TJA, ALS HET U NIET OPDERUG GROEIT Bomexplosie treft publiek gby-topper ru Lauwe reactie Amerikanen op Airbus-drama Sid Vliegverkeer Italië 'verlamd' Twee doden in Johannesburg Partijbestand Sovjetunie doorgelicht Traangas vult oude stad Jeruzalem MAANDAG 4 JULI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 JOHANNESBURG (GPD/Rtr) Een zware bomexplosie in het centrum van het Zuidafrikaanse Johannesburg, di rect na afloop van de rugbywedstrijd tussen Transvaal en Vrijstaat, heeft zaterdag twee blanke toeschouwers het le ven gekost. Bijna veertig personen, voornamelijk blanken maar ook enkele zwarten, raakten gewond. Vijf zijn er ern stig aan toe. De politie schrijft de aanslag toe aan de verbo den bevrijdingsbeweging ANC. ROME Op het vliegveld van Mil aan heeft er dit weekeinde een wa re 'muiterij' plaatsgevonden van 170 passagiers die na urenlang wachten te horen kregen dat hun vliegtuig naar Napels niet zou ver trekken. Het vliegveld van de Itali aanse luchtvaartmaatschappij Ali talia had 's middags al moeten ver trekken. Toen de passagiers echter om één uur 's nachts nog steeds op hun bankjes zaten te wachten, be sloten ze om in opstand te komen. door Marjon van Royen Ze kregen te horen dat hun vlucht was afgelast, vanwege het 'late uur'. Massaal trokken ze toen naar een ander vliegtuig, dat op het punt stond om naar Rome te vertrekken. De woedende passagiers blokkeer den de toegang, en eisten een plek je op in het toestel. Hierbij kwam het tot botsingen met de passa giers, die al geboekt stonden op de vlucht naar Rome. Na lang onder- Teveel vliegtuigen, te weinig landingsbanen en stakingen handelen stelden de luchthaven autoriteiten uiteindelijk een spe ciaal vliegtuig ter beschikking, om de gestrande Napolitaanse reizi gers toch nog te vervoeren. Het Italiaanse vliegverkeer be vindt zich op dit moment in een toestand van 'totale verlamming'. Vertragingen van vier tot zelfs acht uur zijn 'normaal' - zeker nu de va- kantietijd begonnen is. Een groep van 123 kinderen moest dit'week einde bijvoorbeeld meer dan 15 uur wachten voordat hun vliegtuig naar Londen vertrok. Dagelijks worden er tientallen vluchten afge last, vaak zonder dat de passagiers daarvan op de hoogte worden ge steld. De binnenlandse vluchten, die verzorgd worden door de lucht vaartmaatschappij ATI komen - Binnenkort zal het Italiaanse parlement een speciaal debat wij den aan de chaos op de Italiaanse vliegvelden. De overheid beschul digde de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia vorige week namelijk van wanbeheer, en van 'gevaarlijke inefficiëntie'. Zo dreig de donderdagnacht bijvoorbeeld een passagiersvliegtuig uit Rome te pletter te vliegen op de luchtha ven van Reggio Calabria, in zuid- Italië. Het vliegtuig kwam aan om acht minuten over één. Om één uur precies waren echter op het vlieg veld de lichten uitgedaan, en de ra dars stilgezet. Het personeel was naar huis. Het vliegtuig, met ne gentig passagiers aan boord, kon nog net op tijd optrekken en uitwij ken naar een ander vliegveld, een paar honderd kilometer verderop. Eén van de hoofdoorzaken van de problemen in het Italiaanse vliegverkeer is, dat er meer vlieg tuigen zijn dan landingsmogelijk heden. „Het is als een hond die in zijn eigen staart bijt", zegt Feruccio Pavolini. Pavolini is directeur van het 'operationeel centrum' van Ali talia. „De controletorens kunnen geen toestemming geven om te lan den, zolang er geen 'parkeerplaat sen' zijn. Maar tegelijkertijd kun nen we geen toestemming geven tot opstijgen, zolang er nog vlieg tuigen rondvliegen". Het gevolg is dus: verlamming. Naast de 'gewone' vliegproble- men zijn er namelijk ook de stakin gen. Al sinds het begin van dit jaar wordt het Italiaanse vliegverkeer geteisterd door een onophoudelij ke reeks van stakingen. Vlieglei- ders, piloten en grondpersoneel komen beurtelings in actie. Vanaf vandaag houdt het bagageperso- neel een langzaam-aan-actie die zal zorgen voor veel vertragingen. Ook de Italiaanse luchtleiders hebben voor de komende week nieuwe ac ties aangekondigd. Ten slotte nog een tip voor wie met de auto of met de trein reist: de grensovergangen met Italië zullen vanaf vandaag gedeeltelijk geblok keerd zijn door wilde stakingen van het douanepersoneel. Het is nog niet duidelijk hoe lang deze stakingen zullen duren. Verder is er van donderdag 7 tot zondag 10 juli een staking gepland van het treinpersoneel van de stations van Rome. Deze staking zal voor veel moeilijkheden zorgen in het trein verkeer. omdat Rome één van de belangrijkste spoorwegknooppun ten van Italië is. Volgens een politiewoordvoerder was de bom verborgen in een bij het Ellispark-rugbystadion gepar keerde BMW, die later gestolen bleek te zijn. De auto was geplaatst in de nabijheid van een bus, waar mee jeugdige aanhangers van het team van de Oranje Vrijstaat naar Johannesburg waren gekomen. Fans vergeleken de aanslag met een aanval op het Newyorkse Yan kee-stadion tijdens een belangrijke honkbalwedstrijd of op het Wem- bley-stadion in Londen na een gro te voetbalwedstrijd. Uit de plaats van de ontploffing kan worden opgemaakt, dat de aanslag was gericht op de onder steuners van de regerende Natio nale Partij van president Botha en de aanhangers van de ultra-rechtse oppositiepartij, de KP, van dr. An- dries Treurnicht. Rugby is bij uit stek de sport van de (blanke) Afri kaner, die in zwarte verzetskringen als verantwoordelijk wordt be schouwd voor de apartheidswetge ving. Volgens de politie had de aan slag tot doel een "optimale slach ting" aan te richten onder de bu gerbevolking, aangezien de bom was afgesteld op een tijdstip, dat het stadion leegstroomde. MOSKOU (AP) - De Commu nistische Partij van de Sovjetu nie wil vóór het eind van het jaar elk van haar 20 miljoen le den opnieuw op zijn geschikt heid beoordelen. Dit blijkt uit één van de zeven resoluties die werden aangenomen op de na tionale partijconferentie, die vrijdag werd beëindigd. De tekst van de resolutie werd za terdag afgedrukt op de voorpa gina van het partijblad Pravda. Sovjet-leider Michail Gor- batsjov drong er tijdens de par tijconferentie op aan dat een dergelijke beoordeling open baar moet zijn en niet moet plaatsvinden in kleine commis sies of op besloten bijeenkom sten. Gorbatsjov zou zich op deze wijze kunnen ontdoen van po tentiële tegenstanders van zijn hervormingsbeleid, maar voor alsnog lijkt de campagne vooral gericht op de bestrijding van de corruptie binnen het partij apparaat. De communistische partij zou zo haar aanzien bij de Sovjet-burgers kunnen verbe teren. De bomexplosie volgde op de be kendmaking van de Zuidafrikaan se politie, vrijdag, dat zij een jeug dige 'ANC-terrorist' van 15 jaar had gearresteerd. De jongen, Herbert Mtshali, demonstreerde later op de televisie hoe met een Russisch AK- 47 machinegeweer om te gaan. De jongen vertelde op de televisie, dat hij in Zuidafrika door een ANC-er was gerecruteerd en via Botswana, Zimbabwe en Zambia uiteindelijk in Angola terecht was gekomen. Daar zou hij zijn training hebben ontvangen. De verantwoordelijke minister van wet en orde, Adriaan Vlok, zag in de arrestatie van Mtshali een be wijs, dat het ANC steeds meer jon geren gebruikt voor zijn 'moordda dige en terroristische' strijd tegen de burgerbevolking. Ook Vlok stel de het ANC verantwoordelijk voor de bomaanslag in Johannesburg. Hij zei dat het ANC weerlozen van alle rassen aanvalt zonder zich te bekommeren over normen. De presentator van het Zuidafri kaanse televisie-journaal las met een grimmig gezicht een lijst met namen van slachtoffers voor en deed de unieke oproep aan de kij kers met-hem de aanslag te veroor delen. De meeste gewonden bij El- lis Park waren blanke mannen maar ook zwarten liepen verwon dingen op. Bij ten minste 25 bom aanslagen zijn dit jaar in Zuidafrika zeker 21 mensen om het leven ge komen. PARAMARIBO (ANP/GPD) - De Surinaamse bevelhebber Bouterse heeft tegen de regering van Surina me gezegd dat het leger zich ergert aan de onderhandelingen tussen de regering en het Junglecomman do van Brunswijk begin vorige week. "We zitten niet op het goede spoor als we het leger tergen", al dus Bouters, die hieraan toevoegde dat de militairen de situatie zo zoetjes aan beu worden. Bouterse sprak bij het eenjarig bestaan van de Nationale Demo cratische Partij, waarvan hij ere voorzitter is. De regering speelt volgens Bouterse 'een spel waar van ze de consequenties niet kan overzien'. "Het beeld is triest, don kere wolken hangen boven ons. We gaan de verkeerde kant op. We zit ten op een tijdbom", zo zei Bouter se. De bevelhebber sprak er zijn ongenoegen over uit dat het leger 'wordt geboycot en ondermijnd, terwijl men doet alsof Nederland en Frankrijk geen vuile rol spelen'. W aarschuwing Bouterse aan adres regering van Suriname "Het leger is alle afspraken met de gemeenschap nagekomen. Er wa ren de meest eerlijke verkiezingen die ooit gehouden zijn in Suriname en we hebben de uitslag gerespec teerd. Toch worden we door het slijk gehaald". Bouterse zei verder dat hij een grote mate van zelf-kolonisatie constateerde bij de regering, die de ogen teveel op Nederland richt. Hij riep de regering op geen 'uitver koop van soevereiniteit' te houden, maar een 'waarachtige, doelmati ge, nationale politiek' te Ook de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA) van vakbondsleider Derby vierde dit weekeinde het eenjarig bestaan. Derby hekelde de besluiteloosheid van de regering, gevormd door het Front voor De mocratie en Ontwikkeling. "Het Front vraagt al een halfjaar om ge duld. Het schuift alles voor zich uit. Elke week moeten we horen waar om er nog geen Surinaamse am bassadeur in Den Haag is be noemd. En dat geldt voor alle be slissingen". Volgens Derby zijn velen, ook de Front-aanhangers, weer bang en ondergedompeld in onzekerheid". Maar een nieuwe militaire coup is volgens Derby niet te verwachten. Hij wees erop, dat in oost-Surina- me geen conflict aan de gang is tus sen Brunswijk en Bouterse, maar tussen de Front-regering en Bruns wijk. Wat Derby betreft mag het Front nog even doormodderen, waarna hij met plezier aan ver vroegde verkiezingen zal deelne- ADVERTENTIE r Terwijl de wolken traangas opstijgen rennen demonstranten door de e straten van het oude stadsdeel van Jeruzalem. (foto api TEL AVIV (GPD) - Het oude stads deel van Jeruzalem ging gisteren schuil onder grote wolken traan gas, tijdens de hevigste rellen van de afgelopen twintig jaar. De on- rust breidde zich uit naar andere delen van oost-Jeruzalem en de po litie verrichtte een aantal arresta ties onder schoolkinderen die met stenen gooiden. De moeilijkheden begonnen gis termorgen vroeg toen een verte genwoordiger van de Wakf (een in stantie die islamitische eigendom men beheert) ontdekte dat ge meentewerklieden begonnen wa ren een gat te graven tegenover zijn kantoor. De man sloeg alarm en in een mum van tijd verscheen een menigte jongens die de werklieden met stenen bekogelde. Politie en para-militaire eenheden arriveer den, sloten de poorten van de oude stad en zetten de achtervolging in door de nauwe straatjes, die weldra gevuld waren met traangas. Via de luidsprekers van de moskee op de Tempelberg werden de moslims opgeroepen de straat op te gaan. Na twee uur keerde de rust terug. Tegen het middaguur belegde het Israëlische ministerie van godsdienstzaken een bijeenkomst, waarbij ook de politie en vertegen woordigers van de Wakf aanwezig waren. De Israelis lieten aan het eind ervan weten dat de graafwerk zaamheden tenminste een aantal dagen zullen worden uitgesteld. Doel van het graafwerk is het blootleggen van een toegang tot een oud kanaal, dat anderhalfjaar geleden is ontdekt en dat naar de westelijke muur van de Tempel (de "klaagmuur") loopt. De ontdek king van het ondergrondse kanaal heeft geleid tot spanningen tussen de Israëlische autoriteiten en de Wakf. Die laatste instantie is bang dat joodse extremisten zich via het kanaal toegang zullen verschaffen tot het Tempelbergcomplex met de Aksa Moskee en de Rotskoepel. Volgens een woordvoerder van het ministerie was de Wakf op de hoogte van de opgravingsplannen. Alleen wisten de mensen van het islamitisch beheer niet wanneer het graven zou beginnen. Dat had den de Israëlische autoriteiten niet willen melden, uit vrees voor onge- reldheden. Volgens de districts-archeoloog van Jeruzalem waren de rellen van gisteren de ernstigste die hij ooit in de oude stad heeft meegemaakt, heviger zelfs dan de onlusten na de brand in de Aksa Moskee, in 1969. Wie slim is koopt meteen een lot. Wont ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek- king volgende week woensdag. MËËR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Fraude De Amerikaanse minister van de fensie Carlucci heeft bekendge maakt dat zijn ministerie betaling heeft opgehouden van 2 miljard gulden aan contracten die waar schijnlijk frauduleus tot stand zijn gekomen. Carlucci zei tot zijn be sluit te zijn gekomen na inzage van FBI-documenten. Uit de documen ten blijkt ondermeer hoe een de fensie-adviseur vertrouwelijke in formatie doorspeelde over marine contracten waarmee een bedrag was gemoeid van meer dan 522 mil joen dollar. Ontploffing In de Bondsrepubliek is een trans porthelikopter van het leger bij Garmisch-Partenkirchen tegen een bergwand gevlogen en ont ploft. Alle negen inzittenden kw.a- men om het leven. Het toestel was op weg naar een opleidingskamp voor berggidsen van het leger en viel na de ontploffing tweehonderd meter naar beneden in een dicht woud. De brokstukken lagen over een halve kilometer verspreid. Vermisten In Indonesië worden 44 personen vermist na een ongeluk met een boot op de Indische Oceaan. Een boot die maximaal 35 personen mag vervoeren, kapseisde eind vo rige week met 45 mensen aan boord. De boot voer van de haven van Padangbay op Bali naar het dichtbij gelegen eiland Nusa Peni- da, een reis waar de bewuste boot doorgaans 40 minusten over doet. Eén drenkeling werd gered door een toevallig passerende vissers boot. twee andere zorgen. In de eerste plaats de reactie van de rest van de wereld. WASHINGTON - Vandaag viert Amerika z'n onafhankelijkheids- "The Fourth of July" is één Amerika's belangrijkste feest dagen, een dag die bol staat van pa rades, barbecues en vuurwerk. In Washington wordt de Vierde Juli traditioneel afgesloten met een spectaculair vuurwerk. De presi dent is daarbij doorgaans de hoog ste aanwezige, en Ronald Reagan zal vanavond zeker van de partij zijn. Nee, zei het Witte Huis gisteren, de president is niet van plan zijn voornemens te wijzigen. Nee, hij door Henk Dam komt ook niet eerder terug uit het presidentiële buitenverblijf Camp David, waar hij het afgelopen weekeinde min of meer vakantie heeft gevierd. Vandaag rond twaalf uur zou hij gewoon volgens plan naar het Witte Huis gaan. Niets wees er gisteren op dat on der Reagan's uiteindelijke verant woordelijkheid het één en ander was gebeurd in de Perzische Golf. Niets zal er vandaag op wijzen dat het een Amerikaanse raket was die 290 onschuldige mannen, vrouwen en kinderen de dood injoeg. De pa rades, de barbecues en het vuur werk zullen net zo vrolijk zijn als vorig jaar, en het jaar daarvoor. Het was gisteren frappant en shockerend om te zien, hoe lauw in Amerika werd gereageerd op het nieuws dat de Amerikaanse krui ser Vincennes "per ongeluk" met z'n eigen vuurwerk een propvol Iraans verkeersvliegtuig uit de lucht had geschoten. Je zou verwachten dat allerlei mensen direct geschrokken en ver ontwaardigd rekenschap zouden vragen over wat, in mensenlevens gerekend, het ergste incident was in z'n soort. Tot gisterochtend was dat het neerschieten van een Ko reaanse Boeing door de Sovjetu nie, nu bijna vijf jaar geleden, een militaire actie die destijds massale woede in Amerika opriep. Maar nee, nu niets van dat alles. Alleen Jesse Jackson sprak zijn veront rusting over het treffen in de Golf uit, maar hij is altijd al een tegen stander van de Amerikaanse aan wezigheid in dat kruitvat geweest. Maar de Democratische presi dentskandidaat Michael Dukakis schortte zijn oordeel op "tot meer bekend is". En de Democratische fractieleider in het Huis van Afge vaardigden, Thomas Foley, was ook in het geheel niet geschokt. "Het lijkt erop dat de commandant van de Vincennes weinig tijd had om te beslissen of het naderende vliegtuig gevaar betekende. En zijn eerste verantwoordelijkheid was nu eenmaal het schip", zei hij ver goelijkend. De toonaangevende Republi keinse senator Richard Lugar prees gisteren zelfs Reagan's Golf- beleid, en allerlei bronnen in en buiten de regering zeiden om strijd dat "de tragische gebeurtenis" geen verandering van dat beleid zou betekenen. Kortom: wat Amerika betreft moet het hele incident maar weer gauw worden vergeten, 's Lands hoogste militair, admiraal William Crowe, die gisteren namens de re gering mocht vertellen wat er was gebeurd - Reagan doet dit soort dingen alleen zelf als het om goed nieuws gaat - zei ook dat het alle maal Iran's eigen schuld was ge weest. De Airbus van de Iraanse lucht- vond zich niet in de corridor voor oorlogsoperaties in een bepaald ge- vaartmaatschappij had niet gerea- verkeersvliegtuigen. En boven- bied uitvoert, en dan een passa- geerd op waarschuwingen, en be- dien, aldus Crowe, "Als een land giersvliegtuig door datzelfde ge- i Iraanse Air- Onderzoek Het door het Amerikaanse minis terie van defensie aangekondigde onderzoek zal duidelijk moeten maken, of Iran inderdaad om de ramp met de Airbus "heeft ge vraagd", en of er inderdaad sprake is geweest van "een ongeluk". Cro we wees er gisteren op, dat de com mandant van de Vincennes in en kele minuten had moeten beslissen of het vliegtuig dat volgens de ra dar op hem afkwam, al dan niet vij andig was. Nadat niet was gerea geerd op vier waarschuwingen via de militaire en drie via de civiele noodfrequenties, besloot hij dat het vijandig was, en liet hij de do delijke raketten afvuren. Daar had hij, naar de Amerikaan se militaire normen in de Golf gere kend, ook het recht toe. Sinds de ramp met de Stark, die op 17 mei vorig jaar door een Iraakse Exocet- raket werd geraakt, hebben Ameri kaanse schepen het recht, zelfs de plicht om direct op vijandig geach te vliegtuigen of schepen te schie ten. Militaire experts hadden giste ren niettemin al wat vragen, met name over de verklaring van de commandant van de Vincennes, dat hij had geschoten omdat hij dacht dat er een Iraans F-14 ge vechtsvliegtuig op hem afkwam. Want een F-14 is veel kleiner dan een Airbus, vliegt aanzienlijk snel ler, en zou in een duikvlucht op de Vincennes moeten zijn afgekomen. Dat zou allemaal op de radar van de Amerikaanse kruiser, die met de allermodernste electronische ap paratuur is uitgerust, te zien moe ten zijn geweest. Het onderzoek zal hierin klaar heid moeten brengen. Voorlopig heeft de Amerikaanse regering Door Iran direct zelf de schuld te geven, hoopt het Witte Huis de erg ste kritiek al vast enige wind uit de zeilen te nemen. De Amerikaanse regering is met name bang voor de bijna onweerstaanbare vergelij king tussen deze ramp en het door de Sovjets neerschieten van de Ko reaanse Boeing, op 1 september 1983. Dat laatste incident werd door de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) des tijds "walgelijk" en "een vorm van terrorisme" genoemd. Admiraal Crowe wees dan ook gisteren bijna gretig op de verschil len tussen de twee luchtrampen. Ons incident vond plaats in oor logsgebied, het andere niet. Wij waarschuwden, de Russen niet, en zovoorts. Een tweede reden voor zorg is de Iraanse reactie. De Amerikanen zijn in ieder geval niet erg bang voor een militaire actie. Iran heeft de afgelopen weken in de oorlog te gen Irak immers vier grote veldsla gen verloren, en beschikt niet meer over een vloot of luchtmacht van enige betekenis. Nee, als Iran reageert, zal dat via terrorisme gaan, zo wordt in Was hington gevreesd. Amerikaanse ambassades in de gehele wereld zijn dan ook in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Een andere mogelijkheid is dat wraak wordt genomen door middel van de ne gen Amerikaanse gijzelaars in Li banon.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5