LEIDSCH DAGBLAD Vervoerkaart studenten pas september '89 WAT ER ALLEMAAL TE DOEN IS TIJDENS DE LAKENFEESTEN? LEES HET IN UW DAGBLAD! Ramp olieplatform kost verzekering recordbedrag Verzorging bejaarden in gevaar door bezuinigingen North staat in september terecht in Iran-Contra-zaak OPRUIMING bij BAALBERGEN ÜAtlMWiUJUU OPGERÏC^^TOAARM860 No. 38671 Effectenhandel stoppen bij grote koersverandering' NEW YORK (Rtr) - Het bestuur van de effectenbeurs in New York heeft gisteren besloten in perioden van enorme koersveranderingen alle handel voor korte tijd stil te leggen. De Amerikaanse staats commissie die toezicht houdt op de effectenhandel, de Securities and Exchange Commission (SEC), moet nog een oordeel over het voorstel geven. Daalt de Dow Jones-index tij dens een beurszitting met meer dan 250 punten, dan wordt de han del voor één uur stilgezet, zo luidt het voorstel van het beursbestuur. Daalt de beursindex daarna nog eens met 150 punten, dan wil het bestuur de handel voor twee uur stilleggen. WASQUEHAL (GPD) - Breukink werd verwacht, of Vanderaerden, maar niet Jelle Nijdam. Toch mag die coureur vandaag in de gele trui naar de volgende Tourstad Reims vertrekken. Zijn ploegleider Jan Raas stond er versteld van: „Het is toch ongelooflijk wat er hier in de Tour allemaal voor Nederland ge beurt" In de tijdrit van 52 km, gewon nen door de Brit Sean Yates, dook Nijdam naar de beste totaaltijd in het algemeen klassement. Hij bleef daarin precies een seconde voor op Steve Bauer, die de toch ook sterk presterende Erik Breukink van de tweede plaats verdrong. „Het is maar goed dat er geen prologen meer zijn", concludeerde Nijdam schalks. „Anders was mijn motivatie misschien alweer ge luwd. Maar nu moet ik wel. Harder trainen in de winter, gretiger zijn in de zwaardere koersen, en je ziet waar het allemaal toe kan leiden. Ik kan dus inderdaad meer, wat Raas altijd heeft gezegd. Niet alleen vijf kilometer hard rijden, maar ook vijftig". Oranje blijft Tour regeren: nu Nijdam geel Vandaag meegerekend hebben nu in 75 Ronden van Frankrijk 16 Nederlanders 71 dagen in een gele trui gereden. Het is voor Nijdam, na die van de proloog in Berlijn '87, de tweede in zijn carrière. Het ver schil met Bauer is minimaal, en zal vandaag op weg naar Reims wel licht verdwijen in de catch-sprints, maar de groei van Nijdam als com pleet coureur (het hooggebergte daargelaten) zet zich onmisken baar voort. Een domper voor de Nederland se kolonie was het uitvallen van Gerrie Knetemann, die met zijn ge kraakte sleutelbeen na 15 km defi nitief uit de Tour stapte. Ook de prestaties van Steven Rooks en Pe ter Winnen in de tijdrit vielen niet mee. Zodat alle ogen voor het alge- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De verzorging van bejaarden in verpleeghuizen schiet ernstig tekort als gevolg van bezui nigingen van de overheid. "Het komt voor dat de meest elementai re zorg nauwelijks nog gegeven kan worden", schrijft de Genees kundige Inspectie Zuid-Holland in haar jaarverslag. De oorzaak van de problemen in verpleeghuizen is veelal perso neelsgebrek. Dit probleem speelt met name in de grote steden. De verpleeghuizen moeten zoveel be zuinigen dat zij minder en slechter opgeleid personeel in dienst ne men. In het jaarverslag wordt zelfs gesproken van ondeskundig perso neel. Ook is er een uitloop van per soneel naar ziekenhuizen gecon stateerd. "Deze situatie doet zich niet in al le verpleeghuizen voor", zegt ge neeskundig inspecteur H. van Osch: "Sommige huizen slagen er in er nog wel wat van te maken. Maar vaak blijkt het budget van de huizen gewoon te laag. De directies van deze huizen zitten zelf ook met de handen in het haar". De geneeskundige inspectie bracht het vorig jaar bezoeken aan 58 verpleeghuizen in Zuid-Hol land. Uit het jaarverslag: "Het dag ritme van de patiënt wordt ver stoord omdat de basiszorg wordt uitgesteld of verschoven naar een moment dat er tijd voor is. Het ont bijt wordt op een te vroeg tijdstip door de nachtdienst verzorgd. Bad en douchebeurten worden overge slagen". Van Osch: "Ik heb het zelf ergens meegemaakt dat mensen pas om 12 uur 's middags uit bed gehaald werden en vijf uur later weer in bed gelegd werden". (zie verder pagina Leiden) ■kJ£HADDEN DAT TOCH BETEN HUURMAN KUNNEN tATEN BOUlHEN" Wisselvallig Weersverwachting tot middernacht: af en toe zon en een enkele bui. Mati ge, zuidwestelijke wind, kracht 4. Langs de Hollandse en Zeeuwse kust vanavond toenemend tot windkracht 6. Middagtcmperatuur circa 19 graden. Zondag 10 juli zon op: 05.32 uur, zon onder: 21.58 uur; maan op: 01.55 uur. maan onder: 19.46 'Waterstanden tc Katwijk hoog water: 00.52 cn 13.36 uur; laag water: 08.50 cn 21.37 uur. Maandag 11 juli zon op: 05.34 uur. zon onder: 21.57 uur; maan op: 02.30 uur, maan onder: 20.52 water: 10.21 en 22.47 WASHINGTON (GPD) - Oliver North moet op 20 september te recht staan voor misdrijven die te, maken hebben met zijn aandeel in de Iran-Contra-zaak. Een rechter in Washington heeft dat gisteren be slist. De rechter gaf ook de speciale aanklager die de affaire heeft on derzocht, Lawrence Walsh, op dracht om geheime regeringsdocu menten die van belang kunnen zijn, aan de verdedigers van North te geven. North en zijn verdedigers heb ben tijdens de gesloten zitting aan gevoerd, dat de documenten bewij zen dat North steeds met medewe ten, zo niet in opdracht van zijn su perieuren handelde. Letterlijk gaf de rechter Walsh de opdracht die documenten te overhandigen die kunnen aanto nen dat Norths acties 'allemaal op of in de buurt van kabinetsniveau werden goedgekeurd, en die aanto nen dat Norths acties nauwkeurig op regeringsniveau in de gaten werden gehouden'. Als Walsh de documenten niet- ter beschikking kan stellen - bij voorbeeld omdat het Witte Huis. oordeelt dat ze zo geheim zijn dat ze het landsbelang kunnen scha den - dan zal North alleen terecht kunnen staan op minder belangrij ke aanklachten. Een van die aan klachten is bijvoorbeeld dat hij do cumenten vernietigde. Maar, aldus de rechter, de rechtszaak tegen North zal in ieder geval op 20 sep tember beginnen, documenten of geen documenten. Nijdam. meen klassement voorlopig ge richt blijven op Erik Breukink, nog steeds drager van de witte trui. Frans Maassen heeft het rood én, zo is gebleken uit de tellingen, ook de combinatietrui. De ploeg van Jan Raas gaat na het succes van gisteren (Solleveld vijfde) aan de leiding in het algemeen ploegen- klassement, de PDM-ploeg draagt de groene petten. Regionale teams fiscale recherche DEN HAAG (GPD) - Er komen acht regionale recherche-teams die zich richten op het opsporen van belastingfraude. De teams staan onder leiding van het hoofd fiscale recherche van de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst (FIOD). De acht teams tellen 160 tot 230 mensen. De exacte omvang zal na der bepaald worden op basis van gebleken behoefte en na overleg met Justitie. Staatssecretaris Koning (financi ën) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. De nieuwe organisatie moet met ingang van volgend jaar gaan werken. Het is de bedoeling dat de regionale teams zich gaan bezighouden met erg delicate za ken, zaken die publicitair gevoelig liggen, boven- regionale of interna tionale zaken, zaken tegen bedrij ven en zaken tegen ambtenaren van de belastingdienst zelf. DEN HAAG - Met trompetgeschal van de wereldberoemde Miles Da- vis (links) is gistermiddag in het Congresgebouw in Den Haag het dertiende North Sea Jazz Festival geopend. Het begint een traditie te worden dat de eerste noten van dit driedaagse, internationaal erken de festival door de vitale Davis worden gespeeld. De nu 62-jarige Amerikaanse tandartsenzoon heeft nu al vier keer het muzikale start schot gegeven. (foto anp) Treinongeluk India MADRAS (UPI) - Meer dan 100 mensen zijn gisteren omgekomen bij een treinongeluk in zuid-India. Tweè a driehonderd personen zou den nog opgesloten zitten in zes wagons van de trein die in een meer terecht kwamen doordat een brug instortte. Voor hun leven wordt gevreesd. De locomotief en de eerste coupé kwamen nog veilig over de brug, maar zes rijtuigen vielen er vanaf en stortten in het Ashtamudi-meer. De geheime documenten waar de rechter om heeft gevraagd, be treffen onder meer de notulen van de dagelijkse vergaderingen tus sen president Reagan en de ver schillende topfunctionarissen die over Amerika's inlichtingendien sten gaan. Het is mogelijk dat zich in deze documenten gegevens be vinden, die nog niet boven water zijn gekomen tijdens de uitgebrei de hoorzittingen die het Congres een jaar geleden in het kader van de Iran-affaire hield. Hoe dat ook zij, het is zeker dat het openrijten van de oude Iran-af- faire-wonden niet zo goed zijn voor de aspiraties van vice-president George Bush die juist vanaf sep tember volop campagne wil voeren tegen de Democratische kandidaat Dukakis in de race naar het Witte Huis. UTRECHT (GPD/ANP) - De gratis openbaar vervoerkaart voor studerenden gaat pas in op 1 september volgend jaar. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen en de ver voerbedrijven hebben daarover gisteren overeenstem ming bereikt. Aanvankelijk werd 1 januari als invoerings datum van de ov-kaart genoemd. Het contract tussen "het ministe rie en de vervoerbedrijven geldt voor vijf jaar. Daarna zal worden bekeken of het zal worden ver lengd. Er wordt vanuit gegaan dat per jaar gemiddeld 520.000 ov-kaar- ten worden gebruikt. Het ministe rie betaalt per jaar 380 miljoen gul den voor de ov-kaart. In ruil voor deze jaarkaart zullen studenten die niet thuis wonen hun beurs met 750 gulden per jaar gekort zien. Studenten die thuis wonen, zien hun beurs met 500 gul den per jaar omlaag gaan. Dit moet minister Deetman een blijvende besparing opleveren van 170 tot 180 miljoen gulden per jaar. Omdat de ov-kaart pas per 1 sep tember 1989 wordt ingevoerd, wordt dat bedrag volgend jaar niet gehaald. Omdat het om een blij vende besparing gaat, heeft het ka binet echter toch met de maatregel ingestemd. Na afloop van het kabinetsbe raad gaf premier Lubbers te ken nen dat de gesprekken met de ver voerders moeilijk waren. Hij wees erop dat zij een forse korting had den moeten geven op de prijs van de jaarkaart. Tegelijk is er voor hen het risico dat die nieuwe klanten niet blijvend van het openbaar ver voer gebruik zullen maken. Het ministerie en de vervoerbe drijven zullen gezamenlijk een or ganisatie in het leven roepen die Heijn-ontvoerder wil behandeling als 'gewone gevangene' AMSTERDAM (ANPI - Ir. Ferdi E, tegen wie vorige week levenslange gevangenisstraf is geëist in de ont voeringszaak Heijn, wil dat er een einde komt aan alle beperkingen die hem in de Bijlmerbajes worden opgelegd. Hij heeft daartoe een kort geding aangespannen dat ko mende maandag in Amsterdam dient. Zijn advocaat, J. Weermeij- er, deelde dit gisteren mee. De begin april gearresteerde Fer di E. (45) verblijft in een kale iso leercel met een kleine matras. Er zijn voortdurend twee camera's op hem gericht. In verband daarmee gaat het licht in de cel niet uit, het wordt 's nachts hooguit gedempt. E. mag in het huis van bewaring verder niet zijn eigen kleding dra gen. Alleen zijn vrouw, kinderen en ouders mogen hem bezoeken. Weermeijer acht het dringend nodig dat er een einde komt aan de isolatie van zijn cliënt. "De beper kende maatregelen beginnen steeds meer hun tol te eisen", aldus de verdediger. De rechtzaak vorige week vrijdag in Haarlem tegen zijn cliënt heeft daar weinig aan veran derd. E. wil volgens Weermeijer al een tijd 'als een gewone gevange ne' worden behandeld. Volgens het Openbaar Ministerie is er nog altijd reden om E. te isole ren en 24 uur per etmaal te observe ren. Het psychiatrisch team van het Pieter Baan Centrum spreekt namelijk over de mogelijkheid van zelfmoord. LENING - Joegoslavië krijgt van het Internationale Monetaire Fonds een lening van ruim 800 mil joen gulden om zijn economie weer gezond te maken. De lening wordt verstrekt nadat het IMF had vastgesteld dat Bel grado een begin heeft gemaakt met de uitvoering van een door het fonds voorgeschreven economisch saneringsplan. wordt belast met de verwerking, de aanmaak en de verspreiding van de ov-kaart. Omdat nu nog niet pre cies bekend is in welke mate de studerenden van de ov-kaart ge bruik maken, zal een gedetailleerd onderzoek naar hun reisgedrag worden ingesteld. Lubbers zei niet te verwachten dat de vervoerders meer materieel zullen aankopen nu zij de 520.000 studenten moeten gaan vervoeren. Hoe NS en andere vervoerders de opbrengsten van de kaart verdelen is hun zaak, aldus Lubbers. 'Sovjetunie nog lang geen rechtsstaat' Nederland ligt bezaaid met gifbelten VERBODEN TöEGW chemisch iiïA VANDAAG 36 PAGINA'S LONDEN/HILVERSUM (UPI/GPD/ANP) - Het ziet ernaar uit dat de verzekeringmaatschap pijen omstreeks een miljard dollar (twee miljard gulden) zullen moe ten uitkeren wegens de schade van de ramp op het olieproduktie-ei- land Piper Alpha in de Noordzee. Volgens een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij Lloyd is dat een record. Het eiland zelf was verzekerd voor iets meer dan 800 miljoen dol lar, maar er zijn ook omvangrijke polissen afgesloten voor het geval van bedrijfsonderbrekmg. In totaal kunnen de vorderingen van Occi dental Petroleum boven het mil jard dollar uitkomen. Assurantiemakelaar Willis Faber voorspelde gisteren dat de verzeke ringmaatschappijen daardoor ver scheidene honderden miljoenen dollars verlies zullen lijden. Reddingswerkers hebben gister middag de zoekactie naar verdere overlevenden opgegeven. Er wor den nog 149 bemanningsleden van het platform vermist. Gisteroch tend was de zoekactie nog voortge zet met zes schepen, een varend booreiland en een helicopter. Van 17 slachtoffers is het stoffelijk overschot geborgen, en er zijn 66 overlevenden. Zo'n 120 werknemers op het West Sole-platform van British Pe troleum hebben naar aanleiding van de ramp op de Piper Alpha ont slag genomen, omdat ze niet gerust zijn op de veiligheidsmaatregelen bij de oliewinning in de Noordzee. De president van Occidental Pe troleum, de Amerikaan Armand Hammer, is gisteren in Aberdeen aangekomen voor overleg met de directie. Daarna heeft hij de ge wonden in het ziekenhuis bezocht. Hij deelde mee dat Occidental Pe troleum een bedrag van 1 miljoen pond ter beschikking stelt voor een steunfonds voor de gewonden en de nabestaanden van de slachtof fers. De EG heeft gisteren besloten 560.000 pond ter beschikking te stellen voor noodhulp. Het bedrag zal in overleg met de Britse rege ring worden besteed. De Britse mi nister van energie Cecil Parkinson heeft aangekondigd dat het onder zoek naar de oorzaak van de ramp zal worden geleid door een 'voor aanstaand Schots jurist' Volgens M. Neesen van de In dustriebond FNV worden de vei ligheidseisen op de Nederlandse platforms niet zo erg goed nage leefd. "In de Nederlandse wetge ving staat aardig wat op papier, maar dat is een papieren tijger als het gaat om de naleving", zei hij gisteren voor de NCRV-radio. De bond heeft het idee dat sedert de economische crisis drie jaar ge- ledende offshore-industrie heeft gezocht naar zo goedkoop mogelij ke krachten en dat die werknemers bovendien meer taken hebben ge kregen. Twijfel is er ook over de kwaliteit van de platforms zelf: "de afgelopen jaren is het hoogst nood zakelijke onderhoud verricht, maar het echte goede onderhoud is steeds wat op de lange baan ge schoven." De NAM toonde zich in een eer ste reactie zeer boos en veront waardigd over de opmerkingen van Neesen. Een woordvoerder van de NAM sprak van 'stemming makerij'. Hoewel de prijs van ruwe olie donderdag op de wereldmarkt fors omhoog ging, heeft de brand op het booreiland Piper Alpha niet tot een blijvende stijging van de olieprijs geleid. Gisteren daalden de prijzen al weer licht. Aanvankelijk gingen de prijzen fors omhoog van 14,45 naar 15,70 dollar per vat. De olie handel speculeerde daarbij op gro te aanvoerproblemen van ruwe olie, omdat de explosie op de Noordzee 12 procent van de Britse ruwe olieproduktie heeft stilge legd. NU VEEL EXTRA LAGE MEUBELPRIJZEN en in Katwijk unieke tapijt - aanbiedingen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I O per maand 23 95 per half iaar 141.90 mogelijk met automatische betaling) Q oer iaar 270.25 perkwa, I De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' j Postcocte/Pia Telefoon: 2300 VB Liden. In pim» vae> o hAlphens Oagoied Antwoordnummer 1001 NVkuntuooh even bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1