'Sovjetunie nog lang geen rechtsstaat' Ruslandkenners buigen zich in Leiden over wetgeving in Gorbatsjov-tijdperk EXTRA De Leidse sovjetologen dr. Löwenhardt (links) en mr. Van den Berg: "Vroeger was het zoeken naar een speld in een hooiberg, nu liggen de spelden tussen het hooi voor het oprapen". Nooit eerder was de Sovjetunie zo in beweging als in de laatste drie jaar. Sinds Michail Gorbatsjov er politiek de toon aangeeft laat de staat zich meer en meer van haar menselijke kant zien. In Leiden bespreken dit weekeinde tal van sovjetologen de laatste ontwikkelingen op de conferentie 'Law and the Gorbachev Era', georganiseerd door het Documentatiebureau voor Oosteuropees Recht van de Rijksuniversiteit Leiden. "Hooguit kun je vaststellen dat er in de laatste drie jaar binnen het politieke systeem het een en ander overhoop is gegooid". door Gerard van Putten Nog geruime tijd na diens aanstel ling als partijleider heeft menige westerse Ruslandkenner de politie ke woorden en daden van Michail Gorbatsjov met argwaan en scepsis gevolgd. Ongeloof klonk er aanvankelijk zelfs door in diverse beschouwingen toen hij zi jn denkbeelden over humanisering van de Sovjet-samenleving wereldkundig maakte. Hier en daar leefde de vrees voOr een vroege politieke dood na een kortstondig politiek leiderschap; in an dere kringen bestond zeker ook twijfel aan zijn oprechtheid. Veel van wat hij te berde bracht werd meer in verband ge bracht met goedkope propaganda voor zichzelf en minder met een politiek die werkelijk fundamentele veranderingen van de Sovjet-maatschappij voorstond. Het zwaarst wegende argument voor die zwak uitgedrukt afstandelijke benadering was het gegeven dat Gor batsjov hoe dan ook een typisch produkt was van een systeem waarin hij kon ge dijen tot absolute topper. Derhalve, zo luidde de niet onlogische conclusie, moet ook hij zich in het verleden geheel hebben geconformeerd aan de starre dogma's van het Kremlin. Dienstbaarder Ook voor de meest sceptische wester se Ruslandkenners heeft het er thans enige schijn van dat de Sovjetunie onder leiding van Michail Gorbatsjov bezig is zich om te vormen tot een staat die zich ten opzichte van het volk althans meer open opstelt. Zeker tot maart 1985, toen Gorbatsjov aantrad, had het er verdacht veel van weg dat het volk er uitsluitend was voor de staat. De tijdgeest wordt in de Sov jetunie bepaald door glasnost en pe restrojka, woorden die zich ook hier zo hebben ingeburgerd dat ze zich in het da gelijks spraakgebruik net zo makkelijk laten uitspreken als openheid en hervor ming. "Achteraf beschouwd kun je zeggen dat hij hoog spel heeft gespeeld", zegt dr. J.H.L. Löwenhardt, medewerker van het Documentatiebureau voor Oosteuro pees Recht der Faculteit Récht van de Leidse universiteit. "Maar hij heeft tot nu toe niet de indruk gewekt zijn macht te overschatten. Integendeel, hij lijkt goed te weten waarmee hij bezig is. Ik zie hem als een echte crisismanager die uit stekend bestand is gebleken tegen alle vormen van tegenwerking, hoewel hij heeft toegegeven dat hij nooit had ge dacht zoveel taai verzet tegen te komen. Een nogal naïeve gedachte, temeer om dat hij in het systeem is opgegroeid. Niet temin kan na drie jaar worden vastge steld dat er allerwegen zuiveringen zijn doorgevoerd. Noem het wegkappen van dor hout, of liever gezegd het ontslag van mensen die niks uitvoerden. In elk geval is veertig procent van de ambtenaren ontslagen die in Moskou bij ministeries en diensten waren gestationeerd. In de republieken is de helft verdwenen en in de autonome provincies eenderde van het ambtelijke apparaat. Afgewacht moet worden wat het effect van deze maatregelen is". Eigen belang De geschiedenis levert wat dat betreft enig vergelijkingsmateriaal op. Ook Ni- kita Chroesjtsjov heeft in 1957 drastische hervormingen doorgevoerd. Door de ja ren heen is het. zeg maar, een Sovjet-pro bleem van structurele aard geweest dat de economie op een zeer burocratische manier wordt bestuurd door vele tiental len ministeries. Een dergelijke organisa tievorm vraagt er als het ware om dat ie dereen geneigd is naar het eigen belang te kijken. Löwenhardt: "Chroesjtsjov heeft daar een eind aan willen maken door regiona le economische raden in te stellen. Dat betekende wel dat vele ambteharen naar godverlaten oorden werden overge plaatst. Dat heeft veel kwaad bloed ge zet, die rationalisatie van het economi sche bestuur. Uiteindelijk heeft dat me de de kop van Chroesjtsjov gekost. Ook Gorbatsjov zal vele tegenstanders heb ben verzameld, maar de indruk is gewet tigd dat hij zich er zo langzamerhand ter dege van bewust is waar het gevaar loert". Zijn autoriteit werd bevestigd op de negentiende partijconferentie die vorige week in Moskou werd gehouden en die. zeker naar Russische begrippen, werd beheerst door een klimaat van open dis cussie. Het kon zelfs gebeuren dat afge vaardigde Vladimir Melnikov aandrong op het aftreden van Gromyko, de voorzit ter van het presidium van de Opperste Sovjet. Als persoon achtte Melnikov de voormalige minister van buitenlandse zaken zozeer een symbolisch erfstuk van de starre, gesloten politiek van Brezjnev die moeilijk in verband kon worden ge bracht met de glasnost en perestrojka waartoe Gorbatsjov de aanzet heeft gege- "Een interessant incident", vindt dr Löwenhardt. "Met name gezien Gor- batsjovs eerdere opmerkingen dat de ge vaarlijkste tegenstanders de mensen zijn die met de mond glasnost en perestrojka belijden, maar in werkelijkheid wat an ders doen. Wie van degenen die ook al onder Brezjnev een hoge functie be kleedden het nu werkelijk serieus meent met de denkbeelden van Gorbatjsov, dat weet geen mens. Persoonlijk heb ik min der mijn bedenkingen over Gromyko dan over Arbatov. Als ik de naam van die meneer hoor, moet ik altijd denken aan zijn optredei*onder Brezjnev". Zakken vullen Dat er in de Sovjetunie meer gezegd kan worden dan voorheen, dat is inmid dels meer dan duidelijk. Onlangs stelde bijvoorbeeld een lezer in de Pravda de vraag waarom hij vakbondscontributie moest betalen. Hij leverde zelf ook het vernietigende antwoord dat vakbonds contributie er uitsluitend voor bedoeld is de zakken van vakbondsbonzen te vul len. Tot voor kort was het ondenkbaar dat zulke maatschappij-kritische teksten bij het Documentatiebureau konden wor den gearchiveerd, eenvoudig omdat de Russische burger er wel voor paste zich zo scherp over politiek gevoelige onder werpen uit te laten. Weliswaar heeft de grondwet van de Sovjetunie de burger altijd vrijheid van woord en drukpers ge garandeerd ("afgaande op de grondwet is de Sovjetunie op papier altijd de vol- maakste democratie ter wereld geweest, zelfs onder Stalin was dat zo"), het wet boek van strafrecht weerhield de meeste ingezetenen ervan zich te wagen aan het "bedrijven van propaganda, gericht op het ondermijnen van de Sovjetmacht". Daarop stond maximaal tien jaar gevan genisstraf en vijf jaar verbanning. De Russische burger kan het zich nu veroorloven zich wat vrijer te bewegen en uit te drukken. Uit dit alles mag even wel zeker niet worden afgeleid dat1 de Sovjet-samenleving bezig is zich te structureren tot een democratie naar westers model. Dat voorbehoud wordt althans zeker gemaakt door dr. Löwen hardt, en zeker ook door zijn collega mr. G.P. van den Berg, kenner vooral van het Russische strafrecht. Voorzover zij er zicht op hebben vervult de Sovjetunie op dit moment zeker geen voorbeeldfunctie voor de Oostbloklanden, ze hebben eer der de indruk dat men in het Kremlin be zig is de achterstand op hun satellietsta ten in te halen. Niet meer dan dat. In de buurt "De negentiende partijconferentie heeft zeker niet beantwoord aan de opti mistische verwachtingen die er vooraf over zijn geuit", vindt Van den Berg, al sinds 1967 belast met de bestudering van de Russische wetgeving' "Zeker, de Sov- letunie is dichter in de buurt gekomen van wat mag worden betiteld als een rechtsstaat. Meer dan ooit tevoren in de afgelopen zeventig jaar, zou ik zeggen", zo geeft Van den Berg zijn visie, waarin meteen de mening ligt verborgen dat de Sovjetunie nog allesbehalve een rechts staat kan worden genoemd. "Het is al heel wat dat er is gediscussi eerd over het concept van een socialisti sche rechtsstaat. Het woord rechtsstaat kwam ik tot nu toe in geschriften zelden tegen, terwijl Russische politici het woord ook zelden of nooit in de mond na men. Eigenlijk werd er heel eenvoudig geredeneerd dat alleen het volk diende te gehoorzamen aan de wetten. Nooit werd er gezegd dat ook de staat de wet diende na te leven". Löwenhardt: "Je ziet nu dat er van tal van kanten wordt aangedrongen op het openbaar maken van wetten en beslui ten. Dat betekent niet dat nu alle maatre gelen die achter gesloten deuren worden genomen ook werkelijk openbaar wor den gemaakt". Tactiek In de Sovjetunie worden als regel wet ten aangenomen door de Opperste Sovjet gepubliceerd. Daarentegen werd recentelijk nog tweederde van de besluiten, genomen in de ministerraad, meteen als zijnde staatsgeheim onttrok ken aan de ogen van de Sovjetburgers. De autoriteiten op de ministeries toon den zich al helemaal niet mededeelzaam over de regelgevingen en verordeningen die ze uitvaardigden. "De mensen moes ten alleen datgene te horen krijgen wat ze volgens degenen die voor hen dachten werkelijk moesten weten, dat was zo on geveer de houding van de autoriteiten", stelt Löwenhardt. "Want: hoe meer bur gers weten, des te groter hun macht wordt". Vooral van wat er landelijk speelde werd naar verhouding weinig aan de openbaarheid prijs gegeven. Beduidend openhartiger werd er in dagbladen ge schreven over locale onderwerpen. Daar aan lagen louter tactische motieven ten grondslag volgens Löwenhardt, de door snee ingezetene moest zoveel mogelijk dom worden gehouden. "De Russische burger had vijftien jaar geleden de in druk dat het in de Sovjetunie allemaal goed liep, behalve dan juist in zijn omge ving. De Russische burger troostte zich dan met de gedachte dat Moskou wel wat aan de misstanden in zijn omgeving zou doen". Nooit eerder zijn er overigens zoveel tastbare gegevens over de Sovjetunie af gekomen op de wetenschappers van het Documentatiebureau voor Oosteuro pees recht. Dat het bijvoorbeeld onmo gelijk is een abonnement te nemen op re gionale bladen, wordt doof beide heren op het ogenblik niet meer betreurd. De ontwikkelingen in de Sovjetunie volgen elkaar zo snel op, dat het moeilijk is ze al lemaal bij te houden. "Vroeger was het zoeken naar een speld in een hooiberg, nu liggen de spel den tussen het hooi voor het oprapen", zo geeft Löwenhardt plastisch aan hoe de perestrojka doorwerkt naar de bure len aan de Leidse Hugo de Grootstraat. In 1953 werd het bureau opgericht en ingericht door de naar Nederland uitge weken professor Szirmai. Nu, 35 jaar la ter, is het wetenschappelijke informatie centrum, althans volgens Van den Berg en Löwenhardt, wel zo goed gedocumen teerd dat er aan de hand van al het be schikbare materiaal een redelijk be trouwbaar inzicht kan worden gegeven van de Russische wetgeving. Binnenkort wordt er nóg een informatiekanaal open gesteld: door plaatsing van een schotel antenne wordt het mogelijk gemaakt de Russische staatstelevisie te ontvangen. Dienstgebruik Van den Berg: "Het meeste dat we hier in huis hebben is langs commerciële weg verworven. Maar we beschikken ook over boeken die eigenlijk voor dienstge bruik zijn, zoals dat in het Russisch heet. Daaruit mag niets worden geciteerd, en die boeken mogen zeker niet in handen komen van mensen in het Westen. Hoe gesloten het systeem is, blijkt hieruit dat slechts een paar van dat soort boeken, die in de Sovjetunie een grote oplage hebben, uiteindelijk in het Westen belan den". Het laat zich indenken dat met name Van den Berg vorige week vooral be nieuwd was naar datgene wat Gor batsjov tijdens de Partijconferentie had te zeggen over de strafwetgeving. Het be antwoordde niet aan de verwachtingen die er eerder waren gewekt. In de hele toespraak heeft Van den Berg, die drie jaar geleden een boek over de toepassing van de Russische strafwetgeving heeft gepubliceerd, geen concrete aankondi ging over de richting van de herziening van de strafwetgeving kunnen ontdek- Wel zijn er aanwijzingen dat de staat geneigd is zich, vergeleken met een jaar of acht geleden, milder op te stellen ten opzichte van delinquenten. Op grond van beschikbare documentatie en infor matie berekende Van den Berg destijds dat de Sovjet-rechters per jaar 2500 doodvonnissen uitspraken. Gemiddeld zes per dag, waarvan er twee werden vol trokken. "Er zijn mij geen nieuwe cijfers be kend, maar wel is het zo dat de helft min der gevangenisstraffen worden opgelegd dan onder Brezjnev. Die tendens is in 1982 al ingezet, maar we moeten nog even afwachten of het beleid van minder mensen in strafkampen te stoppen een blijvend karakter zal hebben. Er zijn ju risten die in juridische tijdschriften er over klagen dat de criminaliteit aan het toenemen is". Gemeenplaatsen Van den Berg vindt dat Gorbatsjov zich met betrekking tot de strafwetge ving nogal heeft bediend van gemeen plaatsen. Er wordt, zo stelt de sovjeto- loog, reeds anderhalf jaar druk over deze materie gesproken en geschreven in de Sovjetunie. Maar tot wezenlijke verande ringen is het nauwelijks gekomen. "In zijn toespraak heeft hij bijvoorbeeld heel weinig gezegd over de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht. En ook niet over de invloed die locale bestuur ders hebben op de rechtspraak in de vorm van wat wij telefoonjustitie noe men. Gorbatsjov heeft wel gezegd dat het principe van onafhankelijke rechter lijke macht moet worden versterkt. Maar de status van onafhankelijkheid wordt niet bereikt door rechters voortaan voor tien in plaats van vijf jaar te benoemen. Een rechter kan pas onafhankelijk han delen als hij voor het leven is benoemd" Onveranderd is het in de Sovjetunie gebruikelijk dat rechters door het volk, door de sovjets worden benoemd. Na het verstrijken van een ambtsperiode is zo'n rechter min of meer afhankelijk van de voordracht van de plaatselijke partijse cretaris, vandaar dat er al gauw een sfeer wordt geschapen van vöor wat hoort wat. "Meer dan eens is er driftig gemanipu leerd met de procedure van kandidaat stelling", licht dr. Löwenhardt toe. "Het is zeker niet zo dat de mensen in de Sov jetunie voortdurend onrecht wordt aan gedaan, in de helft van de ontslagkwes ties worden de ontslagenen in het gelijk gesteld. Maar wij hebben de indruk dat politiek gevoelige zaken sterk worden beïnvloed door partijfunctionarissen die nog gauw even een belletje plegen met de rechter, voordat de zaak dient". KGB De passage over strafvervolging die Gorbatsjov in zijn rede had opgenomen, liet zich door Van den Berg en Löwen hardt evenmin als een werkelijke afreke ning met het verleden van de Sovjetunie lezen. Tot dusver waren politie, bepaalde organen van het ministerie van binnen landse zaken, de procuratura (het open baar ministerie) en de KGB belast met vervolging van wetsovertreders. "Al die verbrokkeling moet weg, er moet één opsporingsapparaat komen", citeert Van den* Berg de eerste man van de Sqyjetunie. "Het merkwaardige doet zich voor dat Gorbatsjov al pratend over samenvoeging drie diensten heeft ge noemd, maar niet de KGB. Ook over eni ge beperking van de macht van die dienst heeft Gorbatsjov met geen woord gerept". Wat hij wel heeft gedaan: Gorbatsjov heeft zekere slachtoffers van het Stalin- regime gerehabiliteerd, zoals hij ook be paalde burgers eerherstel heeft gegeven die zijn veroordeeld in de periode dat Brezjnev het in de Sovjetunie voor het zeggen had. Van den Berg: "Maar dat betroffen dan geen dissidenten, dat waren in hoofd zaak fabrieksdirecteuren die ooit een economisch of ambtelijk delict hebben gepleegd. In feite is er in de afgelopen drie jaar geen dissident gerehabiliteerd. Ook Sjtsjarap«ky niet. En Sacharov mag op z'n tijd d. i wel eens een persconfe rentie organiseren, maar nooit ben ik het ergens tegengekomen dat hij ten onrech te naar Gorki is verbannen. Ik wil nog wel verder gaan nooit is er in het open baar afstand genomen van al datgene wat de KGB in de afgelopen twintig tot dertig jaar heeft uitgevreten. Of het ooit zo ver komt, moet worden afgewacht. Zolang het niet is gebeurd kun je volgens mij niet werkelijk spreken van perestroj ka, hooguit kun je vaststellen dat er in de laatste drie jaar binnen het politieke sys teem het een en ander overhoop is ge gooid". Westduitser Matthias Rust op het Rode Plein veroordeelde gaf er al blijk van dat de rechterlijke macht geneigd is zich iets milder op te stel len. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23