TAD LEIDEN Schreeuwend behoefte aan opgeleid personeel' Water bij Valkenburg weer in orde LEIDSCH DAGBLAD Kwaliteit verpleeghuizen is in gevaar Toch extra geld EHD Samenwerldngsovereenkomst BaGD en de medische faculteit Speciale optocht Manda Mano tijdens Lakenfeesten Gerard Konings winnaar van Rembrandt-schilderwedstrijd Vier mensen gewond bij ongeval Roelofarendsveen Atrazingehalte omgeving marinevliegkamp aanvaardbaar s (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Nadat vorig week de inspectie voor de geestelijke volks gezondheid aan de bel trok over de alarmerende situatie in psychiatri sche inrichtingen, was het deze week de beurt aan de geneeskundi ge inspectie. "De kwaliteit en de continuïteit in de verpleeghuizen zijn in gevaar", stelt de inspectie vast. Een conclusie die door direc teuren van diverse verpleeghuizen in de regio volmondig wordt on derschreven. "Het is een combinatie van twee zaken", zegt geneeskundig inspec teur Van Osch: "In de eerste plaats kampen de verpleeghuizen door de bezuinigingen met een gebrek aan geld. De lonen zijn verreweg de grootste kostenpost in de verpleeg huizen, een kopje koffie minder schenken of de verwarming een graadje lager zetten, daar bezuinig je niet zoveel mee. Dus wordt er be zuinigd op personeel, er wordt minder en goedkoper, lager opge leid personeel aangetrokken. Een tweede factor is dat er een tijd lang geen gekwalificeerd personeel was te krijgen maar dat lijkt inmiddels verbeterd". Directeur Lüning van het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck voegt nog een oorzaak toe. "Het werk voor de verpleegkundigen is de laatste steeds zwaarder geworden. Niet alleen omdat er minder perso neel is, maar omdat de patiënten die in de huizen terechtkomen er relatief slechter aan toe zijn. Veel meer dan vroeger worden er men sen die er niet zo slecht aan toe zijn, opgevangen in de eerstelijns ge zondheidszorg of in verzorgings huizen". Daar komt bij dat de gemiddelde leeftijd in de verpleeghuizen is ge stegen en patiënten, die gezien hun toestand overgeplaatst moeten worden naar een geriatrisch ver pleeghuis, moeten blijven zitten omdat het geriatrische circuit ver stopt zit. Het werk in de verpleeg huizen is door deze factoren veel zwaarder geworden, terwijl de noodzakelijke compensatie in per soneel door bezuinigingen daar voor ontbreekt. Bedrand "De druk zal door de toenemen de vergrijzing alleen maar toene men", verwacht geneesheer-direc teur Van der Hoeve (Van Wijcker- slooth en St. Elisabeth Gasthuis hof): "Het effect is dat waar je vroe ger tijd had om met de patiënten nog wat extra dingen te doen, je nu alle zeilen moet bijzetten om basis zorg te verrichten. Voor een ge sprekje aan de bedrand is geen tijd Directeur Lüning (Zuydtwijck): "Er wordt heel veel van het perso neel gevraagd, het is bijzonder zwaar werk. En als u vraagt of er meer personeel nodig is, antwoord ik met een volmondig ja. Het is nu zo dat we nog maar 17 mensen be schikbaar hebben voor een afde ling waar een aantal jaar geleden nog 20 formatieplaatsen voor had den". Inspecteur Van Osch geeft een alledaags voorbeeld: "In ëén van de verpleeghuizen kwam ik een be jaarde tegen die op hulp zat te wachten om naar het toilet te gaan en iedereen die voorbij kwam aan riep. Maar men had het te druk met andere zaken. Dan zit daar zo'n in valide vrouw te snikken...". Een herkenbaar voorbeeld? "Mensen blijven weieens langer in bed dan ons lief is. Toch slagen wij er nog wel in om de minimale zorg te geven", aldus directeur De Vries van het verpleeghuis St. Bernardus in Sassenheim. "Het komt voor dat mensen pas bij hun maaltijd wor den geholpen als die al koud is. Ook is er steeds minder tijd voor bad- en douchebeurten", zegt di recteur Van der Wal van Leythen- rode. Knoop Van der Hoeve wijdt de proble men voor een belangrijk deel aan de gebrekkige instroom van leer ling-verpleegkundigen. Reden daarvan is onder meer, denkt hij, de wijziging in de cao een aantal ja ren geleden waardoor afgestudeer de leerlingen geen garantie op werk meer hadden. De gezond heidszorg maakte zich met die maatregel niet populair. "Inmiddels", zegt Van der Hoe ve, "is er een schreeuwende be hoefte aan gekwalificeerd perso neel in de gezondheidszorg. Het lukt ons gewoon niet om genoeg leerlingen aan te trekken". Het ge volg is dat er in toenemende mate een beroep moet worden gedaan op uitzendkrachten (veel duurder dan een personeelslid in vaste dienst) of vrijwilligers. Van der Hoeve: "Dan komt het voor dat we huisvrouwen inschakelen. Die we ten uitstekend aan te pakken, maar wanneer het om geavanceerde za ken in de verpleging gaat kom je in de knoop". Het jaarverslag van de genees kundige inspectie geeft kort en krachtig weer wat er gebeurt wan neer de druk op het personeel te zwaar wordt: "Door de overbelas ting van het personeel neemt het ziekteverzuim in de verplegings dienst toe. Vervanging door uit zendkrachten brengt hoge kosten met zich mee waardoor andere diensten extra gekort worden. Soms vindt vervanging slechts ten dele plaats of wordt hoger gekwali ficeerd personeel vervangen door lager gekwalificeerde mensen. De zware belasting schrikt potentiële kandidaten voor de opleiding tot ziekenverzorgenden af en weer houdt uitzendkrachten er van om in vaste dienst te treden". Opjagen "Wanneer de goede krachten het verpleeghuis verlaten, dan gaat het hard", aldus Van Osch. Maar bij de verpleeghuizen in de regio blijkt dat nogal mee te vallen. Alle be trokken directeuren geven te ken nen dat de basiszorg in hun ver pleeghuis (nog) niet is aangetast. Maar allen vinden ze ook dat een uitbreiding met goed gekwalifi ceerd personeel dringend gewenst Van der Wal is onzeker over de toekomst. Nu is het aantrekken van nieuw personeel niet zo'n pro bleem. "Maar wanneer de stroom schoolverlaters vanaf 1990 gaat af nemen wordt het wellicht moeilijk om voldoende leerlingen aan te trekken", stelt hij. De conclusie van de inspectie dat de kwaliteit van de verpleeg- zorg in gevaar is, gaat sommige di recteuren wat te ver. Van der Wal is zeer stellig: "Zo kan het niet lan ger". Zijn collega Van der Hoeve: "Als dit zo doorgaat, vrees ik dat de inspectie gelijk krijgt. Je kunt je personeel niet steeds maar blijven opjagen, dat kan tot een hoog ziek teverzuim leiden. Waardoor wat nu gaande is, nog wordt verstrekt. Dat plaatje, daar maak ik mij ernstig zorgen over". LEIDEN - De financiering van de Telefonische Hulp dienst (THD) voor Leiden en omstreken is geregeld. Voor dit jaar kwam de THD nog geld te kort. De gemeente Leiden heeft de dienst nu een subsidie ver strekt van 27.000 gulden terwijl ook de regiogemeenten zijn bij gesprongen. Het grootste deel van de subsidie, 125.000 gul den, is afkomstig van de pro- De gemeente Leiden heeft gesteld alleen nog voor dit jaar een bijdrage te willen verstrek ken. Volgend jaar neemt de provincie de financiering van de telefonische hulpdiensten in Zuid-Holland ter hand. Gede puteerde Staten heeft op de be groting voor 1989 een bedrag van 160.000 gulden opgenomen voor de Leidse THD. Aanvan kelijk was dat bedrag hoger, maar na een bezuinigingsronde is het bedrag met 7.000 gulden verlaagd. Volgens coördinatrice Herre- bout komt de THD volgend jaar 20.000 gulden te kort. "Maar het grote voordeel is dat het een jaarlijks terugkerende subsidie is. We weten nu waar we aan toe zijn", aldus Herrebout. LEIDEN Twee organisaties in fi nanciële onzekerheid, de medische faculteit van de Leidse universiteit en de Basis Gezondheidsdienst (BaGD) van de gemeente Leiden, tekenden gisteren onder het motto 'samen sterk' een samenwerkings overeenkomst. De overeenkomst voorziet in een uitwisseling van onderwijs- en on- derzoekervaringen. Artsen van de BaGD zullen studenten van de fa culteit onderwijs geven in sociale geneeskunde, terwijl de universi teit aan de gezondheidszorg zal bij dragen door de nieuwste ontwik kelingen en resultaten van onder zoek met de BaGD uit te wisselen. Bovendien kunnen studenten dank zij de overeenkomst stage bij de BaGD lopen. Wethouder Kuijers (volksge zondheid), voorzitter van de BaGD zei, alvorens de akte te onderteke nen, de overeenkomst een goede zaak te vinden, omdat zo "ondanks alle onzin die het departement over LEIDEN - Tijdens de Lakenfees ten wordt op zondag 10 juli onder de naam Manda Mano een optocht voor volwassenen en kinderen ge houden. De eerste voorstelling loopt om 12.00 uur van het Van der Werfpark naar het Stadhuis aan de Breestraat. De tweede voorstelling gaat om 13.30 uur weer terug naar het Van der Werfpark. Daar wordt die dag Werfpop Zwart op Wit ge houden waar niet-westerse muziek centraal staat. Het onderwerp van de optocht is een reisverhaal, gebaseerd op die renverhalen van een volk uit Tan zania. Het wordt gespeeld door een stoet felgekleurde dansende dierfi guren, begeleid door muzikanten die op Afrikaase trommels en op westerse blaasinstrumenten spe len. De spelers zijn afkomstig uit Leiden, die onder de naam Sum mer Procession eenmalig samen werkingsverband zijn aangegaan. ons uitstort" toch aan een goede gezondheidszog kan worden ge werkt. "Voor de BaGd is het van belang dat hij wakker wordt ge houden door de zorg voor medi sche studenten. Hij krijgt door de nieuwe ontwikkelingen niet de kans om in te slapen". Prof. dr. W.Th. Daems, die als de- kaan van de medische faculteit de overeenkomst ondertekende, noemde de nieuwe samenwerking een eerste stap naar verdere ban den tussen universiteit en gemeen te. "Dit is een startpunt, geen eind punt", aldus Daems. Hij stelde met nadruk vast dat de overeenkomst, behalve het veilig stellen van on derwijs, hoorcolleges en co-assis tentschappen op dit gebied, vooral tot doel heeft om het wetenschap pelijk onderzoek op het terrein van de sociale gzondheidszorg op gang te krijgen. "Nu de medische faculteit door bezuinigingsoperaties in grote zor gen verkeert, er een ingrijpende operatie voor de deur staat die niet eerder aan de orde is geweest, gaat het erom die beperkingen door te voeren met behoud van kwaliteit. Een contact als dit, buiten de medi sche faculteit om, kan dan ook wor den gezien als een aanvulling van het werk dat al geschiedt". LEIDEN Gerard Konings is winnaar geworden van de Rem brandt-schilderwedstrijd 1988. In de Hooglandse Kerk ontving hij uit handen van de vice-voor- zitter van de stichting Evene mentenfonds, K.P. Post, een geldbedrag van 750 gulden. Er waren in totaal 50 inzendingen. Konings kreeg de prijs voor twee werken: een pastel op lin nen met als titel 'Zomer in de Burcht' en voor een schilderij met acrylverf op Japans papier, getiteld 'Winter in de Breestraat'. De keus van de jury, bestaande uit Fer Hakkaart, Erli Esselink en Eveline Eijkhout, was voorna melijk gebaseerd op 'Zomer in de Burcht'. "De goed getroffen zomerse sfeer is knap gecombi neerd met de monumentale op bouw", aldus het juryrapport. De tweede prijs in de wedstrijd ging naar Alberto Bizonni met een aquarel getiteld 'Breestraat'. P. Antens behaalde de derde prijs met het werk 'Brief van mi nister Deetman'. De vierde tot en met zevende prijs gingen respectievelijk naar J.W. Hengeveld, A.C. Labordus, Ankie de Reus en mevrouw J.C. Lampe. De werken worden ten toongesteld in de Hooglandse kerk. Het kerkgebouw is maan dag geopend van 13.00 tot 16.00 uur, van dinsdag tot en met zater dag van 11.00 tot 16.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De schilderwedstrijd werd ge houden in het kader van de La kenfeesten die donderdag zijn begonnen en nog tot en met zon dag 17 juli voortduren. Een van de attracties is de paardetram, die de komende dagen dagelijks door de Leidse straten rijdt. De ritjes beginnen elke dag (tot en met 17 juli) bij het stadhuis tus sen 11.00 en 17.00 uur. Het stadhuisplein is de komen de dagen het centrum van tal van optredens van straattheatergroe pen, als het tenminste niet re gent. Het optreden van Projekt- theater werd in verband met de slechte weersomstandigheden verplaatst naar De Waag. De the atergroep bracht een speciale uitvoering van de bekende 'West Side Story'. Gerard Konings wordt door de heer Post gefeliciteerd met het behalen i Rembrandt-schilderwedstrijd. i de eerste prijs i Projektthteater trad in verband met de slechte weersomstandigheden op in De waag. ALKEMADE - Vier mensen zijn gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval ter hoogte van het aquaduct in Roelofarendsveen op de rijksweg Amsterdam-Rotterdam. Omstreeks drie uur deed zich vlak voor het aquaduct, richting Den Haag, een kleine aanrijding voor. Een achteropkomende vrachtwagen merkte de langzaamrij den- de en stilstaande auto's niet op, en botste er bovenop. Zeven perso nenwagens raakten bij het ongeval betrokken. In een van die auto's vielen de vier gewonden, van wie twee ernstig. De gewonden zijn overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amster dam en het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Als gevolg van het ongeval ontstond 5 tot 8 kilometer file. Het ver keer werd via de A44 (Den Haag-centrum) omgeleid. Dat duurde tot omstreeks 16.40 uur. Als gevolg daarvan ontstond nogal wat verkeers overlast in de omgeving van Holiday Inn. waar veel automobilisten poogden hun route richting Rotterdam te vervolgen. LEIDEN - De Leidsche Duinwater maatschappij (LDM) heeft gisteren de inname van polderwater nabij het vliegkamp Valkenburg hervat. Die was vorige week donderdag gestopt vanwege een te hoge con centratie van het onkruidbestrij dingsmiddel atrazin. Analyses van het oppervlakte water nabij het marinevliegveld hebben uitgewezen dat het water weer geschikt is voor de bereiding van drinkwater, aldus een medede ling van de LDM. Overigens werd de vervuiling van het water een maand later ontdekt. Hoewel eind mei al proeven werden genomen, werd vorige week pas bekend dat er een te grote hoeveelheid van het bestrijdingsmiddel in het slootwa ter zat. De LDM stopte onmiddel lijk de inlaat van polderwater, maar op dat moment was de ver vuiling reeds aanzienlijk vermin derd. Het door de overheid toegestan- de bestrijdingsmiddel atrazin, is bij het marinevliegveld gebruikt voor het verdelgen van te hoog onkruid langs de startbanen. Waarschijnlijk door hevige regenval tijdens het sproeien van het middel is het in hoge concentraties in het opper vlaktewater terecht gekomen. Het Leidse waterleidingbedrijf is de laatste weken al meer in proble men gebracht door het middel atra zin. Het werd eerder aangetroffen in het grondwater waaruit het be drijf put, waardoor er geringe hoe veelheden in het drinkwater in Noordwijk en Noordwijkerhout te recht kwamen. Dat is inmiddels verholpen. In overleg met de beheerder van het vliegveld, waar het onkruidbe strijdingsmiddel werd gebruikt, en de beheerder van het polderwater is een aantal maatregelen getroffen om hernieuwde vervuiling te voor komen. De Leidsch Duinwater maatschappij is niet voor echte problemen komen te staan, omdat het behalve de inlaat bij Valken burg ook nog beschikt over andere Helikopter- vluchten later LEIDEN - De helikopter-vluchten komende zondag vanaf het hoc keyveld bij Roomburg beginnen een uur later. Volgens VW-direc- teur Hugens is er, naar nu pas blijkt, op zondag een vliegverbod in de gemeente Leiden tot 12.00 uur. De rondvluchten gaan dus niet om 11.00 uur. maar een uur la ter van start.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9