Jean-Paul van Poppel lost al in eerste etappe TOURCLIPS Deursloten deugen niet Zonnebrandmelder niet nauwkeurig Overhevelen servicekosten in nieuwe huren merkbaar Geerlings verdedigt titel in Sassenheim Griekse basketballers al bijna uitgeschakeld CONSUMENT De groenteman SPORT ANCENIS (GPD) Regen, wind en vlakke wegen. Die omstandigheden kenmerkten de dubbele openingsslag van de Tour de France, gisteren in het Bretonse land rond Nantes. Kon het nog Hollandser? De polderjongens wisten er dan ook wel raad mee. De buit na ruim drie uurtjes fietsen in een druilerige Muscadet-sfeer was er naar: liefst vier van zes te verdelen truien kwamen om Nederlandse schouders. Geel en rood voor Teun van Vliet,- wit voor Erik Breukink en de bolletjestrui voor Nico Verhoeven. Er zijn, uit oranje-getint oogpunt bezien, minder voorspoedige starts denkbaar. Je hebt echter ook coureurs uit het koude kikkerlandje die hun af komst verloochenen. Zo eentje is Jean-Paul van Poppel, sprinter van-dienst bij Jan Raas. De Biltho- venaar heeft een zuidelijke inslag en dus de pest aan slecht weer. De moraal' was bij hem gistermorgen dan ook ver te zoeken, toen in Pontchateau het peloton aanzette voor de jubileum-aflevering (75e) van La Grande Bouclé. En een ren ner zonder moraal rijdt niet. Vorm of geen vorm. Van Poppel leverde weer eens het bewijs voor die stelling. In een tocht, die gezien het profiel voor hem geknipt leek, liet hij een fikse steek vallen. Hulpeloos gelost in de laatste kilometers naar Machecoul, waar vrijwel al zijn rivalen voor de door hem begeerde groene trui de broodnodige punten pakten. Weliswaar is het nog te vroeg om zwaarwegende conclusies te trek ken, Van Poppel zal de komende dagen toch enkele hoogstandjes moeten verrichten om weer enig uitzicht op prolongatie van het vo rig jaar veroverde 'groen' te krij gen. De klap was bij de Bilthovenaar ook hard aangekomen. Na de veel eisende ploegentijdrit, waarin hij zich tegen de verwachting in wel staande hield, was de stemming bij hem beneden 'Nederlands' peil. „Ik heb een slecht humeur", gaf hij journalisten te verstaan die om op heldering van het échec in de mor genuren kwamen vragen. Begrij pelijk uiteraard, maar een verkla ring was desondanks wenselijk. Waarna hij zelf bevestigde dat hij in feite een mooi-weer-renner is. „Dat barre weer, hè! Dat is niks voor mij. Ik kan het dan niet opbrengen om van voren te rijden. Dat is lullig, maar het wil gewoon niet. Het is niet anders. Ik hoop dat het weer beter wordt en dan moet ik maar proberen dit verlies goed te ma ken". „Een gemiste kans", was het commentaar van SuperConfex- ploegleider Jan Raas. Hij vond het verre van verstandig van zijn pupil dat hij zich in de laatste rijen van de groep ophield. Raas: „Dan vraag je om moeilijkheden, zeker bij dit weer. Je weet dat die Colombianen dan ook achterin fietsen en die wil len dan wel eens een gaatje laten vallen. Ik hoop dat het een goede les voor hem is geweest". Vorm Een kwestie van vorm is het vol gens Raas niet. „In Zweden heb ik, vooral de laatste drie dagen, een goede indruk van hem gekregen". In de middaguren onderstreepte het 'slachtoffer' die visie. Immers, een ploegentijdrit vergt flink wat inspanningen. Waar als 'flyers' te boek staande mannen (Solleveld, Peeters, Poels en Verhoeven) af haakten, gaf Van Poppel geen krimp. Zoals hij 's morgens nog wel had gedaan. Het doek viel voor Van Poppel, toen het peloton op drift was geraakt om het gevluchte vier tal Van Vliet, Verhoeven, Lilholt en Ilegems in te rekenen. Veteraan Knetemann raakte met Van Pop pel in de achterhoede verzeild. Ploeggenoten van de vaderlandse sprintkoning die zich lieten afzak ken om hun troef voor het verdelen van de prijzen naar voren te rijden, zagen tot hun verbazing dat 'het spel' aan Van Poppel was voorbij- Vooral in de Dauphiné ging het su- perslecht. Ik moest in de bergen el ke dag lossen". Raas speelde vervolgens met de gedachte om de koud van de ama teurs overgekomen Aijan Jagt uit Woubrugge mee te nemen. Bijtijds echter herstelde Verhoeven zich. Dat gebeurde in de Midi Libre. Voor Raas een teken om Verhoe ven weer het vertrouwen te geven. Hij gaf hem niet alleen een startbe wijs voor de Tour, ook stelde hij Verhoeven voor zijn contract met een jaar te verlengen. Dat is inmid dels gebeurd. Als laatste in de ploeg, als eerste in de (Tour)publiciteit. Gelijk vorig jaar in het westelijk deel van Ber lijn, waar hij zegevierde. Dat kunst stukje kon Verhoeven in Bretagne niet herhalen. Dit keer leverden zijn inspanningen de bolletjestrui op, omdat hij op de eerste de beste helling (de Cóte de Pornic) het commando voerde. Tot de verontrusten behoorde Nico Verhoeven, evenals vorig jaar in Westberlijn op jacht naar eerher stel. De man uit Berkel-Enschot leek in eerste instantie door Raas te worden gepasseerd voor de Tour. Te weinig gepresteerd, oordeelde SASSENHEIM/VOORSCHOTEN Deze week wordt weer een groot aantal tennistoernooien georgani seerd in de Leidse regio. Twee van de belangrijkste evenementen vin den plaats op het park van TV Sas senheim en van Forescate. In Sas senheim geeft districtskampioen Jan-Willem Lugthart acte de pré- sence en hij is dan ook eerste ge plaatst in het mannenenkel B. Ca- rola Geerlings is na een lange bles sureperiode voldoende hersteld om haar vorig jaar verworven titel te verdedigen. De lijstaanvoerder van het mannenenkel Dl, Marcel de Lijster, heeft nu reeds afgehaakt wegens deelname aan een interna tionaal jeugdtoernooi. Ook Olga Klein en Kees de Boer, de num mers één van het gemengddubbel D30+, zijn in vroegtijdig stadium het strijdtoneel verdwenen. de Zeeuwse big boss. Verhoeven Theunissen en Gaartman versloe- ontkent dat niet. „Ja, dat klopt, gen de favorieten met 7-6 en 6-2. Bij Forescate zijn Marco Visser en Bionda Zonderop de belangrijkste kanshebbers voor de titel in res pectievelijk het mannenenkel en vrouwenenkel B. PLAATSINGSLIJST SASSENHEIM: MEB 1 Jan-Willem Lugthart, 2: Marco_van Trigt, 3: Marcel MDB: 1: Lugthart/Vink, 2: Van der Mark/Van Trigt; MEC: 1 Guinau, 2: Ten Bosch, 3: Kieboom, 4: Bakker; VEC: 1: De Jong, 2: Bader: MDC: 1: Kieboom- /Nijssen. 2: Bader/Guinau; GDC Van der Voort/Stieger, 2: Volten/Vlieland; MED 1: 1: De Lijster, 2: Langelaan; VED 1:1: Faas, 2: Ten Tusscher: MED 2: 1: Berg, 2: Rinzema; VED 2:1: Kieboom, 2: Grens; MDD: 1: Onvlee/Manuputty, 2: Gilyamse/De Jong: VDD: 1: Stern/Faas, 2: Booms/Faas; GDD' 1: Wallaart/Rinze- ma, 2: Brouwer/Zwetsloot; MED 30+: 1: Van Duivenboden, 2: Gesta Fernandez; MDD 30+: 1: Suurenbroek/Van Aken, 2: Gesta Fernandez/De Boer; VDD 30+: 1 Van Overschot/Van Noort, 2: De Ruyter- FORESCATE: MEB: 1: Marco Visser, 2: Joost van Leeuwen; VEB: 1: Bionda Zonderop, 2: Karin Croese; MDB 1 Van Overbeeke/Van Marwijk, 2: Van Leeuwen/Van Marwijk; GDB 1: Wijer- mans/Van Leeuwen, 2: Krul/Visser; MEC 1:1: Bolten, 2: Kallenberg; VEC 1 1: Van der Voort, 2: Velzel; MEC 2 1 Van Zevenhoven, 2: Hartwijk; VEC 2 1 Staal, 2: Bonnet; MDC: 1: Krans/Van Paridon, 2: Van Overloop/Sekeris; VDC: 1: Goemans/Meyer, 2: Staal/Engel; GDC: 1: Timmer/Karremans, 2: Van der Voort (2*); MED 1: 1: Jacobs, 2: Bouw man; VED 1: 1: Velzel, 2: Bonnet; MDD 1: 1: Bouwman/Jacobs, 2: Hartwijk (2*); VDD: 1: De Jong/Velzel, 2: Van der Klauw/Van Putten; GDD: 1: Driel/Ai- berts, 2: Dijk/Van Hage; MED 30+ 1 Blickman, 2: De Klein; VED 30+ 1: Van Balen, 2: Voskuil; MDD 30+: 1: Stierum- /Leunissen, 2: Blickman/Pronk; VDD 30 1: Mertens/Winkler, 2: Scholtes/Poor- ten; GDD 30+: 1: Herbst(2*), 2: Holdert- /Zevenhoven ROTTERDAM^ (ANP) - Karigheid kan de Griekse basketbalbobo's niet verweten worden. De spelers kregen vorig jaar na het behalen van de Europese titel een kwart miljoen gulden de man. Voor de verovering van het ticket voor het Olympisch toernooi in Seoul is de premie opgetrokken naar 400.000 gulden. Ondanks het financiële lokkertje staan de Grieken er slecht voor. Ze incasseerden gisteren in de finale- poule van het pre-Olympisch toer nooi in Ahoy' de tweede nul. De Sovjetunie nam met 82-77 (40-36) revanche voor de nederlaag in de uitzinnige finale van de Europese titelstrijd van vorig jaar in Piraeus. De Europese kampioen was met het verlies tegen Joegoslavië (87- 103) in de voorronde het Rotter damse sportpaleis binnengestapt. De Zomerspelen zijn ver weg voor de Grieken. Alleen winst op Italië en Spanje kan het team van coach Politis nog redden. De Russen traden in Rotterdam aan zonder guard Valters en center Tkatsjenko. Valters werd niet in de selectie van twaalf opgenomen we gens alcoholproblemen. Tkatsjen ko ging in de middaguren in het Hilton-hotel door zijn rug en staat ten minste twee maanden buiten spel. Hun afwezigheid verhinderde het Sovjet-collectief niet het duel tegen de Grieken te controleren. Al ging dat in de eerste helft bij zonder moeizaam. De Russen had den geen antwoord op het uitge kookte spel van de Griekse vedette Gallis. De Europese speler van het jaar, die bij Aris Saloniki een half miljoen gulden netto per seizoen opstrijkt, nam 34 punten voor zijn rekening, maar stond na de rust machteloos, toen de Russische ma chine even ouderwets op volle toe ren draaide. De ploeg van coach Gomelski daverde naar de voorsprong van veertien punten (73-59) zes minu ten voor tijd, maar maakte toen de 0»JOE(f /<T' K fout het wapen van de fast-break niet langer te hanteren. Door die tactische blunder kwamen de Grie ken terug in de wedstrijd, 76-73 met nog 2 minuten 32 seconden op de klok. De Russen werden gered door de wild spelende Grieken die fout op fout stapelden. Daarvoor had Spanje met zijn B- keus de Fransen laten zien hoe bas ketbal tegenwoordig gespeeld wordt. Snel, vaardig en creatief: 97- 70. Sterspelers Jimenez. San Epifa- nio en Solozabal keken vanaf de bank goedkeurend toe. Italië had tegen de Britten moeilijk. De Brit ten waren fysiek gelijkwaardig aan de Italianen, in routine schoten zij tekort. Drie minuten voor het ein de waren de Britten nog volop in de race (63-67). De Italianen brachten daarna het verschil op tien punten en speelden het duel vlekkeloos uit (81-71). Aruba onthaalt Oranje-helden zeer uitbundig ORANJESTAD (ANP) - Duizen den mensen hebben zondagavond Marco van Basten. Frank Rijkaard en John van 't Schip een warm ont haal bereid bij aankomst op Aruba. De sterren van Oranje werden op het vliegveld onder meer begroet door minister-president Henny Eman en minister van sportzaken Watty Vos. De drie spelers van Oranje bren gen de komende twee weken hun vakantie door op het Caribische ei land. Zij kregen daartoe een uitno diging van de Arubaanse regering wegens hun prestaties tijdens het Europees kampioenschap voetbal in de Bondsrepubliek Duitsland. 'Welkom kampioenen' was te lezen op een groot lichtbord. Het koningin Beatrix vliegveld was behangen met Oranje vlaggen, terwijl op Aruba gelegerde Neder landse mariniers hun gezichten hadden 'gecamoufleerd' in de kleu ren rood-wit-blauw. Het publiek was tot zelfs op het dak van het vliegveld geklommen om een glimp op te kunnen vangen van zijn helden. het hotel was één toeterende auto's In de lobby i doel opge steld en de drie spelers mochten pas naar hun kamers nadat zij een doelpunt hadden gescoord. Het doel werd verdedigd door een hos- het hotel. De tocht lange stoet v en juichende het hotel Courgette is nog niet zo'n bekende groente op onze markt. Daar lijkt echter wat verandering in te komen. De vraag naar deze groente neemt toe. Vooral op internationaal niveau stijgt de populariteit. Bij de Westeuropese consument neemt courgette steeds vaker een vaste plaats in in het dagelijkse menu. De groene courgette is hier veruit het meest gevraagd. Veel minder vraag is er naar gele en witte courgettes. De witte worden ook op zeer beperkte schaal geteeld. Oorzaken van de toegenomen vraag zijn de over het algemeen lage prijs en de neutrale smaak en Icleur. Dit laatste zorgt voor veel combinatiemogelijkheden in de keuken. Op dit moment is de aanvoer van courgettes behoorlijk. De prijs is laag, zoals meestal in de zomer. Van de meeste courgettes die op Nederlands bodem worden geteeld belandt het merendeel, ongeveer driekwart in de magen van de Nederlandse consument. Courgette is eigenlijk een zeer jong exemplaar van de langwerpige groene pompoen. Maar omdat 'klein' ook hier 'fijn' is worden ze geplukt als ze ongeveer de lengte van een komkommer hebben bereikt. De courgette groeit uit een prachtige gele bloem die aan een plant met grote groene bladeren zit. Fijnproevers eten de bloem gevuld met gehakt als delicatesse. Soms dient ze als garnering bij exclusieve maaltijden. Bij het kopen van een courgette is het belangrijk dat het produkt stevig is en een gave schil heeft. Ook moet er nog een stukje steel aanzitten om snel bederf te voorkomen. Een courgette is op een koele donkere plaats 3 tot 5 dagen houdbaar. Het schoonmaken is eenvoudig. Niet schillen, alleen maar wassen. Per persoon is ongeveer 250 g courgette voldoende. Een snelle en smakelijke menu suggestie voor courgettes: MEXICAANSE COURGETTES Nodig: 500 g courgettes in blokjes, 250 g tomaten in stukken gesneden, 4 gekneusde peperkorrels, 2 takjes kruizemunt, 3 kruidnagelen, 72 stokje kaneel, 1 groene chilipeper, 1 dl room, zout. Doe alle ingrediënten in een pan met een deksel en smoor alles zachtjes gaar in ong. 25 minuten. Roer af en toe over de bodem van de pan zodat het niet aanbakt. Voeg eventueel een scheutje water toe als het te droog wordt. De chilipeper moet heel blijven anders overheerst de scherpe smaak het fijne van de courgettes met de room. Een overzichtje van de produkten die in juli, augustus en september verkrijgbaar, meestal in grote hoeveelheden: a) andijvie, aubergines; b) bloemkool, bospeen, bosuitjes; c) Chinese kool, courgettes; e) eikebladsla; k) kapucijners; 1) lollo rosso; p) paksoi, pepertjes, peterselie, peultjes, postelein; r) radijs, rettich, rode kool, roodlof; s) selderij, snijbonen, spitskool; t) tomaten, tuinbonen; v) venkel; w) waterkers, witlof; y) ijsbergsla; z) zomerbietjes. De zonnebrandmelder, een nieuw apparaatje uit de Verenigde Staten, werkt volgens de Duitse organisa tie Warentest te onnauwkeurig. De zogenaamde uv-sensor moet de ge bruiker via een pieper waarschu wen dat hij te lang in de zon ligt en gevaar loopt te verbranden. Het apparaat is iets groter dan een pakje sigaretten en werkt op batterijen. Met een wieltje wordt de melder ingesteld op het type huid en met een ander wordt de be schermingsfactor van de gebruikte crème of olie bepaald. Die factor staat vermeld op de verpakking van alle zonnebeschermings-mid- deltjes. De sensor moet naast de zonne bader of -baadster worden gelegd, opdat de straling op apparaat en gebruiker gelijk is. De elektronisch gestuurde sensor zou onmiddellijk signalen moeten doorgeven wan neer er gevaar dreigt. De 'waak hond' laat het eerste piepgeluid al horen na een minimale ultra violet te straling. Is de dosis gegroeid tot 'matig' dan volgt een tweede piep toon. Pas de derde waarschuwing geld als een echt alarm. Een goede vinding, vindt Waren- test, vooral voor mensen met een gevoelige huid. Alleen, het werkt niet nauwkeurig genoeg, bleek bij een onderzoek. In de ochtenduren bijvoorbeeld, als de zon nog niet zo hoog staat, vallen de stralen niet in gelijke mate op het fotografisch oog van de sensor als op het hoger liggende lichaam. Er wordt pas voor het eerst gepiept als de huid al rood begint te worden. Dat is te laat voor een gevoelige huid. Men zou de sensor in dit geval direct op de zon moeten richten, dus anders dan in de handleiding staat aange geven. Problemen zijn er ook als de zon het hoogste punt heeft bereikt. Het apparaat kan maar een smal strookje licht opvangen en mist an dere stralen die ook van invloed zijn. De eerste waarschuwingspiep komt dan te laat om verbranding van de huid te voorkomen. Wacht men dan ook nog tot de derde piep, dan heeft de huid uiteraard nog meer te lijden. Juist voor mensen met een gevoelige huid had het ding nuttig kunnen zijn. Jammer genoeg is het voor hen ongeschikt, zo concludeert Warentest. Een goed deurslot is een zeldzaamheid, zo blijkt uit een test die de Consumentenbond deze maand in haar blad de Consumentengids publiceert. Terwijl in 1987 bij ongeveer 53.000 onderzochte inbraken sloten en scharnieren bleken te falen. Sommige sloten die als 'veiligheidsslot' worden verkocht blijken binnen enkele minuten met eenvoudig gereedschap te kraken. Tegen professioneel gereedschap is geen enkel slot bestand. Samenstelling Raymond Peil Een deugelijke combinatie voor een inbouwslot is te vormen met het slot Nemef 4119/17 met bijbe horende sluitplaat en kleine Nemef sluitkom. Een willekeurige cilin der met de SKG-aanduiding 'twee sterren' en het beslag Lips comple teren het geheel. De totale kosten belopen ongeveer 215 gulden. Voor beveiliging met een opbouwslot adviseert de Consumentenbond de deurbalken Abus PR 1500 (385 gul den) of de Zeiss-Ikon 120/80 (465 gulden). De bond heeft overigens veel kri tiek op de montage-instructies die bij de sloten worden geleverd. De montage is van groot belang voor een effectieve beveiliging. In een aantal gevallen zit er zelfs helemaal geen instructie bij. Veel handlei dingen zijn onvoldoende duidelijk. Om inbrekers niet te stimuleren geeft de Consumentenbond geen duidelijkheid over de zwakke plek ken van de verschillende sloten en hoe zij gemakkelijk zijn te kraken. Wel wijst de bond erop dat alleen een goed slot een huis niet veilig maakt. Daarvoor moeten op alle zwakke plekken maatregelen wor den getroffen. Volgens de Consumentenbond be vestigt haar onderzoek dat veel hang- en sluitwerk niet voldoet. De door veel fabrikanten gebruikte SKG-sterren (Stichting Kwaliteits centrum Gevelelementen) geven in de praktijk nauwelijks garantie. De sterren zeggen alleen iets over de afzonderlijke onderdelen van het slot. Zo kunnen van een deurslot de slotkast, cilinder, sluitkom en het beslag op zich goed zijn, maar als slot geheel niet. Alleen dure deurbalken kunnen, mits goed be vestigd, professionele inbrekers de baas. De Consumentenbond heeft de sloten laten testen zoals ze door de fabrikant worden geleverd. Deze blijken in de meeste gevallen niet te deugen. Volgens de bond wor den volstrekt onvoldoende kwali teitseisen aan de sloten gesteld. Wil men een goed slot, dan zal men dit zelf moeten samenstellen uit de verschillende onderdelen van de diverse fabrikanten. Op 1 juli is voor veel bewoners van huurwo ningen de jaarlijkse huurverhoging inge gaan. Het kabinet heeft deze voor dit jaar vastgesteld op 3 procent met een uitloop tot 5 of 7 procent. Voor één categorie huurders kan de huurverhoging dit jaar wel eens een bijzonder koude douche zijn: de huurders die vorig jaar te maken hebben gehad met het overhevelen van servicekosten naar de kale huurprijs. Verhuurders kunnen sinds 1 juli '87 bij gelegenheid van de jaarlijkse huuraanpas- sing 80 of 90 procent van de 'oneigenlijke' servicekosten overhevelen naar de kale huurprijs. Het gaat daarbij om kosten die nauw verband houden met het woongenot, zoals bijvoorbeeld kosten voor de aanleg van groen of parkeerplaatsen, verwarming, lift, schoonmaak, huisbewaarder, woning- isolatie, enz. De verhuurder moet. als hij tot overheve ling besluit, aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo mag de nieuwe totale huurprijs het peil van de maximaal redelijke huur niet overschrijden. Die maximaal redelijke huur kan iedereen zelf, aan de hand van het zoge noemde puntensysteem, berekenen. Een handleiding daarvoor is verkrijgbaar bij on der meer de huurcommissies en het minis terie van volkshuisvesting. Verder mag een verhuurder servicekos ten niet overhevelen naar de kale huur, wan neer als gevolg van gebreken in de toestand van de woning, geen huurverhogingen zijn toegestaan. Ook moeten eventueel over te hevelen kosten al eerder als servicekosten door de verhuurder in rekening zijn ge bracht. Huurverhoging mag alleen worden bere kend over de kale huurprijs die werd be taald per 30 juni in het voorafgaande jaar. Vandaar dat de naar schatting 200.000 huur ders, die vorig jaar per 1 juli met overheve ling van servicekosten te maken kregen, van de nieuwe regeling nog niets in hun por temonnee merkten. De kostenverschuiving had nog geen invloed op de hoogte van het totale huurbedrag. Dit jaar zijn de gevolgen van de regeling voor het eerst merkbaar. Omdat de huurver hoging wordt berekend over de totale kale huurprijs, geldt die ook voor eventuele daarin opgenomen servicekosten. De nieu we huurprijs kan dus per saldo hoger uitval len dan verwacht. Die berekeningswijze is blijvend en kan op den duur flink in de pa pieren gaan lopen. Het Nederlands Verbond van Huurders heeft deze ontwikkeling vorig jaar reeds voorzien. Het spande een overigens verlo ren kort geding aan tegen de staat, waarbij als voornaamste argument werd gevoerd dat servicekosten zijn gebaseerd op een veel kortere afschrijvingstermijn en per definitie hoger liggen dan de kosten die deel uitma ken van de kale huur. Door overheveling blijven diezelfde kos ten, zo stelde het NVH, nog vele jaren langer een rol spelen, waardoor de huurder in feite extra moet betalen. Ook de huurcommis sies houden met het oog op de nieuwe rege ling rekening met een groter aantal be zwaarschriften tegen huurverhoging dan normaal. Huurders die het niet eens zijn met het overhevelen van servicekosten, moeten voor 12 augustus in eerste instantie hun be zwaren schriftelijk kenbaar maken bij de verhuurder. Daarvoor zijn speciale formu lieren verkrijgbaar bij de huurcommissie, die ook advies kan geven over de te volgen procedure. Goede voordeursloten, die tegen de 'professionele' inbreker tegenhouden bestaan niet, zo concludeert de Consumentenbond uit een onderzoek. Men moet die zelf samenstellen. (foto gpd»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15