'Amerikaanse vloot moet weg uit Golf Geen twijfels over nieuwe president Mexico Sovjet-leiders maken haast Politbureau bekrachtigt hervormingen Straffen voor politiemannen Noord-Ierland Gematigde reactie Russen Ambulances in Israël rijden niet meer uit 'Iraanse Airbus voerde waarschijnlijk geen radar-code' PAGINA 5 BUITENLAND BELFAST (AP) - Tegen 20 Noor- dierse politiemannen zullen disci plinaire maatregelen worden ge troffen in verband met de dood van zes ongewapende katholieken in 1982. De maatregelen zijn het ge volg van beschuldigingen dat de politie in Noordierland zich tot be leid had gesteld om gericht te schieten met het doel te doden. In een periode van drie weken aan het eind van 1982 werden bij drie inci denten vijf Noordierse guerrilla strijders en een onschuldige Fiener door de politie doodgeschoten. Twee jaar later werd een onder zoek ingesteld door een Engelse re chercheur, nadat op een proces was gebleken dat politiemannen meineed hadden gepleegd om de juiste toedracht van de incidenten te verheimelijken. De rechercheur, John Stalker, heeft een boek ge schreven waarin hij de beschuldi ging uit dat hem het onderzoek werd ontnomen omdat hij kon be wijzen dat er een samenzwering was bij de politie om de juiste juri dische procedures te omzeilen en verdachten meteen dood te schie ten. Zijn onderzoek werd afgerond door een andere Engelse recher cheur, Colin Sampson. Diens be vindingen brachten de Britse rege ring ertoe te verklaren dat er welis waar aanwijzingen waren dat som mige politiemannen de rechtsgang hadden geblokkeerd, maar dat er geen strafvervolging zou worden ingesteld. De politieleiding besloot op grond van Sampson's rapport geen maatregelen te treffen tegen sir John Hermon, de hoofdcom missaris van de Noordierse politie, en twee van zijn naaste medewer kers. Intussen werd een ander onder zoek ingesteld naar het optreden van lagere politiefunctionarissen; dit onderzoek leidde tot de be kendmaking van de disciplinaire maatregelen die getroffen zullen worden tegen 20 functionarissen, 'in rang variërend van gewoon agent tot hoofdinspecteur. Evacuatie Na het lekken van chemische stoffen uit een treinwagon in de Sovjetunie zijn ongeveer 20.000 mensen tijdelijk geëvacueerd. Het lek veroorzaakte een gaswolk die een bedreiging vormde voor de ge zondheid van de omwonenden. Het ongeval deed zich voor in de nacht van zaterdag op zondag op het station van Sjachoenja, in het gebied van Gorki, 400 km ten oos ten van Moskou. Naar huis Het Zuidkoreaanse bedrijf Daelim Industrial heeft bekend ge maakt dat het stopt met de bouw van een gasraffinaderij in Iran en dat de vierhonderd Zuidkoreanen die aan het project werken naar huis worden gehaald. Het bedrijf nam de stap nadat vorige week donderdag twaalf Zuidkoreanen werden gedood en 45 gewond bij een Iraakse luchtaanval op de bouwplaats in Kangan, 900 kilome ter ten zuiden van Teheran. Kernwapens Het Amerikaanse slagschip Co ny ngham, dat in Denemarken voor anker ligt, heeft zes kernraketten met elk een lading van 1.000 ton aan boord. En de Deense regering weet dat. Dit heeft de Amerikaanse wetenschapsman William Askin gezegd. Hij is adviseur van de milieu-organisatie Greenpeace. Als Askin gelijk heeft schendt de Conyngham de Deense wetgeving omdat de Denen elke stationering van nucleair materiaal op hun grondgebied weigeren. terweg gevaarlijk zijn. „De Ameri kaanse marine moet onmiddellijk weg uit de Perzische Golf," zei hij. Gerasimov zei tevens dat het presi dium van de Opperste Sovjet een condoléance-boodschap heeft ge stuurd naar de Iraanse regering. Een andere Sovjet-zegsman, die niet met name genoemd wilde wor den, verklaarde dat het incident eens te meer het belang aantoont van het Russische voorstel om een internationale vredesvloot in de Golf te stationeren, die zou moeten opereren onder auspiciën van de Verenigde Naties. Ook deze zegs man zei dat het Kremlin het ge beurde niet wil aangrijpen „voor propagandistische doeleinden". Gerasimov zei dat de Ameri kaanse verklaring voor het gebeur de, namelijk dat de radar van de Amerikaanse oorlogsbodem Vin- cennes geen onderscheid had kun nen maken tussen een Airbus en een F-14 gevechtsvliegtuig, hem „vreemd voorkwam". Hij zei dat het incident aantoont dat „de be trokken marine-officieren niet competent waren, of om een Ame rikaans gezegde te gebruiken trig- ger-happy' waren." Ook Gerasimov refereerde aan het incident met het Zuidkoreaan se toestel, waarbij in 1983 269 men sen de dood vonden. De Sovjetunie werd toen door de gehele wereld, met de VS als stuwende kracht, veroordeeld. Volgens de Sovjet- woordvoerder vloog de KAL des tijds in „een strategisch gevoelig" deel van het luchtruim terwijl het Iraanse toestel zondag „in het ei gen luchtruim boven de eigen terri toriale wateren" vloog. Hij voegde daaraan toe dat het Zuidkoreaanse toestel een sterke gelijkenis ver toonde met een Amerikaans spio- nagevliegtuig, terwijl het profiel van een Airbus sterk afwijkt van dat van een F-14. Voorts werd het KAL-toestel 's nachts neergehaald en de Iraanse Airbus op klaarlichte dag. Gerasimov zei dat de Sovjetu nie de Amerikaanse actie veroor deelt, maar niet van plan is „het slechte voorbeeld van lukrake kri tiek" te volgen zoals die in 1983 door Washington werd geuit. NIEUW-MILLIGEN (ANP) - De Iraanse Airbus die zondag door de Amerikaanse marine in de Golf werd neergeschoten, heeft naar alle waarschijnlijkheid geen speciale code uitgezonden. Daar door kon het vliegtuig op de ra dar niet worden herkend. Vol gens sergeant-majoor Th. Pielage van het Controle en Rap- porterings Centrum (CRC) van de Koninklijke Luchtmacht in Nieuw-Milligen, dat verantwoor delijk is voor de bewaking van het Nederlandse luchtruim, heeft het Amerikaanse marine schip Vincennes niet kunnen zien welk vliegtuig naderde, om dat de gebruikelijkecodering voor de radar waarschijnlijk ont brak. Elk vliegtuig behoort deze IFF-code te voeren, aldus Pielage. MEXICO-STAD (IPS) - Morgen kiezen de Mexicanen een nieuwe president. Niemand twijfelt eraan dat de kalende econoom Carlos Sa linas de Gortari als overwinnaar uit de bus zal komen. Hij is de kandi daat van de Institutionele Revolu tionaire Partij (PRI), die al bijna zestig jaar onafgebroken aan de macht is in Mexico. Toch zinderen de verkiezingen voor Mexicaanse begrippen van de spanning. Voor het eerst is er een serieuze linkse te genkandidaat, voor het eerst lijkt de PRI onder de absolute meerder heid van tweederde van de stem men te blijven. De opiniepeilingen tonen een ge staag dalende lijn voor de gedood verfde winnaar van morgen. Drie weken geleden werd hem nog ruim zestig procent van de stemmen toe geschreven, volgens sommige van de laatste peilingen is hij zelfs on der de vijftig procent geduikeld. Zijn beide tegenstrevers, Manuel Clouthier van de conservatieve Na tionale Actie Partij (PAN) en de linkse kandidaat Cuauhtemoc Car denas, zitten juist in de lift. Vol gens het meest recente onderzoek van Gallup wordt Cardenas royaal tweede met 23 procent en haalt Clouthier 19 procent. Een nederlaag van de PRI is nu nog ondenkbaar in Mexico. Geen MOSKOU (AP/UPI) - De politieke leiding van de Sovjetunie heeft gis teren de resoluties gepubliceerd die vrijdag aan het eind van de bij zondere conferentie van de Com munistische Partij werden aange nomen. Tijdens een door partijlei der Gorbatsjov voorgezeten verga dering van het 13 leden tellende Politbureau is besloten de partij en regeringsorganen opdracht te geven de beslissingen van de con ferentie zo snel mogelijk uit te voe- Vooral met de hervorming van het politieke systeem en het schep pen van wettelijke garanties voor fundamentele burgerrechten dient haast te worden gemaakt. Zo dient iedere Sovjet-burger "het onver vreemdbare recht" te hebben op informatie over openbare zaken, met uitzondering van staatsgehei men en vertrouwelijke militaire ge gevens. Een van de resoluties bepaalt dat iedere Sovjet-burger die in de pers IFF staat voor Identification Friend or Foe (identificatie vriend of vijand). Alle binnen- en buitenlandse vluchten zijn via hun vluchtplannen bij de militai re en burger-verkeersleidingen bekend. Deze vluchtplannen worden in de computers van de grondstations gevoerd. Via de IFF-code die een vliegtuig uit zendt, verschijnt op de radar niet alleen het stipje van een vlieg tuig, maar ook de code die aan geeft om welk vliegtuig het gaat. Op die manier kan op elke radar worden gezien welke vliegtuigen verschijnen. Volgens sergeant-majoor Pielage kan elk radarstation dankzij de IFF-code elk vliegtuig herkennen. „En we kunnen er van uitgaan dat de radar van de partij ter wereld is zolang aan de macht. In die vele tientallen jaren heeft de PRI een enorme greep op de Mexicaanse samenleving gekre gen. De partij heeft via haar macht over het bestuur en het leger vele miljoenen banen te vergeven en kan carrières maken en breken. Bovendien kan de partij een groot beroep doen op geld uit de schat kist om de verkiezingscampagne te financieren en heeft ze meer zend tijd op radio en televisie dan alle andere politieke geledingen bij el kaar. Met zijn veertig jaar is Salinas de Gortari de jongste van de drie kan didaten. Zijn vader schopte het van krantenjongen tot PRI-parle- mentslid en minister. De jonge Carlos genoot zijn opleiding aan de beroemde Amerikaanse Harvard Universiteitwaar hij economie en politiek studeerde. Voor hij zich in de politiek stortte was hij hoogle raar in internationale handel, open bare financien en belastingbeleid. Als minister was hij de oogappel van de huidige president Manuel de la Madrid, die hem persoonlijk aanwees als zijn opvolger. Salinas, die zich graag kleedt in een leren jack, zonder stropdas, en dagelijks tien kilometer hardloopt. wordt aangevallen, het recht heeft op weerwoord in het medium dat hem heeft aangevallen. Voorts mag de Sovjet-pers "geen subjectieve informatie" publiceren waardoor een burger in zijn eer en goede naam wordt aangetast, aldus Tass. De politieke hervorming (aan pak van de bureaucratie) dient on der andere tot stand te komen door stroomlijning van de communisti sche partij, bijvoorbeeld door ver mindering van het aantal leden. Op dit moment zijn dat er 19 miljoen, zeven procent van de bevolking. "Het partij-apparaat moet kleiner worden en doelmatiger gaan wer- Amerikaanse marine zo geavan ceerd is, dat met de signalering van IFF-codes niets fout gaat", aldus Pielage. Volgens de woord voerder van het lucht-gevechts- leiding centrum in Nieuw-Milli gen is de codering voor militaire vliegtuigen nog veel uitgebrei der. „Een burgervliegtuig voert ëén code. een militair vliegtuig drie. In het laatste geval krijgen we zelfs het registratienummer van het vliegtuig op ons scherm". Pielage benadrukt dat het in normale gevallen voor 100 pro cent duidelijk is wat voor vlieg tuig overkomt. „Maar als de IFF- code ontbreekt dan moet in vre destijd binnen enkele minuten, en in tijden van oorlog binnen enkele seconden, een beslissing Carlos Salinas de Gortari. (foto AP) heeft actief campagne gevoerd. Hij doorkruiste het hele land, maar stuitte op een weinig enthousiast gehoor. Een aantal malen werd hij onderbroken door een gescan deerd „Cuauhtemoc, Cuauhte moc", de voornaam van zijn linkse tegenspeler. Salinas zit er niet over ken", zo meldt één van de resolu ties. Ook zal het Politbureau zijn absolute macht op sommige pun ten moeten prijsgeven en delen met het Centraal Comité. Een beknopt overzicht van de gisteren gepubliceerde, belangrijk ste resoluties: - Meer openheid is "een essentiele voorwaarde voor het op gang bren gen van een proces van democrati sering en voor het vernieuwen van het socialisme". De pers mag ech ter niet handelen "ten nadele van de belangen van de Sovjet-staat en de Sovjet-maatschappij". - Gorbatsjovs programma van poli- worden genomen". Een vliegtuig zonder IFF-code dat binnen het bereik van de Nederlandse radar wordt gesignaleerd, wordt on middellijk gevraagd zich te iden tificeren. Gebeurt dat niet, dan wordt bij NAVO-partners via een rechtstreekse verbinding ge vraagd of er nadere informatie over de vlucht bekend is. Binnen twee minuten moet zekerheid over de indentiteit van het vlieg tuig zijn. Het gebeurt vrijwel nooit dat een vliegtuig-bemanning ver geet de IFF aan te zetten. In zo'n geval krijgen ze een commando van de verkeersleiding om het coderingssysteem aan te zetten. Als een vliegtuig met een kapot te IFF vliegt, kan dat door mid del van een code op de radar in. „De verkiezingen van 6 juli mar keren het einde van het een-partij systeem", aldus de PRI-kandidaat, die dit een gezonde ontwikkeling noemt. Bezuiniger Als Salinas de Gortari op 1 de cember officieel benoemd wordt staan Mexico geen radicale wijzi gingen in het beleid te wachten. Hij staat bekend als een fervent bezui niger. Over een moratorium op de afbetaling van de Mexicaanse schuld - in totaal 104 miljard dollar - wil hij pas denken als de economi sche ontwikkeling van het land se rieus in gevaar komt. En dat is vol gens hem nog niet het geval, on danks een alarmerende stijging van de werkloosheid en meer dan een halvering van de reele lonen de afgelopen zes jaar. De kalende econoom wil ook de afslanking van de overheid met verve voortzetten. „Ik kan weinig socialisme ontdekken in de staats- produktie van overhemden en fris dranken. De overheid kan het geld beter gebruiken voor gezondheids zorg, onderwijs en huisvesting", al dus Salinas de Gortari. Hij wil dat de staat alleen in de strategische in dustrieën, petrochemie, staal, elec- triciteit, spoorwegen en dergelijke, een stevige vinger in de pap houdt. tieke en maatschappelijke hervor mingen verloopt trager dan voor zien. Deze trage gang van zaken is in vele gevallen te wijten aan het fa len van de partij, de regering, eco nomische instanties en openbare organisaties. - Besloten is voorrang te verlenen aan een drastische verbetering van de voedselvoorzieningen voor de bevolking. Hiertoe dienen de bu reaucraten zich niet langer te be moeien met de activiteiten van col lectieve boerderijen en staatsbe drijven. - Prioriteit hebben ook vergaande politieke hervormingen, zoals het TEL AVIV (GPD/AP) - Wie in Is raël bij een verkeersongeluk be trokken raakt kan niet meer reke nen op eerste hulp. Dat is een ge volg van de staking van alle werk nemers van de organisatie Rode Davidsster, het Israëlische Rode Kruis. Ze zijn kwaad omdat ze hun salaris over juni nog niet hebben ontvangen. De overheid kan de sa larissen niet opbrengen en heeft, om de kosten te drukken, bezuini gingen geëist op personeel en op dienstverlening. t Het dagblad Al Hamishmar meldt vandaag dat de staking al een eerste slachtoffer heeft geëist. Een inwoner van Usafiyah over leed geruime tijd na een ver keersongeluk op straat omdat de ambulancedienst weigerde uit te rukken. Minister van buitenlandse zaken Peres liet gisteren weten dat de nu bijna zeven maanden oude opstand 162 miljoen dollar heeft gekost. Hij waarschuwde dat de Israëlische economie gevaar loopt als de op stand blijft voortduren, aldus een bericht van de Israëlische radio. Israëlische soldaten hebben gis teren opnieuw traangas gebruikt tegen honderden Palestijnse stu denten en scholieren die een hoofdweg blokkeerden in de stad Bethlehem op de bezette Westoe ver. Het leger besloot alle scholen op de Westoever voor drie dagen te sluiten. De Israëlische autoriteiten beschouwen de Palestijnse scho len als de brandhaard van de al ze ven maanden oude opstand tegen de bezetting. In februari werden 1.200 scholen gesloten, waardoor in totaal 475.000 jongeren geen lessen kon den volgen. In de Gaza-strook zijn de meeste scholen sindsdien enke le keren heropend en gesloten. Op de Westoever bleven 800 scholen dicht, tot het leger ze op 6 juni dwong de deuren weer te openen. Enkele dagen later werd de eerste school daar weer door het leger ge sloten. zichtbaar worden gemaakt en wordt dat uitdrukkelijk in het vluchtplan vermeld. Een passa- giersvlieguig zonder IFF is ver plicht zich te laten escorteren door een vliegtuig dat daar wel over beschikt. Pielage: In het gebied van de Golf zonder IFF vliegen is in ieder geval zeer on achtzaam en is vragen om moei lijkheden". Volgens Pielage zal Nederland in vredestijd nooit op een onbe kend vliegtuig schieten. „We vol gen het nauwgezet op de radar en als het vliegtuig ons land nadert zullen we er zonder meer jagers op afsturen om het te identifice ren en eventueel weg te jagen of tot landen te dwingen. Maar in de Perzische Golf heerst natuurlijk een heel andere situatie. Onder zijn bewind als minister van planning zijn al tal van bedrijven afgestoten. De 54-jarige ingenieur Cuauhte moc Cardenas vindt dat de PRI de idealen van de revolutie, die de par tij in 1929 in het zadel bracht, een voor een heeft verkwanseld. Hij wil in de voetsporen van zijn nog altijd immens populaire .vader treden, die van 1934 tot 1940 president was. In die periode nationaliseerde hij veel industrieën, voerde een grond- hervorming door en ging de grote ongelijkheid in Mexico te lijf. Ja renlang probeerde ook Cardenas junior de PRI van binnenuit te ver anderen. Eind vorig jaar hield hij die pogingen voor gezien en stapte uit de partij. Toen hij zich bij een linkse splin ter aansloot gaf niemand meer een stuiver voor zijn politieke carrière. Maar Cardenas' populariteit bleek zo groot dat alle linkse partijen in Mexico, op de trotskisten na, hem omarmden als presidentskandi daat. Zijn campagne was een ware zegetocht. Honderdduizenden Mexicanen klapten, stampten en zongen hem toe. Bij herhaling heeft hij zijn angst geuit dat de PRI wil zwendelen met de uitslag. Hij hoopt echter dat het leger, waar hij naar eigen zeggen inmiddels ook tot tien jaar terugbrengen van de ambtstermijn van gekozen partij en regeringsfunctionarissen en het versterken van de rol van bestuurs raden die in de praktijk onderge schikt werden gemaakt aan de plaatselijke partij-comité's. Tijdens de conferentie werd door de afgevaardigden afgerekend met het totalitaire regime van Stalin en de corruptie en stagnatie ten tijde van Brezjnev. Tass spreekt van "onduldbare persoonlijkheidsver heerlijking en stagnatie, hetgeen tot grote deformaties in de socialis tische maatschappij heeft geleid, de ontwikkeling van de Sovjetunie decennia lang heeft vertraagd, on telbaar veel slachtoffers heeft ge maakt en onmeetbare morele en ideologische schade heeft veroor zaakt", aldus Tass. Het Politbureau hechtte gisteren zijn goedkeuring aan het voorstel van Gorbatsjov om in Moskou een monument op te richten voor de slachtoffers van het stalinisme. De Israëlische radio maakte gis teren melding van verschillende incidenten op de Westoever en in Arabisch Jeruzalem. Palestijnse betogers wisten korte tijd de be- langrijkse doorgangsweg in het oostelijk stadsdeel te blokkeren. In de buurt van de Arabische wijk Sil- wan werden vijf Palestijnse school meisjes opgepakt die Israëlische •auto's met stenen bekogelden. De Israëlische politiecommissa ris David Krauss maakte gisteren nieuwe cijfers bekend, waaruit blijkt dat er de afgelopen maanden meer dan 1.000 protestacties zijn geweest, waarvan 730 in en om Je ruzalem. DRUGSNETWERK - De Zweedse narcoticabrigade heeft een belang rijk drugsnetwerk opgerold waar bij Zweden en Nederlanders be trokken waren. In een auto in de Zweedse haven Helsingborg vond men 30 kilo amfetamine met een verkoopwaarde van bijna 10 mil joen gulden. In verband met de drugsvangst heeft de politie twee Nederlanders en drie Zweden gear resteerd. Overeenkomstig de Zweedse wetgeving zijn de namen en leeftijden van de arrestanten niet openbaar gemaakt. Regering van Mexico belooft onderzoek naar dubbele moord MEXICO-STAD (Rtr/UPI) - De Mexicaanse regering heeft een on derzoek gelast naar de moord op twee medewerkers van Cuauthe- moc Cardenas, de belangrijkste op positiekandidaat bij de presidents verkiezingen van morgen. Dit ver klaarde Cardenas gisteren tijdens een persconferentie in Mexico-stad na afloop van een gesprek met de Mexicaanse minister van binnen landse zaken, Bartlett. Bartlett zegde toe dat in het on derzoeksteam naar de moord een vertegenwoordiger van de partij van Cardenas, het linkse Nationale Democratische Front FDN, wordt opgenomen. Francisco Javier Ovando, de 47-jarige campagnelei der van Cardenas en zijn adjunct, de 28-jarige Roman Gil Heraldes, werden zaterdagavond laat dood aangetroffen. Ovando had een systeem opgezet om tijdens de verkiezingen in heel Mexico het verloop van de stem busstrijd en de uitslagen te contro leren. Cardenas verklaarde dat be langrijke documenten over het tel len van de stemmen en het voor spellen van de einduitslag van de verkiezingen zoek zijn. De presi dentskandidaat is ervan overtuigd dat het gaat o'm politieke moorden, „omdat er geen andere reden is voor een dergelijke professionele daad van agressie". Volgens de FDN wijzen de gerichte schoten door het hoofd van de slachtoffers op beroepsmoordenaars. een forse aanhang heeft, dit zal ver hinderen. De snelle opkomst van het Natio nale Democratische Front (NDF) van Cardenas betekent dat de PAN van Clouthier waarschijnlijk naar het derde plan wordt verwezen. De PAN is opgericht in 1939 uit pro test tegen het beleid van Cardenas' vader. De partij is een mengelmoes van conservatieve katholieken, on dernemers, liberalen, en welgestel- den die de PRI te links vinden. Voorman Clouthier, een steenrijke en corpulente zakenman, roept in ferme taal zijn aanhangers op geen belasting meer te betalen of op an dere wijze het functioneren van de overheid te ontregelen. Clouthiers eigen voorspelling dat hij wel eens de onverwachte winnaar van de verkiezingen zou kunnen zijn, neemt niemand in Mexico serieus. Maar dat de alleen heerschappij van de PRI tanende is, lijdt geen twijfel. DINSDAG 5 JULI 1988 MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft gisteren gematigd ge reageerd op het neerschieten door de Amerikaanse marine van een Iraanse Airbus met 290 inzittenden. Woordvoerder Gerasimov van het Sovjet-ministerie van buitenlandse za ken stelde weliswaar „schietgrage" Amerikaanse marine officieren voor het gebeuren verantwoordelijk, maar bena drukte tevens dat de Sovjetunie niet van plan is dit inci dent te gebruiken voor propagandistische doeleinden. Met dit laatste doelde hij op de on gekend scherpe Amerikaanse ver oordeling van het incident met het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig dat vijfjaar geleden per vergissing door de Sovjets werd neergehaald. Woordvoerder Gerasimov zei dat het incident van zondag een uit vloeisel is van het Amerikaanse be leid in de Golf en aantoont dat de Amerikaanse operaties in deze wa- Bij een uit de hand gelopen demonstratie tegen het neerschieten van de Iraanse Airbus door de Amerikaanse kruiser Vincennes zijn gisteren in het Canadese Toronto 42 betogers gearresteerd. De betogers, die zichzelf onder de verf hadden gesmeerd, leuzen aanhieven en een zwarte kist droegen, trokken van het parlementsgebouw van Ontario naar het Amerikaanse consulaat. Toen een aantal betogers onderweg op straat ging liggen en het verkeer hinderde greep de politie hard in. Bij de daarop volgende schermutselingen vielen diverse gewonden. (foto api

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5