TAD LEIDEN 'Vrije sluitingstijden is belang van slechts handjevol mensen' LEIDSCH DAGBLAD Horeca-ambenaar P. de Raat met vut: Woeste rit door Urlus- plantsoen Betrapt bij inbraak Van Gend Loos Stuurgroep oneens met inspraak over bouwlocaties Gewapende overval koffieshop No Name Binnenkort Russische televisie te zien bij Leidse universiteit Auto rijdt door Zeeppoeder gestolen bij wasserette vertraging NZH-bussen Bouwen Dement Anjeractie: 14.000'gulden s MAANDAG 4 JULI 1 LEIDEN - Het hoofd van het Bu reau Bijzondere Wetten van de ge meente, P. de Raat, is met vut. Hij was 34 jaar in dienst van de ge- rrieente en als zodanig een bekende figuur geworden in het Leidse ho- recawereldje. Vrijwel alle kroegba zen in de stad kennen hem. Niet dat hij dagelijks bij hen aan de bar zat, maar omdat ze bijna allemaal wel eens bij De Raat zijn langs geweest. Iedere caféhouder die een uurtje langer open wilde blijven, bij een speciale gelegenheid een biertje op straat wilde verkopen of een groot evenement wilde organiseren kwam bij De Raat terecht. door Jan Rijsdam De Raat was de man van de vergun ningen en de ontheffingen, maar ook een belangrijke vraagbaak voor iedere horeca-exploitant die precies wilde weten hoe de drank en horecawet in elkaar steekt en wat nu precies wel en niet mag. Ze konden het zo gek niet bedenken of De Raat wist het antwoord. De drank- en horecawet was niet het enige waarover De Raat ging. Dat waren bijvoorbeeld ook de wet op de kansspelen, de ventvergun ningen, de collectevergunningen, het honden- en kattenbesluit (dat toeziet op de verkoop van honden en katten in dierenwinkels) en de Algemene Plaatselijke Verorde ning. Eigenlijk kon geen Leide- naar, die iets wilde organiseren, om De Raat heen. Toch zal zijn een- LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar is zaterdagavond aangehouden na dat hij in het Jacques Urlusplant- soen met zijn auto was gaan scheu ren. Hij reed met hoge snelheid over straat en stoepen. De politie vermoedt dat de man in jeugdige overmoed of ballorigheid tot zijn rijgedrag is gekomen. LEIDEN Twee Leidenaars zijn zaterdagmiddag op heterdaad be trapt bij een inbraak in de loods van Van Gend Loos aan de Haag- weg. Bij de aanhouding bleken de 21- en 20-jarige mannen reeds twee dozen met cd-spelers hadden klaargezet. De politie was naar de loods gaan kijken omdat het stil alarm was mansbedrijfje, officieel het Bureau Bijzondere Wetten van de Directie Bestuurlijke en Juridische Aange legenheden, tegelijk met zijn ver trek zijn opgeheven. Onmisbaar "Vroeger werd je werk nog over genomen als je weg ging, maar te genwoordig is het zakken met de handel", steekt De Raat van wal. "De afdeling is al enkele jaren gele den weg-gereorganiseerd, ingaan de op het moment dat ik met pen sioen zou gaan. Wie mijn taken overneemt is tot op de dag van van daag onduidelijk. Niemand zit er om te springen. Het is een ingewik keld terrein. Dus iedereen denkt: geef mijn portie maar aan fikkie". De gevolgen laten zich raden. "Ik denk dat veel mensen de komende tijd vergeefs bij de gemeente zullen aankloppen en niet direct ant woord zullen krijgen op hun vra gen. Er gaat met mij een hoop para te kennis de deur uit". "Ik ben heus niet onmisbaar", al dus De Raat. "Maar, wat ik wel jam- s mer vind is dat er een stukje dienst verlening aan de burgerij wordt af gebroken. Het zal straks aftasten worden voor de mensen bij wie ze met hun viagen terecht kunnen. Er zijn wel meer ambtenaren die de wet kennen, maar ik was een beetje de spin in het web". Het verlenen van vergunningen en ontheffingen is geen kwestie die tot in de puntjes geregeld is en liet de nodige ruimte voor een eigen in terpretatie. Was De Raat een man die de wet een beetje soepel han teerde of was hij juist erg streng? "Dat weet ik niet. Mensen die hun zin hebben gekregen zullen zeggen dat ik soepel was en ande ren zullen misschien zeggen van niet. Ik denk dat het geen kwestie van streng of soepel is maar van hoe rechtvaardig je bent. Wat ik hoop is dat mensen die hun zin niet kregen altijd wel de deur zijn uitge gaan met het gevoel dat ze recht vaardig behandeld zijn". "Soms was het wel moeilijk uit te leggen waarom de ene caféhouder zijn deur om midderrnacht moest sluiten en de ander tot 02.00 uur open mocht blijven. Maar ik heb het ze altijd wel verteld". De Raat had ook contact met de politie over wie zich niet aan de regels hield. "Mensen die de regels niet naleven of herhaaldelijk aanleiding geven tot klachten halen zich automa tisch de controle op de hals. Dat moet wel, anders doen ze binnen de kortste keren allemaal wat ze goed dunkt". "Kijk, het is niet moeilijk om het de horeca-bussines naar de zin ma ken, maar ik had ook rekening te houden met de burger die er last van had. Mijn taak was om de zaak een beetje in evenwicht te houden. Als ik dacht dat er een nieuwe koers ingeslagen moest worden of meende dat er uitzonderingen moesten worden gemaakt, dat stapte ik naar B en W. Het verschui ven van grenzen, dat kan alleen de politiek maar doen". Sluitingstijden Vindt De Raat het niet veel een voudiger om de sluitingstijden van LEIDEN De Stuurgroep Bewo ners en Bouwlokaties gaat bij de gemeentelijke inspraakcommissie bezwaar maken tegen de wijze hoe het college met de reacties op de plannen voor woningbouw in de stad is omgegaan. "Wij blijven van mening dat de hoorronde van het afgelopen jaar geen inspraakproce dure is geweest", schrijft de stuur groep aan de gemeenteraad die vanavond een definitieve beslis sing over de bouwplannen neemt. De stuurgroep vindt dat de poli tieke partijen zich er te gemakke lijk van afgemaakt hebben toen het voorstel dinsdag in de raadscom missies werd besproken. "Er is ge beurd wat wij vreesden. In hoog tempo is de zaak afgehandeld", schrijft de stuurgroep: "Het stoor de ons dat de over het algemeen goed onderbouwde reacties wer den afgedaan als 'je kan het toch nooit goed doen'. Als dergelijke kreten gebezigd worden om de zorgvuldigheid van de inspraak te beargumenteren, dan vrezen wij dat het politieke bedrijf binnen kort voor de burger gesloten kan worden". In afwachting van het oordeel van de inspraakcommissie vraagt de stuurgroep om harde garanties dat burgers betrokken worden bij de uitwerking van de bouwplan- LEIDEN De oudste stamgast van café 't Vattegat aan de Garen- markt werd afgelopen zaterdag ter gelegenheid van haar 93ste ver jaardag in het zonnetje gezet. Oma De Vos (in het café beter bekend als Oma) is ruim zes jaar vaste bezoekster van 't Vattegat. Ik kan oudere mensen van harte aanbevelen om vaker naar het café te gaan, het is er reuze gezellig". De stamgast gaat twee tot drie keer per week van haar woning aan de Hoef straat naar de Garenmarkt. Daar drinkt ze een glaasje jus d'o- range en helpt ze ook met het ophalen van de glazen. Ter gelegenheid van de 93ste verjaardag van Oma trad K&Gopin 't Vattegat. Vele vaste klanten waren naar de Garenmarkt gekomen om de oudste stamgast te feliciteren. De vaste klantenkring van het ca fé boden de jarige een jaar gratis vlees aan. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - In koffieshop No Name aan het Noordeinde is vrijdag bij een gewapende overval 400 gulden en een onbekende hoeveelheid drugs buitgemaakt. Een onbeken de vroeg vlak voor de overval naar iemands aanwezigheid. Nadat hem duidelijk was gemaakt dat de per soon die hij zocht er niet was, liep hij naar de bedrijfsruimte achterde bar. De 21-jarige vrouw, die achter de bar, stond liep hem achterna. In die ruimte haalde de man een pistool tevoorschijn en drukte die tegen haar hoofd. Hij zei de vrouw zich rustig te houden en dwong haar het kasgeld en de dealertas af te geven. De vrouw voldeed aan de Daarna liep de man de zaak uit en verdween in een BMW. De poli-' tie heeft een signalement en is op zoek naar de dader. de horeca maar vrij te laten. Dan hoeft de gemeente zich er niet meer intensief mee bezig te houden en het scheelt de politie in haar con trolerende taak? De Raat: "Mijn standpunt is dat er drie partijen zijn: de horeca die wat wil verdienen, de mensen die uitgaan en de derde groep zijn de mensen die er thuis de overlast van ondervinden en de volgende dag weer moeten werken. Ik denk dat het niet in het belang is van de be woners van de binnenstad om de zaak maar vrij te laten. Twee uur vind ik eigenlijk wel een mooie tijd". Binnenkort gaat de politiek een kijkje nemen in Utrecht waar het gemeentebestuur, als eerste van de grote steden, heeft besloten de ho reca vrij te laten. Is die Leidse be langstelling geen veeg teken? "De ene stad is de ander niet", al dus De Raat. "Je kunt Leiden en Utrecht niet vergelijken. Wat in een stad met brede straten kan gaat in Leiden waarschijnlijk niet. Je bent met vrije sluitingstijden wel van de controle af, maar ik weet niet wat daar de gevolgen van zijn. Er zijn altijd mensen die niet op zich zelf kunnen passen als je ze de vrijheid laat". "De afgelopen jaren is de tole rantiegrens al verschoven. Om die grens nu weer te verschuiven lijkt mij niet verstandig. Soms denk ik dat de politiek zich drukker maakt om een verruiming van de slui tingstijd dan de burgerij. Als je als politicus voor een al te grote vrij heid van de horeca pleit hou je te weinig rekening met de mensen die er om heen wonen. Ik heb mij de Raat gaat met vut. Alle caféhouders zijn zo'n beetje c \u voorbijgetrokken. (foto h< wel eens afgevraagd welk belang eigenlijk gemoeid is met het ver ruimen van die sluitingstijd. Dat is toch alleen het belang van enkele mensen die tot diep in de nacht in de kroeg willen zitten. Nou, mijn hart ligt veel meer bij die burgers die willen slapen". Dat de klachten in Utrecht niet zijn toegenomen sinds het vrij la ten van de sluitingstijd zegt vol gens De Raat niets. "De conclusje dat het beter gaat als mensen niet klagen deugt niet. Als mensen niet klagen dan vreten ze het op. En: veel mensen klagen niet, ook in Leiden, omdat ze bang zijn voor re presailles. Ik ben er van overtuigd dat grote groepen onder de burge rij er niet blij mee zijn als de slui tingstijden verder zouden worden verruimd". LEIDEN De paar honderd stu denten Russisch en Ruslandkunde van de Leidse universiteit zullen vanaf oktober naar uitzendingen van Moskou 1 kunnen kijken. Daartoe is vandaag een schotelan tenne op het dak van het centraal faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats geplaatst. Het geld voor de schotel - appara tuur en montage meegerekend 10.000 gulden - is bijeengebracht door een 'bedelactie' van studen ten zélf. Volgens John Löwenhardt van de vakgroep Ruslandkunde, had de schotel al eerder kunnen worden geplaatst. "Maar in Gro ningen, Nijmegen en de Russische ambassade, waar ook schotels staan, waren problemen met de ontvangst. De Horizon 1, de Russi sche satelliet waarop de antenne gericht moet staan, 'wiebelde' na melijk, waardoor Moskou moeilijk te ontvangen was. Sinds mei is dat euvel echter verholpen". "Het is de bedoeling dat de stu denten door naar Moskou 1 te kij ken een aanvulling krijgen op de kranten, tijdschriften en boeken waaruit ze tot nu toe een deel van hun kennis haalden. De Russische televisie is veel interessanter ge worden, zeer informatief over het politiek en maatschappelijk leven in de Sowjetunie. Het medium zal worden ingebouwd in de colleges. Bovendien kun je programma's op nemen en later afdraaien". Op 30 september zal Frits Spits de schotel officieel in gebruik ne men. Voorafgaand daaraan zal, in samenwerking met de Volksuni versiteit, een serie lezingen worden gehouden over de hervormingen in Rusland. Ook zal een forum over televisie in de Sowjetunie worden gehouden, waaraan onder anderen de slavist Karei van het Reeve en de (ex-) Russische corresponden ten Raymond van den Boogaard en Alexander Münninghoff deelne- LEIDEN - Een 44-jarige Leidenaar schepte gisteravond onder invloed van alcohol een 21-jarige fietser en reed daarna door. De fietser uit Lei den liep bij de aanrijding een ge broken kuitbeen, hechtwonden en schaafwonden op. De automobilist is een half uur na het ongeluk in zijn huis aangehouden. Het ongeluk gebeurde op de Vijf Meilaan, vlakbij de Vijf Meibrug. De fietser en automobilist reden beiden in de richting van de Roose- veltstraat. De auto schepte de fiets aan de achterzijde. De automobilist verklaarde later dat hij de fietser helemaal niet heeft gezien. De bloedproef wees uit dat de Leide naar teveel had gedronken. De 21- jarige fietser is naar het AZL overg- bracht. LEIDEN - Bij een inbraak in een wasserette aan de Lange Mare is in de nacht van zaterdag op zondag voor 10.000 gulden schade aange richt. Inbrekers braken de zeepau- tomaat open en maakten daarbij 180 koperen munten en een paar honderd kilo zeeppoeder buit. Het is onbekend hoe de inbrekers zijn binnengekomen. Minimale LEIDEN/HAARLEM - Een aantal bussen van de NZH richting Lei den en duin- en bollenstreek had vanmorgen te kampen met lichte vertraging. Maar volgens een woordvoerder van de NZH hadden busreizigers daar minimaal last van. Hoewel er voor vandaag stipt heidsacties in Haarlem waren aan gekondigd, kwamen die eigenlijk nauwelijks van de grond. Het bleef bij het uitdelen van pamfletten, een actie die volgens een woord voerder van de bonden kon steu nen op veel sympathie van reizi gers. Partijen hebben hun hoop ge richt op een gesprek dat vanmor gen plaatshad met de directie van de NZH. Als dat spaak loopt, en de NZH-directie geen water bij de wijn doet, dan zullen de acties zich morgen uitbreiden. Voor morgen avond laat staat een bijeenkomst gepland voor NZH-personeel in Leiden. Dan zal bekend worden welke acties in Leiden en omge ving worden gehouden. De bonden willen actie omdat het personeel de dupe dreigt te worden van een flinke bezuiniging die het bedrijf moet doorvoeren omdat het met ingang van 1990 minder geld krijgt van de overheid. Het bedrijf wil onder meer het dienstrooster krapper maken en het aantal overuren beperken. Lezers schrijven Bouwen op Groen? Doen! dat zal de uitkomst zijn van de gemeente raadsvergadering die deze week over de nota 'Bouwen in bestaande wijken' wordt gehouden. Tijdens de voorbereidende commissiever gadering van 27 juni jl. kregen de wethouders Tesselaar en Peters een compliment omdat ze hun raadsvoorstel over het bouwen in bestaande wijken zo snel tot stand gebracht hebben. Op hun beurt droegen dp raads leden hun steentje bij om tot een snelle afwikkeling te komen door zo weinig mogelijk kritische vra gen te stellen en zo welwillend over het voorstel te oordelen, dat zelfs de tweede geplande commissiever gadering over het raadsvoorstel kon vervallen. Waarom zouden de raadsleden ook moeilijk doen? De problema tiek van de nota in het algemeen is zo uitzichtloos dat je je daar alvast niet te veel in hoeft te verdiepen. En de kwestie van de locaties was immers zo simpel! Intern had men de geplande bouwlocaties al ihge- deeld in A-, B- en C-categorie. De A-locaties waren voor iedereen, ook voor de bevolking aanvaard baar; de B-locaties waren aan vechtbaar voor wijkbewoners en de C-locaties waren voor iedereen onaanvaardbaar. Toen de bevolking werd overval len met de bouwplannen, waarbij iedere locatie als even serieus werd opgevoerd, richtten de protesten van de bevolking zich geheel vol gens verwachting tegen de C-loca ties. De argumenten en protesten tegen de B-locaties, evenals die te gen de noodzaak van de nota in het algemeen, vielen daardoor volledig in het niet. Als de bevolking dan bovendien de suggestie wordt ge geven, dat aan de inspraak is vol daan door de C-locaties te laten vervallen, dan hoef je als raadslid toch niet moeilijk meer te doen! Dan is het toch het makkelijkst om maar met plannen in te stem men en maar te denken dat alle be zwaren tegen de B-locaties terug te voeren zijn op het vechten voor ei gen uitzicht. En als raadslid heb je immers geen tijd om alle bezwaren serieus te overwegen. Het waren er ook zo verschrikkelijk veel. En je bent im mers al zo veel tijd kwijt aan lobby- gesprekken met degenen die wél weten dat ze daardoor ten minste op enige aandacht kunnen reke nen, dat je je niet meer druk kan maken over degenen die die weg niet kennen. En dus kunnen de kinderen uit de Professorenwijk, met smalle straten en veel verkeer, zonder ook maar één speelveldje of klimrek, nu ook dag zeggen tegen het dichtstbijzijnde speel-/basketbal- veld achter de Vredeskerk. En wordt het gebrek aan parkeerruim te vergroot met een kantoor bij sta tion Lammenschans en een flat te gen de spoorbaan. En worden er een paar van de weinige sportvel den aan deze kant van de stad zo maar opgegeven en volgebouwd. Met name de Burgemeesters wijk mag immers niet mopperen. Daar zijn van die prachtige groene ber men langs sloot en weg dat je niet serieus genomen kan worden als je vecht voor het behoud van speel- groen. En zo worden ook in de an dere wijken alle tegenargumenten als niet ter zake doende genegeerd. Maar het raadsvoorstel is binnen de gestelde tijd behandeld en aan vaard. Dat is belangrijk en, niet te vergeten, leuk voor de vertrekken de wethouder Peters. Alice Gans-Zitman. Lorentzkade 57, Leiden. De werkgroep ouderen van de PvdA-Leiden heeft de provincie Zuid-Holland voorgesteld demen terende bejaarden onder te bren gen in een leegstaand gebouw van het AZL. Dit in afdwachting van een definitieve oplossing voor het tekort aan zogenaamde psycho-ge- riatrische bedden in Leiden (zie de ze krant van 21 juni jl.). Om meer redenen is dit voorstel wel heel erg slecht doordacht te noemen, waar mee aan de betrokkenen een slech te dienst zou worden bewezen. Ten eerste is het probleem na tuurlijk niet opgelost met het be schikbaar stellen van een gebouw. Er is dringend behoefte aan een goed geoutilleerd verpleeghuis, waarbij de nadruk ligt op een be schutte woonsfeer en niet op een ziekenhuissfeer. Demente bejaar den horen niet thuis in een zieken huisgebouw dat onderdeel uit maakt van een grootschalige orga nisatie. Tenslotte is het ook het AZL dat, onder druk van de bezui nigingen, bij het opname- en ont slagbeleid steeds minder rekening houdt met de specifieke belangen van bejaarden. Een week voordat de werkgroep haar voorstel deed, werd bekend dat er voorlopig geen psycho-geria- trische bedden van Katwijk naar Leiden zullen worden overgehe veld. De dertig bedden die reeds voor Leiden waren gereserveerd blijven voorlopig in het verpleeg huis De Wilbert waarvoor alsnog een oud gebouw gerenoveerd mag worden. Hiermede is een oplossing binnen afzienbare tijd wel verke ken. Er moet, volgens een bericht in deze krant, eerst een nieuw ver pleeghuisplan worden gemaakt. En het maken van dat plan kost en kele jaren! Tal van commisssies en adviesraden bestaande uit politici en ambtenaren van gemeente, pro vincie en ministerie die dit plan moeten maken, kennen alle rele vante gegevens al lang. Bekend is dat er in Leiden teveel somatische (voor mensen met langdurige li chamelijke aandoeningen) ver pleeghuisbedden zijn en buiten Leiden juist teveel (demente be jaarden) psycho-geriatrische bed den. Het gaat in dit geval dus niet uitsluitend om geld maar vooral om verschuivingen. Het is voor Leiden wel een beetje bitter dat de genoemde eerste der tig bedden door een ongekende bu reaucratie in de gezondheidszorg nog eens jaren op de verkeerde plaats blijven gesitueerd. Als de werkgroep ouderen van de PvdA zich nu eens op deze verschijnse len zou richten is er nog veel zinvol werk te doen. Frits van Oosten, Lammenschansweg 67, Leiden. LEIDEN De Leidse Anjeractie heeft dit jaar 14.000 gulden opge bracht. De opbrengst van de actie komt ten goede aan het Anjerfonds Zuid-Holland dat subsidies geeft aan groepen die zich bezighouden met amateuristische kunstbeoefe ning. De hoofdprijs van 1000 gulden is gevallen op lotnummer 07271. De trekkingslijsten (met de overige winnende nummers) liggen ter in zage bij de balie van het stadhuis en bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7