'Dat is de Wehkampgids voor musea 4 «ff Gogh Veel evenementen herdenkingsjaar Van Cézanne in Overholland Onbekende gedichten van Vondel - vsL* I'AlilNA 19 Rijksdienst Beeldende Kunst: grootste kunstbibliotheek van Nederland De Rijksdienst Beeldende Kunst kwam onlangs op een wat ver velende manier in het nieuws. Bij een inventarisatie van de Rijks collectie zou gebleken zijn, dat duizenden schilderijen spoorloos verdwenen waren. Weggerot op vochtige zolders, per abuis mee gegeven aan de vuilnisman of achterover gedrukt door malafide diplomaten. Is het echt zo'n chaos bij onze Nationale Kunstbi bliotheek? En wat voeren die mensen de hele dag uit? Portret van de Wehkamp van de musea. "Dat van die verdwenen schilderijen was een grote vergissing!" Marry de Zwaan en Alex Scholten: "We hebben het net allemaal netjes opgeborgen". DEN HAAG Een groot gebouw in de Haagse Plaspoelpolder. Aan de buitenkant valt niet te zien, dat hier sinds kort de grootste kunst collectie van Nederland bewaard wordt. "En dat is maar goed ook", zegt Hoofd Technische Ondersteu ning Alex Scholten. "Dat brengt mensen alleen maar weer op een idee". De totale collectie van de Rijksdienst Beeldende Kunst be vat 350.000 voorwerpen. Wat daar de exacte waarde van is, valt onmo gelijk te zeggen. Maar het moet er gens tussen de 350 miljoen en de 3,5 miljard liggen. Binnen is de kunst overzichtelijk opgeslagen in grote ruimten. Een computer zorgt voor een constante temperatuur en vochtigheid. "Elk voorwerp heeft zijn eigen individu ele eisen, maar met een constant klimaat zitje voor bijna alle materi alen goed", vertelt Scholten. Met hoeveel zorg de kunst ook bewaard wordt, het heeft iets treurigs: een hal vol ongebruikte meubels, kas ten vol ingepakte prenten en tien duizenden schilderijen die wegge stopt zijn in verrijdbare stellages. De collectie is onderverdeeld in voorwerpen van Culturele Waarde (CW) en van Bijzondere Culturele Waarde (BCW). Hoofd Informatie Marry de Zwaan is niet helemaal gelukkig met die kwalificaties. "Wij hebben het liever over de sta tische en de dynamische collectie. Vooral naar die laatste is veel vraag. Die wordt dus veel uitge leend". De collectie van Culturele Waarde is voor het merendeel ver worven in het kader van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR). Marry de Zwaan: "Het is een erfenis waar we mee opgeza deld zijn. Er zijn plannen om een aanzienlijk deel van dat werk weg te schenken, maar daar is eerst een politieke beslissing voor nodig". Volgens Scholten zitten er onder "de CW-tjes" ook legaten "van tan te Truus en tante Beppie". De col lectie van Bijzondere Culturele Waarde bestaat uit de circa 12.000 aankopen die het Rijk vanaf 1931 heeft gedaan. Daarnaast is een aan tal voorwerpen bij een recente ope ratie 'opgewaardeerd' van CW tot BCW. Onleesbaar De Rijksdienst Beeldende Kunst heeft net een ingrijpende verhuis- operatie achter de rug. Het kantoor aan het Haagse Plein werd onder handen genomen door het jonge ontwerpersduo 'Cubic 3 Design' en de Rijkscollectie werd onderge bracht in nieuwe depotruimten, Zelfportret Cézanne. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De teke ningen van de Franse schilder Paul Cézanne (1839-1906) die vanaf za terdag in het Amsterdamse Muse um Overholland te zien zijn, heb ben de intimiteit van een dagboek. Het gaat dan ook om onuitgespro ken ideeën, die Cézanne aan het pa pier van zijn schetsboek of losse vellen toevertrouwde. Dit werk was niet voor de openbaarheid be stemd. In de Verenigde Staten waren de tekeningen dit voorjaar voor het eerst te zien in het Museum of Mo dern Art in New York. In Europa zullen ze uitsluitend worden ge toond in Overholland, het particu liere museum in de hoofdstad dat zich specialiseert in werk op pa pier. Het werk is afkomstig uit de collectie van het Kunstmuseum in Basel, waarmee Overholland goe de betrekkingen onderhoudt. In het kleine maar fraaie Amster damse museum zijn de tekeningen niet in chronologische volgorde opgehangen maar gegroepeerd naar onderwerp, waardoor toch nog een soort chronologie ontstaat die inzicht geeft in de ontwikkeling van Cézanne. De expositie be strijkt bijna de gehele werkzame periode van Cézanne, van 1860 tot 1900. De voornaamste elementen uit het oeuvre van de Franse mees ter zijn in de tekeningen terug te vinden: portretten, landschappen, stillevens en figuurstudies. Er zijn maar weinig voorstudies voor schilderijen bij. door Gerlof Leistra waarvan die in de Plaspoelpolder verreweg de grootste is. Bij een in ventarisatie van de collectie bleek echter de nodige kunst zoek te zijn. Scholten: "Maar het is beslist niet zo dat nu plotseling duizenden schilderijen spoorloos verdwenen zijn. We hebben nog lang niet alles kunnen uitzoeken. Voorwerpen waarvan het etiket onleesbaar is of zelfs domweg ontbreekt of waar van we niet weten wat het is, heb ben we een tijdelijk x-nummer ge geven. Daarbij gaat het inderdaad om een respectabel aantal, jjip^r we hebben ook verloren gewaande voorwerpen teruggevonden en werken van andere overheden die echt niet van ons zijn. Of er dingen zoek zijn? Het zou me niets verba zen als het wel zo was. Maar dat hangen we liever niet aan de grote klok. Dan worden allerlei kunste naars voor niets ongerust". In het verleden waren voorwerpen vaak volstrekt onvindbaar, maar dat is nu afgelopen. "We hebben bijna al les in de computer zitten. Dus dat is een fluitje van een cent. In de toe komst krijgt elk voorwerp zelfs een eigen streepjescode", meldt Schol ten met onverholen trots in zijn stem. "Maar er moet nog wel het een en ander gebeuren. We zijn er al met al drie jaar mee bezig ge weest. Per dag kun je hooguit vijf honderd voorwerpen wegwerken. We hebben natuurlijk ook wel meer te doen". Miljoen Naast het beheren van de Rijks collectie zorgt de Rijksdienst voor presentatie van hedendaagse Ne derlandse kunst ("Proberen musea warm te maken voor bepaalde ideeen") en heeft men bemoeienis met de Wet Behoud Cultuurbezit. Scholten: "Het ontbreekt musea vaak aan de middelen om grote ex posities te organiseren. Daar kun nen wij ze dan een handje bij hel pen". Marry De Zwaan: "Maar wij zijn duidelijk geen subsidiegever!" Om de collectie regelmatig aan te vullen, heeft de Rijksdienst sinds 1984 de beschikking over een aan koopbudget van niet minder dan een miljoen gulden per jaar. Marry de Zwaan: "Daar kun je wel wat mee doen, ja. Wij moeten een over zicht geven van de huidige kunst- produktie en worden daarbij gead viseerd door een commissie van AMSTERDAM (ANP) - Een reeks exposities, de uitgifte van een catalogus met het ka rakter van een standaardwerk over de schilder en een goedko per album, de uitvoering van podiumkunsten, het vertonen van films en een symposium vormen een greep uit het pro gramma ter herdenking van de honderdste sterfdag van Vin cent van Gogh in 1990. Dit vertelt Frits Becht, algemeen directeur van de op initiatief van minister Brinkman van WVC in het leven geroepen Stichting Vincent van Gogh 1990. Becht is speciaal belast met organisatie, financiën en informatie. Kern van het herdenkingspro gramma is een grote overzichtsten toonstelling van 150 schilderijen in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam en 260 teke ningen van Van Gogh in het Rijks museum Kröller-Müller in Otterlo. Beide musea hebben al een rijke collectie van de schilder en spelen dan ook een centrale rol in het her denkingsjaar. De tentoonstelling zal evenwel worden aangevuld met werk in het bezit van belangrijke musea uit alle delen van de wereld zoals het Metropolitan Museum in New York, een museum in de Sov jetunie en Musée d'Orsay in Parijs. De grote tentoonstelling zal be staan uit werken die Van Goghs ei gen voorkeur hadden en deze wordt bepaald door een analyse van de brieven van de schilder. Door de samenwerking van de twee Nederlandse musea en de steun van buitenlandse kunstin stellingen zal het mogelijk zijn een aantal werken in Amsterdam bij een te brengen zoals dat sinds de tentoonstelling in 1905, het jaar van de postume doorbraak van Van Gogh, niet meer is gebeurd. Becht denkt dat het tevens de laatste keer zal zijn dat deze werken bij elkaar te zien zullen zijn, aangezien het or ganiseren van zulke tentoonstellin gen met het oog op de steeds hoger wordende verzekeringspremies vrijwel niet meer mogelijk is. deskundigen. De musea spelen noodgedwongen vaak toch wat meer op safe. Bij ons is het zo van: daar is een jonge, wilde kunste naar. Laten we eens kijken wat die doet!". Jaarlijks worden op die ma nier circa 500 schilderijen aange kocht. Elk jaar houdt men bij wijze van verantwoording een tentoon stelling van de recent aangekochte werken. De expositie van Rijksaankopen 1987 vindt in augustus plaats in het Stedelijk Museum van Schiedam. Aan de hand van de bijbehorende catalogus kunnen de musea vervol gens uitzoeken welke voorwerpen ze graag in bruikleen willen heb ben. Scholten: "Dat is de Weh- kamp-gids voor de musea!" Ongeveer veertig procent van de aankopen is in bruikleen bij de mu sea. Marry de Zwaan: "We moeten meer nee verkopen dan we zouden willen. Maar op een gegeven mo ment is de koek gewoon op. "Aan koop door het Rijk verleent een be paalde waarde aan het oeuvre van een kunstenaar, werkt stimulerend en zorgt voor inkomsten. Blade rend door de catalogi van de afgelo pen jaren, vallen echter meteen de grote namen op: Karei Appel, Con stant, Armando, Jan Dibbets, Lu- cebert, Maarten Ploeg, Rob Schol- te. Veelgehoorde kritiek op het aankoopbeleid van de dienst is dan ook de te grote nadruk op 'top- kunst'. Bovendien zou wat al te hij gerig achter het nieuwste van het nieuwste, de jongste van de jonge ren worden aangehold. Een aankoopbudget van een mil joen gulden is voor Nederlandse Het publiek zal voor het eerst de mogelijkheid hebben werk als de Aardappeleters, De Stoel, Nachtca fé, Starry Night, het Gele Huis, de Zonnebloemen- en Boomgaarden reeks, de Wever, de Berceuse en Arlésienne bij elkaar te zien. Catalogus De tentoonstelling wordt ge opend op Van Goghs geboortedag 30 maart (1853) en duurt tot en met 29 juli, de sterfdag van de schilder in 1890. Bij de tentoonstelling ver schijnt een tweedelige catalogus, die het karakter zal hebben van een standaardwerk over Van Gogh. Een team van vooraanstaande des kundigen uit binnen- en buiten land is aangetrokken voor het sa menstellen van deze in kleuren uit te voeren catalogus, die in diverse talen zal verschijnen en ook in het buitenland wordt verspreid. Doordat dit een naar verhouding duur werk wordt, zal er voor een breder publiek een album van be perkte omvang worden uitgege ven. Hierin zullen de belangrijkste werken van de tentoonstelling in kleur worden afgebeeld, voorzien van een korte toelichting, betoogt Becht. Met een aantal musea wordt ge sproken over het opzetten van een tentoonstelling over Van Gogh in relatie tot de hedendaagse kunst. Voor het Stedelijk Museum in Am sterdam gaan de gedachten uit naar een expositie over .emigran ten-kunstenaars'; Nederlandse kunstenaars die zich permanent in het buitenland hebben gevestigd zoals Jongkind, Van Dongen, Van der Velde, De Kooning, Ivens, Mondriaan, Appel, Armando èn Van Gogh. Met het Gemeentemu seum in Den Haag zijn besprekin gen gaande inzake een expositie getiteld ,De persoonlijkheid van de kunstenaar'. Die moet handelen over kunstenaars die de ontwikke ling van de beeldende kunst ingrij pend hebben veranderd, zoals Pol lock, Schwitters, Beuys en Kounel- lis. Voor het Bonnefantenmuseum in Maastricht is de idee gelanceerd voor het samenstellen van een ex positie bestaande uit de serie van begrippen ook een ongekende luxe. Wat vinden de diverse musea van een dergelijk bedrag? In de ogen van waarnemend directeur van het Stedelijk Museum in Am sterdam mevrouw Dippel zijn alle bedragen die in Nederland voor kunst worden uitgegeven meege nomen. "Mits er maar naar hoge kwaliteit wordt gestreefd en er een gedifferentieerd beeld onstaat. Als je ziet dat de Tate Gallery in Lon den jaarlijks vijf miljoen mag be steden en het Centre Pompidou in Parijs tien miljoen, dan zijn wij na tuurlijk nergens in Nederland. Wat dat betreft juich ik het zeer toe. Maar het zou natuurlijk veel beter zijn om de musea een groter bud get te geven, zodat ze niet hoeven te lenen maar kunnen kopen. Vooral de musea in de regio hebben vaak een schandalig klein budget". Ove rigens bedraagt het aankoopbud get van het Stedelijk Museum eveneens een miljoen. Liesbeth Brandt Corstius van het Arnhems Gemeentemuseum heeft een structureel aankoopbud get van slechts 82.000 gulden. "Dat is niet zoveel. Kun je acht schilde rijen voor kopen. Maar ik probeer natuurlijk aan alle kanten geld te versieren en dat lukt ook wel regel matig". Sinds het opheffen vah de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) heeft het ministerie van WVC bij voorbeeld een potje waar musea voor in aanmerking komen die werk willen aankopen van nog levende beeldende kunstenaars. De ministerraad heeft zojuist een bedrag van vijf miljoen gulden vrij- schilderijen van Francis Bacon ge baseerd op werk van Van Gogh. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden komt in het herdenkingsjaar een tentoonstel ling van Japanse prenten uit de col lectie van Vincent van Gogh en zijn broer Theo, aangevuld met onge veer twintig tekeningen en schilde rijen van Van Gogh en Japans werk uit genoemd museum. Het Stedelijk Museum heeft, voorts een fototentoonstelling in voorbereiding onder de titel ,In re latie tot Van Gogh', waarin de om geving van de schilder in de perio de 1870-1890 op basis van foto's van tijdgenoten wordt belicht. Als sluitstuk van de manifestatie heeft de stichting het plan voor een tentoonstelling over de betekenis van Van Gogh voor de kunst van de twintigste eeuw. Deze expositie, die tegen het eind van 1990 in Am sterdam is te zien, wordt georgani seerd in samenwerking met De Neue Pinakothek in München en een museum voor moderne kunst in de Verenigde Staten. Zij zal zich beperken tot de invloed van Van Gogh in de eerste twintig jaar na zijn dood en bevat werken van on der meer Matisse, Picasso, Koko- schka, Nolde, De Vlaminck, Schie- le, Klimt, Kandinsky, Mare, Mon driaan, Toorop, Van Dongen en De- launay. Opera Maar voor het zover is zullen er eerst nog tal van andere kunstacti viteiten hebben plaatsgehad. Jan van Vlijmen en Johan Thielemans hebben al toegezegd respectieve lijk de muziek en de tekst voor een opera over Van Gogh te schrijven. Dit werk zal in de Amsterdamse Stadsschouwburg worden uitge voerd met medewerking van het Schönberg Ensemble onder lei ding van Reinbert de Leeuw. Na de opvoering in Amsterdam zal deze opera in het buitenland op het po dium worden gezet. Verder wordt gedacht aan ballet- muziek- en toneelmanifestaties. Aan diverse componisten zullen muziekopdrachten worden gege i. l i j |R (foto GPD) gemaakt voor 1988 en 1989. "Wij hebben daar 90.000 gulden uit ge kregen. Leuk meegenomen, maar ik voel me wel reuze betutteld. Zij keuren wat mijn beleid is. Dat is een centralisme waar ik niet goed van word. Met dat aankoopbudget van de Rijksdienst is het nog veel gekker. Zestig procent van hun aankopen ligt in die depots en is niet te zien! Dat is niet gering. Wij maken er ook sporadisch gebruik van. Ik wil geen collectie die uit bruiklenen bestaat. Als je nou een ven en in samenwerking met het Filmmuseum zal een filmfestival worden georganiseerd. Op een symposium in het her denkingsjaar zullen vooraanstaan de Van Gogh-specialisten uit bin nen- en buitenland met elkaar dis cussiëren over recente resultaten van wetenschappelijk onderzoek over Van Gogh. contract kreeg, datje het vijftig jaar mocht houden..." Ook Museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam - aankoop budget: vijf ton - maakt (nog) wei nig gebruik van de mogelijkheid om uit het aanbod van Rijksaanko pen te lenen. Volgens een woord voerster levert het vaak problemen op met de verzekering. "Boven dien hebben wij te kampen met een geweldig ruimtegebrek, waar door we onze eigen collectie al nau welijks kwijt kunnen. Het zijn soms wel mooie aanvullingen, maar we zouden die werken dan toch liever in eigen bezit willen hebben. Het was ook wel een beetje slikken toen we hoorden hoeveel geld zij kunnen besteden. Wij zouden ook graag met een volle buidel door het land trekken". Peking Robert de Haas, directeur van de Rijksdienst Beeldende Kunst, be grijpt de 'angst' voor bruiklenen niet helemaal. "Wij hebben niet zo de behoefte een bruikleen terug te vragen als het op een goeie plaats hangt, als we merken dat het ge koesterd wordt. Alleen als we het idee hebben dat een schilderij jaar en dag in een depot zit, willen we het terug hebben. Maar anders niet. Ja, exposities gaan natuurlijk altijd voor. Zelfs al hebben we het in Peking hangen!" "Het is ook niet waar dat zestig procent van de Rijksaankopen bij ons ligt te verstoffen. Dat percenta ge is veel lager. We lenen immers ook werken uit voor representatie ve doeleinden, ambassades, minis teries en dergelijke. Sommige wer ken zijn domweg ook te groot voor musea. Of we van plan zijn een groot deel van onze CW-collectie te verkopen? Dat is best mogelijk. Maar daar zit ontzettend veel werk aan vast. We hebben het net alle maal netjes opgeborgen!" Het Van Gogh Museum en de stichting Vincent van Gogh 1990 zullen het initiatief nemen de brie ven van Vincent aan zijn broer Theo en aan andere familieleden en collega's als Paul Gauguin en Emi- le Bernard voor het eerst in een vol ledige Nederlandstalige editie uit te geven, vertelt Becht. Dat is eer der al in andere talen gebeurd. Ook Tentoonstelling Da Vinei volgend jaar in Londen LONDEN (UPI) - Van 26 januari tot 16 april 1989 zal in de Hay ward Gal lery van het South Bank Center in Londen een tentoonstelling op gro te schaal van het artistieke en we tenschappelijke werk van Leonar do da Vinei worden gehouden. Middelpunt van de tentoonstel ling zullen het grote aantal tekenin gen van Leonardo vormen. De Britse koningin heeft er 88 uit de koninklijke bibliotheek van Wind sor Castle toegezegd en verder zul len instellingen en musea in New York, Parijs, Florence en Madrid, er vele lenen. De directrice van Hayward, Jo anna Drew, zei dat ook veel model len op schaal en computergrafie ken op basis van gegevens van Da Vinei te zien zullen zijn, waaronder een schaalmodel van een vliegma chine dat drie maanden bouw vergt en 300 kilo zal wegen. HAARLEM (GPD) - Het Gemeen te-archief van Haarlem is in het be zit van vermoedelijk twee tot nu toe onbekende gedichten van Joost van den Vondel (1587-1679). Die ontdekking is gedaan door de clavecinist en muziekhistoricus Bob van Asperen uit Amsterdam. Het gaat om een bruiloftslied en een psalm waarvoor Vondels tijd genoot Cornells Thymanszoon Padbrué de muziek heeft geschre ven. De huwelijkszang was be stemd voor Cornelis de Graedt en Catharina Guldewagen, welke laatste uit een Haarlems burge meestersgeslacht stamde. Onder de bruiloftszang staan de initialen J.V.V. Bob van Asperen vermoedde dat dit Joost van den Vondel zou kunnen zijn. Daarop heeft hij het gedicht laten zien aan een aantal specialisten, onder wie dr. Marijke Spies van de universi teit van Amsterdam. Zij schreef Bob van Asperen dat het haar in druk is dat beide gedichten van Vondel zijn. Bob van Asperen maakt een stu die over Padbrué. Zijn bevindin gen zal hij publiceren in het sep tembernummer van Mens en Melo die. In het boek Haarlems Muziek leven in de Loop der Tijden, ge schreven door de vroegere muziek criticus van het Haarlems Dagblad Jos de Klerk en uitgegeven in 1965, zag hij een stukje bladmuziek uit de 17de eeuw staan. Bob van Aspe ren wilde toen weten hoe de rest er uit zag. Het boek is het levenswerk van Jos de Klerk. Hierin staan en kele complete monografiee"n, on der meer over Padbrué. De psalm is een tekst op een me lodie van vermoedelijk Padrué 'O Kerstnacht schoner dan de dagen'. Padbrué, zo zegt Bob van Asperen, was in zijn tijd een modern compo nist. Tussen hem en Vondel be stond een artistieke samenwer king. staat een nieuwe, volledig herziene Engelse editie op stapel. In zijn reeks Cahiers Vincent, wil het Van Goghmuseum een voor het herdenkingsjaar toepasselijk deel van de condoleancebrieven die Theo van Gogh en diens vrouw ontvingen naar aanleiding van Vin cents overlijden, publiceren. Souvenirs worden evenmin ver geten. Voor het vervaardigen daar van, waarbij ook een souvenirdoos voor kinderen, zal een aantal desig nopdrachten worden gegeven. Een aantal internationaal bekende kun stenaars is gevraagd een affiche als eerbetoon aan Van Gogh te ontwer pen. Francis Bacon, Enzo Cucchi, Willem de Kooning, Roy Lichten- stein, Richard Long, Arnulf Rai- ner, Julian Schnabel, David Trem- lett, Lawrence Weiner en Cy Twombly hebben intussen hun be langeloze medewerking toegezegd, aldus Becht. Voor het herdenkingsjaar is naar schatting van Becht zeker onge veer twintig miljoen gulden nodig. Ongeveer 15 procent zal van de overheid komen, ongeveer 65 pro cent uit eigen inkomsten en de res terende 20 procent hoopt hij bij el kaar te krijgen van het bedrijfsle ven in de vorm van sponsoring. De eigen inkomsten komen onder meer uit de verkoop van affiches, catalogi, souvenirs en natuurlijk toegangskaartjes voor de over zichtstentoonstelling, die voor elk museum apart ongeveer twintig gulden kosten. Becht rekent op on geveer één miljoen bezoekers, on der wie talrijke buitenlanders. De ze zullen vooraf kaartjes via een net van adressen in binnen- en buiten land kunnen kopen. Die kaartjes geven vanaf een bepaalde tijdstip toegang tot de musea. Men kan dan net zo lang binnen blijven als men wil. Een klein deel zal via de kas sa's worden verkocht. Op die ma nier hoopt de stichting een sprei ding van het publiek en daarmee een optimale service te kunnen be reiken. De bezoekers behoeven op deze wijze niet meer in lange rijen te staan en zijn toch verzekerd van toegang. Reeks exposities en uitgifte catalogus Zelfportret van Vincent van Gogh.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19