Sp°opTV was een band 'Het was een band en een velg TOURCLIPS 'De wil wel sprinten, maar niet wringen' 'Re had me voor de foto's al opgericht' TOUR '88 Vergeefs wachten op groen Steven Rooks komt centimeters tekort in vierde Tour-etappe W 144 RUGNUMMER Geen reserves zwemploeg Seoul DONDERDAG 7 JULI 1988 PAGINA 15 EVREUX (GPD) - Eric Van- deraerden verscheen gistermor gen in Le Mans zonder trui aan de start. Onder zijn trainingsjack zaten slechts de 'schouderban den' van zijn koersbroek met daaronder zijn wollen zweet- shirt. Hij wachtte op de loopjon gen met de groene trui. Immers, de avond tevoor, na de etappeze ge van Jean-Paul -'de nieuwe Paus', titelde l'Equipe- Van Pop- pel, was hij op het podium geroe pen en had hij het voorlopige groen om de schouders gekre gen. Vanderaerden had evenveel punten als landgenoot Eddy Planckaert, maar wie de brutaal ste is krijgt de huldiging, zo gaat het in de Eurovisie-Tour maar al te vaak. Later op de avond was er al discussie ontstaan, zou het toch niet Planckaert wezen? En de Belgische Limburger uit de ploeg-Post was zelf ook inder daad nattigheid gaan voelen. „Meestal krijg je 's avonds in het hotel de nieuwe truien". Dat was ditmaal achterwege gebleven. Toch maar zonder shirt naar de start. „Je hebt in ieder geval de combinatietrui", zette assistent ploegleider Ferdi VandenHaute zijn pupil ook nog eens op het verkeerde spoor. Maar het over tuigde Vanderaerden allerminst. En toen hij in zijn ooghoeken plotseling iets heel groens voor bij zag flitsen wist hij het zeker. Dat was Planckaert, en die speel de de unilaterale Hulk. Een Belgische volger bracht de oplossing: „Dat is juist, zo. Ze hebben voor Planckaert nog er gens twee punten gevonden van een tussensprint van maandag ochtend. Hij heeft er nu 60, jij maar 58". En dat van die combi natietrui, dat bleek bij nacalcula tie ook niet meer dan dagdrome rij. Waarop Vanderaerden in een koffer op zoek moest naar een doodgewone blauwwitgele Panasonic-trui. „Dat is ook een veel mooiere", reageerde Post in sponsortaai. Maar het was het zoveelste voorbeeld in deze Tour, dat de computer de manoeuvres van de jury nog allerminst de baas kan. Over het geval-Fignon van de ploegentijdrit werd wijselijk niet meer gesproken. - Etappe Wasquehal Lievin gevangen toen ik vanuit Zwitser land wilde gaan koersen". Da Silva is min of meer 'het pro- dukt' van de overleden wielergraaf Jean de Gribaldy. Na een paar jaar van omzwervingen in wat obscure Italiaanse ploegen, plaatste 'Gri' hem bij KAS, om stand-in voor Sean Kelly te kunnen worden. Dat is er nog niet echt van gekomen, hoewel Da Silva's erelijst er inmid dels best mag zijn, met ritoverwin- ningen in allerlei etappekoersen - Giro, Zwitserland. Romandie. Tir- reno, Dauphine, plus het klassieke Kampioenschap van Zürich. dat hem eerder al eens was afgepakt wegens een positieve dopingcon trole. Om Da Silva 'de tweede Agostin- ho' te noemen, vindt Portugal toch wat te ver gaan. De nationaliteit heeft hij nog steeds, zijn hart is mis schien ook nog rood-groen ge kleurd, maar in zijn hele doen en la ten is hij Zwitser geworden. „Natu raliseer toch", heeft men hem daar meer dan eens gezegd, maar dat vindt hij toch iets te ver gaan. Ook dit jaar heeft Da Silva al weer meer dan eens van zich doen spreken. Maar leiderstruien glijden nog tè dikwijls van zijn schouders. Zeker als het op tijdrijden aan komt. Hij zou eens wat serieuzer te gen het leven moeten aankijken, luidt dan dikwijls het verwijt. Prij zen pak je pas aan de finish. In Evreux had die geen halve meter later moeten liggen. Regering-Thatcher wil pasjessysteem tegen voetbalrellen LONDEN (GPD) - De 92 clubs die uitkomen in de Engelse voetbal competitie, hebben van de rege- ring-Thatcher opdracht gekregen over te schakelen op het pasjessys teem. De bedoeling is dat dit sys teem voor het seizoen '89-'90 wordt ingevoerd als een van de maatrege len waarmee de regering paal en perk wil stellen aan voetbalvanda lisme. De clubs hebben zich tot het laatst toe met hand en tand verzet tegen deze ingrijpende maatregel. Omdat zij zich ten eerste het mik punt voelen van strafmaatregelen voor iets dat volgens hun niets met voetbal te maken heeft. Maar voor al ook omdat zij vrezen dat het nieuwe systeem veel te veel toe schouwers zal kosten. Ondertussen heeft de Engelse voetbalbond besloten om de voor november geplande vriendschap pelijke wedstrijd te'gen en in Italië af te zeggen uit angst voor rellen. WOENSDAG 15.15-16.45 Ned 3: Studio Sport: reportage van de vandaag verreden etappe in de Tour de France van Le Mans naar Evreux over 158 km. 15.15-16.45 BRT 2: Ronde van Frankrijk: rechtstreekse reportage van de etappe Le Mans-Evreux. 18.30-18 55 Ned 2: Veronica Sport. 18.45-19.00 BRT 1 Tour '88: samenvatting van de vandaag verreden etappe. 19.00-19.25 Ned 3: Studio Sport: samen vatting van de vandaag verreden etappe van Le Mans naar Evreux in de Tour de France. 21 47-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.28 SKY: International Motor Sports: met o.a. de 6e ronde van het WK rallynjden (de Acropolis Rally vanuit Grie kenland). 22.35-22.40 Super: Golt Nieuws. 22.40-23.40 Super: Super Sport. 00.00-00 50 BBC 1Cricket: hoogtepunten van de tweede ronde van het National West-toemooi. DONDERDAG 15 00-16.00 SKY: Sydney Wintield Pre miership '86: hoogtepunten van Austra lisch rugby. 15.05-19.00 BBC 2: Golf: verslag van de Open Schotse kampioenschappen in Gle- neagles. 15.40-17.15 BRT 2: Ronde van Franknjk: rechtstreekse reportage van de rit tussen Neutcha el en Bray Liévin. 15.45-17.15 Ned 3: Studio Sport: verslag van de vandaag veneden etappe in de Tour de trance van Neutcha el naar Liévin over 147.5 km. Frans Maassen in rode trui Da Silva 'schrok zich rot' van Rooks De beloning voor zijn geldings drang in de beginfase van de Tour. Sloot hij zich dinsdag reeds aan bij een groep vluchters, gisteren was de Limburger opnieuw lange tijd aan het front te vinden. „Voor mij is dat normaal, hoor. Zo rijd ik meestal. Ik zoek graag de aanval. Dat heb ik in de Dauphine Libere en de Ronde van Romandie ook ge daan. Alleen valt dat dan niet zo op. In de Tour krijg je veel meer publi citeit. Nou, die is natuurlijk mooi meegenomen", meldde de onbe vangen debutant in het Franse wie- Iercircus. Een vriendelijke Limburger. Maar, let wel: geen echte represen tant van het bronsgroen eikenhout, weten de kenners. Van Limburgse renners wordt gezegd dat ze te slap aangedraaid zijn, zich teveel in de watten laten leggen door suppor ters, niet luisteren en helemaal niet kunnen afzien. Maassen's ploeglei der bij de amateurs, Piet Hoekstra, miste die specifieke karaktertrek ken. Daarom kon hij het talent Maassen wel gebruiken. Hoekstra maakte van Maassen een prima amateur, waarna Jan Raas vorig jaar als baas in het leven van Maas sen verscheen. Ook onder het bewind van de Zeeuw gedijt Maassen bijzonder goed. Op zich al een wonder, want Zeeuwen en Limburgers zijn be paald geen twee handen op een buik. Maassen wordt echter niet als een typische Limburger be schouwd omdat hij flink wat kilo meters boven boven de lijn Waubach-Spaubeek woonachtig EVREUX (GPD) - „Dit jaar wil ik naam maken". Zei Frans Maas sen tijdens de presentatie van de ploeg van SuperConfex, begin dit jaar. De wielerwereld nam die uitspraak voor kennisgeving aan. Lag er zeker niet wakker van. Welke sportman begint niet met de beste voornemens aan een nieuw seizoen? Om vervolgens dikwijls te ervaren dat het omzetten van woorden in daden ge makkelijker gezegd dan gedaan is. Maassen's verwachtingspatroon blijkt niet op drijfzand te berusten. Gisteren beleefde hij een mooie dag in zijn carrière. Voor het eerst mocht hij het erepodium in de Tour de France beklimmen. Daar reikte een rondemiss hem een knalrode trui uit. Een tricot dat hem herkenbaar maakt als leider van het klassement der tussen- sprints, de zogenaamde Catches. Tour gisteren 32 km. Planckaert verstevigt zijn leiderspositie in de strijd om de groene trui door de eerste 'catch' te winnen. Tevens goed voor 6 boni seconden. Van der Poel krijgt er vier (tweede) en Solleveld 2 (der de). 44 km. Evenals in voorgaande etappes komt bij de dagelijkse '44- sprint' een vlucht tot stand. Initia tienemers zijn Giuliani en Casado. De laatste pakt de 3500 gulden pre mie. Maassen en Cornillet sluiten even later aan. 57 km. Voorsprong koplopers 1 min. 10. Maassen wint tweede tus sensprint (6 sec.) voor Casado (4) en Giuliani (2). 67.5 km. Cornillet als eerste op Cte de Mortagne en neemt virtueel bolletjestrui van Abadie over. 82.5 km. Cornillet pakt ook de meeste bergpunten op de Cte de Renp. Casado moet kopgroep laten gaan na pech. 98 km. Voorsprong kopgroep loopt op tot 1.25. 102 km. Maassen pakt derde catch (6 sec.) voor Cornillet (4) en Guliani (2) 134.5 km. Opnieuw wint Maas sen catchsprint (6 sec. bonificatie). Giuliani wordt tweede (4), Cornillet derde (2). Achterstand peloton nog 40 seconden. 153 km. Laatste catch voor Cor nillet (6) voor Maassen (4) en Giuli ani (2). 155 km. Drie vluchters worden achterhaald. 157 km. Da Silva en Abadie de marreren uit peloton. 158 km. Da Silva houdt stand en wint de etappe voor de aandringen de Rooks. Van Vliet houdt geel, Planckert groen en Breukink wit. De rode trui gaat naar Maassen, Cornillet krijgt bolletjestricot. EVREUX (GPD) Aan de vooravond van zijn ritzege in de Tour had Acacio Da Silva zijn jawoord met een handtekening bekrach tigd. Vele ploegen dongen naar zijn hand, maar hij had besloten definitief bij KAS te blijven. En nou won hij een etappe in de Tour... Frans Maassen voert het kopgroepje aan op weg naar Evreux. Links van hem Giuliani, rechts Cornillet. is, in het dorp Haelen. Geen streek waar hardfietsers tot Goden wor den verheven. Na er als neo-prof twee keer met een ruiker bloemen vandoor te zijn gegaan, staat hij dit seizoen al op zes overwinningen. Een aantal waarmee hij een heel eind in de top-10 van Nederlandse profs is doorgedrongen. Samen met Adrie van der Poel staat hij als derde ge noteerd. achter Mathieu Hermans (18) en Erik Breukink (8). De triomfen die Maassen liet aantekenen, waren ook van meer dan behoorlijk kaliber. Een etappe in zowel de Dauphiné Libéré als de Ronde van Romandiè, een sprint zege op Eric Vanderaerden (vorige week in Heusden-Zolder) en een indrukwekkende zegetocht in een wedstrijd in de Ardennen (Couvin). Gisteren rook Maassen aan een nog mooier succes, het winnen van een Touretappe. In gezelschap van de Fransen Casado en Cornillet en de Italiaan Juliani fietste hij ruim 110 kilometer voor het peloton uit. De vlucht ging echter drie kilome ter voor het einde het schip in. Casado was toen overigens al niet meer van de partij. „Dat was wel te leurstellend, gezien ook het wed strijd verloop. We zouden al eerder ingelopen worden, maar plotseling liep onze voorsprong weer op tot 1 minuut 20. Dan begin je toch een beetje te hopen. En ik had me zelf goede kansen toegedacht in de sprint met die twee". De rode trui vond hij deson danks een aardige troostprijs. On derweg had hij drie keer het volle pond gehaald irl de 'catches'. Aan verdedigen van dit tricot denkt hij echter niet. „Nee, dat zie ik niet zit ten. Ik ben wel behoorlijk rap, maar dat wringen, dat in zo'n sprint vooraf gaat, zie ik niet zitten". Voorlopig is hij eerst tevreden met zijn debuut in de Tour. „Van een etappezege durf ik alleen nog maar te dromen. Ik laat me niet gek maken". Het is ook allemaal heel snel met hem gegaan. Pas op 18-ja- rige leeftijd stapte hij op de race fiets. Dat is nu vijf jaar geleden. „Vier jaar geleden stond ik die mannen nog naar boven te duwen in de bergen, nu rijd ik tussen hen. Dat vind ik op zich al heel mooi". Het seizoen kan voor Haelense Frans in feite niet meer kapot. Toch heeft hij nog een wens. „Ik hoop dat ze me selecteren voor het WK. Dat zie ik als een mooie bekro ning van dit jaar". De aanpassing in het contract zal er misschien best komen, maar voor de muntjes is het altijd beter pas te signeren na een grote zege. De Tourwinst in Evreux kwam voor Da Silva als een regelrechte surprise. Hij had de sprint moeten aantrekken voor kopman Sean Kelly (mocht het met het geel niet lukken, dan is er altijd nog groen), maar hij schakelde zelf een tandje bij toen hij plotseling Henri Abadie langs zich zag flitsen. Kelly zat nog wat 'verachterd', Da Silva counter de zelf maar op de Franse bergko- ning-van-één-dag. Hij kwam op kop en bleef daar, ondanks Rooks. „Ik schrok me echt rot, toen ik hem voelde oprukken, ik had me al opgericht voor de foto's..." Maar Da Silva's feestje kon doorgang vinden. „Nou ja, een mens is nooit te oud om te leren". Acacio Da Silva is 27 jaar geleden in Portugal geboren, maar een ech te 'Europeaan'. Als kind verhuisde hij met zijn ouders naar Dudelan- ge, Luxemburg, en inmiddels woont hij alweer een jaar of zes, ze ven in Winterthur, Zwitserland. „Ik heb daar een kamer bij een gastgezin, dat me destijds heeft op- EVREUX (GPD) Er zou eens een 'Klasgenoten' aan Ste ven Rooks moeten worden gewijd. Misschien dat Koos Postema de definitieve verklaring kan opsporen voor het 'laatkomers-syndroom', dat de Noordhollandse flegmati cus dit seizoen, maar ook al in eerdere koersjaren, lijkt te achtervolgen. teven Rooks ee- ken-Luik, 2e in de Amstel Gold Ra ce, maar zijn enige overwinning tot nog toe pakte hij in... de Ronde van Apeldoorn. Naar San Remo was hij net iets te Heer- laat om te reageren op de uitval van Fignon-Fondriest ('ik was net aan gesloten bij de kopgroep'), in Vlaanderen werd hij verrast door zijn ploegmaat Adrie van der Poel, in de Waalse Pijl sprong Gölz op het moment dat ook Rooks had willen attaqueren, in Luik-Basten- Hoe laat was Steven Rooks ge woon op te staan? Hoe laat ging hij van huis? Hoe laat kwam hij op school? Het moet vaker na de bel zijn geweest dan ervóór, zijn brug moet vaker hebben opengestaan dan die van zijn vriendje: hele voorseizoen. Hij was veruit de beste van het internationale pelo ton: 3e in Milaan-San Remo, 5e in de Ronde van Vlaanderen, 3e in de Waalse Pijl, 4e in Luik-Bastena- hugowaard. Want als de schoolja ren model staan voor de latere per soonlijkheids ontplooiing, dan kan het niet anders of daar ligt de sleu tel van 'het probleem-Rooks.' Rooks dacht gisteren, aan de fi nish van de vierde Touretappe, met stijgende aankomst in Evreux, dat aken-Luik zat hij wederom gev hij gewonnen had. Dat hij de Por- gen door Van der Poel, en in de tugees Acacio Da Silva precies op Gold Race was zijn beklimming de streep de beslissende stoot had yan de Cauberg één van de meest toegebracht. Maar de finishfilm imponerende rushes van de wieler- loog niet. „Banddikte plus een velg lente, maar Nijdam achterhalen achter Da Silva", moest PDM's pr- was er niet meer bij. En nu dus ook man Harry Jansen bekennen. gisteren weer een ereplaats om je Steven Rooks was wéér net iets racehandschoentjes bij op te vre- te laat, om nog in het net met de ten. prijzen te vissen. Zoals in feite het Dapper De koers ontwikkelde zich dus danig, dat de vlucht van Maassen, 'Cornillet en Giuliani weliswaar dapper was, maar gedoemd was in het zicht van de finish te sneven. Een tweede massasprint leek te gloren, maar niet voor degenen, die de finish nog kenden van twee Tours terug. Daar waar Jos Lam- mertink zo ernstig was gevallen, en Pello Ruiz-Cabestany naar de bloe men had gegrepen. Aankomst-hel ling van 1300 meter met een gemid deld stijgingspercentage van 3,8. Niet écht 'kaassie' voor de jongens van de vlakte. Rooks kende die laatste kilome ter nog van toen, gaf vanuit vijfde positie Gert-Jan Theunisse het sein het gaatje dicht te rijden op Abadie en Da Silva, die vanonder de kilo- meter-driehoek waren gespron gen, lanceerde zichzelf op de Zwit serse Portugees, flitste naast hem op de witte streep, zag Da Silva zijn arm in de lucht gooien, maar voel de zichzelf winnaar. Wat bleek uit zijn eigen zegegebaar direkt over de finish, maar... wat onmisken baar werd tegengesproken door het celluloid in de wagen van de ju ry van aankomst. „Ik wil protesteren", had hij nog geroepen in een vertwijfelde po ging toen de officiële uitslag wat al te lang naar zijn zin uit bleef. Jan sen mocht dan wel dapper in zijn walkie-talkie 'Rooks winnaar' naar de volgauto van Jan Gisbers heb ben doorgetoeterd, maar het was nog altijd de jury, die moest beslis sen. Da Silva stond al klaar voor de sprong naar het podium, toen Rooks zich liet uithoren over de laatste meters. „Ik denk dat Theu nisse voor het mooi iets te vroeg stil viel". Een uitleg, die evengoed had kunnen luiden: „Ik heb hem tien, twintig meter te laat het sein tot achtervolgen toegeschreeuwd". Prosteren had geen zin, bleek een minuut of tien later. „Of je bij de aankomstrechters naar de film De Portugees Acacio da Silva bejubelt zijn overwinning in de vierde etappe van Le Mans naar Evreux. Links van hem komt Steven Rooks die aanspraak meende te maken op de winst, maar tweede werd. Geheel links num mer drie, Sean Kelly. «foto anpi wil komen kijken", stelde Jansen voor. Rooks beende erheen. Hij zag het verschil zelf amper, maar voor Harry Jansen was de zaak duide lijk. „Omdat het beeldje wordt uit getrokken lijkt het net of Da Silva een langere fiets heeft, maar in wer kelijkheid is het een band en een velg". Rooks kon niet anders dan be rusten. Zijn treintje was een fractie te laat op gang gegooid. Het is maar goed, dat hij nooit is gaan keepen, want timing lijkt niet te behoren tot zijn allersterkste kwaliteit. Klasse heeft hij niettemin te over, en ook zijn ellende uit de Giro lijkt geen sporen te hebben nagela ten. Rooks was vast van plan ge weest een rol te spelen in het eind klassement van Italië, maar hij ver trok koortsig naar de start, trappel de een dag of veertien krachteloos mee, en moest uiteindelijk opge ven in de polaire rit over de Gavia. „Ik heb drie dagen op bed gele gen, heb goed uitgeziekt, ben weer heel licht gaan trainen, heb de Ron de van Zwitserland gedaan, en voel me nu echt weer in mijn voorjaars- Ploegleider Jan Gisbers had het daags na de ploegentijdrit nog ge zegd: „Je moet eens naar Rooks kijken... Ik ken hem nou een beetje, maar als hij zo'n gezicht heeft, dan staat er op punt iets te gebeuren". Het gebeurde bijna. Eerder zelfs nog dan Gisbers voor mogelijk had gehouden. Die verwachtte zijn bes te klassementsrijder pas in de Al penetappes naar Morzine en l'Alpe d'Huez. „Dat zou toch mooi zijn, als hij zo'n rit op zijn naam kon schrij- Rooks zelf: „Ik had hem liever nu al gehad. Maar misschien heeft zo'n nederlaag ook wel een goeie uitwerking op me. Ik ben er flink kwaad over. Ik hoop voor mezelf al op wraak met een goeie tijdrit, vrij dag". Hij sprong op zijn fiets, en repte zich naar de auto, de motor draaide al voor de verplaatsing naar Rou- aan. Hij paste ervoor nóg een keer te laat te komen. DEN HAAG (ANP) Nederland zal met een zwem ploeg van twaalf vertegenwoordigd zijn bij de Olympische Spelen van Seoul. Het NOC heeft na melijk besloten zowel bij de vrouwen als de man nen een ploeg af te vaardigen voor de estafette 4 x 100 meter wisselslag en een estafette voor de 4 x 100 meter vrije slag bij de vrouwen. Conny van Bentum (100 meter vlinderslag) en Ron Dekker (100 meter schoolslag) haalden Seoul op „eigen kracht". Op merkelijk genoeg zijn er geen reserves aangewezen. De Hippische Sportbond zag zijn aanvraag voor een dressuurploeg en een spring-equipe gehono reerd. Voor de spring-equipe zijn Wout-Jan van der Schans, Rob Ehrens en Jan Tops zeker van deelne ming, van het drietal Eric van der Vleuten, Dion van Groesen en Wiljan Laarakkers zal er nog één moe ten afvallen. De al uit drie vrouwen en evenveel mannen be staande atletiekploeg werd aangevuld met Elly van Hulst. De zwemploeg bestaat uit: Conny van Bentum (100 meter vlinderslag), estafette 4 x 100 meter vrije slag (Conny van Bentum, Karin Brienesse, Marian ne Muis, Mildred Muis en Diana van der Plaats), es tafette 4 x 100 meter wisselslag (Jolanda de Rover, Linda Moes, Conny van Bentum en Karin Brienes se). By de mannen: Ron Dekker (100 meter school slag), estafette 4 x 100 meter wisselslag (Hans Kroes, Ron Dekker, Frank Drost en Patrick Dybio- na).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15