TAD LEIDEN Zwemwater is op aantal plaatsen onder de maat Snookercentrum in Marcagarage? P! r i Eerste paal Zijloever nog niet zeker LEIDSCH DAGBLAD Deze week geen nieuwe acties NZH in de regio 'Bedrijven die werk bieden aan minderheden bevoordelen' Bejaarde ernstig gewond bij ongeval EBR biedt gelegenheid tot opvang van kinderen t k KLEURKOPIE MUUICOPV s LEIDEN - Deze week komen er in Leiden en Leidschendam geen ac ties meer van NZH-buschauffeurs, maar voor begin volgende week worden werkonderbrekingen niet uitgesloten, aldus een woordvoer der van de vervoersbond FNV. "Nu de NZH-directie met vuur speelt en niet bereikbaar is voor overleg, is er een grote kans dat de boel esca leert". Volgens de FNV wil de NZH-di rectie niet praten over eventuele al ternatieven om één miljoen op per soneelskosten te kunnen sparen. Ziekenhuis beperkt bereikbaar LEIDEN Het Diaconessenhuis is vrijdag 8 juli niet met de buslij nen 13 en 14 te bereiken wegens werkzaamheden aan de Rijnsbur- gerweg. Passagiers van of naar het Diaconessenhuis dienen gebruik te maken van de halte bij de Post- hof op de Rijnsburgerweg. "De NZH zegt dat er maar op één manier kan worden bezuinigd en dat is haar manier. Bij Centraal Ne derland is echter wèl in nauw over leg en met instemming van het per soneel een dergelijke bezuiniging bereikt". Volgens de FNV heeft de NZH oogkleppen opgezet. "Dat men zelfs niet thuis geeft voor overleg, vraagt om moeilijkheden. Dan stuur je aan op het uit de hand lo pen van de zaak. We zijn voorzich tig begonnen met stiptheidsacties. We hebben gepoogd het publiek niet harder te treffen dan nodig is. Uiteindelijk konden we niet anders doen dan werkonderbrekingen tij dens de spits. Want de houding van de NZH roept om escalatie", aldus de woordvoerder. De actievoerende buschauffeurs in de rayons Haarlem en Hoorn hebben vanochtend om negen uur hun om half vijf begonnen acties volgens plan beëindigd. Het is de bedoeling dat de chauffeurs in de regio Alkmaar en Den Helder de estafette morgenochtend overne men. Morgen en overmorgen wordt in vakbondskringen over legd over een draaiboek voor de komende week. KOK LEIDEN In de Marca-parkeergarage aan het ir. Driessenplein komt waarschijnlijk een tweede snookercentrum. De eigenaar van het snookercentrum aan het Hogewoerd, Co Vrins, heeft de gemeente toe stemming gevraagd boven de parkeergarage een tweede biljartzaal met acht snookertafels te mogen openen. Volgens een woordvoerster van de gemeente moet er nog worden overlegd met de buurt over het komst van het snookercentrum. Zij verwacht echter dat er weinig bezwaar bestaat tegen de vestiging. "Het centrum aan het Hogewoerd veroorzaakt nauwelijk overlast. Bo vendien komt bij de parkeergarage een danscentrum. Het is wel leuk als er 's avonds activiteiten zijn in het gebouw". Vrins wil zijn centrum uiterlijk eind augustus openen. "Het is de be doeling dat we met een club aan de competitie gaan deelnemen. De nieuwe zaal bij de Marca-garage richt zich dan ook meer op de gevor derde spelers. Er is wat meer ruimte voor iedere tafel. Bovendien ko men er twee zogenaamde match-tafels, wedstrijdtafels waarop ook de professionals spelen", aldus Vrins. Aanvankelijk bestonden er plannen om bij de Sanders-parkeerga- rage een tweede snookercentrum op te richten. De eigenaar van de ga rage, het Philips-pensioenfonds, vond een snookercentrum echter niet bij de kantoren boven de garage passen. "Vestiging bij de San- ders-garage is nog niet helemaal van de baan, maar het ziet er toch naar uit dat het uiteindelijk het ir. Driessenplein wordt". LEIDEN Het college bekijkt of het mogelijk is om bedrijven te be voordelen die bereid zijn om meer vrouwen of mensen van buiten landse afkomst in dienst te nemen of speciale aandacht schenken aan de wensen van vrouwelijke werk nemers. Op die manier hoopt de ge meente Leiden meer vrouwen en mensen van buitenlandse afkomst aan een baan te helpen. Bedrijven die voldoen aan de wensen van de gemeente, zouden bijvoorbeeld eerder in aanmerking kunnen komen voor een stuk grond wanneer zij zich in Leiden willen vestigen. Daarnaast zouden ze voorrang kunnen krijgen bij de verdeling van parkeerruimte of woningen voor het personeel. Verder hoopt de gemeente meer banen te scheppen voor vrouwen en 'buitenlanders' door voortaan goederen of diensten af te i van bedrijven die veel i deze zogenoemde 'doelgroepen' in dienst hebben. Het college wil met zo'n aanpak een proef nemen bij twee gemeentelijke directies. Wel ke, dat is nog niet bekend. De beide directies dienen er overigens wel op te letten dat de prijzen en de kwaliteit van de goederen en dien sten aanvaardbaar zijn. De gemeente denkt voorts meer werkgelegenheid te creëren voor mensen uit de doelgroepen door zich op te werpen als 'arbeidsbe middelaar' voor bedrijven die zich in Leiden vestigen. De gemeente zou samen met het arbeidsbureau en de sociale dienst bijvoorbeeld een afgesproken aantal mensen kunnen opleiden voor bepaalde functies binnen zulke bedrijven. Op die manier is het bedrijf ervan verzekerd dat het, wanneer het zijn deuren opent, voldoende en goed opgeleide mensen in dienst heeft, terwijl de gemeente er op kan let ten dat er de nodige vrouwen en mensen van buitenlandse afkomst komen te werken. Daarnaast zijn er plannen om te onderzoeken welke takken van de Leidse economie dienen te worden versterkt om de Leidse werkzoe kende aan het werk te helpen. Daarbij dienen dan ook scholings projecten opnieuw te worden be keken. De plannen van het college wer den gisteren in de raadscommissie voor economische aangelegenhe- LEIDEN/DEN HAAG - De kwali teit van het zwemwater van de pro vincie Zuid-Holland is stabiel. Een onderzoek door de waterschappen heeft dat uitgewezen. Het Katwijks Kanaal, Oegstgeesterkanaal en de Doeshaven hebben volgens het on derzoek slecht zwemwater. Het zwemwater van de Wijde Aa, noordelijk deel van de Braassemer- meer en zuidelijk deel van de Lan- geraarse plassen is daarentegen uitstekend. Ook is de provincie, die opdracht gaf tot het onderzoek, zeer tevreden over het zeewater voor de kust van de Zuidhollandse eilanden. De conclusies van de provincie staan in een zwemfolder die bij VW-kantoren verkrijgbaar is. Het zwemwater van de Valkenburgse Plas, Kagerplassen, Vlietland en Nieuwkoopse Plassen moet vol gens de provincie als goed worden aangemerkt. Minder goed, maar nog wel vol doende van kwaliteit is het zeewa ter voor Noordwijk, Wassenaar en Scheveningen. Oorzaak daarvan zijn de lozingen via de Rijn en de ongezuiverde afvalwaterlozing voor de kust van Schevenignen. Meisje (16) Omstreeks 1990 is de zuiveringsin stallatie bij Den Haag gereed, waar door het Scheveningse water zal' verbeteren. Aan de Oude Rijn tussen Koude kerk aan de Rijn en Leiderdorp en de Rijn tussen Leiden en Katwijk aan de Rijn wordt een voldoende gegeven. De provincie waarschuwt dat zwemmers niet alleen op de kwaliteit van het water moeten let ten, maar ook op de aanwezigheid van scheepvaartverkeer. Bij het onderzoek is gekeken naar de hoeveelheid van de zoge naamde coli-bacterie die in het wa ter zit. De aanwezigheid van deze bacterie is een graadmeter voor ziekteverwekkende bacteriën. Op de plaatsen die de kwalificatie uit stekend kregen ligt het aantal coli- bacteriën lager dan volgens de strengste Europese normen is toe gestaan. Ook is de provincie over het algemeen tevreden over de hel derheid van het water. Wie water naar binnen krijgt dat als 'goed' is omschreven zal volgens de folder niet bang hoeven te zijn ziek of mis selijk te worden. LEIDEN De satellietzender MTV is bereid om 30.000 gulden bij te dragen voor een nieuwe schotel antenne voor de kabeltelevisie in deze regio. Het televisiestation ver langt in ruil daarvoor wel dat de ge meenten die op het kabelnet zijn aangesloten de zender aan de abon nees doorgeven. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. MTV heeft het aanbod gedaan omdat het station in augustus viert dat het in Nederland één jaar be staat. De maatschappij wil dit 'jubi leum' groot en kennelijk voor een breed publiek vieren. Het aanbod komt het bestuur van het kabelnet goed uit. Het was namelijk al van plan binnen afzienbare tijd een tweede schotelantenne aan te schaffen, waarmee nog meer satel lietzenders kunnen worden door gegeven dan nu het geval is. Overigens kost de schotelanten ne aanmerkeliik meer dan de MTV wil geld geven voor schotelantenne 30.000 gulden die MTV aanbiedt. Wethouder Fase, voorzitter van het bestuur van het regionale kabelnet, schat de kosten op om en nabij de 2,5 ton. De hoogte van dat bedrag is nog niet precies bekend. Een en an der is afhankelijk van de plaats waar de antenne wordt geplaatst. De plek waar de eerste schotelan tenne staat, het terrein van ge meentewerken in Oegstgeest, is hiervoor niet te gebruiken. Oegst geest wil op deze plaats woningen bouwen, waardoor het bestuur van het kabelnet voor beide schotelan tennes een nieuwe plek moet zoe ken. MTV heeft het bestuur van het regionale kabelnet om een snelle beslissing gevraagd. Voor 1 augus tus van dit jaar wil de maatschappij een intentieverklaring hebben. Omdat het bestuur voor die datum niet meer bijeenkomt, is de ge meenten die samen het net behe ren gevraagd schriftelijk ak koord te gaan. Deze opzet is al meteen in het verkeerde keelgat geschoten van enkele Leidse raadsleden. Vooral ook omdat is bepaald dat gemeen ten die niets van zich laten horen, geacht worden voor het plan te zijn. De Leidse raadsleden vinden dit geen goede zaak. Volgens hen is de kans groot dat gemeenten in verband met de vakanties niet in staat zijn tijdig te antwoorden, of ze nu voor zijn of niet. Wethouder Fa se heeft beloofd MTV mede te de len dat in elk geval Leiden niet voor 1 augustus een beslissing kan nemen in deze zaak. gewond LEIDEN - Een 16-jarige meisje uit Voorschoten is gisterochtend met een gebroken sleutelbeen en been wonden naar het Diaconessenhuis gebracht nadat zij was aangereden door een auto. De vrouw reed zon der te kijken op haar brommer vanuit de uitrit van een school de Apollolaan op. De auto kon haar niet meer ontwijken. LEIDEN - Een 70-jarige Leidse ver keert in levensgevaar als gevolg van de verwondingen die zij gister middag opliep bij een aanrijding op het Stationsplein. De vrouw is opgenomen in het AZL en van nacht geopereerd. Het slachtoffer werd gistermid dag rond vier uur op de zebra voor het station door een auto aangere den. Zij werd tientallen meters op de motorkap van de auto meegeno men voordat zij op het wegdek be landde. De vrouw is met een sche- delbasisfractuur, inwendig letsel en been- en armbreuken naar het ziekenhuis gebracht. Het is de poli tie niet duidelijk of de vrouw dan wel de auto het rode licht negeerde. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie, tel. 258888. - |l* II üfii f 4 «W 'I r~'4 JZ- t\ - nmi LEIDEN - Wethouder Tesselaar (links) overhandigde gisteren een ma quette van het muziekgebouw aan voorzitter J. Kluts van het Fonds Mu- ziekverzamelgebouw. De maquette moet gaan dienen als trekpleister voor het fonds dat geld wil i nzamelen voor het gebouw waarin vijf Leidse mu ziekverenigingen onderdak gaan vinden. De verenigingen gaan het gebouw kopen en moeten daarvoor één mil joen gulden op tafel leggen. Eén van de activiteiten van het Fonds Muziek- verzamelgebou w is een prijsvraag voor het verzinnen van een naam voor het toekomstig onderkomen van Werkmans Wilskracht, K en G, Con Fuoco, De Burcht en Allegro Vivace. Wie de muziekverenigingen wil steunen kan een bijdrage overmaken op bankrekening 499.846.702 of girorekening 14.31.020 t.n.v. Fonds muziekverzamelgebouw. Leiden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het personeel van het Energiebedrijf Rijnland krijgt de beschikking over kinderopvang. Het College van Beheer heeft daar toe besloten. Het college wil aanha ken bij een initiatief van de Stich ting Welzijn om mogelijkheden CTW binnen paar jaar opgeheven LEIDEN - De stichting Centrale Technische Dienst voor Woning bouwcorporaties (CTW) wordt bin nen een paar jaar opgeheven. De besturen van de woningbouwvere nigingen Ons Doel, De Sleutels en De Goede Woning hebben zich ga rant gesteld voor de 21 werkne mers van de CTW. De woning bouwverenigingen gaan een eigen onderhoudsdienst beginnen waar bij de CTW-werknemers in dienst worden genomen. De CTW verrichtte onderhouds werkzaamheden voor verschillen de woningbouwverenigingen. De verenigingen wilden meer grip krijgen op de juiste uitvoering van de werkzaamheden en makkelijker opdrachten geven. voor kinderopvang voor bedrijven te organiseren. Waar en wanneer de kinderopvang wordt geregeld is nog niet bekend, maar collegelid Van Lint spreekt van 'zo spoedig mogelijk'. De reden van het besluit is dat er in Leiden niet genoeg plaatsen in de kinderopvang zijn. Hierdoor zijn er lange wachtlijsten. Circa 15 werknemers van het EBR willen gebruik maken van deze kinderop vang die het bedrijf gemiddeld 8000 gulden per jaar per plaats kost. De ouders moeten zelf de ge bruikelijke ouderbijdrage betalen. Na de fusie van het EBR met streekbedrijven hebben ook de nieuwe werknemers recht op kin deropvang. Snoepgoed en ijs gestolen bij De Vliet LEIDEN - Uit de kiosk van het zwembad De Vliet zijn vannacht 50 dozen ijs en twee dozen snoepgoed gestolen. De waarde van het gësto- lene bedraagt circa 1800 gulden. De dieven kwamen binnen door een deur van de kiosk te forceren. Hard werken om plan bejaardenvoorziening rond te krijgen LEIDEN Het is nog altijd niet ze ker of de eerste paal voor de bejaar denvoorziening aan de Zijloever dit jaar de grond in kan. Er wordt momenteel met man en macht ge werkt om voor 1 oktober een kant en klaar bouwplan gereed te heb ben. Bovendien moeten er voor die datum nog enkele procedurele' hobbels worden genomen. Als al les volgens planning verloopt kan de bejaardenvoorziening begin 1990 worden geopend. Wethouder De la Mar zei gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie sociale zaken en maatschappelijke aangelegen heden dat het nog niet voor 80 pro cent zeker is dat de datum van 1 ok tober wordt gehaald. Deze datum is belangrijk omdat voor die datum bouwplannen moeten zijn inge diend bij het ministerie van volks huisvesting en de provincie. De wethouder zei verder niet het risico te durven nemen om de voor bereiding voor de bouw te vertra gen. Er zou dan tijd zijn om bijvoor beeld het bouwplan beter te bekij ken. "Het gevaar bestaatdat bij uit stel van bijvoorbeeld een jaar het hele plan door de minister wordt afgeblazen. De kans is misschien maar tien procent, toch loop ik dat risico liever niet. In 1983 was er ook al groen licht voor een verzorgings tehuis, dat is toen echter op het laatste moment afgeketst". Aan de Zijloever is gekozen voor een 'alternatieve' ouderenvoorzie ning. Het betreft een experiment waarbij 'zorg op maat' centraal staat. Het plan behelst 60 zelfstan dige bejaardenwoningen en twee gebouwen met allerlei voorzienin- ADVERTENTIE Direkt klaar, ook vergroot of verkleind. Stap naar Multicopy bij u in de buurt. Leidien, Nieuwe Rijn 34, 071 -146291 gen die het mogelijk moeten ma ken dat ouderen in Leiden-Noord zo lang mogelijk zelfstandig blij- worden opgebracht door de andere verzorgingstehuizen in Leiden. De ze hebben zich intussen bereid ver klaard mee te denken over manie ren waarop zij geld kunnen bespa- Pottenbakken In het kader van de tentoonstelling 'Nederland onderste boven' wordt zondag 8 juli in het Rijksmuseum van Oudheden een pottenbakdemonstra tie gehouden. In het museum aan het Rapenburg laat een pottenbakker zien hoe aarde werk in de Romeinse tijd en in de mid deleeuwen werd gemaakt. De prehis torische potjes worden met de hand gemaakt, het Romeinse en latere ke ramiek met een schopschijf, zoals de Romeinen dat ook deden. Het museum is zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling Nederland onderste boven, die een beeld geeft van archeologische gege vens en vondsten uit het verleden, duurt nog tot en met 2 oktober Volksuniversiteit K&O De gids met het programma van de Leidse Volkuniversiteit K&O voor het seizoen 1988-1989 is verschenen. Daarin opgenomen de uitgaansmoge lijkheden (ook de voorstellingen van de Leidse Schouwburg) en de cursus sen in Leiden en de regio (Hazers- woude, Sassenheim, Wassenaar, Oegstgeest. Katwijk en Leiderdorp) De gids is te verkrijgen bij K&O. Oude Vest 45, 2312 XS Leiden den goed ontvangen door de com missieleden. Wel vroeg het PvdA- raadslid Geradts hoe de gemeente bedrijven denkt te 'straffen' die wel beloven om veel vrouwen en men sen van buitenlandse afkomst in dienst te nemen, maar dit uiteinde lijk niet doen. Geradts zei het zich moeilijk te kunnen voorstellen dat de Leiden dergelijke bedrijven weer de gemeente uitstuurt, om maar wat te noemen. Wethouder Fase van economi sche zaken erkende dat de gemeen te inderdaad weinig directe straf maatregelen ter hand staat. Toch vertrouwt zij erop dat afspraken, die de gemeente over dit soort za ken met bedrijven maakt, door de ondernemers zullen worden nage komen. "En doen zij dat onver hoopt niet, dan kan de gemeente daar altijd nog later op terugko men. Want de meeste bedrijven hebben de gemeente vroeg of laat toch nog een keer nodig", aldus wethouder Fase. Het WD-raadslid mevrouw Wijnbergen waarschuwde de wet houder er overigens voor dat de ge meente moet oppassen als zij be drijven tracht te 'sturen'. "We moe ten oppassen dat we onszelf daar mee niet uit de markt prijzen of dat we uiteindelijk geen goede pro- dukten meer kunnen verkrijgen omdat de juiste leveranciers niet voldoende vrouwen of mensen van buitenlandse afkomst in dienst hebben", zo stelde mevrouw Wijn bergen. Zij waarschuwde er verder voor dat na het volledig openstellen van de Europese markt in 1992 dergelij ke eisen en voorwaarden wel eens strijdig zouden kunnen zijn met de Europese wetten. "En we moeten toch uitkijken dat we straks niet voor de Europese rechter worden gedaagd". Politie zet wekker af LEIDEN - De politie heeft gisteren de deur van een woning aan de Emilie Knapperthof geforceerd om een wekker af te zetten die iedere ochtend getrouw om vier uur af liep. De eigenaar van de wekker is op vakantie en blijft naar verwach ting nog enkele weken weg. De ac tie van de politie had plaats op ver zoek van de buren die iedere och tend wakker schrokken wanneer de wekker te keer ging. Vraagtekens bij verkoop van affiches LEIDEN De afgelopen we ken verkochten colporteurs posters die door twee Leidse actiegroepen als misleidend Worden beschouwd. De affi ches hebben de leuze 'Stop dis criminatie en apartheid'. De colporteurs zeggen te lopen voor de 'Landelijke actiegroep Almere'. Volgens de actiegroe pen Leiden tegen fascisme en Leiden steunt Zuidafrikaans verzet, bestaat die groep hele maal niet. De colporteurs zeggen met de opbrengsten van de posters, die vijf gulden kosten, boekjes voor lagere scholen te kopen. Gp het affiche is geen contact adres aangegeven. Wel hebben de colporteurs legitimatiekaar- ten bij zich. De politie zegt niet te kunnen optreden tegen men sen die met drukwerk langs de deur gaan. De colporteurs zijn actief geweest in Leiden-Noord en in de binnenstad. De-Leidse actiegroepen spre ken hun afschuw uit 'over het feit dat de maatschappelijke misstanden als discriminatie en apartheid op deze wijze wor den misbruikt'. Zij menen dat mensen die daadwerkelijk iets willen doen tegen discriminatie en apartheid beter contact kun nen opnemen met de bestaan de groepen in Leiden. Leidenaar gooit ruit museum in LEIDEN Een 30-jarige Leide naar is gisteravond door de politie aangehouden nadat hij een steen door een ruit van het Rijksmuseum van Volkenkunde had gegooid. Toen de politie arriveerde, wist de man tc ontsnappen door de Ma- resingel over te zwemmen. Aan de overkant verkocht hij een 37-jarige Leidenaar, met wie hij enkele uren tevoren nog in een café had zitten praten, enkele klappen voordat hij kon worden opgepakt. Wat de aan leiding voor de vechtpartij was, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11