'Lange afstanden niet alleen voor snelle jongens' Glastuinbouw in polder Hoogeweg valt verkeerd" Werkgelegenheid Genie moet blijven' PAGINA 12 REGIO DONDERDAG 7 JULI 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN - Nico Witkamp (26 jaar) en Dick Minderman (29) lijken het levende bewijs te vormen van de stelling dat de Alphense fietsvierdaagse Laura steeds meer ontaardt in een race tegen de klok. De beide Alphenaren zijn op de tweede dag een half uur eerder bij de voorlaatste stem pelpost in Mijdrecht dan de organisatie had verwacht. Pas drie uur later arriveert na omzwervingen langs Woerden, Harme ien, Haarzuilens, Vinkeveen, Abcoude en Ouderkerk aan de Amstel het grote 'peloton'. Witkamp en Minderman zitten dan al lang achter de pils of de grote coupes ijs die ze zichzelf heb ben beloofd. Niet voor niets wordt 'dit soort rijders' door de 'echte recrean ten' dan ook gezien als coureurs die in de als recreatief bedoelde Laura niet thuishoren. Voor hen zou de wereld vier dagen lang niet groter zijn dan een voor band. "Ze kijken niet om zich heen, zien niets en als ze thuis zijn is het enige wat ze zeggen: ik was al om twee uur terug", zo vel de de 'genieter bij uitstek', de 73- jarige Alphense Annie Koren, vorige week nog een vernieti gend oordeel over de snelheids duivels, die in aantal zouden toe- door Jan Preenen foto's Wim Dijkman Zelf zien Witkamp en Minder man dat een 'tikkeltje' anders. "Het is helemaal niet zo dat steeds meer mensen zo hard mo gelijk gaan rijden om gauw thuis te zijn. De meesten doen het echt nog wel rustig aan. Mijn vader bij voorbeeld beschouwt de Laura als een vakantie. Die neemt er z'n gemak van, gaat uitgebreid in een pannekoekenhuisje zitten en komt 's middags pas om een uur of vijf aan. Dat moet kunnen, zoals wij hard moeten kunnen rijden. Natuurlijk is een gemid delde van dertig kilometer per uur eigenlijk te hard voor het re creatieve, waardoor je niet veel van de weg ziet, maar wij vinden het nou eenmaal leuk", aldus Witkamp. Vervroegd Als 'sterk argument' voor hun betoog voert Minderman aan dat de organisatoren van de Laura hebben ingespeeld op de wensen van de snelsten door de stempel- tijd in gebouw Nabij met ander half uur te vervroegen: "Dat is al leen maar terecht. Andere jaren dook ik na het fietsen eerst het zwembad in en ging ik later nog maar eens kijken of ik al een stempel kon krijgen. Anderen hingen maar wat rond. Dat is ge lukkig nu veranderd". Witkamp en Minderman heb ben ingeschreven voor de hon derd kilometer. Minderman rijdt voor de negende keer mee, Wit kamp voor het eerst. De kennis making met de Laura is Wit kamp dinsdag niet zo geweldig bevallen: regen en twee lekke banden. Evenveel trouwens als zijn vriend. "Vergeleken met gis- De intocht morgenmiddag van de 41ste Laura voert langs de volgende route: Avifauna, Stuyvesantlaan, Prinses Ire- nelaan, Willem de Zwijgerlaan, Ambonstraat, Burgemeester Visserpark, Wilhelminalaan, Julianastraat, Pieter Doel manstraat, Van Boetzelaer- straat, Toussaintplein, Van Lennepstraat, Lauraplein. De fietsers vertrekken om half vijf bij Avifauna. teren is het vandaag een makkie. Geen grind, geen schelpen. Een prima wegdek en lekker weer", doelend op de zon en de tempe ratuur van twintig graden. De harde wind neemt hij op de koop toe: "We hebben net een pittig stuk gehad langs de Amstel en de Waver. Dat hebben we snel gere den om er maar zo vlug mogelijk vanaf te zijn". Terwijl de wind door Nico Wit kamp terloops wordt genoemd, wekken anderen de indruk alsof ze door de elementen bijna uit de koers zijn genomen. "Het is goed dat het niet regende. Anders wa ren er een heleboel stuk gegaan. We hebben elkaar om beurten uit de wind gehouden", zo kijkt Jan Rietveld uit Ter Aar terug op 'zijn' 150 kilometer waarvan een aantal door de onbeschutte Fle- vopolder voerde. Achteraf is Rietveld dan ook blij dat hij zich goed heeft voor bereid en als 'warming-up' voor de Laura twee weken geleden heeft meegedaan aan de IJssel- meertocht, die goed was voor 370 kilometer. Op één dag. "Vroeger reed men alleen de Laura en bleef de fiets verder binnen. Veel mensen leggen nu duizenden ki lometers per jaar af, waardoor ze een veel betere conditie hebben. Daarom kunnen ze zo'n vier daagse als de Laura ook gemak kelijker aan en gaat het ook wat sneller". Honderd In tegenstelling tot Rietveld houdt Dick Minderman het bij de 100 kilometer. Meer hoeft voor hem niet. Hoewel hij bij sommige recreanten bekend staat als 'een van die racers' vindt hij zichzelf niet snel genoeg voor de 150 kilometer: "Daar wordt pas echt hard gereden. Dan kun je wel proberen om bij te blijven, Alphenaar Dammes Uithol: "Fietsen maakt honaeria maken. Na opmerkingen als 'daar zaten we nu echt op te maar ik ben niet zo'n bandjes- plakker". Daarmee vliegt Minderman in de ogen van Jan de Vries echter uit de bocht. De voorzitter van de toerafdelirig van de Leidse wie lervereniging Swift is het 'zat' dat de 150 kilometerrijders'altijd maar als snelheidsmaniakken worden afgeschilderd: "Er wordt steeds gezegd dat wij racen en dat er aan de 150 alleen maar snelle jongens meedoen. Ze zul len er best wel tussenzitten, maar dat zijn wij zeker niet. Wij zijn hier met een ploeg van 15 en rij den heel gedisciplineerd. Ge middeld 25 kilometer per uur. Op z'n tijd eten en drinken we wat en we kijken ook best wel om ons heen. Dat is voor ons de Laura. We zijn ook echt niet ka pot als we aankomen". Dat zijn de 'echte' recreanten wel, zij het kort. Terwijl de 'snel le jongens' al lang binnen zijn, worden de liefhebbers op de te rugweg plotseling onder de dou che gezet, waardoor ze door weekt aankomen. Veel indruk lijkt de plensbui echter niet te wachten', wordt de knop reso luut omgedraaid: "Waar gaan we morgen heen?" Fietser door achterruit auto ALPHEN AAN DEN RIJN - De 18-jarige Alphenaar Harald Ver- weij is gistermorgen tijdens de Laura met zijn fiets door de ach terruit van een auto gevlogen, maar heeft aan dat ongeluk slechts lichte verwondingen overgehouden. Nadat EHBO'ers enkele glassplinters uit zijn be nen hadden verwijderd, kon de Alphenaar zijn weg vervolgen. Dat gebeurde op een andere fiets, omdat de voorvork van zijn eigen rijwiel was verbogen. Het ongeluk deed zich voor bij Haarzuilens, waar Verweij op een geparkeerd staande auto klapte. "Ik zag die auto op het laatste moment. In een flits draaide ik me nog om. Dat is m'n geluk geweest. Mijn rugzak heeft nu de ruit, maar ook mijn val ge broken'. Op de hoedenplank bleef ik hangen", aldus Verweij. Fietsers langs de Waver, in de luwte van een trekker, op weg naar Mijdrecht. Even de benen strekken in de speeltuinin dit geval ih Mijdrecht. Vereniging voor natuur- en vogelbescherming in actie RIJNSBURG De vereniging voor natuur- en vogelbescherming Noordwijk maakt ern stig bezwaar tegen eventuele glastuinbouw in de polder Hoogeweg en het gebied De Klei. In een rapport van de werkgroep Kloostertuin/Trappenberg, die heeft onderzocht op wel ke wijze het gelijknamige tuinbouwgebeid in Rijnsburg kan worden uitgebreid, is deze mogelijkheid onlangs geopperd. De Noordwijkse vereniging schrijft in een brief aan burgemees ter en wethouders van Rijnsburg zeer verontrust te zijn over eventu ele uitbreiding van de glastuin bouw op de karakteristieke weide gebieden. Uitvoering van de plan nen betekent volgens haar dat op nieuw een aanslag wordt gepleegd op de toch al schaarse graslanden in en rond Noordwijk. Afschriften van de brief zijn inmiddels verzon den aan onder meer gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het sa menwerkingsorgaan voor de duin en bollenstreek en enkele milieu organisaties. Omdat de polder Hoogeweg, voor zover gelegen op Rijnsburgs grondgebied, nu al wordt gebruikt voor glastuinbouw, meent de werkgroep Trappenberg/Klooster- schuur dat een gedeelte van de pol der op Noordwijks grondgebied eveneens voor de tuinbouw kan worden bestemd. Het noordelijke gedeelte moet daarentegen intact worden gelaten. In het rapport ad viseert de werkgroep Trappen- berg/Kloosterschuur ook om pol der Elsgeest in Voorhout, die even- Waarden GS hebben de suggestie van de werkgroep inmiddels overgeno men en vervolgens weer bij de be trokken gemeenten aangekaart. De gemeente Noordwijk heeft even wel al besloten de natuurwaarde in haar gedeelte van de polder Hoog eweg in bescherming te nemen. Volgens de Noordwijkse vereni ging voor vogel- en natuurbescher ming is uit recentelijke tellingen nog gebleken dat juist het gedeelte van de Hoogewegpolder waar de uitbreiding van de glastuinbouw is gepland een hoge natuurwaarde heeft. In dit deel verblijven regel matig trek- en broedvogels, zo heeft de vereniging vastgesteld. Zij vraagt zich in een brief aan B en W van Rijnsburg af in hoeverre de na tuur- en landschappelijke waarden van het gebied een rol hebben ge speeld bij het opstellen van het ad vies van de werkgroep. De vereniging heeft in het verle den al diverse keren gepleit voor 'conservering' van de polder Hoog eweg en het gebied De Klei tussen Katwijk en Noordwijk. Zij stelt vast dat op grond van het nieuwe streekplan Zuid-Holland-west mocht worden verwacht dat de na tuurwaarden behouden zouden blijven. De vereniging vraagt zich in de brief aan het college van Rijnsburg dan ook af of niet in strijd met het streekplan Zuid-Hol land-west wordt gehandeld. Klacht In een reactie op het schrijven zeggen burgemeester en wethou ders van Rijnsbrug dat de vereni ging met haar klacht aan het ver keerde adres is omdat de werk groep Kloosterschuur/Trappen- berg door gedeputeerde staten van Zuid-Holland op verzoek van de stichting verbetering Tuinbouw- structuur Rijnsburg is opgericht. Het Rijnsburgse college, dat er op wijst dat het onderzoek in het streekplan wordt aangekondigd, meent dan ook dat de vereniging zich in eerste instantie tot het pro vinciebestuur moet wenden. LEIDEN Mevrouw A.H.Th, van der Horst kreeg gistermiddag uit han den van burgemeester Goekoop de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw Van der Horst vierde gisteren het 40- jarig jubileum, als onderwijzeres. Zij begon haar loopbaan in 1948. Vanaf 1951 gaf de Leidse les aan de rk lagere school aan de Haarlemmerstraat. In 1983 ging deze school op in de interconfessionele basisschool De Mariënburch. Binnen de roomskatholieke gemeenschap heeft mevrouw Van der Horst eveneens de nodige activiteiten verricht. Zij is onder meer werkzaam in de Herensingel-parochie, waar zij lid is van de parochieraad en activiteiten ontplooit op het gebied van de missie en bejaardenzorg. Bovendien geeft de onderwijzeres Nederlandse les aan groepjes kinderen van buitenland se Werknemers. (foto Jan Holvast) Raadsleden gevangen in raadhuis NOORDWIJK Raadsleden van de gemeente Noordwijk zijn gisteravond flink geschrokken toen zij na een vergadering van de commissie welzijn het raad huis niet meer konden verlaten. De automatische deuren van het gemeentehuis bleken namelijk hermetisch gesloten te zijn. Op welke manier ze ook voor de elektrische ogen (zelfopeners) paradeerden, de deuren bleven dicht. Gemeentesecretaris E. Ponjée, die nog laat aan het werk was, bracht redding. Met een sleutel wist hij de deur van het oude raadhuis te openen. Bonden eisen behoud werkplaats ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkgelegenheid bij de Ge nie in Alphen moet behouden blijven. Alleen onder die voor waarde zijn de vakbonden be reid mee te werken aan de Her structurering Onderhoud Na tionale Sector. Bestuurslid J. Schuurman van de ambtena renbond AbvaKabo heeft dit gistermiddag meegedeeld aan het Genie-personeel. Gistermorgen was Schuurman in Den Haag betrokken bij het infor meel overleg van de zogeheten bij zondere commissie, waarin afge vaardigden van de legerleiding, het burgerpersoneel en de vakbonden zitting hebben. De bijzondere com missie moet haar goedkeuring nog uitspreken over het HONS-plan. De vakorganisaties hebben tijdens het overleg verkondigd alles te doen om de overige leden van de bijzondere commissie ervan te overtuigen dat de werkgelegen heid op de bedreigde werkplaatsen in Alphen, Utrecht en Nieuw Mil- lingen blijft gehandhaafd. De Genie in Alphen is de enige van de drie die is gedoemd geheel te verdwijnen. Bij de sluiting in 1991 betekent dat een verlies van ruim negentig arbeidsplaatsen. De bonden accepteren dat niet. Uit gangspunt is weliswaar dat er geen gedwongen ontslagen vallen, maar slechts weinigen zijn daarvan over tuigd. Namens de vakbonden vertelde Schuurman het personeel gister middag niet toe te staan dat slechts enkele bedrijven de klappen moe ten opvangen van het bezuini gingsbeleid bij defensie. Voor de bonden is HONS alleen bespreek baar als de werkgelegenheid in stand wordt gehouden door het openhouden van de werkplaats, of door op het complex aan de Hoorn een ander legeronderdeel te vesti gen. Vooralsnog hebben de vakor ganisaties HONS in het geheel af gewezen. Het Genie-personeel heeft er maar weinig vertrouwen in dat ge dwongen ontslagen uitblijven. Gis termorgen maakten zij met een werkonderbreking van een uur hun gevoelens van ongenoegen duidelijk. In bezit van spandoeken ('Afslanken ambtenaren afdan ken') blokkeerden zij de poort. "De motivatie was de laatste dagen niet zó geweldig, maar na gisteren be kijkt iedereen het toch weer wat positiever. Voor ons is de dag ge slaagd, omdat we hebben bereikt dat de mensen die voor ons in de bijzondere commissie zitten voor ons op de barricaden willen klim men. Iedereen doet nu gewoon weer waarvoor hij is ingehuurd", aldus J. Spierenburg van de dienst commissie, die opkomt voor de be langen van het personeel. DONDERDAG 7 JULI Alkemade kermis in Rijpwelenng. Katwijk to'eristenmarkt i tot 21.00 uur straattheater 'Gebakken eie ren' op het Stadhuisplein, aan vang 19.00 uur; bluesavond in diverse cafés rond de Beestenmarkt, vanaf 21.00 uur; muziek-theaterspektakel 'Lo- dewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. borgh-complex, Koningin Wilhel- minaboulevard. orgelconcert Jaco van Leeu wen. aanvang 20.15 uur in de Grote kerk. Oegstgeest vergadering van de gemeente raad, aanvang 19.30 uur in het ge meentehuis. zomerdrive bridgeclub V.O.G. aanvang 19.45 uur in Het Witte Huis, Wilhelminapark. Ter Aar introductieavond hondendres- suurclub DES aan de Ringdijk, aanvang 20.00 uur. Warmond vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. VRIJDAG 8 JULI Alkemade kermis in Rijpwetering met om 21.00 uur Veronica Drive-in show op parkeerplaats Hertogspark. Alphen laatste dag Laura, 's middags intocht in het centrum. openhuis Alphense Werkgroep Homoseksualiteit in nieuwe cafe- ruimte Hugo de Grootstraat 100. vanaf 21.30 uur. Leiden in kader van de Lakenfeesten: reuze-schildering op het Vrou wenkerkplein; paardentram door het centrum, vanaf het Stadhuis, tussen 11.00 en 16.00 uur. optreden slraattheater 'Klap- sigaar', van 13.30 tot 14.45 uur op het Stadhuisplein; toren, van 12.45 tot 13.30 uur; orgelconcert John Bakker, 14.00 uur, Hooglandsekerk, optreden Projecttheater met •West Side Story', van 15.00 tot 20.00 uur. Stadhuisplein; optreden 'Divas', Zuidameri- kaanse muziek, aanvang 20.30 waterpodium, Hoogstraat; muziekspektakel 'Lodewijk Na poleon', aanvang 22.30 uur, Pie terskerk. Warmond in kader van Kaagweek. ker mis, vanaf 18.00 uur; officiële ope ning 'droge' Kaagweek om 19.30 uur op het Gemeentehuis; oplaten ballon Hartstichting, om 20.00 uur, speelweide; barbecue, 20.15 uur, Park Groot Leerust; vlootschouw, 21.00 uur; vuur werk, 23.00 uur, de Leede voor het park. optreden: 'De Lenco's, 21.00 uur in café Het Wapen van War mond; 'Jen Rog, 21.30 uur in 't Trefpunt. Zoeterwoude zomerdrive Leiderdorpse Brid geclub, aanvang 20.00 uur in de Eendenkooi, Kooikerspad, aan melden aan de zaal tot 19.50 uur. ZATERDAG 9 JULI Alkemade kermis in Rijpwetering met om 21.00 uur AVRO 3-Roadshow op parkeerplaats Hertogspark. Alphen optreden 'The McCalmans' in Hooftstraat Folkclub, Hooflstraat 210, aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12