nsmsm Nijdam trotseert zelfs bladstilte Fignon valt door de mand Yates trekt kar voor Engeland 109 RUGNUMMER Olympische limiet ver weg voor Koeleman Knetemann stapt af Gele trui blijft ook na tijdrit in Nederlandse handen Foreholte wil tophandbal •ALINA WASQUEHAL (GPD) - Een bal kan raar rollen, maar een wiel van een racefiets ook. Sean Yates, een 28-jarige Engelsman, winnaar van een grote tijdrit in de Tour de Fran ce. Daar was in de verste verte geen rekening mee gehouden, temeer daar hij geen enkele reputatie ge niet als tijdrijder. Yates heeft slechts enige bekendheid als modale prof die af en toe een paar leuke prijzen meepakt. Sinds giste ren vermeldt zijn erelijst als be roepsrenner op de kop af vijftien overwinningen. Hij heeft over dit lustrumaantal zeven en een half seizoen uitgesmeerd. „De realisering van een droom", reageerde hij op het onverwachte huzarenstukje. Het betekende de eerste Engelse triomf sinds 1975. Toen nam sprinter Barry Hoban de etappe Angouleme - Bordeaux voor zijn rekening. „Ach, het ging wel lekker", keek hij op zijn vol treffer terug. „Alleen in de laatste kilometers had ik het moeilijk. Toen moest ik toch wel even af- Yates moest speciaal weer uit zijn hotel worden opgetrommeld voor de huldiging. De Brit was al enkele uren binnen, toen de ont knoping van de rit tegen het uur werk zijn beslag kreeg. Als num mer 129 van het algemeen klasse ment werd hij rond het middaguur reeds gelost in Liévin. Hoewel hij dik tevreden was over zijn score, koesterde hij geen illusies. De grote kanonnen moes ten immers nog komen. Die kwa men ook wel, zij het met minder ge schut dan verwacht. Yates: „Dat was een prettige verrassing. Ik ben er lange tijd vanuit gegaan dat mijn tijd nog enkele keren zou worden verbeterd". Helemaal vreemd is dit solisti sche werk hem nu ook weer niet. Dit jaar trok hij een paar keer de aandacht met lange ontsnappin gen. In de openingsrit van Parijs - Nice haalde hij daaruit het volle pond. Ook in de Ronde van Spanje was hij op die manier succesvol. In de Midi Libre, die altijd vlak voor de Tour wordt verreden, toonde Yates vormbehoud aan door de vijfde etappe op zijn naam te schrij- Resultaten die hem tot topscorer van de als los zand aan elkaar han gende Fagor-equipe hebben ge maakt. Er wordt weliswaar flink wat geld ingepompt, maar het ren dement valt - jaarlijks - dik tegen. De kritiek op het reilen en zeilen van de ploeg, die met Stephen Ro che vooralsnog een kat in de zak heeft gekocht (typisch Fagor), was hem een doorn in het oog. Vandaar dat Yates, afkomstig uit East- Grinstead (Sussex), zich opwierp als trekker van de gammele kar. Als zovele Engelstalige renners leerde hij het metier kennen in de gelederen van Peugeot. Zeven jaar hield hij het daar vol. In de ploeg van Roche houdt hij het na dit jaar al voor gezien. Reden: een goede aanbieding van het Amerikaanse 7 Eleven-team (Andy Hampsten). In het Tour-circus is Yates geen cvreemde. Hij debuteerde in 1984 en kwam als 91ste in Parijs aan. Ook in '85 (122ste) en '86 (112de) volbracht hij de monstertocht door het land van Marianne. Vorig jaar bleef hij buitenspel staan. Zijn ren tree heeft hij nu gevierd met een fel begeerde dagprijs. LONDEN (GPD) - Hans Koele man keert vandaag balend terug in Nederland. De nationale steeple- troef moet van zijn vereniging AAC uit Amsterdam morgen opdraven voor de competitiefinale in Den Haag. Koeleman had zich liever willen warmlopen in Nice, maar kreeg een startverbod opgelegd voor de 10e internationale Grand Prix-wedstrijd van dit seizoen. In plaats van in de aangename warmte van de Franse Rivièra moet de olympische kandidaat morgen verplicht rondjes draaien „op de voor steeple-lopers „waar deloze baan" van de Haagse atle- tiekclub Sparta. Koeleman, die vooralsnog vergeefs jacht maakt op de limiet van 8 minuten en 21 se conden, toonde zich gisteren pijn lijk verrast met het verbod van het AAC-bestuur om van Londen te mogen doorreizen naar Zuid- Frankrijk. „Het seizoen is nog lang en meestal kom ik pas laat in vorm", stelde Koeleman hoofdschuddend vast. „Maar stel dat ik de limiet straks niet haal, dan zal ik mij zeker een jaar lang afvragen: 'wat was het geworden als ik in Nice had kun nen lopen. Ik loop namelijk graag in de warmte. Ik hou absoluut niet van dat kille weer zoals hier in Lon den". Waar de 30-jarige nationale re cordhouder (8.18,02) er gisteravond in een redelijk sterk bezet deelne mersveld niet aan te pas kwam. Bij het ingaan van de voorlaatste ron de zag hij de kopgroep van zich weglopen, om uiteindelijk bijna 13 seconden te moeten toegeven op de Keniase winnaar Julius Kariuki, die 8.15,71 liet noteren. De tegen vallende tijd van de in de Verenig de Staten (North Carolina) levende Koeleman was 8.28,31. „Maar dat verbaast me niet, want voor de wedstrijd had ik al last van mijn spieren. Het zat er van het be gin af aan niet in. Daar hoef ik me niet echt druk om te maken, maar het zou wel zo prettig zijn geweest als ik in Nice in plaats van in Lon den had kunnen lopen. In Nice had ik een serieuze gooi naar de limiet kunnen doen. Die kans is me door AAC ontnomen en dat vind ik kwa lijk. Ik heb nooit toegezegd dat ik de competitiefinale zou lopen. Er is geen enkel overleg geweest. Ik ben gewoon voor het blok gezet". Wie vandaag wel naar Nice vliegt is Elly van Hulst, die gisteravond in Londen weer de nodige punten verzamelde voor het Grand Prix- klassement op de 1500 meter. De 29-jarige atlete uit Capêlle werd in het sportcentrum van Crystal Pala ce tweede achter de Roemeense Paula Ivan. Van Hulst deed over de 1500 meter 4.06,50, terwijl Ivan 4.05,82 op de klokken brcht. Robin van Helden maakte van dichtbij de comeback van Sebas tian Coe mee. De olympische kam pioen op de 1500 meter won over tuigend de 800 meter in de overi gens weinig tot de verbeelding sprekende tijd van 1.46,13. In het Reims NLivry Louvercy _La Cheppo NettancourlQy2-5*"1 N3nCV 1 Bar Ie Due Ligny en Barote*" 1VASQUEHAL (GPD) De ene wind is de andere niet. Donderdag in de dolle finalejacht door Noordfrankrijk, richting de mijnen van Liévin, waren het de 'slecht weer- rijders' als Bernard, Mottet. Breukink en Kelly die een gat sloegen met de klimmers. Amper 24 uur later waren de rol len zo ongeveer omgekeerd. Nancy straatsburg Winst in tijd werd niet of nauwe lijks geboekt door de mannen, die straks ook in de bergen mogen worden verwacht. Maar in een vlakke tijdrit over 52 km, dagmenu nummer 6 van de 75ste Tour de France, is het voor de betere klim mers al pure winst als de schade beperkt blijft tot te verwaarlozen seconden. Op Fignon, Zimmer- mann, Hampsten, Rooks en Win nen na keek dan ook iedereen-met- klimspieren opgeruimd naar de uitslag van de individuele kracht meting. De verwachte achterstand voor een Delgado, Herrera, Parra en Alcala was blijven steken in de wind, die tussen tien uur 's och tends en half zes 's avonds van pak weg vier Beaufort was gaan liggen tot kracht nul. Het verlies van donderdag werd in een paar uur tijd omgebogen in een meevaller van jewelste. De 'ge klopte' klimmers hadden er alle baat bij in de eerste helft van het ta bleau te kunnen starten. De wind drukte hen stevig in de rug, en blies ze stuk voor stuk naar, wat later bleek, zeer aanvaardbare scores. De tijdrijders van reputatie konden hun aangeboren voordeel langs de hangende vlagen niet of nauwe lijks meer tot uiting brengen. Windvoordeel Gevolg: de Tour, die in een eerste beslissende fase leek te worden ge plooid, is weer opener dan naar wat-ie op weg leek. Heeft alleen nog maar voor Zimmermann, Hampsten en, voor zover er aspira ties waren, Winnen, Fignon en Rooks, een vervelende wending genomen. Al zijn ook die verschil len met de top nog nauwelijks do delijk te noemen. Dat Henk Lubberding zijn gele trui na één dag zou moeten afstaan, was in het scenario opgenomen. De 'Lub' finishte inderdaad pas op een minuut of drie, vier van de beste meest perspectiefrijke kandidaten. Maar waar toch vooral het gevaar uit Panasonic-hoek of van de kracht van het Franse uurwerk- duo Bernard of Mottet werd ver wacht, kwam nu plotseling een an der opdagen. Jelle Nijdam. Zowel Breukink, Vanderaerden als de twee Fransen het windvoordeel van de ochtend- rijders, maar Nijdam, die in dezelf de omstandigheden als de 'gele kandidaten' reed, trok zich van de stilte voor de bui niets aan. De rit winnaar van Liévin stuntte nóg een keer in het Franse, grauwe noor den, en nivelleerde met zijn tijd zelfs de klassements achterstand op Steve Bauer met een beslissen de tijd. Eén seconde voordeel, als het totaalklassement tenminste goed is opgeteld. Goed voor geel. Vader Henk wreef zich aan de fi nish de ogen uit. Ploegleider Jan Raas: ,,En Jelle had nog sneller gekund, als hij niet uit de laatste bocht was gevlogen. Hij reed verdomme achter de pi- lonnen door om niet te vallen. Het heeft hem zeker een seconde of acht gescheeld. Je ziet wat dat voor consequenties kan hebben". Fantastisch WASQUEHAL (ANP) - Zijn dertiende Ronde van Frankrijk heeft Gerrie Knetemann geen geluk gebracht. Gistermorgen moest hij opgeven, om dat zijn linker sleutelbeen gebroken bleek te zijn. Knetemann was donderdag tijdens de vijfde etappe ten val gekomen door weigerende remmen, waardoor een massale valpartij ontstond. Een andere renner raakte zijn schouder, precies op de plaats waar zijn sleutel been in maart gebroken was. Door enkele pijnstillers van de rondedokter kon Knetemann de vijfde etappe beëindigen. In het ziekenhuis van Lille werd donderdagavond vastgesteld dat het sleutelbeen opnieuw gebroken Knetemann ging desondanks van start in de tijdrit naar Wasquehal. Het was een zinloze onderneming. Hij verging van de pijn en stapte gedesillu sioneerd af. Cees Priem, ploegleider van TVM, heeft zich gisteren bij de Tour-kara vaan gevoegd. De Nederlander heeft met de directie van de ronde overleg gevoerd over deelneming van zijn formatie aan de Ronde van Frankrijk in het volgende seizoen. TVM werd dit jaar niet toegelaten. De kans dat Priem met zijn renners in het seizoen 1989 wel naar de Tour kan, lijkt nu vrij groot. De Tour-directie heeft als belangrijkste voorwaar de gesteld, dat TVM in dat geval ook zal deelnemen aan andere wedstrij den die onder haar verantwoordelijkheid vallen, de Ronde van de Oise, de Ronde van de Europese Gemeenschap en het Criterium International. Priem is bereid aan deze voorwaarden te voldoen. Nijdam' nestelde zich nog juist voor zijn ploegmaat Gerrit Solleveld (wind mee), die zichzelf tot dan toe hoogst verras send op de vierde plaats had gepar keerd. Een kleine halve minuut sneller klokte de man uit Zundert af dan Bernard-Mottet, en minuut vlotter ook dan Vanderaerden en Breukink. Nijdam bevestigde voor de derde maal dit seizoen, na de Gold Race én een Touretappe, tot veel meer in staat te zijn dan hij ooit van zichzelf had gedacht. Erik Breukink was de eerste om dat te onderschrijven. „Als je die wind wegneemt, heeft hij de tijdrit gewoon gewonnen. Hij was de bes te van de, zeg maar laatste groep. Als hij dezelfde omstandigheden heeft als Yates, wint hij op zijn slof fen. Hij moet fantastisch hebben gereden". Breukink oordeelde ook best te vreden over zijn eigen prestatie. Hij moest een seconde of twintig, dertig toegeven op Bernard-Mot tet, maar dat was op zijn minst in gecalculeerd. Intrinsiek, en kwa wielerjaren kunnen beide Franse toppers dit werk nu eenmaal (nog) beter aan dan de kopman van Post. Maar Breukink is aan een inhaal race bezig, die het beste belooft voor de toekomst. Vorig jaar leverde Breukink in de twee grote tijdritten van de Tour nog drie minuten in op Mottet (Futuroscope) en Bernard (Dijon), dit keer was er al bijna sprake van gelijkheid. Over de nu nog gemiste gele trui, zat hij dan ook nauwelijks Spiegel „Het is aan één kant natuurlijk jammer, dat-ie je aan je neus voor bij gaat. Als je ziet hoe lang Lub berding erop heeft moeten wach ten kun je maar beter oordelen: hebben is hebben, dat pakken ze me niet meer af. Maar aan de ande re kant is het wel zo rustig zo. Kan ik toch ook aan andere dingen den ken dan het volledige gewicht van de wedstrijd. Ik heb voor mijn ge voel een goede wedstrijd gereden, ik voel dat de vorm groeiende is, ik ben content". Tevredenheid, die er zeker ook was bij een Pedro Delgado en Luis Herrera, de twee grootste positi vo's van Wasquehal. Wind mee, maar ze déden het ook. Delgado reed zelfs boven eigen verwach- sterke deelnemersveld bleef Van Helden redelijk overeind en finish te als vijfde in 1.47,34. Voor de meeste opwinding voor de 17.000 toeschouwers van het uit verkochte Crystal Palace-stadion zorgden de Britten Steve Cram en Peter Elliott en de wereldkam pioen op de 1500 meter Abdi Bile. De stylist uit Somalië had vorige week zaterdag in Oslo moeten toe zien hoe Cram revanche nam voor zijn nederlaag in de WK-finale van Rome. Maar Bilé bracht gisteravond de stand tussen de twee giganten van de middellange afstand weer in evenwicht, althans dit baansei- zoen. In een adembenemende eindsprint wierp Bilé (2.17,75) zich op de 1000 meter vlak voor Cram (2.17,00) en Elliott (2.17,90) over de JAAP VISSER VOORHOUT - Handbalvereni ging Foreholte heeft gisteren een sectie tophandbal opgericht. Het is de bedoeling dat daarin de spelers en speelsters die boven afdelings klasse niveau uitkomen, onder te brengen. De sectie wordt onder steund door de speciaal hiertoe op gerichte stichting "Bevordering Tophandbal Bollenstreek". Naar het voorbeeld van volleybal-kam pioen Martinus wil de door Data- team gesponsorde Voorhoutse club door een professionele aan pak van de (jeugd) opleiding, een positie aan de nationale top verkrij gen. Dat betekent dat er meer trai ningsuren gemaakt moeten wor den. Omdat mogelijk te maken krijgen de spelers en speelsters in dien nodig financiële ondersteu ning. Foreholte werkt verder aan een handbalschool onder leiding van ex-bondscoach Jan Kecske- methy en de bouw van een aan de internationale eisen voldoenende sporthal. ting. „Ik zag na 30 km ineens de man voor mij rijden. Dat moest Hampsten zijn, en toen heb ik even wat gas terug genomen". Het bleek echter de Italiaan Amadio, Del gado had zijn tempo niet hoeven miniseren. Hij had Bernard en Mottet zelfs nog kunnen voorblij ven in de daguitslag. Maar: het ver lies van donderdag was weer goed deels vergeten. Lucho Herrera glom in dezelfde spiegel als de Spaanse twee uit de Tour van vorig jaar. De Colombiaan heeft meer in Europa gereden dan ooit, weet zo langza merhand ook wat een versnelling rijden is op het vlakke, en verkeert nog altijd in Dauphiné-vorm. „Ik heb ook het nationaal kampioen schap laten lopen. Ik denk dat ik daar nu de vruchten van pluk". Nijdam was niet voortgejaagd door de wind, was volledig op ei gen kracht aangewezen. Verdedi gen? Nijdam, bibberend van de z drager van de gele kou bij de dopingcontrole: „Het wordt een heel spel in de catches. Bauer zal om iedere seconde de voetriemen aantrekken. Want hij weet: iedere seconde telt. Maar ik ben niet bang van hem, ik kan ook sprinten. En dan, de afgelopen da gen heb ik heel wat werk verzet voor Van Poppel in de eindsprint en voor Maassen bij de tussen- sprints, misschien dat Raas nu wel vriendelijk is iets op touw te zet ten v r mij Hans Schelling dicht bij Seoul MEDEMBLIK (ANP) - Als tegen slag uitbijft, voldoen de Flying Dutchman-zeilers Henry Koning en Hans Schelling vandaag aan de NOC-limiet voor de Olympische Spelen. De keuzeheren eisen dat het duo bij de beste acht landen eindigt. Met nog een race te gaan staan Koning en Leidenaar Schel ling keurig op die vereiste plaats, met een ruime voorsprong op Joel Sela uit Israël, de grootste concur rent. Gisteren, tijdens de zesde race op het IJsselmeer onder Medem- blik, werden Koning en Schelling dertiende. De overwinning ging naar de Canadees Frank McLaug hlin. Jörgen Bojsen-Möller, de aan- voerde^ van het klassement uit De nemarken, werd derde. Roeiers in mineur LUZERN - De zes boten die Ne derland in september vertegen woordigen tijdens de Olympische Spelen zullen het op de Rotsee- roeiregatta moeten hebben van de herkansingen. Tijdens stormachtig weer kwam het duo bij de „zware" heren. Florijn en Rienks nog het verst. De dubbel twee ging als der de over de strëep. Skiffeur Henk- Jan Zwolle werd vijfde, de vier zonder stuurman en de dubbel vier Van den Eerenbeemt-Kelderman- Bakker-Nelis zesde. WASQUEHAL (GPD) - Op een voor een vedette onwaardig tijd stip begon Laurent Fignon giste ren aan de tijdrit van Liévin naar Wasquehal. Rond het middaguur al, toen de plaatselijke postbode nog niet eens warm was gedraaid. Achter Pierce, een 'naamloze' uit de Amerikaanse 7 Eleven-ploeg, kwam plotseling Fignon voorbijge sneld. Het lot van iemand die on derin het klassement (127ste) ver zeild is geraakt. Verbazing alom in het armetierige en buitengewoon troosteloze Noordfranse land, waar een een blij gemoed welhaast het toppunt van optimisme moet zijn. Vaak zal de Tourwinnaar van '83 en '84 het 'allez Fignon' dan ook niet hebben gehoord. Men had niet zo snel op hem gerekend. De eerste Tour-week is voor Fig non verre van voorspoedig verlo pen. Aanvankelijk probeerde de renner met zijn studentikoze aan blik de (slechte) gang van zaken nog te bagatelliseren. Gisteren ech ter moest hij met de billen bloot. Geen betere graadmeter dan een tijdrit. De pessimisten onder de volgers kregen gelijk; Laurent Fig non mist de (top)vorm om deze Tour te kunnen winnen. De nederlaag in Wasquehal leek aanvankelijk groot uit te vallen. De schade viel echter mee, al pleit het niet voor hem dat hij de Colombia- nen Herrera en Parra, toch te boek staand als anti-tijdrijders, nog voorang moest verlenen. Zelf had Fignon onderweg het idee dat het wel lekker liep. Om vervolgens te onthullen dat hij een beetje last van zijn knie had gehad. Geen echt ver rassende mededeling. In de Franse pers was de knie van Fignon al een tijdje 'héét nieuws'. De gebrilde renner wees die suggestie evenwel categorisch als verdachtmakingen van de hand. „Er wordt zoveel ge zegd. Ik voel me gezond". Afgang Wat heet gezond als je op de eer ste Tour-dag meteen moet lossen. Nog wel in de ploegentijdrit. Voor een kopman niet meer en niet min der dan een afgang. Fignon: „Het was in elk geval een heel bijzonde re ervaring". De oorzaak was snel gevonden. Malheur aan de alvlees klier, waardoor het suikergehalte in het bloed niet goed op peil blijft. Bij Fignon uitte zich dat in een on verwacht opkomende geeuwhon ger. Daarmee gepaard ging het wegvloeien van de broodnodige kracht uit het spierstelsel. Geen manco dat hem veel onrust baarde. Het zou snel verholpen worden en dan zou hij nog wel de gelijk meetellen. „Wat is nou drie minuten verliezen in een Tour. Dat betekent toch niet het eind van de wereld?" In de door Jelle Nijdam gewonnen etappe naar Liévin ver loor hij echter andermaal kostbare tijd. Hij was er niet bij, toen favorie ten als Bernard, Mottet (zijn ploeg maat), Breukink en Kelly een snel trein formeerden. Toch ook een in dicatie dat het niet goed zat met Fignon. Hetgeen gisteren dus kant en klaar aan het licht. In de rit tegen het uurwerk ging hij met de billen bloot- Om vervolgens door de mand te vallen. Tot nader order ge wogen en te licht bevonden. Na een weekje Tour kan hij een kruisje over zijn kansen slaan en kan hij zich nog verdienstelijk maken voor Charly Mottet, de schaduw-kop- man van Guimard. Werk waar Fig non zich trouwens niet te groot voor voelt, zoals hij vorig jaar in La Grande Bouclé bewees Sukkeltoer Na zijn indrukwekkende Tour triomf in 1984 raakte Fignon op de sukkeltoer. Knie-operaties en an- derssoortige fysieke kwalen kwa men om de haverklap bij hem om de hoek kijken. Dit jaar leek Fig non geheel uit zijn (wieler)as te her rijzen. Hij trouwde in het najaar van 1987 en ging met vrouw en kind een rustig gezinsleven leiden. Twee maanden lang raakte hij geen fiets aan. Bemoeide zich ook niet met de perikelen rond zijn ploeg. Gelouterd kwam hij uit de winter tevoorschijn. Met veel vertoon van macht trok hij de eerste voorjaars klassieker naar zich toe, Milaan - San Remo. Als vanouds ranselde hij op de Poggio de pedalen. De wielerwereld liet zich opgetogen over deze krachtsexplosie uit na hem bij de start nog te hebben uit gelachen. Vanwege het ultieme paardestaartje in zijn nek. Geen ge zicht, vonden de 'horizontalen' in de wielrennerij. Fignon is echter nooit iemand geweest die zich van commentaren iets heeft aangetrokken. Kritieken die vaak over zijn uitstraling gin gen. Fignon: „Ik kom inderdaad niet over als een kampioenstype. Ik voldoe niet aan de normen die aan het uiterlijk van een sportman worden gesteld. Nou, dat moet dan maar. Ik ben niet van plan me te veranderen. Met mijn populairiteit valt het trouwens wel mee, hoor! Dat wordt ook zo maar gezegd en geschreven. Wie doen dat? Als ik op de fiets zit, hoor ik bijna alleen maar positieve reacties".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13