DRIJFT DE GROOTSTE KRANT VAN NEDERLAND....? Middenstanders splitsen zich op kW uR/icgSt lÜDSE GUESS» Delfosia Voorschoten failliet 'Verbeteringen fietspad bij hotel Duinoord moeten sober blijven-' NIEUWE SPEELTUIN IN NOORD-HOFLAND Bloemenman krijgt respijt Na ruzies winkeliers en ondernemers oude Leiderdorp AFSCHEID VANVADERLIJKE VRIEND REGIO LEIDEN PAGINA 13 WARMOND - De organisatoren van de natte en droge Kaagweek hebben dit jaar geprobeerd één groot gemeenschappelijk feest aan te richten. Zo valt voor het eerst in jaren het feest in Warmond volle dig samen met de zeilwedstrijden op de Kaag. Zowel de Koninklijke Watersportvereniging 'De Kaag' als de Vereniging tot Viering van Warmondse feesten hebben een uitgebreid programma samenge steld. De officiële openingshandeling van de 'droge' Kaagweek vindt morgenavond om half acht plaats in het gemeentehuis met, voor de tweede keer, de uitreiking van de Warmondse 'Sloepie'-wisselprijs. Deze prijs, bestaande uit een scheepsmodel van een roei- /zeilsloep, is vorig jaar door het ge meentebestuur van Warmond in gesteld. Ze is bestemd voor de meest talentvolle zeiler of zeilster in de leeftijdscategorie tot en met 17 jaar. Deze zeiler wordt uitgeko zen op voordracht van een jury van watersportjournalisten. Na afloop van de openingscere monie is er een feestelijk program ma in Park Groot Leerust aan de Warmonder Leede. Voorafgaande daaraan (om zes uur) wordt de kermis op de Baan geopend. Tegelijkertijd is er een barbecue-avond in Park Groot Leerust. De Nederlandse Hartstichting laat vrijdagavond omstreeks acht uur een heteluchtballon opstijgen vanaf de speelweide aan de Burge meester Ketelaerstaat. Uiteraard is dat afhankelijk van de weersom standigheden. De ballon is 29 me ter hoog, heeft een diameter van 21 meter en een inhoud van 3000 ku bieke meter. Leden van de Hupsel- se Ballon Sociëteit bevaren de bal lon. Om 19.30 uur houdt muziek korps St. Matthias een rondgang door het dorp. Anderhalf uur later is ter hoogte van Park Groot Leerust de vlootschouw te zien. Commentaar daarbij wordt ver zorgd door F. Vollebregt. De avond wordt afgesloten met een groots vuurwerk in Park Groot Leerust. Aansluitend een optreden van M.A.S.S, de groep die diezelfde avond om half negen ook al muziek in Groot Leerust bracht. In 't Tref punt staat Jen Rog vanaf half tien 's avonds op het podium. Zaterdag 9 juli is de gehele dag kermis op de Baan Voor de zeer vroege vogels is er om 6.00 uur een viswedstrijd die door de vereni ging tot viering van Warmondse feesten en de hengelsportvereni ging De Leede is georganiseerd. Gevist wordt op witvis van mini maal 15 centimeter. De wedstrijd duurt tot 9.30 uur en het inschrijf geld is drie gulden. Om 10.00 uur is de prijsuitreiking in Park Groot Leerust. Om 11.00 uur begint een bosloop door het bos van Krantz, georgani seerd door atletiekvereniging De Bataven en de Stichting Het Zuid hollands Landschap. Deelname kost voor de 2,5 kilometer lange loop kost twee gulden en de vijf- /tien kilometer kost drie gulden. De inschrijving is in Park Groot Leerust. Voor informatie: telefoon 01717-6689. Zaterdag om 14.00 is er een ring- rijderij op de Beatrixlaan. Een on derdeel van de Kaagweek dat op veler verzoek weer in het program ma is opgenomen. Er nemen Oud hollandse rijtuigen aan deel. De WARMOND - Het jazzfestival Jazz behind the toll, voor de vierde keer georganiseerd door de Warmondse horeca, is dit jaar in het week einde van 15 en 16 juli in Warmond. Volgens de caféhouders is dit eve nement de eigenlijke afsluiting van de Kaagweek. Warmond staat dat weekeinde in het teken van de jazz. Alle horeca gelegenheden doen er aan mee: van boerderij Meerrust tot aan de Sa loon. Vanaf half tien 's avonds swingen saxofoonsolo's, boogie woogies en de bassen door het dorp. Diverse jazzartiesten uit de regio zijn te horen onder wie Jaap Dekker, Frits Kaatee, Robbie Hagenbeek en The Evergreen Jazzband. Het evenement trekt elk .jaar honderden bezoekers. Vorig jaar telde de horeca zeker honderd mensen per café per avond. Volgens de hore- camensen moet dat ook wel, want ze hebben er 'ettelijke duizenden guldens' voor betaald om de jazzmusici naar Warmond te krijgen. Be zoekers aan het festival kunnen per paardetram van gelegenheid naar gelegenheid rijden. De toegang voor het jazzfestijn is gratis. prijsuitreiking is om 17.00 uur in Park Groot Leerust. Het avondprogramma is als volgt: om 19.00 uur tobbetje steken in de Dorpsstraat (leden van de ver eniging twee gulden, niet-leden vier gulden). Een groot billenprik- kersfeest in Park Groot Leerust be gint om 21.00 uur. De muzikale om lijsting is in handen van the Bou quets. In het Trefpunt begint om 21.30 Jan Rot. Toegangsprijs: tien gulden. Zondag 10 juli begint om negen uur met een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De route is een ver rassing, de afstand ligt rond de 30 kilometer. Inschrijving (in de feest tent in Park Groot Leerust) is voor leden 2,50 gulden en voor niet-le den 3,50 gulden. Het Warmondse jeugdcircus At- leta geeft zondag om drie uur een gratis toegankelijke matinee-voor stelling in Park Groot Leerust. In hetzelfde park begint 's avonds om 20.00 uur een country-avond met de Pat Austin Band. Het is De be doeling dat de bezoekers van de country-avond verkleed als cow boy komen. Voor degenen die geen zin hebben in een avondje cow- boyen is er in Ut Sloepie vanaf 21.30 uur een swingavond. Ouderen Maandag 11 juli is de dag voor de oudere Warmonder. Om 10.00 uur opent de burgemeester de feestdag in de aula van Mariënhaven. Er is daar een marktje met kraampjes: kralenrijgen, boerenbontbeschil- deringen, spinnen, manden ma ken, en weven. Verder zijn er de monstraties schapenscheren en volksdansen te zien en staat er een draaiorgel. Het middagprogramma bestaat uit een feestelijk optreden van de Partyplayers vanaf 14.00 uur in Marienhaven. De kermis is maandag vanaf één uur geopend. Om 18.30 uur begint de wielerronde in de Oost. Dit jaar zijn er drie groepen: jeugd tot 17 jaar, dames en heren. Inschrijving kan bij Fer Vergeer, Oosteinde 11 in Warmond en kost voor de jeugd vijf gulden en voor volwassenen 7,50 gulden. Start en finish zijn bij de jachthaven Cieco aan de Burge meester Ketelaerstraat. Niet-liètsers kunnen maandag avond in Park Groot Leerust vanaf 20.00 uur naar muziek luisteren en op hetzelfde tijdstip wordt er bij Dekker Tennis een bridge-drive voor paren gehouden. Voorin schrijving voor de bridge-drive is gewenst. Telefoonnummer: 071- 762719. Het inschrijfgeld bedraagt een tientje. Ook 's avonds is een open podium in Ut Sloepie. Ieder Warmonder kan er vanaf 21.30 uur met zang, dans, muziek, acrobatiek en voordracht optreden voor eigen publiek. Wie durft, zo vraagt de Vereniging zich af. Dinsdag 12 juli zijn er als vaste punten weer de zeilwedstrijden op de Kagerplassen (hele dag) en de kermis op de Baan (13 uur). Vanaf 13.00 uur is er in park Groot Leerust een kindermarkt voor de jeugd tot dertien jaar. Om teleur stelling te voorkomen, krijgen kin deren die zich hebben laten in schrijven voorrang. Het avondprogramma van dins dag bestaat uit een spelavond voor jong en oud in park Groot Leerust. Vanaf 20.00 uur kan er geklaverjast en gesjoeld worden. Ook eiergooi- en en spiralen is mogelijk. Vanaf 21.30 kan er weer (gratis) geswingd worden in Ut Sloepie. Braderie Woensdag 13 juli is de laatste dag van de Kaagweek. Vanaf 14.30 uur is er een kindermiddag in Park Groot Leerust met goochelen en poppenkast. De inmiddels traditio nele zelfmaak-modeshow wordt om 19.00 uur gehouden op het Pleintje bij de Pomp. Tegelijkertijd vindt de Warmondse touwtrek- wedstrijd plaats in Park Groot Leerust. Daar kunnen alleen War mondse ploegen aan deelnemen, ploegen met tenminste vier deelne mers die wonen of werken in War mond. Ze betalen een tientje in schrijfgeld. Inschrijfformulieren moeten voor 11 juli worden opge haald bij het secretariaat van de vereniging, Van Leijdenstraat 9. Ut Sloepie biedt die avond nog een swingend optreden van de Ca boodle Band vanaf 21.30 uur. Gedurende de hele Kaagweek is de expositie 'Warmonders voor Warmonders' te zien in de oude gymzaal bij de Pomp. De expositie waar Warmonders hun kunstzinni ge prestaties tonen duurt nog tot 17 juli. De openingstijden: dinsdag avond 19 tot 21 uur, woensdag 10- 12 en 14-16 uur, donderdag, zater dag en zondag steeds van 14 tot 16 'Klapstuk' van de Kaagweek is natuurlijk ook de grote braderie in de Dorpsstraat, op zaterdag 16 juli. De organisatie van de braderie is in handen van de ondernemersvere niging. Men kan zich nog melden voor deelname bij Pezet, Dorps straat 55, telefoon 01711-12300. 'Natte' Kaagweek Wat de 'natte' Kaagweek betreft: iedere dag zijn er zeilwedstrijden' op de Kagerplassen met onder an dere de Holland-Friesland wed strijd in de Regenboogklasse. Voor uitgebreidere berichtgeving daar over raadplege men de sportpagi- LEIDERDORP - "Hij nam bij de leerlingen zo'n aparte plaats in", meldt de rector van de chris telijke mavo 'De Dwarswetering uit Leiderdorp over conciërge H.W. (Harry) Slegtenhorst, die gisteren afscheid van de school nam. Hem en zijn vrouw Will werd een drukbezochte receptie aangeboden. De Leiderdorper is tien jaar lang conciërge geweest. De school roemt hem "omdat hij voor de leerlingen vaak een vaderlijke vriend is geweest, die hen goede raad gaf. Ook bij de medewer kers aan de school had de heer Slegtenhorst een eigen plaats die zich kenmerkte door behulp zaamheid. gevoel voor sfeer en openheid in gesprekken". Overlast jeugd OEGSTGEEST - Een tiental jonge ren zou gisteravond om tien uur op de daken van het multifunctioneel centrum en enige winkels aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest heb ben gezeten. Omwonenden klaag den bij de burgemeester. Toen de politie ter plaatse kwam, was de jeugd verdwenen. Geld Jeugdraad ZOETERWOUDE - De Hervorm de Jeugdraad van Zoeterwoude heeft van het Anjerfonds 10.000 gulden subsidie gekregen. De Jeugdraad wil het geld gebruiken voor de aanschaf van een demonta bel podium in 'Ons Huis' aan het Kosterspad. Na een interne verbouwing van 'Ons Huis' vorig jaar, bleek er bij de Jeugdraad behoefte te bestaan om de ruimte geschikt te maken voor een multifunctioneel gebruik. Dat kan met een demontabel, dus ver wijderbaar, podium. Meer groepen kunnen straks van dezelfde ruimte gebruik maken. mede-sponsor van de Leidse Lakenfeesten VOORSCHOTEN - De Voor- schotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland heeft er een speeltuin(tje) bij. En dat is ken nelijk heel bijzonder, want wet houder J. Visser van openbare werken zou gistermiddag spe ciaal naar Noord-Hofland ko men om de speelattractie in ge bruik te stellen. De wethouder bleek op het laatste moment ech ter door rugklachten geveld. Zijn plaats werd ingenomen door directeur openbare wer ken W.J.S. Bedet. Samen met een aantal kinderen maakte Bedet korte metten met een lint, waarmee één van de speelat- tracties was geblokkeerd De nieuwe speeltuin omvat een klimrek, schommel, glij baan, touwladder en de trap pen, die staan opgesteld op het grasveld aan het Aletta Ja- cobsplantsoen. Het geheel is in een grote zandbak geplaatst die, zo laat de gemeente na drukkelijk weten, beslist niet bestemd is voor honden... (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - De bloemenkiosk op de Leiderdorpse Gordijnsingel mag voorlopig blijven. Burgemeester en wethouders gaan zoeken naar een standplaats in de directe omgeving. Pas als die is gevonden, wordt de bloemenkiosk verplaatst. Twee weken geleden kwam de bloemenkiosk in het nieuws, omdat het college, desnoods met behulp van de 'sterke arm', de stand wilde verwijderen. Het 'bouwwerk' is in strijd met de bouwverordening, re deneerden ze. Bloemenman Meertens heeft het plekje nabij de Muzenhof ingeno men dat altijd werd bezet door het 'kind van het dorp', L. de Jong. Meertens kreeg een vergunning tot 1 januari 1989 voor het innemen van de standplaats. Maar hij zette er in plaats van een bloemenwagen een huisje neer dat niet mobiel is. En dat is nooit de bedoeling geweest van de gemeente Leiderdorp. Bloemenman in kwestie reageerde twee weken geleden zeer ge schokt. Hij had net 50.000 gulden in zijn kraam geïnvesteerd. Van de schrik bekomen, heeft hij enige gesprekken gevoerd met ambtenaren en gisteren met burgemeester en wethouders. Nu het college zich iets soepeler opstelt, haalt hij opgelucht adem. VOORSCHOTEN - Delfosia Aarde werk Voorschoten is failliet ver klaard. In oktober ging de fabrieks- poort al dicht en werden de 22 werknemers ontslagen. Hoeveel schulden het bedrijf precies heeft, wil eigenaar W.D. Delfos niet zeg gen. Sinds 1986 ging het al bergaf waarts met het bedrijf. Er kwamen geen nieuwe orders meer binnen. Het bedrijf kon de concurrentie met de aardewerkfabrieken in Por tugal, die veel goedkoper aarde werk kunnen leveren, niet aan. "Ei genlijk had ik al eerder de werkne mers door machines moeten ver vangen, maar ik had niet genoeg geld om te investeren. Dan blijf je doorploeteren, terwijl je het gevaar al op je af ziet komen", zegt Delfos. Delfosia Aardewerk Voorscho ten maakte met name het witte aar dewerk -"Het mooiste wit, al zeg ik het zelf'- en leverde aan tal van Ne derlandse bedrijven. Blokker (huishoudelijke artikelen) begon als eerste Nederlandse bedrijf, zo'n zeven jaar geleden, met het impor teren van aardewerk uit Portugal. Delfos: "Goedkoper, maar wel van een slechtere kwaliteit". Delfos had toen al in de gaten dat er iets ging veranderen in de aarde werkindustrie in Nederland. Voor zijn andere bedrijf. Delfos Aarde werk Zoeterwoude BV, kocht hij wel een aantal machines die het werk van mensenhanden moesten overnemen. Delfos Zoeterwoude heeft 20 werknemers in dienst en houdt volgens Delfos nu nog net het hoofd boven water. Zes werknemers van het failliete Delfosia werken nu bij Delfos Zoe terwoude. Delfos: "De rest heeft gelukkig snel een baan gekregen. Ik heb er nachten van wakker gele gen, omdat ik wist dat ik de men sen moest ontslaan. Verder is mijn hele familie, incluis mijn drie zoons, werkzaam bij de aardewerk fabrieken. Er rust een zware last op je. WASSENAAR Eventuele verbe teringen van de beveiliging op het kruispunt van het fietspad bij het Wassenaarse hotel Duinoord moe ten "sober maar doeltreffend" wor den uitgevoerd. Dat stelt provinci ale statenlid J.W.J. Wolf (PvdA) in een reeks vragen aan Gedeputeer de Staten, het bestuur van de pro vincie Zuid-Holland. Wolf noemt de termen sober en doeltreffend omdat het fietspad eventueel in westelijke richting moet worden verplaatst. En dan zou het zonde zijn om er nu teveel geld tegenaan te gooien, oordeelt het statenlid. Van een verplaatsing van het fietspad zou sprake kunnen zijn als er een groot aaneengesloten rege- neratiegebied in de Zwarte Pan zou ontstaan. In de Regeneratieno ta van de provincie wordt die mo gelijkheid aangegeven. Mocht dat gebeuren, dan moet niet worden uitgesloten dat het be staande fietspad verder naar het westen zou moeten worden ver plaatst, denkt Wolf, en hij vraagt Gedeputeerde Staten of dat inder daad het geval kan zijn. Veel ongelukken Het kruispunt in het duingebied van de Wassenaarse Slag nabij ho tel Duinoord is de laatste tijd regel matig in het nieuws geweest. Kort na elkaar vonden er vier ongeluk ken plaats. In alle gevallen waren er racefietsers bij betrokken. Klaarblijkelijk negeren de fiet sers massaal de stopstreep. Op de bewuste plek komen fietspad en de provinciale weg voor gemotori seerd verkeer tamelijk plotseling Er wordt gestudeerd op mogelij ke verbeteringen van het kruis punt. Er zouden drempels en drup pels moeten komen die het fietsers beletten zonder meer door te schie ten. Een brug over de weg naar Wassenaarse lag, waar de gemeen te veel voor voelde, zou op teveel problemen stuiten. Milieu-organi saties protesteerden destijds tegen de aanleg van een fietsbrug met een "uitzichtbedervende en na- tuur-aantastende oprit". Daarna kwam er een alternatief op tafel met een gelijkvloerse kruising waarin genoemde druppels en lus sen zijn opgenomen. De gemeente Wassenaar zoekt momenteel hard naar een finan cieel potje om de verbeteringen zo snel mogelijk uit te voeren. De kans is groot dat de werkzaamhe den nog dit jaar worden uitge voerd. zo deelt gemeentelijk woordvoerder W. Issendonck mee. Weliswaar heeft de gemeente nog geen definitieve keus maken, maar het worden waarschijnlijk de lus sen en druppels. De besprekingen worden na de vakantie voortgezet en dan zullen er spijkers met koppen worden ge slagen, aldus Issendonck. Volgens hem zijn de vele ongelukken van de laatste tijd zeker aanleiding om de zaak te versnellen. "We moeten nu gewoon snel tot hele concrete afspraken komen". LEIDERDORP - Twee oud-be stuursleden van middenstandvere niging Rondom de Kerk in Leider dorp hebben de Stichting Festivi teiten Vereniging het Oude Dorp opgericht. De voorzitter is C. Bos (boekhandel Bos) die acht jaar ge leden ook aan de basis stond van Rondom de Kerk. "Er is in Leider dorp geen goede samenwerking tussen niet-winkeliers en winke liers", aldus Bos. Het was al enige tijd hommeles in de Leiderdorpse middenstands- verening. Zogezegd een ruzie tus sen de winkeliers en de andere on dernemers van het dorp. De niet- winkeliers in Leiderdorp vonden al langer dat het bestuur onder lei ding van C. Bos was ingeslapen en schreven in maart verkiezingen uit. Daar werd een nieuw bestuur ge kozen. Bos en ook andere winkeliers vonden echter dat het nieuwe be stuur niet goed functioneerde. "Ei genbelang stond voorop. Zo kwam het nieuwe bestuur met een voor stel een orkest op het Kerkplein te laten spelen. Alleen de restaurant houder, die toevallig ook in het be stuur zit, heeft daar baat bij. Dan kom je niet op voor de belangen van alle ondernemers in Leider dorp. Andere activiteiten die het nieuwe bestuur voorstelde, zouden zich allemaal in de avonduren af spelen. Negentig procent van de ondernemers in Leiderdorp is win kelier. Die hebben er geen baat bij als er festiviteiten 's avonds wor den georganiseerd". De stichting is heel wat van plan. Zo wil Bos een braderie, een gondelvaart en een rommel markt in Leiderdorp. "Het gaat er om om mensen naar het Oude Dorp te halen. In pricipe overdag, zodat alle winkeliers daar baat bij hebben." Bos wil wel met de midden standsvereniging samenwerken. Zo mag zij best inspraak hebben in de geplande data van braderieën. "Maar de middenstandsvereniging hoeft en mag deze dingen niet meer zelf organiseren. Zij moet slechts de belangen behartigen van de on dernemers". De voorzitter van de midden standsvereniging Rondom de Kerk, T. van Etten, vindt het jam mer dat er in zo'n klein dorp als Leiderdorp geen samenwerking mogelijk is tussen ondernemers. "Het komt doordat er hier in Lei derdorp veel nieuwe ondernemers van een andere generatie zijn bijge komen. Het botst hier tussen jong en oud. Aan de andere kant kan je Leiderdorp ook levendig noemen", zegt Van Etten. Rondom de Kerk heeft acht leden. Nu de stichting er eenmaal is wenst de voorzitter van de midden standsvereniging de bestuursle den alle succes toe. "Als blijkt dat Bos veel en leuke festiviteiten or ganiseert, neemt hij ons werk uit handen. De middenstandsvereni ging kan zich dan richten op de be langenbehartiging van de onderne mers. Ik denk wel dat er sprake kan zijn van een goede samenwerking. De stichting is echter pas net opge richt. Afwachten dus. Vooralsnog organiseren wij zelf nog activitei ten".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13