Sovjets slaan dubbele slag tegen Joegoslavië Lugthart overtuigt Toyota komt met vier vier-wielaandrijvers AUTOBEDRIJF DE WIT Kwalificatie voor Spelen vrijwel zeker Eigen ploeg Van Gennip -AUTO GARAGE DIJKSMAN BV Uitbreiding Mazda 121-serie J\UTC^ HOME Auto Allerlei Fiat Croma met direct ingespoten diesel Volkswagen toont 'Super Golf' DONDERDAG 7 JULI 1988 PAGINA 17 ROTTERDAM De eerste klap was een daalder waard. De Sovjets sloegen gisteravond in het volle sportpaleis Ahoy' niet alleen de provocerende Joegoslaaf Zarko Paspalj met een gebroken neus naar het ziekenhuis, maar wonnen ook de slag om een plaatsbewijs voor de Olympische spelen in Seoul van de Zuidslavische concurrent: 83-86. Paspalj riep vlak na rust zelf het on heil af over zijn ploeg, die op grond van de sprankelende vertoningen eerder in het Pre-Olympisch Toer nooi als lichte favoriet was gestart. Geïrriteerd duwde de talentvolle Joegoslaaf zijn bewaker Alexander Volkov van zich af en gaf de Rus daarna een klap in het gezicht. Pas palj, op dat moment met 16 punten topscorer, werd door de Ameri kaanse scheidsrechter direct uit de buurt van de verbouwereerde Volkov getrokken, maar dat kon niet verhinderen dat Volkov's ploegmaat Alexander Belostenny achter langs kwam en de Joego slaaf twee zeer rake klappen gaf, waarvoor een profbokser zich niet zou hoeven schamen. Beide spelerbanken stroomden leeg, Vlado Divac zwaaide met zijn knuisten, maar het brandje werd snel geblust. Paspalj en Belosten ny werden gediskwalificeerd en wacht ongetwijfeld een schorsing, al twijfelden met name de Span jaarden, die tegen de Sovjetunie en Joegoslavië kwalificatie voor Se oul moeten verdienen, aan die mo gelijkheid. „Dat wordt natuurlijk onderling geregeld", luidde het Spaanse commentaar op het inci dent dat het treffen tussen beide basketbalgrootmachten op zijn kop zette. De Sovjetunie leek door de uit sluiting van Belostenny het meest gehandicapt. Bij afwezigheid van sterspeler Arvidas Sabonis en van de geblesseerde Tkachenko is de indrukwekkende luchtmacht enigszins gekortwiekt, hetgeen juist tegen de Joegoslaven Divac en Vrankovic problemen oplevert. De Joegoslaven, die de laatste ja ren bij belangrijke toernooien steeds het onderspit moesten del ven, roken hun kansen en onder aanvoering van de bij vlagen on genaakbare Drazen Petrovic werd de aanval met sportieve middelen voortgezet. De Sovjets waren uit hun evenwicht gebracht en bij 71- 56 leek Joegoslavië aan te sturen op een ruime overwinning. 'Wonderkind' Petrovic, na de Spelen voor enkele miljoenen on der contract bij Real Madrid, zag in die marge het sein om het bijna 3000 koppige publiek te gaan ver maken en de Sovjets te vernede ren. Dat bleek een verkeerde taxa tie. De Sovjets laten zich door nie mand de les lezen. Door het inbren gen van de krachtige 22-jarige Va- lery Goborov werd het Joegoslavi sche vermaak snel Russisch leed vermaak. Terwijl coach Ivkovic zich veroorloofde zijn lange men sen naar de kant te halen en Petro vic geen rust gunde, stelde collega Gomelski met tactische wissels or de op zaken. De begaafde Litouwers Marchu- lenis en Kurtinaytis ondersteun den Goborov en bij 77-77 was weer alles mogelijk. Divac en Vrankovic werden ijlings teruggebracht (81- 77), maar het tij was reeds gekeerd. Met slim en degelijk basketbal, ge bruik makend van het paniekerige en slordige spel van de Joegosla ven, werd dankzij een driepunter van Valdemaras Khomichus de ze ge en vrijwel zeker ook de kwalifi catie voor de Spelen veilig gesteld: 83-86. De Sovjetunie heeft morgen aan winst tegen het gehandicapte Groot-Brittannië voldoende om het eerste van de drie verdelen tic kets te i Augnsto Binelli van Italië deponeert de bal met kracht door de ring het duel met de Fransman George Vestris. Geen zorgen „Belachelijk", oordeelde Sovjet- coach Gomelski over de toewijzing van slechts drie plaatsen aan Euro pa. „De landen uit Afrika en Azië hebben op de Olympische spelen niets te zoeken. Ik heb al met FI- BA-baas Stankovic gepraat en ik denk dat de verdeling in de toe komst zal veranderen", aldus Gomelski, die zich na de gewonnen slag van gisteravond geen zorgen meer hoeft te maken. Dat geldt niet voor zijn collega's van Grie kenland, Spanje, Joegoslavië en Italië, die in feite al hun resterende duels moeten winnen om Seoul te bereiken. Dat belooft voor de laatste drie wedstrijddagen maxi male spanning en tot opluchting van de organisatie waarschijnlijk ook drie dagen lang een goed ge vuld Ahoy'. Italië staat er voorlopig nog het beste voor. Na de winst op concur rent Spanje speelden de Azurri gis termiddag wat mat en vermoeid te gen het weinig imponerende en fletse Frankrijk. Italië liet zich in slaap wiegen en moest vlak voor tijd een beroep doen op topschut ter Antonello Riva (30 pnt). Twee driepunters op rij waren voldoende om de Fransen de pas af te snijden. Van 78-76 werd het 93-82. SASSENHEIM/VOORSCHOTEN Jan-Willem Lugthart heeft tij dens het tennistoernooi in Sassen- heim zijn eigen traditie doorbro ken. De lijstaanvoerder van het mannenenkel B had de gewoonte zich met moeite door de eerste ron de heen te werken. Tegen Patrick Kieboom kwam Lugthart echter geen moment in gevaar en stond slechts één game af: 6-1, 6-0. Onno Guinau kwam gisteren twee maal succesvol in actie. In het mannenenkel B versloeg Guinau Bas Nijenhuis met 7-6 en 6-2. De partij in het mannenenkel C tegen Marco Smit bood eveneens een spannend verloop van de eerste spelreeks. Na een 7-5 winst ging Guinau sterk door en won de twee de set met 6-2. Geert-Jan Bakker had drie sets nodig om Jan Baan te elimineren: 2-6, 7-6, 6-2. Zonder meer een knappe prestatie van de C2-speler tegen de allerminst oner varen Baan. (foto AP) Griekenland en Spanje bleven in de race door respectievelijk Groot- Brittannië en Westduitsland te ver slaan. De Britten - met 101-72 kans loos tegen de door Gallis (31) gelei de Europees kampioen - zijn kind aan huis bij de medische staf. De krachtinspanningen van de eiland bewoners hebben te veel gevergd, al hoopt coach Joe Whelton dat zijn ploeg na de rustdag van vandaag op de slotdagen nog winst kan ha len tegen de mede-figuranten. De Westduitsers, met 106-96 de minde re van het ingetogen spelende Spanje, hebben hun hoop even eens gevestigd op de duels met de Britten en Fransen, zodat ook in de staart nog veel strijd te verwachten HANS JACOBS Strijd eist tol ROTTERDAM De slopende strijd om drie toegangsbewij zen voor Seoul begint in Rotter dam zijn tol te eisen. De Joego slaaf Zarko Paspalj was giste ren het laatste slachtoffer van het slopende Pre-Olympisch basketbaltoernooi. Eerder op de dag werd de Spaanse center Juan Antonio Morales naar Barcelona gevlogen, waar hij na nader onderzoek waar schijnlijk geopereerd zal wor den aan zijn dinsdagavond ge scheurde enkelbanden. Ook de Sovjets en Britten hebben spelers in de zieken boeg. Reus Tkachenko (220cm) heeft slechts zeven minuten ge speeld en komt vanwege een rugblessure niet meer in actie. Jason Fogerty van Groot-Brit tannië hoopt morgen weer te spelen, maar kan door een rug blessure nog nauwelijk lopen. De Britten hadden gisteren slechts de beschikking over ne gen spelers. Het tennispark van Forescate lijkt Maarten Soels te inspireren. Zowel in het mannenenkel Cl als C2 plaatste Soels zich voor de vol gende ronde. In de Cl-categorie ging dat ten koste van Jan-Pieter Hartwijk. De Unicummer kon. na verlies van de eerste set, Soels tot 3- 3 in de tweede spelreeks aardig vol gen. Twee maal servicebehoud en één break op de opslag van zijn te genstander leverden Soels de zege op: 6-2. 6-3. In C2 was Frederik de Leur het slachtoffer. Met 6-2 en 6-3 moest De Leur zijn meerdere erkennen in Soels. Broer Diederik de Leur deed het aanzienlijk beter tegen R. den Hollander. Met twee maal 6-2 ver schafte hij zich een verdere door gang in het toernooi. Gert-Jan Eg- berink boekte de meest overuigen- de overwinning in dit onderdeel. Jan Mens wist slechts één game in zijn voordeel te beslissen en ging met 6-1 en 6-0 ten onder. HAARLEM/HAASTRECHT (GPD) Yvonne van Gennip en Leo Visser zullen zich buiten de kernploegen van de KNSB om gaan voorbereiden op het nieuwe schaatsseizoen. Het tweetal heeft daartoe een eigen ploeg gefor meerd, die naast Van Gennip en Visser verder bestaat uit Jolanda Grimbergen, de vriendin van Vis ser, en Jac Orie. T^jaart Klooster boer verzorgt de conditietrainin gen, terwijl Arie Koops hij was de afgelopen winter assistent-trai ner van damescoach Egbert van 't Oever de ijstraining voor zijn re kening zal nemen. Arie de Jong, de vriend van Van Gennip, is aange trokken als fysiotherapeut. Hein Vergeer verzorgt de begeleiding van het hele gebeuren. Vandaag vertrekt het gezelschap naar Cal gary om daar vanaf 15 juli de schaatsen onder te binden. Vier is even troef bij Toyota. Importeur Louwman Parqui in Raamsdonksveer introduceert namelijk vier nieuwe modellen met vier- wielaandrijving op de Nederlandse markt. Stuks voor stuk wagens voorzien van vier-cilindermotoren met vier kleppen per cilinder. In drie van de vier gevallen gaat het om uitbreiding van een bestaand modelprogramma: vier-wielaan- drijvers in de Corolla-, Celica- en Camry-series. Het vierde model draagt weliswaar gedeeltelijk een bekende naam, maar is in feite een aparte klasse: de Toyota Corolla 1.6 XLi Twin Cam R.V. Wagon. Met die naam is de wagen meteen volgeladen. De letters R.V. staan voor Recreation Vehicle. Een auto dus speciaal bedoeld om in de vrije tijd te gebruiken. Om naar moeilijk bereikbare skigebieden te rijden of te gebruiken op de slechte weggetjes naar de visstek. Deze Corolla R.V. Wagon is de opvolger van de bekende Tercel 4WD Wagon. Had dat model nog een inschakelbare vierwielaandrij- ving, de nieuwe Corolla beschikt flr1 w Eén over permanente aandrijving op al le vier de wielen en een elektrisch bedienbare blokkering op het mid- den-diffrentieel. Daardoor is zelfs onder gladde wegomstandigheden een goede tractie gewaarborgd. De zestienkleppen motor uit de Corol la en de Carina II 1.6 is in dit model voorzien van elektronische benzi- ne-inspuiting en een geregelde drieweg katalysator. De motor kan zo een vermogen van 105 pk leve- ADVERTENTIE TOYOTA Officieel Toyota-dealer voor Rl|nsburg, Katwl|k. Noordwllk, Valkenburg 2H, Oegafgeeat, Voorhout en Noordwl|kerhout Oegstgeesterweg 17-23 - Rijnsburg - Tel. 01718-20500 ren, goed voor een topsnelheid van 170 km/uur. Inclusief btw kost de ze nieuwkomer 41.995,-. Niet alleen deze Wagon heeft een bijna onuitsprekelijke naam, ook de uitbreidingen van de reeds be staande series zijn beladen met lan ge namen. Zoals de 'Toyota Corolla Sedan 1.6 XL Twin Cam 16 4WD'. Een wagen die overigens beschikt over hetzelfde onderstel als de Corolla R.V. Wagon. Ook hij heeft permanente vier-wielaandrijving. Aan de achterzijde is echter in plaats van de gebruikelijke onaf hankelijke ophanging een goed ge lokaliseerde starre as met schroef- veren gemonteerd. De motor is al bekend uit de gewone Corolla-se- rie, de zestienklepper, goed voor een top van 170 km/uur. De prijs van deze wagen bedraagt 33.995. Nummer drie staat als 'Toyota Celica Liftback 2.0 GT-i 16 Twin Samengesteld door Koos Post Cam Turbo 4WD Katalysator ABS' in de prijslijst. Bijna rampza lig. Niet de auto, maar die naam. Ook met permanente aandrijving op alle vier de wielen. Met onder de motorkap een 190 pk sterke zes tienklepper, wat een topsnelheid van maar liefst 220 km/uur bete kent. En alles is aan die snelheid aangepast. Uiteraard ook de prijs: 88.995,-. 'Een heel bedrag en toch gezien het gebodene een uitermate concurrerende prijs', zeggen ze in Raamsdonksveer. Ten slotte nog zo'n mondvol, de 'Toyota Camry 2.0 GLi Twin Cam 16 4 WD katalysator'. Op speciale bestelling nu ook in ons land lever baar. Een luxueuze sedan, maar dan met permanente vier-wielaan drijving. Voorin de 2 liter zestien klepper van 128 pk. Een topsnel heid van 195 km/uur. Onderstel en ophanging vrijwel gelijk aan die van de Celica Turbo 4WD. Stan daard ook uitgerust met ABS. De wagen staat in de prijslijst voor ƒ56.995,-.: Caravan RAI vol De Caravan Camping RAI 88 zal van vrijdag 25 tot en met woensdag 30 november worden gehouden. Bij de deelnemers is belangstelling groot. Zo groot zelfs, dat er aan zienlijk meer ruimte werd aange vraagd dan de 45.000 vierkante me ter die het Europacomplex van de RAI heeft te bieden. Het expositieprogramma omvat weer vouw-, tour- en stacaravans naast kampeerauto's, bagagewa gens, tenten en kampeerspullen, alsmede onderdelen en toebeho ren. Vorig jaar trok de tentoonstel ling bijna 90.000 bezoekers. De editie '88 van deze jaarlijkse tentoonstelling kent ook een pri meur. Bezoekers van de expositie kunnen hun caravans en kampeer auto's tegen gereduceerd tarief plaatsen op de Gaasper Camping Amsterdam. Een deel van het ter rein wordt daarvoor vrijgehouden. Er wordt een gratis pendeldienst naar de RAI onderhouden. De Mazda 121 LX met 1,3 liter motor. De 121-serie van Mazda is uitge breid met een tweede versie met een 1,3 liter motor. Tot nu toe was de sterkere motor (er zijn drie versies met een 1,1 liter mo tor) alleen verkrijgbaar in de Ca- brio Top, het wagentje met het ver te openen dak dus. Maar nu is er ook een dichte versie - de 1,3 LX - te koop. Een vrij compleet uitgeruste wagen, die voor 20.395 in de prijskrant staat. Tot die uitrusting behoren een vijf-versnellingsbak, een ruite- wisser achterop, getint glas, be- schermstrips op de zijkanten, bredere banden, twee buiten spiegels, een digitaal klokje, een dagteller, een sigarenaansteker en extra opbergvakken. De leu ning van de achterbank is in twee delen neerklapbaar, de bank zelf in de lengterichting verschuifbaar. De 1,3 liter motor van 60 pk bezorgt de 725 kg we gende wagen een topsnelheid van 160 km/uur. ADVERTENTIE Off. Mazda dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 27 Leiderdorp Tel. 071 - 899349 Actiemodellen Suzuki De Nederlandse importeur van Su zuki (Nimag in Heinenoord) heeft ingehaakt op de al geruime tijd op de televisie vertoonde reclamespot van de Giant Suzuki. Daarmee wrodt de Suzuki Swift bedoeld, maar nu is er als actiemodel een echte Suzuki Giant. Een Swift-mo- del werd met opvallende strepen, een spoiler, speciale wieldoppen en dergelijke extra aangekleed en voor 15.995 in de showroom ge zet. Voorts brengt Suzuki ook als ac tiemodel de zwarte Alto Onyx uit. Met zonwerend glas, hoedenplank, antenne, wiswas-installatie op de achterruit en een 30 graden draai bare stoel voor een gemakkelijke instap. In beperkte oplaag voor 13.495,-. Lancia Ypsilon Fila Ook Lancia werkt met een actie model: een herhaling van de Yp silon Fila van vorig jaar. Het kleine model in zwart of wit met rode stof fen bekleding. De wagens zijn zeer compleet uitgerust. Vijf versnellin gen, van binnenuit verstelbare bui tenspiegel, wiswas achterop, weg- klapbare achterbank en nog meer De Fila kost 18.250,-. Audi 100 TD sneller De turbodieselmotor die Audi in de 100-serie wordt gebruikt is sinds - kort uitgerust met een intercooler De 2 liter vijfcilinder krachtbron heeft daardoor ongeveer 15 pro cent meer vermogen gekregen. In totaal kunnen 100 paardekrachten in het geweer worden geroepen. Daardoor is met de sedanversie een topsnelheid van 185 km/uur bereikbaar geworden, de Audi 100 Avant moet het met 'slechts' 183 km/uur doen. Uiteraard is ook de acceleratie verbeterd. De sedan zit in 12 seconden uit stilstand op 100 km/uur, de Avant doet daar een halve seconde langer over. Hoewel onzekerheid over de emis sie-eisen de toekomst van de diesel nogal ongewis maakt en de cijfers lijken te wijzen op een teruggang in de verkopen gaat de technische ontwikkeling van de dieselmotor nog steeds door. Zo introduceerde Fiat de 'Croma Turbo D i.d.', de eerste in massa ge produceerde personenauto ter we reld met een direct ingespoten die selmotor. Een wagen, die in 12,5 se conden op een snelheid van 100 km/uur zit, die een topsnelheid van 180 km/uur kan halen en volgens de Fiat-mensen met één tank van 70 liter brandstof theoretisch een afstand van 1.800 kilometer zou kunnen overbruggen... Direct ingespoten dieselmotoren zijn niet nieuw, maar ze werden tot nu toe voornamelijk gebruikt in ADVERTENTIE Volkswagen vond een door zo'n drieduizend personen bezochte bijeen komst van Golf GTI-rijders aan de Oosten rijkse Worthersee een goede gele genheid om eens te peilen hoe groot de belangstelling is voor een zoge naamde 'Super Golf. Deze Golf-Studie beschikt over een permanente vier-wielaandrijving met viscokoppeling en een mechanisch opgeladen (G-lader) 1,8 liter motor met een vermogen van 160 pk. Aan de buitenkant was de auto te herkennen aan brede wielen, uitge bouwde spatborden en een gewijzigde grille met rechthoekige, dubbele koplampen. Volkswagen heeft zich e blieke interesse positiefis koop zal komen. De nieuwe dealer voor Leiden. Zijlsingel 36, Leiden. Tel. 071-223635. vrachtauto's en bij stationaire mo toren. Die functioneren onder heel wat andere omstandigheden dan in personenauto's, waarin een groter toerenbereik' en minder kabaal noodzakelijk zijn. Daarom werd bij personenauto's steeds gekozen voor indirect ge spoten dieselmotoren. De brand stof wordt daarbij ingespoten in een zogenaamde voorwervelka- mer. Daar wordt tijdens de com pressie (het samenpersen) het mengsel wel ontstoken, maar de verbranding wordt afgewerkt in een andere ruimte, in de verbran dingskamer tussen zuiger en en ci- linderkop. Bij direct ingespoten dieselmo toren wordt de brandstof recht streeks in de - in de bodem van de zuiger uitgespaarde - verbran dingskamer gespoten. Dat geeft prompte ontsteking, snellere ver branding, minder warmteverlies en daardoor meer rendement. Voordelen genoeg derhalve, maar hoe moest de juiste dosering over een breed toerenbereik worden be reikt? Hoe moest de grotere geluids- Fiat Croma met direct ingespoten diesel. produktie door de hogere werk druk worden teruggeschroefd? De Fiat-constructeurs hebben al le moderne middelen - zoals com puters en laserstralen - moeten mo biliseren om de reeds bestaande di rect ingespoten 1929 cc metende diesel- en turbodieselmotor - zoals die bijvoorbeeld wordt toegepast in de Fiat Ducato-bestelwagen - ook geschikt te maken voor de Cro- ma-serie. Vooral voor het verbete ren van het geluidsniveau moesten vele maatregelen worden geno men. Ten slotte werden de wagens danig aan de tand gevoeld. Op het circuit van Nardo werden 150.000 kilomneters op topsnelheid afge legd en twaalf Croma's legden in totaal 2,5 miljoen kilometers af on der allerlei omstandigheden. Volgens Fiat is de Croma Turbo D i.d. in vergelijking met andere auto's uit zijn klasse 20 tot 40 pro cent zuiniger. Bij een constante snelheid van 90 km/uur zou de wa gen een theoretische actieradius van 1.800 kilometer hebben.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17