Nieuwbouw kazerne voor bijna 2 miljoen DE KRANT MEE OP VAKANTIE Warmonders exposeren kunst Voor hele regio' 'Ondernemingsgeest is gelukkig niet weggezakt' Wassenaar begint HALT-project Achthovenerweg afgesloten DINSDAG 5 JULI 1988 REGIO LEIDEN Christina hoeft niet met vuil te slepen WASSENAAR - Prinses Christina en haar buren krijgen hun zin: ze hoeven in de toe komst niet honderden meters te gaan slepen met hun huis vuil. De Wassenaarse reini gingsdienst heeft na overleg met de bewoners van de Hors ten besloten om toch elke week de "kilometerslange en moei lijk begaanbare" natuurpad door de Horsten te blijven berij den om het huisvuil op te halen. Aanvankelijk vond de reini gingsdienst dat ook de bewo ners van de Horsten, onder wie dus prinses Christina, het huis vuil voortaan maar op een cen trale aanbiedingsplaats te zet ten. Per slot van rekening moe ten andere Wassenaarders dat ook, met name sinds de invoe ring van de mini-container. Het voorstel van de gemeente om een centrale aanbiedings plaats bij de Papeweg en Eiken horst te creëren stuitte echter op verzet. Met name bewoners van de uitzonderlijk ver gele gen panden lieten weten niet blij te zijn met het idee weke lijks via eigen vervoersmidde len de plastic zakken naar de centrale aanbiedingsplaats te slepen. Protesten omwonenden in Wassenaar WASSENAAR Er komt een nieuwe brandweerkazerne te staan op het terrein achter het Gemeentekantoor aan de Johan de Wittstraat in Wassenaar. De kazerne komt op de plaats van de huidige autoherstelplaats te staan. Alle fracties gingen gisteravond tijdens de raadsvergadering in Wassenaar akkoord met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor die nieuwbouw. WASSENAAR De gemeente raad van Wassenaar heeft gister avond ingestemd met de invoering van een HALT-project ter bestrij ding van het vandalisme. Van deze vorm van alternatieve gevangenis straf kan men in Wassenaar drie jaar gebruik maken. Jongeren (tussen de 12 en de 18 jaar die met de politie in aanraking komen wegens vandalisme, kun nen aan die HALT-werkzaamhe den meedoen als vervanging voor gevangenisstraf. Uitgangspunten om ervoor in aanmerking te komen zijn dat de jongere het delict be kent en de ouders akkoord gaan met de inschakeling van het LEIDERDORP De Leiderdorpse Achthovenerweg, favoriete (sluip- )route van en naar Alphen, wordt eind deze week voor doorgaand verkeer afgesloten. De weg moet gedeeltelijk worden geasfalteerd. De nieuwe laag asfalt komt op het gedeelte van de Achthovenerweg tussen de aansluiting met de nieuwe Achthovenerweg en de brug bij nummer 28. De werkzaamheden daarvoor beginnen donderdag of vrijdag aanstaande en zal in één of twee dagen worden afgewerkt. Start en duur van het werk zijn afhankelijk van het weer: voor asfalteringswerk moet het droog zijn. De weg wordt afgesloten voor doorgaand verkeer, behalve voor fietsers en voetgangers. Zij kunnen het fietspad langs de weg gebruiken. De snelheidsremmers komen er nu nog niet. De bewoners hebben er wel op aangedrongen, maar basis van een advies van het ministerie van verkeer en waterstaat en de resultaten van recente verkeerscontroles heb ben burgemeester en wethouders besloten er nog even mee te wachten. De snelheidsremmers zijn volgens hen wel wenselijk, maar op dit mo ment niet absoluut noodzakelijk. HALT-bureau. Voorwaarde is ver der dat de bewuste jongere voor niet meer dan 1500 gulden schade heeft aangericht en dat hij of zij daarvoor hooguit twee keer aan HALT-werkzaamheden heeft deel genomen. De jongere die ervoor in aanmer king komt, moet allerlei alternatie ve werkjes opknappen. Het repare ren bijvoorbeeld van de dingen die hij of zij zelf heeft vernield. De Wassenaarse politie schat dat per jaar vijf tot tien jongeren in aan merking komen voor verwijzing naar het HALT-bureau. Mocht dat aantal onverwacht groter worden de ervaring in andere plaatsen leert dat namelijk dan is er vol doende mogelijkheid om die stij ging te verwerken. In Wassenaar zal een deel van de zolder van raadhuis De Paauw als HALT-burau worden ingericht. Als begindatum wordt 1 januari 1989 gekozen, zodat men nog een paar maanden heeft om een en an der voor te bereiden. Overigens werkt Wassenaar wat het HALT- project betreft samen met de ge meenten Leidschendam, Rijswijk en Voorburg. Dat voorbereidingsbesluit mach tigt burgemeester en wethouders om de plannen met de brandweer kazerne verder uit te werken. Een en ander gebeurt in overleg met Backershagen BV, de ontwikke laar van de plannen. De kosten van de nieuwbouw, een slordige 1,8 miljoen gulden, zullen door de ontwikkelaar wor den gedragen. In ruil daarvoor zal Backershagen het oude gebouw aan de Pieter Twentlaan overne men om op de vrij te komen grond zeven woningen neer te zetten. De buurtbewoners van De Paauw zijn fel tegen dit plan. Ze vinden de voorgestelde bouw niet passen in deze villawijk. Boven dien moet er wat groen voor wor den opgeofferd. Verder zijn de bewoners er ver ontwaardigd over dat ze van tevo ren niet bij de plannen zijn betrok ken en er geen hoorzitting over is gehouden. Woordvoerder De Wit zei namens de buurtbewoners gis teravond ervan overtuigd te zijn dat de gemeente handelt uit winst bejag. Hij besloot zijn betoog met de woorden "Onze Paauw moet ge red worden en dient villawijk te blijven". Waarop wethouder Cocheret (WD) de plannen van het college verder toelichtte. Bij de woning bouw op de plaats van de oude brandweerkazerne denkt men aan de bouw van geschakelde bunga lows die in de wijk passen. Na het raadsbesluit zullen alle belangheb benden nog de gelegenheid krijgen hun bezwaren in te dienen tijdens de tervisielegging van het plan. Daarover zullen de bewoners be richt krijgen, zo beloofde de wet houder. Op vragen vanuit de raad ver klaarde burgemeester Schoute dat de nieuwbouw begeleid zal worden door een extern bureau, aangezien voor dit zeer intensieve werk geen ambtenaren beschikbaar zijn. De kosten van het bureau zijn in de kredietsom opgenomen. De bouw van de brandweerka zerne zal voor rekening en risico van Backershagen BV gebeuren. Wel hebben burgemeester en wet houders inspraak bij de keuze van de Maaike Leeuwenburgh (24), het enige vrouwelijke lid van het high diving team, blijkt voor Duinrell een oude beken de te zijn. Ze is de dochter van de voormalig bedrijfsleider. Enkele jaren geleden werkte Maaike nog op de receptie van het Tikibad. Ze is dus duide lijk 'omhooggeklommen'. Hoe een Nederlands meisje ertoe komt te gaan 'stuntdui- ken?' Omdat haar favoriete sport schoonspringen was. Op wedstrijden eindigde ze vaak dicht achter Nederlands beste schoonspringster Daphne Jon- gejans. Na haar dienstperiode op Duinrell trok ze de wijde wereld in, kwam in aanraking met de 'American Eagles' en sloot zich bij de groep aan. In middels heeft ze de halve we reld al rondgereisd. WASSENAAR - Minister Rudolf de Korte van economische zaken heeft gisteren de première van de high diving show van de American Eagles op het Wassenaarse attrac tiepark Duinrell 'gestart'. Deze show, ooit vervaardigd in Hong Kong, zal tot 18 augustus dagelijks in het attractiepark te zien zijn. Het high diving team, zes man/vrouw sterk, zal vijf keer per dag vanaf een dertig meter hoge mast naar beneden komen. Ze doen dat met diverse salto's; een paar teamleden komen zelfs als brandende fakkel omlaag. Er worden daarbij snelhe den gemaakt van 96 kilometer per uur. Eindpunt is een drie meter diep bassin. Minister De Korte maakte giste ren van de gelegenheid gebruik om in te gaan op "de betekenis van het toerisme voor de Nederlandse eco nomie, de betekenis van de Eu ropese integratie en de rol van toe ristische attracties en Duinrell in het bijzonder". Hij deed dat met de wetenschap dat er zo'n twintig ka merleden meeluisterden. De minister erkende dat het toe- Het sfeervolle pleintje bij de pomp met, in het hoekje bij de oude gymzaal, het Warmondse Sint Matthias. De eerste nieu wsgierige Warmonders bekijken de kunst, gemaakt door hun plaatsgenoten, die ook de komende dagen in de oude gymzaal is te zien. (foto Holvast) Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een Pxet&p téhuUie Inbraak in ziekenhuis LEIDERDORP - In het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp is in het weekeinde ingebroken. Wanneer precies is nog niet bekend. Er zijn twee telefoons, een telmachine en een geldkistje met inhoud verdwe nen. Hoeveel geld er precies is ge stolen, is niet bekend. De inbrekers hebben een ruit op de begane grond ingeslagen en zijn daardoor naar binnen gekomen. VAKANTIEPERIODE VAKANTIE-ADRES Weg op:Terug op:ADRES: HUISADRES HUISNUMMER: NAAM PLAATS: VOORL.: POSTCODE: ADRES: LAND: HUISN.:Zend uw opgave aan: WOONPLAATSLeldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmlnl- TFL atratla, Poatbua 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief. WARMOND - Het Warmondse sym- phonie-orkest van Suit Matthias schalt over het pleintje bij de pomp. "Warmonders voor Warmonders", spreekt één van de orkestleden later de vijftig Warmonders toe. "Daar zijn wij een voorbeeld van en daar is de expositie in de oude gymzaal een voorbeeld van". Voor de veer tiende keer stellen Warmonders ei gen werk tentoon. Gisteravond was de opening. Clara Sikking, galeriehoudster in Warmond, heeft de expositie in de oude gymzaal georganiseerd. "De tentoonstelling heette vroeger 'Warmonders voor Warmonders', maar tegenwoordig heet de exposi tie 'Warmonders exposeren'. Dat is een nuanceverschil. De naam 'War monders voor Warmonders' sugge reert dat het het een expositie is die niet is bestemd voor mensen uit de regio of de rest van het land. 'War monders exposeren' klinkt profes sioneler". Twee weken lang, gedurende de hele Kaagweek, is de plaatselijke kunst te bewonderen. "Sport en kunst hand in hand", zegt Clara Sikking. Er zijn onder meer luci fersdoosjes, foto's, schilderijen, droogboeketten, kantkloswerken, bootjes, keramiek, beschilderde bladen, kleifiguurtjes te bewonde ren. Clara Sikking wil niet graag op de voorgrond treden, maar de gale riehoudster is wel de stille kracht achter deze creatieve bezigheden. Ze heeft de oproep in de krant gezet om mensen te bewegen creatief werk in te leveren, spoort hen aan op tijd klaar te zijn en geeft advie zen. Ze vindt de kunstwerken prachtig. "Kijk deze papieren kraanvogels. Het zijn er precies duizend. De Japanners zeggen dat je door duizend kraanvogels te vou wen geneest. De Warmonder die dit heeft gemaakt is een tijd ziek ge weest. De kunst gaat nog meer le ven als je de achtergronden kent". Voor de opening, als Sint Matthi as vrolijk New York, New York blaast, rent Clara Sikking nog heen en weer. Ze maakt nog een papie ren bloem om een gaatje te vullen. Ook een vaasje waarin een droog- boeket staat, wordt veranderd. "Het boeket komt in een wit vaasje mooier uit". Oudste 81 Veel Warmonders waren naar het oude gymzaaltje gekomen gis teravond. Velen liepen in eerste in stantie naar het werk van een hun bekende cursist toe. "Het hangt hier mooi hè?" zegt de één. "Ja, prach tig", zegt de ander. De duizend kraanvogels hebben succes. Ook het werk van Anja Serlie, studente van de Academie voor beeldende vorm geving in Amsterdam, krijgt veel belangstelling. Opvallend is verder dat de oudste exposant 81 jaar oud is. De jongste is 18. De eigenlijke opening is maar kort. Cursist Han de Mink zet Clara Sikking in het zonnetje. En een 72- jarige dame uit Leiderdorp brengt een ode aan Warmond. "Ons lief is kunst. Het trompetgeschal klinkt overal" zijn de twee eerste regels van het gedicht. De Leiderdorpse eindigt met: "Kom met je werk. Laat het niet liggen in de la". Clara Sikking reageert: "Zo is het. Als mensen maar creatief bezig zijn. Dat is net zo belangrijk als sport en andere clubactiviteiten". Het team van de American Eagles in actie. De fotograaf fotografeerde vanaf een hoogte van 22 meter alle vijf de duikers tijdens hun sprong in het drie meter diepe bad. (foto Peter senteur) Minister geeft startsein high d Iving show risme een uiterst belangrijke be drijvigheid in ons land is. Vorig jaar vloeide ongeveer 18,2 miljard gulden van Nederlanders én bui tenlanders naar het toeristische be drijfsleven. Dat is ongeveer zeven procent van de totale binnenlandse particuliere bestedingen. Drie pro cent van de totale werkgelegen heid is direct aan het toerisme ver bonden, zo somde minister De Korte op. "En bij deze cijfers dient men te bedenken dat de zijdelings bij het toerisme betrokken econo mische activiteiten en werkgele genheid nog beduidend meer is". Volgens De Korte zullen de Ne derlanders in de nabije toekomst nog vaker met vakantie zullen gaan, eenvoudigweg omdat men meer vrije tijd krijgt. Ook als ge volg van de Europese eenwording rekent de overheid op een verdere groei. De particuliere ondernemers in de toeristenbranche kunnen hun borst natmaken. De Korte zei blij te zijn te kunnen constateren dat "in toeristisch Ne derland de ondernemingsgeest niet is weggezakt. Integendeel. Het goede en gevarieerde aanbod van toeristische attracties in Nederland moge daarvan getuige zijn. Deze trekken samen miljoenen bezoe kers per jaar", aldus de minister, die ook precies wist hoeveel men sen Duinrell momenteel trekt: meer dan 1,1 miljoen bezoeken per jaar, overigens inclusief de verblij ven op de camping. Duinrell is op de goede weg, vond De Korte, en dat blijkt uit het gegeven dat het Wassenaars attrac tiepark zich temidden van de grote concurrentie goed kan handhaven. Vele andere pretparken kampen met dalende bezoekersaantallen. Duinrell-graaf Van Zuylen van Nijevelt zei in zijn openingstoe spraak dat het toeristisch beleid volgens hem teveel versnipperd is over diverse ministeries. Hij pleitte voor de vorming van één ministe rie voor toerisme, recreatie en eventueel vrijetijdsbesteding. Een tweede wens is dat toeristisch Ne derland zich beter gaat voorberei den op het Europa vanaf 1992, als de grenzen gaan verdwijnen. Er komt dan meer concurrentie vanuit ht buitenland "en de over heid zal in deze ook stimulerend en voorwaardenscheppend moeten gaan werken", aldus Van Zuylen, die ook pleitte voor minder be moeizucht van de overheid. Er zou den niet overal vergunningen voor moeten worden aangevraagd. "Stel eventueel een bepaald bebou wingspercentage vast en de maxi male hoogte en laat de rest vrii Kortom, wat ik vraag is snoeien in het oerwoud van wetten en regels, waarmee minder en kortere proce dures verkregen kunnen worden".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11