Post-express weer terug op de rails Edberg brengt magie terug 's^nV FIFA wijst WK 1994 toe aan VS Teun van Vliet in gele trui Tour gisteren Etappezege 'opsteker' voor Bauer Zweed onverwachte winnaar van uitgestelde finale Schultz: 'Tof was het' DINSDAG 5 JULI 1988 SPORT PAGINA 13 ZURICH (SID) - De eindronde van het wereldkampioenschap 1994 zal in de Verenigde Staten worden ge houden. Het dagelijks bestuur van de FIFA heeft gisteren tijdens zijn vergadering in Zürich besloten de kandidatauur van de Verenigde Staten te aanvaarden. Ook Brazilië en Marokko hadden zich aange meld voor de eindronde van het toernooi. De laatste fase van het wereldkampioenschap van 1990 wordt, zoals bekend, gehouden in Italië. De 21 leden van het FIFA-be- stuur zijn overtuigd door de voor dracht van de Amerikanen, die vooral commercieel een aantrekke lijk bod in petto hadden. De Ameri kaanse organisatoren hebben de FIFA de zekerheid geboden dat tal rijke wereldfirma's hun steun aan de organisatie van het toernooi in het voetbal-ontwikkelingsland hebben toegezegd. Tijdens de laatste gespreksron de, ook vertegenwoordigers van Brazilië en Marokko werden ge hoord door het bestuur van de we reld voetbalbond, werd duidelijk dat de FIFA de Amerikanen voor lopig een keuze laat uit dertien ste den om de wedstrijden te doen plaatsvinden. Het Amerikaanse or ganisatiecomité had een onder zoekscommissie van de FIFA tij dens zijn rondreis door Amerika een selectie uit zeventien steden geboden. Tijdens de verkiezing kreeg de Verenigde Staten 10 stemmen, te gen Marokko zeven en Brazilië twee. De Braziliaanse president van de FIFA Joao Havelange heeft geen gebruik gemaakt van zijn stemrecht, noch de vergadering waarin over de kandidatuur beslist werd, voorgezeten. Die taak liet hij over aan de oudste vice-voorzitter van de FIFA, de Noordier Harry Cavan. De aanwijzing van de Vere nigde Staten betekent dat voor het eerst sinds 1930 de eindronde van de strijd om het wereldkampioen schap wordt gehouden buiten de traditionele bolwerken Europa en Latijns-Amerika. Hermann Neuberger, voorzitter- van de Westduitse voetbalbond en organisator van de laatste toernooi en om de wereldtitel, stelde dat de aanwijzing van de Verenigde Sta ten volledig past in het streven van de FIFA naar verdere internationa lisatie van het wereldvoetbal. „Het rijkste land van de wereld kan een voudig niet een witte vlek op de kaart van het voetbal blijven. Al tien jaar geleden heb ik gezegd dat het goed zou zijn een wereldkam pioenschap in Noord-Amerika te houden." ANCENIS (GPD) 's Middags, tijdens de zoveelste tus senstop van de eerste officiële Tourdag in 1988, had Jan Raas op verzoek de ploegentijdrit nog eens uitgelegd. Het was Nico Verhoeven, die van de Nederlanders het dichtst bij het geel stond, de SuperConfexen hadden in het recen te verleden meermalen bewezen voor niemand te hoeven onderdoen, dus waarom niet? De Post-trein op weg naar de overwinning, die Teun De vraag luidde: hoe komt het toch, dat er aan de hegemonie van de ploeg(en)-Post in dat specifieke, boeiende onderdeel van de Tour een einde was gekomen. Negen overwinningen van 1976 tot en met 1982 voor de Raleighs, in sommige jaren zelfs twee op rij. Maar ineens: na de legendarische breuk Post- Raas was er de klad in gekomen, had Kwantum/SuperConfex zich zelfs als de gelijke gemanifesteerd. RIT 1: 18,5 km: Heynderickx wint de eerste bonificatiesprint van de dag, voor Nijdam en Bontempi, en wordt de eerste 'echte' leider in de Tour. 31 km: Koers opgehouden door demonstrerende bootwerkers op de brug van St.Nazaire. Over de brug wordt er opnieuw gestart. 44 km: Lilholt wint '44 km- sprint', vier renners maken zich los: Lilholt, Ilegems, Verhoeven en Teun van Vliet. 50 km: Catch II: 1. Verhoeven, 2. Van Vliet, 3. Lilholt. Maximale voorsprong: 1.16 min. 60,5 km: Catch III: 1. Van Vliet, 2. Lilholt, 3. Verhoeven. 63 km: Cote de Pornic: Verhoe ven passeert als eerste en wordt drager van de bergtrui. 71 km: Catch IV: 1. Lilholt. 2. Van Vliet, 3. Verhoeven. Drie kilo meter verder worden de vier vluch ters ingelopen. 80,5 km: Bauer springt uit het pe loton, en wint op 84,5 de vijfde en laatste catch; 2. Rooks en 3. Lilholt. Van Vliet wordt vierde en verdient geen 'tijd'. 91,5 km: Bauer wint de rit met 8 sec. voorsprong op peloton, waar van Vanderaerden de sprint wint. Neo-prof Veenstra is beste Neder lander, vijfde. Hermans klaagt over een te grote versnelling en wordt slechts elfde. ANCHENIS (GPD) - „Hier heb ik drie jaar naar uitgekeken". Een uitspraak, gisteren rond het middaguur opgetekend uit de mond van een vreugdevolle Ste ve Bauer. Een profwielrenner die van aanvallen houdt, zoals hij in de ouverture van het Tour-cir cus, een dik twee uur durende matinee-voorstelling, weer eens had laten zien. Al solerend trok hij de eerst te vergeven hoofd prijs in Machecoul. Een primeur, want nog nooit eerder in de ge schiedenis van de Tour had een Canadees een etappe gewonnen. Wel een gele trui trouwens, waar voor twee jaar geleden Alex Stie- da tekende. De triomf in het door demon strerende scheepswerf-arbeiders opgehouden ochtendritje langs de zuidkant van Bretagne bete kende niet alleen voor Bauer (29) een mooie opsteker. Ook zijn ploegleider Paul Koechli kon best een succesnummer gebrui ken. Het gebrilde hoofd van het Zwitserse Weinmann-team roept nogal wat weerstand op bij de sponsor. Zoveel zelfs dat deze heeft aangekondigd zijn geld te stoppen in de nieuw op te richten formatie van Domex, waar Adrie van der Poel volgend seizoen een aardig kapitaal gaat verdienen. Het Tour-succes kwam daar om zeer gelegen voor Koechli en Bauer. Zij kunnen het wel goed met elkaar kunnen vinden. Dat was ook een van de redenen voor Bauer om na drie Franse jaren voor een Zwitsers dienstverband te kiezen. De uit Fenwick (Onta rio) stammende Canadees, die tijdens het wielerseizoen in Kort- rijk huist, kon ook bij het nieuwe Fagor van Stephen Roche te recht. Bauer echter: „Bij Koechli zag ik meer perspectief. Het team past ook beter bij me omdat ik me meer een renner voor de klassiekers vind". Inderdaad liet hij zien dat hij zijn mannetje staat in de grote vooijaarsklassiekers. Hij trad re gelmatig op de voorgrond (acht ste in Parijs - Roubaix, zesde in de Amstel Goldrace, zesde in Gent - Wevelgem). Scoren (zeven keer nu al) deed hij in koersen van minder kaliber, al mogen eerste plaatsen in de Trofeo Pan- talica, de Dauphiné Libéré (twee de etappe) en de Koninginnerit van de Ronde van Zwitserland bepaald niet worden onderschat. Het grote rondewerk gaat hem trouwens ook niet zo slecht af, getuige zijn klasseringen (10de in '85 en 23ste in '86) in de twee voorgaande edities van de Tour. Zijn entree in het professione le peloton, in de nazomer van 1984, was overigens bijzonder opvallend. Hij deed dat met een bronzen WK-race op het Mont- juich-circuit in Barcelona, waar de Belg Claude Criquielion er toen met de regenboogtrui van door ging. Luttele weken daar voor had hij met eremetaal zijn amateurcarrière besloten. Ach ter de inmiddels als prof geflopte Amerikaan Alexi Grewal ver overde hij in Los Angeles olym pisch zilver. LONDEN (GPD) De doordeweekse finale kreeg een doordeweekse winnaar, maar wel één die de magie van Wimbledon terugbracht. Stefan Edberg, anonymus in Londen, mag dan misschien niet de persoonlijkheid en flair van Boris Becker hebben, de 22-jarige Zweed overtrof de gedoodverfde favoriet in de beroemdste tennistempel ter wereld giste ren op punten die werkelijk telden: kwaliteit en mentaliteit. Edbergs verrassend overtui gende coup (4-6,7-6,6-4,6-2) was niet alleen een overwinning op zijn critici, maar zeker ook op zichzelf. Raas: ..Ik kan natuurlijk niet in die anderen kijken, maar de bijters lijken verdwenen. Er wordt toch meer op een klassement gegokt. Zoetemelk dan? Die reed in alles zo goed als de besten. Wij doen nu niet meer voor ze onder. Al hebben we als totaal minder kwaliteit dan in de gouden periode van Raleigh". Twee tafels verder, in de sporthal waar de renners de spaghetti en rijst met vruchten naar binnen le pelden, zat een wat bleke Peter Post de balans van de ochtend te overdenken. Post was zondag laat naar Nantes gevlogen, blaasontste king zo goed als onderdrukt, mis schien was zijn entree voor z'n ei gen gezondheid wat te vroeg, maar een ploegentijdrit - daar moest hij zélf bij zijn. Eéns moest het toch weer kunnen lukken? Vijf uur later in de middag keek Raas aan tegen een zesde plaats, en was bij Post c.s. alle ergeris en te leurstelling omtrent de mislukte matineuze coup van Teun van Vliet vergeten. Sprong de Panasonic- baas weer als een hinde heen en weer tussen zijn uitbundige negen tal. „Wassen jongens, wassen en droge kleren, en meteen door voor de huldiging, voor de huldiging...!" Theo de Rooy, met een volume, dat bijna het geluid van de helikop ters overstemde: „Nou rijd ik toch al vijfjaar bij Post, en nu zal ik toch voor het eerst een ploegentijdrit winnen, zeker?!!" Panasonic was teruggefietst in de tijd. Met een machtsvertoon dat vanaf de eerste kilometer, via de eerste tussentijd tot en met de aan komst, imponerend mocht worden genoemd. Een moyenne van bijna 52 km per uur over de 44 km, een voorsprong van 24 sec op de eerst volgende, het Weinmann-team van Steve Bauer, behoorlijk tot aan zienlijk meer winst op de formaties met potentiële Tour-winnaars, cul minerend in geel voor Teun van Vliet, groen voor Eric Vanderaer den, gele petten van het ploegen- klassement, en een uitstekende zaak voor kopman Erik Breukink. Venijn „Het venijn zat er weer in", con cludeerde Post opgelucht. „Dat is wat de laatste jaren heeft ontbro ken. Je merkte het aan een Van Vliet, aan Vanderaerden, De Rooy zelfs, en die nemen de rest op sleep touw. Het is al eens eerder gezegd: een goeie Van Vliet scheelt een he le slok". De rolverdeling van de Post- ploeg was helder geweest. Zater dag was het parkoers verkend per auto, men had geconstateerd, dat De nieuwe kroondrager kon na af loop nauwelijks bevatten wat hij had gepresteerd en welke gevolgen hem boven het blonde hoofd han gen. „Het is nog niet goed tot me doorgedrongen. Fantastisch ge woon dat dit is gelukt. Ik had er keihard voor gewerkt, het was mijn voornaamste doel", stotterde de overgelukkige Edberg. Hij had alle zes de Wimbledon-finales van zijn legendarische landgenoot en voor beeld Björn Borg op televisie ge volgd, in 1980 de laatste Zweedse kampioen. „Het is een gek gevoel dat ik het nu zelf ben". Maakte Borg furore door op het centre-court met een devote blik naar de hemel door de knieën te zakken, Edberg lag gisteren na het karwei tegen Becker gestrekt op de rug, de vuisten gebald. „Er zijn in middels zo veel verschillende reac ties geweest, ik wist niet meer wat ik moest doen. Daarom ben ik maar gaan liggen", lachte de num mer drie van de wereld, voor wie er ongetwijfeld ingrijpende verande ringen op til staan. De kersverse Wimbledon-ster woont al jaren in de Londense yuppie-wijk Kensing ton, maar vrijwel niemand die hem tot dusverre ook maar een blik waardig keurde. Die aangename tijd („ik vind het wel zo prettig dat weinig mensen me herkennen") is voorbij, beseft Edberg. „Ik hoop alleen dat er niet te veel met me gebeurt, ik wil'me zelf blijven. De grootste problemen heb je toch altijd aan jezelf te wij ten, denk ik". Een duidelijke vin gerwijzing naar Boris Becker, die volgens Edberg „een grote vedette is. Hij wil dat en gedraagt zich er ook naar". Voor de twintigjarige Westduitser betekende Wimble don zowel in positief als negatief opzicht een keerpunt. De roem na zijn dubbele zege ('85 en '86) bleek vergankelijk na de nederlaag vorig jaar in de tweede ronde tegen de Australiër Peter Doohan. „Dat deed me beseffen dat ik ook maar een mens was, zelfs op Wim bledon", aldus Becker, die toen „veel teleurgestelder" was dan gis teren. „Ik zie dit toch weer een beetje als een ommekeer in mijn Het „Wunderkind" be- LONDEN (ANP) - Het aardigste aan haar overwinning in het jeugd- toernooi van Wimbledon was voor Brenda Schultz, dat ze vanuit de Royal Box het laatste gedeelte van de mannen enkelspelfinale mocht meebeleven. Het vliegtuig wachtte en terwille van die haast, was de All England Club zo vriendelijk de prijs-uitreiking direct na de finale van het mannen-enkelspel te doen plaatsvinden. „Tof was het", liet ze rennend naar de uitgang weten. Na zondag van tien uur 's morgens tot 's avonds half acht vergeefs te hebben gewacht, mocht de zeventienjarige Schultz gistermiddag ein delijk de baan op. De showcourts waren op dat moment in gebruik voor de dubbelspelen, zodat de meisjesfinale werd afgewerkt op een bijbaantje, waar nauwelijks publiek was. In de eindstrijd trof Schultz de Francaise Emmanuelle Derly voor de tweede maal op gras. De eer ste maal was van de winter in Sydney, toen zij na een achterstand van 0-4 in de derde set alsnog won. Op Wimbledon ging het gemakkelij ker: 7-6 (7-5), 6-1. Fenny ten Bosch en Judith Salome hadden ook al eens de jeugdfinale bij de meisjes op Wimbledon gewonnen. Het jeugd toernooi van Wimbledon kent geen prijzengeld en telt ook niet voor de ranglijst. De reden waarom bondscoach Stanley Franker haar inschreef, waren van psychologische en pedagogische aard. „Om de dingen weer in perspectief te brengen. Noem het liefde voor de sport". staat niet meer, ik ben nu zoals ik ben. Maar met overwinningen op de titelverdediger (Cash, red) en de nummer één (Lendl, red) hoef ik me natuurlijk nergens voor te scha- Volgens Becker hadden die duels zowel geestelijk als lichame lijk (te) veel van hem gevergd. „Ik kon me niet oppeppen op de cru ciale momenten. De knop in mijn hoofd, waarmee je de echte wil om te winnen inschakelt, kreeg ik niet meer om. Dat was het grote pro bleem vandaag: ik had niet het idee dat ik in de Wimbledon-finale stond". Becker zal niet de enige zijn geweest. De regen, waardoor de eindstrijd gisteren na een kwar tier opnieuw ruim anderhalf uur werd onderbroken, had veel van de centre-court-betovering, die ieder een voelt maar niemand kan be schrijven, verbroken. Maandagse sfeer Er was wat minder publiek en zelfs de onvermijdelijke Hertogin van Kent ontbrak ditmaal in de ko ninklijke loge, voornamelijk ge vuld met inderhaast opgetrommel de oude adel. In die maandagse sfeer zorgde Stefan Edberg toch voor een mirakel en overwon hij al les dat tegen hem sprak. En dat was nogal wat. Becker had nooit verlo ren in de groene kathedraal (14-0), wist elke grasfinale in zijn voordeel te beslissen (5-0) en stond in de on derlinge balans met Edberg dik (9- 4) voor. De Zweed, zeventien toen, had Becker vijf jaar terug weliswaar verslagen in het juniorentoernooi op Wimbledon (6-2, 6-4), maar dit was 1988, met de geblokte Ger maan in topvorm. Na de eerste set leek er helemaal geen twijfel meer mogelijk: alle veertien ontmoetin gen waren gewonnen door degene die de openingsreeks voor zich had opgeëist. Bovendien, hun laatste onderonsje was nog op de plaggen van Queens geweest en Becker toonde in die finale andermaal zijn kracht. „Ik ben mentaal sterker dan hij", meende de Westduitser, die zich Stefan Edberg kust de beker. De Zweed won giste ren de uitgestelde finale op Wimble don van Boris Becker, (foto anp) overigens wel van wat vervelende intimidatie-methoden bediende, waardoor Edberg twee dubbele fouten sloeg en de partij inleverde. „Vandaag was het dacht ik precies andersom", stelde Edberg gisteren vergenoegd vast. „Ik was vastbe sloten om me niet door hem uit mijn concentratie te laten halen". Becker kon vertragen, schreeu wen, wanhopig gebaren en smijten (dat kostte hem een waarschuwing van umpire Armstrong) wat hij wil de, de stoicijnse Zweed gaf geen krimp. „Mijn beste wedstrijd ooit in een Grand-Slamtoernooi gespeeld", constateerde Edberg. „Alles lukte me gewoon. En hij wist uiteinde lijk niet meer wat hij moest doen". Becker kreeg eigenlijk maar één serieuze kans, toen hij in de zeven de game van de tweede set op breakpoint kwam. Edberg maakte echter alsnog 4-4. „Had ik dat punt benut, dan was de wedstrijd voor bij geweest", meende de nummer acht van de wereld wat al te opti mistisch. Slechts de regen had hem kunnen redden, maar die hulp kreeg Becker niet meer. Zijn Scandinavische rivaal bleek eenvoudigweg een maat te groot voor de hoog van de toren blazende krachtpatser. Edberg wankelde geen moment en verwees voor die opmerkelijke metamorfose naar zijn zenuwslopende duel met Miloslav Mecir, in de halve finales. „Dat is voor mij de sleutelpartij ge weest dit toernooi. Twee sets ach ter staan en toch winnen, dat deed me beseffen dat je de moed nooit moet opgeven. Ik geloofde van daag echt in mezelf, ik wist dat ik een goede kans had". de wegen in het begin heuvelach tig, draaiend en kerend waren, en maandag gaf Post de opdracht mee 'proberen te winnen'. Alleen op Breukink, Van Vliet en Vanderaer den moest worden gewacht in ge val van pech of overmacht. Het hoefde geen enkele keer, het ne gental reed als een blauwwitte sneltrein. Henk Lubberding, de enige die nog kan vergelijken met het zo roemrijke verleden: „De kracht van deze ploeg was, dat we elkaar steeds weer konden opvangen. In voorgaande jaren reden er drie goed, kreeg de rest onregelmatig problemen met het tempo. Nu had den we allemaal op zijn beurt wel eens een zwak moment, maar er konden er altijd zes of zeven in tempo blijven. Als er twee moeten recupereren kom je er makkelijker door dan wanneer het er vijf tege lijk zijn". Teun van Vliet had dat ervaren in het begin, Erik Breukink aan het eind. Van Vliet: „Ik was zó ziek van 's morgens, ik dacht echt dat mijn laatste kans op de gele trui al voor bij was. Ik zat er hardstikke dicht bij, ik had nog een paar boni-secon- den nodig, maar ik werd ineens in de laatste catch door Lilholt de hekken ingereden". Lubberding: „Ik heb hem bij zijn oren gepakt, en gezegd, dat hij zijn stuur moest opvreten in de ploegentijdrit". Raket Van Vliet: „Ik ging als een raket van start, misschien wel wat té gre tig, maar ik voel dat de vorm weer top is, dus dan is je niets te dol." De oud-Westlander moest het na een vijftiental kilometers even beko pen, maar hij kon 'rustig' uitblazen achter de gekromde ruggen van zijn sterke ploegmaats. Voor Erik Breukink gold als het ware hetzelfde. „Ik had ineens het gevoel dat ik geblokkeerd zat, tien kilometer voor het eind. Het fan tastische was, dat ik in het laatste wiel kon gaan zitten, zonder dat we verslapten". Geel, groen én interessante tijdwinst voor Breukink. Er valt heel wat te verdedigen voor de manschappen van Post. „Ja, het is wel wat veel tegelijk", blies de ploegleider tegen de oogst van de dag. „Maar daar hebben we toch de renners voor? Ik heb het nooit ge schuwd de koers in handen te ne men, die verantwoordelijkheid zul len we ook nu opnemen. Breukink blijft sowieso in reserve, en we zet ten natuurlijk een paar mannen om hem heen. Hij mag niet worden verrast. Maar voor de rest: ik wacht op de aanvallen van de anderen. Wij hebben in ieder geval het voor deel, dat het weer ons niet tegen zit. Die wind, de. regen, de betrekkelij ke kou..." Sneller De Post-express dus terug op de rails. Ruim een minuut sneller dit keer dan de mannen van Raas. Maar ook op de balans: Criquie lion: plus 36 sec, Delgado: plus 1.02 min, Kelly: plus 1.14 min, Bernard: plus 1.14 mm, Mottet en Fignon: plus 1.19 (Fignon heeft last met zijn bloed, reed lek, kwam op anderhal ve minuut achterstand binnen, maar reglementair wordt dat niet aangerekend), Millar: plus 1.25 min, Hampsten: plus 1.39 min, Rooks: plus 1.47 min, Herrera: plus 2.13 min. DINSDAG 16.30-17.45 BRT 2: Ronde van Frankrijk rechtstreekse reportage van de etappe Nantes-le Mans in de Tour de France 16.30-18.00 Ned 3: Studio Sport: reportage van de vandaag verreden etappe in de Tour de trance van Nantes naar Le Mans over 213,5 km. 17.00-19.10 BBC 2: Cricket: derde test match tussen Engeland en Westindië. 18.35-18.50 BRT 1Tour '88: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 19.00-19.25 Ned 3: Studio Sport: sar vatting van de vandaag verreden etapi de Tour de France. 21 00-22.00 Super: NBA-Basketball '87/88. 21.30-22.58 SKY: Monte Carlo Open Men's Golt: hoogtepunten. 22.35-23.35 Super: Motorraces. 00 05-00.40 BBC 1: Athletics: samenvat ting van de Grand Pnx-wedstrijden i Stockholm.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13