OPEC-leden streven naar spoedoverleg Grote voorraden fataal voor Leidsche Wol Amerikaan nieuwe topman bij Ahold Wereldbank waarschuwt voor crisis Beslag op rekeningen van failliet e Tinraad Korte bezetting stakers Belgrado Failliet na reeks van mislukte reorganisaties DE LAATSTE VW'S GOLF VAN D Vrees voor dalende olieprijzen KUWAYT (AP/UPI) Drie OPEC-leden zijn van plan een spoedvergadering van het dertien landen tellende kartel bijeen te roepen als de olieprijzen verder blijven dalen. Volgens het Kuwaytse persbureau KUNA overleggen ambtenaren uit Venezuela, Algerije en Ecuador over het bijeenroepen van de vergadering. KUNA baseert zich op mededelingen van hoge functionarissen uit de olie-indus trie. DEN HAAG (ANP) - Een boycot van tropisch hout is geen goed middel tegen de steeds grotere vor men aannemende ontbossing in de houtproducerende landen van de Derde Wereld. Een oplossing moet worden gevonden in een betere prijs voor dat hout, waardoor het de producerende landen econo misch mogelijk wordt gemaakt hun wouden verantwoord te behe ren. Daarnaast dient dat hout meer in die landen te worden verwerkt. Dat is het Nederlandse stand punt dat afgelopen week in Rio de Janeiro naar voren is gebracht op de halfjaarlijkse vergadering van de Internationale Tropisch Hout Organisatie (ITHO). Delegatielei der drs. O. Genee, beleidsmede- 'Boycot tropisch hout geen wapen tegen ontbossing' werker bij de afdeling grondstof fen-aangelegenheden van het mi nisterie van economische zaken, was voorzitter van de conferentie. De ITHO, die in het Japanse Yo kohama is gevestigd, is haar activi teiten begin 1987 gestart en telt nu 23 consumentenlanden en 18 pro- ducentenlanden als lid. Doel is on der meer de internationale handel in hout te bevorderen, onderzoek te stimuleren dat is gericht op beter bosbeheer en houtgebruik, meer herbebossing en hout meer in pro ducerende landen te laten verwer ken. Volgens Genee is inmiddels dui delijk dat een duurzaam beheer van de tropische bossen technisch mogelijk is. Maar dat kost geld. Hij ziet niets in een boycot door impor terende landen, omdat dit de pro ducerende landen berooft van hun inkomsten en daarmee van de mo gelijkheid een duurzaam bosbe heer te voeren. Hij heeft dan ook niet veel op met de resolutie die deze week in het Europees Parlement aan de or de komt om hout uit het Malaysi- sche Serawak op Borneo te boycot ten, zolang de houtkap daar niet op een betere wijze plaatsvindt. De zegslieden vertelden het pers bureau dat de grote olie-produce rende landen niet veel voelen voor een noodbijeenkomst, omdat ze denken dat die weinig effect zal hebben op het beleid van het kartel of op de wereld-oliemarkt. Kuwayt en Saudiarabia zouden tegen een spoedvergadering zijn. Gewoonlijk reageert de OPEC op dalende olieprijzen met een pro- duktiebeperking, of in elk geval door de indruk te wekken dat streng zal worden toegezien op het respecteren van de produktie-pla- fonds. Nu echter lijkt het erop dat de organisatie niet meer handelend kan optreden, zeggen deskundi gen. En dat komt vooral omdat Saudiarabia en haar vrienden in de Golf er op het ogenblik niets voor voelen hun produktie te verlagen. Ook de oorlog tussen Iraq en Iran heeft de OPEC weinig goed ge daan. De laatste OPEC-vergadering in juni was een grote mislukking. De dertien leden wisten hun onderlin ge meningsverschillen niet bij te leggen en ze sloten de vergadering af met de afspraak dat alles bij het oude bleef. De produktie-quota bleven hetzelfde, in de hoop dat de vraag naar ruwe olie deze zomer zou stijgen. Volgens deskundigen is er sindsdien niets gebeurd dat de OPEC-leden ertoe zou kunnen brengen hun produktie te verlagen of om andere maatregelen te ne men om stabiliteit in de markt te brengen. De meeste, zo niet alle OPEC-lid- staten geven kortingen aan de af nemers om hun inkomsten op een zwakke markt te garanderen. Kwa lijker in de ogen van de OPEC is dat sommige leden openlijk de pro duktie-quota aan hun laars lappen. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) bijvoorbeeld, hebben eenzij dig verklaard dat ze voortaan an- Goed seizoen glastuinders en melkveehouders DEN HAAG (ANP) - Melkveehou ders en glastuinders boeren in het seizoen 1987/1988 goed. Daarente gen gaat het op de gemengde be drijven met veel intensieve vee houderij niet best. Het inkomen van de akkerbouwers is zelfs op een 'ongekend dieptepunt' terecht gekomen. Dit schrijft het Land bouw-Economisch Instituut in zijn jaarlijks Landbouw-Economisch Bericht dat vandaag is verschenen. De verschillen in ondernemers- inkomen zijn ook terug te vinden in de totale produktie en afzet van de Nederlandse land- en tuinbouw in 1987 en de uitvoerwaarde van Nederlandse land- en tuinbouw- produkten. De produktièwaarde van de Nederlandse land- en tuin bouw was in 1987 ruim zes procent kleiner dan in 1986. Enerzijds werd er minder geproduceerd, ander zijds lagen de opbrengsten gemid deld lager. Vooral de akkerbouw produceerde minder (tarwe) en kreeg minder voor de produkten. Het Landbouw-Economisch In stituut constateert dat de agrari sche inkomens in de jaren tachtig zijn achtergebleven bij die in de rest van de economie. Dat zal, al dus het LEI, de komende jaren niet veranderen. Bloemenveilingen De omzet van de Nederlandse bloemen- en plantenveilingen is in de eerste helft van dit jaar met 10,4 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De totale omzet bedroeg 2,15 miljard gulden. De stijging is vooral het ge volg van een grotere aanvoer van snijbloemen en planten, aldus de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland. British Rail British Rail, de Britse staats spoorwegen, heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar een winst behaald van 291 miljoen pond sterling (1,02 miljard gulden), zo is gisteren in Londen bekendge maakt. In het boekjaar ervoor was er nog sprake van een verlies van 83 miljoen pond (290 miljoen gul den). Veewet Het kabinet heeft gisteren inge stemd met een voorstel van land bouwminister Braks tot wijziging van de Veewet. Deze maatregel moet de eerste aanzet zijn tot een effectievere bescherming te bieden tegen varkenspest. derhalf miljoen vaten per dag gaan oppompen in plaats van de 948.000 die met de OPEC zijn afgesproken. De olie-minister van Ecuador, Fer nando Santos, vergeleek dat be sluit eerder deze week met het gooien van een atoombom op de oliemarkt. Hij voorspelde dat spoe dig andere OPEC-leden het quota systeem zullen verlaten om zo hun eigen inkomsten te beschermen. Volgens het Internationale Ener gie Bureau (IEA) hebben de OPEC- landen in juni 18,4 miljoen vaten olie per dag geproduceerd. De ge middelde produktie in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg 18,5 miljoen vaten per dag tegen 16,9 miljoen in het tweede kwartaal van 1987. De OPEC-overeenkomst houdt onder meer een produktie in van 15,8 miljoen vaten per dag, ex clusief de produktie van Iraq. Het is onwaarschijnlijk dat de OPEC, geplaagd door politieke ru zies en een falend leiderschap, er in zal slagen een verdere daling van de olieprijzen te voorkomen. "Ze lijken de handdoek in de ring te hebben gegooid", zegt Paul McDo nald, een oliedeskundige uit Lon den. Hij en zijn collega's voorzien dat de prijs voor een vat olie, nu 14,65 dollar, aan het eind van de zo mer twintig tot dertig procent lager ligt, op 10 tot 12 dollar. Stakers van de Joegoslavische schoenenfabriek in Borovo kwamen gisteren in botsing met de politie toen de sterke arm hen verwijderde uit het pralementsgebouw, dat korte tijd bezet werd gehouden door de actie voerders. (foto Ap) BELGRADO (AP) Enkele dui zenden stakende werknemers van de grootste schoenen- en rubberfabriek in Joegoslavië hebben gisteren korte tijd het fe derale parlementsgebouw in Belgrado bezet. Een half uur la ter werden de stakers door de po litie gedwongen het pand te ver laten, zo heeft het Joegoslavi sche persbureau Tanjug bericht. Volgens ooggetuigen was het oor de deur van het parlements gebouw tot voor Joegoslavië on gekende confrontaties tussen de 4000 stakers en eenheden van de veiligheidspolitie gekomen. On danks haar harde optreden kon de politie echter niet voorkomen dat de arbeiders het gebouw bin nengingen. Volgens Tanjug wachtten de stakers tot Dusan Popovski, de parlementsvoorzitter, naar bui ten komt om hen toe te spreken. De stakers eisen onder meer het ontslag van minister van financi ën Nenad Krekic, die twee jaar geleden directeur was van hun fabriek in Borovo, een stad in centraal Joegoslavië. Zij stellen Krekic verantwoordelijk voor de huidige malaise waar hun bedrijf in verkeert. De staking in Borovo ging gis teren de vijfde dag in. Behalve het ontslag van Krekic eisen de stakers ook een loonsverhoging van 100 procent en wijzigingen in het bezuinigingsbeleid van de regering. De staking is een van de grootste sinds de Tweede We reldoorlog. De fabriek heeft 23.000 werknemers in dienst. LONDEN (Rtr) De internationa le Tinraad (ITC), die sinds 1985 min of meer failliet is. moet bijna al zijn overgebleven medewerkers de laan uitsturen. Een Britse rechter heeft bepaald dat de tegoeden die de raad nog heeft worden bevro ren. Ooit bepaalde de ITC, een inter gouvernementele instantie van 22 landen, vrijwel in zijn eentje de prijzen op de wereldtinmarkt. Nu is de raad niet eens meer in staat de aangesloten leden van statistische gegevens te voorzien. Van de veer tig personeelsleden waren er nog twaalf over. Na de rechterlijke uit spraak blijft slechts één functiona ris achter op de burelen in Londen. Er is een reeks claims ingediend van tinhandelaren en banken tegen de ITC, die in de honderden miljoe nen dollars lopen. De ITC heeft een verklaring doen uitgaan waarin staat dat de raad "aanblijft over eenkomstig de bepalingen van de zesde internationale tinovereen komst". In de handel wordt dat het het voor de ITC vrijwel mogelijk is om weer i staande rol op de tinmarkt te gaan spelen en dat de verklaring een sensationele mislukking weergeeft van producenten en verbruikers in hun streven om gezamenlijk de prijs van een belangrijke grondstof te bepalen. Toen het nog goed ging met de ITC kocht en verkocht de beheer der van de buffervoorraad van de tinraad grote hoeveelheden tin om de prijs op de wereldmarkt stabiel te houden. In 1985 kwam de be heerder evenwel zonder geld te zit ten en in oktober van dat jaar werd de handel in tin op de Londense Metaalbeurs stopgezet. Toen er geen tin meer kon worden gekocht om de prijs te steunen halveerden de tinprijzen tot ongeveer 6000 dol lar per ton. De markt was toch al slecht vanwege gebrek aan vraag, overproduktie en smokkel. Diverse handelaren die in op dracht van de beheerder van de buffervoorraad tin hadden ge kocht. bleven plotseling met de grondstof zitten, waarvan de prijs ook nog een sterk omlaag ging. De banken hadden de ITC geld ge leend met tin als onderpand, dat dus ook sterk in waarde daalde. Sinds 1985 zijn er diverse plannen op tafel gelegd om de tinprijzen weer te gaan steunen, maar daar is nog niet veel van gekomen. Later dit jaar zullen de producenten en de verbruikers onder auspiciën van UNCTAD (de Conferentie in zake Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties) proberen een studiegroep in het leven te roepen. Minstens 20 vakantiedagen voor iedereen DEN HAAG (GPD) - Een volwas sene die een volledige werkweek maakt, moet per jaar twintig dagen met vakantie kunnen. Daarbij moet minimaal een periode van twee aaneengesloten weken va kantie mogelijk zijn. Dit blijkt uit een wijziging van de vakantierege ling in het Burgerlijk Wetboek die op 1 augustus ingaat. De regeling voor volwassenen wordt daarmee gelijk aan die voor jongeren. Met de wetswijzing wordt het op bouwen van vakantiedagen tijdens ziekte beperkt van twaalf tot zes maanden. De opbouw van vakan tiedagen zal altijd plaatsvinden tij dens de laatste zes maanden van de ziekte. Zo moet voorkomen wor den dat vakantierechten zijn ver jaard als de betrokkene er aan spraak op wil maken. WASHINGTON (GPD/ANP) - Een wereldwijde recessie in de ja ren negentig is onvermijdelijk als er geen drastische hervorming komt van het economische beleid. Zowel in de geïndustrialiseerde als de ontwikkelingslanden dient ein delijk ernst gemaakt te worden met het doorvoeren van economi sche aanpassingen. Ieder optimis' me over het uitblijven pe economische crisis fronteerd met negatieve groeicij fers. Volgens de Wereldbank is het reele inkomen per hoofd van de be volking in de landen onder de Sahara tussen 1980 en 1987 met bij na 3 procent per jaar gedaald. Het niveau van investeringen in deze ontwikkelingslanden is aan zienlijk teruggevallen: in belangrij ke sectoren van de economie is ver die- vanging van produktiemiddelen de beurs- niet langer mogelijk. De schulden krach van vorig jaar is kortzichtig groeien omdat er meer geld en misplaatst, aldus de Wereld- rente en aflossing moet worden be- bank in haar gisteren verschenen taald dan er wordt verdiend. World Development Report. De economische groei in de ont wikkelingslanden is de laatste ja ren aanzienlijk gedaald. Sommige Afrikaanse landen en landen met hoge schulden worden zelfs gecon- Om de economische vooruitzich ten van rijke en arme landen te ver beteren, zijn volgens de Wereld bank verschillende maatregelen nodig. De Verenigde Staten moe ten hun begrotingstekort en het te kort op de betalingsbalans i aanpakken, opdat de rente kan da len. Japan moet de groei van de binnenlandse vraag op peil houden evenals Westduitsland. Ook de nieuwe industrielanden als Tai wan, Hongkong, Zuidkorea, Singapore moeten hun binnen landse vraag stimuleren. Verder moeten de ontwikke lingslanden door blijven gaan met ingrijpende wijzigingen van hun economieën om meer groei te be werkstelligen en kredietwaardiger te worden. De Wereldbank wijst er op dat landen als Botswana, China, Colombia, India, Indonesië, Thai land en Turkije door een 'gezonde aanpassingspolitiek' een aanzien lijk hogere economische groei heb ben bereikt dan andere ontwikke lingslanden. De meeste ontwikke lingslanden die erin zijn geslaagd om een economische crisis in de ja ren tachtig te vermijden, hielden volgens de Wereldbank hun begro tingstekorten bescheiden en sta biel. De landen die grote economi sche moeilijkheden kregen, had den over het algemeen onaan vaardbaar hoge begrotingstekor ten. Tebn slotte moet er meer geld be schikbaar worden gesteld aan de ontwikkelingslanden, zodat die meer mogelijkheden krijgen voor investeringen. De landen ten zui den van de Sahara moeten meer schulden worden kwijtgeschol den. Een gezamenlijke actie van de hierbij betrokkenen landen biedt volgens de Wereldbank de beste kans ter voorkoming van een we reldwijde economische neergang. ZAANDAM (ANP) - Ahold-be- stuurslid drs. P.J. Everaert zal op 1 september volgend jaar Albert Heijn opvolgen als president van Ahold, de moedermaatschappij van onder meer de supermarktke ten Albert Heijn. De huidige presi dent wordt in januari 62 jaar. Op die leeftijd treden Ahold-bestuur- ders gewoonlijk af. In de raad van bestuur van Ahold zal dan geen nazaat meer zitten van de grondlegger van het concern, Albert Heijn, de grootvader van de huidige president van Ahold. Het was tot vorig jaar steeds de bedoe ling dat de jongere broer van Al- bert Heijn, de ontvoerde en ver moorde Gerrit-Jan Heijn, zijn broer zou opvolgen als president van Ahold. De 49-jarige Everaert kwam op 1 augustus 1985 in dienst bij Ahold en is sinds juli 1986 lid van de raad van bestuur, speciaal belast met de behartiging van de belangen van Ahold in de Verenigde Staten. Hij werd geboren in België en bezit sinds 1968 de Amerikaanse natio naliteit. LEIDEN - De Hollandsche Wol spinnerij, zo heet het 25 mensen tellende restant van wat bijna een halve eeuw één van de grootste fa brikanten van handbreigarens was: de Leidsche Wolspinnerij. Maandag maakte curator Huvers bekend dat het faillissement, aan gevraagd door het bedrijf zelf, was uitgesproken. Daarmee kwam een einde aan een lijdensweg van mis- door Sjaak Smakman lukte reorganisaties en reddings plannen, die in 1980 begon met de concentratie van het bedrijf in Vee- nendaal ten koste van de vestiging in Leiden. De winst was in een paar jaar tijd gekelderd van enkele miljoenen tot enige tonnen. Om dreigende verlie zen te voorkomen kwam de direc tie als een donderslag bij heldere hemel met een ingrijpend reorgani satieplan. De vestigingen in Lei den, Veenendaal en het Belgische Lokeren zouden worden samenge voegd tot twee. Het hoofdkantoor en de showroom aan de Zoeter- woudseweg in Leiden moesten dicht: van de 59 mensen die daar werkten zouden er 5 of 6 overblij ven om elders in de Randstad de showroom en de afdeling kwali teitsbewaking te bemannen. Het hoofdkantoor zou naar Vee nendaal verhuizen, waar ook voor 8 miljoen zou worden geïnvesteerd in nieuwe, snellere machines die op den duur een besparing op per soneel opleveren. Het centraal ma gazijn moest verhuizen van Veen-, endaal naar Lokeren, een investe ring van nog eens 5 miljoen gulden. Over de streep getrokken met een riant sociaal plan gingen de bon den na enige aarzeling akkoord en begin 1981 was de Leidsche Wol spinnerij in Leiden historie. Het plan bleek geen succes. De omzet steeg, maar de winst liep me de door de grote investeringen en onvoldoende prijsverhogingen te rug. President-directeur Verhoef, die als enige zoon zijn vader in 1979 in het familiebedrijf opvolgde, werd in 1981 aan de kant gezet door president-commissaris An- driessen. Verhoef werd opgevolgd door zijn eigen secretaresse. De re sultaten verbeterden niet, en in 1984 namen twee managers van het Rotterdamse organisatiebureau Krekel, Van der Woerd en Wouter- se de leiding over. Ze zorgden voor een korte opleving: twee jaar lang maakte de Leidsche Wolspinnerij een bescheiden winst. Voorraad Na het aantrekken van de voor malige linoleumfabrikant Douwes als nieuwe directeur ging het ech ter opnieuw fout. Ondanks forse verliezen kocht hij begin vorig jaar de failliet verklaarde concurrent Van Schuppen (Scheepjeswol). Het bleek een fatale vergissing. Met Van Schuppen kreeg de Leids che Wolspinnerij een enorme voor raad wol, terwijl de Nederlandse markt, goed voor ongeveer de helft van de omzet, plotseling inzakte en nog slechts ruimte bood voor 5000 inplaats van 6600 ton. Het aandeel van de Leidsche Wolspinnerij kel derde van 3400 ton tot 900 ton. Douwes moest het veld ruimen en werd opgevolgd door het duo Klep en Potasse. De laatste kwam begin dit jaar met een nieuw ingrij pend reorganisatievoorstel: de Leidsche Wolspinnerij moest niet langer de markt volgen, maar trendsetter worden. Het bedrijf be schikte volgens de ondernemings raad en de vakbonden echter niet over de daarvoor benodigde gel den. Toen hun pleidooi om eerst een overnamekandidaat te zoeken en dan pas plannen te maken geen gehoor vond, zegden ze het ver trouwen in Potasse op. Die vertrok, vijf maanden nadat hij was geko- Het einde kwam daarna snel na- Everaert. De keus voor Everaert duidt er op dat Ahold kiest voor voortgaan de internationalisering. De nieuwe topman heeft jarenlang in het bui tenland gewerkt. Van 1963 tot 1978 werkte hij bij Goodyear, het laatst als president van de Westduitse dochter Gummiwerke Fulda. Ver volgens was Everaert tot hij naar Ahold overstapte in dienst van Ge nerale Biscuit in Parijs, het laatst als lid van de raad van bestuur. Ondanks zijn korte loopbaan bij Ahold heeft Everaert toch al een groot succes op zijn naam geschre ven. Hij was ten nauwste betrok ken bij de overname van de grote Amerikaanse winkelketen First National Supermarkets (FNS) in januari van dit jaar. Daarmee ging een wens van Albert. Heijn in ver vulling, die uitbreiding van de Amerikaanse activiteiten nodig acht in verband met de verdere groei. Met de overname van FNS werden de activiteiten van Ahold in de VS in een klap verdubbeld. ADVERTENTIE 5-BAK MET RAMEN VLAKKE VLOER. Een wolspinnerij in vol bedrijf. Dergelijke beelden zijn bij de Leidsche Wol voorgoed verleden tijd. derbij. Besprekingen met verschil lende bedrijven leverden geen re sultaat op en op 10 februari vroeg het bedrijf uitstel van betaling aan. In een laatste reddingspoging vroeg de directie op een buitenge wone aandeelhoudersvergadering nog de aandelen tot 10 procent af te stempelen, maar dat stuitte op ver zet van de familie Verhoef. Toen de Amro-bank ten slotte vorige week een bod van de Bra bantse wolspinner Meyer afwees, was het faillissement onvermijde lijk: het overgrote deel van de 70 werknemers in Veenendaal en 200 in België hoeft na de vakantie niet meer terug te komen. Voor onge veer 25 van hen ligt nog een baan in het verschiet bij de Hollandsche Wolspinnerij, die is opgericht om de voorraden van de Leidsche Wol spinnerij te verkopen. Voormalig president-directeur Verhoef wil nog proberen het be drijf nieuw leven in te blazen. Hij heeft nog altijd honderd prioriteits aandelen, stukken met een voor keursrecht, en heeft een bod in voorbereiding. Met 6 tot 8 miljoen gulden denkt hij het familiebedrijf te kunnen voortzetten als verkoop maatschappij. Zelf produceren heeft volgens hem geen zin, daarvoor is de con currentie van fabriekjes uit landen als Spanje en Turkije te groot. Zo dra de onderhandelingen met zijn geldschieter rond zijn, wil hij con tact opnemen met curator Huvers. "Het bedrijf is verpokerd. Mis management. Ze hebben gespeeld met de Leidsche en dat doetje toch wel pijn", zo reageerde Verhoef op het faillissement. Kamsteeg Auto Lease B.V. tel. 071-171441

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7