'Fietsen, zingen en een duik in zee' Raad ingenomen met nieuwe burgemeester Geen leerlingenstop speciaal onderwijs Annie Koren (73) voor 37ste keer in Alphense fietsvierdaagse Laura Extra raadsvergadering overschuur' uitzetting Windhoos treft Aarlanderveen PAGINA 10 REGIO DINSDAG 5 JULI 19S8 ALPHEN AAN DEN RIJN - Annie Koren verbaast zich over 'al die jongeren' die deze week tijdens de Alphense fietsvier daagse Laura volstaan met een afstand van zestig kilometer. In haar ogen stelt zo'n rit 'van een paar bochten om en dan ben je weer thuis' niets voor. Zelf rijdt ze honderd kilometer per dag. Dat ze met haar 73 jaar tot de bejaarde deelnemers be hoort, beschouwt ze slechts als een onbelangrijk detail. In elk geval niet als een bezwaar. "Ik vind het zo flauw, al die men sen die vorig jaar zijn overgegaan op zestig kilometer. Wat stelt dat nou voor? 't Is zo kort. Voor een heleboel fietsers is dat misschien mooi, maar voor mij niet. Ik ben er nog niet aan toe. Als je zestig rijdt, blijf je hier nóg in de buurt. Honderd bevalt me beter. Dan kom je tenminste nog eens er gens. Je hoeft dan echt niet de hele dag op de fiets te zitten. We eten wat onderweg, we nemen een duik in zee. Dan kom je de dag wel door en is het constant genieten. Of er moet een dot kwallen in zee liggen, dan sla ik het door Jan Preenen De Alphense is duidelijk niet iemand die haar gedrag aanpast aan haar leeftijd, zoals vaak wordt gedaan. Ze bepaalt zelf wel wanneer ze wat doet en on derscheidt zich daardoor van haar generatiegenoten. Dat on derscheid is er ook omdat van daag aan haar 37ste Laura is be gonnen. Hoewel ze daarmee re cordhoudster is bij de vrouwen, is er volgens haar geen enkele aanleiding om daar ophef over te maken: "Zo'n record zegt me niets. Het is echt niet zo'n opval lende prestatie. Zolang je gezond bent, gaat het vanzelf en blijf ik ook fietsen". Conditie Onder het motto 'je voelt je jong en fietst wat' ziet ze voor zichzelf dan ook geen verschil met de jaren, waarin ze voor het eerst deelnam aan de Laura. "Ik fiets, gym en zwem. Daardoor heb ik een goede conditie. Ach, en verder moet je niet zo gauw zeuren. De mensen zijn tegen woordig zo gemakkelijk. Dat komt door de auto, waardoor ze erg verwend zijn geraakt. Wij hebben geen auto. Alles wat we doen, doen we lopend of fiet send. Als we hier in Alphen moe ten zijn, nemen we de kuierlat ten. Gaan we verder, dan pakken we de fiets". Veranderd is volgens haar wel de Laura. Het gemoedelijke clubje van een paar honderd fiet sers aan het eind van de jaren veertig is uitgegroeid tot een pe loton met zo'n 1.700 rijders. Met de komst van zoveel pedaleurs, zijn de yellen ('We hebben een L, we hebben een A....') uit het deel nemersveld verdwenen. "Dat vind ik jammer. Er is niet meer zoveel lol. Wij zaten vroeger uren achtereen op de fiets te zingen. Dat hoor je niet meer. Ik zing nog wel. Nee, niet zo uitbundig meer. Jaren terug reden we met een groep van 20 a 25. Dan maak je vanzelf wat meer lawaai. We zijn nu nog met z'n tweeën over. Mijn vriendin en ik. De anderen heb ben afgehaakt of zijn op de 60 ki lometer overgegestapt. Dat be grijp ik dan niet". Toch is de Laura voor Annie Koren nog altijd 'ontspanning, fietsen, kijken, zingen, zwem men en genieten'. Voor haar maakt het dan ook geen verschil dat de organisatie heeft besloten om snelle rijders de gelegenheid te geven anderhalf uur eerder dan vorig jaar af te stempelen. Die service wordt hun geboden, omdat ze anders zolang moeten rondhangen in en bij gebouw Nabij aan het Lauraplein. Aan Koren is die verandering even wel niet besteed: "De Laura is niet opgezet om te worden afge jakkerd. Veel mensen gaan ech ter alleen mee om te starten en Annie Koren"Ik ben nog niet toe aan zestig kilometer. Honderd thuis te komen. Ze kijken niet om zich heen, zien niets en als ze thuis zijn is het enige wat ze zeg gen: ik was al om twee uur terug. Dat slaat toch nergens op. Die mensen vergeten te leven". Plakken Als Annie Koren al ergens geen tijd voor heeft, dan is het de gedachte aan vermoeidheid. "Daar kan ik niet bij stilstaan hoor. Zodra ik thuis ben moet ik het eten weer klaarmaken". Bij wijze van grap laat haar man we ten dat dat de 'enige voorwaarde' is die hij stelt aan haar deelname. De reactie blijft uit, waarschijn lijk omdat ze genoeg voorbeel den kan geven van de keren dat zij als vrouw wel degelijk uit haar 'rol' valt. "Vroeger liet ik altijd mannen m'n banden plakken. Ik vond het wel makkelijk. Op een gegeven moment dacht ik, dat moet ik toch ook zelf kunnen. Ik ben hier achter in de schuur aan het werk gegaan en dat ging pri ma, zonder dat ik iemand nodig had. Het aardige is dat ik nooit een band van mezelf heb hoeven plakken, maar wel van anderen. Natuurlijk kom je dan wat later binnen, maar dat is geen punt. Als het maar binnen de sluitings tijd is". Omdat haar man van begin af aan deel uitmaakt als uitstippe laar van routes, heeft Annie Ko ren de Laura verscheidene jaren twee keer achtereen gereden. "Vervelend heb ik dat nooit ge vonden. De Laura met z'n twee- én rijden of met zo'n hele groep blijft toch een groot verschil. Ik vind het wel jammer dat ik een paar jaar door omstandigheden niet heb kunnen meedoen. Niet dat ik dan had kunnen zeggen dat ik veertig keer had meege daan, maar gewoon omdat ik de Laura eigenlijk niet kan missen. Ik rijd voor mezelf mee, niet voor anderen. Daarom hoef ik ook geen superfiets, zoals sommigen hebben om ermee te kunnen pronken. Ik heb een gewone toerfiets met vier versnellingen. Verder niets. En die versnellin gen vergeet ik nog wel eens. Als ik dan op een heuvel zit, denk ik, hé dat had wel gemakkelijker ge kund als ik had geschakeld". Alphense scholen wijzen regeling af ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zonnebloemschool en Emma- school, verenigd in de Stichting Christelijk Buitengewoon Onder wijs in Alphen, zijn niet van plan een leerlingenstop door te voeren. Daarmee weigeren de scholen mee te werken aan een nieuwe regeling die het ministerie van onderwijs en wetenschappen vorige week be kend maakte. Directeur W. Hei koop van de Zonnebloemschool verklaarde dat 'de scholen op voor hand niet van plan zijn mee te wer ken'. Hij zei dit gistermiddag bij de viering van het 60-jarig bestaan van de stichting. De zogenoemde bevriezingsre geling houdt in dat het speciaal on derwijs, zoals de Zonnebloem- 'Bereiden advocaat in kas verboden' NOORDWIJK - De Noordwijkei A. Zwaan moet de produktie van advokaat in een van zijn bloemen kassen waarschijnlijk staken. Vol gens burgemeester en wethouders van de badplaats is het bereiden van advocaat in strijd met de ge bruiksvoorschriften zoals die in het bestemmingsplan Buitenge bied zijn opgenomen. Zwaan gebruikt voor het aanma ken van advocaat diverse machi nes. Volgens B en W is de bloemen- kweker een dag in de week bezig met het maken van eierlikeur. De omzet wordt geschat op 10.000 liter per jaar. De Noordwijkse kweker heeft inmiddels een aanschrijving ontvangen dat hij de produktie van advocaat moet stopzetten. Tijdens een gisteren gehouden gemeentelijke commissievergade ring voerde Zwaan aan dat het ma ken van advocaat was voortgeko men uit een stukje huisvlijt. Het ac cent blijft volgens hem liggen op de bloemkwekerij. Alleen op zijn vrije zaterdag zou de kweker zich met de bereiding van advocaat be zighouden. Naar zijn mening wordt het bestemmingsplan dan ook geen geweld aangedaan. school (voor moeilijk lerende kin deren) en de Emmaschool (voor zeer moeilijk lerende kinderen), per 1 augustus 1989 niet meer leer lingen mogen plaatsen dan ze in ja nuari 1987 op school hadden. Dat houdt in dat scholieren uit de Alp hense regio die niet kunnen mee komen op de basisschool of in het voortgezet onderwijs, moeten wachten tot op één van de speciale scholen een plaatsje vrijkomt. Ze moeten dan langer dan wenselijk wordt geacht rondhangen op een schooltype dat ongeschikt voor ze Volgens bestuursvoorzitter F van Beek wordt de behoefte aan speciaal onderwjs steeds groter. De financiële middelen houden echter geen gelijke tred met deze ontwik keling. "De stichting kan het be happen, maar extra uitspattingen kunnen we ons niet verooloven", aldus Van Beek gistermiddag. "Vandaar dat ter ere van onze zes tigste verjaardag geen groot scheeps feest voor de kinderen is georganiseerd". De Emmaschool geeft een feest in besloten kring. De Zonnebloem school heeft een school in Zimbab we geadopteerd en houdt een Afri- ka-project, dat morgen wordt afge sloten met een markt en spelletjes. Ingewikkeld G. van der Woude, directeur van de Emmaschool. verklaart de toe name van moeilijk lerende kinde ren door het steeds ingewikkelder worden van de maatschappij. "Het vakkenpakket op de basisschool is de laatste jaren uitgebreid met En gels, EHBO, milieu-educatie en ge zondheidszorg. En neem bij voor beeld de strippenkaart. Onze kin deren kunnen daar niet mee uit de voeten". Volgens Heikoop en Van der Woude vinden leerlingen steeds moeilijker een plaats in de maat schappij. "Het is al moeilijk voor oud-scholieren om bij de sociale werkvoorziening terecht te ko men", aldus Van der Woude. "De eisen worden steeds hoger We houden de kinderen ook steeds langer op school". 'Rijkspolitie had onbetrouwbare informatie over Alphense gifzaak DEN HAAG/ALPHEN - Omdat de informatie onvoldoende be trouwbaar was heeft een opspo ringsteam van de rijkspolitie het Alphense politiekorps pas een half jaar later op de hoogte gesteld van de eventuele giflozingen op de ou de vuilnisbelt in Alphen aan den Rijn. Dit antwoorden de ministers Korthals Altes (justitie) en Nijpels (milieu) vandaag op vragen van het PPR-kamerlid Lankhorst over de illegale stortingen in Alphen door vuilafvoerder Simon Kemp uit Ha- zerswoude. Wel heeft een van de leden van het opsporingsteam vorig jaar de cember contact gehad met de Alp hense politie over een al eerder ge houden onderzoek naar mogelijk i illegale stortingen. Maar pas begin maart van dit jaar stelde dit team het gemeentekorps gedetailleerd op de hoogte van een tip over de lo zingen in Alphen die het in septem ber 1987 via de Leidse politie ont ving. De ministers zeggen in hun ant woord dat de Alphense politie in 1980 al een onderzoek instelde naar de vraag of er sprake was van ille gale lozingen in de Coupépolder. Dit onderzoek, antwoorden de be windslieden, heeft niets opgele verd. De ministers zijn van mening dat rijks- en andere overheden er vol- 1 doende aan doen om illegale stor tingen te voorkomen als waarvan in Alphen sprake is. Volgens hen is er in 1980 actief een begin gemaakt met het opspo ren van plaatsen waar chemisch af val is gestort. Dit heeft ertoe geleid dat er inmiddels 6.000 verdachte plaatsen zijn geregistreerd. "In feit is de huidige aanpak te beschou- wen als een nationale aanpak om milieudelicten op te sporen". Personeel Genie legt werk neer ALPHEN AAN DEN RIJN - Het burgerpersoneel van de 502 Her stelwerkplaats in Alphen, de Ge nie, legt morgen tweemaal tijdelijk het werk neer uit protest tegen de voorgenomen sluiting van dit le geronderdeel in 1991. YVD-er Hoffmann tot eerste burger Noordwijk benoemd NOORDWIJK De benoeming van J.M. Hoffmann (54) tot burgemeester van.Noordwijk is over het algemeen in goede 'politieke aarde' gevallen in de badplaats. De diverse fractie voorzitters zeggen 'alle vertrouwen' te hebben in de nieuwe burgervader die, in tegenstel ling tot zijn voorgangers niet van CDA-, maar van WD-huize afkomstig is. H.J. Hoffman (54) is geboren op Surabaya, maar zijn ouders keerden naar Utrecht terug toen hij nog een baby was. Na zijn militaire dienst bij de marine werd Hoffman vluchtafhandelingsmedewerker bij de KLM, eerst op Schiphol, later in New York. Vervolgens werd hij bedrijfsredac- teur en organisatiedeskundige bij de KLM op Schiphol. Daarna stapte hij over naar de Ri jksluchtvaartdienst als medewerker van het planbureau voor de luchtverkeersbeveiliging. Hoffman is zijn politieke loopbaan begonnen in de Haarlemmermeer. In 1970 werd hij hier raadslid. Van 1974 tot 1977 was hij wethouder voor openbare werken en verkeer en van 1977 tot 1980 had hij ruimtelijk orde ning en bouwnijverheid in zijn portefeuille. Het echtpaar Hoffman heeft een 17-jarige dochter die op het atheneum zit, een 23-jarige zoon die in Leiden studeert en een 21-jarige zoon die in Utrecht Studeert. (foto Wim Dijman) LEIMUIDEN - Het oud-CDA- raadslid P. Blom in Leimuiden heeft de hulp van die partij inge roepen om te voorkomen dat zijn zoon uit een woning aan het Vrieze- koop wordt gezet. Op initiatief van de huidige CDA-fractievoorzitter A. Kea komt vanavond de gemeen teraad in een speciale vergadering bijeen om te beslissen of de ontrui ming van de woning eind deze maand moet worden doorgezet. Burgemeester en wethouders van Leimuiden hebben de zoon van Blom te verstaan gegeven dat hij zijn woning Vriezekoop 18 op 25 juli moet hebben verlaten. Dat pand heeft volgens de gemeente de bestemming van schuur. Oor spronkelijk was het een boerderij, een woning met koeiestal. In de loop der tijd is de familie Blom ech ter overgeschakeld op tuin- en ak kerbouw. Terwijl zij zelf intrek na men in een tweede woning, Vrieze koop 18a, werd de oude boerderij door een familielid als recreatiewo ning gebruikt. Een aantal jaren ge leden kwam daar echter een einde aan. Vervolgens betrok een zoon van Blom de oude boerderij. Uit een tussentijdse verbouwing, waarbij enkele deuren werden ver plaatst, leidde de gemeente af dat de oude boerderij werd omge bouwd tot schuur. Als zodanig werd Vriezekoop 18 ook in het be stemmingsplan voor dit gebied op genomen. Volgens de gemeente is de oude boerderij daadwerkelijk jarenlang als schuur gebruikt. Hoffmann, nu nog burgemeester van de gemeente Westvoorne, vol doet in grote lijnen aan de profiel schets zoals die destijds door de ge meenteraad van Noordwijk is ge maakt. Daarin stond onder meer te lezen dat de opvolger van J.M. Bonnike grote bestuurlijke kwali teiten moest hebben, alsmede in zicht in financiële en economische aspecten van een gemeente. De ge meenteraad van Noordwijk pleitte voorts voor een 'representatieve fi guur die gemakkelijk te benaderen zou zijn'. Hoffmann stond dan ook bij de grootst mogelijke meerder heid van de vertrouwenscommis sie als nummer één genoteerd. R.P. Dessing, fractievoorzitter van het CDA in Noordwijk, zegt zich te kunnen vinden in de benoe ming van de nieuwe burgemeester. "Van onze kant zijn in elk geval geen kritische geluiden te ver wachten", aldus de christen-demo craat. Dessing verklaart dat zijn fractie nooit als eerste eis heeft ge steld dat de nieuwe burgervader van CDA-huize afkomstig zou moeten zijn. Motieven Het Noordwijkse raadslid vindt de vrij hoge leeftijd van Hoffman 'een beetje een nadeel'. Dessing gaat er echter vanuit dat dit nadeel volledig wordt gecompenseerd door de kwaliteiten van de nieuwe eerste burger van de badplaats. De fractievoorzitter van de WD, J. Smit, toont zich om begrijpelijke redenen 'zeer ingenomen' met de benoeming van zijn partijgenoot. "Een uitstekende burgemeester voor de komende 11 jaar", juicht Smit, die tegelijk de opmerking wegwuift dat Hoffmann 'wat aan de oude kant' zou zijn. Smit: "Hoff mann heeft laten weten in principe tot zijn 65ste in Noordwijk te blij ven. En een burgemeester voor 11 jaar, dat is een mooie periode". De liberale voorman in Noord wijk noemt het een voordeel dat Hoffmann ervaring heeft als burge meester van een kustplaats. "Maar nog belangrijker vind ik dat hij werkzaam is geweest in het be drijfsleven", zo vult hij aan. "Ik denk dat de commissaris van de koningin en de minister van bin nenlandse zaken dit keer uitste kend hebben geluisterd naar de wensen van de raad", concludeert de fractievoorzitter van de WD. A. van Rijnberk (Noordwijks Be lang) is eveneens zeer te spreken over de benoeming van Hoffmann. Gezien zijn kwaliteiten heeft de be noeming van Hoffmann Van Rijn berk niet verrast. De fractievoorzit ter van Noordwijks Belang is even als Smit blij met de kennis die Hof fmann heeft verworven in het be drijfsleven. Ook de ervaring die hij heeft opgedaan op het gebied van ruimtelijke ordening als wethou der van de gemeente Haarlemmer meer en burgemeester van de kust- gemeente Westvoorne stemmen Van Rijnberk tevreden. Verguld "Bijzonder verguld", zegt C. Voorham-Bartens van de PvdA als zij wordt gevraagd naar een reactie. Ook de socialiste stelt vast dat goed is geluisterd naar de vertouwens- commissie. "Als je kijkt naar wat er onlangs,in Tilburg en Zoetermeer is gebeurd rond de benoeming van een burgemeester, slaatje de angst om het hart. Vandaar dat ik blij ben met deze benoeming", aldus Voor ham-Bartens. Voorham-Bartens stemt het bo vendien tevreden dat binnen het college hët CDA nu niet de over hand krijgt. "De meerderheid van de raad is bovendien van niet-con- fessionele samenstelling", licht zij toe. Dat zich in de duin- en bollen streek, van oudsher een bolwerk van CDA-burgemeesters, nu een li- baraal in dat gezelschap mengt, doet haar evenzeer deugd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een windhoos die gistermiddag door de Alphense polder bij Aarlander veen raasde, heeft in de Dorps straat voor enkele duizenden gul dens schade veroorzaakt. Er viel een boom op het huis van politie man G. van Reenen. De schoor steen bezweek onder het gevaarte, terwijl ook dakpannen sneuvelden waardoor in de woning waterscha de ontstond. Buiten liepen twee in de nabijheid geparkeerde wagens schade op. Er raakte niemand ge wond. De windhoos velde langs de Steekterweg en Kortsteekterweg in totaal zeven bomen, waardoor op de doorgaande route tussen AJphen en Bodegraven het verkeer enige vertraging opliep. Van per soonlijke ongelukken was geen sprake. De brandweer heeft de bo men naar de kant van de weg ge schoven en in stukken gezaagd. Rond 19.00 uur was de situatie weer normaal. OINSDAG 5 JULI Hazerswoude zwemvierdaagse om 18.00 uur muziek-theaterspektakel bo dewijk Napoleon", aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. voor Warmonders, van 19.00 tot 21.00 uur in de oude gymzaal op het pleintje bij de Pomp. Katwijk Voorschoten duinwandeling olv boswachter, rondleidingen in Kasteel Dui- om 10.00 uur: duinwandelinq olv A K venvoorde, om 14.00 en 15.30 Boskoop slaan eerste paal Haringkavel aan de Zuidkade. om 15.00 uur. feesten: Peurbakkentocht door de Leidse grachten, aanvang 19.00 borgh-complex, Koningin Wilhel- minaboulevard. 18.30 uur in zwembad De Dolfijn. Katwijk badgasten snelschaak-toer- Leiderdorp spreekuur Meldpunt Discrimi natie, van 19.30 tot 22.30 uur, wijkgebouw Het Zijlkwartier. Van WOENSDAÓ 6 JULI Alphen 2e dag Laura fiets-vierdaagse, start 7.30 uur bij gebouw Nabij, de Soefitempel, Sportlaan. MM Warmond tentoonstelling Warmonders ejden KÊ mm voor Warmonders, van 10.00 tot Hazerswoude slot zwemvierdaagse in zwem bad De Hazelaar om 18.00 uur, in zwembad De Dolfijn om 18.30 ren' op het Stadhuisplein, aan vang 19.00 uur; bluesavond in diverse cafés rond de Beestenmarkt, vanaf wen, aanvang 20.15 uur in de Grote kerk. strandpaviljoen Willy Noord. Leiden openbare vergadering com missie beroep- en bezwaarschrif ten. aanvang 20.00 uur in het ge- Lauraplein. Hazerswoude spreekuur verkeersveingneio, n uur jn de oude gymzaal bij de van 10.30 tot 12.00 uur, Stads- wi Pomp. bouwhuis. wSk t$g «A DONDERDAG 7 JULI Katwijk toenstenmarkt in het centrum, 21.00 uur, muziek-theaterspektakel bo dewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. vergadering van de gemeente raad, aanvang 19 30 uur in het ge meentehuis. de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, van 19.00 lot 19.30 Warmond tentoonstelling Warmonders De Hazelaar om 18.00 uur; in zwembad De Dolfijn om 18.30 muziek-theaterspektakel 'Lo- Mm pti m a «3e dag Laura fiets-vierdaagse, dewijk Napoleon", aanvang 22.30 1U l\| 1 1 11 start om 7.30 uur bij gebouw uur in de Pieterskerk. Vl L» 1 ri Nabij. Lauraplein. Leiden m kader van de Leidse Laken- Noordwijk optreden Big Band Bollen streek, aanvang 20.00 uur. Heem- zomerdrive bridgeclub V.O.G. aanvang 19.45 uur in Het Witte Huis, Wilhelminapark.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10