Engelse lord ontvangt gasten in Penshurst Place Manor Steinbeck wordt bedankt Reisgids voor onderweg Kasteeltuin in Arcen permanente Floriade In het spoor van Willem III en zijn Mary Een dag te gast bij een Engelse Lord. Het motto van de korte trip die te maken is in het kader van de Willem en Mary- herdenking. Een aantrekkelijk uitstapje: in korte tijd relatief veel zien en ondergaan van wat we als typisch Brits ervaren En voor een verleidelijke prijs, waarin is begrepen heen-en terugreis tussen elk NS-tation en Vlissingen, vanwaar op zo'n luxe boot van Olau de nachttocht wordt gemaakt naar Sheerness. Een slaapplaats is ook in de prijs begrepen, evenals de tocht per touringcar door Kent, de toegang tot Penshurst Place en de rondleiding, 's Avonds in Sheerness weer inschepen door Chris van twisk waarna men de volgende morgen vroeg weer op stevige Vlissingse bodem staat en de treinreis terug kan beginnen. Overigens niemand die u belet de treinreis heen of terug te onderbreken voor een bezoek aan een stad. Middelburg bijvoorbeeld, 'n Leuk extraatje dat men zelf kan toevoegen. Maalltijden zijn niet in de prijs 149,-) begrepen. Voor senioren bestaat een korting. Wie er meer over wil weten: De Jong Intra en Olau-Line organiseren de trip; evenals trouwens een vijfdaagse reis. Bij het Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam is veel informatie over Willem en Mary verkrijgbaar (aanvragen per briefkaart). Voor oprechte wijnliefhebbers is het misschien aardig te we ten dat Penshurst, gelegen in de 'tuin van Engeland' (het graafschap Kent), ook een wijngaard heeft. Eén van de vierhonderd die Engeland telt. Geen groot bedrijf. De gemid delde jaarproduktie bedraagt in Penshurst zo'n 50.000 fles sen. De bijna tachtigjarige Lord de L'Is- le and Dudley zelf staat voor de hoofdingang van zijn indrukwek kende landhuis ter begroeting klaar. Rijzige gestalte, gentleman every inch. donkere pretogen. Met een carrière achter de kaarsrechte rug die er wezen mag: oud-gouver neur-generaal van Australië, lid van een van de kabinetten van de legendarische Churchill en top functionaris in het bank- en verze keringswezen. Het voorvaderlijke bloed stroomde destijds voor de Nederlandse zaak. Anno 1988 lijkt de verwelkoming van een groep Nederlandse gasten hem deugd te doen. Verbeelding dat van de gast heer nog iets van een Glorious Re volution schijnt af te stralen? Dit jaar is het drie eeuwen gele- d'èn dat stadhouder Willem III en zijn prinses Mary de overtocht naar Engeland maakten om er bezit te nemen van de troon: de Glorious Revolution. Feestelijkheden, her denkingen en manifestaties ter ere van dit feit zijn nu op gang geko men en touroperators haken daan gretig op in. 'Een dag te gast bij een Engelse lord' is een van de trips die op het programma staan. In feite een royaal uitgevallen dagje uit. Lord de L'Isle, bewoner van de schitterende Penshurst Place, even buiten het dorpje Penshurst, fungeert als gastheer. Het is het huis van het geslacht der Sidney's, door de eeuwen heen vertrouwe lingen van illustere Britse monar chen. De roemruchte Hendrik VIII was er te gast. er waren bijzondere banden met Elisabeth I. Een aantal zaken in het imposante huis herin neren daaraan. Het was Sir Philip Sidney die zijn lot verbond aan de Nederland se zaak. Hij werd benoemd tot gou verneur van Vlissingen en stond enkele jaren later vooraan in Ne derlands vrijheidsstrijd tegen Spanje. Hij moest het met zijn le ven bekopen. In 1586 sneuvelde hij bij Zutphen tijdens een aanval op Spaanse troepen. Met groot cere monieel vertoon werd zijn lichaam in St. Paul's Cathedral in Londen bijgezet. De helm die de onfortuin lijke Sir Philip droeg staat nog al tijd op een opvallende plaats van Penshurst Place tentoongesteld. Het waren ook weer de Sidney's die destijds naar Holland gingen om stadhouder Willem III en zijn vrouw te bewegen naar Engeland te komen en bezit te nemen van de troon. Geen wonder dat er later een hechte band bestond tussen de nieuwe Nederlands-Engelse vorst en de Sidney-familie. Tentoonstelling Penshurst Place biedt deze zo mer onderkomen aan een expositie over Willem en Mary. Dat is dan ook de belangrijkste bestemming van het tripje uit Nederland. Dit voert overigens ook nog even langs de praal van de stad Canterbury, door het heerlijke landschap van Kent en dat als stopplaats ook het voorname Royal Tunbridge Wells heeft, eens een geliefd kuuroord van de Britse aanzienlijken. Maar het hoofddoel is toch Penshurst Place, de tentoonstelling binnen het décor van een eeuwenoude landhuis. Monumentale historie omgeven door schitterende tuinen, gevat in vriendelijk golvend Kents landschap. De immense hall van het buiten dateert al van 1340. Minstrelen zon gen er eens hun smachtende liede ren. In de loop der eeuwen werd er steeds verder uitgebreid. Nu luis terrijke vertrekken, ware schatka mers van interieurkunst, kostbaar antiek dat herinnert aan een roem rijk verleden. De wereld van de vroegere, rijke adel, die niet com pleet was zonder riante tuinen. Ook op Penshurst Place zijn ze een waar lusthof, die op deze zonnige lentedag eenhaast onwezenlijke sfeer oproept van vredige, intens landelijke rust. Kwinkelerende vo gels. een klaterende fontein, de klokslag van het eeuwenoude kerkje zijn de enige geluiden. Voor publiek Het hele jaar zijn vijf tuinlieden in vaste dienst druk bezig met die tuinen. Met recht een kapitaal be zit. Voor herstel- en restauratie werk in en aan het monumentale huis geeft de familie Sidney jaar lijks meer dan een miljoen gulden uit. Penshurst Place is een van die waardevolle cultuurhistorische be zittingen waarvan de instandhou ding voor de adelijk eigenaars een niet meer te dragen finaciële last betekent. Zij zien zich genoodzaakt huis en hof open te stellen voor pu bliek. Putten uit subsidiepotten is er niet bij. Maar William Sidney, de huidige Lord de L'Isle zit daar niet mee. Andere tijden, andere zeden. Modern management is hem niet vreemd. Terwille van zijn Neder lands bezoek is zelfs zijn public-re- lationsbureau komen opdraven. Van Nederland herinnert hij zich in elk geval nog de voedseldrop- pings boven hongerend Holland aan het einde van de Tweede We reldoorlog. Hij hielp ze mede orga niseren, als dank waarvoor Neder land hem een Delfts blauw bord aanbood dat ook in een van de za len van het huis is te zien. Herinne ring aan een episode die ook voor de bewoners niet onopgemerkt voorbij ging. Een Duitse V 1 zorgde in de laatste oorlogsmaanden voor aanzienlijke schade aan Penshurst Place. Maar voor de komende maanden vragen Willem en Mary er de aandacht. Fabelachtig aquarium aan Cannery Row Het is altijd hetzelfde. Boeken worden voor mij pas echt boeiend als ik de beschreven plaats heb bezocht. Aan 'Cannery Row' van John Steinbeck moet ik ooit eens begonnen zijn. In het begin van de jaren zestig denk ik. Maar het enige wat mij was bijgebleven, was de titel van het boek. En dat het over de sardine-industrie ging van Monterey, Californië. Afgelopen winter nam ik 'Cannery Row' opnieuw ter hand. Een fascinerend boek. Logisch, ik had de straat bezocht. door Rob v.d. Dobbelsteen Overigens: de Cannery Row in het Amerikaanse plaatsje Monterey zoals Steinbeck die beschrijft, be staat niet meer. De straat is gereno veerd. Alleen de namen op de ge vels herinneren nog aan de grote tijd. 'Monterey Canning Co.', "Aenas Sardine Products Co Inc.', Hovden Food Products Corpora tion'. Op het hoogtepunt werkten hier vierduizend arbeiders in zes tien fabrieken. Vierentwintig uur achter elkaar. Een onstuimige, lie derlijke en vooral rauwe straat. Totdat er aan het eind van de jaren veertig een spook voorbij kwam. De enorme scholen sardines voor de kust waren plotseling verdwe nen. De Cannery's vielen droog en gingen een voor een dicht. Maar de 'Row' bleef leven. Door Steinbeck vooral. Waar leefden, vochten, werkten en stierven die door hem beschreven kerels en wijven? Wat was er over van die smalle, aan weer en wind blootge stelde, stinkende straat vol dron kelappen, gokkers en hoeren? Waar stond het 'weather-beaten' huis van Edward 'Doc' Ricketts, de octopussen-verzamelaar? In drom men stroomden ze toe. Literaire pelgrims. Op zoek naar Steinbecks Cannery Row, die er dus niet meer was. Wonder Want waar eerst 'those silvery pilchards' als sardines in een blikje werden gepropt, daar staan nu Bud's Ice Cream', 'Steinbecks Lobster Grotto' en 'The Mark Tho- mass Outrigger'. De misselijk ma kende stank van dooie vis in toma tenpuree die uit Steinbecks boek walmt, was me waarschijnlijk lie ver geweest. Maar toch ben ik met teleurgesteld als ik al lezende aan de straat terugdenk. Cannery Row is zoiets als het Paleis op de Dam. De koningin komt er nooit meer, maar de zalen blijven prachtig. Des restaurateurs best geslaagde kunstje is ongetwijfeld het Monte rey Bay Aquarium aan 886 Cannery Row. Het werd voor veer tig miljoen dollar gebouwd in de voormalige fabriek van Hovden Food Products Corporation, maar dat merk je pas als je bent binnen gestapt. Van buiten is het nog altijd een fabriek. Ik aai een pijlstaartrog en zie ademloos toe hoe zich tot speren samenknijpende vogels - de Common Murre Uria Aalge wordt mij verzekerd - als pijlen tussen het zeewier doorschieten. Het bassin waarin ik dat spektakel waarneem, is bijna tien meter hoog en staat in verbinding met de open lucht. 'Twee miljoen bezoekers per jaar trekt dit in 1984 opengestelde won der. Het verbaast me niets. De vis terug aan Cannery Row. In het fa belachtige getijde-bassin neem ik licht griezelend, amfibiëen in mijn hand waarvan ik het bestaan nooit heb afgeweten en in een duister hoekje lijkt de grootste octopus die ik ooit zag een op een onderwater- uil. Boven, op de eerste verdieping, zijn zee-otters de aapjes van het aquarium. Hun spel verveelt nooit. Verdwenen Natuurlijk is John Steinbeck door die verbouwing bijna in de mist van de geschiedenis verdwe nen. Cannery Row bleef, maar het werd wel anders. Zeker om elf uur als de restaurants volstromen met espresso drinkende toeristen die boven Monterey Bay de pelikanen gelijk watervliegtuigen over het loom deinende water van de Grote Oceaan zien scheren. Verderop, bij Fisherman's Wharf, werpen kinde ren de als misthorens blaffende zeeleeuwen visjes toe en door ver rekijkers loerende lieden hopen op een glimp van een walvis. „Whale- watchers", zegt Steff meesmui lend. „Maar ze zullen niets zien. de walvissen komen pas in januari." Steff verhuurt kano's. Onder meer aan mij. Twee uur lang ped del ik door de baai. Ik mag niet te dicht bij de zee-otters komen, heeft Steff me op het hart gedrukt, want ze hebben jongen. Maar die bees ten zijn zelf zo nieuwsgierig. Ze dartelen als hondjes om m'n kano. Een keer zie ik een moeder drij vend op haar rug met een kind dro mend op haar buik. De zon slaat de stoom van hun pelsen. Ik maak een grote boog om het tweetal en merk niet dat ik bijna tegen een beul van een zee-leeuw opbots. „Oeh-Oeh", doet het dier en kijkt me met z'n kleine oogjes nogal vals aan. Ik breek m'n persoonlijk record op de honderd meter snel-kanoen en geef vervolgens over. Net niet De resten, van wat drie uur terug nog een originele 'Dirty Harry Bur ger' was, plonsen te water. Ik at het heerlijks in 'Hog's Breath', de sa loon van burgemeester Clint East wood van Carmel waar ik naar toe was gereden via de '17 Mile Drive'. Een asfaltlint dat zich zich door ze ven aanengesloten, gestofzuigde 18-holes golfbanen slingert en waaraan de in het struweel verbor gen villa's liggen van onder ande ren Paul Anka, Doris Day en East wood zelve. Ik hou niet van naar huisjes kijkende optochten, maar durfde dat niet tegen mijn gids te zeggen. We reden door Amerika dus behoor je in zwijm te liggen voor bijvoorbeeld het inderdaad geinige optrekje waarin de 'ex' van Eastwood haar verdriet poogt te verbijten. Carmel, twintig kilometer te zui den van Monterey, noemen de Amerikanen een 'must'. "Het Ame rikaanse Saint Tropez" fluisteren ze eerbiedig. Was dat maar waar. De woeste kust is ongetwijfeld van een unieke schoonheid, maar Car mel is het net niet. De schilderijen in de tientallen galeries zijn het net niet: het strand met decent geklede meisjes - want topless is verboden - is het net niet; het hele dorp met zijn rechttoe, rechtaan straatjes is het net niet. Carmel is alleen maar peperdure verveling. De een half uur na het plaatsen van de order geofreerde hamburger in het res taurant van burgemeester East wood inbegrepen. Eer Vis moet hier goedkoper zijn. Dus eten we dat 's avonds. In een restaurant in Monterey, dat ons door de gids is aangeraden. Ik vraag naar een red snipper en krijg een... Ja, wat krijg ik eigenlijk? Ik laat zeker twee/derde van het beest op m'n bordje liggen en kijk naar buiten, Er slierten zulke dikke ne vels boven het water dat de bleke lichtjes van Cannery Row ginds, bijna niet meer te zien zijn. Alleen de schoorstenen van de voormalige cannery's, steken nog stijf en strak de violette hemel in. Zeeleeuwen blaffen schor. Ik heb een uit Monterey meege brachte foto waarop men kan zien hoe ik de hal van een hotel bij Cannery Row verlaat terwijl de ko ning van Spanje er binnenschrijdt. Want dat kan je heel makkelijk overkomen aan 'The Rivièra of the Pacific'. Maar als ik bij terugkomst in Nederland Steinbecks boek lees, dringt niet dat beeld zich het sterkst bij mij op. Die eer komt toe aan die in geheimzinnige nevels drijvende Cannery Row vlak na zons ondergang. Want dat Monte rey is mij het liefst. Met zijn in de baai spelende zee-otters natuurlijk en zijn waanzinnig mooie aquari um. Cannery Row: Gecreeerd door sardines en in stand gehouden door Steinbeck. Was de 'Row' er nog geweest als dat boek niet was geschreven? Steff de kano-ver huurder: "I don't think so sir, oh no, I don't think so." Waartoe kunst in staat is. Steinbeck wordt be dankt. Het idee was simpel- een reisgids voor onderweg. Wie tijdens de va kantie met de auto kilometers moet verslinden, is vaak benieuwd naar wat er zich achter die vele plaatsnamen bevindt. Met als rode draad de steden die aan de afslagen van de snelwegen liggen, bedachten Ger Lanting en Gerlof Wielinga een formule waar in de automobilist en de passagiers in een oogopslag in die nieuwsgie righeid bevredigd kan worden Een gids met 215 routesecties van ieder zo'n 200 kilometer. De linker pagina laat de afslagen zien op de snelweg en geeft (toeristische) in formatie over de omgeving. De rechterpagina geeft restauranttips. hotels en motels. Er is gebruik ge maakt van symbolen die ook in ho tel- en campinggidsen worden ge bruikt. Alle grote routes in West- Europa zijn er behandeld. Lanting en Wielinga. die in Am sterdam een reclame-advies- en produktiebureau hebben, maakten hun gids allereerst voor Renault Nederland. Guide Renault heet de gids dan. Die gids is bij de Renault- dealers verkrijgbaar. Maar met een andere omslag en als titel Op Weg is hetzelfde boek daarna ook uitge geven in eigen beheer. Dan is het de boekhandel en de kiosk die de gids verkopen. En. omdat het eer ste boek al als gesponsord boek verkocht is, is de prijs erg laag. Nog net geen twee tientjes voor bijna 300 pagina"s, waarin ook nog eens allerhande nuttige reisinformatie HUUB KLOMPENHOUWER Het Kasteelpark Arcen is het nieuwste attractiepark in een land dat toch reeds min of meer verge ven is van dergelijke toeristenlok kers, maar dat er niettemin elk jaar wel weer twee of drie bij krijgt. Het idee voor Kasteelpark in het tien kilometer ten noordoosten van Venlo gelegen Arcen werd jaren geleden bedacht door een rozen- kweker in Lottum. Maar veel ge hoor kreeg hij aanvankelijk niet voor zijn hersenspinsel. Totdat de Kamer van Koophandel van Noord-Limburg het plan oppikte en een aantal particulieren wist te bewegen in totaal een bedrag van 16 miljoen gulden op te hoesten Een bedrag dat door de overheid (LIOF) werd verdubbeld, want dat was nodig om van Kasteelpark Ar cen een 'permanente Floriade' te maken. Met het oude, behendig en met zorg opgelapte kasteel van Arcen als flonkerend middelpunt. Of wordt die functie wellicht overge nomen door de kunstmatige, dwars door tuinen lopende Ca nyon? Ongetwijfeld de grootste pu bliekstrekker. Ruim een kilometer lang is de ongeveer vqf meter die pe. tegen wind beschutte reuze- greppel. Hierin wordteen bamboe bos wordt geplant, een prunustuin en - om nog maar iets te noemen - een Japanse tuin. Ook de tropische kas zeker een bezoekje waard. Kasteelpark Arcen bestaat uit drie 'eilanden': het hoofdeiland met daarop het kasteel, het eiland met daarop een rosarium waarop wisselende exposities zullen wor den gehouden en het eiland waar op zich onder meer de canyon en een Limburgs landschap bevin den. In dat Limburgs landschap, alle, maar dan ook alle planten soorten die in Neérlands zuidelijk ste provincie voorkomen. Walra ven: „Om te voorkomen dat de plantjes per ongeluk vertrapt zul len worden, zijn de paden op onge veer een halve meter boven de grond aangebracht. Nieuwe brochures over Denemarken Het Deens Verkeersbureau heeft twee nieuwe folders uitgebracht: Voor kinderen is er een boekje waarin 27 zogenaamde vakantie cheques zitten. Hiermee kunnen jeugdige vakantiegangers die naar Denemarken gaan, allerlei voor deeltjes krijgen. Een gratis ham burger. voor niks naar een pret park, een balpen en een flesje limo nade zijn daar enkele voorbeelden Verder heeft de Deense Raad voor Toerisme een lijst samenge steld waarop Deense hotels en res taurants vermeld zijn die speciale menu's hebben voor diabetici. Zowel de 'kindercheques' als de lijst voor diabetici zijn gratis af te krijgen bij het Deens Verkeersbu -reau aan de Piet Heinstraat 3 in Den Haag. LIMBURG - De VW van Limburg heeft een prachtige toeristsche brochure uitgegeven: 'n dagje Lim burg, daar zit veel in!' De folder is zeer overzichtelijk ingedeeld; het hoofdstuk natuur behandelt al het groen in Limburg in het algemeen en besteedt apart aandacht aan de hengel-, water- en zwemsport in openluchtbaden. Onder 'Cultuur wordt verteld welke musea deze zuidelijke provincie njk is Het on 'derdeel 'Ontspanning' geeft enkele tips voor dagjes uit, zoals boot tochtjes. winkelcentra, recreatie parken en andere vermakelijkhe den. Dit boekje is gratis aan te vragen bij de Stichting VW Limburg. Te lefoon: 04406-13993. Penshurst Place en de fraaie tuinen vanuit de lucht gezien.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15