'Kwaliteit medicijnen moet beter' 62 'Beurzenstelsel mist prestatieprikker Cara-patiënten niet langer aan huis gebonden met draagbare zuurstoftank Vliegshow Deelen trekt 350.000 bezoekers MARGARINE FABRIKANTEN VOEREN PRUSVERHOGING DOOR TOT MAAR LIEFST 10% NIET IN PRSIS VERHOOGD! 29 77 49 79 Beveiliging Schiphol laat te wensen over 9' MAANDAG 4 JULI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Dees: werk apothekers onder de maat UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) gaat maatregelen nemen om de kwaliteit van de door de apothekers zelf bereide geneesmiddelen te verbeteren. In een brief aan de Tweede Kamer noemt hij op grond van een onderzoek van het Rijksinstituut voor Geneesmidde lenonderzoek (RIGO) de kwaliteit van deze medicijnen niet aanvaardbaar. UTRECHT ,(GPD) Een patiënt van het hart-longinstituut van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, die zonder het gebruik van extra zuurstof nauwelijks kan leven, loopt rond met een tankje vloeibare zuurstof in zijn tas. Via een slangetje onder de kleding en een catheter is dat rechtstreeks aangesloten op zijn luchtpijp. Hij is 'proefkonijn' met deze nieuwe me thode voor mensen met aandoenin gen van de luchtwegen (cara-pa- tiènten). Specialisten in het AZU ver wachten dat deze methode binnen kort op grotere schaal zal worden toegepast. Hoewel zij iets duurder is dan de in flessen samengeperste zuurstof in gasvorm, kan het toch een gunstig effect hebben op de ge zondheidszorg. Complicaties en zelfs ziekenhuisopname zouden door de grotere effectiviteit van de nieuwe methode op langere ter mijn kunnen worden voorkomen. Vooral mensen met een ernstige aandoening van de luchtwegen, zoals astmatische bronchitis en longemfyseem, hebben extra zuur stof nodig. Hun longen nemen te weinig zuurstof op, waardoor er onvoldoende in het bloed terecht komt. Zij doen dit door zichzelf zuurstof toe te dienen via een plas tic slangetje in de neus. De zuurstof wordt daartoe in samengeperste vorm aangeleverd in grote flessen. Het nadeel is dat de patient aan huis is gekluisterd. Bovendien zijn de flessen te zwaar om ze te ver plaatsen. Bij inspanning is regelmatige toevoer van extra zuurstof nodig. Een voortdurende toediening van zuurstof gedurende 24 uur per et maal zou het beste zijn. Onderzoek heeft aangetoond dat de ziektever schijnselen dan afnemen. In de praktijk neemt de patiënt echter al leen extra zuurstof tot zich in de nacht en tijdens rustperioden over dag, wanneer hij juist minder zuur stof nodig heeft. Het slangetje in de neus heeft als voornaamste bezwaar dat de pa tiënt onmiddellijk als patient wordt herkend. De neus zelf droogt uit, er kunnen bloedingen ont staan. Reuk en smaak verminde- Longarts M. Deenstra: "Er is ge zocht naar een systeem iemand met een ernstige 1 cara zou kunnen rondlopen en bo vendien niet-herkenbaar is als pa tiënt. Zo'n systeem is in de Vere nigde Staten ontwikkeld. Het heet transtracheale zuurstoftherapie". Het cathetertje, dat rechtstreeks met de luchtpijp is ^verbonden, heeft als voordeel dat het onder een sjaaltje of een das niet te zien is. De neus blijft gevrijwaard van wond jes. Reuk en smaak komen terug, de spraak wordt niet beïnvloed. "De belangrijkste praktische winst die wordt geboekt is dat er bij dit systeem geen zuurstof verlo ren gaat", zegt dr. Deenstra. "Bij patiënten met een slangetje in de neus, die in hun slaap door de mond ademen, is dat wel het geval. Door de zuurstof rechtstreeks in de luchtpijp te brengen kan een pa tient met de helft terecht". Omdat samengeperste zuurstof in gasvorm ook bij geringere hoe veelheden niet zo licht is te maken dat het voor patiënten draagbaar wordt, is gezocht naar een ontwik keling met vloeibare zuurstof. Een zuurstofcontainertje weegt niet meer dan een kilo of vier. Met an derhalve liter vloeibare zuurstof kan een patient meer dan twintig uur toe. Vloeibare zuurstof wordt in de Verenigde Staten al sinds 1966 toe gepast. Bij een temperatuur van 196 graden onder nul wordt zuur stof van gas tot vloeistof. Een soort thermosfles houdt die temperatuur vast. De patient draait een kraantje open en zet daarmee een verdam pingssysteem in werking. De hoe veelheid zuurstof die hij wil laten vrijkomen, regelt hij zelf met een knop. Hoewel de nieuwe methode met een catheter naar de luchtpijp ook complicaties met zich kan mee brengen. zoals bloedingen of hui- demfyseem bij het aanbrengen, verwachten de AZU-specialisten daarmee geen problemen. De pa tient zelf kan de catheter af en toe uit zijn luchtpijp halen en schoon- spoelen. Dat is in enkele minuten gebeurd. Het RIGO heeft van op voorraad bereide geneesmiddelen (bestemd voor aflevering op meer dan één re cept) bekeken uit 132 apotheken. Van de 744 monsters bleken er 136 niet aan de eisen te voldoen. Hoe wel de gevonden tekortkomingen in het algemeen de gezondheid van de gebruikers niet bedreigden, vindt Dees het resultaat uit een oogpunt van kwaliteit niet aan vaardbaar. De Inspectie voor de geneesmid- PvdA: soepeler terugbetaling van studiebeurs DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil minister Deetman (onderwijs) aan de tand voelen over zijn aankondi ging om hard op te treden tegen studenten die ten onrechte een dubbele studiebeurs hebben ont vangen. Onderwijsspecialist Walla ge vindt het onaanvaardbaar dat studenten het teveel ontvangen geld voor 31 augustus moeten te rugbetalen. Afgelopen vrijdag kregen zo'n 100.000 studenten een brief van de minister, waarin werd gedreigd met een deurwaarder als de ten on rechte verkregen studiegelden niet voor 31 augustus zijn teruggestort. De overige 55.000 studenten die reeds een deel hebben terugbe taald, hebben voor de rest uitstel van betaling gekregen. Volgens de dienst Studiefinan ciering is in totaal 225 miljoen gul den teveel uitgekeerd. In april zijn 142.000 studenten aangeschreven met het verzoek om terugbetaling. Het ministerie had bij het verlopen van de uiterste betaaldag 130 mil joen gulden teruggekregen. Om de rest terug te krijgen, wordt nu met een deurwaarder gedreigd. In som mige gevallen moeten studenten meer dan 10.000 gulden betalen. Portofoon Een 17-jarige jongen uit Winters wijk heeft afgelopen weekeinde voor grote verwarring gezorgd on der politie- en ambulanceperso neel. Met een uit een ambulance gestolen portofoon maakte de jon gen in de nacht van zaterdag op zondag valse meldingen van onge vallen. Na peiling van de plaats waar de portofoon zich* bevond werd de jongen door de politie aan gehouden. Doorgereden Een automobilist heeft het afge lopen weekeinde in het Noordlim burgse Grubbenvorst een dodelijk verkeersongeluk veroorzaakt. Hij schepte een 17-jarige fietser die sa men met een vriend aan de rechter kant van de weg reed. De bestuur der van de auto is doorgereden en wordt door de politie gezocht. Te hard Veel bezoekers van de motorra ces in het Belgische Francor- champs verkeerden na afloop nog in de ban van de wedstrijden. Bij een verkeerscontrole gisteravond op de rijksweg Maastricht-Eindho ven reden veel automobilisten te hard. In totaal werden 89 proces sen verbaal opgemaakt, waarvan 79 voor overtreding van de maxi mum snelheid. De meeste bekeur den reden met snelheden van 150 kilometer en meer. Export Het toezicht op de export van mi litaire goederen wordt verscherpt. Staatssecretaris Van Rooij van eco nomische zaken wil dat het ontvan gende land een verklaring onderte kent, waarin onder meer staat dat de goederen niet mogen worden doorverkocht. De verklaringen moeten na ondertekening worden overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur in het land van leve ring. Zeehonden Minister Braks (visserij) hoopt nog dit najaar een verdrag met De nemarken en de Bondsrepubliek te ondertekenen over een verbod op de jacht op zeehonden. In Neder land is dat al geruime tijd verbo den. Hij hoopt met een verbod enig tegenwicht te geven tegen de slachting die een virusziekte de af gelopen maand onder de zeehon den heeft aangericht. delen heeft aangekondigd op alle mogelijke manieren de naleving af te zullen dwingen van de in de loop der jaren door de apothekersorga nisatie KNMP aanvaarde kwali teitsnormen. De staatssecretaris overweegt om de normen voor de eigen bereidingen van de apothe kers wettelijk vast te leggen wan neer dat uit verder onderzoek no dig blijkt. Hij heeft de KNMP opge roepen de onderlinge toetsing in grijpend te verbeteren op korte ter mijn. De KNMP heeft nogal geïrriteerd gereageerd op de brief van Dees. Volgens de apothekers komt hij met oud nieuws en voegen zijn op merkingen en de aangekondigde maatregelen nauwelijks iets we zenlijks toe aan conclusies van een eigen onderzoek die de KNMP en kele maanden geleden zelf naar buiten heeft gebracht. Dat onderzoek, waarbij 560 mon sters werden onderzocht, gaf aan dat 85 procent van de eigen berei dingen op alle punten in orde was. In twee procent van de monsters werden afwijkingen gevonden die als onaanvaardbaar werden beoor deeld, maar ook daarbij was vol gens de KNMP de heilzame wer king en daarmee de veiligheid van de patiënt nergens in het geding. De KNMP heeft naar aanleiding van dit onderzoek al maatregelen aangekondigd om de kwaliteit te verbeteren. Zo zullen er regionale controle-laboratoria worden opge richt en zal er een kwaliteitscertifi caat worden ingevoerd op basis van intercollegiale toetsing. De KNMP vindt het een goede zaak dat ook de overheid controles uit voert, maar is er ontevreden over dat de overheid nog steeds geen ge hoor heeft gegeven aan een her haaldelijk verzoek om overleg over de normen voor de eigen berei ding. De apothekers hopen daar nu snel alsnog afspraken over te kun nen maken. ARNHEM (ANP)- De vliegshow en open dag op de vliegbasis Deelen bij Arnhem ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklij ke Luchtmacht heeft zaterdag zo'n 350.000 bezoekers getrokken. Dat waren er 100.000 meer dan de luchtmacht had verwacht. De be langstellenden konden tussen 10.00 uur en 17.00 uur kijken naar een gevarieerde luchtshow waar aan zowel antieke als moderne vliegtuigen uit binnen- en buiten land deelnamen. Het totale aantal bezoekers van de open dagen die van woensdag tot en met zaterdag op de vliegba sis zijn gehouden, is volgens een woordvoerder van de luchtmacht bijna 500.000. De massale toe stroom van auto's zorgde in de och tenduren voor files op de rijkswe gen. Zeker 100.000 bezoekers kwa men met de fiets. Rondom de vlieg basis was speciaal voor hen een stalling ingericht. Een politie woordvoerder sprak in dat ver band van de grootste fietsenstal ling (ter grootte van enkele voet balvelden) van Europa. ttlSUW MttWKA-. Wtoümmómee/ ONZE VOORRADEN WORDEN AYR bouwt nieuwe oven voor verbranding chemisch afval ROTTERDAM (ANP) - De Afval verwerking Rijnmond (AVR) wil een tweede computer gestuurde oven bouwen voor de verbranding van chemisch afval. Volgens AVR- woordvoerder L. Chevalier gaat het om een uitbreiding van de ver werkingscapaciteit en daarnaast om vervanging van de eerste in 1973 in gebruik genomen oven, die niet geschikt is voor de verbran ding van alle soorten afval. Met de bouw van de nieuwe oven is een in vestering van naar schatting 60 tot 80 miljoen gulden gemoeid, die het semi-staatsbedrijf uit eigen midde len zal moeten opbrengen. Volgens Chevalier wordt de defi nitieve beslissing binnen enkele maanden door de raad van beheer van AVR-chemie genomen op ba sis van een dan beschikbaar defini tief marktonderzoek. Met de bouw van de nieuwe oven is ongeveer twee jaar gemoeid. De kingscapaciteit zal dan met ENSCHEDE (GPD) - De proble men met de wet op de studiefinan ciering zijn te wijten aan een te snelle invoering enerzijds, en een grote fraudegevoeligheid ander zijds. Er zitten in de wet oncontro leerbare criteria, terwijl de nood zaak om studieprestaties te leveren ontbreekt. Er is bovendien te ge makkelijk van uitgegaan dat ou ders wel flink voor de studie van hun kinderen willen betalen. Ten slotte is verkeerd berekend hoe veel studenten er in de beginperio de gebruik van zouden maken. De wet zou gewijzigd moeten worden. Dat zijn de belangrijkste en haast vernietigende conclusies van een aantal hoogleraren over de omstre den wet, die zaterdag centraal stond op een symposium in de Uni versiteit Twente. Veel aandacht ging uiteraard uit naar topambte naar In 't Veld, die het afgelopen half jaar in Groningen orde op za ken heeft moeten stellen bij de cen trale directie studiefinanciering. In 't Veld had vrijdag juist afscheid genomen van het ministerie en is hoogleraar bestuurskunde in Rot terdam geworden. Weinigen kennen de wet zo goed als In 't Veld, die hem omschreef als 'een zeldzame schoonheid van algoritme' (de vaste regels van een methode) en 'een jongensdroom over totale rechtvaardigheid'. De grote fout is geweest om te denken dat automatisering allerlei proble men en zwakke punten wel zou op lossen. Maar het is volgens hem een misvatting te denken datje so ciale arrangementen via een com puter kunt regelen. Groot gebrek is voorts dat wordt aangenomen dat iedere student flink zijn best zal gaan doen. Maar het is mogelijk zes jaar ingeschre ven te zijn, om de twee jaar de pro- paedeuse niet te halen en toch een beurs te krijgen. Iedere relatie tus sen financien en studieprestatie ontbreekt namelijk. Men is veel te veel uitgegaan brave studenten die de vragenformulieren eerlijk invul len, en van ouders die bereid zijn om flink mee te betalen aan de stu die van hun kroost. In de praktijk krijgt minstens 40 procent minder geld van de ouders dan het ministe rie had gedacht. In 't Veld zou heel wat in de wet willen veranderen. Het gaat de overheid niets aan waar iemand wil wonen. Maar het gaat ook niet aan dat iedereen maar geld krijgt. Er moet prestatie-dwang komen. Hij zei veel te voelen voor een systeem van een basisbedrag en een lening die geheel of gedeeltelijk een schenking kan worden als men werkelijk iets heeft bereikt. Rendabel Hoogleraar openbare financiën van de Twentse universiteit Boors- ma betrok de hele financierings- problematiek in het gesprek en zei medelijden te hebben met de jon geren van nu. Deze generatie moet in de toekomst alle leningen afbe talen die de overheid nu al zoveel jaar sluit. Ook als de huidige bezui nigingen worden verwezenlijkt is de staatsschuld in 1995 81 procent van het nationaal inkomen tegen 20 procent in 1975. Er wordt wel tel kens gepraat over het financie ringstekort dat omlaag moet, maar dat staat los van de aflossingen. Boorsma vond dat het volgen van een hogere opleiding voor stu denten zeer rendabel is. Ons land kent, in vergelijking met veel ande re landen, het luxe systeem dat je kunt studeren (en dus je toekomst kansen verbeteren) en tegelijk geld Enkele onderdelen van de vlieg show konden niet doorgaan we gens defecten aan vliegtuigen. Twee vliegtuigen moesten tijdens het opstijgen van de vliegbasis Soesterberg noodstoppen maken en kregen een klapband. Een ander vliegtuig kon niet aan de show deelnemen omdat het in aanraking kwam met een vogel. Tijdens de gehele vliegshow en open dag heb ben zich volgens de luchtmacht- woordvoerder geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. SCHIPHOL (GPD) - De beveili ging van de nationale luchthaven Schiphol is volstrekt onvoldoende. Onbevoegden kunnen zonder veel moeite doordringen tot het plat form en tot de laadruimten van de vliegtuigen. Het is zelfs mogelijk om ongezien bagage aan boord te brengen. Dat bleek gisteravond uit een reportage van VARA's actuali teitenrubriek 'Achter het Nieuws', dat de ondeuglijke beveiliging van de luchthaven meedogenloos heeft blootgelegd. Aan de reportage werd meege werkt door de student Robert de Vos, die als uitzendkracht een tij delijke baan op de luchthaven heeft. Het bleek heel makkelijk te zijn om via het uitzendbureau aan een doorlaatpasje voor de luchtha ven te komen. Een VARA-verslag- gever kon ongemerkt een videoca mera mee naar binnen nemen en opnamen maken van de bagage ruimten. Er was niemand, die het gezelschap iets in de weg legde. Volgens Robert de Vos had hij zonder problemen drugs, explosie ven e.d. in de koffers of laadruim ten kunnen verbergen. De student die niet meer op de luchthaven werkt, bezit nog steeds een door laatpasje dat tot 11 november gel dig is. De zwakke plek is de personeels ingang van de luchthaven. "Een groot zwart gat", aldus beveili- gingsdeskundige Lavaletta van het bedrijf AVBB. "De voordeur waar passagiers naar binnengaan, is goed dicht getimmerd. Maar de Beelden vernield RODEN (GPD) - Een beeldengroep in Roden is afgelopen weekeinde enkele uren na plaatsing al weer door vandalen gesloopt. De Gro ninger kunstenaars Onco Tattje en Bart Huysman zijn een maand met het kunstwerk bezig geweest. De groep vormde onderdeel van een beeldenroute. Een van de elemen ten is uit de grond gerukt, terwijl een ander onderdeel in elkaar werd getrapt. Het kunstenaarsduo is niet van plan de beeldengroep te herstellen. Gisteren heeft het de treurige res ten nog laten staan om het publiek te tonen wat er is gebeurd. Huys man en Tattje zullen aangifte van vernieling doen. achterdeur, waar het personeel doorkomt, staat wagenwijd open". De luchthaven Schiphol heeft de controle bij personeelsingangen inmiddels verscherpt. Een woord voerder van de luchthaven noemt de reportage van de VARA een eenzijdig verhaal. "In ons com mentaar hebben we duidelijk ver teld dat we bezig zijn met een be veiligingssysteem dat binnen en kele maanden operationeel zal zijn. Als dat eenmaal draait kan er geen mens die daar niets te zoeken heeft meer op verboden terrein komen. Alle ingangen zijn dan gewoon pot dicht voor onbevoegden". Niettemin -geeft de woordvoer der toe dat er fouten zijn gemaakt bij de controle. "Eigenlijk moet de man zijn hokje uitkomen, maar zelfs in dat geval zou de jongen doorgelaten zijn, omdat hij een gel dige pas had. Anderzijds ligt de fout ook bij het uitzendbureau. Dat had geen pas mogen aanvragen voor de platforms, terwijl de jon gen alleen maar in de bagagekelder zou gaan werken". Nachtvluchten Beek storen tienduizenden omwonenden DEN HAAG (ANP) - Tienduizend mensen kunnen met ernstige ge luidhinder te maken krijgen als het vliegveld Beek in Zuid-Limburg met een oost-westbaan wordt uit gebreid. Ongeveer 60.000 mensen wonen in de omgeving van die baan. Als gevolg van de geplande nachtvluchten zullen zij regelma tig in hun slaap worden gestoord. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNO in Delft in opdracht van de Commissie voor de milieu-effect- rapportage (MER) heeft uitge voerd. Volgens de commissie liggen die getallen veel hoger dan de benade ring die de ministeries van verkeer en waterstaat en van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hebben gegeven. Als alles volgens plan verloopt kan in 1990 met de aanleg van de oost-westbaan worden begonnen. AVR-chemie verwerkt jaarlijks meer dan 10.000 soorten chemisch afval, die elders in Nederland niet kunnen worden verbrand. Het is één van de modernste bedrijven in zijn soort. Vorig jaar werd de eerste computer-gestuurde oven in ge bruik genomen, waarmee een in vestering van 90 miljoen gulden was gemoeid. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat een grotere capaciteit verantwoord is aangezien ver wacht wordt dat het aanbod de ko mende jaren verder zal groeien. Nu al heeft de AVR voor sommige soQrten afval wachttijden tot twee maanden, omdat de ovens het aan bod niet aankunnen. Chevalier verwacht dat door de bouw van de nieuwe oven het kos tendekkend tarief, dat nu op ge middeld 350 gulden per ton ligt, iets zal stijgen. krijgen of lenen, terwijl we boven dien een laag collegegeld kennen. Hij zei dat er maar weinig studen ten (2 door de leningen in wer kelijke problemen zullen komen. Men moet voor die groep een op lossing zoeken, maar ook het luxe systeem als zodanig aanpassen. Hij bepleitte een andere opzet van het werk van volkskredietbanken waardoor studenten een persoon lijke lening kunnen krijgen om te studeren. "De regeling voor groen teboeren moet ook worden toege past op studenten." Voorzitter Weitenberg van de christelijke werkgevers gaf twee suggesties voor oplossing van de fi nanciële problematiek: een zekere verlaging van het maximumbe drag van de aanvullende financie ring moet bespreekbaar zijn, én voorts moet het worden toegestaan dat studenten iets kunnen bijver dienen zonder gekort te worden. Dat geeft hen de mogelijkheid tot kiezen hoe ze in hun toekomst wil len investeren. Studentenleider Rik Grashof was een heel andere mening toegedaan. De samenle ving als geheel profiteert van het hoger onderwijs en moet als geheel in de toekomst ervan investeren. BEHOUDEN VAART •V*. "i. W: II V V vjr/K ST. JOHN'S Henk Brink (l) en Willem Hageman zwaaien ten afscheid tijdens het begin van hun zeiltocht van het Candadese Newfoundland naar Nederland in de capsule van de ballon Dutch Viking. Daarmee maakten Brink, zijn vrouw Evelien en Hageman twee jaar geleden een succesvolle oversteek over de Atlantische Oceaan. Ze verwachten in onge veer drie tot vier weken in de capsule Dutch Viking '88 de oceaan over te zeilen. Tijdens hun oversteek worden ze terzijde bestaan door de zeezeiler Dick Koopmans, die met hen meevaart in zijn eigen boot, en wordt hun overtocht gevolgd in een contrölecentrum in het gemeentehuis van Almere, de woonplaats van Brink. <roto Leo Vogelzang)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3