Op tilt door bulderend geweld van straaljagers Reportage Duitse burger is 'diepvliegers' meer dan beu Bezoek Elisabeth onderstreept Brits-Nederlandse vriendschap -1W PÉ fARCÊ Slotdienst in Leiderdorp:Kerk is de hemelzaal nog nief PAGINA 2 MAANDAG 4 JULI 191 w ren tenminste in staat te stellen hun angst en woede af te reageren. In het weekblad Die Zeit kwam onlangs een echtpaar aan het woord dat de tekening van hun vijfjarige dochter Lisa naar het mi nisterie van defensie had gestuurd. De reactie? "Die vliegtuigen doen je niks, ze doen hun plicht en oefe nen het vliegen op geringe hoogte om in geval van nood onze vrijheid succesvol te verdedigen. Als jij, beste Lisa, een beetje groter bent, en al de onderscheidingstekens op de vliegtuigen kunt herkennen, wees dan blij als je er een met het IJzeren Kruis ziet, dan namelijk was het een vliegtuig van de Bun- deswehr, die er dag en nacht voor zorgt, dat jij en je familie in vrijheid veilig kunt leven". De luchtmacht heeft als bliksem afleiders voor opgekropte gevoe lens in alle duikvluchtgebieden een klachtenofficier. Daar kunnen mensen zich melden als de piloten zich niet aan de lunchtijd houden, of nog veel lager vliegen dan de toe gestane 75 meter. Maar dan moet de klager wel precies zeggen uit welk land het toestel komt en wat voor type het is. De laagvliegers zijn namelijk niet door de radar te volgen en dus gelden hier 'zichtre- gels'. Defensie heeft zelfs folders met vliegtuigtypes verspreid. Hoewel vele medische specialis ten hebben vastgesteld dat de voortdurende geluidskwelling fy sieke en psychische schade kan be rokkenen, willen de mannen van defensie daar niets van weten. Kla gen bij de rechter levert dan ook niets op. Trouwens tegen Ameri kaanse, Canadese, Franse en Britse piloten is iedereen machteloos, want als ovenvinnaars uit de Twee de Wereldoorlog zijn zij vrijwel on aantastbaar. De Duitse defensieminister kan slechts vragen öf het ietsje minder kan. En dat is nodig, niet alleen voor mens en dier, maar ook voor de vaak vele eeuwen oude gebou wen. Zij zijn steeds minder be stand tegen de druk en geluidsgol ven. Nadat de kapel Sankt Kolo- man in Beieren jaren was gebruikt als oriëntatiepunt, zakte het ge bouw van de ene dag op de andere in elkaar. Nog lager Het Westduitse parlement heeft zelfs een subcommissie 'vliegtuig lawaai'. De parlementariërs wer ken hard, maar tegen defensie kun nen ze niet op. De militaire deskun digen vinden de duikvluchten noodzakelijk. Ze zijn door de vlie gende radarstations zelfs nog be langrijker geworden. Het stukje 'vrije' lucht is door die vliegende waarschuwingssyste men immers nog kleiner gewor den. Die AWACS-toestellen zien al les, behalve onder de 300 meter. Daar zijn ze ten gevolge van reflec ties 'blind'. Dus is het defensiepa rool: nog lager oefenen. Het duurt nog vele jaren voordat dit gaatje technologisch kan wor den gesloten, maar zo lang houden de getergde aardbewoners het niet meer uit. De stemming wordt agressief. In een kleine krant ver scheen vorig jaar de volgende ad vertentie: "Burgerinitiatief zoekt goed onderhouden vierloops lucht afweergeschut". De telefoon stond roodgloeiend, niet omdat mensen zo n ding in de schuur hadden staan, maar omdat ze geld wilden geven om ^r gezamenlijk een aan te schaffen. BONN De militaire vliegtuigen blijven neerstorten in Westduitsland. Vorige week woensdag waren het er zelfs drie op een dag, waarmee het totaal van de laatste maanden tot tien is gestegen. De Westduitse oppositie eist een totaal verbod van oefengevechten boven bewoonde gebieden en een voorlopige stop van alle duikvluchten. De nieuwe minister van defensie, Rupert Scholz, wil niet zo ver gaan. Hij riep de Amerikanen op de oorzaken van de ze drie nieuwe rampen snel te onderzoeken. Verder laat Scholz de hele problematiek onder de loupe nemen, waar na hij maatregelen wil treffen. Welke is niet bekend, maar vast staat dat de piloten 75 meter laag zullen blijven vlie gen. door Hans Hoogendijk De ongelukken hebben de discus sie over de zin of onzin van het zo genaamde diepvliegen weer doen oplaaien. In de Bondsrepubliek oe fenen piloten uit Westduitsland, de VS, Groot-Brittannië, België, Ca nada en Nederland de duikvlucht tegen de Russen. Dag in dag uit ra zen ze vlak over het land, tot grote ergernis van de bevolking. In Westduitsland zijn zeven ge bieden waar militaire piloten tij dens de vlucht de aarde tot een 'laagte' van 75 meter mogen nade ren, in het rest van het vlieggebied, ongeveer twee derde van het totale luchtruim moeten ze minstens 150 meter hoog vliegen. Maar wie kan dat controleren? Het verschil is nauwelijks te zien of te horen. Het lawaai van een duikvlieger over heerst alle andere geluiden. Het ergst is de situatie in die ze ven duikvluchtgebieden, waaron der de aan Nederland grenzende Area 2 Borken. Daar ontaardt de dagelijkse belasting in terreur. Op topdagen worden de bewoners tus sen de 150 en 200 keer per dag op geschrikt door een straaljager, die volslagen onverwacht verschijnt, een strategische doel in het dorp 'aanvalt' en met explosief geweld bijna loodrecht optrekt om in de verte te verdwijnen. Hier wordt bij een snelheid van 850 kilometer per uur de 'voor waartse verdediging' van de allian tie getraind. Deze riskante ma noeuvres moeten steeds weer geoe fend worden, zeggen de militairen. Van de piloten wordt een bliksem snelle reactie verwacht, hun aan valsplan moet tot op tienden van een seconde nauwkeurig kloppen, elke handeling moet zitten en dat bij 237 meter per seconde. Kerncentrales Maar naarmate steeds meer van deze hypermoderne toestelllen naar beneden komen en soms angstig dicht in de buurt van kern centrales of dorpen exploderen, groeit de woede. De hemelbestor mers lijken het zo nu en dan tame lijk luchtig op te nemen met de vei ligheid. Zo is vast komen te staan, dat zij als doelwit bij voorkeur de grote koeltorens van kerncentrales uitkozen. Dat wórdt nu verboden, zegt defensie in Bonn. Verder willen de Westduitsers hun piloten meer schijngevechten boven zee laten afwikkelen, maar van een totaal diepvliegverbod bo ven eigen land is geen sprake. "We hebben het aantal al beperkt tot het absolute minimum, namelijk 87.500 per jaar. En dat is 1,8 procent van de 4.75 miljoen vliegbewegin gen in het land", zegt de defensie woordvoerder. De NAVO-partners voeren ongeveer 300.000 duik vluchten per jaar uit. De bewoners van de zeven gebie den merken weinig van de beper king. Wij leven al 35 jaar in een hel, laten ze in folders en brieven we ten. Vele tientallen malen hebben ze het al meegemaakt: het gezin zit gemoedelijk in de tuin, plotseling een donkere punt aan de horizon, binnen een paar seconden krijgt de punt vorm, er zijn vleugels te zien, raketten, motoren. En elke keer dezelfde paniekre actie: die vliegt dwars door ons huis, dit keer redt hij het niet. Maar de piloten redden het meestal nog wel. Dan volgt het oorverdovende lawaai van de zware straalmotoren die het toestel weer omhoog stu wen. Op de grond resteert machte loze woede bij de ouderen en angstig verdriet bij de kinderen. Agressief Burgerinitiatieven lopen al jaren storm tegen deze terreur. Vooral kinderen zijn de dupe. In bepaalde gebieden begint het spektakel met Duitse 'griindlichkeit' 's ochtends al klokslag zeven uur. Kinderen worden op een afschuwelijke ma nier uit hun slaap gewekt. Moeders beschrijven de hysterische huil buien, het feit dat de kinderen agressief worden, dat hun eerste woordenschat bestaat uit 'mama', 'papa', 'vliegtuig'. Peuters bouwen muren waarte gen denkbeeldige vliegtuigen zich te pletter vliegen. Op sommige kleuterscholen laat het onderwij zend personeel ze steeds weer vliegtuigen tekenen om de kinde- Het gaat wel eens mis met het laagvliegen en de schijnaanvallen in Westduitsland. Afgelopen woensdag stortten er op één dag drie jagers tegelijk neer. (foto api DEN HAAG Toen de Britse vor stin in 1962 tijdens de viering van het zilveren bruiloftsfeest van koningin Juliana en prins Bern- hard per bus door de bollen streek werd vervoerd, stak een storm van protest op in de Britse pers. Ronduit schande sprak men ervan dat voor Elisabeth niet een passender vervoermiddel gereed stond. Het voorval wekte vooral de woede van Britse journalisten. Aan de vriendschappelijke relatie tus sen het Britse en het Nederlandse koningshuis heeft het geen af breuk gedaan. door Margreet Vermeulen Dat wordt nog eens onderstreept door het derde officiële bezoek van koningin Elisabeth aan ons land. dat vandaag begint. In de regel brengt een Britse monarch slechts één keer een officieel bezoek aan een land buiten het Gemenebest. Het bezoek vormt het hoogtepunt van de Willem en Mary-festivitei- ten, waarmee wordt herdacht dat het in 1988 precies 300 jaar geleden is dat de Nederlandse prins Willem III met een enorme oorlogsvloot de oversteek waagde om orde op za ken te stellen in het destijds hope loos verdeelde Engeland. Na afloop van deze roemrijke dat wil zeggen geweldloze revo lutie was Engeland niet langer een despotisch geregeerd land, maar een constitutionele monarchie, met ruime bevoegdheden voor het parlement. De regeringsperiode van Willem III en zijn Britse vrouw Mary (1688-1689) over Engeland, Schotland en Ierland legde de ba sis voor de nu 300 jaar oude vriend schapsbanden tussen ons land en Groot-Brittannië. Sober Hoewel het om een officieel be zoek gaat, heeft koningin Beatrix ook deze keer een betrekkelijk so ber programma opgesteld. Er staan weinig officiële ontvangsten op het programma en ook andere louter ceremoniële bezoeken en ken nismakingen ontbreken vrijwel ge heel. Dat staat in schril contrast met de uiterst traditionele en haast pompeuze wijze waarop Beatrix stijdens haar staatsbezoek in 1982 door de Britse vorstin werd ont vangen. Op verzoek van Beatrix werd toen alsnog een bezoek aan de stad Peterborough ingelast om wat van het leven van alledag te kunnen zien. De bewoners van de ze Britse stad merkten toen, tot hun verbijstering, op dat een Ne derlandse koningin met gewone mensen sprak. Waar koningin Beatrix staats- en andere officiële bezoeken gebruikt om zoveel mogelijk in contact te komen met mensen uit alle lagen van de bevolking, omringt de Brit se vorstin zich bij voorkeur met veel pracht en praal, waarbij opvalt hoezeer ze zich laat leiden door tra ditie en het voorgeschreven proto col. Deze opvallende verschillen in presentatie staan kennelijk een vriendschappelijke relatie tussen beide koningshuizen niet in de weg. Beatrix brengt regelmatig pri- vébezoeken aan de buitenverblij ven van de Britse koninklijke fami lie en het officiële bezoek van deze week is zó ingericht dat het beide vorstinnen volop de gelegenheid biedt zich privé met elkaar te on derhouden. Engelse tuin Ter gelegenheid van het bezoek zal op de Dam in Amsterdam een Engelse tuin worden aangelegd. Deze vorm van tuinarchitectuur was populair aan de Europese ho ven ten tijde van Willem en Mary. De ontwerpen zijn steevast geba seerd op de 17de-eeuwse Franse tuinen waarmee de Zonnekoning zijn paleizen verfraaide. Na een wandeling over de Dam krijgen koningin Elisabeth en haar man Prins Philip een rondleiding over de Willem en Mary-tentoon- stelling in de Nieuwe Kerk van. Amsterdam. Er staat eveneens een rondleiding door het paleis Het Loo op het programma, omdat dat destijds het favoriete buitenver blijf was van de Nederlandse stad houder Willem III. Het bezoel| wordt afgesloten met een kransleg. ging op het Airborne-kerkhof ir Oosterbeek, waar de Britse solda ten begraven liggen die omkwa men bij de slag om Arnhem. Het bezoek gaat overigens ge paard met uitgebreide veiligheids maatregelen. De Amsterdamse po litie zegt rekening te houden mei een mogelijke aanslag op de Britss vorstin door de IRA en zal 300 man extra inzetten. Op vliegveld Ypen burg, waar de koningin vanavond aankomt, zet de luchtmacht 'bewa kingssquadrons' in van in totaal tientallen mensen. De marechaus see heeft 35 mensen paraat in plaats van de vaste ploeg van 25 man. Meer bijzonderheden willen de autoriteiten niet prijsgeven. Uit veiligheidsoverwegingen wordt ook het preciese programma tot op het laatste moment geheim gehou den. Ludiek Het COC Amsterdam zal het be zoek van de Britse vorstin aangrij pen om te demonstreren tegen een onlangs ingevoerde Britse wet, die het gemeentebesturen verbiedt ho moseksualiteit te propageren. De belangengroep vreest dat deze wet een vrijbrief is voor Britse gemeen ten om allerlei discriminerende maatregelen te nemen. Met een ko ninklijke miss-verkiezing waar bij de kandidaat die zich het best als Elisabeth weet uit te dossen tot winnaar wordt uitgeroepen hoopt men het protest een ludiek doch luidruchtig karakter te geven. Koningin Elisabeth toerde al eens per bus door de bollenstreek. Schande lijk, oordeelde de Britse pers. (foto api Wat geen dominee daar de laatste jaren mocht overkomen, gebeurde gistermorgen in de Hoofdstraatkerk in Leiderdorp stampvol op begane grond en ga lerij. Die opmerkelijke belang stelling gold de bijzondere dienst, waarmee de geschiedenis van deze kerk als gereformeerde kerk werd afgesloten. De her- vormd-gereformeerde kerkenge- meenschap heeft het ruime ge bouw niet meer nodig. Het werd dan ook verkocht en zal na in wendige verbouwing onderdak bieden aan de gereformeerde ge meente in Leiden, een streek- kerk, die met haar vele autorij dende kerkgangers in de par- keerarme binnenstad (Nieuwe Rijn-Middelstegracht) steeds meer klem kwam te zitten. Voor de laatste dienst waren nogal wat mensen van veraf naar de vertrouwde Hoofdstraatkerk gekomen. Zo werd het ook een ontmoeting van vroegere en van oude Leiderdorpers. De oud-pre dikanten Van Drie en Banga die waren uitgenodigd moesten tot hun spijt bericht van verhinde ring sturen, maar het vroegere kosterspaar Zwaan uit Zoeter- meer was er wel en ook oud-kos ter Dietz die in Leiderdorp is blijven wonen de predikant Van Loenen die een vrije zon dag had en de burgemeester en zijn vrouw. Het afscheid kenmerkte zich door grote werkelijkheidszin. pel. God is de enige over wie wij Maar er is nog veel te doen om de Grondlegger is de Amerikaan tor van he "Een grote kerk met zo weinig in termen van vastheid en 'altijd kwaliteit van de samenwerking dr. Kenneth Taylor, vroeger do- Finke' te kerkgangers is niet inspirerend", blijvend' kunnen spreken. Als te verbeteren". Vanuit de over- cent aan een bijbelinstituut in mevrouwt 7Pi Ti Dnpshurp in riin nrppk het ons om dat eeloof in de Eeu- tuiging dat er meer is dat bindt Chicago. Omdat zijn kinderen naar Rinsi door grote werkelijkheidszin "Een grote kerk met zo weinig kerkgangers is niet inspirerend", Tj. Doesburg in zijn preek Toch staat de noodzakelijkheid van een kerkgebouw buiten kijf. "Je hebt dat nodig om met je ge loof bezig te zijn. Mensen die nooit meer naar de kerk gaan verliezen op den duur hun ge loof, tenzij ze zich tevreden stel len met een vaag geloof. Maar dat kan gemakkelijk tot bijgeloof worden, want de mens is geneigd God en godsdienst naar eigen maat te snijden. Wie de kerkgang opzegt, doet zichzelf tekort". Overigens erkende ds. Does burg, dat de gemeente op andere punten dan de kerkgang bij voorbeeld financieel—juist blijk geeft van grote betrokkenheid. De betekenis van een kerkge bouw is echter ook betrekkelijk. "Het is de hemelzaal nog niet, en een vaste plaats in de kerk bete kent nog niet dat er in de hemel een stoel voor je is gereserveerd. In dit leven is alles tijdelijk en be trekkelijk. De 'nieuwe aarde' echter, waarnaar het geloof uit ziet, zal blijvend zijn. En in dat nieuwe Jeruzalem is geen tem pel. God is de enige termen van vastheid en 'altijd blijvend' kunnen spreken. Als dat geloof in de Eeu wige te doen is, maakt het niet uit waar wij samenkomen. Het gaat er hiér om, dat Hij ons met Zijn geest bemoedigt, inspireert en corrigeert". Teken Namens de gezamenlijke ker- keraad sprak tweede voorzitter P. D. Eenshuistra een kort woord. (Voorzitter J. Bruins moest van vakantie op reis te rug naar Nederland wegens acute maagklachten in een zie kenhuis in Duitsland worden op genomen). Eenshuistra noemde de sluiting van de kerk 'meer dan jammer'. Maar de gezamenlijke huisvesting in de Dorpskerk is ook een teken van het streven naar een herenigde kerk. "Stapv voor stap zal gezocht moeten worden naar voortgang in dit sa men-op-weg-proces" "In Leiderdorp zijn de ver schillen tussen beide kerken in middels zo ver teruggebracht, dat velen niet meer weten wie hervormd of gereformeerd is. Maar er is nog veel te doen om de kwaliteit van de samenwerking te verbeteren". Vanuit de tuiging dat er meer is dat bindt dan scheidt, zag Eenshuistra voor beide wijken in het 'oude dorp' een goede toekomst weg gelegd. Hij besloot met een per soonlijk woord tot dominee Doesburg en organist Jan Vis. Vis wordt naast G. Zaalberg me de-organist van de Dorpskerk. Medewerking aan de slot dienst verleende de oratorium- vereniging 'Excelsior' met diri gent Jos Schohaus. En na afloop was er in 'Irene' dat ook is ver kocht lekkere koffie. Gemakkelijke bijbel De Nederlandse tak van 'Li ving Bibles International', geves tigd in het Zuidhollandse Zeven huizen, heeft de verschijning aangekondigd van een 'uiterst gemakkelijk leesbare versie van de bijbel in alledaags Neder lands'. Volgens het principe van deze internationale organisatie is deze bijbel niet woord voor woord, maar gedachte voor ge dachte vertaald. 'Het Boek', zoals de titel luidt, is even eenvoudig te lezen als een gewoon boek. Grondlegger is de Amerikaan dr. Kenneth Taylor, vroeger do cent aan een bijbelinstituut Chicago. Omdat zijn kinderen weinig begrepen van de dagelijk se bijbellezing aan tafel, begon hij fragmenten van de bijbel in eenvoudig Engels te vertalen. Langzamerhand ontwikkelde hij een eigen systeem. In 1962 ver schenen de eerste gedeelten in gemakkelijk Engels. Tien jaar la ter de complete 'levende bijbel'. In 55 talen wordt nu aan 115 ver taalprojekten gewerkt. 'Living Bibles Holland' ver wacht geen concurrentie met an dere bijbelvertalingen. In landen waar deze 'levende vertaling' uit kwam, nam, volgens directeur B. A. Ramaker, ook de verkoop van andere bijbels toe Hervormde Kerk: aangeno men naar Gent-centrum voor Verenigde Protestantse Kerk in België H. Geurs Willemstad; be dankt voor Barneveld A. A. Floor Uddel, voor Delft A. F. Troost Er- melo, voor Dordrecht G. F. Sma ling Rijnsburg. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot pas- ,U1 »u.i het verzorgingshuis 'De Finke' te Koudum (deelwerk) mevrouw W. T. Spoelstra aldaar, naar Rinsumageest (Fr.) kandi daat J. Wielenga aldaar. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Veen- endaal (Bethelkerk) R. van de Kamp Leeuwarden. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Stolwijk kan didaat C. A. van Dieren Wad- dinxveen. Doopsgezinde Broederschap: beroepen te Haren en te Gronin gen, beide voor deelwerk, F. R. Fennema Assen en Westerkwar tier. Lefebvre De paus heeft zaterdag een commissie in het leven geroepen die de terugkeer 'in de schoot van de moederkerk' moet bevor deren van priesters, studenten, kloosterlingen en andere gelovi gen rond de geschorste aartsbis schop Marcel Lefebvre. Uit een pauselijke verklaring blijkt, dat Lefebvre en de zijnen hun geestelijke en liturgische ge bruiken mogen handhaven in de geest van het protocol dat begin mei tot stand kwam tussen de c ne-kardinaal Joseph Ratzinger en de opstandige Franse aarts bisschop. De paus wijst de aan hang van Lefebvre erop, dat for mele onderschrijving van een kerkscheuring een 'zwaar ver grijp tegenover God' is en ex communicatie tot gevolg heeft, zoals bepaald door het kerkelijk recht. De Nederlandse bisschoppen betuigen in een telegram aan de paus hun medeleven 'met het leed van de verdeeldheid'. "Wij zeggen u de intensivering van ons gebed toe voor de eenheid in de kerk, waarvoor u zich zo on vermoeibaar inzet". Aartsbisschop kardinaal Lus- tiger van Parijs heeft de volgelin gen van Lefebvre voorgehouden, dat alleen die mensen worden ge ëxcommuniceerd "die zelf hier toe besluiten". De Zwitserse bis schoppen vragen de achterban van Lefebvre, de eenheid met de bisschop van Rome en de ge hoorzaamheid aan het Tweede Vaticaans Concilie te bewaren. "Dit behoort tot de wezenlijke traditie van de Rooms-Katholie- ke Kerk". De Zwitserse bis schoppen zullen de besluiten van dit concilie naar letter en geest uitvoeren en ook het ge sprek met andere kerken en niet- christelijke gelovigen voortzet ten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2