel echter steeds meer een commer ciële aangelegenheid geworden Lucratief Commerciële bingo-masters bieden zich aan bij verenigingen om een bingo-bijeenkomst te or ganiseren. De vereniging krijgt een tevoren afgesproken bedrag en het grootste deel van de winst gaat naar de organisator. De club kan op die manier dienen als een soort dekmantel. De meeste bingomasters sto ren zich niet aan die wettelijke eis van het 'ideële doel' en al hele maal niet aan de prijzenlimieten. Ze huren een zaal en spelen. In dien men daar prijs op stelt, wor den de spelers met busjes van huis gehaald. Een bingo-master in Den Haag heeft zelfs een inva liden-bus rijden. De zalen zitten telkens vol. In het normale illegale circuit gaat ongeveer 75 procent naar de bingomaster. Een klein reken sommetje. De 200 spelers in een zaal kopen gemiddeld voor 40 gulden aan bingoboekjes. Dat le vert de organisator 8000 gulden op. Als er driemaal op een avond een prijs uitgaat van 1000 gulden, mogen de spelers blij zijn. De bingomaster steekt zo, na aftrek van minimale onkosten en de zaalhuur, een kleine 5000 gulden in de zak. Als hij zes keer per week zo'n avond organiseert, ver dient hij een slordige 30.000 gul den. Een lucratieve bezigheid dus. Volgens een onlangs gehouden bliksemonderzoek van de Dienst voor het IJkwezen worden in 56 gemeenten commerciële bingo's georganiseerd, waarbij slechts in vijf gemeenten sprake is van eni ge controle. Er spelen, naar schatting, in totaal vijf miljoen mensen, 2,5 maal zoveel als de le gale casino's vorig jaar aan bezoe kers trokken. De totale omzet van illegale bingo's wordt ge schat op 500 miljoen gulden. Radio-bingo Hierbij is de radio-bingo nog niet meegerekend, die vele hon derden etherpiraten minstens eenmaal per week organiseren. Bingokaarten kunnen vooraf worden gekocht bij de plaatselij ke patatkraam of videotheek. Voor de radio-piraten zijn deze uitzendingen altijd bingo; een grote luisterdichtheid is gegaran deerd. Op de radiobingo's is hele maal geen controle mogelijk. In Den Haag was een ware wildgroei van radiobingo's. Bui tenlanders, zoals Hindoestanen en Marokkanen, hebben hun ei gen zenders. Deze week rolde de Haagse politie twee grote bingo zenders op. In aanwezigheid van vijf officieren van justitie en vijf rechter-commissarissen vielen dertig rechercheurs elf panden binnen. De twee zenders hielden zich reeds enkele jaren bezig met het bingospel. Volgens een lage schatting van de politie hadden de twee elk een omzet van min stens 1 miljoen per jaar. De poli tie heeft de invallen maanden lang voorbereid om voldoende bewijsmateriaal te vergaren. "Er is achter dit soort zenders nauwe lijks een vinger te krijgen" zegt een woordvoerder. Bingomasters en spelers zijn niet gebaat bij het oprollen van de zaak. Politiemensen zouden elke avond op de bingo-avonden aanwezig moeten zijn om er enig grip op te kunnen krijgen. En dan nog. De bingo-master roept: "We spelen nu om de stofzuiger met de rode slang. U hoort het goed, de rode slang". Dat is een code. De volgende dag kan de winnaar van die stofzuiger bij de achter deur bijvoorbeeld een enveloppe met een paar duizend gulden op halen. Hoe is dat te controleren? Richtlijnen Politiekorpsen in ons land tre- mh- O V y<( "?V Ö?0 •Tv R. V JB' kJC Een aankondiging i illegale bingo-avond. Het publiek telt grif 40 gulden voor e den niettemin met regelmaat op tegen lieden die met het organi seren van bingo's de Wet op de Kansspelen overtreden. Een aan tal processen-verbaal werd opge maakt tegen mensen die een ver eniging gebruikten als dekman tel bij een aanvraag voor een bin go-vergunning. In 1985 werd in Gelderland een club opgerold. Een van een uitke ring levend echtpaar verdiende er een ton per jaar bij met het houden van bingo-avondjes. In een ander geval werd een bingo exploitant gearresteerd die spe lers met nepprijzen tot gokken aanzette. De grote prijzen bleken in handen te vallen van bevrien de relaties die de gewonnen geld sommen later weer aan de man teruggaven. In 1982 al stelde de toenmalige staatsecretaris van justitie: "Het bingospel dreigt te verwijderen van het destijds door de wetgever ingenomen standpunt dat bingo Bingo Let op! M.R.T.T. Bingo Zondag bingo met Anny en Jo We gaan verhuizen The Best Bingo in Town vanaf maandag 4 juli in café-rest. Royal Almelo BW Borne. A s. dinsdag verrassings- bingo bij Café Annink. Bornerbroek. lp Kririn LLOfl vflrriflr f 7Sfl Zondagavond grandioze bingo bi| Poppe. Almelo 15 Rondes ie plankje f 5.-. de rest f 2.50 Grandioze bingo donderdag en zc Cafe Royal Almelo. 1e Plande f rest f 2.50 Vegter Jeanscem een 'folkloristisch, sociaal gebeu ren is". In een groot aantal ge meenten zijn strengere richtlij nen opgesteld voor het organise ren van bingo's teneinde onge wenste uitwassen te voorkomen. In de praktijk heeft dat niet veel uitgehaald. Integendeel, de zaak lijkt volledig uit de hand te lopen. In allerlei regionale kran ten, met name die in het oosten van het land, verschijnt naast ru brieken als 'te koop aangeboden' en 'huwelijk en kennismaking' ook het hoofdstuk 'bingo'. Daar in staan tientallen aankondigin gen van bingo-avonden. Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) liet deze week in de Tweede Kamer weten niets te voelen voor de herziening van de Wet op de Kansspelen. De ge meenten, die voor wat betreft het bingo-spel een eigen verantwoor delijkheid hebben, moeten zelf maar ingrijpen. Drs B. Polders, secretaris van de Raad voor de Casinospelen en voorzitter van het Nederlands In stituut voor Kansspelonderzoek, vindt dat er wel een nieuwe lan delijke regeling moet komen. Het commerciële bingospel moet worden gelegaliseerd, want er is kennelijk behoefte aan. Bij een wettelijke regeling kan de con trole worden geregeld over de in zet, de uitbetaling, en het materi aal. "Er komen dan garanties dat de spelers niet worden belazerd" Onderwereld Rotterdam is de enige gemeen te waar gewerkt wordt aan een gedoogbeleid. Er zijn acht grote bingohallen, waar jaarlijks 550.000 mensen spelen en die voor een omzet zorgen van ruim 20 miljoen gulden. De opbrengst van het horeca-gedeelte valt daar nog buiten. De commerciële bingomasters in de Maasstad proberen zo dicht mogelijk tegen de huidige wette lijke regeling aan te kruipen. Zij hebben zich verenigd en maken zich sterk voor een nieuwe wette lijke regeling met een goede con trole. Hoofdinspecteur A. Heijme- ring, chef Bijzondere Wetten van de Rotterdamse politie, zegt dat de acht bingomasters hoe dan ook in overtreding zijn. In over leg met justitie probeert Heijme- ring een beleid te ontwikkelen, waarbij de commerciële bingo's onder bepaalde voorwaarden worden geaccepteerd. De voorwaarden zullen dan waarschijnlijk onder meer inhou den: regels die zekerheid geven aan de geest van het bingospel, een controlesysteem, afdracht van een bepaald bedrag aan een ideeel doel, een legale bedrijfs voering en geen betrokkenheid met de onderwereld. Doordat er afspraken zijn ge maakt met de bingo-masters, is er geen bingo meer waarop de po litie geen vat op heeft. Zo is met de bingomasters afgesproken dat een bepaald percentage van de inzet zal worden uitgekeerd als prijzengeld. Volgens Heijmering bedraagt dat percentage 70 pro cent. Rond de een miljoen gulden wordt afgedragen aan allerlei goede doelen. Heijmering zegt dat de ontwik kelingen rond het bingospel om een landelijke regeling schreeu wen. "Men kan niet blijven doen alsof er niets aan de hand is". Hij stelt voor om de regelingen die in Engeland bestaan over te nemen. "Daar is een goede controle en af dracht aan de fiscus". En als het niet gebeurt? Heij mering: "Dan ben ik bang dat het crimineel milieu zich er op stort. Er zit veel geld in, dus het is voor de onderwereld aantrekkelijk. Trouwens, in Den Haag werd en kele maanden geleden al iemand vermoord vanwege de bingo-be langen". Bijeenkomst op losse schroeven BANGKOK (IPS/GPD) - Prins Norodom Sihanouk, het voormalig staashoofd van Kampuchea, ver- rastte gistermorgen vriend en vij and met de aankondiging dat hij af treedt als leider van de verzetscoa- litie. Hiermee is het twijfelachtig geworden of de informele vredes besprekingen op 25 juli in Jakarta door zullen gaan. Sihanouk, die vorig jaar mei een jaar met 'verlof ging als leider van de verzetscoalitie, wilde nog mets zeggen over zijn beweegredenen, alleen dat ze 'ernstig' waren. In de in de Thaise hoofdstad Bangkok uitgegeven verklaring werd alleen gezegd dat de komende tijd al zijn bezoeken in de regio zijn afgelast. De prins wil in ballingschap in Frankrijk gaan leven. Aan de zogenoemde 'cocktail party' in Jakarta zouden de drie partijen in het verzet en de door Vietnam in het zadel geholpen re gering in Phnom Penh deelnemen. In de kwestie-Kampuchea zat de laatste maanden opmerkelijk veel beweging na besprekingen tussen premier Hun Sen en Sihanouk in Frankrijk en de terugtrekking van een groot deel van het Vietnamese leger. Kwikzilveren prins Sihanouk is de belangrijkste kandidaat voor de leiding van een overgangsregering. De 'kwikzilve ren prins', zoals hij wel wordt ge noemd, heeft verschillende keren het einde van zijn politieke carrière aangekondigd, maar is hier steeds op teruggekomen. Vorige week vergaderden de mi nisters van buitenlandse zaken van de Asean (Associatie van Zuid- oostaziatische Landen) in Bang kok over de kwestie-Kampuchea en de terugtrekking van 50.000 van de 120.000 Vietnamese soldaten uit dit land. Centraal stond het pro bleem van de Rode Khmer, die tus sen 1975 en 1978 minstens 1,5 mil joen Kampucheanen de dood in joeg. .Vele betrokkenen zijn bang dat Rode Khmer met haar ruim 35.000 guerrillastrijders opnieuw aan de macht zal konten in Kam puchea. Ontwapening Ontwapening van de Rode Kh mer, die vanuit Thailand het Viet namese leger bestookt, lijkt nu het voornaamste probleem bij het zoe ken naar een oplossing. De andere twee partijen in de verzetscoalitie, de Sihanoukisten en de Vrije Kh mer zijn voor Vietnam wel accepta bel als onderhandelingspartners. Sihanouk wekte in een toe spraak voor de Asean-vergadering al enige consternatie door een van zijn hoofdeisen te laten vallen: de installering van een internationale vredesmacht, die de terugtrekking! van het Vietnamese leger moet overzien en dient te voorkomen dat de Rode Khmer weer aan de macht komt. De prins liet deze voorwaar de vallen in ruil voor een akkoord,; waarin de Rode Khmer toezegt vreedzaam mee te werken in een vierpartijenregering. Waarnemers in Bangkok vonden dit een veeg teken. Hieruit zou blij ken dat de Rode Khmer veel meer macht heeft in de verzetscoalitie dan algemeen werd aangenomen. Sihanouk bevestigde dit indirect in zijn toespraak: „Ik vind het jam mer de vredesmacht op te moeten geven, omdat het risico bestaat dat de Kampucheanen opnieuw slachtoffer worden van de wrede Pol Potiaanse Rode Khmers". Mensenrechten De Rode Khmer geniet in haar vluchtelingenkampen in Thailand een twijfelachtige reputatie op het gebied van de mensenrechten. De guerrillagroep zou tegen een vre desmacht zijn, omdat dit haar mili taire superioriteit aantast. Japan had vorige week aangeboden de kosten van de vredesmacht voor zijn rekening te nemen en de Asean-ministers hadden de instal lering opgenomen in hun slotver klaring. Maar in Bangkok ging vorige! week het gerucht dat Khieu Samp- han, in naam de leider van de Rode Khmer, dreigde niet deel te nemen aan de cocktail party. De Ameri kaanse minister Shultz verklaarde eveneens vorige week in Bangkok dat hij achter het idee van de vre-1 desmacht stond, maar hij zei niets over de bereidheid van China om de bevoorrading van de Rode Kh mer te staken. Shultz bepleitte tevens de vrij willige terugkeer van Vietnamese vluchtelingen. Hij was van mening dat het hervestigingsbeleid dat de VS en andere westerse landen han teren, voor Indochinese vluchtelin gen niet meer werkte en dat serieus moest worden overwogen om, als alternatief, de Vietnamezen vrij willig te laten repatriëren. Toezicht China hield de guerrillagroep na de verdrijving eind 1978 op de been met wapenleveranties. Shultz er kende alleen dat China's standpunt ten opzichte van de Rode Khmer buitengewoon belangrijk is. Pe king liet weten dat het voor prak tisch en effectief internationaal toezicht is, zonder de vredesmacht te noemen. Vietnam heeft gewaar schuwd dat het zijn soldaten niet zal terughalen als de Rode Khmer doorgaat met vechten. Prins Norodom Sihanouk zet de informele ontmoeting van bij het con flict betrokken partijen op losse schroeven met zijn aftreden als leider van de verzetscoalitie. (foto anpi "Ondanks een ogenschijnlijke verbetering van het democra tisch klimaat in Korea typeren velen het nieuwe bewind toch als 'een militair regime met een glimlach'. En dat gezicht zal wel zo blijven tot en met de Spelen, maar het is afwachten wat er daarna gebeurt. Echte verande ringen in de 'kapitalistische dic tatuur' van Zuid-Korea lijken niet op handen". Dat schrijft A. M. Mook in een commentaar in het juli-augus- tus-nummer van het zendings blad 'Vandaar', uitgave van de Zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland en van de Raad voor de Zending van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Het mogen organiseren van de Olympische Spelen is voor een land heel belangrijk. "Korea kan zo opnieuw aan de wereld tonen waartoe het in staat is, en het lijdt geen twijfel dat de Spelen een staaltje van Koreaans vernuft en organisatietalent zullen laten Mook ziet ook negatieve kan ten, "al zal ons dat door vele Ko niet in dank worden afge- i". "Andere Koreanen zul len ons evenwel dankbaar zijn, omdat door het vermelden van de minder fraaie kanten ook hün verhaal in de publiciteit komt". De schrijver wijst op de hon derden politieke gevangenen "die nog steeds worden vastge houden en gemarteld". "De be perkte vrijheid in Korea werd nog eens onderstreept toen in het afgelopen voorjaar een in reisvisum werd geweigerd aan zes kerkelijke gedelegeerden uit Oóst-Europa en aan zes kerkver- tegenwoordigers uit West-Duits- land, de Verenigde Staten en Ja pan, deze laatsten omdat zij ooit Noord-Korea bezochten. Al deze mensen waren uitgenodigd voor een internationale oecumeni sche conferentie". "Ondanks de mooie woorden van de Koreaanse overheid over openheid voor iedereen, zowel voor sportlieden uit de hele we reld als voor zakenlieden uit West en Oost, blijkt die open deur toch maar betrekkelijk te zijn. Nog steeds wordt er inge grepen als mensen meningen ui ten die niet passen in het denken van de regering". Mook denkt ook aan de men sen die voor de komst van de Spelen uit hun huizen en huisjes zijn verdreven. "Voor de bouw van Olympische complexen en voor een fraaier aanzien van de stad Seoul zijn de afgelopen ja ren vele krottenwijken opge ruimd. Voor de betrokkenen be tekende dat soms verlies van werk en huisvesting". Ook noemt de commentator in 'Vandaar' de talloze arbeiders "die weer lange werkdagen moesten maken om alle bouw werken tijdig klaar te krijgen, en dat voor een uiterst karig loon. "Er mag dan misschien sprake zijn van een 'Koreaans wonder', maar dat gaat wel ten koste van een uitgebuite arbeidersklasse, die op het punt van arbeidstij den, werkomstandigheden, belo ning en recht op organisatie (vakbonden) nog veel te kort komt". "We zullen straks kunnen ge nieten van schitterende wedstrij den, maar laten we bij al deze 'show' niet vergeten, dat de Spe len worden gehouden in een land dat verdeeld is in twee blokken, die geen kans onbenut laten om die verdeeldheid opgedron gen door de zogenaamde 'super powers' alleen nog maar gro ter te maken. Het Olympische feest mag dan het feest van de wereldwijde verbroedering zijn, in Korea doen de Noordkorea- nen niet mee, en helaas zijn zij niet de enigen die daar buiten spel worden gezet". 'Sekstoerisme'. Het bestuur van de 'Wereldgebedsdag' - dat bestaat uit 80 vrouwen uit 25 lan den en deze dagen in Hirschluch (Oost-Duitsland) bijeen was vraagt in een verklaring de toe schouwers bij de Olympische Spelen, het sekstoerisme te boy cotten. Volgens dit bestuur zullen de Spelen het sekstoerisme naar Zuid-Korea nog meer stimule ren. "Nu al staat op menu's in de restaurants dat een diner wordt gegarandeerd inclusief aange naam gezelschap. Heel veel vrou wen in dit land zijn echter uit ar moede gedwongen, door prosti tutie in het onderhoud van hun gezin te voorzien". Moker Het Media Overleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek (Moker) blijft ook in de zo merweken radio-uitzendingen verzorgen, elke donderdag van 7 uur tot half 8 's avonds op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Naast nieuwe programma's zijn er een paar herhalingen te beluisteren. Komende donderdag, 14 juli, wordt het programma van 21 april herhaald, namelijk een in terview met Bosco Bijk, die kort daarvoor tot priester werd ge wijd, en met Ad Wijlhuizen, pas afgestudeerd als theoloog en tij delijk werkzaam in de hervorm de gemeente van Zoeterwoude. Onderwerpen zijn de roeping en positie van de kerk, het celibaat en de verwachtingen ten aanzien van het werken in een kerkelijke gemeente. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (voor de Zending van de Gereformeerde Kerken ten dienste van de Indonesische Protestantse Kerk van Dongga- la, met standplaats Palu) R. Kuij- lenburg Grouw; bedankt voor Hemelum (Fr.) J. Verdijk Wester- lee (Gr). Gereformeerde Kerken: be roepen te Bedum L. Raven Ha- Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Axel (Z.) voor zendingsdienst in Gent (België) J. T. Oldenhuis Help man; aangenomen naar Apel doorn J. A. Boersema, laatstelijk zendingspredikant op Sumba- Timor, wonend te Amersfoort. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Middelhar- nis A. Baars Dundas (Canada); bedankt voor Apeldoorn A. Wa genaar Mussel, voor Bennekom H. E. Sterk Ulrum, voor Leer dam D. Slagboom Katwijk aan Zee, voor Nunspeet J. Jonkman Enschede. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Kinderdijk A. P. van der Meer Krimpen a.d. IJssel. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Haren en Gro ningen F. R. Fenema Assen en Westerkwartier. 'Geen barrière' De episcopaalse (anglicaan se) bisschoppen in de Verenigde Staten hebben zich gekeerd te gen belemmerende maatregelen voor homoseksuelen die priester willen worden. "Seksuele rich ting mag geen barrière zijn voor degenen die de wijding willen ontvangen", luidt hun besluit. Zij voegen hieraan wel toe, dat dit besluit nog geen 'automatisch recht' op wijding geeft. Leken en priesters deze da gen in Detroit bijeen moeten het nog goedkeuren. Dan pas wordt het officieel beleid van de Episcopaalse Kerk (2,8 miljoen leden). In dat geval komt deze kerk terug op een tegengesteld besluit uit 1979. Bisschop Paul Moore uit New York zei tegen over een persbureau, dat veel bisschoppen zich allang niet meer aan dat besluit houden. De conservatieve vleugel van de kerk is bezorgd over de uit spraak van de bisschoppenver gadering. "De wereld zal dit zien als een erkenning van de gelijk waardigheid tussen hetero seksuelen en homoseksuelen", zo reageerde bisschop Alden Hathaway van Pittsburg. De algemene vergadering van de Episcopaalse Kerk van Ame rika heeft inmiddels uitgespro ken, dat vrouwen bisschop kun nen worden. Leken en priesters bevestigden daarmee een besluit van de bisschoppen. Niets staat nu de wijding van een vrouw tot bisschop nog in de weg. In deze kerk is bijna 10 procent van de ruim 13.000 priesters vrouw. Radiozender verboden. De regering van Nicaragua gelastte gisteren de sluiting voor onbe paalde tijd van een rooms-katho- lieke radiozender. Deze wordt er van beschuldigd, aan te zetten tot geweld en wanorde door 'val se informatie' te verspreiden. Volgens directeur monseig neur Bismarck Carballo kan dit een vergeldingsmaatregel zijn voor een 'herderlijk schrijven' waarin de bisschoppen ongezou ten kritiek leveren op het beleid van de sandinistische regering.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2