Help, de computer valt uit 'Het rare is dat ik nu opeens een ontdekking ben' Uitwijkcentrum in Lelystad vangt rampen bij bedrijven op Tanneke Hartzuiker voelt zich thuis in rol van Merel Oudenrijn Het uitvallen van een computersysteem is niet denkbeeldig. Volgens berekeningen komt een dergelijke calamiteit per tweeduizend klanten eenmaal per jaar VOOr (archieffoto Een groeiend aantal bedrijven in Nederland maakt zich afhankelijk van computers, met alle risico's van dien. Als het systeem uitvalt, betekent dat voor sommige ondernemingen dat ze na een week failliet zouden zijn. Het Computer Uitwijkcentrum in Lelystad is opgericht om zulke rampen op te vangen. "Onze klanten moeten rustig kunnen gaan slapen en als er wat gebeurt zijn wij er". door Ad Moerman In het Computer Uitwijk Centrum in Lelystad staan gigantische batterij en computers opgesteld. Het totale vermogen bedraagt 300 gigabyte en 45 mips. Het eerste betekent dat het centrum een opslagcapaciteit in huis heeft voor 300 miljard tekens. Het tweede houdt in dat alle compu ters bij elkaar 45 miljoen instructies per seconde kunnen verwerken (mips miljoen instructies per se conde). Bij het centrum, waarnaar bedrijven met een door een 'ramp' getroffen com puter tijdelijk kunnen uitwijken, wordt gewerkt met een overboekingsfactor van vijftig. Dat wil zeggen dat elke byte'of mip nooit meer dan vijftig maal mag wor den verhuurd. Mochten de twee grootste klanten van het centrum tegelijk afbran den, dan kan het CUC deze ramp nog net opvangen. Een derde ramp kan er dan niet meer bij. Tot nu toe zit het centrum nog maar voor 13 procent volgeboekt. Het is dus geen wonder dat het CUC zelfs op tv re clamefilmpjes uitzendt om klanten te winnen. Maar de mooiste reclame voor het bedrijf werd volgens directeur G. Wieland gemaakt door de tv-serie Me disch Centrum West. "In de aftiteling van Medisch Centrum West verschenen onze gebouwen eventjes in beeld. Van links boven naar rechts boven zag je het CUC even door het beeld glijden", glun dert hij trots in zijn kantoor met uitzicht op het ziekenhuis van Lelystad, waar de serie destijds is opgenomen. Afhankelijk In toenemende mate maken bedrijven zich afhankelijk van computers met alle risico's van dien. Als bijvoorbeeld bij de KLM de boekingscomputers één uur door een calamiteit dan ook uitvallen, dan betekent dat voor de KLM een ver lies van 10 miljoen gulden. Na een week uitval zou het bedrijf failliet zijn. "Bedrij ven voelen steeds meer de tentakels van automatisering in de rug", zegt G. Wiel and, directeur van het Computer Uitwijk Centrum in Lelystad. Het CUC is voor 150 Nederlandse be drijven de allerlaatste verzekering dat het voortbestaan niet in gevaar komt bij computeruitval. Volgens computer-leve rancier Siemens is het risico dat een vol ledig computersysteem uitvalt, en dat daardoor het bedrijf in ernstige moeilijk heden komt, niet denkbeeldig. Volgens berekening komt een dergelijke.calami teit per tweeduizend klanten eenmaal per jaar voor. Wieland: "Wij zeggen altijd dat elk bedrijf één maal in de 40 jaar er gens brand heeft. Dat kan ook in de cen trale computer-ruimte zijn". In het bedrijfsleven worden de risico's van computeruitval steeds serieuzer ge nomen. Leveranciers van 'no-break-in- stallaties' zien hun omzet gestaag toene men. Zo'n installatie houdt de stroom voorziening op peil als er een storing is in het gewone elektriciteitsnet. Ook be hoort het tot de routine om computers re gelmatig 'af te tappen'. Bij de KLM bij voorbeeld worden de computers elke zes uur afgetapt en de informatie wordt el ders in een brandvrije kluis opgeslagen. Een laatste stap in de beveiliging is het zorgen voor uitwijkmogelijkheden. Als de computers van het Leidsch/Alp hens Dagblad ooit uitvallen, bestaan er afspraken met andere krantenuitgevers dat daarheen kan worden uitgeweken. Andere bedrijven hebben een parallel computersysteem dat a la minute de ta ken van het eerste systeem overneemt. Voor veel bedrijven is deze laatste oplos sing echter onbetaalbaar. Deze bedrijven kunnen een uitwijkcontract afsluiten bij het CUC. In Waddinxveen is Nederlands tweede uitwijkcentrum, maar daar kun nen alleen gebruikers van Siemens-com puters terecht. In Lelystad kunnen ge bruikers van vrijwel alle merken compu ters tijdelijk uit de brand worden gehol pen. Beveiliging In het CUC is ruim honderd miljoen gulden geïnvesteerd. Het gebouw kent in Nederland qua beveiliging zijns gelij ke niet. "Wij moeten te allen tijde aan on ze klanten de 'back-up' garanderen. Van daar dat we de beveiliging van dit pand zo extreem mogelijk hebben opge voerd", zegt Wieland. Het CUC bestaat uit 8000 vierkante meter kantoor met 500 werkplekken, verdeeld over twee gebouwen. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat al die plaatsen volledig ongebruikt zijn. De bu reaus, stoelen en beeldschermen staan in keurige steriele ruimten. Hier en daar hangen posters aan de muur om het ge heel een toch wat gezellige aanblik te ge ven. Pas bij rampen bij een klant van het CUC worden de kantoren bevolkt door het personeel van die klant. Het gaat bij het CUC echter niet om die kantoren, die zijn alleen bijzonder omdat ze leeg staan. Onder die kantoren zitten de 'computerbunkers' waarin een gigan tische hoeveelheid computers staat op gesteld. Onder het motto 'rust roest' draaien deze 24 uur per dag om ze in con ditie te houden. "Wij zijn de grootste klant van het elektriciteitsbedrijf met een stroomrekening van 100.000 gulden per maand", aldus Wieland. De bunkers dienen als fundering van de kantoorgebouwen en beslaan een op pervlakte van 2000 vierkante meter. De buitenmuur is van 80 centimeter dik zwaar gewapend beton. Vervolgens is er een 'spouw' van 60 centimeter, waarna weer eenzelfde betonnen wand volgt. Het leger heeft de constructie van de bunker op de KMA in Breda getest met houwitzers en bazooka's. "Een projectiel boort zich door de eerste wand heen, in de spouw ontploft het en de tweede wand voorkomt schade aan de compu ters binnen", zegt Wieland. Mocht er in Nederland ooit een atoom bom vallen dan zal het CUC daar weinig schade van ondervinden, behalve dan als ie vlak in de buurt valt. Uiteraard storten de kantoren in, de bunkers zijn er echter op gebouwd om het gewicht van al dat vallend puin te dragen. Bovendien is, door de constructie van de bunker met veel ijzer in beton rondom, de bunker ei genlijk een soort 'Kooi van Faraday'de straling die bij de klap vrijkomt ketst als het ware op al dat ijzer af. De computers binnen kunnen dus niet door straling ontregeld raken. Mocht de bom op de IJsselcentrale val len dan is er ook weinig aan de hand. In een aparte, net zo stevige, bunker staan aggregaten opgesteld, met voldoende brandstof. Deze kunnen het centrum tien dagen van voldoende elektriciteit Tankgracht Terroristen die het gebouw willen bin nendringen om bijvoorbeeld de KLM de nekslag toe te dienen, nadat ze eerst de KLM-computers in Amstelveen hebben vernield, zullen het ook niet gemakkelijk hebben. Elke deur is elektronisch bevei ligd, rondom het gebouw ligt een tank gracht. Verder zijn overal spiedende ca mera's. Bovendien is de grond rondom de gebouwen voorzien van een 'grondde- tectie-systeem'. Als een boef in het nach telijk donker over het hek klimt dan wordt hij door sensoren in de grond on middellijk gesignaleerd zodra hij één voet op de grond zet. Om te verhinderen dat eigen personeel de zaak saboteert, zijn alle 50 medewer kers door de Binnenlandse Veiligheids dienst gescreend. "Bovendien mag nie mand zich in z'n eentje door dit gebouw verplaatsen". Plannen om het CUC op te richten ont stonden ongeveer tien jaar terug. Een stuk of veertig banken en verzekerings maatschappijen signaleerden de risico's verbonden aan computergebruik en richtten een werkgroep op. die tot de conclusie kwam dat er uitwijkfaciliteiten nodig waren. Vooral banken haakten daarop af, omdat die als gevolg van fu sies al over twee centrale computersyste men beschikten. De Rabobank heeft bij voorbeeld een rekencentrum in Zeist en in Eindhoven. Ook de KLM heeft twee onafhankelij ke rekencentra. Niettemin zijn de risico's van computeruitval voor dit bedrijf zo groot dat de KLM de grootste aandeel houder is in het CUC. "En ook de banken worden hier nog wel klant", weet Wiel and. "Veronderstel dat de Rabo-compu- ter in Zeist uitvalt, dan moet die in Eind hoven alles overnemen. Maar aan die computer 'hangen' dagelijks 300 pro grammeurs. Waar moeten die dan blij- Uiteindelijk bleven er zes bedrijven over, waarvan er vier de eerste 40 miljoen gulden op tafel legden om met het CUC te beginnen. Het CUC is nu een zelfstan dige bv met als grootste aandeelhouders de NMB en de KLM, voor ieder eender de. De overige aandelen zijn in handen van de Societé Génerale en Aegon Mentaliteit "In 1982 zijn we hier van start gegaan met onze oprichters als eerste klanten. Bij de opening hadden we hier vijfhon derd gasten, de creme-de-la-crème van het bedrijfsleven. Dat kon niet missen, dit moet een succes worden, dachten we toen. Maar de eerste jaren bleef het stil. er kwam geen hond bij. "Het is een ty pisch Nederlandse mentaliteit om te denken: Dat gebeurt ons toch niet", zegt Wieland. "Pas vanaf '85 begon het hier een beetje te lopen. Doordat we de boer op gingen. sloten we regelmatig contracten af. Vorig jaar was de omzet 25 miljoen gulden en sloten we het jaar voor 't eerst af met een bescheiden winstje. In de be ginfase hebben we in totaal ruim 20 mil joen verlies geleden". Bedrijven die in geval van calamitei ten gebruik willen maken van het CUC moeten een contract afsluiten en maan delijks een soort verzekeringspremie be talen. Afhankelijk van de computer-ca paciteit die nodig is in geval van uitwijk, kost dit minimaal 600 en maximaal zo'n 70.000 tot 80.000 gulden per maand. Zon der een uitwijkcontract mag je als be- dnjf-in-nood nooit gebruik maken van de faciliteiten van het CUC. Uiteraard moeten bedrijven die zich bij het CUC willen 'verzekeren' aan een aantal voorwaarden voldoen. "We heb ben niets aan klanten die iedere week op de stoep staan, dat moeten we voorko men", zegt Wieland. Zo moet de informatie van de compu ter regelmatig worden afgetapt en de 'back-up schijven' moeten in een brand vrije ruimte worden opgeslagen. Bij voorkeur moet de computer-ruimte ook over een halon-installatie beschikken. Halon is een gas dat zwaarder is dan lucht. Dat gas moet bij brand automa tisch de computerruimte inspuiten. Het gas legt als het ware een deken over het vuur, waardoor de brand dooft. Boven dien moet de klant goed verzekerd zijn, zodat onmiddellijk kan worden begon nen met her- of nieuwbouw na een ramp. "De klanten moeten hier ook weer zo snel mogelijk weg zijn", zegt Wieland. Kritiek Op het verhaal van Wieland wordt veel kritiek geleverd, onder andere door de Delftse professor I. Herschberg, hoogle raar informatica aan de universiteit al daar. De zwakte van een uitwijkcentrum is dat slechts enkele vitale functies van een bedrijf kunnen worden overge plaatst en dat die centra in de praktijk nog nooit zijn beproefd, aldus de profes sor. Als Wieland met deze kritiek wordt geconfronteerd verschiet hij bijna van kleur en verheft hij zijn stem: "Die man is academisch misvormd. Hij vertelt al zeker 15 jaar dezelfde verhalen". "Bedrijven hebben niet voor niets 100 miljoen gulden in dit centrum geïnves teerd en waarom denk je dat we al 150 klanten hebben? Dat zijn wel de topbe drijven van Nederland. Een soortgelijk bedrijf als het onze in de Verenigde Sta ten, waar we goede contacten mee heb ben, sluit momenteel 45 contracten per maand af. Daar ziet men de risico's dui delijker dan hier". Dat de rampenplannen van het CUC zich nog nooit in de praktijk hebben be wezen, ontkent Wieland ook ten stellig ste. "Denk je dat die 50 mensen hier de hele dag niets zitten te doen en zitten te wachten tot er ergens een ramp gebeurt met een centrale computer? Nee, elke klant komt hier minstens één keer per jaar zijn rampenplan uittesten. Dan doen we net of een computerzaal echt uit brandt. Als we zo'n test gaan uitvoeren dan zijn daar vooraf hooguit twee men sen van het betrokken bedrijf en twee van onze mensen van op de hoogte. Me dewerkers van ons en het betrokken be drijf krijgen dan op de meest ongelegen momenten een telefoontje met de mede deling dat ze naar Lelystad moeten. Wij laten ze in de waan dat het allemaal echt is en keer op keer wordt bewezen dat de rampenplannen werken". Rose "Herschberg heb ik al diverse malen uitgenodigd om hier eens te komen kij ken. Tot nu toe is hij nooit op die uitnodi ging ingegaan. Dan bladerde hij druk in zijn agenda en vervolgens had hij geen ti jd", zegt Wieland. die wel erkent dat het CUC zich nog niet echt heeft bewezen. Niettemin, als Wieland 'de boer op gaat' dan probeert hij bij potentiele klan ten 'een zacht rose gevoel' over te bren gen. "Ze moeten gewoon rustig gaan sla pen en als er wat gebeurt dan zijn wij er". Vijf minuten vóór het tijdstip waar op we hebben afgesproken komt ze binnen: klein, pittig, korte haren, in het zwart. Tanneke Hartzuiker (32). Ze is altijd op tijd, zegt ze achteloos. Een gewoonte die ze heeft overge houden aan een danscarrière. Disci pline is daarin het wachtwoord en dat motto hanteert ze ook als actrice. door Margriet Hunfeld Ze vertelt over de auditie die ze deed voor de TROS-serie. "Ik werd uitgeno digd voor een screentest en toen ik de pa pieren binnenkreeg las ik de beschrij ving van die rol: moeder van vier kinde ren. Huh, dacht ik meteen, dat kan dus niet, ik héb helemaal geen kinderen, hoe moet ik zoiets dan realistisch uitbeel den? Trouwens, die vrouw in de serie is 38 en ik ben zelf 32. Dat kan dus ook al niet" ïiechelend: "Mijn televisiekinde ren z jn 16 en 17, dus toen ik dat zag heb ik meteen opgebeld en geroepen: hier is een vergissing in het spel, jongens. Ik ben veel te jong. Nou, kom toch maar. zeiden ze toen, je weet nooit" Dan, met iets van trots: "Ik werd toch uitgekozen. Tja. Ik ben gewoon een jon ge moeder. Formeel zou het ook kunnen. Als ik op mijn zestiende zwanger was ge raakt. Maar ik moest aan dat idee wel heel erg wennen. Ik ben daar heel onze ker over geweest. Was er echt bang voor. Of men het zou geloven, of het niet raar en ik had echt zoiets van: "kwam er maar nooit een eind aan, aan dat filmen". Dat gevoel heb ik nu ook steeds bij de opna men van 'De Familie Oudenrijn'. Vrese lijk eigenlijk, want ik wil absoluut niet langer dan twee jaar die moederrol doen, omdat je zo gauw het gevaar krijgt dat mensen mij alleen nog maar kennen als Merel Oudenrijn. Het lijkt me moeilijk om van zo'n stempel af te komen. Maar: ik kan dat nu makkelijk zeggen, ik weet natuurlijk nooit of ik daar over twee jaar nog zo over denk" Zelfstandig Op de vraag of zij moet werken om in haar levensonderhoud te voorzien of dat zij werkt omdat ze dat leuk vindt, zegt ze met enige verwondering: "Ik ben ëen zelfstandige, onafhankelijke vrouw. Ik heb altijd voor mezelf gezorgd. Al vanaf mijn zestiende, toen ik op kamers ging wonen hier in Amsterdam. Hoewel ik wel een vriend heb, heb ik niet automa tisch het gevoel dat ik het wat rustiger aan kan doen. Welnee. Ik blijf gewoon doorwerken. Maar gelukkig wel omdat ik het vooral leuk vind" "Ik ben ook van het één in het ander gerold, van een sterspot tot het inspre ken van een bandje voor een radiopro gramma. Ik heb van alles en iedereen ge leerd, dat is mijn voordeel geweest. Bo vendien heb ik de kans gekregen mijn grenzen te verleggen. Ik begon met dan sen, toen mocht ik wat zinnetjes zeggen, vervolgens kreeg ik een rol aangeboden, daarna kwam er een televisieserie en toen: de film. Maar denk nou niet dat ik voortdurend bezig ben geweest met car rière maken. Helemaal niet, zelfs. Het gaat nou eenmaal zoals het gaat. Zo denk ik erover". Het afgelopen seizoen speelde ze een hoofdrol in de TROS-serie 'De Familie Oudenrijn', waarin ze als moeder van het grote gezin het middelpunt is van alle ac tie. Onlangs is deze serie verplaatst van de dinsdag- naar de vrijdagavond en ook de tijd is veranderd: het programma wordt nu uitgezonden om half acht. "Om nog hogere kijkcijfers te krijgen", legt Tanneke uit, "want de waardering is erg. goed. Het probleem was gewoon het mo ment van uitzenden" In 1974 kwam Tanneke Hartzuiker van de Balletacademie van Nel Roos en sindsdien stond zy m produkties van het Folkloristisch Danstheater en in bekende musicals als 'Foxtrot', 'Fien' 'Madame' en 'Pingping'. Ze werkte voor het Kathe- ater, deed mee in jeugdtheater-produk- ties en was het afgelopen jaar te zien in 'Drie is teveel' met Joop Doderer. "Ik heb ook nog wat in de cabarethoek ge daan", zegt ze. "Bij Funhouse onder an dere. Omdat ik al snel merkte dat dansen voor mij niet echt je van hét was. Ik kon er niet genoeg in kwijt, vond ik" "In de loop der jaren", legt ze uit. "heeft mijn interesse zich toch meer ver legd naar het acteren. Dat wil zeggen dat het eerst dansen was met een paar woordjes tekst. Daar werd je dan al heel opgewonden van. Tot, in de laatste musi cal dan, een rol met een paar dansnum- mers. En nu ben ik voorai actrice". over zou komen allemaal. Nu, achteraf, schijnt het geen enkel probleem te zijn geweest". "Op de set", vervolgt ze, "is het alle maal zo vanzelfsprekend. Lex (de Regt, red.) en ik worden 'Pap en Mam' ge noemd door de kinderen en dat betekent dat je je automatisch verantwoordelijk gaat voelen voor alles. Alsof je echt een 'invalmoeder' bent. Nu vind ik het alle maal erg leuk om te doen, ook dat moe der-zijn". "Nee", zegt ze met enige aarzeling, "ik zal daardoor niet zodanig beïnvloed worden den dat ik zelf kinderen wil hebben. Hoe wel ik er natuurlijk wel mee bezig ben op mijn leeftijd. Of het er ooit van komt? Ach, ik weet niet, ik zie wel. Op dit mo ment heb ik het erg naar mijn zin, dank zij mijn werk. Maar ik moet daar direct aan toevoegen dat werk absoluut niet hét doel in mijn leven is. Ik zet er beslist niet alles voor opzij en als het morgen afgelo pen is, dan zal ik tevreden 'terugblikken' en denken: "Ik heb in ieder geval een leuke tijd gehad". "Het rare is wèl", vindt ze, "dat ik nu opeens een nieuwe ontdekking ben. Hét nieuwe gezicht in televisieland. Terwijl ik eigenlijk al jaren bezig ben. Al veertien jaar. Maar als danseres ben je natuurlijk toch altijd wat op de achtergrond geble ven, denk ik. Ik vind het wel heel vreemd al die belangstelling, die ik heb gekregen dankzij de televisieserie, maar ook door mijn rol in 'Amsterdamned'. als Briga dier Potter". "Dat was trouwens ook fantastisch. Het was mijn eerste behoorlijke filmrol "Ik wil die moederrol absoluut niet langer dan twee jaar spelen". (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31