Meer controle bij kleinere onderneming 'Twaron biedt onvermoede mogelijkheden' Ex-managers staan collega's in ontwikkelingslanden bij Herstelplan Filipijnen centraal op Aziatische top FNV boos over fraude folder van sociale zaken Oostbloklanden willen meer handel met EG Produktie najaren vertraging goed op gang DINSDAG 5 JULI 1988 PAGINA 7 Arbeidsinspectie slaat nieuwe weg in NIEUWEGEIN (ANP) - De Arbeidsinspectie gaat de ko mende jaren bedrijven die het voortdurend niet zo nauw nemen met de veiligheid en de gezondheid van de werkne mers aanpakken. 'Knoeiers' zullen in de toekomst veel va ker dan voorheen inspecteurs over de vloer krijgen. Vooral in kleine bedrijven worden bij herhaling buitengewoon ge vaarlijke arbeidsomstandigheden aangetroffen. Dat zei minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) giste ren bij de opening van het nieuwe districtskantoor van de Arbeidsin spectie in Nieuwegein. De nieuwe werkwijze zal de komende driejaar stapsgewijs worden ingevoerd. De Arbeidsinspectie heeft tradi tioneel gehandeld volgens het prin cipe 'U vraagt en wij draaien', aldus de bewindsman. Dat betekende in de praktijk dat 60 procent van het werk bestond uit het reageren op signalen uit bedrijven. Dat gaat nu minder worden. In eerste instantie zullen de mensen in bedrijven con crete problemen zelf moeten oplos sen, aldus De Koning. De Arbeids inspectie zal daarnaast ook meer naar andere instanties doorverwij- spectie zich veel met grote bedrij ven bezighoudt die zelf over vol doende deskundigheid op het ter rein an arbeidsomstandigheden beschikken. Zo'n 30 procent van de menskracht van de Arbeidsin spectie is de afgelopen jaren be steed aan bedrijven met meer dan 100 werknemers, aldus de minister. Op zijn departement wordt nu gewerkt aan maatstaven om veilig heids- en gezondheidssystemen van grote bedrijven te kunnen be oordelen. Geeft de Arbeidsinspec tie een positief oordeel over de situ atie in een bedrijf, dan zal zij gedu rende korte tijd geen of weinig aan dacht besteden aan dat bedrijf. De aandacht van de Arbeidsinspectie moet uitgaan naar bedrijven waar de arbeidsomstandigheden het slechtst zijn, zei De Koning. DEN HAAG (ANP) - "Ik heb hier een aanvraag van een krokodillen- kweker. Wat moet ik daar nou mee?" "Misschien even bij Artis in formeren." Een flard van een ge sprek op het Haagse kantoor van het Project Uitzending Managers (PUM). Deze week wordt het tien jarig bestaan van het project ge vierd. dat gepensioneerde mana gers tegen een onkostenvergoe ding enkele maanden naar een ont wikkelingsland uitzendt om daar een vooraf geselecteerd lokaal be drijf te adviseren op het gebied van management. Een vorm van ontwikkelingssa menwerking met een behoorlijk hoge mate van effectiviteit, zo heeft het ministerie van ontwikke lingssamenwerking vastgesteld. PUM slaagt er in het algemeen goed in tegen lage kosten bedrij ven in ontwikkelingslanden te die nen, aldus een rapport van het de partement. Het project is een initiatief ge weest van de werkgeverscentrales Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) en Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). De uitvoering ligt echter geheel bij het NCW. Het jaarlijkse budget van ruim twee miljoen gul den komt los van secretanaatskos- ten voor rekening van de minister voor Ontwikkelingssamenwer king. De belangstelling van Neder landse ex-managers is groot. Het aantal dat zich voor het program ma heeft gemeld bedraagt ruim 850. Naast een kern van enkele be taalde medewerkers werken op het PUM-bureau 15 vrijwilligers. Een PUM-manager wordt meestal voor enkele maanden, maximaal zes, uitgezonden. Vaak gaat hij meerde re keren naar hetzelfde bedrijf te rug. De meeste managers komen terecht bij industriële bedrijven en in de agrarische sector. Tevreden Drs. Willem Zuidhof, de NCW-er die het programma leidt: "In 80 procent van de gevallen zijn de be drijven tevreden over de inbreng van de Nederlandse managers. Als het mis gaat kan het aan de mana ger liggen die ondanks de voorbe reiding toch nog een verkeerd beeld heeft van wat hij aantreft. Ook komt het voor dat het bedrijf in een andere (financiële) situatie verkeert dan het heeft voorgespie geld en nagenoeg failliet is als de manager aankomt". Inmiddels heeft PUM zo'n 40 lo kale vertegenwoordigers in ont wikkelingslanden, vaak mensen van de Nederlandse ambassade in het betreffende land. Zij zorgen dat bedrijven aanvragen doen voor een PUM-manager. Twee op de vijf aanvragen worden gehonoreerd, blijkt uit het verslag over 1987. Het gaat meestal om middelgrote be drijven die redelijk op weg zijn naar een industriële opzet, aldus Zuidhof. De PUM-manager moet vooral met concrete problemen helpen. Vorig jaar werd er 94 keer een manager uitgezonden. Volgend jaar moet dat oplopen tot 120. Vol gens Zuidhof zal het programma dan op dat aantal worden gestabili seerd. Overigens beperken de PUM-activiteiten zich niet tot het uitzenden van managers. Als na zorg kan iemand van een bedrijf in een ontwikkelingsland ook wor den uitgenodigd in het bedrijf waar de Nederlandse manager tot zijn pensionering werkte stage te lo pen. Trainen Zuidhof vindt dat er veel te wei nig mogelijkheden zijn om mensen uit ontwikkelingslanden in Neder landse bedrijven te trainen en op te leiden. De NCW'er kijkt in dit ver band met afgunst naar de Bondsre publiek Duitsland. Daar werkt een instelling die jaarlijks 100 miljoen D-mark ter beschikking heeft om mensen uit ontwikkelingslanden in Duitse bedrijf te trainen en op te leiden. "Die mensen komen gro tendeels op voordracht van Duitse bedrijven naar de Bondsrepubliek. Zo wordt een nauwe relatie ge kweekt. Van het programma gaat een enorme drempelverlagende werking uit voor Duitse bedrijven die in ontwikkelingslanden actief willen zijn". De aantallen uitzendingen zullen de komende jaren worden gestabi liseerd om het programma te kun nen verbreden. Het stageprogram ma voor managers uit ontwikke lingslanden zal worden uitgebreid Ook wil het PUM zich meer gaan richten op het ondersteunen van kleine Nederlandse bedrijven die in ontwikkelingslanden (gaan) werken. In het najaar gaat het PUM hiertoe een campagne voeren. "De economische betekenis vpn kleine bedrijven of individuele on dernemers die naar ontwikkelings landen gaan wordt vaak onder schat. Er is nu al een stroom van mensen die in die landen een be drijf gaat beginnen. Het is van gro te betekenis dat je duizend bloe men laat bloeien. Naar dit soort mensen is in een groot aantal lan den een grote vraag, met name'in Latijns Amerika en westelijk Afri ka", aldus Zuidhof. Belangrijk daarbij is of die men sen welkom zijn en of zy in een sta biel klimaat een bedrijf kunnen op bouwen. "Het is voor zo'n begin nende ondernemer niet gemakke lijk. Je moet als het ware kunnen overleven in de jungle, willen pio nieren en bereid zijn de eerste paar jaar niet meer dan 500 gulden in de maand te verdienen". Zijn zij daar toe in staat, dan hebben ze goede mogelijkheden, meent de NCW'er MANILA (GPD) - Een van de hoofdpunten van bespreking op de conferentie van de Associatie van Zuidoostaziatische landen (Asean), die deze week in Bangkok wordt gehouden, is het opzetten van een omvangrijk economisch hulppro gramma voor de Filipijnen. Dit is door een woordvoerder van het Fi- lipijnse ministerie van buitenland se zaken bekendgemaakt. De in 1970 opgerichte Asean bestaat uit Thailand, Maleisie, Singapore, Indonesië, de Filipijnen en Brunei. Het hulpprogramma is een initia tief van de Amerikaanse senatoren Cranston en Solarz, die een plan hebben opgesteld om de door schulden geteisterde Filipijnse economie weer op de been te hel pen. Er wordt gedacht aan een be drag van vijf miljard dollar, maar de VS willen ook dat Japan en de Europese landen een bijdrage leve- De regering van Cory Aquino stelt zich echter uiterst gereser veerd op tegen financiële hulp die alleen door de VS wordt gegeven, omdat Manila vreest dat Washing ton deze hulp zal koppelen aan de aanwezigheid van de twee Ameri kaanse bases. Manila onderhandelt op het ogenblik met Washington over een verhoging van de com pensatie tot 1991, wanneer de over eenkomst over de bases afloopt. De Filipijnen willen tenminste een vergoeding van 2 miljard. Als Was hington dat bedrag niet op tafel wil leggen, dan moeten de bases maar verdwijnen, vindt de Filipijnse mi- De VS weigeren een hogere com pensatie te geven voor de aanwe- Bollenpellers Het in opspraak geraakte bemid delingsbureau Agratiem voor bol lenpellers woordt opgeheven. Di recteur Schoutsen wil alle uit in heel Europa opgeroepen jonge bol lenpellers het door hen aan hem voorgeschoten geld terugbetalen. De jongeren probeert hij onder te brengen bij bollenkwekers of op andere terreinen waar bollenpel lers worden opgevangen. Plastic geld Het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV) heeft de banken met een boycot van het elektronisch betalen gedreigd. Het NCOV wil snel overleg over de kos ten van het elektronisch betalings verkeer. In een brandbrief aan de banken klaagt het NCOV opnieuw over het ontbreken van overleg over de introductie van elektroni sche betalingscircuits. Rente Voor de vijfde maal in korte tijd is de rente in Groot-Brittannie ver hoogd. De Bank of England heeft bekendgemaakt haar geldmarktta- rief met een half procent te zullen verhogen tot tien procent. Kort na de bekendmaking van de centrale bank volgden de Britse commer ciële banken met eenzelfde verho ging van hun basisrente. Garnalen Minister Braks (visserij) en staatssecretaris Dees (volksge zondheid) hebben besloten het ver bod op het thuis pellen van garna len nog twee jaar uit të stellen. Het verbod zou deze maand ingaan. De bewindslieden willen met dit uit stel het bedrijfsleven meer tijd ge ven om een machine te ontwikke len die garnalen kan pellen. zigheid van militaire faciliteiten op Filipijns grondgebied. Minister Shultz van buitenlandse zaken hul digt het standpunt dat de bases ook de veiligheid dienen van de Filipij nen. De kwestie van de bases zal naar verluidt ook door de Asean- ministers worden besproken. Bin nen de associatie heerst de opvat ting dat de Amerikaanse bases voor de Asean een garantie zijn voor haar veiligheid, alsmede een bijdrage aan de stabiliteit in Zuid- oost-Azië en de groei van hun eco- Verwacht wordt dat de Asean- ministers voor wat betreft het 'mi- ni-Marshal-plan' voor de Filipijnen onder meer de tien EG-landen, Ja pan, Nieuwzeeland en Australië zullen vragen bij te dragen. Het economische herstelplan zou snel van de grond moeten komen, zodat president Aquino nog voor het ein de van haar termijn in 1992 het plan ten uitvoer kan brengen. Aquino erfde een buitenlandse schuld van 26 miljard dollar, toen zij in februa ri 1986 aan de macht kwam. Deze schuld is inmiddels opgelopen tot 29 miljard. Ruim 40 procent van de begroting is bestemd om de bui tenlandse en binnenlandse schul den af te lossen. Meer dan 40 pro cent van de exportinkomsten gaat op aan afbetaling van de buiten landse schulden. Electriciëns aan het werk op DEN HAAG (ANP) - Neder landse bedrijven dreigen de boot te missen bij de opsporing en winning van aardgas en aardolie op het Nederlands Continentaal Plat. Dit conclu deerde mr. A. de Bruijn, direc teur van Nedlloyd Energy BV. gisteren in Den Haag tijdens een toespraak bij de herden king van de eerste olievondst in west-Nederland in juli 1938. De vergunningen voor op sporing en winning zijn door gaans in bezit van groepen be drijven. waarvan er een als 'operator' (uitvoerder) optreedt namens de groep. Van de 17 operators op het Nederlandse plat is alleen de NAM een Ne derlands bedrijf. Onder de meer dan 100 'non-operators' vinden we maar 12 Nederland se bedrijven, aldus De Bruijn. 'Bedrijven laten kansen liggen bij winnen aardgas' Hij benadrukte dat deze 12 per 1 januari in totaal slechts een belang van 18 procent van alle opsporingsvergunningen had den. De Bruijn kon geen duidelij ke reden aanwijzen waarom de deelname van Nederlandse non-operators tot nu toe zo ge ring is. Het zou volgens hem een goede zaak zijn als de Ne derlandse deelname groter zou worden. Daarvoor zijn er kan sen in bij voorbeeld de komen de zevende ronde van opspo ringsvergunningen. Hij pleitte niet voor een be voordeling van Nederlandse bedrijven, omdat dit hun kan sen op buitenlandse markten geen goed zou doen. Wel zou de Nederlandse overheid krachtig moeten ageren tegen het pro tectionisme in het buitenland bij de verdeling van opspo ringsvergunningen. De bijeenkomst in Den Haag was georganiseerd door de Pe troleum Geologische Kring. In juli 1938 had de Bataafsche Pe troleum Maatschappij (BPM) aan De Mient in Den Haag op een tentoonstelling over Neder- lands-Indië een boortoren neer gezet en laten draaien. Niet in het minst tot verbazing van de BPM werd daarmee daadwer kelijk olie gevonden. Deze vondst noopte destijds tot een grondige herziening van de ideeën over de geologie van west-Nederland. UTRECHT (ANP) - De FNV wil dat het ministerie van sociale zaken een voorlichtingsfolder over frau de in de sociale zekerheid onmid dellijk uit de roulatie neemt. De vakcentrale vindt dat de folder - die onder andere via de sociale dien sten bij de uitkeringsgerechtigden terecht moet komen - het hele frau deprobleem te veel simplicifeert en daardoor vooroordelen ten aanzien van uitkeringsgerechtigden in de hand werkt. FNV-voorzitter J. Ste kelenburg heeft hierover een brief gestuurd aan staatssecretaris De Graaf. Zo wordt volgens de FNV gesug gereerd dat één op de 10 uitke ringsgerechtigden fraudeert en dat berust volgens de vakcentrale op een onbewezen stelling. Ook lijkt het erop dat uitkeringsgerechtig den de enigen zijn die frauderen, terwijl toch voor de hand ligt dat er ook anderen in het spel zijn die bij voorbeeld zwart werken mogelijk maken. Een fraudebeleid zal daar om niet alleen op uitkeringsge rechtigden maar ook op die ande ren gericht moeten zijn, meent de FNV. Ook wordt m de folder veronder steld dat uitkeringsgerechtigden geen tijd hebben om werk te aan vaarden omdat ze het te druk zou den hebben met zwart werken. Verder stelt de folder dat uitke ringsgerechtigden attent moeten zijn op fraude van lotgenoten. Zo lijkt het de gewoonste zaak van de wereld te worden dat men anderen aangeeft en de controle op fraude verscherpt. En dat, aldus de FNV. terwijl uit het functioneren van so ciaal-rechercheurs reeds is geble ken dat controle diepe inbreuk maakt op de persoonlijke levenss feer van uitkeringsgerechtigden. Voorts is de stelling onjuist dat men het met een beetje passen en meten met een uitkering wel redt, aldus Stekelenburg. Hij wijst erop dat uit allerlei onderzoek is geble ken dat die stelling voor velen niet opgaat. Veel minima blijken in steeds grotere financiële en sociale nood te raken. PRAAG (Rtr) De eerste minis ters van de tien lidstaten van de Comecon, de handelsorganisatie van socialistische landen, zijn van daag, morgen en donderdag in Praag bijeen om hervorming van de onderlinge handelsbetrekkin gen te bespreken. Aan de orde ko men een collectieve produktiestra- tegie voor de jaren 1991 tot en met 2005, de wisselkoersen van de na tionale munteenheden en de on langs officiéél aangeknoopte be trekkingen met de Europese Ge meenschap. Het is de eerste vergadering sinds vorig jaar oktober. Alle rege- vezel twaron van het Akzo-concern lijkt eindeloos. "Er komen nog al lerlei toepassingen op ons af, die wij nog niet hebben vermoed", zo schetst pr-manager Ton Wansink de mogelijkheden van de vezel. De twaron-fabrieken in Emmen en Delfzijl draaien nog steeds niet op volle toeren. De capaciteit in Em men is 5000 ton per jaar; er wordt nu jaarlijks 2500 ton geproduceerd. "De wereldmarkt op dit moment bedraagt 15.000 ton. Dat is als ver gelijkend cijfer toch wel veelzeg gend", aldus Wansink. door Pieter Sijpersma Voor twaron geldt in veel geval len: het is er wel maar je ziet het niet. Wansink: "Je ziet de toepas singen van twaron dus niet terug. Het is bijvoorbeeld verwerkt in autobanden. Wij maken praktisch al het bestaande versterkingsmate riaal voor autobanden, wij leveren aan klanten die over de hele wereld verspreid zitten. Twaron zit ook in transportbanden, zowel de bandjes in de supermarkt waarop de klant zijn boodschappen plaatst als de kilometerslange banden in mijnen en havens". Twaron is aanzienlijk duurder dan de bekende garens. De prijs ligt tussen de 50 en 150 gulden per kilo, afhankelijk van de toepassing. Het wordt ook verwerkt in de kern van de vuistdikke kabels van zee schepen en kan ook dienen als ver vanging van asbest in bijvoorbeeld in autoremmen. Een meer tot de verbeelding sprekende toepassing is de verwerking van de vezel in hittebestendige pakken en kogel werende vesten. Ook kun je met twaron hockeysticks en tennisrac kets de nodige slagvastheid geven, zonder dat dat ten koste gaat van de flexibiliteit. In 1982 besloot Enka, onderdeel van het Akzo-concern, tot de bouw van twee fabrieken voor de pro duktie van aramidevezel, een su persterke vezel die zou zich lenen voor verwerking in talloze veel pro- dukten. De fabrieken werden ge vestigd in Delfzijl, waar tegen woordig de grondstoffen en het po lymeer worden vervaardigd, en Emmen, waar de aramidevezel wordt gesponnen. De Aramifabrieken zijn opgezet als vennootschap onder firma, die onder de naam Aramide maat schappij Vof Enka officieel in Mep- pel gevestigd is. Het project is ei genlijk een joint venture tussen Akzo en de overheid en is het grootste Akzo-investeringsproject tot nu toe. De overheid is bijge sprongen met een forse investe ringspremie en geld uit de inmid dels aangeschafte wet op de inves teringspremie. Overheid en Akzo hebben ook beide een garantie ge geven voor de achtergestelde le ningen. In totaal is er zo'n 600 mil joen in het Arami-project gestoken. De produktie in de twee fabrie ken zou aanvankelijk in 1985 van start gaan. maar er ontstond een jaar vertraging als gevolg van on voorziene problemen. Dat de pro duktie nu inmiddels loont lijkt on waarschijnlijk. Er wordt nog ver lies geleden. Voorlopig heeft de Akzo een ontheffing van plicht tot publikatie van de financiële cijfers: de geleden aanloopverliezen laten zich dus alleen maar raden. In deze spinnerij in Emmen werken nu honderdtachtig mensen. De fa briek in Delfzijl, waar het half-fa- brikaat wordt gemaakt dat in Em men verder wordt verwerkt, heeft ondertussen tweehonderd mensen in dienst. De aramidevezel wordt door Ak zo sinds 1968 ontwikkeld. De jong ste vezel behoort tot de zogenaam de aromatische polyamiden. De produktnaam is twaron, een halffa brikaat dat in diverse produkten wordt verwerkt. De bestanddelen zijn louter chemische grondstof- nngsleiders, behalve de Hongaarse premier Karoly Grosz, nemen aan de besprekingen deel. Grosz brengt momenteel een bezoek aan de Russische partijsecretaris Mi chael Gorbatsjov in Moskou Hongarije wordt nu vertegenwoor digd door vice-minister Jozsef Marjai. De Sovjetunie en Hongarije zijn beide warm voorstander van ingrij pende hervormingen binnen de Comecon. Partijsecretaris Gor batsjov hoopt via deze weg te berei ken dat in alle Oosteuropese lan den een economisch herstructure ringsproces op gang komt. Ook Grosz, voordat hij uit Boedapest vertrok, onderstreepte de nood- zauk van hervormingen binnen de handelsorganisatie opdat "produk ten, tijdslimieten, kwaliteit, disci pline en presentatie worden beoor deeld door de markt". Een van de doelstellingen, die de ministers met de hervormings voorstellen voor ogen hebben, is versterking van de handel met de Europese Gemeenschap. Veel Comecon-leden vrezen een ver mindering van de exportmogelijk heden wanneer de EG eind 1992 al le interne handelsbarrières af schaft. Verder geven de handelscu fers van de afgelopen jaren ook wel enige reden tot bezorgdheid. Sinds het midden van de jaren tachtig is de handel tussen EG en Comecon verminderd. Het aandeel van de Comecon in de buitenlandse han del van de EG bedraagt momenteel ongeveer zeven procent. Een deel van het Akz< fen, ppd (paraphenyleendiamine) en ttd (terephtaloydichloride). De voornaamste eigenschappen van twaron zijn het lage gewicht ge combineerd met de grote sterkte Ter vergelijking: het is even sterk als staal, maar vijf keer zo licht. Verder is twaron bestand tegen ex treem hoge en lage temperaturen. Kogelwerend De toekomst van Arami ziet er aanmerkelijk zonniger uit, nu Akzo met de Amerikaanse gigant Du- Pont de Nemours (die de aramide vezel kevlar produceert) een we reldwijde schikking heeft gesloten over de produktierechten van ara- midevezels. Begin vorige maand kwam een eind aan een jarenlange verbeten strijd over de octrooirech ten, die in een tiental landen heeft gewoed. De beide bedrijven zijn nu overeengekomen dat zij beide de supervezel overal ter wereld op de markt zullen brengen. Daarmee is de concurrentiestrijd verplaatst van de rechtszaal naar de markt. Wansink: "Wij hebben altijd be weerd dat er op de markt plaats is voor meer dan één leverancier en producent van dit soort vezel. De concurrentie zal de marktontwik keling verder versterken. Het is goed dat men besloten heeft van el- kaars octrooien gebruik te gaan maken Wij hebben nog wel een in voerverbod in de Verenigde Sta ten, maar dat zal na 1992 ook opge heven zijn. Tot 1992 zullen we daar maar beperkte hoeveelheden mo gen afzetten". Voorsprong "Er wordt wederzijds gelicen- seerd, de markten zijn nu open. Wij zijn vooral blij dat we verder inten siever aan de slag kunnen gaan met de marktontwikkeling. Deze vezel kan zeker mee tot ver in de twintig ste eeuw. Bij het uitblijven van een schikking zou het allemaal veel langzamer zijn gegaan, maar Arami zou zeker geen doodgeboren kind je gebleven zijn. De toekomstmo gelijkheden waren wel beperkter geweeBt, hoewel wij veel vertrou wen in onze eigen menBen en de ei gen technologie hebben". De vraag naar de aramidevezel groeit elk jaar met tien procent, wat reden is voor Akzo om de toekomst met optimisme tegemoet te zien. "Delfzijl zal nu net beneden de helft van 10.000 ton draaien", zegt Wansink. "Wij denken dat we in 1990 op het de produktiekosten uit de opbrengsten kunnen dekken" „Begin vorig jaar hebben wij een joint venture in Japan opgericht, met als doel twaron te marketen en eventueel te produceren. Dus dan gaan we ter plekke in Japan een spinnerij bouwen, die kan worden gevoed door Delfzijl. We verwach ten dat ergens in het begin van de jaren negentig het moment geko men zal zijn waarop de huidige ca paciteit niet meer toereikend zal zijn. De plannen om ook de spinne rij in Emmen ten volle te benutten bestaan en ik denk dat we ook daar aan het begin van de jaren negentig kunnen beslissen over uitbrei ding" FNV-beker voor meest strijdbare Phiüps-afdeling EINDHOVEN (ANP) - De In- dustriebond FNV heeft een wisselbeker beschikbaar ge steld voor de meest strijdbare afdeling van Philips die zich verzet tegen 'onredelijke plan nen' van de onderneming. De beker, die enige gelijkenis ver toont met de onlangs door PSV gewonnen Europacup, werd gisteravond voor het eerst uit gereikt aan de afdeling bedrijfs restauratie. Ruim de helft van het personeel daarvan staakte onlangs om Philips te dwingen goede afspraken te maken met betrekking tot de verzelfstandi ging van deze afdeling. Gisteravond werd op een le denvergadering van de Indus triebond FNV met ruime meer derheid ingestemd met een moeizaam tot stand gekomen overgangsregeling met betrek king tot die verzelfstandiging. Volgens bestuurder J. Cu perus zijn er meer afdelingen die met verzelfstandiging wor den bedreigd. Om die afdelin gen al bij voorbaat een hart on der de riem te steken is de wis selbeker beschikbaar gesteld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7