Audi80 nuofooit! Bonden dreigen met hardere acties NZH Belastinghervorming dreigt op de klippen te lopen Vleesindustrie weert koppelbaas Directie wil bemiddeling ministerie Bintje wassen en drogen voor verbetering export Gele bietjes Belangstelling voor opleiding in de bouw fors gestegen Oriental Palace openbaar verkocht NU UIT VOORRAAD LEVERBAAR kamsteeg 0| ZATERDAG 9 JULI 1988 PAGINA 7 HAARLEM/DEN HAAG (GPD) Als de NZH-directie maandag niet met de vervoers- bonden FNV en CNV wil overleggen, zullen de bonden hun stakingsacties verscherpen. Dat betekent dat chauffeurs in de verschillende regio's niet alleen in de ochtendspits zul len staken, maar dat de bussen vermoedelijk tot één uur 's middags in de garage blijven staan. Gisteren is de zogenoemde estafet te-actie van de vervoersbonden ge ëindigd. De stakingen begonnen dinsdagochtend in Purmerend en Leiden. Donderdag volgden Haar lem en Hoorn en gisteren legden chauffeurs in Alkmaar, Den Hel der, Den Oever en Schagen het werk tijdelijk neer. Inmiddels hebben de betrokken gemeenten in een brief aan de NZH-leiding hun zorgen over de stakingen geuit. Het gaat hen voor al om de financiële gevolgen van het conflict. Het zijn immers de ge meenten die krachtens de nieuwe wet personenvervoer verantwoor delijk zijn voor het lokale openbaar vervoer, zowel in bestuurlijke als financiële zin, zo schrijven zij aan de NZH-directie. Door de stakin gen lopen de opbrengsten van het openbaar vervoer terug. De ge meenten waarschuwen de NZH er nu voor dat ze door de dalende in komsten wel eens zouden kunnen besluiten de lijndiensten in het ko mende jaar in te perken. Druk De NZH-directie voelt de druk aan alle kanten toenemen. Omdat de vervoersmaatschappij niet in staat is de bonden, de chauffeurs en de gemeenten te overtuigen dat het noodzakelijk is om drastisch te bezuinigen, heeft het bedrijf zijn hoop gevestigd op het het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en de overkoepelende organisatie voor het streekvervoer, de ESO. De NZH stuurt aan op een breed over leg. Volsens NZH-voorlichter Luc Jacobs moeten de overkoepelende ESO en de overheid de bonden er van overtuigen dat het voor groot ste streekvervoerder van Neder land onmogelijk is om de wao-aan- vulling na 1 januari 1990 nog te be talen. De bonden voelen er echter niets voor om zich achter de bezui nigingsvoorstellen van de NZH te scharen. Voor hen is het gesprek tussen de NZH, het ministerie en de ESO niet interessant. „Tenzij er voor ons tastbare re sultaten uitkomen", zegt FNV- woordvoerder Sirag. „Maar dat verwacht ik niet. Zoals het er nu uitziet zullen we onze nieuwe ac ties volgende week doorzetten, met dien verstande dat ze verscherpt worden. LEEUWARDEN (GPD) - Het wassen en drogen van de aardap pel is het nieuwste wapen in de strijd om de gunst van de consu ment. Jacob D. Dokter in Fochte- loo ontwikkelde hiervoor een ma chine. De piepers kwamen zo mooi uit het proces te voorschijn, dat de zandaardappelen nog nauwelijks van klei-aardappelen waren te on derscheiden. Volgens Meindert van der Galiën uit Menaldum, een expert bij uit stek op het gebied van aardappe len, zitten er louter voordelen aan dit systeem: de kosten zijn slechts een deel van de meeropbrengst en de aardappelen nemen minder grond mee en dus is de kans op cys ten minder groot. Wassen en drogen zijn zelfs door gedrongen tot het regeringscen trum van ons land. Er zijn in het Haagse serieuze geluiden over een grootscheeps wasprogramma te horen, als uiterste redmiddel om de exportmarkten te kunnen blij ven bedienen. De Nederlandse aardappel heeft een steuntje in de rug hard nodig. Er worden onderzoeken gedaan, analyses gemaakt en aanbevelin- .gen geformuleerd. In de komende herfst zal het bedrijfsleven worden getoond hoe het nu verder moet met de afzet van consumptie-aard appelen. Deze actie, die voor een deel door overheid en voor een deel door het bedrijfsleven zelf wordt betaald, is ingegeven door het feit, dat de export van Nederlandse aardappel onder druk staat. Een sprekend voorbeeld is West- duitsland. Het bintje ras beheerst 90 tot 95 procent van de export van rechtstreeks te consumeren aard appelen. Bintje had een marktaan deel in de Bondsrepubliek van 12,6 procent in 1985. Sindsdien is dat aandeel kleiner geworden. In 1986 was het maar 11,2 procent en vorig jaar gezakt tot 9,4 procent. In dezelfde periode steeg het aandeel van de in West-Duitsland verbouwde aardappelen spectacu lair. Onder de naam 'Ackergold' gingen de Westduitse telers hun ei gen aardappelen promoten. 'Ac kergold' is een verzamelnaam, waaronder verschillende rassen vallen. Aardappelen die onder 'Acker gold' worden verkocht, zagen hun marktaandeel groeien van 4,5 pro cent in 1985 naar 5,5 procent in 1986. De Westduitse consumenten moesten duidelijk even wennen aan de produkten van hun eigen boeren. Vorig jaar kwam de ware doorbraak tot stand en werd het marktaandeel gebracht op 8,3 pro cent. 'Ackergold' is bintje tot op 1 procent genaderd. Aardappelen van 'Ackergold' zijn iets duurder dan bintjes. De toevoeging 'gold' laat zich kenne lijk uitbetalen. In 1986 gingen de bintjes weg voor 46 pfennig per ki logram en de Ackergold-piepers voor 62 pfennig per kilogram. Vo rig werd de marge verkleind tot zes pfennig, maar aangezien het om miljoenen kilogrammen gaat, tikt dat verschil aardig aan. Een probleem voor de aardap- pelhandel is het feit dat steeds min der kant en klare en steeds meer verwerkte aardappelen worden ge geten: frietjes, chips, kroketjes en aanvewante produkten. De ver minderde export van consumptie aardappelen naar West-Duitsland werd bijvoorbeeld volledig gecom penseerd door deze produkten. Die uitvoer naar de Bondsrepubliek steeg vorig jaar namelijk met 12 procent en leverde totaal bruto 300 miljoen gulden op. Daar komt nog bij dat door de technologische vooruitgang steeds meer aardappelen van een hectare komen. In 1960 was de produktie nog beperkt tot 27 ton per hectare, in 1970 was dat al 35,5 ton en vorig jaar ging het zelfs boven de 50 ton uit. Biotechnologie en meer gang bare verbeteringen zullen ervoor zorgen, dat dit tonnage nog hoger wordt. Terwijl Nederland al twee ëneenhalf keer zoveel aardappels produceert als in het land wordt ge consumeerd. ANDIJK (GPD) - Bietjes zijn rood, maar nu zijn er ook gele. Tuinder Jacob Mantel uit het Westfriese Andijk bracht in de afgelopen week zijn eerste kist je gele bieten naar de veiling West Friesland Oost. Hij kreeg er liefst f 22,90 per kilo voor. Ro de bietjes doen, ter vergelij king, tussen de 1,40 en 1,80 de kilo. Maar de extreem hoge prijs is een primeurprijs, die de komende weken drastisch zal dalen. Het eerste kistje is via de internationale versmarkt Ven in Diemen terecht gekomen bij het restaurant De Bokkedoorns in Overveen. Vorig jaar is de tuinder met zijn gele bieten begonnen. Hij had daarvoor zaad in Amerika besteld en een klein hoekje in de kas voor vrijgemaakt. De smaak van de vrucht wijkt niet af van de normale biet. Vorig jaar bleek de biet in kleine kring al een succes. Dit jaar heeft de tuinder wat meer ruim te vrij gemaakt. Afspraken in nieuwe cao om fenomeen na 1990 geheel uit te bannen Het bekende Lido aan het Amster damse Leidseplein wordt gesloopt. De nachtclub, waar ook kon wor den gedineerd, moet plaats maken voor een casino. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) De belang stelling van leerlingen voor een op leiding in de bouw is de laatste twee jaar fors toegenomen. In 1985 kozen nog maar 2700 jongeren voor de bouw, maar afgelopen jaar meldden zich 3300 leerlingen aan bij de opleidingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB). Komend jaar verwacht directeur J.L.M. Koekoek eindelijk het streefgetal van 3500 leerlingen te halen. Vooral de aanmelding van mavo-leerlingen en vrouwen is op vallend. Omdat de belangstelling van lts- leerlingen voor de bouw de laatste jaren tegenviel, werft de SVB sinds twee jaar bewust onder mavo-scho lieren. Dat is volgens Koekoek een groot succes. Een paar jaar geleden zaten er op de bouwopleidingen slechts een handjevol leerlingen die van de mavo kwamen, vorig jaar waren het er al honderd. ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) De werkge vers in de vleesverwerkende indus trie zijn met de vakbonden over eengekomen een einde te maken aan de wildgroei van zogenaamde uitbeen- slacht- en afsnijploegen, die via koppelbazen bij slachterij en aan het werk gaan. In de nieuwe cao zijn afspraken vastgelegd die er voor moet zorgen dat na 1990 het fenomeen koppel baas wordt uitgebannen, aldus een woordvoerder van de Voedings bond FNV. Tot die tijd wordt het Topman NOB Dr. A. van der Zwan (52), voorzit ter van de hoofddirectie van Ven dex, wordt naar alle waarschijnlijk heid president-commissaris van het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf (NOB). Als vice-president- commissaris van de verzelfstandig de opvolger van het Facilitair Be drijf van de NOS, wordt de naam genoemd van drs. G.H.'van Driel (65), voorzitter van de raad van be stuur van Koninklijke Wessanen nv. Bij het NOB, dat wordt gereor ganiseerd, zullen ruim achthon derd van de drieduizend banen moeten verdwijnen. Het bedrijf draait met een verlies van zo'n ne gen miljoen gulden op jaarbasis. Unilever Quest International, onderdeel van het Unilever-concern, heeft van Goodman Fielder Wattie diens activiteiten overgenomen op het gebied van geur- en smaakstoffen in Australië en Nieuw Zeeland. De ze activiteiten vertegenwoordigen een omzet van 20 miljoen Australi sche dollar (f 33 miljoen).Door de overname van de activiteiten van Goodman zal de omzet van Quest, een bedrijf in geur- en smaakstof fen, in Australazië verdubbelen, al dus Unilever. Prijzen De kosten van levensonderhoud zijn van half mei tot half juni met 0,1 procent gedaald, aldus gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral vers fruit werd goedkoper en ook auto- gas (LPG) en kleding daalden in prijs. Daar stond tegenover dat on der meer snijbloemen en verse vis duurder werden. Tussen midden juni 1987 en midden juni 1988 be droeg de prijsstijging 0,7 procent, aldus het CBS. Plan Oort Het kabinet heeft gisteren het al ternatief van werkgevers en werk nemers in de Stichting van de Ar beid voor de bruteringsoperatie in de belastingvereenvoudiging vol ledig overgenomen. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van werkgevers en werk nemers, die een administratieve chaos verwachtten van de manier waarop in de financiële administra tie de belastingvereenvoudiging per 1 januari 1990 zou moeten wor den verwerkt. voor de meeste werkzaamheden binnen de vleesindustrie oninter- ressant om ploegen via koppelba zen in te huren, omdat ook dat per soneel volledig onder de cao gaat vallpn. Op aandringen van de werkge vers is vooralsnog een uitzonde ring gemaakt voor zeer gespeciali seerd werk - de zogenaamde twee de snit vlees - waarvoor nauwe lijks vakmensen te krijgen zijn. De ze gespecialiseerde uitbeenploe- gen mogen nog tot 1990 worden in gehuurd, zonder dat zij onder de in de cao vastgelegde lonen en ar beidstijdverkorting vallen. Hier is wel de voorwaarde aan gekoppeld dat de bv's waarvoor zij werken, voor 1 juni bij de bedrijfsvereni ging waren ingeschreven. Onderhandelaar F. Kagie van de Voedingsbond FNV zegt ingeno men te zijn met het bereikte resul taat: „Hiermee worden de koppel bazen uit de markt geprijsd". Voor het overige is Kagie 'gematigd po sitief over het bereikte cao-ak koord. Daarin is onder meer afge sproken een loonsverhoging van anderhalf procent en een verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 60. Twintig procent De Voedingsbond vreest door die ontwikkeling voor de werkge legenheid in de bedrijfstak, terwijl er bovendien 'enorm wordt gerot zooid'. De bond heeft nu bij de werkgevers vooral gehoor gekre gen dankzij het feit dat de koppel bazen er ondanks de Wet Keten aansprakelijkheid via slimme ma nipulaties toch in slagen de sociale lasten te ontduiken. Dat kost de bedrijfsvereniging in de vleesverwerkende industrie De Voedingsbond strijdt al vele jaarlijks vele miljoenen guldens. zichtige schatting van de bond zijn meer jonge vaklieden die zijn opge- er momenteel zo'n 155 huurploe- gen actief, die met circa 1500 werk nemers goed zijn voor zo'n twintig procent van de loonsom in de be drijfstak. leid op kosten van werknemers en werkgevers, de voorkeur geven aan het werken voor een koppel baas terwijl de bedrijfstak zit te springen om vakmensen. UTRECHT (ANP) - Het exclu sieve Chinese hotel-restaurant Oriental Palace in Breukelen wordt eind juli openbaar ver kocht. De curatoren in het fail lissement en de twee betrok ken banken hebben tot de ver koping - die ook de volledige in richting van het hotel omvat - besloten, zo heeft het veiling huis Troostwijk gisteren mee gedeeld. Oriental Palace ging begin juli, nog geen drie maanden na de opening, failliet. Met de bouw van het luxueuze hotel - een replica van het keizerlijk paleis in Beijing - was een be drag van zo'n 35 miljoen gulden gemoeid. De 130 personeelsle den zijn door het faillissement ontslagen. De afgelopen maand hebben zich verschillende ge gadigden gemeld, maar tot ver koop is het niet gekomen. De mogelijkheid van onderhandse verkoop blijft tot de veiling open, zo benadrukte een woordvoerster van Troostwijk. Bestuurder L. Dreyer van de Horecabond FNV toonde zich verbijsterd over de mededeling van de publieke verkoping. Hij heeft gisteren nog gesproken met een groep Chinese horeca ondernemers die in Oriental Palace geïnteresseerd zei te zijn. Dreyer leidt uit het besluit tot verkoping af dat een aantal gegadigden, waaronder het Van der Valk-concern, aanzien lijk minder heeft geboden dan de 20 miljoen gulden waarvan in de eerdere onderhandelin gen sprake is geweest. Als het inderdaad tot een publieke ver koping komt "zal Van der Valk ongetwijfeld op de eerste rij zit ten", aldus Dreyer. Div. uitvoeringen v.a. 35.325 j" (excl. afl. kosten) Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk, Voorschoten, Lisse, Hillegom, Alphen aan den Rijn De SVB probeert sinds een jaar ook meisjes te werven. Tot nu toe verloopt dat nog moeizaam, maar er draaien toch een aantal speciaal op vrouwen gerichte leerprojecten. In Utrecht werd al een pand hele maal door vrouwen gerenoveerd, in Friesland start binnenkort een^ leerbouwplaats waar plek is voor acht meisjes en in Drenthe loopt een project waar twaalf vrouwen een opleiding woningonderhoud krijgen. Bovendien moeten er binnen kort twee samenwerkingsverban den van start gaan waar speciale plaatsen voor meisjes komen. Om meisjes over de drempel van de bouw heen te helpen, wil de SVB komend jaar speciale lessen op scholen gaan geven. Volgens Koekoek de gestegen belangstelling voor de bouw on dermeer te danken aan de campag nes die zijn stichting de afgelopen jaren op scholen heeft gehouden. Maar jongeren beginnen ook te zien dat de bouw perspectief kan bieden. Vooral de samenwerkings verbanden die jongeren een aantal jaren een opleiding, werk en een in komen garanderen, zijn erg succes vol. 'Positie Dreesinann niet ter discussie' AMSTERDAM (ANP) - De hoofddirectie van Vendex, de moedermaatschappij van Vroom Dreesmann, denkt er niet aan de eis van de diensten bond FNV in te willigen. De FNV wil dat directievoorzitter drs. A. Dreesmann van V D vertrekt, maar de hoofddirectie van het warenhuisconcern wil diens positie niet ter discussie stellen. De dienstenbond FNV praat woensdag voor het eerst met de directie van V D over de reor ganisatie die deze wil doorvoe ren en die aan 1.400 werkne mers gedwongen ontslag zal opleveren, terwijl in totaal 3.000 banen moeten verdwij nen. Donderdag kondigde de Dienstenbond FNV aan bij dat gesprek het vertrek van Drees mann te zullen eisen. De bonden vinden Drees mann de eerst verantwoordelij ke voor de problemen waarin V D is verzeild geraakt. Het wa renhuisconcern leed vorig jaar een verlies van f36 miljoen. Di rectievoorzitter Dreesmann van V D is een neef van van de voorzitter van de hoofddi rectie van Vendex, prof. drs. Dreesmann. DEN HAAG "Het is net als met een auto. Als je vol gas geeft met de koppeling ingedrukt, kom je ook geen meter vooruit". Met deze woorden omschreef een ambte naar van Financiën onlangs de houding van het CDA bij de opera- tie-Oort, de grootscheepse belas tinghervorming die in 1990 moet ingaan. door Carel Goseling Nu anderhalf jaar geleden legde de commissie-Oort, genoemd naar haar voorzitter en ABN-topman, voorstellen op tafel om het belas tingstelsel te vereenvoudigen. Be lastingen en sociale premies dien den in één heffing op het loon te worden samengebracht. Het aantal belastingtarieven moest naar drie worden teruggebracht. Daarnaast stelde de commissie voor de belas tingen te verlagen en talrijke af trekposten te schrappen. Het kabinet-Lubbers reageerde enthousiast op de voorstellen. In december 1987 legde de regering een groot aantal wetsvoorstellen aan de Raad van State voor. Daarna werd het echter allengs stiller rond 'Oort'. De politieke tegenkrachten mobiliseerden zich. De eerste echte hobbel ontstond tijdens het zogenaamde Paasdebat in de Kamer. Hoewel CDA en WD zich daar in grote lijnen achter 'Oort' schaarden, werden daaraan wel enkele voorwaarden verbon den. Met name CDA-fractieleider De Vries had veel noten op zijn zang. In moties werden twee eisen aan de operatie-Oort gesteld. Ten eer ste mochten er geen nadelige koop krachteffecten ontstaan voor lage re inkomens. Ten tweede mocht het belastingtarief voor de hoogste inkomens alleen omlaag als die groep dat zelf zou betalen. Het weg vallen van aftrekposten was daar voor de aangewezen weg. De eerste wens willigde het kabi net in. Voor de lagere inkomens werd vier miljard gulden opzij ge zet: 2,8 miljard vast en 1,25 miljard naar keuze te besteden. Wat de tweede wens betreft, ging men op zoek naar mogelijk te schrappen aftrekposten, om het hoogste be lastingtarief te kunnen verlagen. Somber Nu, vier maanden later, ziet het er echter somber uit voor 'Oort'. De inflatie lijkt in 1989 te stijgen naar anderhalf procent. Bovendien heeft een hervorming van de ziek tekostenverzekering, met de invoe ring van een vaste premie in gul dens voor ziekenfondspatiënten, vooral effecten voor de koopkracht van lagere inkomensgroepen. De in het kader van 'Oort' voor de handhaving van de koopkracht voor deze groep vrijgemaakte vier miljard gulden is niet meer genoeg. Dat moet zeker zes miljard worden. Waar het kabinet de miljarden vandaan moet halen is nog zeer de vraag. Er wordt aan gedacht om meevallende belastinginkomsten over 1988 en 1989 daarvoor te be stemmen. Vooral de WD zal daar tegen te hoop lopen. De liberalen willen belastingmeevallers zo veel mogelijk teruggeven aan burgers en bedrijfsleven. Ook de meeval lers over 1988. Mocht het al lukken om de zes miljard gulden vrij te maken, dan is er nog een tweede probleem. Fi nanciën is niet in staat voldoende aftrekposten bij elkaar te krijgen om een verlaging van het hoogste belastingtarief mee te financieren. Steeds blijkt weer dat bij het schrappen van een aftrekpost ook negatieve effecten ontstaan voor lagere inkomensgroepen. En dat pikt het CDA niet. "Het probleem bij het CDA is dat men niet aangeeft waar de grens ligt. Tot welk niveau mogen lagere inkomensgroepen nog wel getrof fen worden door het wegvallen van een aftrekpost. Waar ligt de grens? aldus een betrokkene bij Finan ciën. Maar ook al zou die grens wel vastliggen, dan nog eist het CDA dat negatieve koopkrachteffecten voor de lagere inkomensgroepen worden opgevangen. En dat bete kent dat de zes miljard gulden weer niet genoeg is. Bij de christen-democraten wordt erop gewezen dat een verla ging van het hoogste belastingta rief vooral een WD-wens is. Voor het CDA moet de verlaging bij een ontbrekende financiering dan maar geringer zijn. Hier ziet men echter opnieuw de WD tegenover zich, al worden ook in die kring vraagtekens gezet bij het al te ri goureus snijden in aftrekposten. Vooral ondernemend Nederland mag daar niet de dupe van worden. Impasse Premier Lubbers heeft al voorge steld om dan maar in het najaar knopen door te hakken. Daarmee gaat nu de druk van de ketel. Bo vendien staat dan de begroting voor 1989 vast en daarmee ook een deel van de financiële ruimte voor 'Oort'. In dat geval zou de Kamer dit najaar in grote lijnen inzicht kunnen krijgen in de invulling van de belastinghervorming. Het is echter de vraag of de Ka mer met het opzetje-Lubbers ak koord gaat. Er ligt inmiddels al een wetsvoorstel over de belastingher vorming in de Kamer. Dat gaat al leen over het nieuwe belastingsys teem. Cijfers zijn nog niet inge vuld, laat staan de financiering van het geheel. Om de operatie in 1990 inder daad te kunnen laten starten, zou de Kamer voor Kerstmis de nood zakelijke wetsvoorstellen behan deld moeten hebben. Of dat lukt, is nu al zeer de vraag. Nog afgezien van het feit dat de Kamer zeker in zicht zal willen hebben in de pre cieze cijfertjes achter 'Oort' voor dat besluiten kunnen vallen. Door dit najaar een indicatie te geven, denkt Lubbers het parlement over die hindernis heen te tillen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7