LEIDSCH DAGBLAD Gaslek werd 167 man fataal Tientallen doden door hittegolf MAAK KENNIS MET DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND: DA'S GOED BEKEKEN! Materiaalfout vermoedelijk oorzaak ramp op Noordzee Kabel krantbedrij 1 Infokab kan schulden niet betalen Drinkwater Noordwij k veilig Warenhuis stort in: acht doden BEZOEKERS IN DE EERSTE WEEK. HET GROOTSTE MEUBELPLEIN VAN NEDERLAND Madurodam vernieuwd VHIJUMu JULI lyflft ÜPÜtmum MAAHI IULÜ No. 38670 BELGRADO/ATHENE (AP) - De hittegolf die de landen in het zuid oosten van Europa al de hele week teistert heeft inmiddels tientallen doden geeist. De temperaturen in Joegoslavië, Griekenland en Tur kije overschrijden steeds ruim schoots de 40 graden Celsius. In en rond de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn de afgelopen dagen zeker 26 mensen om het leven ge komen. De ziekenhuizen krijgen onge veer 40 procent patiënten meer dan normaal. De artsen hebben de be volking gewaarschuwd zoveel mo gelijk binnen te blijven, licht voed sel te nuttigen en geen alcohol te drinken. In de Griekse hoofdstad Athene zijn 15, merendeels oudere inwoners aan de hitte bezweken. Gistermiddag waren in totaal bijna 500 mensen in ziekenhuizen be handeld wegens hartproblemen en ademhalingsmoeilijkheden. De hitte heeft ook onder de toe risten een slachtoffer geëist. Op het eiland Kefalinia overleed een 53-ja- rige Brit aan een hartaanval toen hij lag te zonnen. Ook in Italië heeft de hittegolf al minstens vier mensenlevens ge vergd. Vooral Sicilië heeft het zwaar te verduren. De wind blaast regelmatig met een vaart van 90 km per uur door de hoofdstad Paler mo. Duizenden hectaren bosge bied en grote landbouwterreinen staan in brand. Ook wordt melding gemaakt van talrijke branden in Calabrië en Apulië in het zuiden van het vasteland. In een aantal dorpen moet het drinkwater wor den gerantsoeneerd. Klimaatrege laars en ventilators zijn in het zui den al dagen niet meer te krijgen. Een bosbrand vlakbij de Middel- landse-zeekust van Turkije heeft 200 hectare pijnbomen in as ge legd. Tientallen dorpsbewoners moesten worden geëvacueerd. De brand is nog niet onder controle. Het Turkse persburau Anatolia meldde dat verscheidene dorpen in de provincie Antalya door de bran den worden bedreigd. Antalya is een belangrijk toeristengebied. Ook in een aantal staten in het westen van de Verenigde Staten woeden bosbranden als gevolg van hitte en langdurige droogte die een groot deel van het land in zijn greep houden. In zuid-Dakota zijn al dui zenden hectaren struikgewas en bos door de vlammen verzwolgen. In Alaska proberen verscheidene honderden brandweerlieden te verhinderen dat een geweldige bosbrand, die woedt over een ge bied van meer dan 44.000 hectare, de oliepijpleiding dwars door Alas ka bereikt. Deze ligt in de buurt van het natuurpark Yukon Flat en de bosbrand woedt er nog maar 15 km vandaan. Al enkele dagen zijn ook branden uitgebroken in woes tijngebieden in de staten Utah, Montana en Wyoming. Voorzover bekend zijn hier geen slachtoffers gevallen. Een Griekse moeder geeft haar peuter enige verkoeling in de fontein op het Plein van de Grondwet in Athene. In het noorden van Griekenland werd de hoogste temperatuur gemeten: 46 graden. (foto anp» ABERDEEN (GPD) Na een korte onderbreking is van morgen bij het aanbreken van de dag de zoektocht naar slachtoffers van de ramp met het booreiland Piper Alpha hervat. Vannacht werden nog twee slachtoffers geborgen. De explosies die het booreiland op de Noordzee in een hel van vuur veranderden heeft aan 167 mensen het leven ge kost, van wie er 17 zijn geborgen. Voor zover bekend be vonden zich geen Nederlanders aan boord. Lange tijd bleven zwarte rook wolken opstijgen van de resten van het olieplatform Piper Alpha. HAARLEM (ANP) - Het Infokab dat 750.000 huishoudens, verspreid over heel Nederland, van kabelkrant voorziet, heeft gisteren surséance van betaling aange vraagd. Dat maakte directeur J.R.M. van der Drift vanochtend bekend. Het bedrijf, dat ook de ka belkrant in Alphen en enkele om liggende gemeenten verzorgt, staal voor meer dan 3,2 miljoen gulden in het krijt en kan deze schulden door organisatorische problemen en te hoge kosten niet voldoen. In een brief aan schuldeisers en relaties schrijft directeur Van dei Drift dat de financiële situatie van Infokab slecht is, maar dat de ka belkrant goede toekomstmogelijk heden heeft. De omzet stijgt sterk van 366.000 gulden in 1986 tot naai verwachting ruim 4 miljoen gulden in 1988. Dat had zonder de proble men minstens ruim 5 miljoen kun nen zijn, zo zegt Van der Drift. Veel managementwisselingen, een per soneelsverloop van meer dan 50 procent, een niet-constante pro- duktkwaliteit, een verkeerde marktbenadering en storingen van technische aard hebben ernstige tegenvallers veroorzaakt. Een reorganisatie heeft inmid dels tot een kostenbesparing geleid van dertig procent, maar dat is vol gens Van der Drift nog niet genoeg. Een belangrijk probleem is het feit dat het vorige bestuur van Infokab bijzonder onvoordelige contracten heeft afgesloten. Deze zullen aan de rechter worden voorgelegd. Als ze tot een 'normaal kostenniveau' worden teruggebracht, dalen de bedrijfskosten nogmaals met bijna dertig procent en kan Infokab ren dabel worden geëxploiteerd, zo verwacht Van der Drift. Infokab heeft een belasting schuld van 664.430 gulden, een schuld aan de bedrijfsvereniging van 344.500 gulden en zo'n 2,2 mil joen aan andere crediteuren. Van der Drift schrijft ook te hebben overwogen een faillissement aan te vragen "maar dat zou strijdig zijn met de bevindingen dat Infokab wel degelijk gezonde toekomstmo gelijkheden heeft". Begin septem ber moet er een oplossing voor de problemen zijn gevonden. Personeel en correspondenten van Infokab hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. De krant wordt dan ook gewoon uitgezon den als de crediteuren hun mede werking verlenen, aldus Van der Drift. De geldschieters van Infokab zijn akkoord gegaan met de gevolg de procedure en hebben zich be reid verklaard de lopende kosten te betalen, aldus een verklaring van de advocaat van Infokab, mr. Van der Woude. De aangekondigde feestelijke in- bedrijfstelling van twee nieuwe ka belkranten van Infokab in Heerlen en Kerkrade is vandaag op het laatste moment niet doorgegaan. Burgemeester P. van Zeil van Heerlen en zijn collega J. Mans van Kerkrade kregen te horen dat Info kab in ernstige financiële moeilijk heden verkeert. Chinees-Indisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Heeft de beste Chinese kok van Leiden die ook de specialiteiten van de: Kantong keukenPeking keuken, Shanghai keuken, Si Chun keuken beheerst. Geit opgehangen en in brand gestoken LEIDEN In de Merenwijk is gisteren een jonge geit opge hangen en in brand gestoken. Het voorval had plaats op een strook groen langs De Zijl. Het dier was met een touw vastge bonden aan een balk in zijn schuilhok. De geit was eigendom van een 54-jarige Leidse vrouw. Vo rige week was ook al gepro beerd een geit van de vrouw in brand te steken. Droog Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Matige zuid westenwind. De vooruitziehten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon. zondag op de meeste plaatsen droog en mid- dagtemperatuur rond 24 graden, daar na opnieuw wisselvallig en koel. Zaterdag 9 juli zon op: 05.31 uur. zon onder: 21.59 uur; maan op: 01.29 uur, maan onder: 18.28 07.40 en 20.24 v De overige 150 worden nog ver mist, maar niemand koestert nog hoop op overlevenden. Voor zover er nog vermisten aan de vuurzee zijn ontsnapt, moeten zij inmiddels in het ijskoude Noordzeewater aan onderkoeling zijn bezweken. Van de 232 werknemers die zich tijdens de explosies aan boord bevonden hebben 65 mensen de catastrofe overleefd. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. De eigenaar van het platform, het Amerikaanse Occidental Petroleum, vermoedt dat een gaslek de oorzaak is ge weest. De Piper Alpha is nauwe lijks twee weken geleden grondig geïnspecteerd. Ofschoon men de mogelijkheid van sabotage niet uitsluit, gaan de meeste gedachten uit naar een fout in het materiaal. Zowel de Britse regering als Occidental hebben diepgaande onderzoeken aange kondigd. De schade wordt ge raamd op een kleine twee miljard gulden. De zeven booreilanden in de buurt van de Piper Alpha wer den uit voorzorg onmiddellijk stil gelegd. De prijs van Brent-olie sprong gisteravond omhoog. De ramp met de Piper Alpha is de ergste die zich ooit in de olie-in dustrie heeft voorgedaan. Na de ontploffingen op het platform sloeg het vuur zo snel om zich heen, dat de bemanning geen kans heeft gezien gebruik te maken van de speciale vuurbestendige ont snappingscapsules of ander red dingmateriaal. De meeste werkne mers werden in hun slaap verrast. Alleen degenen die op het mo ment van de ramp dienst hadden en aan het werk waren, kregen een kleine kans. Zij moesten zich een weg banen door de enorme hitte en rook en het rondvliegende metaal en glas. Sommigen sprongen van 30 meter hoogte in zee, maar ook daar waren ze nog niet veilig in de razende warreling van brandende voorwerpen. Een van de schepen die aan de reddingsactie deelnamen werd door zo'n brandend voorwerp ge troffen en raakte zelf in brand. Twee redders verloren daarbij het leven. Door het grote hulpschip Thalos, dat behalve over een uitge breide ziekenboeg met operatiefa ciliteiten, ook over een grote blus- capaciteit beschikt, werd de eerste reddingspoging ondernomen. Maar ook de Thalos kon door de immense hitte niet dichtbij genoeg komen om mensen uit het water te kunnen halen. Er waren tegen de 50 schepen be trokken bij de grootscheepse zoekactie, onder andere ook het Nederlandse fregat Hr.Ms. Abraham Crijnssen, dat aan een NAVO-oefening deelnam. Van de overlevenden die men wist op te pikken, waren er 20 bedekt met brandwonden. Ze werden per heli kopter naar de vaste wal gebracht. In het plaatselijke Royal Infirmary ziekenhuis van Aberdeen was het team van vaste chirurgen haastig uitgebreid met specialisten in ern stige brandwonden. Die vechten nog steeds voor het leven van twee oliewerkers, die er zeer ernstig aan VANDAAG Gele trui in de greep van Nederlanders LIEVIN De eerste voetbal supporters zijn naar de Tour de France afgezakt. En nu de ron de vandaag, met de tijdrit naar Wasquehal het dichtst aan Ne derland raakt, is er alle reden om nog meer vlaggen, toeters en bellen uit de rekwisieten- koffer van het EK-feest in Duitsland op te diepen. 'Aaanvalleennn!', was giste ren ook de strijdkreet voor 7 van de 27 Nederlanders in de Tour. Zeven man in een elite kopgroep van vijftien, uitmon dend in een ritzege voor Jelle Nijdam (die nu op gelijke hoog te met zijn vader Henk is geko men), een gele trui voor Henk Lubberding en een interessan te tijdwinst voor Breukink, Winnen en Rooks in het alge meen klassement. Lubberding zit twaalf jaar als prof op de fiets en pakte voor het eerst in zijn loopbaan de meest begeerde trui van alle ronden. De 'veteraan' in de ploeg-Post geeft meestal alles weg, maar deze trui krijgt een ereplaats. "Ik had er nooit meer op gerekend". Teun van Vliet kon zijn lei derspositie niet verdedigen om twee redenen: hij wipte net niet mee in de vlucht van vijf tien en hij kwam tot overmaat van ramp even later ten val. Nijdam de rit, Lubberding geel, Maassen nog steeds rood, Panasonic de gele petten en PDM de groene hoofddeksels van het punten-ploegenklasse- ment. De Tour blijft oranje ge kleurd. "Ik had er nooit meer op gere kend". maar de gele trui staat ook Henk Lubberding prima, (fo to ANP) 24 PAGINA'S Dramatisch verslag van een overlevende van de ramp op het olieplatform PAGINA 2 Achtergronden van Turk se schietpartij in Amster dam Schoolverlaters hebben goede kans op werk PAGINA 7 Nederlandse Knokke- ploeg vanavond aan de beurt PAGINA 21 Stephane Grappcli - 80 jaar - op het North Sea Jazz Festival PAGINA 21 toe 2 (zie ook pagina 2) NOORDWIJK Het drinkwater in Noordwijk blijkt na herhaalde be monstering nauwelijks meer res ten van het bestrijdingsmiddel atrazin te bevatten. Zowel in het opgepompte grondwater als in het gezuiverde drinkwater is het gehal te gedaald tot minder dan 0,01 mi crogram. Op grond van het drink- waterbesluit mag het water maxi maal 0,1 microgram bevatten. Enkele weken geleden werd in een monster van zuiver water een gehalte van 0,14 microgram aange troffen. Het nu onderzochte mon ster is een samenvoegsel van water van alle waterputtten. De uitslag van het onderzoek van de afzonder lijke putten, uitgevoerd in het labo- Reddingsploegen bezig met het zoeken naar slachtoffers i van het warenhuis in Texas, dat onder aanhoudende zwa stortte. Meubelplein Leiderdorp ruimt op. Ongelooflijke aanbiedingen bij de 9 gerenommeerde meubelzaken. Kom snel naar het Meubelplein. Pak de E10 Amsterdam-Rotterdam," afslag Hoogmade. Maandagochtend gesloten, donderdag koopavond. Wie nu nog langer wacht laat sensationele kansen liggen. Kassa! MEUBELPLEIN LEIDERDORP BROWNSVILLE (AP) - Vermoe delijk als gevolg van zware regen val zijn gisteren in Brownsville in de Amerikaanse staat Texas het dak en de voorgevel van een wa renhuis ingestort. Bij het ongeluk zijn zeker acht doden gevallen en raakten meer dan 40 mensen ge wond. Een onbekend aantal men sen ligt nog bedolven onder het puin. Ruim drie uur na het ongeluk waren de lijken van acht personen geborgen. Een vrouw kwam om toen de auto waarin zij voor het wa renhuis zat te wachten onder het puin werd bedolven. Twee mensen werden verpletterd doordat het af dak van het warenhuis, waaronder zij stonden te schuilen, naar bene den stortte. Reddingsploegen zetten hun bergingswerk de gehele nacht voort. Het reddingswerk onder vond echter grote hinder van de wateroverlast. Linnen en kleding die door de harde storm uit het wa renhuis waren geblazen, werden gebruikt om de gewonden te ver binden. Volgens ooggetuigen wa ren onder het puin nog noodkreten te horen. Een woordvoerder van de politie zei echter weinig hoop te hebben dat er nog overlevenden worden gevonden. De politiewoordvoerder sprak van een ongekende ramp. "Het wa renhuis zakte als door een bom ge troffen in elkaar", aldus de man. Aangenomen wordt dat het dak van het warenhuis is bezweken on der de grote hoeveelheid hemelwa ter die in minder dan een half uur alles blank zette. ratorium van de Amsterdamse Duinwatermaatschappij is nog niet binnen. Wethouder A.E. Admiraal heeft geen verklaring voor het opvallend hoge gehalte van enkele weken ge leden: "Het moeteen toevalstreffer zijn geweest. Het gehalte aan atra zin is nu niet meer echt verontrus tend". De komende weken blijft er een scherpe controle op de aanwezig heid van het bestrijdingsmiddel. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het mi niatuurstadje Madurodam in Den Haag wordt verplaatst en ver bouwd. De internationaal bekende toeristische attractie wordt ander half keer zo groot en komt achter het huidige terrein te liggen. Er ko men nieuwe maquettes van onder andere de Deltawerken en de IJs- selmeerpolders en maquettes van hedendaagse architectuur waaron der het opvallende gebouw van de NMB-bank in Amsterdam. De ver bouwing die in april 1989 begint, zal twee jaar duren. De kosten voor deze gecombi neerde uitbreiding en modernise ring bedragen 20 tot 25 miljoen gul den, exclusief de bouw van de nieuwe maquettes. Alles zal door de stichting Madurodam zelf wor den betaald. Een flink bedrag, maar vernieuwing is noodzakelijk. Bedrijfsleider H. Steijn: "De laatste jaren komen er steeds min der toeristen. Dat komt onder meer door concurrentie van andere dag- attracties zoals de Efteling en Po nypark Slagharen. Bovendien is Madurodam niet meer actueel. Sinds 1952, toen Madurodam werd geopend, zijn er weer veel nieuwe monumenten in Nederland bijge komen". DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND jNeem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' I per maand 23.95 per half jaar 141.90 (alleen mogeii|k met automalische betaling) per jaar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankru.sen De eerste 2 weken kri/gt u de kranl natuurlijk gratis m de bus' Naam: Straat Postcode/Plaats: Telefoon:(ï.v.m, controle bezorging) I U kunt deze bon opsturen naar hel leidsch/Alphens Oagblad Antwoordnummer 10050. I2300 VB Leiden In plaats van opsturen hunt u ooi, even bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1