LEIDSCH DAGBLAD President Reagan: correcte actie Duitser rijdt Leidenaar dood BLOEMKOOL EN SLAVINKEN VAKANTIE? ZIN IK EEN ONTDEKKINGSREIS? ONTDEK UW NIEUWE KRANT, VOOR EEN VRIENDENPRIJS: 7 WEKEN VOOR 26,-1 Uittocht vakantiegangers met tal van strubbelingen Amerikaanse marine haalt Iraans vliegtuig met 290 passagiers neer Bankroet voor Leidsche Wol loogaS1090 Bauer wint onderbroken Tour-etappe I loffinan (54) burgemeester van Noordwijk Kemp-zaak zet justitie op spoor andere gifdumping MAANDAG 4 JULM 988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38666 SCHIPHOL (GPD) - Enkele dui zenden Nederlandse vakantiegan gers zijn gisteren de dupe gewor den van acties van Spaanse en Franse luchtverkeersleiders. Ze ker tien chartervluchten liepen gis teren uren vertraging op. Vijf toestellen van Martinair en vier van Transavia Airlines konden pas later vanaf Schiphol vertrek ken voor een tweede vlucht. Bij Transavia liepen daardoor in totaal tien vluchten vertraging op, uiteen lopend van twee tot zeven uur. Een bijkomend probleem was het noodweer boven Europa, dat voor extra vertraging zorgde. Dit weekeinde trok de eerste stroom vakantiegangers er op uit. Het aantal vliegreizen is in vergelij king met vorig jaar sterk toegeno men. De drie Nederlandse charter maatschappijen melden een toena me van gemiddeld 20 procent. Het is nog onduidelijk of de Franse en Spaanse verkeersleiders hun acties de komende dagen voortzetten. Bij Transavia waren vanochtend geen problemen. De vluchten naar Por tugal en Griekenland zijn vrijwel allemaal op tijd vertrokken. Op de Duitse autobanen heeft de uittocht van vakantiegangers uit Nederland, België en Noordduits- land tot lange Files geleid. Op de autobaan München-Salzburg stond zaterdagochtend een File van 50 kilometer. De politie meldde tal rijke ongevallen, waarvan een met dodelijke afloop. De tankstations konden de drukte niet aan, wat de nodige irritatie bij de reizigers te weeg bracht. Zij hadden zich een zonniger begin van de vakantie voorgesteld. HBMb r* ^;jl a? IF X lU-sJ ft i Steffi imponeert op Wimbledon De Westduitse tennisster Steffi Graf heeft op imponerende wij ze een eind gemaakt aan de ze gereeks van Martina Navrati- lova op Wimbledon. Zij zette na een verloren eerste set de wed strijd in de tweede en derde set volledig naar haar hand met de klinkende uitslagen 6-2 en 6-1. Vanmiddag was het de beurt aan Boris Becker om zijn giste ren begonnen finalepartij tegen de Zweed Edberg af te maken. Voorlopig bleef de regen spel breker. (foto ANP) Steffi Graf voert 'schrik bewind' op Wimbledon PAGINA 13 22 PAGINA'S Nederlandse zwemtop dreigt ten onder te gaan aan prestatiedrang PAGINA 14 Vandaag barst de Ronde van Frankrijk in alle he vigheid écht los. Tweede achtereenvolgen de districtstennistitel voor Jan Willem Lugthart. PAGINA 16 1 Nederlandse basketbal lers roemloos uitgescha keld door de Britten PAGINA 17 WASHINGTON (GPD) - De regering van de Verenigde Staten heeft, na aanvankelijke aarzelingen, gisteravond toegegeven dat een Amerikaanse kruiser in de Perzische Golf per ongeluk een Iraans verkeersvliegtuig met 290 pas sagiers aan boord heeft neergeschoten. Alle inzittenden zijn omgekomen. President Reagan zei dat het vlieg tuig uit de lucht werd geschoten tij dens een "correcte defensieve ac tie". Hij sprak van een verschrikke lijk menselijk drama en zei het ver lies aan mensenlevens diep te be treuren. Ook admiraal William Cro we, voorzitter van de chefs van sta ven, zei gisteren in het Pentagon, het departement van defensie, dat de bemanning van de Amerikaanse kruiser Vincennes correct had ge handeld en "uit zelfverdediging" de raketten had afgeschoten. Het Iraanse persagentschap Irna zei gisteren dat de Verenigde Sta ten de gevolgen van de luchtramp moeten aanvaarden. Onmiddellijk daarna werd in alle Amerikaanse ambassades een verhoogde staat van paraatheid van kracht. Admiraal Crowe, Amerika's hoogste militair, gaf gisteren een uitgebreide versie van de gebeurte nissen die leidden tot het neer schieten van het Iraanse vliegtuig, een Airbus die onderweg was van de Iraanse havenstad Bandar Ab bas naar Dubayy in de Verenigde Arabische Emiraten. De eerste schermutselingen had den even na tien uur plaatselijke tijd gisterochtend plaats, toen vijf Iraanse kanonneerboten in de Straat van Hormuz begonnen te schieten op een helicopter die thuishoort op de Vincennes. De Vincennes zette na de aanval koers naar de Iraanse boten, die op hun beurt op hoge snelheid in de rich ting van de kruiser voeren. Nog geen vijf minuten later werd op de Familieleden kwamen naar het vliegveld van Dubayy om naar het lot van hun verwanten te informeren. Twee radar van de Vincennes een inko- kinderen moeten onder ogen zien dat ook hun ouders het leven hebben verloren bij de ramp met het Iraanse ver- mend vliegtuig gesignaleerd, aldus keersvliegtuig. (foto anp> Crowe. In tegenspraak met de luchtver keersleider van Bandar Abbas vloog de Airbus volgens de Ameri kanen buiten de corridor die ge woonlijk door passagiersvliegtui gen in dit gebied wordt gebruikt. Het Iraanse vliegtuig hield een koers aan, die recht in de richting van de Vincennes ging. "Op zowel militaire als civiele frequenties werden om 10.49 uur waarschu wingen gegeven", aldus de admi raal gisteren. Toen daarop geen antwoord kwam, werd het vlieg tuig - de Amerikanen dachten dat het om een Iraans F-14 gevechts vliegtuig ging - om 10.51 uur 'vijan dig' verklaard. Weer drie minuten later vuurde de Vincennes twee raketten af, waarvan er één de Airbus raakte. De Amerikanen aan boord van de Vincennes konden met het blote oog zien, dat een raket doel getrof fen had. "Eerder kon door beperkt zicht het vliegtuig niet worden waargenomen", aldus Crowe. President Reagan gaf zijn condo leances aan de familieleden van de omgekomenen. Hij benadrukte dat de commandant een alleszins be grijpelijke vergissing heeft begaan. Een aantal westerse regeringen, waaronder die van Nederland, heeft gisteravond verklaard het in cident diep te betreuren. De rege ring van de Sovjetunie had van daag tot het middaguur nog niet of- Ficieel gereageerd. Fatale afloop van ruzie in Noordwijkse bar NOORDWIJK - De 24-jarige R.B. de Boer uit Leiden is vannacht in Noordwijk om het leven gekomen, nadat een Duitse automobilist op hem en enige andere jongens was ingereden. Zowel de Duitse als de Nederlandse politie zijn op zoek naar de voortvluchtige man en de vrouw die bij hem in de auto zat. Rond half drie vannacht liep de groep jongeren uit de Leidse regio vanaf de disco de Grent over de Huis ter Duinstraat, toen van ach teren de auto van het Duitse stel naderde. Kort daarvoor was tussen de jongeren en de Duitsers een woordenwisseling geweest. Toen de jongens de wagen zagen nade ren laaide de ruzie weer op en gooi den zij vuilniszakken tegen de au to. De chauffeur draaide daarop de wagen en reed in blinde woede en met zeer hoge snelheid op de groep in. Volgens de politie werd daarbij de 24-jarige Leidenaar geschept. De man kwam twintig meter ver der zwaar gewond op het wegdek Mogelijk regen Half tot zwaar bewolkt en vooral in het oosten van het land enige tijd regen. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Matige wind draaiend van zuidoost naar zuidwest. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Af en toe zon en vooral op donderdag en vrijdag enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Dinsdag 5 juli zon op: 05.27 uur, zon onder: 22.01 uur; maan op: 00.33 uur, maan onder: 12.49 Waterstanden tc Katwijk hoog water: 08.10 en 20.43 uur; laag water: 03.50 en 16.14 uur. terecht. De Leidenaar overleed ter plaatse. De andere jongeren renden ach ter de snel wegrijdende auto aan. Enkele honderden meters verder op kwam de auto vast te zitten, waarop de man en de vrouw uit stapten en zich uit de voeten maak ten. Een later door de politie inge zette speurhond raakte het spoor snel bijster. VEENENDAAL (ANP) - De Leids che Wolspinnerij, fabrikant van breiwol met als bekendste merken Scheepjeswol en Neveda, is failliet. De verkoopactiviteiten worden voortgezet door de Hollandsche Wolspinnerij (HWS) die vanaf nu detaillisten blijft voorzien van wol van de merken Scheepjeswol en Neveda. Dit heeft curator mr. Hu- vers bekendgemaakt. Aanleiding tot aanvrage van het faillissement was de weigering van de Amrobank om een seizoenkre diet te verschaffen. Eerder liepen reddingsplannen op niets uit. De Hollandsche Wolspinnerij kan voorlopig blijven leveren uit de reeds geproduceerde zomer- en wintercollectie van de Leidsche Wolspinnerij. Volgens een woord voerder van de industrie- en voe dingsbond CNV zouden bij de HWS 25 mensen werk kunnen vin den. Bij de Leidsche Wol in Veen- endaal werkten nog 66 mensen. Het is onduidelijk wat het faillis sement betekent voor de werkne mers bij de (produktie-)vestigin- gen van de Leidsche Wolspinnerij in België en Oostenrijk. Uit onderzoek van de politie blijkt inmiddels dat de wagen ei gendom is van een 20-jarige vrouw uit Düsseldorf. De identiteit van de chauffeur staat nog niet vast. Ver moed wordt dat ook hij afkomstig is uit Düsseldorf. Het stel logeerde in een pension in Noordwijk. Daar bleken de Duitsers hals over kop vertrokken te zijn. De speurhond pikte bij het pen sion het spoor van het tweetal weer op, dat via de trimbaan de duinen in leidde. Daar stopte het. Omdat op die plaats vannacht een auto is gestolen, vermoedt de politie dat de Duitsers met deze auto zijn ge vlucht. 'Verschil tussen straaljager en burgervliegtuig moeilijk te zien' WASHINGTON (AP/GPD) - Hoewel volgepropt met elek tronische snufjes, wist de Ame rikaanse kruiser Vincennes toch geen onderscheid te ma ken tussen een straaljager en een vele malen groter burger- vliegtuig. Volgens het Ameri kaanse ministerie van defensie is het voor de bemanning van een oorlogsschip moeilijk om uit een stip op het radarscherm een naderend verkeersvlieg tuig te herkennen, vooral als het recht op de oorlogsbodem afvliegt. De Vincennes gebruikt het Aegis-systeem, waarbij radar, computers en wapens op elkaar zijn afgestemd. Volgens het Pentagon "het beste raketsys- teeem dat de marine ooit op zee heeft gehad". Volgens een woordvoerder van Holland Signaal in Hengelo is het wel degelijk mogelijk een vliegtuig in de lucht met be hulp van radar te identificeren als een passagiersvliegtuig of gevechtsvliegtuig. "Een gerou tineerde operator kan op een beeldscherm aan de grootte van de echo afleiden welk soort toestel er aankomt", aldus de Signaal-woordvoerder. "Het hangt van de procedures en in structies in de commando-cen trale af hoeveel speelruimte de operator tijdens zijn werk krijgt". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bloemkool, O/IQ per stuk CzdrZ) Slavinken, Boven de Straat van Hormuz werd het Iraanse vliegtuig met een raket neergehaald. <anp cartografie) Legerchef admiraal William Cro we doet tijdens een persconferentie mededelingen over de raketaanval van de Amerikanen. (foto AP) MACHECOUIL (ANP) - Steve Bauer heeft de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. De Canadees kwam alleen over de streep na de rit over ruim 91 kilo meter van Pontarlier naar Mache- couil. Snelste sprinter uit het pelo ton was de Belg Eric Vanderaer- den. Zijn landgenoot Eddy Planckaert eindigde als derde. Na het voorspel gisteren in La Baule reden om Guido Bontem- pi een gele en Peter Stevenhaagen een groene trui uit te reiken stond het peloton vanmorgen om kwart voor elf na 32 echte kilome ters al weer stil. De scheepsbouw- industrie in de monding van de Loire vreest 200 ontslagen en dat was aanleiding voor de werfarbei- ders de complete karavaan van honderden auto's en 198 renners aan de voet van de imposante Pont de St. Nazaire tot stoppen te dwin gen. De coureurs konden na een kwartier weer verder. NOORDWIJK - J.M. Hoffmann (54) is vanmorgen benoemd tot burgemeester van Noordwijk. Hij is nu nog werkzaam als burge meester van Westvoorne. Hoffman, lid van de WD, volgt burgemees ter J.M. Bonnike op die enige tijd geleden wegens familie-omstan digheden zijn functie neerlegde. Voor het ambt van burgemeester van Noordwijk hadden zich veertig sollicitanten gemeld. Onder hen 23 van CDA-huize. De CDA- en WD- fractie in de Noordwijkse raad ga ven de voorkeur aan een CDA'er. De nieuwe burgervader van Noordwijk is getrouwd en heeft drie kinderen. Hoffmann, die de ene kustplaats voor de andere verruilt, is geboren in Indonesië. Hij toont zich in een eerste reactie uitermate verheugd over zijn benoeming. "Na ruim 8 jaar werkzaam te zijn geweest in Westvoorne is dit een schitterende sprong vooruit", aldus Hoffmann. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Way of Life-show nogal gevaarlijk DEN HAAG (GPD) - De TROS, de ANWB en de Hartstichting vinden het aantal ongelukken in de Way of Life-show verontrustend. Woens dag hebben ze met met televisie producent Joop van den Ende een gesprek over het gevaar dat de spellen opleveren. De Way of Life- show is een onderdeel van de cam pagne die TROS, ANWB en Hart stichting organiseren om het bewe-, gen te bevorderen. Directe aanleiding voor het ge sprek woensdag zijn de kwetsuren die twee Haarlemse sportmensen gisteren hebben opgelopen tijdens de televisie-opnamen voor de show. Beiden braken een kuitbeen en scheurden de enkelbanden. De schaatser Erik de Haan kreeg het letsel na een val van de tegen elkaar indraaiende boomstammen. De at leet Niels Hoogerwerf viel heel on gelukkig van de carrousel. Tijdens de afgelopen zes televi sie-shows, die in pretpark De Efte- ling worden opgenomen, hebben volgens woordvoerder Smulders van de Hartstichting inmiddels vijf mensen een been gebroken. EMST (GPD) Minister Nijpels (milieu) heeft een beslag van 3 mil joen gulden laten leggen op het vermogen van het containerbedrijf Eiland uit het Gelderse Ernst. De transportonderneming zou gevaar lijk chemisch afval hebben ge dumpt op de naast het bedrijf gele gen stortplaats het 'Gat van Ei land'. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de grond vervuild is met zware metalen, olie en aromati sche koolwaterstoffen. Volgens het ministerie is er sprake van een ern stig gevaar voor het milieu en de volksgezondheid. Op het vermogen van het Emster bedrijf is beslag gelegd, zodat de kosten van onderzoek en sanering verhaald kunnen worden op de Fir ma. De directeur van het bedrijf was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar. Volgens het ministerie zijn sinds 1 januari 1985 op grote schaal che mische afvalstoffen op het terrein in Ernst gestort. De firma Eiland, eigenaar van de stort, had in 1977 een hinderwetvergunning gekre gen voor het storten van ongevaar lijk bouwafval. De justitie kwam de vervuiling op het spoor bij het napluizen van de boekhouding van de Hazers- woudse transportonderneming Kemp vanwege de gifaffaire in Al phen aan den Rijn. Daaruit bleek dat Kemp contacten had met met het containerbedrijf in Ernst, waar op Justitie half april bij een inval in Ernst de boekhouding daar in be slag nam. Volgens het ministerie is zeker vier keer een lading gif gestort na bemiddeling door Kemp. Daar naast heeft volgens de Zutphense ofFicier van justitie Cremers het be drijf uit Ernst verscheidene keren voor anderen gif gestort. De chemi sche stoffen zijn deels afkomstig uit het Waterweggebied, deels uit andere delen van het land. Het strafrechtelijk onderzoek zal over een maand worden afgerond. Dan kan pas bekeken worden of er verdere stappen tegen de directeur van de Firma Eiland worden onder nomen. Deze heeft het illegaal stor ten steeds ontkend. Kort na de huiszoeking verklaarde hij alleen straalgrit te hebben gestort, een af- valprodukt dat overblijft na zand stralen. Ja, bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland. Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f 26,- Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunl deze bon opsturen naar hel leidsch/Alphcns Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1