WACHTEN ÜTUUftyjK, U KUNT WlËfVNMAANDJE In'89 nieuwe opzet prijs medicijnen Buitenlandse vrouwen trots op diploma bejaardenverzorgster Duizenden kinderen dupe van bezuiniging speciaal onderwijs 'Ze vroegen of ik niets beters kon krijgen dan een Arabier' S *1 Bezuinigingsoverleg in kabinet nog muurvast Dat blijkt uit een adviesaanvraag van de staatssecretaris aan de Zie kenfondsraad ZFR. Daarin gaat Dees uit van een systeem waarin geneesmiddelen met dezelfde wer- WD stelt vragen over uitspraken KEP-directeur DEN HAAG (GPD) - De WD-ka- merleden Wiebenga en Weisglas willen van de regering weten wat zij vindt van de dreigende uitspra ken van KEP-directeur Baard. Baard dreigde in een interview met de Haagsche Post blanco exempla ren van het oude (zwarte) paspoort model aan de Amsterdamse onder wereld toe te spelen, als de over heid het contract met KEP ver breekt. Beide WD'ers vragen zich af of de regering het wenselijk acht dat de Staat zaken doet met een onder nemer die dergelijke dreigementen uit. Bovendien bevorderen de uit spraken van Baard niet bepaald het vertrouwen van het publiek in het paspoortproject, zo menen de vragenstellers. In de schriftelijke vragen aan de ministers van bui tenlandse zaken en justitie wordt gevraagd om maatregelen. Interim-manager Van Dijk van KEP liet na de publicatie van het vraaggesprek met Baard al weten zich van diens uitlatingen te dis tantiëren. Van Dijk meende daar naast dat Baard niet met de pers had mogen spreken zonder zijn toestemming. Binnenland kort Gestikt in kuil Een 11-jarige Duitse jongen is dinsdag tijdens het spelen gestikt in een zelfgegraven kuil op het strand van Terschelling. Het li chaam werd pas gistermiddag na een uitgebreide zoekactie gevon den. Incest De politie van Bolsward heeft de afgelopen week drie mannen, een vader (51), diens zoon (21) en een andere man (39) opgepakt, die er van worden verdacht de afgelopen negen jaar ontucht te hebben ge pleegd met hun acht minderjarige kinderen van 9 tot 18 jaar. In ver band met de affaire zijn deze kinde ren inmiddels ondergebracht in opvangtehuizen. De incest-zaak kwam aan het licht tijdens een'on- derzoek naar 45 inbraken in en rond Bolsward. Ree gered Een 38-jarige man uit het Drent se Zwinderen heeft gisteren een ree drie keer uit het water gevist om het dier van de verdrinkings dood te redden. Na de eerste red dingspogingen sprong het beest steeds terug in de Hoogeveense Vaart. Om te voorkomen dat het diertje ook voor de vierde keer het water zou opzoeken heeft de man hem opgesloten in een veewagen tje en in het nabij gelegen Staats bos weer losgelaten. Nieuw wegdek Rijkswaterstaat moet een deel van de nog geen twee jaar oude rijksweg 28 tussen Zeist en Am- sersfoort van een nieuw wegdek voorzien. De weg is vanaf maandag afgesloten. Het betonnen wegdek veroorzaakt meer lawaai dan was voorzien. Vooral de inwoners van Soesterberg hebben veel klachten. Neergeschoten Een 57-jarige man heeft de afge lopen nacht zijn 32-jarige schoon zoon doodgeschoten in een tuin huisje van het volkstuinenpark De Bretten in Amsterdam. Volgens de politie is het drama het gevolg van een uit de hand gelopen familieru zie. De dader, zijn vrouw en het slachtoffer kregen woorden met el kaar. Op een gegeven moment trok de man zijn pistool en schoot. Kamperen Boeren mogen met ingang van volgend jaar maximaal tien kam- peereenheden (tenten, caravans, campers) gedurende het hele sei zoen toelaten op het erf. Boeren die meer dan tien kampeereenheden willen, moeten voldoen aan eisen die ook aan officiële campings wor den gesteld. king in groepen worden ingedeeld. Die indeling vindt plaats op basis van een lijst die door de raad is sa mengesteld. Per groep geneesmid delen wordt een maximumprijs vastgesteld. In de praktijk zal straks een zie kenfondsverzekerde, wanneer een gewenst geneesmiddel duurder is dan de maximumprijs die het zie kenfonds vergoedt, de extra kosten uit eigen zak moeten betalen. De maximale eigen bijdrage is 125 gul den per jaar. Dees hoopt dat de uitgaven aan geneesmiddelen op die manier met twintig procent zullen dalen. De kosten voor geneesmiddelen, die afgelopen jaar 2,2 miljard gulden bedroegen, zouden bij ongewijzigd beleid in 1990 tot een bedrag van 3,2 miljard gulden zijn gestegen. Met het ijkprijzensysteem depkt de staatssecretaris de uitgaven in 1990 te beperken tot 2,6-miljard gulden. Overigens moet de medische we reld in het algemeen niet veel van het nieuwe systeem hebben. Het geeft (nog) meer rompslomp en er zijn ook twijfels over de werkelijke besparingen, zo is de redenering van bijvoorbeeld de ziekenfond- Ultimatum Onderbaiiken ONDERBANKEN (ANP) - Staats secretaris Van Hou welingen (de fensie) heeft de gemeenteraad van het Limburgse Onderbanken een ultimatum gesteld om vóór 15 sep tember akkoord te gaan met de door hem aangeboden schadever goeding van 1 miljoen gulden voor de hinder van de militaire vliegba sis Teveren. Gebeurt dit niet, dan zal een ge deelte van de Schinveldse Bossen dat gekapt moet worden in ver band met veilige af- en aanvlieg routes voor de Awacs-toestellen, toch als militair gebied worden be stemd. Bovendien vervalt dan de schadevergoeding. De gemeenteraad van Onderban ken heeft tot nu toe geweigerd de overeenkomst te aanvaarden. Vol gens een gemeentewoordvoerder bestaat er goede hoop dat de raad het voorstel dit keer wel zal aan vaarden. UTRECHT "Hij is waarschijn lijk in. handen van de geheime dienst. En dan kunnen ze alles doen wat ze willen". Trees Koster man klinkt wanhopig. Afgelopen zaterdag werden haar man Ali Zbeidat en een Palestijnse vriend in Israël bij een wegversperring ge arresteerd. De aangezochte advo caten hebben met beiden nog geen contact kunnen leggen. door Louis Engelman Het Nederlands Palestina Komi- tee, waarvan Trees Kosterman be stuurslid is, heeft laten weten zich ernstig zorgen te maken over de si tuatie van Zbeidat. Het comité roept alle mensenrechtenorganisa ties in Nederland op bij de Israëli sche autoriteiten te protesteren. Ali Zbeidat, die sinds een paar jaar in Utrecht woont, was enkele weken geleden op familiebezoek gegaan bij zijn ouders in Arrabeh (Galilea). Trees Kosterman reisde hem vorige week achterna met hun dochtertje van anderhalf. Afgelopen zaterdag gingen zij met hun kind een dagje uit naar Jenin. Zij deden dat in het busje van een in Israël woonachtig Pales tijns bevriend echtpaar. "Gewoon wat mensen bezoeken en winke len", zegtTreeë. Tien kilometer ten zuiden van Afula werd het door de vriend be stuurde busje zaterdagmorgen bij een wegversperring tot stoppen ge dwongen. "Er stonden militairen, enkele politiemensen en verschei dene mannen in burger met gewe ren bij", vertelt Trees Kosterman. De auto werd doorzocht. Daarbij kwamen naast een blik motorolie twee pakken stencils met Arabi sche teksten tevoorschijn. AMSTERDAM (ANP) - Ze hebben er hard voor moeten werken, maar gisteren was het dan toch zover: dertien Marokkaanse, Turkse en enkele Surinaamse meisjes en vrouwen die twee jaar lang de spe ciaal op hen gerichte cursus bejaar denverzorgster volgden, kregen in Amsterdam het felbegeerde diplo ma in handen. Ze waren daarmee de eerste groep in het land die een dergelijk project met goed gevolg hebben afgerond. Het project is een initiatief van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in de hoofdstad in samen werking met de Opleiding Verzor gende Dienstverlenende Beroepen (OVBD). Voor sommige van de verzorg sters betekent het halen van het di ploma het begin van zelfstandig heid: een baan en een salaris. Voor anderen is het de eerste stap op weg naar 'verder leren' voor bij voorbeeld verpleegkundige. Voor allen betekent het in ieder geval een triomf. "We hebben bewezen dat hoewel we uit een andere cul tuur komen, wij toch net zo goed dit soort werk kunnen doen als an- DEN HAAG (GPD) - Ruim 3000 kinderen met leermoeilijkheden zijn de dupe van de bezuinigingen op het speciaal onderwijs. Voor de ze kinderen is in het nieuwe schooljaar geen plaats op bijvoor beeld een lom- of mok-school. Zij zijn op een wachtlijst geplaatst en moeten tot zij aan de beurt zijn naar de basisschool. Daar krijgen zij doorgaans niet de speciale aan dacht die zij nodig hebben. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) kondigde vorige week tegen de zin van de voltallige Twee de Kamer een bevriezing aan van het aantal leerkrachten in het spe- De militairen zeiden dat de mo torolie kon worden gebruikt voor het aansteken van bosbranden. De Palestijnse ondergrondse had daartoe enige tijd geleden opgeroe pen. Maar vermoedelijk waren de militairen meer geïnteresseerd in de pamfletten. Trees: "Ik heb geen flauw idee wat er op stond. De sten- rils lagen onder zitting van de be stuurder diep verborgen in de auto. Ook de vrouw van onze vriend wist er niets van. De pakken waren voor ieder van ons een volslagen verras sing". De gebeurtenissen volgden el kaar vervolgens in hoog tempo op. De twee mannen werden uit de au to gehaald, geboeid, getrapt en ge slagen. Trees: "Achterafhebben de militairen gezegd dat mijn man zich zou hebben verzet, maar daar is niets van waar. Voordat hij het wist lag hij al op de grond met zes man bovenop hem. Hij had geen tijd om zich ook maar te verwe- Het gehele gezelschap werd ver volgens naar het politiebureau in Afula gebracht. Daar zag Trees hoe agenten Ali een kamer binnenduw den en op de grond gooiden, waar na drie of vier mannen op hem be gonnen in te slaan. Een tijdje later verschenen enkele agenten in bur ger. Van de Sinbeit (binnenlandse veiligheidsdienst), veronderstelt Trees Kosterman. Het verhoor nam enkele uren in beslag. Tegen zes uur werd Ali naar bui ten gebracht. Hij had een diepe snee van zijn oor tot in z'n nek. Sa men met zijn Palestijnse vriend werd hij afgevoerd naar de Sjala- mi-gevangenis bij Haifa. "Zondag heb ik hem buiten de rechtbank nog heel even kunnen deren. En dat geeft een prima ge voel", vertelt de 21-jarige Malika. Studie-begeleidster T. Germers is het daar mee eens: "Het verzor gingsaspect spreekt hen aan en ook in de praktijk bleken ze het vak snel op te pikken". Ze heeft er dan ook goede hoop op dat alle Turkse en Marokkaanse vrouwen die het diploma nu hebben gehaald in de toekomst ook een baan zullen vin den. De vrouwen hadden voordat ze begonnen geen goede vooroplei ding of beheersten het Nederlands niet goed genoeg om de gewone opleiding tot bejaardenverzorgster te volgen. Problemen Desondanks was het volgens ciaal onderwijs. Op die manier wil zij de grote toevloed van kinderen naar deze onderwijssoort dit jaar afremmen en binnen het budget blijven. Het speciaal onderwijs kan daar door niet meer alle kinderen die wegens ernstige leermoeilijkheden naar dit type onderwijs zijn door verwezen, opvangen. Lom- en mok-scholen moeten kinderen af wijzen en op de wachtlijst plaatsen. De basisscholen krijgen het in het nieuwe schooljaar daarmee extra moeilijk. Die moeten nu kinderen opvangen, die eigenlijk in het spe ciaal onderwijs thuishoren. spreken", vertelt Trees. "Hij was aan één kant doof en had erge hoofdpijn". Toen zij de autoriteiten om een dokter vroeg, kreeg ze als antwoord dat de gevangenisarts Ali zou bezoeken. Met zijn advocaat, Waqim Wa- qim, heeft Ali tot nu toe geen con tact kunnen krijgen. Ook de advo caat van de ingeschakelde Civil Rights Association werd niet bij hem toegelaten. Ook de Neder landse ambassade zal weinig voor Ali kunnen doen, vreest Trees Kos terman. "Ze hebben beloofd dat ze met het Hoog Gerechtshof in Jeru zalem zullen bellen, maar zelf zei den ze al nul op request te verwach ten omdat Ali een Israëlisch pas poort heeft. We zijn wel getrouwd, maar hij is geen Nederlands staats burger". Op welke aanklacht Ali en zijn vriend worden vastgehouden, weet Trees Kosterman niet precies. "Erg duidelijk is dat niet. Het gaat om die pamfletten, het blik motorolie en de beschuldiging dat Ali politie mannen zou hebben geslagen, wat pertinent niet waar is". Ze zegt geschrokken te zijn van de manier waarop de Israëlische politie tekeer ging. "Ze schreeuw den mij in het Hebreeuws ook van alles toe. Mijn vriendin vertelde la ter dat ze riepen dat ik een hond was die terug moest gaan naar Duitsland en of ik niks beters had kunnen krijgen dan een Arabier". Het incident bewijst volgens Trees Kosterman hoe de Israëli sche autoriteiten met eigen Arabi sche staatsburgers omgaan. "Wat er met ons is gebeurd is maar mimi- maal vergeleken met wat er hier al lemaal plaats vindt. Maar ik ben er niettemin door geschokt. Het is echt te gek wat er hier allemaal kan, dat heb ik van m'n leven nog nooit meegemaakt". Germers niet eenvoudig om vol doende gegadigden voor het pro ject te vinden. Het beroep bejaar denverzorgster is in Turkije en Marokko nagenoeg onbekend, om dat oude mensen thuis worden op gevangen en verzorgd. "De vrou wen dachten dat een bejaardenver zorgster een soort veredelde huis houdster is". Een van de deelneem sters: "Het leek me eerst vies werk. Dat is dus helemaal niet zo, maar veel vriendinnen denken het nog steeds. Die worden dan nog liever schoonmaakster". Tijdens de cursus staken volgens Germers ook nogal wat cultuurpro blemen de kop op. Zo hadden de Turkse en Marokkaanse vrouwen in het begin grote problemen met Volgens deskundigen zijn er 3200 leerlingen de dupe van de be zuinigingen op het speciaal onder wijs. "Schrijnend aan dit beleid is dat kinderen met leerproblemen niet die hulp krijgen waarop ze recht hebben", aldus prof. J. Du- mont, hoogleraar orthopedagogiek in Nijmegen. "Het beleid van het ministerie op dit punt is een schan de. Je kunt de groei of de ontwik keling van het speciaal onderwijs niet verbieden, zoals nu is ge beurd". "Kinderen met leermoeilijkhe den gaan nu op de basisschool zit ten wachten tot ze worden toegela ten op het speciaal onderwijs. Dat betekent dat in het gewone onder wijs de leerkrachten, die toch al overbelast zijn, ook nog eens met dit probleem krijgen te maken". Prof. Dumont heeft geen ver trouwen in het voorstel van de be windslieden van onderwijs dat er op de basisscholen extra zorg en opvang voor deze kinderen komt. "De staatssecretaris onderschat de problemen van deze kinderen ern stig en zij overschat ook ernstig wat de leerkrachten op dit moment er nog allemaal bij moeten doen om dit op te lossen". het draaien van avonddiensten en het feit dat ze mannen moesten wassen. "En wat dacht je van het aanraken van varkensvlees, dat was ook helemaal niet eenvoudig. En als de vrouwen er dan zelf een beetje aan gewend waren, was er vaak nog de familie die het moei lijk had met dit soort zaken. Maar door het projectsgewijs aan te pak ken en voor een goede opvang te zorgen hebben we in de loop der tijd dit soort problemen overwon nen", aldus Germers. Andere moeilijkheden waar de meisjes vooral aan het begin van de opleiding op stuitten waren de op merkingen van de bejaarden. "Die dachten dat we schoonmaakperso neel waren". DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet slaagt er vermoedelijk niet in nog voor het weekeinde een beslis sing nemen over de extra bezuini gingen die minister Ruding (finan ciën) voor 1989 heeft voorgesteld. De bewindsman wil op de begro ting voor volgend jaar 500 miljoen gulden bezuinigen, bovenop de 1,3 miljard gulden waarover dit voor jaar al overeenstemming werd be reikt. Een aantal ministers voelt echter niets voor nieuwe aanslagen op hun budget. Volgens Ruding ontstaat er een gat door tegenvallende uitgaven aan de EG en sociale zekerheid (tragere daling werkloosheid). Bo vendien geven de diverse ministe ries dit jaar ongeveer 100 miljoen gulden meer uit dan zij mochten en moet er nog 50 miljoen gulden van de reeds voor 1989 afgesproken be zuinigingen worden 'ingevuld'. Dit staat dan nog los van de 250 Bankmedewerker ontkent seksueel misbruik cliënte AMSTERDAM (ANP) - Een kre dietadviseur van de Fmata-bank ontkent ten stelligste seksueel mis bruik te hebben gemaakt van een cliënte in ruil voor een soepelere af lossingsregeling voor een lening. Hij zegt de indruk te hebben dat de vrouw met dit verhaal op een goed kope manier van een rest-schuld van ruim 20.000 gulden probeert af te komen. Hij overweegt op zijn beurt een aanklacht wegens laster tegen de vrouw in te dienen. De advocaat van de bank mr. J. van der Have maakte dit gisteren bekend tijdens de twee kort gedin gen die bij de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. G. Bodewes, werden gevoerd. Het ene kort geding gaat over de eis van de bank aan de betreffende cliënte om het restant van de schuld - die al twee jaar open staat - te voldoen en de weigering van de vrouw dit te betalen. De tweede rechtszaak is aangespannen door de vrouw die een schadevergoeding van 100.000 gulden eist van de bank, omdat de bankmedewerker seksueel mis bruik van haar heeft gemaakt. Tijdens de behandeling van de twee gedingen bleek dat partijen het op alle fronten met elkaar eens zijn, behalve over de reden waarom de vrouw zegt in gebreke te zijn ge bleven: de seksuele handelingen door de bankmedewerker. Volgens mr. Van der Have heeft de man - die 35 jaar bij de bank heeft gewerkt - herhaaldelijk ver klaard onschuldig te zijn. Hij is ook zeker bereid het getuigenverhoor te ondergaan, meent mr. van der Have. Uitspraak donderdag 21 juli. Door hun warmte en beleefdheid waren de buitenlandse bejaarden verzorgsters al snel zeer geliefd, al dus de studiebegeleidster. Al moesten ze zelf wel oppassen niet tè zorgzaam te zijn. Een van de vrouwen: "Uit respect voor oude mensen zijn wij geneigd alles voor hen te doen. Dat is echter niet de bedoeling, je moet ze zoveel moge lijk stimuleren en dat was wel eens moeilijk". Ook met collega's liep het wel eens stroef door cultuurverschil len. De allergroootste hindernissen echter moesten sommige deel neemsters aan het project thuis ne men. Vaders, echtgenotes en broers hadden meestal niet veel vertrouwen in het werkende vrou welijke gezinslid. "Als ik huiswerk zat te maken en mijn kind huilde, zei mijn vader: zorg toch voor je kind. dat diploma haal je toch nooit", vertelt de 24-jarige Hatice. Nu is ze echter dolblij dat ze heeft doorgezet. "Ik ben zelfstandig en daar ben ik ontzettend trots op". Binnenkort zullen soortgelijke projecten in Utrecht en Rotterdam worden afgesloten. miljoen gulden die minister Deet- man (onderwijs) moet inleveren op de uitgaven aan studiebeurzen. De bezuiniging op de studiefinancie ring vormt een van de grootste knelpunten in het overleg dat het kabinet deze week voert over de begroting voor volgend jaar. Door dat een kamermeerderheid Deet- mans plan afwees om de aanvul lende beurs te schrappen, zit hij op gezadeld met een 'gat' van circa 250 miljoen. Andere ministers zijn niet bereid mee te helpen dat gat te dichten. Deetman overweegt nu de stu diefinanciering voortaan beperken tot studenten onder de 27 jaar, als onderdeel van een pakket bezuini gingsmaatregelen. De minister overweegt tevens in het vervolg geen studiebeurzen meer te ver strekken aan studenten in het voortgezet onderwijs. De studiefi nanciering wordt daardoor be perkt tot studenten aan het be roepsonderwijs en de universitei ten. In kringen rond het kabinet wordt niet verwacht dat er vóór het weekeinde spijkers met koppen worden geslagen. Premier Lub bers geeft de voorkeur aan een to tale afronding voordat hij met mi nister Van den Broek naar Israël reist (17 juli). Niet uitgesloten wordt echter dat de discussie naar augustus worden verschoven, als het kabinet zich over het dekkings plan (de inkomstenkant van de be groting) buigt. Burengerucht net zo erg als criminaliteit DELFT (GPD) - Twee van de drie Nederlanders heeft regelmatig overlast van buren. Of het nu gaat om drillende boren, kraaiende hanen, piano-gepingel of feestjes: al dit lawaai valt onder burenhin- der. De overlast van buren vinden de mensen net zo erg als criminali teit in de wijk. Voorlichtingsfunctionaris Jan Kramer van de Nederlandse Stich ting Geluidhinder (NSG) kreeg dit jaar 1202 klachten over geluidshin der waarvan 750 gingen over bu rengerucht. Rumoerige buren zijn meer dan eens een reden om te ver huizen. Ook de politie moet er vaak aan te pas komen: vorig jaar is 70.000 keer ingegrepen wegens ge luidsoverlast. De stichting heeft een folder uit gebracht met tips: een vriendelijk gesprek bij een kopje koffie is ver uit de beste oplossing bij burenhin- der, omdat veel lawaaioverlast voortkomt uit onbegrip en onwe tendheid. In veel huurcontracten zijn regels opgenomen om burenla- waai te voorkomen. Veef mensen zijn hiervan niet op de hoogte. ADVERTENTIE C i r.\ i fe® V CiJ. =rq<g«LANDSE STAATSLOTERIJ I Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn t zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ eer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje Eigen bijdrage maximaal 125 gulden DEN HAAG (GPD/ANP) Staatssecretaris Dees (volks gezondheid) wil het zogenoemde ijkprijzensysteem per 1 januari van het komend jaar invoeren. Volgens dat sys- leem moeten ziekenfondsverzekerden tot maximaal 125 gulden bijdragen als een geneesmiddel duurder is dan het maximumbedrag dat het ziekenfonds wil vergoeden. De medicijnknaak - de eigen bijdrage van 2,50 gulden - zal ver dwijnen. NIEUW HUIS VAN BEWARING 1 i m 1 y%||P| fijü r* 1 r j 9' ~- AMERSFOORT (ANP) - Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) werpt een blik uit het getraliede raam van de sportzaal in het gisteren geopende huis van bewaring Op den Berg in Amersfoort. In deze voormalige rijksin richting voor jongens kunnen nu 110 lichtgestraf ten worden ondergebracht. Tijdens de opening werd ook een con tract getekend voor de aanschaf van 226 zogenaamde containercellen. Van deze noodcellen komen er 80 te staan in Veenhuizen. 66 in Breda en nog eens 80 op de binnenplaats van Op den Berg in Amersfoort. «foto ANPt Palestijnse echtgenoot Nederlandse vrouw vast in Israëlische cel:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3