Gonzalez zet mes in Spaans kabinet Bomaanslagen IRA eisen vier levens Gedrag familie Aquino graadmeter landhervorming Iran in verwarring Beleef Afrika per boot Premier vervangt vier ministers Tien Palestijnen uitgewezen MADRID (GPD) De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren zijn kabinet ingrij pend gewijzigd. Dit gebeurde na bijna een jaar van wikken en wegen voor de vierde keer sinds de socialisten in 1982 aan de macht kwamen. Vier ministers hebben hun porte feuilles in moeten leveren: minister van justitie Ledesma, Maraval (onderwijs), Croissier (industrie en energiezaken) en Caballero (transport en toerisme). De belangrijkste aanleiding om de eerste twee ministers te wippen, vormden de onophoudelijke pro testen uit brede maatschappelijke sectoren tegen het onderwijsbeleid en justitie. De ministers van indus trie en transport kregen hun congé vooral vanwege hun weinig crea tieve en minder aansprekende be leidsvorming. Twee ministers ver anderen van departement. Jose Barrionuevo had na zes jaar binnenlandse zaken te kennen ge geven af te willen treden uit ver moeidheid, onder meer vanwege de zenuwslopende oorlog met de door Gerrit-Jan Hoek ETA, maar toonde zich na rijp be raad toch akkoord de portefeuille van transport en toerisme op zich te nemen. De vakbondsleider Jose Luis Corcuera krijgt nu de zware taak op zijn schouders om het ter rorisme de wacht aan te zeggen. Javier Solana, een van de meest intieme vertrouwenspersonen van premier Gonzalez en tot dusverre in de dubbelfunctie van regerings woordvoerder en minister van cul tuur, krijgt onderwijs onder zijn hoede. Solana, van huis uit hoogle raar chemie, moet de rust in het on- derwijskamp herstellen. Die is de laatste maanden danig verstoord door legio stakingen van leraren en studenten. Verrassingen Onder de nieuwe gezichten in het vierde kabinet-Gonzalez zitten de nodige verrassingen. Als uit vloeisel van het besluit van het PSOE-congres van begin dit jaar om vrouwen grotere invloed te ge ven, heeft Felipe Gonzalez twee vrouwen in zijn kabinet opgeno men.- Matilde Fernandez, secreta ris-generaal van de chemische fe deratie van de socialistische vak bond UGT, krijgt de nieuw gecre ëerde portefeuille van sociaal wel zijn toegewezen. Rosa Conde, alge meen directrice van het officiële enquêtebureau CIS, wordt de nieu we regeringswoordvoerster. Na zes jaar krijgt ook Enrique Mugica Herzog eindelijk regerings verantwoordelijkheid te dragen. Mugica Herzog, een van de histori sche leiders van de Socialistische Partij, was tot dusverre systema tisch gepasseerd bij de verdeling van de portefeuilles. De prijs die Mugica Herzog moest betalen voor zijn mysterieuze onderhoud eind 1980 met de luitenant-generaal Alf onso Armada, een van de hoge mi litairen die veroordeeld is vanwege zijn rol in de mislukte staatsgreep van 23 februari 1981. Ook zijn jood se afkomst vormde voor Mugica Herzog een handicap om eerder in de regering te worden opgenomen, om de traditionele banden met Spanje met de Arabische wereld niet te verstoren. Voor het eerst maken ook niet- socialisten hun opwachting in een socialistisch kabinet. Jorge Semp- run, bekend auteur en schrijver van filmdraaiboeken (o.a. voor de film 'Z' van Costa Gavras), werd in 1964 door Carrillo uit de Spaanse Communistische Partij gezet. Claudio Arazadi, voormalig direc teur van de Spaanse staatsholding INI en nu belast met industrie, is evenals Rosa Conde geen lid van de PSOE. De ministerswisselingen zullen overigens weinig ingrijpende ver anderingen teweeg brengen in de koers van de regering-Gonzalez. De fundamentele ministers, Sol- chaga (economie en financiën), de fensie (Serra) en buitenlandse za ken (Fernandez Ordonez) blijven op hun post. De politieke crisis in Madrid wordt als de meest plausi bele verklaring voor de ministers wissel aangevoerd, de wens van Gonzalez om de onderlinge samen hang in het kabinet te versterken en tegelijkertijd om de meest om streden ministers op te offeren. Cubanen mogen mondjesmaat tandenpoetsen HAVANNA (RTR) - President Fidel Castro dook deze week zelf in het probleem van het tandpastatekort in zijn land door een vergadering van fabri kanten bij te wonen. Sinds vori ge maand geldt weer rantsoene ring voor tandpasta in Cuba: één tube per drie personen per drie maanden. De directeur van het staats bedrijf dat verantwoordelijk is voor de produktie zei dat het te kort wordt veroorzaakt door problemen in de voorziening met grondstoffen, die worden ingevoerd uit het westen zowel als landen van het oostelijk blok. Hij ging niet in op de aard van deze problemen. TEHERAN (AP) - Iran lijkt in op perste verwarring, bijna een week nadat de Amerikaanse marine een boven de Perzische Golf vliegende airbus heeft neergeschoten. Wraakzuchtige reacties volgen op verhoudingsgewijs mildere en om gekeerd; hooggeplaatste Iraniërs spreken elkaar voortdurend tegen. De Iraanse onderminister van buitenlandse zaken Hussein Sheikholeslam heeft gisteren in een commentaar, dat door Radio Teheran werd uitgezonden, een schadeloosstelling van de Verenig de Staten geëist. Hij herhaalde te vens het eerder door Khomeini ge uite dreigement dat Iran het neer schieten van de Airbus zal vergel den. Daartegenover staan twee ver klaringen. De Iraanse president Ali Khamenei liet gisteren weten dat zijn land geen prijs stelt op een Amerikaanse schadeloosstelling. Elk Amerikaans aanbod smarte- geld aan de nabestaanden van de 290 slachtoffers zal worden afgewe zen. Tijdens het vrijdaggebed in de Iraanse hoofdstad kondigde Kha menei aan dat zijn land nooit op een dergelijk "vernederend" ge baar zal ingaan. Anders dan onderminister Sheikholeslam verklaarde de op perbevelhebber van de Iraanse strijdkrachten, parlementsvoorzit ter Ali Akbar Hashemi Rafsaryani dat Iran het neerschieten van de Airbus van Iran Air niet met ge weld zal vergelden. Hij merkte tij dens de vrijdagse gebedsdiensten op dat de wereldopinie zich dan te gen Iran zou keren. De parlements voorzitter zei dat de Verenigde Sta ten proberen Iran'ertoe te verlei- den "een net zo afschuwelijke mis daad te plegen als de aanval op de Airbus. Wij proberen daaraan niet toe te geven". Rafsanjani zei tot de deelnemers aan de gebedsdienst dat Teheran zijn hoop heeft gevestigd op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties die dinsdag bijeenkomt. Hij sprak de hoop uit dat de Raad "niet slechts zal mompelen", maar de daad zal veroordelen en de Ameri kaanse vloot opdracht zal geven zich uit de Perzische Golf terug te trekken. De Iraanse generale staf deed ten slotte een oproep die werd uitge zonden door Radio Teheran. "Ie dereen die een geweer kan dragen en in staat is naar het front te gaan, moet zich prompt melden bij de ba ses van de Revolutionaire Gardes en naar één van de verzetseenhe- den in het hele land gaan. In de verklaring van de legerlei ding kregen vrijwilligers het drin gende verzoek in dienst te blijven, totdat de Gardes het personeelste kort in de operatieve eenheden hebben overwonnen. De oproep via de radio richtte zich tot vrijwil ligers om "de fronten van de oorlog met verse en militair getrainde troepen te vullen". Binnenkort zou een tijdschema voor nieuwe front diensten worden aangekondigd. TEL AVIV (GPD) - De Israëlische autoriteiten hebben gisteren tien deportatiebevelen uitgevaardigd tegen bewoners van de bezette ge bieden. Het gaat om vier mensen uit de Gazastrook en zes van de Westelijke Jordaanoever. Een legerwoordvoerder zei giste ren dat de tien actief zijn in ver scheidene terreurorganisaties en dat zij de afgelopen maanden een centrale rol speelden bij het organi seren van ongeregeldheden. Alle tien hebben gevangenisstraffen uitgezeten wegens vijandige activi teiten. Ze kunnen nog in beroep gaan bij een militaire commissie en bij het Hoogerechtshof. Maar bij dergelijke gevallen in het verleden heeft dat nooit tot een wijziging van de straf geleid. Ongeregeldheden Bij ongeregeldheden in het dorp Tubas, in de buurt van Nabloes op de Westelijke Jordaanoever, is gis teren een Palestijn door Israëlische soldaten doodgeschoten. Er viel ook een gewonde. In Gaza raakten drie bewaarders van de plaatselijke gevangenis ge wond toen zij met een mes werden gestoken door een bezoeker. Vol gens een legerwoordvoerder was de man een jonge moslim-funda mentalist. Hij is opgepakt. BELFAST (AP) - Het Ierse Repu blikeinse Leger IRA heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor een serie bom- en mortieraansla gen waarbij donderdagavond en gistermorgen twee burgers, een Britse soldaat en een IRA-lid om kwamen. Gisterochtend werd in een veld en dode man gevonden naast een tractor met aanhangwagen die was gebruikt bij een mortieraanval op het politiebureau in het stadje Po- meroy. Het IRA maakte enkele uren later in een verklaring aan de' media in Belfast bekend dat de do de een IRA-lid was. Bij een tweede mortieraanval op het politiebureau van Ste- wartstown, een kwartier later, raakten zes burgers gewond en moesten 80 gezinnen worden geë vacueerd. De aanvallers misten het politiebureau en beschadigden een school en een aantal woningen. Donderdagavond ontplofte een bom in een zwembad in het westen van Belfast. Daarbij kwamen een man en een vrouw om het leven en raakten vier mensen gewond. Het IRA verklaarde dat de bom per on geluk was afgegaan en noemde de aanslag een „operatie die op tragi sche manier fout is gelopen". De bom ontplofte nadat gewa pende mannen de staf en aanwezi gen hadden gewaarschuwd te ver trekken. Volgens de politie was de bom bedoeld om de muur van het zwembad op te blazen zodra een Britse patrouille zou passeren. Een Britse militair kwam vrij dagmorgen om het leven toen hij op een bom trapte bij een zoekactie naar explosieven bij hetzelfde zwembad. Doodstraf voor vrouwenhandel Autobom MOSKOU (AP) - In het centrum van de Afghaanse stad Jalalabad is gisteren in de buurt van een bio scoop een autobom ontploft. Daar bij zijn 31 doden gevallen, omlig gende gebouwen verwoest en an dere auto's in brand gevlogen, al dus het Russische persbureau Tass. Bij de aanslag zijn 33 gewon den gevallen. Volgen Tass, dat zich beroept op het Afghaanse persbureau Bakht- ar, zijn de meeste slachtoffers vrou wen, kinderen, en oude mensen. De bomaanslag is volgens het Rus sische persbureau gepleegd door „Afghaanse extremisten", een be naming voor het Afghaans verzet. Aanhangers Arafat vertrekken uit kamp in Bayrut BAYRUT (RTR) - De laatste aan hangers van PLO-leider Yasir Arafat hebben gisteren het Pales tijnse vluchtelingenkamp Bourj al- Barajneh in het zuiden van Bayrut verlaten. Volgens ooggetuigen overhandigden ongeveer 200 guer rillastrijders hun wapens aan Syri sche soldaten. Daarna werden zij in bussen naar de havenstad Sidon gebracht. Met hun aftocht is een einde gekomen aan de hevige ge vechten tussen de Palestijnse aan hangers van Arafat en de pro-Syri- sche Palestijnse dissidenten onder leiding van Abu Musa. Bij die strijd zijn meer dan 100 mensen omgeko- Honderden mannen, vrouwen en kinderen uit het kamp namen op emotionele wijze afscheid van hun familieleden, aldus ooggetuigen. De guerrillastrijders waren de laatsten van de meer dan duizend aanhangers van Arafat die sinds april met de troepen van Abu Musa hebben gevochten om de heer schappij van Bourj al-Barajneh. De volgelingen van Abu Musa slaag den er donderdag in het danig ver woeste kamp geheel te veroveren. GERED Burma laat vele arrestanten vrij RANGOON/BANGKOK (AFP/DPA) - De Burmaanse autori teiten hebben donderdag 390 men sen, onder wie 229 studenten, die dit jaar bij protestdemonstraties waren opgepakt, op vrije voeten gesteld. Dit is officieel in Rangoon bekendgemaakt. Van de personen die tussen maart en juni waren gearresteerd waren 143 studenten uit de hoofd stad, 71 uit Moulmein, 13 uit Pegu en twee uit Prome, de vier steden die getroffen werden grootscheep se studentenbetogingen. De ande re vrijgelatenen zijn burgers of re geringsambtenaren die ook bij de manifestaties waren betrokken. In de vier steden is nog steeds een sa menscholingsverbod en avond klok van kracht. De Europese Gemeenschap is overigens bereid een irrigatiepro ject in Burma met tot 14 miljoen dollar te steunen. Dit zei EG-com- missaris Claude Cheysson gisteren in Bangkok. voor f9,75 DHAKA (AP) - In Bangladesh is de doodstraf ingevoerd voor handela ren in drugs en vrouwen. Het parle ment nam de wet met viervijfde meerderheid aan. Voor drugsmisdrijven is een mi nimumstraf ingesteld van zeven jaar cel, terwijl tot dusver de maxi-, mumstraf tien jaat bedroeg. Een wet op vrouwenhandel, een toene mend verschijnsel in Bangladesh, bestond tot dusver niet. Politie en douane zeggen dat er dit jaar meer dan 4.000 vrouwen zijn gered, voor zij illegaal de grens met India konden worden overge- PROTEST TEGEN IMMIGRATIESTOP MOSKOU (AP) Een groep Armeniërs heeft gisteren in een protestbijeenkomst voor de Amerikaanse ambassade in Moskou, het besluit een immigratiestop in te voeren scherp veroordeeld. De vijftig Armeniërs hadden van de Sovjet-unie toestemming gekregen te verhuizen naar familieleden in de Verenigde Staten, maar tot hun verbijste ring kregen ze van Amerikaanse diplomaten te horen dat er door Washington een immigratiestop is ingesteld. bracht. De vrouwen worden gelokt met beloftes over werk buiten Bangladesh, maar komen vaak in de prostitutie terecht. AARDVERSCHUIVING - Een aardverschuiving in de provincie Gansu in het noordwesten van Chi na heeft aan zeker 41 Tibetanen het leven gekost. De aardverschuiving werd veroorzaakt door zware re genval en verwoestte een groot aantal huizen. Zo'n 10.000 mensen zijn van de buitenwereld afgeslo ten. BROWNSVILLE (AP) - Reddingswerkers hebben gisteren vier kinderen en twee vrouwen levend onder de puinhopen van een ingestort warenhuis in Brownsville (Texas) vandaan gehaald. Een van de overlevenden was de 37-jarige Mexicaanse Maria Exgeina Lire. die hier per brancard wordt weggedragen. Het ongeluk eiste zeker elf levens, terwijl 43 mensen gewond raakten. <ioto ap> Wapendeal Groot Brittannië heeft gisteren een omvangrijke wapentransactie afgesloten met Saudiarabié. On dermeer behelst de overeenkomst de verkoop van gevechtsvliegtui gen en gespecialiseerde marine- vaartuigen. Taiwan De Nationalistische Partij of Kuomintang op Taiwan heeft giste ren president Lee Teng-hui be noemd tot haar voorzitter. Hiermee is een einde gekomen aan het be wind van de familie Chiang Kai- shek, die de partij bijna veertig jaar heeft geleid. De 65-jarige Lee is de eerste autochtone Taiwanees die het land leidt. Sihanouk De Kampucheaanse verzetslei der prins Norodom Sihanouk heeft gisteren verklaard dat de Rode Kh mer. zijn bondgenoot in het verzet tegen de Vietnamese bezetters, ge kant is tegen de stationering van een VN-vredesleger in Kam puchea, "omdat ze opnieuw de macht wil grijpen". MANILA (IPS) - Ruim 130 km ten noorden van de Filipijnse hoofd stad Manila, in de provincie Tarlac, ligt het uitgestrekte landgoed „Lui- sita". Zover het oog reikt, acht kilo meter in het vierkant, staan de vel den vol suikerriet. De gang van za ken op Luisita wordt in het hele land met argusogen gevolgd. Niet omdat het zo'n bijzondere plantage is, maar omdat de familie van presi dent Aquino, die haar politieke lot verbonden heeft met de landher vorming, er de scepter zwaait. Ongeveer een maand geleden nam het Filipijnse parlement, na een jaar debatteren en compromis sen zoeken, een nieuwe wet op de landhervorming aan. De doelstel lingen zijn ambitieus. Binnen tien jaar moet 5,4 miljoen hectare grond verdeeld zijn over 2 miljoen landar beiders. Landeigenaren mogen niet meer dan vijf hectare zelf hou den en elk van hun kinderen drie hectare, op voorwaarde dat ze kun nen aantonen dat ze de grond ook bewerken. De reacties op de plannen waren sceptisch. Er gapen grote gaten in de wet. In de eerste plaats is de fi nanciering onzeker. De landher vorming vergt naar schatting een slordige zeventien miljard gulden, waarvan veertig procent als scha deloosstelling aan de huidige eige naren. die zelf een stevige vinger in de pap hebben bij de vaststelling van de prijs. Bovendien kunnen ze zelf bepalen welke grond ze voor zich en hun familie reserveren. In de tweede plaats zijn de grote plantages vrijgesteld van de land hervorming. Versnippering van de grond zou ten koste gaan van de produktiviteit. In plaats van de grond te verdelen over de werkers moeten deze bedrijven binnen tien jaar veranderd zijn in coöperaties, waar de arbeiders het voor het zeg gen hebben en een deel van de winst opstrijken. Eën van deze plantages is Luisita. Optimisten, zoals senator Hep- herson Alvarez, de indiener van de wet, verwachten dat het leven van miljoenen Filipijnen drastisch zal veranderen en dat het communis tisch verzet aanhang zal verliezen. Critici stellen echter dat de wet nog behoudender is dan de mislukte President Aquino. (Foto ap» landhervorming onder president Ferdinand Marcos in de jaren ze ventig. Veel zal afhangen van de politieke wil van de ambtenaren, de regering en de landeigenaren om er ditmaal meer van te maken. Thermometer Om deze reden zijn nu alle ogen gericht op Luisita, de thermometer van de politieke wil. De familie Co- juangco - ouders, broers en ooms van president Corazon Aquino - heeft volgens de letter van de wet nog tien jaar om de bedrijfsvoering te veranderen. Als zelfs de familie van de president echter een derge lijk lakse houding inneemt, lijkl een succesvol verloop van de land hervorming bij voorbaat een illu sie. Nog geen maand na de stem ming in het parlement heeft de fa milie Cojuangco al de hoofdlijner bekendgemaakt van de wijze waar op ze zich voorstelt aan de wet te voldoen. Momenteel is de dagelijk se leiding over de plantage in han den van het Bedrijf voor de Ont wikkeling van Tarlac (CDT). dat op zijn beurt volledig onder controle staat van de familie van Aquino. De bedoeling is nu een nieuw bedrijf. „Haciënda Luisita", op te richten dat alle vijfduizend hectare land bouwgrond overneemt van CDT. Alle werknemers van CDT ko men in dienst bij het nieuwe be drijf, met behoud van loon en ande re rechten en hun afgevaardigden krijgen een zetel in de bestuurs raad, deelde Emmanuel Cochico van CDT mee. Aanvankelijk houdt CDT de touwtjes in handen. Elk jaar kan de winst van „Haciënda Luisita" gebruikt worden om een deel van het bezit van de familie Cojuangco over te nemen en te ver delen onder de werkers. Het voordeel van deze langzame overname, gefinancierd uit de winst, is dat de arbeiders uiteinde lijk eigenaar worden zonder ervoor diep in de beurs te hoeven tasten. In totaal werken op Luisita 3.500 arbeiders in vaste dienst en komen jaarlijks 2.500 seizoenarbeiders. Opdeling van het landgoed onder al deze werkers zou voor elk van hen nog geen hectare overlaten, re den waarom ook de vakbond tegen verdeling van de grond is. De vak bonden en boerengroe pen zijn echter niet tevreden over het voorstel. Ze vinden de termijn waarop „Haciënda Luisita" in han den komt van de werkers veel te vaag, omdat deze volledig afhanke lijk is van de jaarlijkse winst van het bedrijf. Ze willen veel liever dat de familie over een van te voren vastgestelde periode de aandelen in het bestaande bedrijf overdraagt tegen een redelijke prijs. De boerenorganisatie Volkscon gres voor de Landhervorming vreest dat de vertegenwoordigers van de boeren binnen „Haciënda Luisita" niet op kunnen boksen te gen de directie en de familiebelan gen. Het bedrijf blijft in feite in handen van de huidige bezitters. Als dit idee op alle plantages wordt doorgevoerd, dan is die hele land hervorming niet meer dan een wrange grap, vreest het Volkscon gres.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5