'Mijn Europese gevoel is heel sterk' 1 Premier Lubbers verheugt zich op de dag dat EG- grenzen zullen vervallen ZATERDAG 9 JUL11988 1 RXr JA BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD door Jaap Lodewijks De Japanse premier Takesjita noemde hem onlangs bij zijn be zoek aan Nederland een Euro pees staatsman bij uitstek. Lub bers geeft graag toe dat Europa hem na aan het hart ligt. Hij verheugt zich dan ook in de ople ving van de Europese gedachte, want er ging de afgelopen maanden geen week voorbij of er was wel een con gres over het Europa van 1992, het jaar waarin de binnengrenzen tussen de EG-landen zullen vervallen. Hij vergelijkt de Europese opleving met het verwarmen van melk: "Je zet de melk op het vuur en een tijdlang ge beurt er niets bijzonders. Ineens gaat het koken en komt de melk omhoog. Zo is het ook met Europa gegaan". De Europese opleving, is die niet veel meer onder druk van het bedrijfs leven tot stand gekomen? Vanuit de noodzaak om op de wereldmarkt te kunnen blijven concurreren met Ame rika en Japan Lubbers: "Het bedrijfsleven heeft duidelijk een flinke rol gespeeld in het weer op gang brengen van de Eu ropese gedachte, maar het is niet het gehele antwoord. Er is in de politiek ook jaren aan gewerkt, met als hoog tepunt de top in Brussel waar we ein delijk een doorbraak konden bewerk stelligen. Die top had niet op een be ter moment kunnen komen dan na de mislukking van Kopenhagen. Vanaf dat moment zaten we in de lift". U bent het niet eens met critici die zeggen dat de politici maar wat ach ter de economische feiten aanhobbe len? Premier Lubbers staat vierkant achter een verenigd Europa, al beseft hij terdege dat er nog een lange weg is te gaan. Te veel macht bij de grote landen is niet zijn grootste angst. "Er zijn wisselende coalities, en dat bevordert de creativiteit. Het is niet één blok tegen een ander blok". Een interview met de premier over Nederland en Europa. "Zo wordt het wel gesteld, maar daarmee wordt de zaak te veel ver engd. Een sociaal stelsel is niet alleen een kwestie van geld, het is ook een kwestie van herscholing van werklo zen, een betere opleiding. Daarom zijn onze ideeën over heroriënterings- gesprekken met langdurig werklozen ook zo belangrijk". U gelooft niet zo in dat sociale pa radijs? "Nou ja, als je de feiten op een rij zet is het onmiskenbaar dat bij ons een zwaar accent ligt op de sociale voor zieningen. Als je de kranten hier leest krijg je soms wel eensjhet idee: gut, wat wordt het hier allemaal aangetast. Terwijl vanuit andere landen tegen ons wordt gezegd: wat durven jullie grote risico's te nemen. Ik heb wel eens geantwoord dat het bijzondere aan Nederland niet zozeer is dat we het minimumloon bevriezen, maar dat we de moed hebben om het zo hoog te houden. Bij ons is een sterke samenhang tussen een hoog niveau van sociale voorzieningen en de be reidheid tot forse loonmatiging". - En dat moet zo blijven? "Als het economisch draagbaar blijft wel. Dan kunnen we daar een ei gen beleid in blijven voeren. Het ac cent kan misschien hier en daar ver legd worden. Ik denk persoonlijk dat het wat betreft de jongeren wel wat minder kan. Je kan het natuurlijk niet helemaal generaliseren, maar zeker heid wordt belangrijker naarmate je ouder wordt. Dus als ik praat over so ciale zekerheid dan denk ik: dat hoort bij ouderen. Moeten jongeren nu al al lerlei zekerheden hebben? Ik denk dat er best een behoorlijk stuk onze kerheid bij mag zijn. Dat werkt prik kelend. Tegen iemand van 54 jaar zeg gen: het is toch prima dat je risico's loopt, is iets anders dan datzelfde zeg gen tegen een vierentwintigjarige. Misschien komt het omdat ik zelf ou der word. Ik voel iets van 'de ouderen hebben dit land opgebouwd, dus ze hebben recht van spreken'. Maar te gen jongeren die spreken over recht hebben op dit en dat zeg ik: joh, eerst de handen uit de mouwen". - Even terug naar de grote politiek. U bent niet bang dat een verdere een wording van Europa te veel macht bij de grote landen, zoals West-Duitsland en Frankrijk zal leggen? "Daar ben ik niet bang voor, en wel om de simpele reden dat Bonn en Pa rijs het lang niet op alle punten eens zijn. Voor de andere landen is er daar om ruimte om bruggen te bouwen. Er zijn dan ook verschillende assen. In de discussie over een boycot tegen Zuidafrika heb je de as Madrid-Parijs- Den Haag. Op het gebied van het milieu sporen we goed met Italië. Er zijn dus wisselende coalities, en dat bevordert de creativiteit. Het is niet één blok tegen een ander blok. De kunst is ook om dat te voorkomen". - En op het gebied van de veilig heid. Europa leunt sterk op de Vere nigde Staten. Zou Europa niet zelf standiger moeten opereren? "Ik behoor tot de groep mensen die vindt dat de Europese pilaar binnen de Navo versterkt moet worden. Wij leveren daaraan ook een bijdrage door ons voorzitterschap van de West Europese Unie. De versterking van de WEU heeft Frankrijk uit z'n isole ment gehaald (Frankrijk is geen lid van de Navo, red.) en dat is een goede zaak. De Amerikanen willen ook dat Europa zelfstandiger wordt. Daar is de hele discussie over de verdeling van de defensie-lasten om begonnen. Het feit dat wij hoe miniscuul ook aanwezig zijn in de Golf, wordt in Washington hogelijk gewaardeerd. De toekomst zal laten zien dat Europa op het gebied van de veiligheid steeds meer een eigen gezicht gaat tonen. Maar daarvoor hoeven we de samen werking met de Amerikanen en de Canadezen niet op te geven". - Als we nu heel ver in de toekomst kijken. Ziet u dan een verenigd Euro pa onder één president, een Mitter rand bijvoorbeeld, waardoor voor on ze koningin Beatrix niet meer dan een stadhouderschap is weggelegd? Lubbers (lacht):"Ik zou wel iets zien in Beatrix als koningin van Euro pa. Nee, zonder gekheid. Dat is heel erg futuristisch en de kans daarop is niet groot. Alleen al het taalprobleem binnen Europa maakt dat bijna on mogelijk. Wat wel zou kunnen gebeu ren is dat de Europese Commissie (het dagelijks EG-bestuur in Brussel, red.) uitgroeit tot een soort Europese regering. Maar daarvoor is weer nodig dat de bevoegdheden van het Europe se parlement worden versterkt om de democratie te waarborgen. En dat zie ik allemaal niet op korte termijn ge beuren. De eenwording kent lange wegen". Ziet u voor uzelf een rol in Brus sel? Er is een tijdlang sprake geweest van een overgang naar de EG-bure- len. Op de laatste partijbijeenkomst in Rotterdam hebt u aan die specula ties een eind gemaakt door u weer be schikbaar te stellen voor het lijsttrek kerschap van het CDA. "Mijn Europese gevoel is heel sterk. Maar als ik terugkijk op de'zes jaar dat ik nu op deze stoel zit, dan heb ik het gevoel dat ik vanaf deze plek nuttiger kan zijn voor Europa. Er moeten rege ringsleiders zijn die Europees zijn in gesteld, die de zaak kunnen enthou siasmeren". Dus de speculaties over een even tueel vertrek waren niet terecht? "Ze waren begrijpelijk. Er gingen namelijk geruchten dat Jacques Del- ors, de voorzitter van de Europese Commissie, zou stoppen. En omdat ik nogal actief ben binnen Europa werd natuurlijk openlijk nagedacht over een opvolger". Bent u dan wel gevraagd? Het is even stil bij Lubbers. Enig ge schuifel: "Ja, zo ken ik er ook nog wel een paar. Na Rotterdam, op de partij bijeenkomst is het doek gevallen. Delors is gebleven en ik heb niet zo'n zin de geruchtenstroom weer op gang te brengen". Maar door de ruzies en doordat ministers hun verantwoordelijkheid niet nemen en de de coalitie zwicht voor regeringsdruk, zoals in het geval van Deetman, zeggen de mensen: van de politiek gaat geen voorbeeldfunctie meer uit. "Absoluut mee oneens. Dat zeg ik in alle rust. Het klopt niet wat de op positie zegt. Ze zeggen: er gebeurt niets op het Binnenhof, en op het mo ment dat we de harde lijn volgen mag het ook niet. Ik denk dat de druiven zuur zijn omdat het door de bank ge nomen goed gaat in Nederland". "Er zijn twee grote risico's: de grootschaligheid waarin we terechtko men en het gevaar van een toenemende bureaucratie". (foto's Peter Senteur/GPD) "Daar ben ik het inderdaad niet mee eens. Het is misschien vreemd zo over jezelf te spreken, maar als ik te rugkijk op de afgelopen zes jaar, dan is er veel gepresteerd om Europa van de grond te krijgen". Misschien geldt de kritiek niet zo zeer u, maar wel andere EG-rege- ringsleiders? "Het is waar. Iemand als mevrouw Thatcher heeft de laatste tijd veel meer oog gekregen voor Europa. Ik denk dat de onderlinge collegiale con tacten daartoe hebben bijgedragen. En ook in Frankrijk is een duidelijke verandering waarneembaar. Daar had je tot voor kort het verschijnsel dat politici meer stemmen trokken als ze zich nationalistisch opstelden. Die tijd is voorbij. Ikzelf werd de afgelo pen jaren vooral gestimuleerd door de Spaanse prefnier Gonzales. Ik was in dertijd bij de ondertekening van de toetreding van Spanje en Portugal bij de EG, een waar volksfeest, een soort bevrijdingsfeest. Zo van: nu horen we ook bij Europa. Dat is zijn verdienste geweest". Maar hoe sterk leeft dat Europese gevoel nou bij de gewone mensen? Te rugkijkend op het Europese voetbal kampioenschap zag je toch ook dat Nederland zich nogal heftig tegen West-Duitsland afzette. Nationalisme dus? "Tja. Ik heb met Kohl en Genscher op de tribune gezeten en die hebben er helemaal niets negatiefs in gezien. Ze vonden het prachtig, die oranje- zee van vlaggen en mensen. En vooral de sportiviteit van onze supporters werd geroemd. In die zin was het toch ook een Europees feest, omdat het ge zellig en sportief was. Ik denk dat het in de toekomst zal gaan om de balans tussen de Europese bestuurlijke reali teit en het eigen identiteitsgevoel dat ieder land of zelfs een regio binnen een land heeft. Ik denk dat door de Europese éénwording die eigen iden titeit wel eens versterkt kan gaan wor den, al lijkt dat op het eerste gezicht met elkaar in tegenspraak. Tenslotte is Brussel verder weg dan de eigen hoofdstad". U bent een Europees denkend po liticus. Maar als u nu even van uw ge loof af valt, wat zouden dan de scha delijke effecten van een verdere één wording kunnen zijn? "Er zijn twee grote risico's: de grootschaligheid waarin we terecht komen en het gevaar van een toene mende bureaucratie". Dat zou met name voor de sociaal zwakkeren in Europa wel eens nadeli ge gevolgen kunnen hebben. Daar hebt u in een eerdere toespraak al eens op gewezen. "Dat is inderdaad een probleem. Een probleem dat overigens voor alle EG-landen opgaat. De technologische ontwikkeling zorgt niet alleen voor vooruitgang, maar is er tevens de oor zaak van dat vrij veel mensen aan de kant blijven staan. Dat leidt weer tot sociaal isolement, in het bijzonder voor de eerste en tweede generatie migranten. Waar ik steeds op hamer is dat we er in Europa oog voor moeten krijgen dat het er niet alleen om gaat arme dorpen in Portugal te helpen, maar dat we ook zien dat in Amster dam een groep mensen onder dezelf de omstandigheden leeft. Er is tot nu toe te veel over regionale cohesie ge praat en niet over sociale cohesie". Dat raakt aan het punt van het sociaal stelsel. Er zijn mensen geweest, zoals de heer Weitenberg van de chris telijke werkgevers, die stellen dat Ne derland het sociale paradijs is van de EG en dat wij ons moeten aanpassen, kortom ons stelsel verder moeten be knotten. "De discussie over het sociaal stel sel wordt veel te veel toegespitst op de harmonisatie. Dat lijkt me niet juist en het heeft in het Europese topover- leg ook een lage prioriteit. Kijk maar naar de laatste bijeenkomst in Han nover in juni. Ik geloof dat wij wel de gelijk een eigen specifiek beleid kun nen blijven voeren op het gebied van sociale voorzieningen. Met de voor waarde dat de totale prijs van alles wat je doet economisch draagbaar moet zijn". Maar dat is toch het probleem vol gens de werkgevers? "Ikzelf werd de afgelopen jaren vooral gestimuleerd door de Spaanse premier Gonzales. De toetreding van Spanje en Portugal bij de EG was een waar volksfeest, een soort bevrijdingsfeest. Dat is zijn verdienste geweest".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19