Leiderdorpse bij Lefebvre Johan Maasbach: 'God geeft zeer hoge rente Slechte one-man-show' PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 9 JULI 19881 1 LEIDERDORP— Dankzij een familierelatie zat mevrouw H. van Dijk (43) uit Leiderdorp beide dagen op de eerste rij in de tent waar de ongehoorzame Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre, tegen het bevel van Rome in, eigen priesters en bis schoppen wijdde. Vorige week woensdag en donderdag op een kloosterterrein in het Zwitserse Econe, niet ver van de baker mat van de Reformatie Genève. Die plechtigheden kunnen voor de groep-Lefebvre het begin zijn van een definitieve breuk met Rome en de stichting inlui den van een Roomse Kerk naar traditioneel model. Hoewel dit begrip in de geijkte kerktaal niet voorkomt, noemt een kritische mevrouw Van Dijk haar aanwezigheid op dit onwettige hoogfeest een 'toevalstreffer'. Eén van de twee kinderen die in de mis met Lefebvre de eerste heilige communie ontvingen geheel vol gens de oude regels behoort tot haar familie en dat gaf haar mét de oma van de communicant recht op een voorste plaats. En dat terwijl veel echte aanhangers van de re belse prelaat met een achteraf- plekje genoegen moesten nemen. "Ik voel me nog een beetje schul dig". Om de toestromende gelovigen een droog dak boven het hoofd te geven was bij het klooster een gro te tent opgezet, waarvan de zijkan ten, als het aantal zitplaatsen moest worden opgevoerd, omhoog kon den. Er waren, naar mevrouw Van Dijk schat, zo'n zes- tot achtdui zend volgelingen. Pluche "Wat mij verbaasde was de com plete inrichting van de tent als in een kathedraal. Met beelden, dra perieën, goud borduursel en al het pluche dat ze maar hadden kunnen bemachtigen. Het enige tegenstrij dige waren de grote schijnwerpers voor de pers, want die had ge klaagd dat er in de tent niet genoeg licht was voor goede opnamen". "De eerste mensen kwamen 's morgens om 6 uur al. Om 9 uur be gon de dienst. Lefebvre en de Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot priesters werden met enthousiast applaus ontvangen. De eerste dag duurde de dienst tot kwart voor 2, de tweede dag tot kwart voor 3. Zonder eten en drinken. Voor de kinderen die bij ons zaten ondoen lijk. Maar we hebben ze met de no dige drop nog een beetje aan de teugel kunnen houden. Het verta len van de toespraken vroeg nogal wat tijd. Maar het was vooral de li turgie die het zo lang maakte. Alle registers van de vroegere liturgie werden wijd opengetrokken. En al les in het latijn. De geestelijken met hun rug naar de mensen. Echt een beeld van het rijke Roomse le ven. Ik herkende het en het be nauwde me. Ik dacht: ba, hier hoe ven we toch niet naar terug". Mevrouw Van Dijk die naar ei gen zeggen 'onbevooroordeeld' naar Econe meeging voelde de hele sfeer aan als 'een beetje fana tiek'. "En dan die persoonsverheer lijking. Dat uitzinnige applaus voor Lefebvre, het neervallen voor hem en het kussen van zijn ring....Ik kan me voorstellen dat mensen zich aan iets vastklampen, maar wat ik daar zag kwam mij nogal ondoor dacht voor. Natuurlijk zijn daar ook intelligente mensen bij. Maar staan die wel in het werkelijke le ven? Ik vroeg bijvoorbeeld aan ie mand hoe hij het voetballen had gevonden. Dat was toch niet zo'n gekke vraag van die enkele Neder lander die daar was. Hij kon er niets over zeggen. Op de tv had hij niets gezien". Décor Wat mevrouw Van Dijk het meest opviel, was de toeschou- wersrol van 'het publiek'. "Er werd niets uitgelegd. De mensen leken er niet echt bij betrokken. Ze fun geerden eigenlijk alleen maar als décor. Komend uit Nederland kun je je dat nauwelijks meer voorstel len. Natuurlijk, je moet niet alles wegdoen van vroeger. Ik noem al leen maar die prachtige gregori aanse gezangen. Maar dit kan niet meer. Het is misschien wel zoals een familielid me zei: als je nog wat levend geloof hebt overgehouden, zou je het hier wel kwijtraken. Het was gewoon een slechte one-man- show. Een solo-optreden, heel an ders dan een geloofsbeleving waar harmonie, samen bidden, samen denken en samen doen centraal staat". De tachtiger Lefebvre die de besluiten van het Tweede Vati caans Concilie van tafel veegt is nog opvallend kras. "Hij zag wer kelijk alles en heeft die twee lange diensten volledig en onvermoei baar uitgezeten. Zijn toon is wat re calcitrant. Alsof ie wil zeggen: broeders, we zijn hiermee begon nen en we zullen het volhouden ook, koste wat het kost". Na afloop van de plechtigheden was er in de kloostertuin een geani meerde receptie. Iedereen verkeer de toen tussen moe, hongerig en dorstig, en dus schuifelde iedereen mee naar de lekkernijen. Een ont vangst met eigen wijn en brood, heel leuk. "Geestelijken en stude renden, ze gaan vriendelijk en broederlijk met elkaar om". De Leiderdorpse heeft de weer barstige, door Rome al lang gele den geschorste aartsbisschop nog een hand gegeven ook. "Nee, ik ben niet voor hem neergevallen en heb ook z'n ring niet gekust. Hij heeft een paar sympathieke woor den met me gewisseld. Privé lijkt hij me een beminnelijk mens". Het was alles een curieuze erva ring. "Ik had het niet willen mis sen. De berichten over zo'n groep lees je dan toch wel anders. En ik wil me er ook wel wat meer in ver-j diepen". Maar toch niet terug naar vroe ger? "Nee, liever niet". Mevrouw Van Dijk uit Leiderdorp geen volgeling kon alles heel goed zien, want ze zat in die grote kerktent op de voorste rij toen de rebelse aartsbisschop Lefebvre in het Zwitserse Econe priesters en bisschoppen wijdde. Voor het ideaal 'emancipatie van de vrouw' kan H. H. Blok, eindredacteur van 'Het Zoek licht', alle begrip hebben, maar 'feminisme' bestempelt hij als een 'anti-christelijke stroming'. "Vooral als gesproken wordt over 'feministische theologie' hebben wij te doen met een beweging die zich lijnrecht opstelt tegenover het gezag van de Schrift en niets anders is dan een huiveringwek kend afbraakproces". 'Het Zoeklicht' stichter de vroegere evangelist Johannes de Heer presenteert zich als 'on afhankelijk van enige kerk of richting'. Doel is "het onderzoek van de Schriften en het letten op de tekenen der tijden". Feminis me is kennelijk zo'n teken. Blok knoopt aan bij een artikel over feministische theologie in het blad 'De Christenvrouw'. "Men keert zich bewust tegen christelijke waarden. Immers, vrouwen hebben bij uitstek te lij den gehad van christelijke deug den zoals zelfopoffering, be scheidenheid en deugdzaam heid. Grondlegger van de femi nistische theologie is de Ameri kaanse theologe Mary Daly. Vol gens haar bergt de vrouwenbe weging een kracht in zich die bo ven het onderdrukkende 'chris- tocentrisme' uitgaat. De bijbel, zegt Daly, is een door mannen bepaald boek dat vrouwen ver nedert. Theologen die de bijbel beschouwen als het gezagheb bend Woord van God, wordt ver weten dat zij dat doen voor hand having van hun eigen machtspo sitie. Daly heeft resoluut met de kerk gebroken". Catharina Halkes, die in Ne derland de feministische theolo gie introduceerde, is door deze Mary Daly feministe geworden. "Doordat zij wél in de kerk blijft, is daar een proces op gang geko men dat de kerk van binnenuit met deze anti-christelijke geest beïnvloedt. Jezus als Verlosser wordt vervangen door een eigen heilsideologie. Dat is onze vrees voor veel argeloze christenen, die zonder bedenking elke gees tesstroming aanvaarden, zonder te onderscheiden of ze wel uit God zijn". Blok ziet in feministi sche theologie nergens een bij drage tot vernieuwing van de kerk. "Integendeel, het is een aanval op de gemeente van Christus". Karikatuur In de achttiende eeuw is er ene dominee Schortinghuis ge weest die uit reactie op het opti misme van zijn tijd de donkere kant van de evangelische bood schap sterk beklemtoonde. Be kend van hem zijn vooral de vijf 'nieten' die de mens aankleven: ik wil niet, ik kan niet, ik weet niet, ik heb niet en ik deug niet. J. Brand in de Jeugdrubriek van het christelijke gereformeerde blad 'De Wekker': "Dat gold van de ongelovige mens, maar ook de gelovigen kwamen er in zijn boek nogal negatief af. Dat negatieve beeld heeft lang doorgewerkt". "Men heeft in de kerk op die manier van de bijbelse bood schap weieens een karikatuur gemaakt. In plaats van een be vrijdend evangelie werd gespro ken over hoe slecht en zondig de mens wel was. Ik heb oudere mensen nog wel horen zeggen, dat een preek pas goed was als daarin God op 't hoogst werd ver heerlijkt en de mens op 't diepst vernederd". "Eerlijk gezegd, hoe goed be doeld en eerlijk gemeend ook, zo ziet het evangelie er niet uit. Noch Jezus, noch de schrijvers van de boeken van het Nieuwe Testament spreken op die ma nier over God en mensen. Je mag vanuit jouw unieke bestaan nooit tot zelfoverschatting ko men, maar het is ook niet goed om zo laag over jezelf te denken. Wanneer je oprecht in Jezus Christus gelooft, mag je met een bijbels gevoel van eigenwaarde blij zijn met de mogelijkheden en kundigheden die je hebt. Ja zeker, die je hebt gekregen, maar je hebt dat dan toch maar!" Minder bijbels "In het afgelopen jaar zijn de legale mogelijkheden voor bijbel verspreiding in Oost-Europa op vallend verruimd. Niet alleen konden 100.000 bijbels worden geleverd aan baptisten in de Sov jetunie en evenveel aan de Ortho doxe Kerk van de Oekraïne, ook gaan steeds bijbels naar kerken in Roemenië, Polen en Tsjechoslo- wakije". Dat meldt het Neder lands Bijbelgenootschap in 'In formatie'. Toch liep de verspreiding vo rig jaar voor het eerst sinds 1970 met bijna 1 miljoen bijbels terug, zo berichtte de Wereldbond, waarbij 75 nationale bijbelge nootschappen zijn aangesloten. "Deze teruggang wordtvooral veroorzaakt door het feit dat ker ken in steeds minder landen in staat zijn hun ingevoerde bijbels te betalen". "Regel was tot nu toe dat een bijbel werd verkocht voor een dagloon, ook al was dat vaak minder dan de kostprijs. Die op brengst kon dan opnieuw wor den geïnvesteerd. Door groeien de schuldenlasten moeten nu steeds meer landen al hun door export verdiende geld gebruiken voor aflossing en rente. Er blijft dan geen geld over voor invoer van noodzakelijke goederen, evenmin van bijbels. Toch blij ven de genootschappen deze lan den van bijbels voorzien omdat niemand te arm mag zijn om een bijbel te kunnen aanschaffen". De gevolgen van de economi sche situatie blijken vooral in zwart-Afrika, waar geen drukke rijen zijn die bijbels kunnen pro duceren en waar ook geen papier beschikbaar is. Daarom moeten alle Afrikaanse bijbels nog steeds in Europa of het Verre Oosten worden gedrukt. "De bijbelgenootschappen konden in de afgelopen tien jaar alleen voldoende bijbels leveren voor het groeiend aantal kerkle den (45 procent), maar ze konden niet voldoen aan de toenemende vraag van anderen in het Afri kaanse continent. Hoewel de ge nootschappen steeds meer geld beschikbaar stellen voor bijbel verspreiding, kunnen door deze ontwikkelingen toch minder bij bels worden geproduceerd". Uurtje plicht Dat in steeds meer plaatselij ke gereformeerde kerken maar één dienst per zondag wordt ge houden en de synode de verplich ting van twee diensten kerkorde- lijk heeft laten vallen, vindt de vrijgemaakt-gereformeerde pre dikant H. Feenstra uit Berkel en Rodenrijs een 'trieste ontwikke ling in de zich gereformeerd noe mende kerken'. In zijn kerkblad voor Zuid-Holland en Zeeland: "Het is een ontwikkeling die mijns inziens de hele zondag aantast. Er valt meer weg dan die ene kerkdienst van pakweg een uur. Een dag verandert van ka rakter! Elke zondag wordt nu een dag zoals bij ons Hemel vaartsdag: 's morgens naar de kerk en verder vrij in te vullen en te besteden. Gekoppeld aan de zaterdag, het weekend, waarbin nen dan nog een uurtje gods dienstplicht valt. Dag van de mens, met een uur voor God". Volgens ds. Feenstra heeft God een dag gereserveerd voor Zijn dienst. Niet een uur. "Juist het feit van twee kerkdiensten heeft een bewakende functie als het gaat om het karakter van die dag. De zondag is een dag met twee brandpunten. De rest bou wen we daaromheen. Schrift, confessie en kerkorde zijn ook wat dat betreft met elkaar ver strengeld". Zeg niets... De evangelist Johan Maas bach liet zich door zijn eigen maandblad 'Nieuw Leven' inter viewen. Zo beantwoordde hij de vraag of het Evangelie vandaag nog wat te zeggen heeft, gezien het feit dat het aantal kerkgan gers toch bijna overal terugloopt. 'Juist in deze donkere tijd heeft het Evangelie ons meer te zeggen dan ooit tevoren. Er zijn nog nooit zoveel zonden en ge bondenheden geweest. Waar evenwel de zonde toeneemt, is Gods genade meer dan overvloe dig. Misschien lopen de dode of droge kerken leeg, maar de Pink ster- en Volle Evangelie-kerken breiden zich enorm uit over de hele wereld. Men spreekt al van 200 miljoen Pinkstermensen". Wat vindt Maasbach van de 'elektronische' kerk? "Altijd hoop ik gebruik te ma ken van alle middelen waarmee wij de massa kunnen bereiken met de machtige boodschap van Christus. Het woord elektroni sche kerk betekent niets anders dan dat kerkdiensten gebracht worden in huiskamers en op an dere plaatsen, zoals gevangenis sen, bejaardentehuizen, ver pleegtehuizen. Het is fantastisch en opwindend als iedereen op die manier het Evangelie kan ho ren, iets wat de duivel zonder twijfel haat". Maasbach is zich bewust van de kritiek op hem. "Het zou er slecht voor ons uitzien als er geen kritiek was. Iemand die daar bang voor is geef ik het ad vies: zeg niets, wees niets, doe niets. Maar als je een wederom geboren kind van God bent en doet wat Jezus bevolen heeft, na melijk Zijn getuige zijn, uitgaan in de hele wereld, op zieken de handen leggen zodat ze gezond worden, enzovoort, dan zal kri tiek je niet bespaard blijven. De duivel haat ons en dat doen ook de vrome, religieuze, niet-weder- geboren geestelijken, die het volk opruien". Kan Maasbach het financieel nogal bolwerken? "Wij houden reeds vanaf het begin vast aan het bijbels princi pe dat we ons in geen ding be zorgd hoeven te maken. Deze zending is niet ons eigen werk, maar Gods werk. Steeds mag ik ervaren, dat God wonderen doet en harten neigt om ons Financieel te helpen". "In Spreuken 19 vers 17 staat, dat als wij ons ontfermen over ar- Johan Maasbach ...dood of droog... men en ellendigen, dit is als een lening aan God, en dat Hij onze weldaad zal vergelden en veel voudig terugbetalen. Met andere woorden: God geeft een zeer ho ge rente voor alles wat wij doen als aan Hém". Stelling van M. J. Paul (33) in proefschrift tot doctor in de theo logie (Leiden, 30 juni): "Zoals de zestiende-eeuwse calvinisten hebben getracht het vergaan van de Armada te dui den als een ingrijpen van God ("Gods adem heeft ze ver strooid"), zo moeten ook heden daagse christenen pogen on danks het verwijt van subjecti visme de geschiedenis te ver staan als manifestatie van Gods handelen". Bij psalm 23 ('De Here is mijn herder'. (door Mart Kempers, Nederlands Bijbelgenootschap Haarlem) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool stra, gez. dienst. 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Sjollema. Katwijk aan Zee, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. v. Achterberg; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 10 H. J. v. Casteren en ds. Alblas; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 kand. me vr. S. P. Vermeer, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 hr. H. Moeshart. Wijk 'Stevenshof(geb. 'Dijkhof') 10 kand. me vr. E. Hagen; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) zie Bethl.kerk Driftstr.; Oude Vest zie Hoogl.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Be vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. J. Henzen jr.; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 leesdienst, 3 ds. Bijkerk, Delft. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mosterl. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters* kerkstr.) 10 mevr. ds. C. Schlette. Baptisten gemeente (m Petrakerk Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelste- gr. 3) 9 en 10.30 evang. M. Kloostra. Evange- liecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, zo. 7.30 nam. gospel-zangavond, mmv Helen Workala, zang, en Calvarlekoor A.dam, Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 evang. W, Oostra. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo, 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.sin- gel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat, 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-9tevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof): Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12 15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat, Uithoorn. AARLANDERVEEN- Herv. Gem. 9.30 en 7 ds v. Oriel. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof. Capelle a d. IJssel, 3 ds. Stehouwer, Vlaardingen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN OEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 mevr. J. Broeijer-Bogers, Utrecht, 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 10.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9,30 ds. Om- mering, 6.30 ds. v. Wijngaarden; G. Herder kerk 10 ds. Lamme, Delft, ha, 7 ds. Verheul, ha; De Bron 10.30 ds. Verheul, ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Bakhoven, 's Heer Abtskerke-Nisse; Sions- kerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Mulder, Sluipwijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Jonkman; Salv.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 zie Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willem- str.) 9.30 ds. Brink, Haarl.meer, 4.30 ds. Mud- de, Breukelen. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Ge- ref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. A. Ramaker, 6.30 evang. A. Esmeyer. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. A. Jongejan. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaci- usk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. H. A. Moolenaar. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Cirkel, Woudenberg, 6.30 ds. K. J. Visser, Gouda; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. Kleermaker, R.dam; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 9.30 ds. Sirag, Leusden, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. A. de Jong, Tienhoven. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 en 4.30 ds, Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang,-Lulh, Gem. 10,30 ds. Fafié, Haarlem. BOSKOOP: Herv, Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Lapré, Koudekerk, 6.30 hr. A. Bouman, gez. dienst; De Stek 9.30 ds, A. de Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 hr, A. Bouman, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 ouderling Z. Zwiep, 5 kand. J. Viergever, Ede. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 13 juli 7.30 stud. G. de Leeuw. Volle- Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) zo. 9.30 br. F. Kolster, di. 12 juli 8 bijbelstudie. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, A.dam, 6.30 kand. D. Rodenburg, Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ra- vensbergen, Wijnjewoude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 ds. Hofland. 7 ds. Bos, Bennebroek. Gez. diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Marl. zat. 7. zo. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. OE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Bouman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Bogaard, Katwijk aan Zee, 6.30 ds. Sloof, jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Wolt huis, Heemstede, 6.30 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. v.d. Berg; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Vroegindeweij, 5 ds. De Koning Gans, Gies- sen-Rijswijk; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Volk, 6 ds. Sjollema. 'De Hoeksteen' (Bur- gersdijkstr. 27) 9.30 dr. K. Zabel, Katwijk, Duitse dienst, 10.30 dovendienst, hr. C. Haaring. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. H. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 lees dienst. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaa') 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachts- weg 2) 10 hr. C. Brussel, Andijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Zoeterwoude, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth en ds. Doesburg, eer ste gez. dienst na sluiting Hoofdstraatkerk, 6.30 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 ds. v. Loe- nen. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.-zie- kenhuis 10 dienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- naar, Voorhout. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Ger mans, S.heim; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. J. Zijlstra, A.dam, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 10 en 4.30 ds. Arntzen. Ned. Geref. Kerk (Salva- tori) 10 leesdienst, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 dienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Hen/. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.15 ds. De Romph, Noordeloos. Re monstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 10 ds. De Graaff. 6.30 kand. A. Lagendijk, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. W. Baas. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Quak, Berkel. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Affourtit. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Hen/. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. J. v.d. Meijden, Bleiswijk. Geref. Kerk (W. Ver laat) 9.30 hr. M. Schreuder, 7 ds. C. v.d. Vel de, Haarlem. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. Gooijer, Putten, 7 dr. Dirksen, Leiden; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. De Liefde, Amstelveen, 8 nam. dr. K. Zabel, Katwijk, Duitse dienst; De Rank (Golf baan) 10 ds. Gooijer. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 dr. Rietveld, Zoetermeer, 7 ds. Elgersma; Vinken!. (Binnen) 10 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. P. C. v.d. Bos, Katwijk. 'Sole Mio' 9 hr. P. C. v.d. Bos. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. B. J. Roosjen. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, Winterswijk, 7 avondgebed. Geref. Kerk zie andere kerken. Geref. Kerk Vrijg. (au la Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. Grut ter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 kand. A. Boshuizen, Houten, 4 ds. Janse, Loosdrecht. Van Wijckerslooth 4 nam. dr. v.d. Zwaan. Endegeest 10 ds. Friedench. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. Pauluskerk 7.30 nam. dienst Radiogemeente, ds. v. Gent, mmv D. Schoneveld, orgel, en Herv. kerkkoor Rijnsburg. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. K. 9.30 ds. I. Meijer, R.dam, 6.30 ds. Verhoeven, Haarlem. Re monstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, Alphen, 7 ds. Schilt. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. P. v.d. Berg, Den Haag. Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Immanuel- kerk 9.30 ds. Terpstra, 7 ds. Ribberink; Mara nathakerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Terpstra. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. J. Schreuder. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 leesdienst. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 evang. C. Vork. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Ruiten burg, Noordwijk, 7 ds. R. J. Bakker, A.dam. Geref. Kerk 9.30 mr. Th. O. Vreugdenhil, Kou dekerk. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Waagmees- ter, Lisse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. A. Sterrenburg, Rijsoord. Geref. Kerk 9.30 ds. Heiner, Woerden, 6.30 ds. De Boer, Hoofd dorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Christ, Katwijk aan Zee, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, S.heim, 6.30 ds. J. Katten- berg, gez. dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Blokland, R.dam. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10:30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Karres, Voorburg, jeugddienst. Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. v.d. Kamp, Scherpenzeel, 4.30 ds. G. H. v. Kooten. Ge ref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Houtman, 2.30 ds. v.d. Haar. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7. zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Gerritsen, Alblasserdam, 5 ds. Kunz; Hoek steen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Neij- enhuis, Veenendaal; Imm.kerk 9.30 ds. J. v. Vliet, Amersfoort. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Kraan, Ermelo; Ontm.kerk 9.30 ds. Kraan. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Los, 2.30 ds. Hidding. Chr. Afgesch. Gem. j 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Reuver, Delft; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser, ha; Mes- siask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Poort. Oisterwijk. Geref. Kerk Zijllaan 10 zie Messiaskerk, 7 ds. Wilschut, Alphen. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. Westerouen van Meeteren, Doorwerth. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 1 Hof. 6.30 ds. Markus. Broek op Langedijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. W. Kranenburg, Oosterbeek. Geref. Kerk 9.30 I ds. Végh, Scheveningen, 7 hr. M. Schreuder. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsen- ga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoorn, Wadd.veen, 6.30 ds. Eijsenga, gez. dienst.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2