LEIDSCH DAGBLAD Vrees voor 160 doden BRISTOL Computer ministerie op tilt door prostituee-spelletje Fokker verkoopt twaalf F-100's aan bedrijf VS Vuurzee op olieplatform bij Schotland Bonden verontwaardigd over ongemakkenregeling Rijnland vindt atrazin in oppervlaktewater WIE OP DE HOOGTE WIL BLIJVEN, MOET DE BON HIERONDER MAAR EENS GOED BEKIJKEN. DAN VOLGT HET NIEUWS VANZELF. UUNUtHUAb I JULI I ytiB OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38669 DEN HAAG (GPD) - Het mi nisterie van landbouw en visse rij heeft zijn ambtenaren ge waarschuwd tegen het gebruik van illegale kopieën van com puterspelletjes. De waarschu wing staat in het personeels blad 'Met Name', naar aanlei ding van een zogenaamd com putervirus dat het computer bestand van enkele afdelingen heeft aangetast. Vogens een woordvoerder van het ministerie gebruikt een aantal ambtenaren de lunch pauze om computerspelletjes te spelen. Op het ministerie circuleerden ook illegale ko pieën van het spelletje'Leisure suit Larry', een avonturenspel- letje waarbij Larry allerlei hindemissen moet overwinnen om uiteindelijk een prostituée te kunnen bezoeken. Het ministerie houdt er reke ning mee dat het gekraakte en illegaal gekopieerde spelle tjesprogramma besmet was met een computervirus dat toe slaat, zodra Larry zijn doel heeft bereikt. Een aantal amb tenaren moest ervaren hoe suc ces bij dit spelletje werd afge straft. doordat werk uit het ge heugen van de personal compu ter verdween, zoek raakte of de computer zelf opdrachten be gon te weigeren. Volgens de woordvoerder van Landbouw Is de schade be perkt gebleven, omdat slechts enkele mensen met hun perso na! computer rechtstreeks in verbinding staan met het cen trale geheugen van het minis terie. AMSTERDAM (GPD) - De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Braniff heeft twaalf Fokker-100's besteld. Met de order is een bedrag van ongeveer een miljard gulden gemoeid. Fokker is nog in onder handeling met de Canadese maat schappij Wardair over een order voor zestien vliegtuigen. De order van Braniff lijkt de defi nitieve doorbraak van Fokker op de belangrijke Amerikaanse markt. Tot nu toe slaagde Fokker erin slechts één Amerikaanse luchtvaartmaatschappij voor het nieuwe tweemotorige straalvlieg tuig te interesseren. US Air bestel de twintig Fokker 100's en nam een optie op nog eens twintig vliegtui gen. Daarna werd het stil rond de Fokker 100 in Amerika. Alleen de leasemaatschappij ILFC slaagde erin vier F-100's onder te brengen bij de luchtvaartmaatschappij In- ter Canadian. Omdat Fokker al 87 orders en 91 opties voor de Fokker 100 heeft we ten te boeken, is er de eerste twee jaar geen ruimte om de toestellen van Braniff te bouwen. Daarom is afgesproken dat de leasemaat schappij GPA Fokker 100 Ltd., waarin Fokker voor 25 procent deelneemt, twaalf van de door haar bestelde veertig F-100's aan Braniff zal verkopen. Of de leasemaat schappij later haar order weer tot veertig zal aanvullen is niet be kend. ABERDEEN (GPD) Er worden nog vele tientallen mensen vermist op de Noordzee voor de kust van Schotland, waar op het boorplatform Piper Alpha van de Amerikaanse maat schappij Occidental zich gisteravond een ernstige ontploffing heeft voorge daan. Tegen het middaguur waren 73 van de 232 aanwe zigen op het platform gered, van wie de meesten met ern stige brandwonden. Na de ramp kwam vanmorgen de grootste reddingsoperatie ooit op de Noordzee gehouden op gang. Er namen Amerikaanse, Britse en Ne derlandse NAVO-boten, vissersbo ten en andere vaartuigen die zich in de buurt ophielden, aan deel. Heli kopters onderhielden een lucht brug naar Aberdeen voor de ge wonden. Door de explosie, die zich gister avond rond half elf voordeed, is het booreiland in twee enorm branden de stukken gescheurd. De ontstane vuurzee was tot op 90 kilometer in de omtrek te zien. De vlammen schoten na de explosie honderd meter de lucht in boven het boor platform. De ramp verraste de 232 koppen tellende bemanning volledig. Het platform ligt op zo'n 160 kilometer ten oosten van de plaats Wiek, aan de Schotse noordoostelijke kust. Door de enorme hitte en rookont wikkeling die na de explosie ont stonden en de duisternis werden de reddingswerkzaamheden van nacht ernstig bemoeilijkt. De eerste hulp werd geboden door het vaste bevoorradingsschip van de Piper Alpha en de Tharos, een drijvend booreiland dat on middellijk zijn omvangrijke brand- bluscapaciteit inschakelde. In de Leidse Stadspost en Pakketdienst zijn failliet LEIDEN - De Leidse Stadspost en Pakketdiensten Zuid-Holland zijn failliet. De beide bedrijven, ei gendom van de Oegstgeestenaar J.R. Ferwerda en gevestigd aan de Nieuwe Rijn in Leiden, zijn vorige week failliet verklaard. Mr. J.G. Hinnen uit Leiden is benoemd tot curator. Hij kon over het faillisse ment niets vertellen omdat hij juist van vakantie is teruggekeerd. De Leidse Stadspost is, net als vele soortgelijke bedrijven, opge richt in 1983 toen tijdens een lang durige staking van PTT-personeel bedrijven hun heil zochten op de particuliere markt voor wat betreft hun postbezorging. Het gaat om twee kleine organi saties waarbij vooral veel partti mers zich bezighouden met post bezorging. Eigenaar Ferwerda deelde mee, dat de stadspost acti viteiten worden voortgezet. Er is een nieuw bedrijf opgericht met de naam Post- en Pakketdienst Zuid- Hólland, dat vanuit hetzelfde pand aan de Nieuwe Rijn werkt. Zon en enkele bui Perioden met zon en nog een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13 middagtempcratuur ongeveer 20 graden. Matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera- turen oplopend naar ongeveer 25 gra den. Vrijdag 8 juli zon op: 05.30 uur. zon onder: 22.00 uur; maan op: 01.11 uur, maan onder: 17.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.18 en 23.46 uur; laag water; 06.37 en 19.21 uur. Direct na het uitbreken van de brand kwam een grootscheepse reddingsoperatie op gang. Met helikopers werden gewonden in veiligheid gebracht. (foto epa> loop van de ochtend werden spe cialisten in het behandelen van zware brandwonden overgevlogen naar de Tharos, waar een hospitaal met operatiezaaltje werd ingericht om de gewonden zo snel mogelijk te kunnen behandelen. Woordvoerders van Occidental Petroleum in Aberdeen en Londen konden niet zeggen of er Nederlan ders aan boord van het platform waren. Het wordt niet waarschijn lijk geacht, omdat de Britten de voorkeur geven aan personeel van eigen bodem. Bovendien werkt Oc cidental vrijwel niet met Nederlan ders. Eén van de overlevenden sprak van een vlammenhel. Hij beschreef het platform als een smeulende puinhoop: "Het was een complete veldslag om naar de uitgangen te komen". Vele bemanningsleden sprongen in het water. Of zij dat overleven is maar de vraag gezien de temperatuur van het wafer die rond de tien graden boven nul ligt. Het boorplatform torent tiental len meters boven de zee uit. Nog onbekend is of er op de Piper Alpha zogeheten 'droge pakken' (drysuits) aanwezig waren om in het koude zeewater te overleven. De meeste oliemaatschappijen vin den de aanschaf daarvan een te grote investering. Een dergelijk pak kost zo'n 2000 gulden. De over levenden die vanmorgen in Aber deen aankwamen verkeerden vrij wel allen in een shock-toestand en waren gewikkeld in aluminiumde- kens ter bescherming tegen de kou. Volgens een zegsman van de Schotse kustwacht is het nog te vroeg om te kunnen vaststellen wat de oorzaak van de ramp is geweest. In de eerste berichten was sprake van een ontplofte gascylinder. Voorgaande rampen met olieplat forms hadden vrijwel altijd te ma ken met de slechte weersomstan digheden. Dat was gisteravond bij de Piper Alpha echter niet het ge val. Occidental is één van grootste maatschappijen met olieboorplat forms in de Noordzee. Een woordvoerder van de Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds noemde de ramp met de Piper Alpha waarschijnlijk de ernstigste die zich tot nu toe op dit terrein heeft voorgedaan. Uit voorzorg heeft Occidental Petroleum twee andere oliebooreilanden in het ge bied gesloten. Doodstraf geëist ANKARA (AFP) - De aanklager in het proces in het Turkse Istanbul tegen 88 leden van de verboden, ui terst linkse beweging Dev Sol, heeft tegen allen de doodstraf ge vorderd wegens deelneming aan daden van terrorisme om een marxistisch-leninistische staat te stichten. Tegen 61 andere beklaag den eiste de aanklager levenslange gevangenisstraf en tegen nog 31 an deren gevangenisstraffen van 5 tot 24 jaar. Het proces in Istanbul be gon zeven jaar geleden. VANDAAG 22 PAGINA'S Nederlanders nog steeds op kop in Tour EVREUX (GPD) Bijna op nieuw een compleet Neder landse dag in de Tour de France gisteren. Frans Maassen van de ploeg-Raas ruim 100 kilometer mede in de aanval, Teun van Vliet als een gele grootvorst in de gele én de combinatietrui, Erik Breukink blijvend in het wit en Steven Rooks op een paar centimeter na ritwinnaar. Rooks heeft geen geluk dit seizoen. In de voorjaarsklas siekers greep hij er al meer dan eens net naast en op de finish- helling van Evreux was het op nieuw een 'poedel' voor de flegmatieke Noordhollander. Hij reageerde net iets te laat op een uitval van de Portugees Da Silva en de Fransman Abadie. Rooks dacht nog dat hij win- van de aankomstrechters wees de finishfilm uit dat hij geen gelijk had. Da Silva werd ge kroond. Op een paar meter van Rooks pronkte het Limburgse talent van Jan Raas, Frans Maassen, trots met de rode trui. Zijn vlucht-met-drie was dan wel drie kilometer voor de streep tot staan gebracht, Maassen hield aan de drievoudige winst in de catch-sprints onderweg de rode trui over. Teun van Vliet heeft vandaag Teun van Vliet heeft ook van daag nog genoten van zijn gele trui. De renner uit de ploeg van Post voorspelt dat hij morgen na de tijdrit afstand moet doen van het tricot. (foto anp) zijn derde gele dag beleefd. "Toch wel lekker zo, die kleur". Van Vliet bekeek de dag vanachter een eveneens gele zonnebril. "Ze hebben die din gen in alle kleuren, dus waar om zou ik niet een beetje om mijn totale outfit denken". Of hij nog aspiraties koestert met de tijdrit van morgen in het vooruitzicht? "Dat dacht ik niet. Ik ben niet zo'n rouleur. Ik zou toch wel minstens een mi nuut of vijf moeten hebben om mannen als Breukink en Van- deraerden over 52 km voor te blijven. En wat heb ik nu? Rond de twintig seconden". PAGINA 15: Meer iver de Tour met onder meer en interview met renner num- ner 144, de Portugese etappe- r Da Silva I nylon klitteband sport/vrijetijdsschoen 1 met suède versterkt. 2-kl. zool. Blauw I en grijs. Mt. 35-45 Adviespr. 29.95 Politiepersoneel moet van kabinet inleveren DEN HAAG (GPD) De politie bonden zijn verontwaardigd over de nieuwe ongemakkenregeling, die de ministers Van Dijk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justitie) het politiepersoneel heb ben opgelegd. De bonden ACP en NPB beraden zich over eventuele acties. De beide ministers schreven de politiebonden gisteren dat zij vasthouden aan een eind mei be reikt compromis, dat door de ach terban van de bonden toen al werd afgewezen. De nieuwe zogenaamde inconve- niëntenregeling gaat 320 miljoen gulden kosten. De politiebonden willen dat de bewindslieden daar ongeveer 15 miljoen gulden bijleg gen om de nadelige effecten van de regeling op te vangen. De beide mi nisters weigeren aan dat verzoek tegemoet te komen, zo blijkt uit de brief aan de bonden. De achterban van de bonden wees de regeling, die in januari van het komend jaar ingaat, af omdat een deel van het personeel te fors in inkomen achteruit zou gaan. Voor al het personeel dat weinig of geen overwerk verricht, zou in loon ach teruit gaan. De ministers wijzen een verdere Duikboten en F-16's tegen helikopters ingeruild DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) wil dat de mari ne en de luchtmacht meebetalen aan de aanschaf van anti-tankheli kopters. Hij overweegt de bouw van twee Walrus-onderzeeërs uit te stellen en de achttien neergestorte F-16 gevechtsvliegtuigen niet te vervangen. De marine en de lucht macht zijn verontwaardigd dat zij nu moeten inleveren om middelen vrij te maken voor de financiering van helikopters (kosten ongeveer 1,5 miljard) voor de landmacht. Het is niet eerder voorgekomen dat uit de begroting van het ene krijgsmachtonderdeel geld wordt overgeheveld naar een ander on derdeel. Van Eekelen heeft geld nodig om nog dit jaar een beslissing te kun nen nemen over de bestelling van anti-tankhelikopters. De stijging van zijn begroting is maar onge veer één procent, tegen drie pro cent vroeger. De regering en de meerderheid in de Tweede Kamer vinden dat, als er keuzen moeten worden gemaakt, anti-tankheli- kopters belangrijker zijn dan on derzeeërs en gevechtsvliegtuigen. Aidspatiënt wil alsnog gijzeling Jenny Goeree DEN HAAG (ANP) - De Amster damse aidspatiënt F.J. van Zijl heeft zijn advocaat "de uitdrukke lijke opdracht" verleend alsnog de gijzeling voor te bereiden van me vrouw Jenny Goeree, zo heeft zijn advocaat meegedeeld. De rechter in Zwolle gaf in mei Van Zijl het recht de Goerees te la ten gijzelen als zij geen gehoor zou den geven aan het rechterlijk von nis de beledigingen aan het adres van Van Zijl in drie landelijke dag bladen te rectificeren. De Goerees weigeren dit. Van Zijl had vorige maand beslo ten vooralsnog niet tot gijzeling van Jenny Goeree over te gaan. Hij deed dit in de hoop dat de gijzelna- me van Lucas Goeree, die sinds 14 juni in het huis van bewaring in Zwolle zit, het echtpaar ertoe zou brengen de rectificatie te plaatsen. Dit heeft echter niet geholpen. Het pas verschenen gospelblad 'Evan' nr. 22, waarin Van Zijl welis waar niet bij name wordt genoemd maar wel indirekt wordt opge voerd, is volgens hem "een eviden te schending" van het de Zwolse rechtbank. verhoging van het budget echter af In de brief geven beide bewindslie den aan dat het budget voor onre gelmatige diensten, overwerk, pi ket- en ME-diensten al fors is ver hoogd. Sinds 1982 heeft een verho ging van 200 naar 320 miljoen plaatsgehad. Voorzitter Koffeman van de christelijke politiebond ACP is boos over "de zoveelste schop in de rug" die de politiemensen krijgen. "Ik heb de beide ministers duide lijk gemaakt dat de stemming bin nen de politie bijzonder bitter is. De politiemensen staan op het punt hun motivatie te verliezen. Ik kan niet overzien wat de gevolgen hiervan zullen zijn", aldus Koffe- Koffeman zegt dat de ACP zich al had voorbereid op de maatregel van de politie-ministers. Er ligt een actieplan klaar om de negatieve ge volgen van de nieuwe regeling op plaatselijk niveau op te vangen. Volgens Koffeman moet daarbij worden gedacht aan wijzigingen in het dienstrooster, afspraken rondom de ME-inzet en het toepas sen van de regeling op leidingge vende politie-ambtenaren. Goedmakertje Oss: doelman Cyprus te gast OSS (ANP) - De doelman van het nationale voetbalelftal van Cyprus, Andreas Charitou, brengt het komend weekeinde in Nederland door op uitnodi ging van de Stichting Oss Pro motion. Hij bezoekt samen met zijn vrouw, zus en zwager on der meer Amsterdam en Volen- dam. Verder staat een boot tocht op de Maas op het pro gramma. Een woordvoerder van de stichting heeft dit mee gedeeld. Charitou komt van avond op Schiphol aan. Hij lo geert in Oss. De stichting heeft hem het weekeinde aangeboden ter compensatie van het bominci- dent tijdens de interland-voet balwedstrijd Nederland - Cy prus in oktober vorig jaar. Een jeugdige inwoner van Oss gooi de toen een zelfgemaakte bom naar de doelman. Charitou raakte daardoor licht gewond en kon de wedstrijd niet uitspe len. Vliegkamp Valkenburg gebruikte middel mogelijk voor onkruidbestrijding (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het bestrijdings middel atrazin, dat is aangetrof fen in het oppervlaktewater bij Valkenburg, is mogelijk afkom stig van het marinevliegkamp. Het Hoogheemraadschap van Rijnland vermoedt dat in de om geving van de landingsbanen met atrazin is gespoten tegen on kruid. Als gevolg van regenval is het bestrijdingsmiddel in grote hoeveelheden in het water te rechtgekomen. Een woordvoer der van het ministerie van defen sie kon vanmorgen nog niet op de beschuldiging reageren. Nadat de atrazin in een hoge concentratie in het water was ontdekt, is de Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) gestopt met de inlaat van water nabij het marinevliegkamp Valkenburg. Het duurde overigens meer dan een maand voordat die maatre gel werd genomen. Hoewel de monsters al eind mei werden ge nomen, waren pas vorige week de uitslagen van het onderzoek bekend. Daarop besloot de LDM onmiddellijk te staken met het inlaten van water ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Atrazin is ook in het drinkwater aangetoond, zij het in een zeer geringe dosis. De hoeveelheid atrazin in het oppervlaktewater en het drink water is inmiddels al weer sterk afgenomen. Volgens de LDM be tekent de verontreiniging van het water geen gevaar voor de volksgezondheid. Atrazin is een van de 100 door de overheid toe gestane bestrijdingsmiddelen. Deze zaak houdt geen verband met de eerder in het drinkwater in Noord wijk en Noordwijker- hout aangetroffen hoeveelheid atrazin. De verontreiniging, die tussen eind april en eind mei moet heb ben plaatsgehad, kwam aan het licht na een vergelijkend onder zoek tussen bedrijven die opper vlaktewater verwerken. Eind april werd in het water nog niet of nauwelijks atrazin aangetrof fen. Uit een meting die eind mei werd uitgevoerd, en waarvan de cijfers vorige week bekend wer den, bleek echter dat voor de in laat in Valkenburg 5,3 micro gram (een microgram is een mil joenste gram) atrazin per liter water aanwezig was. In het drinkwater werd toen 0,1 microgram atrazin per liter aangetroffen. Dat laatste is overi gens beneden de officiële norm. Een nieuwe meting zaterdag maakte duidelijk dat de hoeveel heid atrazin in het oppervlakte water was gedaald tot 0,3 micro gram per liter en in het drinkwa ter tot 0,03 microgram. De drinkwatervoorziening is ondanks deze vervuiling geen moment in de problemen geko men. In de duinen tussen Kat wijk en de Wassenaarse Slag, waar het water nog een keer extra wordt gezuiverd, is nog een grote hoeveelheid water aanwe zig. Bovendien heeft de LDM een tweede aanvoerleiding, waaruit nog steeds niet-verontreinigd water kan worden ingelaten. Voorts kan de LDM met zoge noemde diepinfiltratie nog een grotere hoeveelheid schoon drinkwater DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23.95 per hall |aar 141.90 (alleen mogelt|k met automatische betaling) per |aar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat: Posicode/Piaats: Telefoon:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1