Winnen groeit in zijn nieuwe rol Vrachtwagen bier voor SW'ers 77 Tour de France raakt jongste deelnemer kwijt Nijboer: (wieler)leven opgeofferd aan Hermans Autohandelaar schiet te hulp met een half miljoen gulden Meesterknecht stelt kopman Breuldnk op zijn gemak TOUR '88 Sebastian Coe stopt na Seoul Wie van de drie? Jéröme Barendse blijft bij Feyenoord Caninsen Longo stellen orde op zaken STRAATSBURG (GPD) - Door het buiten finishen van Wiebren Veenstra is het aantal Nederlandse renners in de Tour de France terug gebracht tot 24. Veenstra kwam aan de voet van de eerste hindernis van de dag ten val, moest honderd kilometer alleen rijden en kwam ruim 20 minuten na het sluiten van de tijdscontrole binnen. Om pre cies te zijn: 48,40 minuten na de winnaar. Veenstra, begeleid door een mo toragent en de afbouw van de fi nish in Straatsburg danig in de war schoppend: „Ik heb zo'n vijf minu ten op een nieuwe fiets staan wach ten. En toen ik er eenmaal weer op zat, deed mijn schouder zo'n zeer, dat ik niet meer aan mijn stuur kon trekken. Nou, dat betekent dat je niet kunt staan als het bergop gaat en dan kun je het over een col van de eerste categorie natuurlijk wel vergeten". De Tour raakte aldus zijn jongste deelnemer kwijt. Veenstra, 21, op het laatste ogenblik door de Hita- chi-ploegleiding uit Harkema Op- einde geroepen, mocht van zijn er varingen nog wat vertellen voor de Franse televisie die op punt stond uit de lucht te gaan. En zo zat hij opeens naast Laurent Fignon en Jeff Bernard, zijn Fries vertaald door de van een andere ploeg 'ge leende' Fred Debruyne. Veenstra: „Het is jammer dat ik eruit moet, maar het is niet anders. Ik lag zondag al op een kwartier, maar ik heb deze rit willen fi nishen. De mensen droegen me op handen, iedereen klapte, ik heb langs één lange applausmeter gere den, maar tegen een peloton dat zo hard gaat begin je als eenling niks. Zeker ik niet, als eerstejaars prof. Maar als ik wat rijper ben kom ik graag nog eens een keer terug om die vijfde plaats van Machecoul te verbeteren". Op het moment van Veenstra's te late finish zat Teun van Vliet al weer in de auto op weg naar Baarle Hertog, naar huis. Van Vliet had 's morgens 'nee' moeten zeggen te gen de eerste bergetappe. De buik krampen hadden geleid tot hevige diarree en overgeven. „Het heeft naar mijn idee niets te maken met die darminfectie van maart, er zat tenminste geen bloed in mijn ontlasting. Maar ik denk dat het beter is de zaak niet verder te forceren", vond Van Vliet. Ploegleider Peter Post: „Je mag toch geen enkel risico meer nemen met zo'n jongen? Die heeft al teveel ellende meegemaakt. Het is wel een man minde, en een heel be langrijke, maar we zijn er toch niet voor om renners af te maken?" Van Vliet stelt zich vandaag al in verbinding met zijn internist in Breda, dr. Horak, die hem ook in het voorjaar onder behandeling heeft gehad. „Ik hoop dat ik er na een paar dagen weer vanaf ben. Dat ik toch nog de Ronde van Neder land en het wereldkampioenschap goed kan rijden". Nieuwsgierige Franse soldaten zorgen Nancy naar Straatsburg. ROTTERDAM (ANP) - SW is gered. Gistergmorgen verklaar de de Rotterdamse auto-verko per John van Dijk zich bereid een half miljoen gulden aan de noodlijdende club te besteden. Het beroep dat de gemeente Schiedam tegen het faillisse ment aantekende en dat vandaag in Rotterdam dient, is daarmee in feite een formaliteit. Curator mr. Mentink kan de uitgetypte ontslagbrieven voor vijftien spelers en trainer Van der Velden verbranden. Men tink, die SW afgelopen woens dag zes dagen gaf om 350.000 gul den bij elkaar te krijgen, is posi tief gestemd. Hij is bijna even op timistisch als de SVV'ers maan dag tijdens de persconferentie, die elkaar alvast uitbundig felici teerden en vandaag een vracht wagen bier laten aanrukken. Mentink: „Simpel gesteld: de aanvrager van het faillissement, het Alewijn de Groot Fonds, krijgt zijn geld van SW. De rest van de schulden wordt door Van Dijk betaald". Het verhaal van John van Dijk's actie is wonderlijk. Hij was nooit onder de toeschou wers op Sportpark Harga. Ster ker, hij zag SW nooit spelen. „Zondag", zo vertelt de Rotter dammer, „ben ik met voorzitter Martin de Jager naar het stadion gereden. Ik wist niet eens waar dat precies lag en ik vond het de hoogste tijd dat te weten". Overi gens is Van Dijk van plan ko mend seizoen de wedstrijden van 'zijn' club te bezoeken. John van Dijk, tevens lid van de Vrienden van Feyenoord en enkele jaren geleden in beeld als mogelijke sponsor van Excel sior, werd donderdag benaderd door SW-trainer Van der Vel den en de spelers Henk Salari en Hans Loovens. Ondanks zijn on bekendheid met de club stond zijn besluit binnen vijf minuten vast. „Op de massagetafel bij Feyenoord-verzorger Gerard Meyer lag ik aan de club te den ken. We praatten over de bericht geving over SW. Die club mag niet kapot, vond ik. Voor Excel sior zou ik hetzelfde gedaan heb ben. Ik lag aan SW te denken, zij, Van der Velden en de spelers, kwamen naar mij toe. Een beter huwelijk is er niet", aldus Van Dijk. De cijfers. Van de 3,5 ton die SW voor vandaag 11.00 uur bij elkaar moest hebben, is 60.000 af komstig van acties die de club vooral in het weekeinde heeft ge houden. Voor de overige 290.000 gulden staat Van Dijk garant. De rest van het geld dat hij in de club steekt, gaat op aan verbete ringen van de accommodatie. Een nieuwe hekwerk bijvoor beeld dat van de KNVB voor 31 december het veld moet omzo- Voor zijn financiële inbreng eist Van Dijk het voorlopige voorzitterschap op. Als rechter hand neemt hij de financieel ex pert uit zijn bedrijf mee. Boven dien claimt hij het opstalrecht van de accommodatie dat in han den van de gemeente Schiedam is. Hij voelt zich overigens geen tweede Marten Eibrink, die een tijdlang bij PEC Zwolle de baas was. „Wie is dat", zegt Van Dijk. Sportief gezien rekent hij binnen twee jaar op een periodetitel en een plaats in de subtop van de eerste divisie. STRAATSBURG (GPD) - Knecht volk bestaat nog.- Zeker in de pro fessionele wielerssport. Erwin Nij boer, een 24-jarige Tukker (Dene kamp) behoort tot die categorie renners. Nooit op de voorgrond, maar zich uit de naad werkend tus sen de coulissen. In zijn geval ten faveure van Mathieu Hermans, het sprintkanon van de Spaanse equi pe van Caja Rural dat in deze Tour overigens nog niet aan bod is geko men. Nijboer heeft zijn (wielerle ven aan Hermans gegeven. „Ja, zo kun je wel stellen", be aamt Nijboer. „Dat is voor mij het beste. Als het goed gaat met Mathieu, gaat het mij ook voor de wind. Financieel dan hè. En we mogen niet klagen, want Mathieu heeft dit jaar al negentien wedstrij den gewonnen." Hermans en Nijboer worden wel eens vergeleken met een Siamese tweeling. „Drieling", verbetert Nij boer meteen. „Sinds René Beuker bij ons rijdt, zijn we altijd met ons drieën. We kunnen het uitstekend met elkaar vinden. Zo lang ik met Mathieu optrek, hebben we nog nooit ruzie gehad. Zelfs geen woor den. En we kennen elkaar toch al heel wat jaren. Sinds onze nieuwe- lingentijd, toen ik als crosser naar Mathieu toe ging om er te trainen onder leiding van Albert Stof berg". De jacht naar persoonlijk succes heeft Erwin Nijboer opgegeven. „Als je als prof begint, kijk je hoe ver je mogelijkheden reiken. Nou, dat had ik al snel door. Ik ben geen winnaarstype, dus moet je op een andere manier je brood zien te ver dienen. Dat kon aan de zijde van Mathieu, die wel de specifieke ca paciteiten heeft een wedstrijd te Leeft bij Nijboer in het achter hoofd dan nooit de wens ook een koers te winnen. „Oh zeker wel. Ik hoop dat ik nog eens de kans krijg. Knechten kunnen ook wel eens winnen. Kijk maar naar die Italiaan Tebaldi die zaterdag in Reims won. Op zoiets vlas ik ook. Het is me dit seizoen bijna gelukt in de Ronde van Valencia. Toen heb ik 140 kilo meter solo voor het peloton uitge reden. Zes kilometer voor de finish STRAATSBURG (GPD) - Peter Winnen in een kopgroep! En nog wel in de eerste de beste bergetappe van de 75e Ronde van Frankrijk. De Fransen konden eindelijk uit de bol voor hun eerste dagwinnaar, Jeróme Simon, die 14 seconden tekort kwam om Bauer van het geel te ontdoen. Maar voor Nederland was het Winnen die de emoties beroerde. Aanval van Winnen met acht anderen in de Vogezen. Het peloton hijst geen stormbal meer als de 30-jarige Noordlimburger het offensief verkiest boven de schoot van het peloton. De jaren liggen alweer een tijdje achter ons dat Nederland opge wonden raakte, zich nerveus maak te over de afloop van zo'n onderne ming. Betrokkene zelf trouwens draaien, want daar word je echt ge stoord van. Vroeger werd er ten minste gelachen in de eerste uren, nu lijkt het alsof ze allemaal nog amateurlicentie hebben. Maar De Winnen van de 5e, 4e ja, veel ploegen zijn al blij dat 3e plaats in het eindklassement zijn toegelaten, dus is het zaak hun plaats 1 die Winnen rijdt nog slechts om de getalenteerde jeugd te raden, stelt zich in dienst van ploeg en ploeg- tactiek, helpt mee de kopman in zo gunstig mogelijke stelling te ma noeuvreren. Zoiets als vroeger een knecht, maar dan wél een met spe cifieke kwaliteiten. Peter Winnen wipte mee toen na 63 km koers in rit 9 de Spanjaard DUBLIN (Reuter) - Voor de Britse Echave het eindelijk lukte het pe- atleet Sebastian Coe' vormen de loton te ontvluchten. Er was een Olympische Zomerspelen in Seoul eerste uurgemiddelde gedraaid als- het eindpunt van zijn loopbaan. De om Ster van Zwolle ging: tweevoudig Olympisch kampioen km. Maar de opdracht voor Win- op de 1500 meter maakte zijn be- nen en zÖn Belgische companen «duit gisteren in Dublin bekend. Nulens en Van Lancker luidde: at- De 31-jarige atleet legde zijn be- ^nt zÜ.n' niets laten lopen slissing als volgt uit: „Het derde gouden Olympische óag óók bergritje. Dus spring je op je ouwe hectisch begin medaille is de enige uitdaging die is overgebleven. Zonder dat doel was ik waarschijnlijk al gestopt. Ik heb enkele financiële belangen waar ik meer aandacht aan wil be steden." Coe is van plan in Seoul zowel op de 800 als 1500 meter te starten. In augustus dient hij zich tijdens de Britse kwalificatiewed strijden te plaatsen. Ontsnappen Winnen: „Je weet nooit het precies raak is. Het was net een tijdje rustig toen ze wéér langs alle kanten begonnen te springen. En eigenlijk is het beter mee te zijn dan in het peloton te moeten mee- STRAATSBURG (GPD) - Er rijden drie broers Simon in het peloton: Régis de oudste, Pascal de middelste, Jéröme de jongste. Alle drie rijden ze voor een ande re Franse ploeg, maar Jéröme voor de meest actieve in* de Tour de France 1988. Er ging nog geen dag voorbij of de Z-Peugeot- ploeg waagde zich in het offen sief. En dus was het niet meer dan billijk dat de eerste Franse ritzege in deze Tour bij de Z- equipe terecht kwam. Bij één van de drie Simons, de 27-jarige Jéröme uit Troyes. Jéröme was de best geplaatste in een kopgroep van negen ren ners, die een kleine 100 km lang voorop gingen over de hellingen van de Vogezen. Hij was een tijd je 'virtueel' leider, maar liet zijn gele dromen varen toen in de fi nale de ploeg-Bernard stevig in de achtervolging ging. Jéröme Simon: „Toen heb ik gekozen voor de dagzege. Ik heb mijn krachten gespaard en ik heb al- Grootste duikelaar was giste ren een Nederlander: Jelle Nijdam, die van de tweede plaats terugviel naar de 109e, nu op bij na een kwartier van Steve Bauer, de Canadees, die vandaag met 14 seconden voorsprong op Simon aan de etappe Belfort—Besan- con begon. De groene trui bleef wonder- boven-wonder in handen van Eddy Planckaert, die de catches aangreep om Kelly nog een dag of wat langer van het lijf te hou den. Frans Maassen blijft 'rood', Erik Breukink 'wit', Jéröme Si mon heeft de bergtrui. Nederland gaat verder met 24 renners in koers. Na Knetemann verscheen Teun van Vliet, die werd geplagd door hevige buik krampen, niet meer aan de start. Wiebren Feenstra kwam ver na het sluiten van de tijdscontrole binnen. Je zit 'rustiger' in een groepje van negen, je zet meteen ook je ploeg op het gemak. Want: „Je pakt met dit soort mannen gauw een mi nuut of wat. En als een ploeg als die van Bernard er dan niet bij is, zul len de Toshiba's op zeker moment toch achter zo'n ontsnapping moe ten gaan aanrijden". Het verschil was maximaal drie keer zestig seconden. Op de Strut- hof (le categorie) leek er even stroop in het uurwerk te druppen, maar in de 60 km lange uitloop naar Straatsburg bleek het meerendeel van de koplopers toch zó eergierig dat de Toshiba's en Weinmanns (uit de ploeg van gele trui-drager Bauer) Jerme Simon alleen nog van de klassementsleiding konden afhouden, maar niet meer van de dagzege. Gaat er bij Winnen (7e, hij wint zelden in zo'n situatie) dan hoop gloren in zijn hart? Krijgt hij dan de kriebels terug voor een persoonlijk succes? „Dat is alleen maar meege nomen, maar het telt niet op de eer ste plaats. Ik zit op de fiets om Breukink te verdedigen. Waar ik eindig is niet meer belangrijk. Ik ken mijn plek, ik doe mijn werk. Dus word ik nooit meer overvallen door stress". Het is een klein wonder dat Win nen nog op de fiets zit. De rugver groeiing, waar hij al vanaf zijn veer tiende last van heeft, verergerde een paar jaar terug na een valpartij. Misschien was het wel de oorzaak van de mysterieuze terugval na zijn grote jaren. „In ieder geval heb ik in 1986 heel serieus overwogen de fiets voorgoed aan de kant te zetten. Als '87 me net zoveel ellende zou ople veren als de paar jaar ervóór, dan had het toch ook geen zin meer om door te ploeteren? Ik wilde al niet meer trainen. Wat had het Op aanraden van Post en van Frits Barend is hij naar de Amstel- veense specialist Fortuin gestapt en die heeft het zaakje met vijf be handelingen recht gezet. De lichamelijke klachten waren over, resteerde zijn rol in de ploeg- hiërarchie bij Post. Was er ooit nog een weg terug naar de een of ande re klassementstop? Tot zijn eigen verbazing werd hij vorig jaar nog tweede (op 1 seconden) in de Ron de van Zwitserland. Maar het feit dat hij de Tour negeerde, zei ge noeg over zijn ambities met betrek king tot het grote werk. Maar, hij is er dit jaar opnieuw bij. Er moet iets zijn veranderd. „Och, nu Breukink de duidelijke kopman is geworden, kan ik het al lemaal wat beter overzien. Breu kink heeft behoefte aan renners als ik en ik heb vrede met deze rol. Ik heb mezelf goed genoeg leren ken nen in de loop der jaren. Ik kan geen tijdrit rijden, ik ben te be perkt. In het begin baal je daar ver schrikkelijk van, maar je kunt niet anders doen dan je erbij neerleg gen. Je kunt nu eenmaal geen ploeg om mij heenbouwen. Maar ik kan er wèl een behoorlijke partij in meeblazen". Peter Winnen veert op plaats". Vanwege die nog altijd ge kwaliteiten werd Winnen een tijdje terug benaderd door een an dere ploeg. De naam wil hij niet noemen, maar het was een Neder landse. „Ik hoefde absoluut niet weg, maar ja, ik heb er pas een zoon bij en dan ga je ook om de luiers ROTTERDAM (GPD) - Peter Barendse blijft bij Feyenoord. Na een bliksembezoek aan Thes saloniki heeft hij het bestuur van PAOK laten weten dat hij er niets voor voelt om een jaar op huurbasis voor de Griekse club te gaan spelen. De 21-jarige Ha genaar, die door trainer Rinus Is rael bij PAOK was aanbevolen, heeft zich vrijdag in een taxi door Thessaloniki laten rondrijden en is toen geschrokken van de om standigheden, waaronder hij in Griekenland zou moeten leven. Barendse: „Het is me allemaal zwaar tegengevallen. Ik had het me heel anders voorgesteld. Het appartement waar de Grieken me wilden onderbrengen vond ik vuil. Aan contractbesprekin gen zijn we niet eens toegeko- Ik heb het bestuur van PAOK meteen gezegd dat ik er van afzag". Barendse heeft zich vanmorgen bij Feyenoord op de training gemeld. Zijn contract bij de stadionclub loopt nog een jaar door. werd ik echter teruggepakt omdat de ploeg van Maechler, die de lei derstrui droeg, was gaan rijden. Je moet gewoon geluk hebben". Tot dusver vermeldt zijn condui testaat nul komma nul overwinnin gen, drie triomfen in veldritten niet meegerekend. Zijn beste prestatie? Nijboer: „Ik ben dit jaar als zeven de geëindigd in de tijdrit van de Ronde van Spanje. Op ruim een minuut van Kelly. Dat werk ligt me wel. In deze Tour ging het ook re delijk, werd ik 31e in Wasquehal. Dat vind ik niet slecht". Nijboer schikt zich met plèzier in zijn onderdanige rol. „Ik ken mijn plaats", zegt hij. „En die is aan de de zijde van Mathieu. Wij hebben elkaar het woord gegeven. Als Mathieu naar een andere ploeg gaat, neemt hij mij mee". Maar in de wielerwereld zijn in het verle den herhaaldelijk beloftes niet na gekomen? „Dat zal tussen ons niet gebeuren. Wij kennen elkaar daar voor lang genoeg. Mathieu weet wat hij aan mij heeft. Weet dat hij zonder mijn steun niet kan winnen. Op mijn beurt weet ik precies hoe hij de sprint aangetrokken wil heb ben". Even was er dit voorjaar sprake van dat het onafscheidelijke duo in Colombiaanse dienst zou treden. Om Herrera c.s. van dienst te zijn op het vlakke. Een miljoenentrans fer, zo ging het gerucht. Het is er echter niet van gekomen. Nijboer: „We hebben er niets meer van ge hoord. Waarom weet ik niet. Ik had wel de indruk dat het om serieuze belangstelling ging". Treuren doet Nijboer echter niet, hoewel hij een leuk percentage van het 'grote geld' aan zijn neus voor bij zag gaan. „Waarom zou ik? Ik heb het goed in Spanje. We hebben begin dit jaar voor vier seizoenen bijgetekend, met die restrictie dat we kunnen vertrekken als we ons financieel flink kunnen verbete- STRAATSBURG (ANP) - ste echte krachtmeting in de van Frankrijk voor heeft de verhoudingen weer recht getrokken. Maria Canins en Jean- nie Longo zetten in de 91,5 kilome ter lange etappe rond Straatsburg, met de eerste col van formaat in het parkoers, de 'misser' van de pro loog, winst voor Monique Knol, recht. De ritzege was voor de Itali aanse veterane, de gele trui gleed uiterst soepel om de schouders van de Francaise. Het verschil in het al gemeen klassement tussen beide vrouwen bedraagt slechts vier tel len. De eerste concurrenten van het duo, dat al jaren het vrouwen peloton regeert, kwamen na ruim driekwart minuut over de eindstreep. Monique Knol moest, zoals zij zelf al na haar overwinning in de proloog voorspelde, de gele trui in leveren. Op bijna acht minuten van de winnares passeerde de Neder landse de streep. De eerste beklim ming leverde de Nederlandse ploeg veel problemen op. De hoge temperatuur (31 graden celsius) en de geringe klimcapaciteiten brak de formatie van bondscoach Rinus Verboom danig op. Jolanda Cools werd door de hitte bevangen. Zij is vandaag niet gestart in de tweede etappe. De ploeg slaagde er in het laatste gedeelte van de rit niet in de grote achterstand te verkleinen. denken". Na tien minuten praten met Post, op de laatste dag van de Giro, was hij er al uit. „Ik heb hem de zaak uitgelegd en wat meer was geen enkel probleem. Ik ben tevre den". Peter Winnen had wat tijd 'ver diend' in de ploegentijdrit, maar moest die weer inleveren in de in dividuele wedstrijd tegen de klok. Hij kan het niet en had ook nog eens dubbel pech: hij zat bij de laatsten (dus zonder wind), hij voelde ook een band van zijn ach terwiel aflopen. Zo'n ontsnapping als van gisteren was nodig om hem terug in de bovenste helft van het klassement te hijsen. „Twintigste nu, mooi meegeno men". Maar belangrijker was wat Breukink had gepresteerd. De 'wit te trui': „Het ging een beetje stroef, maar ik heb een heel rustige dag gehad. Winnen was mee, dus hoef de ik me amper ergens zorgen over te maken". Zo gaat dat in een ploeg die op het klassement speelt. DINSDAG 15.25-17.00 Ned 3: Studio Sport. Wiel rennen: reportage van de vandaag verre den etappe van Belfort naar Besancon over 149.5 km 15.25-17.00 BRT 2: Ronde van Frankrijk verslag van de etappe Belfort-Besancon 18.35-18.50 BRT 1 Tour '88 samenvat ting van de vandaag verreden etappe 19.00-19.25 Ned 3 Studio Sport Wiel rennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe 20 20-21 00 BBC 2: Golf vooruitblik op Lytham St. Anne's 21 00-21 30 Did 3 Die Frau an einer Sei- te: portret van Hildegard lattek, echtge note van voetbaltrainer Udo Lattek 21.30-22 28 SKY: The US Open Golf Of ficial Film: hoogtepunten van het toernooi dat van 16 tot en met 19 juni in Brookline Massachusetts werd gehouden 22.35-23.35 Super: Motorraces WOENSDAG 14.50-17.15 BBC 2: Racing: verslag van paarderennen vanuit Down Royal 15 00-16.00 SKY: Rugby Union Austra- lië-Argentinië. laatste wedstrijd van de Zuidamerikaanse tournee van Australië in 1987

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13