TAD LEIDEN Grap' gemeente wekt woede van bewoners Plan voor kantoren naast Holiday-Inn Bebouwing Pomona-terrein stuit op bezwaren Effect acties NZH nog steeds gering KLEURKOPIE LEIPSCH DAGBLAD Collegepartijen willen voorlopig niet terug naar zes wethouders Bouw begint mogelijk al dit jaar Bewoners Pancras-West: Burchtheuvel afsluiten MUUICOPV DINSDAG 5 JULI 1988 Dichtgetimmerde huizen Morsweg beschilderd LEIDEN - "Een ludieke actie", noemt wethouder Peters de be schildering van de planken waar mee de leegstaande en inmiddels onbewoonbaar gemaakte huizen aan de Morsweg 4 zijn dichtge timmerd. Sinds vrijdag prijken er op de planken afbeeldingen van kozijnen, gordijnen, planten en huisdieren. De bewoners aan de overzijde die hun huis nog niet aan de gemeente hebben verkocht, vinden het schandalig. Zij beschuldigen de gemeente er van de straat langzaam te laten verpauperen. Enkele weken geleden werd de eerste woning aan de Mors weg onbewoonbaar gemaakt om kraakacties tegen te gaan. Inmid dels zijn vijf woningen dichtge timmerd, een aantal dat de ko mende weken nog verder toe neemt wanneer de bewoners naar hun nieuwe huis in de Ste venshof verhuizen. In het najaar wil de gemeente de huizen met oneven nummers slopen. Advocaat Jansen van één van de bewoners heeft de gemeente gevraagd de huizen in bewoon bare staat te houden om verpau pering van de straat tegen te gaan. Een viertal bewoners is na melijk vast van plan om aan dit deel van de Morsweg te blijven wonen. Jansen dreigt een kort geding aan te spannen als de ge meente niet aan dit verzoek vol doet. Hij eiste verder van de ge meente dat de leegstaande wo ningen weer ramen zouden krij gen waarachter de gemeente vi trage diende op te hangen. Waar op de gemeente besloot 'op lu dieke wijze' aan deze eis te vol doen: de planken werden vrijdag voorzien van afbeeldingen van gordijnen en planten. "Het is afschuwelijk, de ge meente lacht ons gewoon uit", zegt straatbewoner Blikman, één van de mensen die weigert zijn huis aan de gemeente te verko pen: "De gemeente laat de straat doelbewust verpauperen om ons uit ons huis te krijgen. Er wordt geen onderhoud meer gepleegd, straatsstenen liggen los en het onkruid staat op sommige plaat sen een meter hoog. Ik heb er wel eens over geklaagd en dan zeg gen ze dat ik maar eens moet ko men praten. Maar het enige waar ze over willen praten, is de ver koop van mijn huis en daar begin ik niet aan". Wethouder Peters ontkent echter dat er sprake is van een doelbewuste aktie om de bewo ners te verdrijven. "Het college heeft geen besluit genomen dat er aan deze straat minder onder houd moet worden verricht. Ik kan me echter voorstellen dat het met de sloop in het vooruit zicht geen hoge prioriteit meer heeft", aldus de wethouder. Blikman vindt dat de gemeen te de straat normaal moet onder houden totdat onomstotelijk vast staat dat het wijkje wordt gesloopt. De gemeente moet daarvoor nog een sloopvergun ning afgeven en advocaat Jansen is van plan daartegen beroep aan te tekenen. Evenals hij de ge meente opnieuw zal vragen de planken te verwijderen en ramen en vitrage aan te brengen. Vol doet de gemeente daar niet aan, dan dreigt Jansen opnieuw een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. De advocaat noemt de verfactie van de ge meente 'een beetje zwak'. "Het helpt alleen maar mee aan de ver krotting", aldus Jansen. Een van de dichtgetimmerde en door de gemeente opgevrolijkte hui zen aan de Morsweg. «foto Henk Bouwman) LEIDEN - Wanneer wethouder Pe ters in augustus een nieuwe baan aanvaardt, wordt zijn plaats in het college opgevuld. De collegepartij en zijn niet van plan het tussentijd se vertrek van de wethouder aan te grijpen voor een fikse bezuiniging, door het aantal wethouders van ze ven naar zes terug te brengen. De CDA-fractie had hierom gevraagd. Het niet vervullen van de vacature scheelt de gemeente aan salarissen en bijkomende kosten circa twee ton per jaar. CDA-leider Walenkamp kreeg al leen steun van de fracties van D66 en de SP. De drie collegepartijen - inmiddels niet alle drie meer even warm voorstander van zeven wet houders - hielden zich aan de af spraak die twee jaar geleden bij de collegevorming was gemaakt. WD-leider Van der Nat, die eerder had verklaard in principe voorstan der te zijn van zes wethouders, liet zich niet door de oppositie overha len. Opmerkelijk was dat geen van de drie collegepartijen de verantwoor ding voor het aantal van zeven wet houders op zich durfde te nemen. Volgens PvdA-woordvoerder Beij- en kwam het twee jaar geleden door de opstelling van de WD dat het college nu een wethouder meer telt dan voorgaande jaren het geval was. "De zevende wethouder is dan eigenlijk ook een WD-wet- houder". zei Beijen daarmee de WD dreigend dat wanneer deze Walenkamp zou steunen, deze haar eigen wethouder naar huis zou stu- Aan Van der Nat was dit dreige ment niet besteed. Hij noemde het college 'een goede zaak voor de stad' en stelde dat alle drie de colle gepartijen een aandeel hadden ge had in de komst van de zevende wethouder. SP-raadslid Vergeer haalde zich de boosheid van wet houder Tesselaar op de hals door het 'een slechte zaak' te noemen dat een wethouder de gemeente raad tussentijds verlaat om elders carrière te gaan maken. De gemeenteraad had geen waar dering voor het betoog van Walen kamp dat Peters gezien zijn nade rende afscheid zich politiek terug houdend moet opstellen. Walen kamp meende dat de gemeente raad nu geen mogelijkheden heeft om wethouder Peters naar huis te sturen en daardoor zijn controle op deze wethouder heeft verloren. Tesselaar verklaarde deze redene ring tot 'staatsrechtelijk volstrekte onzin' en hield Walenkamp voor dat het hele college verantwoorde lijk is voor het beleid van individu ele wethouders. LEIDEN Aan de Plesmanlaan verrijzen vermoedelijk volgend jaar al twee nieuwe kantoorgebou wen. De kantoren worden ge bouwd naast Holiday Inn. De ge bouwen, met in totaal 10.000 vier kante meter kantoorruimte, zijn al gedeeltelijk verhuurd. Een van de huurders is Surtro- nics, een electronicabedrijf, dat ge huisvest is in Ierland en momen teel geen vestiging in Nederland heeft. Er gaan bij het bedrijf circa 70 mensen werken. Ook Nationale Nederlanden heeft al ruimte in de nieuwe gebouwen gereserveerd. De verzekeringsmaatschappij heeft thans in Leiden een vestiging in het Heerma-gebouw. Daar heeft de verzekeraar echter met grote parkeerproblemen te kampen. De projectontwikkelaar, Westsi- de Investments, wil al over enkele maanden met de bouw beginnen. Nog deze week wordt er bij de ge meente een bouwvergunning aan gevraagd. De gebouwen worden ontworpen door het architectenbu reau Zandstra, De Clerq, Zubli, Van den Oever partners uit Am stelveen. Dit bureau ontwierp ook het Aramco-kantoor. "Het worden LEIDEN - Bewoners van Pancras- West hebben de gemeenteraad gis teravond verzocht op korte termijn te besluiten tot een proef met de af sluiting van de Burchtheuvel. De Incest LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar is gisterochtend in de Rembrandt- straat aangehouden, verdacht van het plegen van incest. Slachtoffers zijn een inmiddels 20-jarige pleeg dochter en zijn eigen dochtertje van 14 jaar. BEDREIGING - Een 14-jarige jon gen en een 20-jarige man uit Den Haag zijn gisteren op het station aangehouden en ingesloten. De twee hadden in de trein een con ductrice met de dood bedreigd, na dat zij hun had gesommeerd een geldig plaatsbewijs te kopen. de mooiste gebouwen aan de Ples manlaan", meent makelaar H. Mens. "De grond is veel ruimer ver kaveld dan bij de andere kantoren aan de Plesmanlaan". Hotelkamers Met de bouw van de twee kanto ren is een bedrag van circa 25 mil joen gulden gemoeid. Volgens Mens zullen Leidse aannemers worden uitgenodigd om in te schrijven voor het project. Hij denkt daarbij aan IBB-Konder, Du Prie, Noorlander-Bouw, De Raadt en Erica. De makelaar hoopt dat de kantoren eind volgend jaar in ge bruik genomen kunnen worden. De grond waarop de gebouwen verrijzen, was tot voor kort in het bezit van Holiday-Inn. Die heeft echter bij vernieuwing van de pachtovereenkomst een gedeelte van de grond aan de gemeente te ruggegeven. Holiday-Inn heeft echter nog grond behouden voor eventuele uitbreidingen. M. Worms, general manager van. het hotel aan de Plesmanlaan, denkt dat Holiday Inn over vijfjaar aan de aanleg van extra ruimte kan bewoners zeggen overlast te heb ben van nachtelijke feestjes en ont moetingen die op de Burchtheuvel worden gehouden. Zij vrezen dat nu de gemeenteraad met vakantie gaat, het voorlopig niet komt van zo'n afsluiting. Wethouder Kuijers zei echter toe de kwestie vandaag in het college aan de orde te stellen. Donderdagavond zou de proef met de afsluiting dan behandeld kun nen worden in de raadscommissie. Het is de bedoeling dat de afslui ting geldt van 23.00 tot 7.00 uur. Terrein bij Berk vervuild LEIDEN De grond onder en na bij het garagebedrijf Berk aan de Kaasmarkt is verontreinigd met olie- en benzineresten. Dat is uit een onderzoek van de gemeente gebleken. De verontreiniging is veroorzaakt door ondergrondse tanks, die in slechte staat verkeer den. Die zijn intussen door het be drijf buiten gebruik gesteld. De ge meente onderzoekt momenteel of' de vervuiling zich ook uitstrekt tot gemeentegrond. De uitslag van dat onderzoek is over enkele weken bekend. beginnen. Worms denkt dan aan een uitbreiding van honderd hotel kamers voor zijn vier-sterrenhotel. "Over vijfjaar is de markt voor ho telkamers misschien wat rustiger geworden. Wij merken dat vooral in Amsterdam kamers voor dump prijzen worden verhuurd. De prij zen van vijf-sterrenaccommodaties liggen vaak onder de prijzen van vier-sterrenhotels in deze regio". Wanneer de uitbreiding van zijn hotel aan de orde is, denkt Worms ook aan de aanleg van een congres ruimte. Daar zouden congressen georganiseerd kunnen worden voor 500 tot 600 personen. Met par keerruimte is daar een oppervlakte van 2000 vierkante meter voor no dig. LEIDEN - De gemeenteraad gaat zoals verwacht in grote lijnen ak koord met het voorstel van het col lege over 'bouwen in bestaande wijken'. Een meerderheid in de raad plaatst alleen nog vraagtekens bij het bebouwen van de sportvel den van Pomona bij de Vogelwijk. Het hangt van het antwoord van het college (vanavond) af of deze lo- katie nu al de steun krijgt van de raad. CDA en SP kwamen gister avond in de gemeenteraad met voorstellen om opnieuw een aantal bouwlokaties te schrappen. Het college heeft al 500 wonin gen geschrapt uit het aanvankelij ke plan om in de stad 1300 wonin gen te bouwen. Daarmee waren LEIDEN De gisteren begonnen stiptheidsacties van de rond de zes tienhonderd NZH-chauffeurs in Haarlem en omstreken gaan onver minderd door. Sinds gisterochtend rijden zij precies volgens de dienst- instructies. Verder houden ze zich precies aan de maximum snelheid en inspecteren ze voor het begin van elke rit de bus grondig. Bij een normale bezettingsgraad betekent dat doorgaans vertragingen van en kele minuten. Het effect van de stiptheidsactie was gisteren echter gering. Vol gens NZH-voorlichter Jacobs viel de overlast voor de busreizigers mee, omdat voor een groot deel de vakanties al zijn begonnen. Slechts enkele lijnen kwamen af en toe mi nuten te laat op hun eindstations. voor de meeste raadsfracties de be langrijkste bezwaren weggeno men. Alleen Pomona blijkt bij vrij wel alle partijen op problemen te stuiten omdat de procedure rond deze lokatie niet juist is geweest. Pomona kwam pas ter sprake toen de inspraak al van start was ge gaan. PvdA-raadslid Van der Lecq wil de bovendien weten of het college bij de aanleg van de sportvelden enkele jaren geleden niet had kun nen voorzien dat er woningen ge bouwd zouden gaan worden. De sportvelden hebben destijds een half miljoen gekost. Van der Lecq vroeg ook om een onderzoek naar de risico's van woningbouw in de "Tot nu toe heb ik daar weinig klachten over gehad", aldus Ja cobs. De acties hadden mede rustig verloop omdat er gisteren nog overleg plaats had tussen directie en bonden. De leiding van de NZH kwam gisterochtend met een com promis door voor te stellen nieuwe WAO-gevallen in 1989 tot 1 januari nabijheid van de laboratoria van de universiteit. Wijnbergen (WD) vroeg het col lege om naast het ontwikkelen van bouwplannen extra aandacht te schenken aan het onderhoud en de aanleg van stadsparkjes en trap veldjes. Zij wees er op dat de wo ningvoorraad ook uitgebreid kan worden door renovatie van be staande woningen. Zijleiland Alleen CDA en SP dienden voor stellen in om een aantal lokaties te schrappen. Het CDA had met na me bezwaar tegen het bebouwen van sportvelden zolang niet is aan- 1990 aanvulling te geven tot hon derd procent. In de oude voorstel len gold dit alleen voor nieuwe ge vallen, die dit jaar in de WAO te rechtkomen. "Dat is voor ons on aanvaardbaar", zegt vakbonds vrouw Merlijn. "Wij vragen de NZH niet tot het uiterste te gaan, maar vinden dit compromis beslist niet aanvaardbaar." getoond dat deze met meer nodig zijn. Volgens raadslid Hettinga zal de behoefte aan sportvelden groei en. "Wat je nu bebouwt, kan je nooit meer terughalen want de ruimte daarvoor ontbreekt in de stad", aldus Hettinga. Daarnaast maakt het CDA bezwaar tegen be bouwing bij station Lammen schans, de Kagerstraat en het Zijl eiland. Ook de SP gaat niet akkoord met bebouwing van een drietal sport velden. Bovendien is de partij te gen de bouwplannen voor de Mel- chior Treublaan, de Vijf Meilaan en de Brahmslaan. Samen met Links Leiden sprak de SP zich uit tegen de bouw van vrije sectorwoningen. Als compensatie voor het tientje inkomstenderving heeft de NZH. voorgesteld de chauffeurs met de kerst een extraatje te geven: dit jaar vijftig gulden en een extra blauwe NZH-sweater en volgend jaar kerst f 75,-. "Ook dat vinden wij onvoldoende", zegt mevrouw Merlijn. "Daar kunnen wij bij onze leden niet mee aankomen. Daarom verwacht ik acties." Dat geldt ook voor collega-be stuurder Th. de Jong van de Ver- voersbond CNV. "Gezien de eerde re gesprekken, de sfeer onder de kaderleden en het overleg van gis teren is de kans heel groot dat de actie doorgaat", reageert De Jong. De vervoersbonden overleggen dinsdagnacht met de leden in Lei den en woensdagnacht in Haarlem. Forse buit zakkenroller LEIDEN - Een 26-jarige Leidse is gistermiddag in een supermarkt aan het Bevrijdingsplein slachtof fer van een zakkenroller geworden. Haar portemonnee met 700 gulden, een giromaatpas en betaalkaarten, alsmede een gouden ring met dia mantjes en een zilveren dasklem werden gerold. Bromfietser gewond na aanrijding LEIDEN - Een 18-jarige Leidse bromfietser is gisteren op het fiets pad langs de Vijf Meilaan aangere den door een automobiliste. De vrouw, een 29-jarige Leidse, reed in dezelfde richting als de bromfiet ser en wilde ter hoogte van de Eduard van Beinumstraat rechtsaf slaan. Zij zag echter de bromfiets over het hoofd. Bij de botsing kwam de 15-jarige duo-passagier van de bromfietser te vallen. Hij is ter plaatse voor lichte rugklachten behandeld. Veel aandacht werd gisteravond geschonken aan de inspraak, waar op vanuit de wijken veel kritiek is geweest. Van der Lecq noemde het schrappen van 500 woningen uit het eerste voorstel juist het resul taat van de inspraak. "Het is niet zo dat de ene lokatie tegen de andere is weggestreept. De PvdA heeft per lokatie een grondige afweging ge maakt", aldus van der Lecq. Volgens Wijnbergen (WD) heeft het college zijn motieven voor de bouwplannen niet aan de bevol king duidelijk kunnen maken. "Hieraan moet de komende maan den bij het wijzigen van bestem mingsplannen extra aandacht wor den besteed", aldus Wijnbergen. Hettinga (CDA) zei dat het college te veel risico's had genomen. "Waarom werden die lokaties die niet haalbaar leken, niet halverwe ge de rit teruggetrokken", wilde Hettinga weten. Een duidelijk antwoord op de toekomst van de woningbouw op de lange termijn, werd gisteravond in de gemeenteraad niet gegeven. Alleen Langenberg (D66) sprak zich onvoorwaardelijk uit tegen het volbouwen van polders rond de stad. Van der Lecq wilde hier eerst met haar achterban over praten. "De uitkomst van deze discussie komt in het volgende verkiezings programma van de PvdA te staan", aldus Van der Lecq. Het college antwoord vanavond op de vragen die in de gemeente raad zijn gesteld. Toeristen kunnen voortaan een stadskaart uit de automaat halen. Wethouder Fase van economische zaken nam gisteren de automaat bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein in gebruik. De kaarten die bezoekers van Leiden op die manier kunnen krijgen zijn zogenaamde oriëntatiekaarten waarop alleen de belangrijkste straten staan aangegeven. Directeur Hugens van het VW kijkt links toe hoe wethouder Fase de eerste kaart uit de automaat OpenvOUWt. (foto Jan Holvast) Raad in grote lijnen akkoord met bouwplannen voor bestaande wijken Direkt Idoar, ook vergroot of verkleind. Stap naar MultiCopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -146291

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9