VS denken aan uitkeren smartegeld Vredesoverleg in Suriname zit nog muurvast Journalistiek in Mexico een gevaarlijk beroep 'lündemiisbruik moet zorgvuldiger onderzocht' DONDERDAG 7 JULI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Namenlijst Airbus opgevraagd WASHINGTON (AP/Rtr/UPI/AFP) - De VS zijn bereid om financieel over de brug te komen met een schadeloosstel ling voor de neergeschoten Iraanse Airbus en smartegeld aan de nabestaanden van de 290 omgekomen inzittenden. Het Witte Huis heeft dit gisteren bij monde van woordvoer der Fitzwater bekend gemaakt. MEXICO STAD (Rtr) - Niets was aan het toeval overgelaten. De da ders wisten precies welke weg de journalist Hector Felix Miranda zou nemen en wachtten hem op toen hij de Avenida Lopez Velarde afreed. Toen hij voor een verkeers licht vaart minderde, openden zij het vuur. Felix, een vooraanstaande jour nalist in het Mexicaanse grensstad je Tijuana, was op slag dood. Hij was de zoveelste verslaggever uit Mexico die door zijn kritische pen het slachtoffer werd van wraakac ties. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn de afgelo pen zes jaar in Mexico meer journa listen vermoord dan in de Libanese hoofdstad Bayrut. Volgens Mexi caanse journalisten zijn er sinds 1982 minstens 29 collega's door huurmoordenaars geveld. De journalist Felix had een co lumn in het plaatselijke weekblad Zeta. Hierin nam hij de lokale elite op de hak. Vlak na zijn dood eind april gonsde het in Tijuana van de geruchten dat hij in opdracht van een gekrenkte politicus was ver moord. Jesus Blancornelas. die met Felix in 1980 het weekblad heeft opgericht, denkt dat hij is vermoord door iemand die in zijn columns belachelijk werd ge maakt. Een opgepakte verdachte trok later zijn bekentenis in omdat hij die naar eigen zeggen onder marteling door de politie had afge legd. De politie is nog op zoek naar twee verdachten. In verband met de moord afgelo pen jaar op Jesus Michel Jacob, de correspondent van Zeta in de deel staat Sinaloa, is geen enkele arres tatie verricht. Michel berichtte vaak over de welig tierende drugs handel in deze deelstaat. De jour nalist kwam nagenoeg op dezelfde zijn einde als Felix. Drie gewapende r to kwamen naast hem rijden en doorzeefden hem met kogels. De bekendste onopgeloste zaak is de moord op Manuel Buendia. columnist voor het dagblad Excel sior. dat geldt als de eerbiedwaar digste krant van Mexico. Buendia werd vier jaar geleden in de druk ste winkelwijk van Mexico Stad op klaarlichte dag doodgeschoten toen hij zijn kantoor verliet. Zijn geliefde doelwitten op papier wa ren corrupte regeringsfunctiona rissen, rechtse extremisten, het be leid van de Verenigde Staten in Midden-Amefika en de CIA. Onafhankelijke journalisten in Mexico hebben herhaaldelijk in open brieven aan president Miguel de la Madrid geprotesteerd tegen de wijze waarop journalisten straf feloos kunnen worden vermoord. Zij wijzen erop dat tot op heden elk onderzoek naar de moord op een journalist wordt weggemoffeld. Op deze wijze kan er „geen enkele ga rantie bestaan voor veiligheid en vrije journalistiek", aldus een open brief. De enige jeactie van de rege ring tot nu toe is geweest de mede deling dat 14 van de vermoorde journalisten niet 'bonafide' waren. Volgens westerse diplomaten versterken de aanslagen op journa listen de ongeschreven regel voor de Mexicaanse pers om zelfcen suur toe te passen. „Het zou onjuist zijn om te zeggen dat de pers hier gemuilkorfd en gekneveld is. maar geheel vrij is zij zeker ook niet", al dus een Europese diplomaat. De meeste media in Mexico staan onder grote druk van de rege ring. In de provincie komt daar nog eens de druk bij van drugshandela ren en rijke zakenlui die er vaak privélegertjes op nahouden om 'lastige' journalisten het leven zuur te kunnen maken. „Schadeloosstelling is een zaak die we beginnen te overwegen," zei hij, daaraan toevoegend dat hij niet kan zeggen wanneer daarover een besluit zal worden genomen. Hij kon ook niet zeggen of het geld pas zal worden betaald als het onder zoek dat de Amerikaanse marine naar het noodlottige -incident in stelt is afgerond. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington liet eerder weten dat het van Iran een comple te lijst wil met de namen en natio naliteiten van de inzittenden van het toestel. Het ministerie wil zich rechtstreeks wenden tot alle be trokken landen om spijt te betui gen over het voorval. Gehuld in alle denkbare geheim zinnigheid is gisteren een zes man sterk Amerikaans team begonnen met het onderzoek naar de toe dracht rond het neerhalen van de Iraanse Airbus door de Amerikaan se kruiser Vincennes. Het team zal onderzoeken hoe het mogelijk is geweest dat ondanks de aanwezig heid van hoogwaardig materieel de vergissing kon worden begaan het burgervliegtuig neer te halen. Het onderzoek wordt over twee weken afgesloten en in die tijd mogen geen mededelingen worden ge daan aan de media. De Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteren gezegd dat hij Iran geen excuses zou aan bieden na het neerschieten van een burgervliegtuig. Hij zei dat het nog te vroeg is om nu al te besluiten schadevergoe ding te betalen aan de families van de slachtoffers van de vliegramp. „Wacht maar tot we alle feiten ken nen". aldus Bush. Bush sprak met verslaggevers aan boord van zijn regeringsvlieg tuig, terwijl hij op weg was naar een verkiezingsbijeenkomst in Dallas. Gevraagd of excuses van de VS op zijn plaats zijn, zei hij: „Nee, maar we hebben gedaan wat we waarschijnlijk ook moesten doen: officeel onze spijt betuigen over het feit dat onschuldige levens ver loren zijn gegaan, maar excuses zou ik, gezien de feiten, niet aanbie den." Een pro-Iraanse groep in Liba non heeft gedreigd twee Ameri kaanse gijzelaars ter vergelding te doden. De „organisatie voor revo lutionaire gerechtigheid" (ORJ), dié de Amerikanen Edward Austin Tracy en Joseph James Cicipio vasthoudt, uitte haar dreigement in een getypte verklaring die werd af gegeven bij een westers persbu reau in Bayrut. Ter identificatie jvas een kopie van Tracy's pas poort bijgevoegd. Maatregelen Britse regering LONDEN (Rtr) - De Britse minister van volksgezondheid, Tony New ton, heeft gisteren in het parlement nieuwe maatregelen aangekondigd om seksueel misbruik van kinde ren tegen te gaan. De Britse rege ring heeft tot de maatregelen beslo ten na de publicatie van een juri disch rapport waarin artsen en so ciaal werkers in het noordelijke graafschap Cleveland ervan wor den beschuldigd overhaast te heb ben gereageerd toen zij afgelopen zomer 121 kinderen uit hun ouder lijk huis haalden. De kinderen werden aan de zorg van de plaatselijke autoriteiten toe vertrouwd, nadat twee artsen van het Middlesbrough General Hospi tal in Cleveland hadden vastge steld dat zij seksueel waren mis bruikt. Inmiddels zijn 98 kinderen weer naar huis teruggekeerd. In Groot-Brittannië is door deze zaak een nationaal debat over kin dermishandeling op gang geko men. Volgens deskundigen komt kindermishandeling steeds vaker voor. Uit het rapport blijkt dat in sommige gevallen inderdaad spra ke was van seksueel misbruik, Buitenland kort Hitte Italië, Joegoslavië en Grieken land zuchten onder een ware hitte golf. In Italië, liep het kwik giste ren op sommige plaatsen voor de tweede dag op tot 44 graden. In Pa lermo op Sicilië stierf een oudere man op het strand aan een hartaan val, terwijl in Bari een vrouw aan de hitte bezweek en dood in haar woning werd aangetroffen. Schildpadden De Turkse regering heeft een strook van enkele honderden kilo meters kust langs de Egeische Zee tot .speciale beschermingszone" verklaard ter bescherming van een met verdwijning bedreigd soort zeeschildpadden dat daar leeft. Al le bouw moet worden stopgezet. De dieren komen elke zomer eie ren leggen op het strand van Da- lyan, de enige plaats waar zij dat in het Middellandse Zee-gebied doen. Mandela Zuidafrikaanse artiesten en anti- apartheidsgroepen organiseren op 17 juli een tien uur durend concert om de 70e verjaardag van de gevan gen zwarte nationalistische leider Nelson Mandela te vieren. Ver wacht wordt dat 25.000 mensen het concert zullen bijwonen in het re creatiepark Fun Valley. Dit is gele gen buiten Soweto, de grootste Zuidafrikaanse zwarte woonstad, bij Johannesburg. Walvisvlees De Finse minister van milieu heeft 200 ton walvisvlees terugge stuurd naar IJsland. Volgens de minister is de commerciële exploi tatie van walvisvlees verboden op grond van een internationale con ventie. maar dat een groot aantal ouders ten onrechte beschuldigd werd. Volgens het rapport hadden de kin deren in alle gevallen het meest ge leden onder de abrupte verande ring in hun leven. Het ministerie van volksgezond heid zal nu een Bureau voor Kin derbescherming opzetten dat aan vragen van de lokale autoriteiten om kinderen bij pleegouders onder te brengen, moet onderzoeken. Het ministerie heeft richtlijnen ge stuurd naar artsen en verpleegsters in Groot-Brittannië. Volgens die richtlijnen moeten zij de diagnose van seksueel misbruik niet alleen baseren op een lichamelijk onder zoek, maar moeten zij ook „zorg vuldig luisteren naar wat kinderen te vertellen hebben en dat serieus nemen". In de zaak in Cleveland hielden veel kinderen vol niet mis bruikt te zijn. Ook wil de regering de opleiding van maatschappelijk werkers en medisch personeel ver beteren. Daarvoor is ruim 24 mil joen gulden uitgetrokken. Dubcek mag op reis PRAAG (Rtr) - De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, krijgt waar schijnlijk toestemming om, voor het eerst in bijna twintig jaar, naar het buitenland te gaan. Dit heeft de woordvoerder van de regering in Praag, Miroslav Pavel, gisteren be kendgemaakt. Volgens een voor malige partijcollega heeft Dubcek het verzoek ingediend naar Italië te mogen reizen om in september een eredoctoraat in de politieke weten schappen van de universiteit van Bologna in ontvangst tk kunnen nemen. Woordvoerder Pavel be vestigde dat de oud-partijleider een paspoort heeft aangevraagd. „Ik denk dat dit verzoek gehono reerd zal worden", zei hij. Bloedbad in Colombia een Vergissing" BOGOTA (IPS) - Een i lombiaanse terreurgroep heeft zich op macabare wijze aangediend. In een verklaring heeft het „Rood Fascistisch Leger" meegedeeld dat zeventien mensen afgelopen zon dag per abuis zijn vermoord. Het drama speelde zich af in de oostelij ke provincie La Meta. Een busje, dat met 18 personen onderweg was van het dorp Granada naar El Cas tillo, werd vanuit een hinderlaag beschoten. Alleen een achtjarig kind overleefde de aanslag en is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. In de verklaring, die in La Meta is verspreid, werd gezegd dat de ko gelregen bedoeld was voor de bur gemeester van El Castillo. Sal vador Mazo, die enkele uren later in een soortgelijk busje de plaats des onheils passeerde. Mazo is lid van de linkse partij Vaderlandse Unie (UP). De afgelopen twee jaar zijn honderden UP-leden ver moord door rechtse doodseska ders. De politie en journalisten ver moedden maandag al dat er sprake was van een vergissing. De burge meester van Granada, Henry Pa- checo, verklaarde dat geen van de 17 slachtoffers een strafblad had. FRAUDE - De Mexicaanse opposi tiepartijen hebben de regering er van beschuldigd bij de gisteren ge houden verkiezingen op grote schaal fraude te hebben gepleegd. Volgens de partijleiders stonden er op de kieslijsten namen van men sen die allang dood zijn. ADVERTENTIE BAYRUT (AP) - De belegerde aan hangers van PLO-leider Yasser Arafat in het tot ruïnes gereduceer de Palestijnse vluchtelingenkamp Bourj el-Barajneh bij de Libanese hoofdstad Bayrut onderhandelen met hun pro-Syrische belagers over ontruiming van het kamp. Voor de duur van de onderhande lingen, die worden gevoerd met Al gerijnse bemiddelaars, Syrische militairen en vertegenwoordigers van linkse Libanese milities, zijn de beschietingen door de pro-Syri sche volgelingen van kolonel Saeed Mousa (de groepering 'Fa- tah-opstand') gestaakt. Terwijl de onderhandelingen gisteren gaande waren, deden zich aan de rand van het kamp verschillende schermut- Aanhang van Arafat moet kamp verlaten selingen voor. Een woordvoerder van Fatah-opstand zei dat de man nen van Arafat het kamp alleen zul len mogen verlaten als zij al hun wapens inleveren. Hij zei dat zij dan waarschijnlijk zouden worden overgebracht naar PLO-bases in de buurt van de zuidelijke havenstad Sidon. De aanhangers van Arafat zijn ver in de minderheid bij de met artillerie, raketten en zware mortie ren bewapende manschappen van Mousa, die het kamp voortdurend hebben gebombardeerd. De neder laag in Bourj el-Barajneh, na de ontruiming van het kamp Chatilla op 27 juni, betekent dat voor Arafat nu de kansen verkeken zijn dat hij een nieuwe machtsbasis in de kam pen bij Bayrut kan opbouwen. Van de kampen zelf is weinig meer over. Tachtig procent van Bourj el- Barajneh is verwoest en van de oor spronkelijk 20.000 bewoners zijn er 17.000 naar elders gevlucht. De vol gelingen van Mousa werden in mei door de PLO de kampen uitge gooid, maar met Syrische hulp konden zij zich reorganiseren en de tegenaanval inzetten, die nu succes blijkt te hebben. RAWALPINDI (Rtr) - Een Pakis taanse rechtbank heeft vijf Pales- tijnen ter dood veroordeeld we gens kaping van een Amerikaans vliegtuig in september 1986, waar bij 22 mensen de dood vonden. De rechter Mohammad Zafar Babar verklaarde alle vijf Palestijnen Doodstraf voor vliegtuigkapers schuldig aan de kaping van de Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am, die met 390 mensen aan boord op het vliegveld van Karachi stond. Vier van de vijf werden gevangen genomen toen Pakistaanse com mando's het vliegtuig bestormden. Een vijfde man werd later gearres teerd. De kapers zullen in hoger be roep gaan. Eén van de kapers ver klaarde na afloop van het proces: „Als we vrijkomen, zullen we weer een Amerikaanse vliegtuig kapen. We zullen doorgaan met kapen tot dat ons land vrij is." Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vakmensen. Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,— tot 30.000,- Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn Tel 01720-22100 Openingstijden 8 30-12 30 uur - en 13 30-17 30 uur Zaterd 10 00-16 00 uur Vrijdag koopavond tot 21 00 uur PARAMARIBO De Surinaamse regering is er na de eerste onder handelingsronde met het Jungle commando van Ronnie Brunswijk niet in geslaagd een stap verder te komen op de weg naar vrede in oost-Suriname. Er liggen nu twee protocollen over 'stopzetting van de vijandelijkheden' en het 'instel len van controleposten op de nale ving van die stopzetting'. Die pro tocollen zijn door het Junglecom mando en de Surinaamse onder handelingsdelegatie ondertekend. door Marie-Annet van Grunsven En dan is er ook nog een 'aanhang sel', dat slechts geparafeerd is door de regeringsdelegatie. Daarin wordt een internationale vredes macht als noodzakelijke voorwaar de gesteld voor een wapenstil stand. Dat aanhangsel heeft voor grote verwarring gezorgd. Want toen pre sident Shankar de resultaten van de vredesbesprekingen bekend maakte, zei hij er niet bij dat de re gering hoegenaamd niets voelt voor het inschakelen van een inter nationale vredesmacht, omdat men zich wil houden aan de rege ringsverklaring, waarin Brunswijk „een Surinaams probleem" ge noemd wordt, dat door Surinamers opgelost moet worden. Als Shankar wat minder cryp tisch was geweest, had hij zich veel verbaal geweld' van vakbondslei ders en politieke tegenstanders kunnen besparen. Legerleider Bouterse opende de rij in een rede voering ter gelegenheid van het eenjarige bestaan van zijn NDP, al nam hij daarin een gematigd stand punt in over de vredesonderhande lingen. Bouterse moet dus al op de hoogte geweest zijn van de weige ring van de regering vreemde troe pen in te schakelen. Granmans Vakbondsleider en aanvoerder van de Surinaamse Partij van de Arbeid, Fred Derby, was dat een dag later niet. Hij ging hevig tekeer tegen een vredesmacht, „waar Su riname geen controle over heeft en die na verloop van tijd zijn eigen gang kan gaan". Weer een dag later verdacht de politieke leiding van de NDP de regering ervan een in ternationale vredesmacht in te zet ten „tegen het Nationaal Leger, dat zal weigeren zich tegen de bevol king te keren als deze in opstand komt tegen devaluatie en massa ontslagen van ambtenaren". Shankar maakte gisteren tijdens een persconferentie een eind aan de verwarring die hijzelf mede had gesticht: „Ook de regering zag niets in internationale interventie". De protocollen over „stopzetting van de vijandelijkheden" zijn in de ijskast gestopt. Getekend of niet door de officiële regeringsdelega tie. „Ik zou niet weten wie dat zou moeten controleren", zei Shankar. De regering laat het Junglecom mando nu even links liggen en gaat eerst praten met de granmans en kapiteins uit het binnenland, de traditionele stamhoofden. Dit is een marsroute die bij eerdere gele genheden al is voorgesteld door het Nationaal Leger. Ook de laatste re geringen „onder Bouterse" hebben geprobeerd het conflict te stoppen door de invloed van de granmans aan te wenden. Tot nu toe is dat niet gelukt. De granmans kunnen alleen maar beslissingen nemen over het houden van een grote volksverga dering (Grankrutu); iets wat maan den voorbereiding vergt. Probleem is ook dat twee van de vier gran mans hoogbejaard zijn en daardoor niet naar Paramaribo kunnen rei zen. En dan is er nog de vraag in hoeverre de stamhoofden een apart gesprek met Paramaribo niet zul len zien als 'verdeel en heers-poli tiek' indien het Junglecommando er niet bij betrokken wordt. Uit een verslag van de Utrechtse antropoloog Thoden van Velzen is bekend dat granman Gazon van de Auganers (waar Ronnie Brunswijk toe behoort) zich volstrekt afzijdig heeft gehouden van het conflict tussen het Junglecommando en de regering. Maar tegelijkertijd meldt Thoden van Velzen dat Brunswijk in het stamgebied van de Auganers geen feest of begrafenis overslaat, zodat zijn mvloed op de stamleden groot zal zijn. De regering loopt dus het risico geen stamhoofden maar afgevaardigden te ontmoeten, die uit beleefdheid overal ja op zullen zeggen, maar die niet bij machte zullen zijn Brunswijk te stoppen. Hoe langer het conflict duurt, hoe meer de Boslandcreolen de du pe worden. De situatie in de kam pen in Frans-Guyana is uitzicht loos geworden nu Brunswijk tot hun woordvoerder hebben benoemd en eisen dal Bou terse berecht wordt of uit Surina me vertrekt. Bouterse liet daarop prompt weten dat „mensen die de ze eis stellen nog heel lang in Frans-Guyana zullen blijven". Ook de toestand van de duizen den vrouwen en kinderen die, de gevechten ontvlucht, in Paramari bo terecht gekomen zijn, wordt steeds moeilijker. Zij huizen in overbevolkte woningen bij familie en velen hebben in aanbouw zijnde volkswoningbouwprojecten ge kraakt waar ze ieder moment uitge zet kunnen worden. Voor de over heid is een bijkomend probleem dat vluchtelingen die in de stad een baantje gevonden hebben, niet snel bereid zullen zijn terug te ke ren naar het primitieve binnen land. ven van een oplossing, zijn de Sara- magganers aan de bovenloop van de Surinamerivier. Van de gevech ten tussen Brunswijk en het leger is in dat gebied al geruime tijd niets Maar wel hapert nog steeds de bevoorrading, zijn de scholen gesloten en zijn overheids diensten nog niet naar het gebied teruggekeerd. Een spoedige oplossing is niet in zicht. VN-gedelegeerde voor vluchtelingenzaken Gordon Len nox heeft zich, na enige weken in Frans-Guyana en Paramaribo doorgebracht te hebben, hoofd schuddend uit de voeten gemaakt. Een medewerker van de Frans- Guyanese prefect, na 3000 pagina's literatuur gelezen te hebben over de verhouding stad-binnenland in Suriname: „De regering in Para maribo realiseert zich niet hoe diep dit conflict is en hoe moeilijk het is op te lossen. Voorlopig vindt men het wel blijkbaar wel makkelijk dat de mensen bij ons zitten".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5