'Oranje'-succes kan niet op spoö;tv 'Ach nee, ik leef nog, al is het maar half' 164 RUGNUMMER Sportfederatie mengt zich in zaak Cooman De lijdensweg van Gerrie Knetemann Nijdam wint etappe, Lubberding in het geel 'Zware last' van Nijdam afgevallen TOUR '88 sin yoko SPORT VRIJDAG 8 JULI 1988 DEN HAAG (ANP) - Johan van der Haar van de Nederlandse Sport Fe deratie gaat bemiddelen in de door onenigheid aangetaste relatie van atlete Nellie Cooman en de KNAU. Van der Haar, die een belangrijke stem heeft in het Olympisch top sportfonds, gaat niet in op het ver zoek van de KNAU de atlete verde re financiële steun te onthouden. Naar aanleiding van een incident rond de Westathletics in Brussel, waar Cooman boos verklaarde nooit meer voor Nederland uit te komen, besloot de atletiekunie Cooman te waarschuwen en van geldelijke steun af te zien. Dat scheelt de atlete een bedrag van 7000 gulden. Maatschappelijk begeleider Van der Haar deed deze week enige ver geefse pogingen om met Cooman in contact te komen. De atlete was voor wedstrijden in Stockholm. De NSF-functionaris beoordeelt het gedrag van Cooman als „wat al te spontaan, om het vriendelijk uit te drukken". Hij vindt echter dat de atlete niet het slachtoffer moet worden van een verstoorde relatie met de atletiekunie. LIEVIN (GPD) - Morgen is mevrouw Donker jarig. In vroe- ger jaren was die negende juli voor Gerrie Knetemann al- Ka tijd een reden 'gluiperig' op jacht naar een Toursucces te H LIEVIN (GPD) - Morgen is mevrouw Donker jarig. In vroe ger jaren was die negende juli voor Gerrie Knetemann al tijd een reden 'gluiperig' op jacht naar een Toursucces te gaan. Voor mevrouw Donker heeft 'De Kneet' wel wat over. Begrijpelijk, want het is zijn schoonmoeder. Of de Tourveteraan (37) het morgen nog eens probeert, moet worden betwijfeld. De kapitein uit de PDM-ploeg kwam gisteren in Liévin gehavend en moederziel alleen over de streep. Iets meer dan een kwartier na Jelle Nijdam. Gerrie Knetemann ziet af na een valpartij in de etappe i Theo Snelders q1 our gisteren naar Aberdeen ENSCHEDE (ANP) - Niet aUeen trainer Theo Vonk (hersenschud ding) en coach Kees Rijvers (va- cantie) hebben donderdag de eer ste training van FC Twente gemist, maar ook Theo Snelders. De doelman heeft persoonlijk overeenstemming bereikt met Aberdeen voor een contract van drie jaar en hij rekent vast op zijn overgang naar de Schotse topclub. In de onderhandelingen tussen Twente en Aberdeen gaapt echter nog een gat van ongeveer 100.000 gulden tussen vraagprijs en bod. Toch toernooi op Wembley LONDEN (RTR) - De Engelse voetbalbond heeft gisteren als nog toestemming gegeven voor een twee-daagstoernooi op Wembley, 13 en 14 augustus. In eerste instantie besliste het be stuur van de FA dat het gevaar voor onrust en rellen tijdens het evenement in Londen te groot zou zijn. De bond zou tekenen hebben ontvangen dat „hooli gans" het toernooi zouden aan grijpen voor rellen. Nadat de or ganisatie de FA extra informa tie ter hand had gesteld over de genomen veiligheidsmaatrege len, gaf de bond gisteren alsnog zijn toestemming voor het toer- Een van de maatregelen van de organisatie is het aantal plaatsen in het stadion te beper ken van 100.000 zit-en staanr plaatsen tot 60.000 zitplaatsen. Ook mag er geen alcohol in Wembley worden verkocht, zijn er geen kaarten beschik baar op de speeldagen en wor den er geen toegangsbewijzen verkocht in Italië en West- Duitsland. Aan het toernooi ne men deel de Londense ploegen Arsenal en Tottenham Hotspur, Bayern München en de grote trekpleister AC Milan met de in Engeland zeer popu laire Gullit, Rijkaard en Van Basten. Nieuwe bazen nog niet warmgedraaid LIEVIN (GPD) - Félix Lévitan zit zich ergens te verbijten aan de Corniche, Jacques Goddet is nog wel in de Tour maar schrijft niet meer, nieuwe bazen zwaaien de scepter, maar met de uitslagen en klassementen is het nog nooit zo chaotisch geweest als dit jaar. Even leek het erop, dat jury, computer en copiërs na vier da gen proefstomen op elkaar wa ren ingespeeld, maar gisteren was het wederom droef gesteld. In een evenement als de Tour is een perschef, de liaison tussen alles wat hoog en laag is in zo'n ronde. Het is de pianist, waarop niet geschoten mag worden. Maar hoon is zijn loon. Vijf kwar tier na Nijdams ritzege moest Claude Sudres komen vertellen, dat er iets tragisch mis was met de finishfilm. Hij was bijna blan co, de officiële uitslag zou nog wel eens uren op zich kunnen la ten wachten. Nu valt zoiets achteraf altijd mee, maar het is tekenend voor deze ronde. Soms waan je je in de Ronde van Madagaskar, en aller minst in de grootste wielershow op aarde. Uiteindelijk kwamen uitslag en klassementen toch nog 'binnen het sluiten van de tijdscontrole' op tafel, maar het volgende probleem was toen al weer geboren. Op één van de eer ste communiqué's stond de naam van Breukink als gele trui drager vermeld. Het gaf aanlei ding tot minstens een kwartier vertraging in allerlei wedstrijd analyses. Dat Lubberding weer moest worden uitgekleed leek iedere volger echter al te grijs, zodat in de perszaal unaniem werd beslo ten tot handhaving van 'Lubber- dings geel. Het definitieve klas sement bleek zich wonderwel bij dat initiatief te hebben neerge legd. 5e etappe, Neufchatel-en-Bray - Lievin, 147.5 km. 9.5 km. Cornillet, drager bolletjes trui, komt als eerste boven op Cte de Foret d'Eu (4de cat.). 30.5 km. Op Cte de Buttencourt (4de cat.) pakt Unzaga meeste pun ten. 36 km. Massale valpartij in peloton. Voornaamste slachtoffers Hamp- sten, Zimmermann, Knetemann, Clère, Corredor (Edgar), Villemajo, Coll en Veenstra. 81.5 km. Cornillet eerste op Cte d'Auxi 86 km. Demarrage Jerome Simon. 89 km. Eerste Catch voor Simon (6 boni-seconden). Tweede Maassen (4) en derde Kappes (twee). 94 km. Tweede Catch ook voor Si mon (6). Vanderaerden tweede (4) en Planckaert derde (2). 98 km. Simon pakt opnieuw volle pond bij derde Catch (6). Van deraerden haalt er 4 (tweede) en Maassen 2 (derde). 113 km. Ook laatste Catch voor Si mon (6), gevolgd door Nijdam (4) en Van Lancker (2). 116 km. Solo Simon ten einde. 124 km. Ontsnapping van Bernard, Mottet, Breukink, Kelly, Winnen, Pelier, Van Orsouw, Nijdam, Ghi- rotto, Bauer, Lubberding, Verhoe ven, Rooks, Kiefel en Heynde- rickx. 143 km. Nijdam demarreert uit kopgroep. 144 km. Ghirotto in tegenaanval. 147.5 km. Nijdam houdt Ghirotto van zich af en wint in Liévin. Lub berding neemt gele trui van Vliet over. Breukink houdt witte trui, Maassen de rode en Planckaert de groene. De oorzaak van alle ellende was een valpartij, die bij kilometerpaal 35 andermaal een flinke ravage in het peloton veroorzaakte. 'De Kneet' zag het even niet meer zit ten. PR-manager Harrie Jansen: „Hij riep tegen Piet van de Kruijs (assistent-ploegleider - red.) dat zijn sleutelbeen was gebroken. ,Dat kan niet', zei Piet. .Anders kun je niet aan het stuur trekken". Waarna Knetemann maar weer van lieverlee op de fiets kroop. Zijn lotgenoten waren op dat moment al overeind gekrabbeld en verder gegaan. Met de bezemwagen lange tijd als een Satan in de rug, toog de geboren Amsterdammer richting Liévin. Hij passeerde alleen de Spanjaard Villemajo nog. Eenmaal over de verlossende eindstreep, stapte hij bij Jansen in de auto. Hij wilde in het ziekenhuis zekerheid hebben over de aard van zijn bles sure, die later op foto's inderdaad verdacht veel leek op een sleutel- beenbreuk. Maar volgens PR- manager Harrie Jansen zal Knete mann vandaag gewoon van start gaan voor de individuele tijdrit. „Het sleutelbeen is alleen een beetje verbogen op de plaats van een oude breuk". Ondanks de pijn, maakte Knete mann geen teneergeslagen indruk. „Ach nee, ik leef nog. Al is het maar half', deelde hij met zijn cynische humor mee. Het toeval wilde dat hij 's morgens bij het ontbijt al fata listisch gestemd was. Jansen: „Hij zei aan tafel dat het echt zijn laatste Tour was. Hij vond het allemaal te link worden, zeker gezien zijn leef tijd". Knetemann, die eerder dit sei zoen zijn sleutelbeen brak in de Driedaagse van De Panne, stond toch al niet te springen om aan deze Ronde te beginnen. Zijn dertiende. Omdat hij nogal bijgelovig is, was hij er niet helemaal gerust op. Ploegleider Gisbers moest hem min of meer overhalen om aan te zetten. Het rugnummer 13 bleef hem in elk geval bespaard, al scheelde het niet veel (14). Zonder al te veel 'moraal' in het lijf, zette hij zich aan het karwei. De gevolgen waren meteen zichtbaar. In de eerste de beste etappe moest hij lossen en in de middaguren, tij dens de ploegentijdrit, was het van hetzelfde laken een pak. „Opstap- problemen", noemde hij dat. „Ik denk dat het een kwestie van ouder worden is. Het is geen excuus, maar een feit. Het was wel een vreemde ervaring dat ik moest los sen in een ploegentijdrit. Ik dacht dat ik alles al had meegemaakt in LIEVIN (GPD) Henk Lubberding is niet zo'n verzame laar. Hij kwam er in de twaalf jaar dat hij als prof koerst ook nooit zo direct aan toe. Aan leiderstruien hielp hij meestal een ploegmaat. En als hij eens op het podium moest voor een verkleedpartij, dan gaf hij het anderskleurige tricot meestal door aan iemand die hem op één of andere manier eens ergens mee had geholpen. „Ik heb alleen nog de twee roodwitblauwe kampioenstruien en de witte uit de Tour van 1978. Dat is alles. Anderen doe ik er een groter plezier mee dan mezelf, heb ik altijd maar geredeneerd". Lubberding geen ontkomen meer Het was inmiddels drie kwartier na afloop van een uiterst spektaculai- re vlucht van vijftien meerendeels zwaargewichten naar de mijnen van Noordfrankrijk. Lubberding. de oude krijger uit Voorst, had al lang in de auto naar het hotel willen zitten, maar hij moest mét o.a. Ber nard en Mottet in 'Face au Tour', het dagelijkse napraatje op de Franse tv. Op zijn schoot wipte het leeuwtje van de sponsor van het al gemeen klassement, nog zo'n te ken dat er iets heel bijzonders moest zijn gebeurd... Henk Lubberding (34) had zich nog maar eens achter de oren ge- krabt toen de Panasonic-verzorger hem opving direct na de finish van de verrassende vluchtgroep zonder Spaanstaligen, Hampsten, Fignon of Zimmermann. „Lub, je hebt geel...!" .„Aaaaanvalllleeee...!" blies de nog immer doorfeestende voetbal- trompetter aan de overkant van het podium. Er zwaaide één Hup Hol land-vlag, maar het was een zéér fa natieke, overtuigende. Yvonne van Gennip, Oranje, en nu de nationale tweewielers in de Ronde, er komt geen einde aan. Besloten Henk Lubberding had eigenlijk helemaal niet aan de gele trui ge dacht. Dat is een positie, die in zijn wielerpraktijk niet meer voor komt. Hij is drie keer bij de eerste tien geëindigd in de Tour, heeft ook drie etappes gewonnen, maar nadat hij in 1986 had moeten uitval len, en vorig jaar anoniem als 95e eindigde, leek hetTourboek van de Gelderse veehouder voorgoed ge sloten. „Vroeger heb ik er wel eens op gehoopt", wilde hij nu wel beken nen. Maar dat was in het begin van zijn carrière als ronderenner. Toen meermalen meestrijdend om de kwalificatie 'beste jongere', met die witte eindprijs van 1978 als hoogste onderscheiding. Maar een jaar erop kwam de domper: met Wellens ver trokken als kopman maar in een vroege Pyreneeènrit zonder zuur stof gekomen, wat zoveel beteken de als andere weg inslaan voor de toekomst. Geel komt in Lubberdings Tour scenario dan ook niet voor. De Panasonics rijden voor Breukinkf en wegkapitein Lubberding ziet daarop in het peloton als een soort verlengde arm van Peter Post toe. Maar: als Teun van Vliet een be slissende vlucht heeft moeten laten lopen, ten val komt bovendien, Lubberding zelf wél mee is, en 'toe vallig' finisht vóór zijn mede vlucht- en ploegmakkers Breukink en Winnen, dan is er ook voor een altijd-maar-aan-anderen-denkende Het was een prachtige 'coup', waarin Lubberding mee of drift raakte. Dappere vluchter Jerme Si mon (de Z-Peugeots zijn heel actief in de Tourbegin) was ingelopen, de finale begon. Peter Winnen: „Er wordt keihard gereden, maar nog springen ze aan alle kanten. Op ze ker moment ging Verhoeven, ik jumpte naar zijn wiel, er kwamen anderen bij, en we waren weg". Lubberding: „Ik zag Breukink in mijn buurt, ik dacht: laten we maar even gas geven". Theo de Rooy: „Er hadden een paar belangrijke ploegen kopmannen mee, dus het was meteen barrage aan de kop van het peloton". En dan is er in een ommezien een halve minuut, drie kwart minuut. De Rooy: „Voordat de ploegen die verrast zijn, dan wat hebben geor ganiseerd kan de koers al gelopen zijn". Dat merkte bijvoorbeeld Teun van Vliet, kort na de breuk uitglijdend in een bocht, en voort duwend met een uiterst pijnlijke muis van de rechterhand. Turbo-snelheid De kopgroep was van dusdanige samenstelling, dat er naar turbo snelheid werd geschakeld. De complete Spaanse armada, met Delgado, Pino, Lejarreta, Chozas, Fuerte, de Columbianen Herrera en Parra, Giro-winnaar Hampsten, de taaie Urs Zimmermann, en het Schotse slapertje Millar - zij allen kregen een tweede draai om de oren van de blauwwitte garde van Post. Gedreven bijgestaan dit keer door Kelly, Bernard, Rooks (er wéér bij), Bauer en Mottet. Lubberding: „Weet je waar ik nou steeds aan zat te denken? Wat ik nou graag had gewild? De etap pe winnen. Die gele trui, dacht ik geen moment aan. Ik zat maar op Bauer te letten, want ik dacht: die gaat vast straks een keertje sprin gen". Maar toen duidelijk was gewor den, dat de verassingsaanval, in de rug gesteund door een stevige wind, tot in Liévin zou standhou den, kwam de specialiteit van de derde Nederlandse vertegenwoor diging voorin tot ontplooiing. Van Orsouw had het volle pond meege geven aan Rooks; Winnen, Lubber ding en Breukink draaiden om beurten hun benen rond op kop; maar de SuperConfexen Verhoe ven en Nijdam hadden iets anders in de zin. „Sorry hoor", verontschuldigde Peter Winnen zich bijna tegenover ploegbaas Post, die de dagzege van Nijdam ogenschijnlijk liever in an dere handen had gezien. „Sorry, maar we konden echt niet achter iedereen aanduiken, we hadden al weer een paar uur volgas zitten te geven". Lubberding: „We hebben er ook niet meer achter gekoerst. Waarom zouden we? Wij rijden voor het klassement, zij hebben an dere belangen". Breukink: „Als wij Nijdam terug halen, gaat Kelly, Kiefel of Bauer winnen. Is dat dan zo leuk?" Erik Breukink ging het werk in de rush naar Liévin zo te zien mak kelijk af. Een teken van vorm. Hij was er ook bij, toen de koers in een beslissende plooi viel. Teken van koersinzicht. Hij trapte zijn rol op kop royaal mee. Teken van investe ren. „Als ik me nu zou gaan zitten sparen, krijg ik dat op een verkeerd moment misschien een keer van mijn concurrenten terug". Post verzonk in gepeins. Het suc ces kan niet op, komt hem langs al le kanten aanwaaien. „Hoeveel wint die kopgroep? Een seconde of 45? Het zijn nog maar minuutjes, straks in de bergen worden het mi nuten, maar het telt wéér in ons voordeel. Goeie zaak ook voor het ploegenklassement, drie man voor in. Jammer alleen voor Vanderaer den, maar ja je kunt niet alles heb ben". De Belg: „Ik kon net niet mee springen, en dan zit je opgesloten in de luxe van zo'n ploeg. Het zal hard rijden worden om nu alsnog in het geel te komen. Breukink meer dan een halve minuut voor blijven in de tijdrit is haast onmo gelijk. Nou ja, er is het groen nog. Maar dat Kelly iedere dag zoveel punten pakt, dat maakt het er toch niet eenvoudiger op". De lange manen van Lubberding wapperden inmiddels strak in de wind, die weer buien boven Liévin had geblazen. Dat hij dit op zijn ou we dag nog mocht meemaken... Of hij deze trui ook weer ging wegge ven? Dat dacht hij niet. In zijn jon ge jaren was Erik Breukink nog wel eens op petjes en handschoen tjes komen bedelen; ze woonden uiteindelijk niet ver van elkaar. „Maar dit keer moet de Breuk er zelf maar voor rijden. En dat kan hij trouwens best". Theo de Rooy: „Mooi he, Lub berding als laatste starter in de tijd rit. Al het applaus van de mensen voor hem. Als er één het verdient is hij het wel". LIEVIN (GPD) De Tour de Fran ce heeft in haar eerste week veel weg van een Holland Festival. Vier dagen koers geeft een stevig oran- jegetinte balans te zien. Na de over winningen van Panasonic (ploe gentijdrit) en Jean-Paul van Pop- pel (tweede etappe), alsmede de verzameling van gele (Van Vliet), witte (Breukink) en rode (Maassen) truien, bleek de beker van het suc ces gisteren nog niet leeggedron ken. Lubberding loste zijn ploeg- makker Van Vliet af als Idasse- mentsleider en als klap op de vuur pijl trok Jelle Nijdam de hoofdprijs (een Peugeot 205 junior) in het troosteloze Noordfranse land. Zijn ervaren ploeggenoot Ludo Peeters had deze klinkende triomf enkele dagen al zien aankomen. „Jelle rijdt zo sterk, dat ik hem in staat acht een kilometer of tien voor het peloton uit te rijden". Die voorspelling kwam ten dele uit. De 24-jarige Brabander (Zundert) so leerde iets minder dan de helft van die afstand voor de jagende meute uit. Het effect was niet minder groot. Met zijn zegetocht bevestigde Nijdam zijn capaciteiten als solist, gelijk vader Henk, oud-wereld kampioen achtervolging. In Liévin evenaarde zoonlief zijn 'ouwe heer'. Die scoorde ook twee keer in de Tour, eerst in 1964 (Freiburg- Besancon) en twee jaar later in Montlucon. Nijdam junior liet een jaar gele den zijn eerste Tour-succes regi streren. Dat gebeurde in West-Ber- lijn, waar het Franse circus zijn ten ten een paar dagen had opgesla gen. Op de Kurfürstendamm haal de hij als winnaar van de proloog zelfs de eerste gele trui op. Die kor te tijdrit is in deze editie van de Tour van het programma ge schrapt omdat de organisatie op- gezag van de FICP (de bond voor profwielrenners) koersdagen moest inleveren. de wielersport. Dat is dus een mis vatting gebleken". Voor de start van de derde rit in Le Mans, woensdagmorgen, zag Knetemann er desondanks wel weer een §at in. „Ik heb tegen deze Tour opgezien omdat ik weet wat me allemaal te wachten staat. Nu ik weer in dit circus meedraai, gaat het wel. Je moet zo'n Tour niet on derschatten. Je kunt lichamelijk wel fit zijn, geestelijk moet de zaak ook in orde zijn. Dat was bij mij niet helemaal het geval". Snode plannen had-ie ook al weer. Hij zou graag nog eens een ritje meepakken. Ten afscheid. „Maar dat gaat zo maar niet. De Tour is de laatste jaren heel wat moeilijker geworden. Nerveuzer ook. Vroeger vertrokken we met 120 man, nu zijn het er 200. Toen had je na Alpe d'Huez nog 65 ren ners over. Ja, dan was het makke lijker om te winnen", aldus Knete mann, die samen met Joop Zoete melk het record Nederlandse etap pezeges deelt (10). Ook andere Ronden dienden dat te doen, waardoor Nijdam, afgelo pen seizoen winnaar van zes prolo gen, gedwongen werd andere ac centen te leggen. Nijdam: „Dat deed ik overigens niet met tegen zin. Ik las te vaak dat ik alleen maar van die korte ritjes kon winnen. Dat stak me. Ik wilde bewijzen dat ik meer kon". Hetgeen hem tot nu toe aardig is gelukt. Eind april verraste de 'tijd- rijder' in de Amstel Goldrace. Als enige hield hij stand na een lange ontsnapping. De achtervolgers hadden zich verkeken op Nijdam's toegenomen weerstandsvermo gen. „Een kwestie van meer trai nen. In het verleden vond ik het na een kilometer of 150 wel goed, nu maak ik vaak 200 kilometer of meer. Dat loont zich, "ik ben als ren ner completer geworden. Ik denk dat ik volgend jaar nog sterker ben. Als het goed is, moet ik dan ook in de grote klassiekers een rol kun nen spelen". Toch slaat hij de prestatie vorig jaar op de Westberlijnse 'Kudamm' hoger aan dan die van gisteren in Lievin. „Toen stond ik onder grote druk. Ik was de favoriet die het moest maken. Als dat dan lukt, valt er een zware last van je af. Zo'n ge wone etappe winnen is natuurlijk ook heel mooi, maar het ging in verhouding iets gemakkelijker". Wat heet gemakkelijk als de con currentie de hete adem vol in je nek blaast. Het sterkst drong de Itali aan Ghirotto (ploeg Bontempi) aan. De gangmaker bij uitstek in het Su- perConfex-team, steun en toever laat ook van Van Poppel als er een massasprint op komst is, gaf even wel geen krimp. „Even was ik bang dat hij bij me zou komen. Hij bleef gelukkig hangen, want in de sprint zou ik niet veel kans meer hebben gemaakt". VRUDAG 16.25-17 45 BRT 2: Ronde van Frank rijk rechtstreekse reportage van de in dividuele tijdrit- Liévin-Wasquehal. 16.25-18.00 Ned 3: Studio Sport: ver slag van de vandaag verreden individu ele tijdrit m de Tour de France van Ue- vm naar Wasquehal over 52 km. 19,00-19 15 BRT 1 Tour '88 samen vatting van de vandaag verreden etap pe, 19.00-19.25 Ned 3: Studio Sport: sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 19 18-19.55 Ned 1: Tourkwis twee be kende Nederlanders worden op hun kennis van de wielersport getest 21 00-22.00 Super NBA Basketbal '87/-88. 22.35-23.35 Super: Sporlsworld: hoog tepunten uit het verleden en het heden 22 50-23 20 Ned 3: Studio Sport. Bas ketbal: verslagen van wedstrijden in het Pre Olympisch toernooi. 22.50-23.20 Did 2: Die Sport-Reporla- 23.35-00.35 SKY: Le Mans Review hoogtepunten van de 24-uurs race var Le Mans 00.55-01 40 BBC 2 Golf samenvatting n de Open Schotse kampioenschap pen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17