Minder geld beter vervoer in Randstad 'Tien procent leerlingen heeft last van faalangst' 'Kans op besmetting met hepatitis-B veel groter' TEN STRIJDE TEGEN VUNZIGHEID9 'Stoppen pensioen NSB- weduwen gerechtigheid' Méér dan een automuseum Autotron Attraktiepark ZATERDAG 9 JULI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Motorrijtuigenbelasting later omhoog DEN HAAG (GPD) Er komt dit jaar minder geld vrij voor verbetering van de bereikbaarheid van de Randstad. In plaats van 70 miljoen gulden komt er maar 25 miljoen gulden beschikbaar. Oorzaak is een verschuiving van de datum waarop de motorrijtuigenbelasting (mrb) extra om hoog zou.gaan van 1 juli naar 1 november. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren bij de Kamer heeft ingediend. Het wetsvoorstel handelt over de verhoging van de mrb met 50 gulden per jaar voor personenauto's en 25 gulden per jaar voor vrachtwagens. Begin dit jaar ging het kabinet akkoord met de tijdelijke verho ging van de belasting. Jaarlijks zou zo 150 miljoen gulden extra vrij moeten komen ten behoeve van projecten in het openbaar vervoer en voor de wegenbouw in de Rand stad. Van de opbrengst zou 100 mil joen naar het openbaar vervoer moeten. Uit het wetsvoorstel blijkt dat ook in komende jaren de geschatte opbrengst van 150 miljoen gulden allerminst zeker is. In 1989 zal het bedrag maar 135 miljoen zijn. Voor de jaren daarna wordt verwacht dat de opbrengst 150 miljoen zal worden. Daarbij is uitgegaan van een groei in het wagenpark. Het is de bedoeling dat de tijdelijke ver hoging van de mrb met ingang van 1996 vervalt. Dan moet een sys teem met elektronische tolheffin gen (rekeningrijden) ingevoerd zijn. De Nederlandse Postbank NV en de Franse Société Générale gaan naar alle waarschijnlijkheid de tol- tunnel onder de Noord bij Alblas- serdam financieren en exploiteren. De Stuurgroep Projekten Infra structuur heeft Smit-Kroes voorge- Binnenland kort ABP-affaire Twee getuigen in de geruchtma kende ABP-affaire, de 45-jarige C. de Ruiter, voormalig directeur van bouwbedrijf Nelissen in Haarlem, en de 60-jarige Amsterdamse archi tect P. Selle, zijn buiten vervolging gesteld. Dat heeft mr. J. Laumen, officier van justitie in Maastricht, gisteren meegedeeld. De Ruiter en Selle werden tijdens de behande ling in hoger beroep van het ABP- proces door het gerechtshof van Den Bosch aangehouden op ver denking van meineed. Export afval Het ministerie van milieubeheer zal er alles aan doen om te voorko men dat de aannemer en scheeps eigenaar A. Koek uit Werkendam grote hoeveelheden chemisch af val naar Afrika verscheept, aldus een woordvoerder van het departe ment gisteren. De verscheping van het afval, dat in de Sahara moet worden gestort, zou in het najaar plaatsvinden. Vorige week keurde de Eerste Kamer een wet goed, waarmee de regering de export van chemisch afval kan verbieden. De ze Wet Chemisch Afval treedt in oktober in werking. De aannemer zal proberen zijn lading nog vóór deze datum weg te krijgen. Dienstplichtigen De dienstplichtigenbonden WDM en AVNM (samen 38.000 le den) stappen definitief uit het Sa menwerkingsorgaan belangenver enigingen Militairen (SOM) omdat beide bonden 'diep teleurgesteld' zijn over het gebrek aan solidariteit van de overige acht belangenvere nigingen, die voornamelijk be roepsmilitairen organiseren. Elsevier André Spoor heeft besloten zich terug te trekken als hoofdredac teur bij het tijdschrift Elsevier. De verwikkelingen van de afgelopen tijd hebben hem zo opgewonden, dat het medisch niet verantwoord zou zijn om weer aan de slag te gaan. De raad van bestuur van het Elsevier-concern verbood Spoor twee weken geleden na een tweetal hartinfarcten terug te keren. Na protesten van de redactie werd dit verbod ingetrokken. Nekkramp In Twente zijn in één week tijd 18 gevallen van virale meningitis (her senvliesontsteking of nekkramp) geconstateerd. De basisgezond heidsdienst in Enschede heeft alle huisartsen in de regio gisteren ge attendeerd op dit grote aantal. Nekkramp kan ontstaan door een virus of bacterie. De virale vorm is meestal na tien dagen over, de bac- terie-vorm is veel ernstiger. Kunstroof De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft donderdag de twee nog vastzittende verdachten van de schilderijendiefstal op 20 mei uit het Stedelijk Museum vrij gelaten. Er was geen grond meer het tweetal langer vast te houden, aldus gisteren persrechter U. van de Pol. De in totaal drie verdachten staan nu over enige tijd terecht bij de rechtbank in Amsterdam. Hun wordt inbraak, heling en/of uitlok king daarvan ten laste gelegd. steld een overeenkomst met dit consortium te sluiten. Voor de fi nanciering van de tunnel waren nog drie andere combinaties, elk onder aanvoering van een Neder landse bank, in de race. De groei van het aantal auto's in ons land zal overigens lang niet zo snel gaan als het ministerie van Ruimtelijke Ordening in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening voor spelt. In het jaar 2000 zullen geen 7,5 miljoen, maar hooguit 6 miljoen auto's rondrijden. De Bovag en de RAI, vertegenwoordigers van de autobranche, stellen dit in een commentaar op de Vierde Nota. Lubbers: overleg over begroting zeer moeilijk DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers vindt dat het kabinet scherpe keuzen moet maken om bezuinigingen te vinden op de be groting voor 1989. Een 'algemeen' rondje langs de departementen om ongeveer een half miljard te bezui nigen, is volgens de premier nau welijks meer mogelijk. "De minis ters hebben geen potjes meer. Die marge is in het verleden al ver bruikt", aldus Lubbers. Hij noem- de'het begrotingsoverleg dat deze weken in het kabinet wordt gehou den 'zeer moeilijk'. De premier ontkende berichten als zou hij in de ministerraad heb ben voorgesteld de bezuinigings ronde maar helemaal of gedeelte lijk achterwege te laten. Maar de meevallende belastingopbreng sten geven wel een 'extra dimensie' aan de onderhandelingen, aldus de premier. Lubbers gaat er nog steeds vanuit dat het kabinet volgende week het bezuinigingspakket rond heeft. Dan moeten er ook besluiten zijn gevallen over de bezuinigingen op de studiefinanciering en de uit keringen aan jongeren. EMMELOORD/IJMUIDEN (ANP) - De Nederlandse visserij over weegt een schadeclaim in te dienen wegens vangstverlet door de maat regelen die zijn genomen rond de berging van de chemicaliëntanker Anna Broere. Volgens voorzitter J. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond lijden de vissers ge middeld een schade van ongeveer tienduizend gulden per week. Bovendien hangt de vissers als een zwaard van Damocles boven het hoofd dat de berging mislukt en dat de chemicaliën in zee te rechtkomen met alle mogelijke ge volgen vandien voor de visserij, al dus Nooitgedagt. De berging gaat de vissers ook veel te lang duren. In een gebied met een straal van 25 mijl rond de Anna Broere mo gen de vissers hun netten niet uit gooien. Het gaat om een oppervlak te van 670 vierkante kilometer. Daar kunnen volgens de voorzitter van de Vissersbond heel wat 'span nen' (twee schepen die samen vis- NULDE - De kans door een dron ken automobilist overreden te wor den, is vele malen groter dan de mogelijkheid tijdens medische hulpverlening aids op te lopen. Maar je zult het maar krijgen. De mens lijdt het meest door de ang sten die hij vreest. Als je echter tot de risicogroep behoort, omdat je door Arnoud Cornelissen beroepshalve met bloed en injec tienaalden omgaat, wordt die angst, wel heel reëel. Dan worden de let ters die staan voor Acquired Im mune Defficiency Syndrome tot een vloek die het dagelijkse leven beheerst. De vakgroep ambulancevervoer van de Federatie Nederlandse Or ganisaties voor Personenvervoer (FNOP) liet zich deze week op de jaarvergadering in Nulde voorlich ten over de ziekte aids en de moge lijkheden om de kans op besmet ting zo klein mogelijk te maken. Sinds 1981, toen de dodelijke ziekte een naam kreeg, hebben de kranten bol bestaan van berichten, uiteenlopen van analyserend tot sensationeel. Dat veroorzaakte in medische en para-medische krin gen soms panische reacties. Met het gevolg dat een andere bijzon der ernstige ziekte plotseling bijna uit het beeld verdween: hepatitis B. Vandaar dat op de FNOP-bij- eenkomst nog eens duidelijk op de Wie herinnert zich niet zijn eerste spreekbeurt, vroeger op school. Je had thuis een verhaal min of meer van buiten geleerd en dat stond je dan met bibberende knieën voor de klas voor te dragen. Zoals van zoveel in 't leven, kon je echter ook van een spreekbeurt zeggen dat al les went en aan het eind van je schoolloopbaan was je zover dat je je er niet meer al te zenuwachtig over maakte. Toch bleven er altijd leerlingen die bij een spreekbeurt volkomen dichtklapten en geen woord konden uitbrengen. Faal angst, zo werd dan gezegd. door Albert Holterman Nu is faalangst een woord waar je mee op moet passen. Het wordt maar al te snel als etiket op van al les en nog wat geplakt. "Faalangst is inderdaad een containerbegrip geworden", zegt Jos de Vries, van huis uit orthopedagoog en nu werkzaam als schoolbegeleider voor het voortgezet onderwijs in Enschede. Samen met zijn ex-col lega Ard Nieuwenbroek (nu werk zaam bij het Katholiek Pedago gisch Centrum in Nijmegen) heeft hij het boek Omgaan met faalangst geschreven, waarin allereerst het begrip nauwkeurig wordt gedefini eerd. Er zijn immers diverse vormen van angst. "Angst kennen we alle maal, het hoort bij het leven, en dus Lekkage Anna Broere schade voor vissers sen) tegelijk terecht. De vissers moeten hun vangsten nu elders zoeken. Nooitgedacht wil een eventuele schadeclaim indienen via het Vis serijschap. Tegen wie de claim zou moeten worden ingediend is nog niet duidelijk. De reder van de An na Broere heeft enkele dagen na het zinken afstand gedaan van tan ker en lading. Rijkswaterstaat is nu verantwoordelijk voor de berging, waarvan de kosten vooralsnog voor rekening van de Staat komen. Juridisch zal moeten kunnen wor den aangetoond dat sprake is van vangstverlet en extra kosten om el- gevaren van besmetting met hepa titis B werd gewezen. Preventief "Het grote probleem is, dat veel mensen niet eens weten dat ze dra ger zijn van het aidsvirus. Als je vandaag besmet zou raken, duurt het ook nog eens drie tot zes maan den voor het kan worden aange toond. Soms zelfs nog langer", al dus dr. G. van den Heykant uit Bre da, een van de inleiders op de jaar vergadering. Dat probleem maakt de discus sie of een virusdrager zich al dan niet verplicht moet worden zich als ook bij de school", aldus de auteurs in hun boek. Het is best mogelijk dat de leerling een van nature angstige persoonlijkheid is en dat vormt een blokkade voor de studie. De leraar zal de scholier in dat ge val door moeten verwijzen naar professionele hulpverleners. Dat soort angsten noemen de auteurs 'angst als trek'. Toetsen Faalangst daarentegen is geen karaktereigenschap maar wordt door externe factoren opgeroepen en wordt daarom door de auteurs 'angst als toestand' genoemd. De definitie van Nieuwenbroek en De Vries luidt dan ook: "Wij beperken faalangst tot die angst die kan voor komen in taaksituaties". Daarbij wordt onderscheid ge maakt tussen cognitieve (kennis), sociale en motorische faalangst. De cognitieve faalangst is op school de meest voorkomende variant, om dat nu eenmaal kennis de belang rijkste plaats inneemt. Kennis moet getoetst worden en "het toet sen is het klassieke terrein van de faalangst". ders te vissen. Onder de vissers gaan volgens Nooitgedagt al stem men op om een andere tanker van de zelfde rederij in te sluiten, net zoals debinnenvaartschippers hebben gedaan met een duwbak- kenkonvooi van Granaria. Het kustwachtcentrum in IJmui- den heeft gisteren ontkend de lek kage van uiterst giftig acrylonitril uit de Anna Broere een week lang te hebben verzwegen. Terwijl woordvoerders van de Kustwacht de afgelopen week steeds lieten weten dat er geen enkele lekkage was gemeten, verklaarde een woordvoerster van Rijkswater staat donderdag dat al ongeveer een week gif uit de tanker ontsnap te. Volgens het hoofd van de kust wacht J. Koole is het misverstand ontstaan doordat de verschillende instanties die zich met de bemon stering van lucht en water rond de Anna Broere bezig houden ver schillende meetpunten hebben. zodanig bekend te maken, nog moeilijker. Vooral in de medische sector gingen stemmen op voor zo'n verplichting. Ook op de jaar vergadering van de vakgroep am bulancepersoneel stelden velen dat een dergelijke verplichting zou moeten worden ingesteld. "In feite loop je steeds achter de feiten aan. Voor de behandeling maakt het niets uit of iemand al dan geen aids heeft. En er zijn chi rurgen, die liever niet willen weten of iemand besmet is of niet. Ze vre zen dat indien zij het wel weten, ze juist zenuwachtig zullen worden", legt Van den Heykant uit. "Ik ben van mening dat ook in Maar om het voorbeeld van de spreekbeurt weer op te vatten: faal angst kan ook sociaal zijn, omdat een leerling de frontale confronta tie met zijn klasgenoten niet aan durft. Ten slotte is er de motorische variant die bij de gymnastiekles optreedt: de angst blokkeert het li chaam en de leerling is niet in staat om zelfs maar een koprol te maken. Uiteraard zijn allerlei mengvormen mogelijk: de spreekbeurt die maar niet wil lukken, kan het gevolg zijn van faalangst die deels cognitief, deels sociaal van aard is. Zoals met elk psychisch pro bleem kan het onderkennen van faalangst heel moeilijk zijn. Want het gaat lang niet altijd om de leer ling met een stil, rustig en terugge trokken gedrag; het klassieke beeld van de scholier. De angst kan zich ook uiten in druk, onrustig en nerveus gedrag, in een agressieve en brutale houding of overdreven ludiek gebabbel. Jos de Vries schat het aantal leer lingen dat last heeft van faalangst op circa tien procent. Door hun 'handicap' presteren ze onder hun een ziekenhuis een aidstest alleen met toestemming van de patiënt af genomen mag worden. Maar nu eens de andere kant. Stel dat je wordt opgenomen voor een blinde darmoperatie. De chirurg komt aan je bed en eist een aidstest. Eén voor de operatie en één na drie maanden om helemaal zeker te zijn. Maar vraag jij die chirurg zijn verklaring te laten zien dat hij zelf aids-vrij is? Want hij behoort tot een van de zwaarste risicogroepen. En als hij zich tijdens de operatie snijdt, be smet hij jou". "Het beste is voor artsen, verple gend personeel en al die anderen die door hun werk tot de risico groep behoren, heel zorgvuldig de preventieve maatregelen naleven. Een goede persoonlijke hygiëne, bloedcontact vermijden door het dragen van handschoenen en bij zonder voorzichtig omgaan met verdacht materiaal". Volgens Van den Heykant is het risico voor ambulancepersoneel om tijdens het werk aids op te lo pen, in de praktijk vrij klein. "Zelfs als je je per ongeluk zou prikken met een besmette naald is de kans de ziekte op te lopen 1 op 200. De kans om op die manier hepatitis op te lopen, is veel groter. Bij prikacci- denten heeft tussen de 6 en 30 pro cent van de gevallen een besmet ting plaats". Vaccinatie Hoewel in verhoudig tot aids he patitis tegenwoordig een vrij on schuldige klank heeft, is een pro niveau en het is aan de school zelf, aldus de auteurs, om daar wat aan te doen. Daarvoor zijn begelei- dings- en trainingsprogramma's gemaakt die in het boek worden beschreven. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen de motivationele en de rationele benadering. De eer ste gaat kort gezegd hier vanuit: de leerling stelt zich een bepaald doel en reageert op een bepaalde ma nier als hij dat doel wel of niet heeft bereikt. Van leerlingen met faal angst is bekend dat ze de gestelde doelen ofwel te hoog ofwel te laag hebben ingeschat. Beide zijn niet realistisch in verhouding tot hun mogelijkheden. Bovendien heb ben deze leerlingen de neiging om een goed resultaat aan externe fac toren toe te schrijven (zo in de trant van: het was een makkelijk proef werk) en een slecht reslutaat aan zichzelf te wijten (in de trant van: zoiets kan ik nooit). Een leerling zonder faalangst daarentegen heeft de neiging om slechte resultaten aan externe fac toren toe te schrijven (het was een DEN HAAG (GPD/ANP) - Beëindi ging van de pensioenbetaling aan onder anderen de weduwe van de vroegere NSB-voorman Rost van Tonningen, is 'een eis van gerech tigheid'. Dat stellen de vijf Kamer leden van PvdA, WD en PPR die bij de Tweede Kamer een initiatief voorstel aanhangig hebben ge maakt om te komen tot beëindi ging van deze omstreden pensioe- In antwoord op eerder gestelde schriftelijke vragen zeggen de vijf initiatiefnemers in een gisteren verschenen nota met antwoorden, dat het in hun voorstel niet gaat om Kamerleden die in de oorlog 'slechts' fout zijn geweest, maar om Kamerleden die zich aan zeer ern stige misdrijven en landverraad hebben schuldig gemaakt. "Het kan en mag niet langer zo zijn dat aan de activiteiten van deze Ka merleden pensioenrechten ont leend kunnen worden", aldus, de initiatiefnemers. Dat zijn de PvdA- ers Stoffelen en Schaefer, de WD- ers Ploeg en Weisglas en het PPR- kamerlid Lankhorst. Het bezwaar dat de echtgenotes niet aansprakelijk gesteld zouden mogen worden voor het gedrag van degenen aan wie zij hun pensioen aanspraken ontlenen, wordt van de hand gewezen. Het gaat in ons voorstel, aldus de groep van vijf, niet om de echtgenotes maar om de baat geneesmiddel en een goed werkend vaccin nog maar van re cente datum. Pas nu komen er inentingsprogramma's om werk nemers die een verhoogde kans op hepatitis hebben, te vaccineren. De ambulancedienst in Breda is daar kortgeleden op verzoek van de werknemers mee begonnen. In tegenstelling tot het aidsvirus is de veroorzaker van de leverziek te veel sterker. Het besmettingsge vaar is daardoor ongeveer 6 keer zo hoog. En in een klein aantal geval len leidt ook deze ziekte tot de dood. Drs. A.G. J. de Laet van de Breda se ambulancedienst pleitte daarom voor een preventieve vaccinatie van ambulancepersoneel. "Het vaccin biedt een goede bescher ming. Toch blijven de preventieve maatregelen van groot belang, vooral omdat het gelijktijdig een bescherming tegen aids biedt". Aids heeft inmiddels epidemi sche vormen aangenomen. De ver wachting is dat alleen al in Neder land m 1990 zo'n 3000 aidspatien- ten geregistreerd zullen staan en dat naar schatting tussen de 20.000 en 30.000 mensen besmet zullen zijn met het virus. "Maar oneindig kunnen die cijfers niet stijgen", meent Van den Heykant. "Niet ie dereen heeft wisselende seksuele contacten, spuit drugs, leidt aan hemofilie, ondergaat bloedtransfu sies of behoort anderszins tot een isicogroep. We zullen in Neder land in het jaar 2000 echt geen 15 miljoen aidspatienten hebben". De Vries. (foto <;pn> heel moeilijk proefwerk) en goede resultaten aan zichzelf (ik heb er dan ook hard voor geleerd). Met be geleiding en training kan de leer lingen met faalangst geleerd wor den zichzelf positief te bezien. Daarnaast is er de rationele bena dering. Die gaat ervan uit dat een mens niet zomaar door gevoelens wordt overvallen, maar dat er altijd gedachten aan voorafgaan. In het geval van faalangst: eerst is er de gedachte "Dit kan ik toch niet" en dan pas ontstaat het gevoel van angst en onrust. Met allerlei trai ningsprogramma's kan leerlingen worden geleerd die negatieve ge dachten in positieve om te buigen en aldus een dam op te werpen te gen faalangst. misdaden van Kamerleden en de consequenties van die daden. De indieners geven aan dat het er volgens hen niets toe doet of de wetgever in het verleden wel of niet op de hoogte was van de nu aangevochten toestand. Dat kan geen alibi zijn om nu geen maatre gelen te nemen. Het wetsvoorstel heeft betrek king op de pensioenaaspraken van van vier voormalige NSB-Kamer- leden te weten M. Rost van Tonnin gen, M. de Marchant et d'Ansem- bourg. G. Dieters en H. Wouden berg. Rost van Tonningen was lei der van de NSB. De Marchant was NSB-commissaris in Limburg. Hij werd na de oorlog tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het helpen van de vijand. Die ters was districtsleider van de NSB in Drente. Hij kreeg na de oorlog tien jaar gevangenisstraf wegens het vrijwillig dienen in het Duitse leger. Woudenberg werd na de oor log tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het helpen van de vijand. Justitie: strenge controle op hardrijders blijft DEN HAAG (GPD) - De tiendui zenden bekeuringen die in de afge lopen maanden aan snelheidsover treders zijn uitgedeeld, worden in ieder geval geïnd. Dat zegt een woordvoerster van het ministerie van justitie naar aanleiding van be richten, dat Justitie de stroom aan verkeersbonnen nauwelijks kan verwerken. Sinds de invoering van de snel heidslimiet van 120 kilometer per uur bekeuren rijks- en gemeente politie dagelijks tientallen automo bilisten, die 'de uiterste grens' overschrijden. In de afgelopen week werden alleen al op het stuk autosnelweg Breda-Rotterdam ter hoogte van Dordrecht 5200 bekeu ringen uitgedeeld. De politie heeft vanaf 1 mei, de dag waarop de nieu we snelheidslimiet is ingegaan, meer dan 40.000 processen-verbaal opgemaakt. Justitie verwerkt jaarlijks 130.000 bonnen wegens te hard rij den. In het huidige tempo zullen per jaar echter meer dan 210.000 bekeuringen worden uitgedeeld, zo heeft de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen berekend. Maar de vrees dat Justitie de stroom niet aankan, is ongegrond. "We geven een hoge prioriteit aan de snelheidslimiet Overtreders moeten dus niet te vroeg juichen. De afspraak is dat alle zaken worden afgewerkt", al dus justitiewoordvoerster Toos Fa- ber. De politie blijft ook doorgaan met het controleren van de snel heid, omdat de indruk bestaat dat steeds meer automobilisten de li mieten aan hun laars lappen. Snel heden van 150 tot 170 kilometer per uur komen weer vaker voor. Vol gens de Dordtse politie zijn het in deze zomermaanden vooral de bus chauffeurs, die de grenzen over schrijden. Bussen mogen op de snelweg niet harder dan 80 kilom- ter, maar snelheden van 110 tot 120 kilometer zijn geen uitzondering. Mr. Zaaijer overleden AMSTERDAM (ANP) - Naar giste ren pas bekend geworden is is op. maandag 4 juli overleden mr. J. Zaaijer. Hij was van 1945 tot 1949 procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag. In deze functie speelde hij een toonaange vende rol in de berechting van ver dachten van oorlogsmisdaden in Nederland. Mr. Zaaijer is 85 jaar ge worden. Hij is gisteren in stilte be graven. Mr. Zaaijer was betrokken bij de processen tegen NSB-leider Mus- sert, hoofd van de afdeling perswe zen Blokzijl, SS-politiechef Rauter en de procureur-generaal bij het hof in Den Haag tijdens de oorlog en tevens leider van het Opvoe- dersgilde der NSB, Van Genech- ten. Tegen hen eiste hij de doodstraf en zij werden daartoe ook alle vier veroordeeld. Eenzijdige aandacht voor aids-besmetting in medische sector De kans door een dronken automobilist overreden te worden, is vele ma len groter dan de mogelijkheid tijdens medische hulpverlening aids op te lopen. (foto anpi SCHEVEN1NGENOp het verlaten strand van Scheveningen plaatste dominee L. Dorenbos kleine bordjes met de tekst 'pornografisch besmet gebied'. Met toplesse zonnen en naakt recreëren begint volgens de voormalig voor zitter van de EO namelijk het seksueel geweld. Dorenbos las ook een verklaring voor waarin hij fel van leer trok tegen de media die volgens hem 'vervunzen'. De anti-aids-campagne is ook uit den boze, volgens Dorenbos. Daar door denken mensen dat alles mag als ze maar voorzichtig zijn. (foto anpi ADVERTENTIE Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3