Groot-Brittarmië velt zwak Oranje Warm welkomGeneraal' Geen feest bij jubileum Joegoslavië stelt kandidatuur Uitschakeling voor toernooi 'een ramp' Rinus Israel verwacht in Thessaloniki Cruijff ontbreekt in erewedstrijd Swart Speelschema in Rotterdam Leverkusen loopt uit op eerste werkdag Michels MAANDAG 4 JULI 1988 SPORT PAGINA 17 GRONINGEN - Toon van Helf teren had zich zijn jubileum, de Delftenaar speelde zaterdag in Groningen zijn tweehonderdste interland, heel anders voorge steld. De oudste speler (37) van het Pré-Olympisch Toernooi (POT) leunde vermoeid en berus tend tegen een muur in de tot een sterfhuis verworden Evenemen tenhal. „Ik denk dat dit het einde is van mijn internationale loop baan", aldus de teleurgestelde record-international na de uit schakeling van Nederland. „Ik weet nog niet of ik volgend sei zoen weer in de eredivisie speel. Ik ga eerst maar eens een paar weken rust nemen. In augustus bekijk ik dan wel weer of ik er nog een jaartje aan vast plak," stelde Van Helfteren, die de laatste jaren steeds besloot om zijn indrukwekkende carrière te verlengen. Voor Van Helfteren. na zijn vertrek uit Leiden uitkomend voor DAS Delft, was dit al het derde POT. De oud-speler van Punch en Leiden debuteerde in 1971 in het Nederlands team, maar werd een jaar later gepas seerd voor het in eigen land ge houden Pré-Olympisch Toer nooi. Vier jaar later in het Cana dese Hamilton, toen Oranje de kwalificatie voor de Spelen van Montreal op een haar na miste, was Van Helfteren er wel bij, evenals in 1980 in Genève. Bondscoach Vladimir Heger liet de grijzende forward daarna uit de ploeg, die in 1984 door ver lies tegen Groot-Brittannië even eens vroegtijdig naar huis mocht bij het POT in Frankrijk. Van Helfteren werd door Ruud Har rewijn, in 1971 mede-speler in Van Helfterens eerste interland, weer in de ploeg teruggehaald. De vroegtijdige uitschakeling van Nederland betekent voor spelmaker Emill Hagens dat de teller op 149 interlands blijft ste ken. Het is nog niet bekend of Hagens, die zaterdag onmiddel lijk na de wedstrijd uit Gronin gen vertrok, zich nog beschik baar zal stellen voor Oranje. GRONINGEN - Hoewel er bij het Europese Pré-Olympisch Toernooi drie toegangsbewij zen voor de Olympische Spelen in Seoul te verdienen zijn, staat bij het begin van de finaleronde in Rotterdam al vrijwel vast dat de Sovjetunie en Joegoslavië beslag zullen leggen op twee van de beschikbare plaatsen. De basketballers van Italië zijn favoriet voor de derde plek, maar moeten dan Spanje en Griekenland van zich af hou den. Voor Frankrijk en West- duitsland (beiden present op de Spelen van 1984), alsmede voor Groot-Brittannië is slechts een figurantenrol weggelegd. Joegoslavië rekende zater dag al af met een belangrijke concurrent. In de goed bezette en kolkende Maaspoort werd revanche genomen op £uro- pees kampioen Griekenland. Nikos Galis leidde de Grieken in de door opstootjes ontsierde openingsfase (Petrovic en Giannakis zetten hun kwaaie koppen tegenover elkaar), maar toen Joegoslavië over schakelde naar een hogere ver snelling en zich tevens onder de borden manifesteerde, was het pleit snel beslecht: 49-34 bij rust. Tony Kukoc nam in de twee de helft de bewaking van Galis (voor rust 17 punten) op zich. Galis kwam daarna niet meer aan bod (twee punten), terwijl Kukoc met vijf geslaagde drie punters een leeuwendeel had in de Joegoslavische puntenpro- duktie. Griekenland mocht blij zijn dat de schade uiteindelijk tot 103-87 beperkt bleef en moet de confrontatie van vandaag met de Sovjetunie met zorg te gemoet zien. De Sovjets, in Am sterdam spelenderwijs poule winnaar geworden, zullen de nederlaag in de finale van het Europees kampioenschap op overtuigende wijze willen wre ken. Frankrijk voegde zich zater dag als laatste bij de acht ploe gen, die in Rotterdamgaan strijden. In een bijzonder span nende wedstrijd werd Polen met 74-72 (41-39) op het nipper tje afgehouden. Groot-Brittannië vergezelt het on genaakbare Spanje uit Groningen naar Rotterdam. POT-voorzitter Adriaan Heimig noemde de afwe zigheid van Nederland een „ramp". Niet op organisatorisch en finan cieel gebied, maar wel voor de pu bliciteit en de publieke belangstel ling. Het Nederlands basketbal team moest in sportpaleis Ahoy' de kar trekken, ook al was de kans dat de ploeg van Ruud Harrewijn in het bezit kwam van een ticket voor Seoul nihil. Heimig had echter nog enige hoop: „De basketballiefhebber zal de weg naar Ahoy' heus wel vin den. Het is tenslotte niet iedere dag dat topploegèn als die van Joego slavië en de Sovjetunie hier spe len" Gezien het vertoonde spel van de veelgeplaagde nationale selectie is het maar beter ook dat Oranje van af vandaag op het appel ontbreekt. De te verwachten monsternederla gen tegen de superieure Sovjets en Joegoslaven zouden alleen maar negatieve reclame voor het Neder landse basketbal hebben opgele verd. De Basketbalbond haalde het POT in huis om de sport in eigen land meer aanzien te geven zonder zich er echter van te overtuigen of het eigen paradepaardje tegen die taak was opgewassen. In de aanloop naar het toernooi moest al voor een afgang worden gevreesd. Center Rik Smits had in het vooruitzicht van een miljoen contract in het Amerikaanse prof basketbal geen trek om voor een appel en een ei naar huis te komen. Anderen als Hans Heijdeman, Tico Cooper en Rob Korthout bedank ten met een smoes. Daarbij kwa men dan nog de blessures van de basisspelers Bert Kragtwijk en Jos Kuipers en het trieste plaatje van een incomplete en onervaren ploeg in het gezelschap van giganten is compleet. Hard gewerkt De problemen ten spijt is er hard gewerkt en omdat Groot-Brittan nië vrijdagavond een misstap ATHENE (ANA/ANP) - Rinus Is rael wordt volgende week maan dag in Thessaloniki verwacht. De Nederlandse trainer, die een con tract voor twee jaar tekende bij PAOK, wil voordat hij de selectie treft, overleggen met Thijs Lib- regts. De Nederlandse bondscoach had tijdens zijn verblijf in Grieken land dat vier seizoenen duurde on der meer PAOK onder zijn hoede. Israel viert momenteel vakantie in Malaga. Volgens het Griekse persbureau ANA kost de komst van Israel de club uit de Griekse havenstad een maandsalaris van 10.000 dollar (ruim 20.000 gulden).. Vorige maand vertrok Israel bij Feyenoord, nadat zijn positie on houdbaar was geworden. De oud international ging akkoord met een aantrekkelijke afkoopsom. Altobelli stapt op TURIJN (SID) Op 32-jarige leef tijd is Alessandro Altobelli nog van club veranderd. De Italiaanse aan valler stapte wegens onenigheid met zijn huidige trainer Giovanni Trappatoni over van Inter Milaan naar Juventus uit Turijn. Altobelli was sinds vele jaren in dienst bij In- ter. Bij de Europese titelstrijd in Westduitsland beëindigde Altobel li in de halve finale tegen de Sov jetunie zijn interland-loopbaan. Hij deed in Duitsland voornamelijk dienst als eerste invaller. maakte (77-85) tegen het eerder door Oranje verslagen Zweden, mocht Nederland in de slotwed strijd van de voorronde zelfs nog met veertien punten van de Britten verliezen om zich te plaatsen. Die uitgangsstelling bleek achteraf fu nest. Iedere vechtlust ontbrak. „Onbewust dachten we dat we er al waren", stelde een eerlijke Richard v.an Poelgeest na afloop. Emill Hagens was na afloop de eerste die de minutenlange stilte in de kleedkamer doorbrak. „Kunnen we gaan", was het enige dat de Haarlemmer te zeggen had, om vervolgens te vertrekken. „Onbe grijpelijk", spuwde hij in het voor bijgaan zijn gal. „Wat moet ik nog zeggen, je hebt toch gezien wat er gebeurd is? Die Engelsen wilden wèl winnen. Voor mijn part wor den er een paar met gebroken neu zen afgevoerd, maar je laat je toch niet zo afslachten". Laatste kans Bittere verwijten van de 34-jarige spelverdeler, die zijn laatste kans om de krachten met de Europese top te meten in rook op zag gaan. Maar recht van spreken had hij ze ker. Als een van de weinigen wekte Hagens, die door de rugblessure van Bottse de volle veertig minu ten de Britse pressie had moeten weerstaan, de indruk klaar te zijn MOTORSPORT De solocoureur Hans Spaan en het zijspanduo Streuer/Schnieders- starten giste ren bij de motorraces om de Grote Prijs van België op het circuit van Francorchamps in hun klassen van de tweede positie. AMSTERDAM (ANP) - De ere wedstrijd voor mister Ajax, Sjaak Swart, is zaterdagavond in De Meer in een doelpuntenrijk gelijkspel geëindigd: 4-4. Het du el tussen het nieuwe Ajax, waar in overigens de Zweden Larsson, Pettersson en de routiniers Mühren en Wouters ontbraken, en een door Swart samengesteld elftal van zijn favoriete spelers werd gespeeld ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de 31-voudige international. Bij na vijftienduizend bezoekers droegen bij tot de feestvreugde. De financiële opbrengst is voor een nader te bepalen goed doel. Swart, goed voor 603 wedstrij den en 228 doelpunten voor Ajax, smaakte zelf het genoegen nog eens doel te treffen. Twee minuten voor tijd mocht hij een strafschop nemen, toen Gorter was gevloerd. Oog in oog met Menzo maakte Swart geen fout: 4-4. Het was de vierde keer dat Sjaaks Favorieten, met Nees- kens en Krol, Rijkaard en Van Basten, maar zonder Cruijff in de gelederen, gelijk maakten. Swart ontkende de geruchten dat Ajax-voorzitter Ton Harm- sen de deelname van Cruijff had tegengehouden, omdat Harmsen niets voelde voor een rentree van de nummer '14' in de Meer. „Jo- han had het wellicht te druk met verhuizen", verklaarde Swart di plomatiek. In de eerste minuut opende Rob Witschge, net terug van va kantie, al de score voor Ajax. Ne gen minuten later maakte de nieuwe Europese ster, Marco van Basten, gelijk. Na rust zetten Van 't Schip, Winter en Blind Ajax telkens op voorsprong, maar zorgden Gorter, Rep en Swart voor de gelijkmakers. Het elftal van Ajax, met daarin de aanwinsten Werdekker, Wil- lems en Verkuyl, werd voor het eerst gecoached door de nieuwe hoofdtrainer, Kurt Linder. Thijs Libregts, vrijdag begonnen als bondscoach bij de KNVB, bege leidde het team van Sjaak Swart. GRONINGEN De stilte in de Groninger Evenementenhal was beangstigend. Geschokt keken de ruim 2500 toeschouwers toe hoe het basketbalteam van Groot-Brittannië een vreugdedans uitvoerde, terwijl Nederland geslagen en verslagen de kleedkamers opzocht. Wat op grond van de recente prestaties van Oranje misschien verwacht had kunnen wor den, maar waarop niemand eigenlijk rekende, gebeurde zaterdagavond dan toch. Neder land werd al in de voorronde van het 'eigen' Pré-Olympisch Toernooi uitgeschakeld: 65- voor een 'struggle for life'. Minder door de wol geverfde spelers als Ri chard van Poelgeest roken pas on raad toen het al te laat was. Met René Ebeltjes moest Van Poelgeest onder de borden zorgen voor kracht en scores, beide cen ters faalden jammerlijk (schot: 3 uit 14). „Ik speelde meer tegen me zelf dan tegen de Britten", oordeel de Ebeltjes terecht. Doordat de centers jammerlijk faalden was Ne derland aangewezen op het schot van buiten. De felle, harde en fysie ke verdediging van de als bezete nen spelende Britten, stond dat niet toe (7 uit 29). „We hadden ge noeg kansen, maar geen scores", wist Harrewijn, die uiterst kort en kribbig de vragen van de pers be antwoordde. Het niet inzetten van de dappere zwaargewicht Henk Pieterse, waarom ook het publiek riep, ver klaarde de coach door te stellen: „Ik had punten nodig, geen re bounds". Pieterse werkte zich nu in het zweet aan de zijlijn, als cheer leader. Thuisvlucht Zo strijdlustig als men vrijdag de Spanjaarden tegemoet was getre den, zo simpel liet men zich een dag later overrompelen door de feb le Britse verdediging. De Britten, met de zwarte Schot Ralton Way en Colin Irish als afmakers, namen meteen al een 0-7 voorsprong en in de eerste tien minuten kwam Oran je niet verder dan één velddoel- punt van Marco de Waard en een handvol vrije worpen (7-17). Vier minuten voor rust wist Groot-Brit tannië zich in Rotterdam: 15-31. Na de pauze pakte Nederland de verdediging energieker aan en on der luidruchtige steun van het ein delijk massaal opgekomen Oranje- legioen werden de Britten even in het nauw gedreven. Bij 37-50 lonk te Ahoy', bij 42-52 leek een door braak in het verschiet. „We wilden echter te snel een gat forceren, met als gevolg dat de Britten weer wegliepen", treurde Harrewijn. Bij 49-64 ging de deur definitief in het slot. De Amerikaanse coach van de Britten, Joe Whelton, moest op zoek naar een telefoon om zijn thuisvlucht te annuleren. In plaats van Groot-Brittannië was het Ne derland dat vroegtijdig naar huis mocht. „Verdiend", constateerde de nu werkloze Harrewijn, als je zo verliest heb je in de finaleronde niets te zoeken". HANS JACOBS ROTTERDAM Het programma van de finaleronde van het Pre- Olympisch basketbaltoernooi. dat vandaag van start gaat in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy', ziet er als volgt uit: maandag 4 juli: 14.00 u: Spanje - Frankrijk, 16.00 u: Sovjetunie - Griekenland, 19.00 u: Italië - Groot- Brittannie, 21.00 u: Joegoslavië - Westduitsland; dinsdag 5 juli: Frankrijk - Griekenland, Joegosla vië - Groot-Brittannië, Sovjetunie - Westduitsland, Spanje -Italië; woensdag 6 juli: Griekenland - Groot-Brittannië, Italië - Frankrijk, Joegoslavië - Sovjetunie, Spanje - Westduitsland; vrijdag 8 juli: Frankrijk - Westduitsland. Sov jetunie - Groot-Brittannie, Italië - Joegoslavië, Spanje - Griekenland; zaterdag 9 juli: Westduitsland - Groot-Brittannië, Joegoslavië - Frankrijk, Italië - Griekenland, Spanje - Sovjetunie; zondag 10 ju li: 12.00 u: Frankrijk - Groot-Brit- tannie, 14.00 u: Griekenland - West duitsland. 16.00 u: Italië - Sovjetu nie, 18.00 u: Spanje - Joegoslavië. Ervaren kikker ROTTERDAM De mascotte van het POT, een kikker met 'waterhoofd', heeft de afgelo pen week al veel applaus ge oogst. Hoewel er in alle voor rondesteden een kikker optrad, stak de door Wiebe Gorter 'be mande' uitvoering met kop en schouders boven de rest uit. Gorter was in Amsterdam zelfs in staat een glimlach tevoor schijn te toveren op de gezich ten van de anders zo stoicijnse Sovjet-basketballers. Gorter, die al ruim een half jaar op zijn acts heeft geoefend, is zelf een basketballer van naam. De Amsterdammer, vroeger korte tijd speler van Parker Leiden, speelde 29 keer voor het Nederlands team en nam deel aan het POT van 1976 in Hamilton. LEVERKUSEN (GPD) - Tiendui zend toeschouwers, een leger foto grafen en een honderdtal journalis ten waren gistermorgen in alle vroegte naar het Ulrich Haberland Stadion in Leverkusen gekomen om Rinus Michels tijdens zijn eer ste dag bij de Westduitse Bundes- ligaclub Bayer 04 aan het werk te De 60-jarige Amsterdammer die vorige week met het Nederlands elftal Europees kampioen werd, straalde als vanouds toen hij even na negen uur het veld betrad en werd toegejuicht door duizenden Leverkusen-fans. „Hoe krijgen ze het voor mekaar. Al die mensen zo vroeg uit hun bed om Michels in zijn nieuwe werkomgeving te kun nen zien. Laat nu het showpro gramma maar beginnen. Als ik goed geïnformeerd ben, volgt nu een lachnummer", zegt de 'Gene raal' met een tevreden trekje op zijn gelaat. Hij zette reeds in febru ari zijn handtekening onder een bijzonder aantrekkelijk tweejarig contract. Zijn honorarium: 30.000 Mark per maand. Bloemenzee Tijd om lang na te genieten van het Oranje-succes heeft Rinus Mi chels nauwelijks gehad. „Door het bereiken van de EK-finale schoot mijn vakantie er bij in. Ik wist dat op 3 juli de eerste training bij Bayer 04 zou beginnen. Daarnaast had ik nog veel papieren rompslomp met de KNVB af te handelen. Neen, ik ben heerlijk thuis gebleven. Wat gefietst, wat gewandeld en ik heb vele uren besteed aan een postzak vol telegrammen, brieven en felici taties. Bovendien stond de telefoon roodgloeiend en werd ik verrast door een ware bloemenzee". Om 10.00 uur maakt de fanfare en showband 'Edes' uit Enschede haar opwachting. Zij zorgen voor de nodige stemming, maar meer applaus is er voor de wervelende lachshow van de 'Panikstaffel', een optreden van het showorkest 'Pluschprumme' en Bill Hailey's Revival Band. Rinus Michels ver maakt zich kostelijk aan de rand van het speelveld en geeft talloze interviews in het Duits en in het Nederlands. Alleen op het moment dat een journalist van 'Bild' zich voorstelt, fronst hij zijn wenkbrau wen. „Ik heb na al die negatieve pu bliciteit (Michels wordt in dat blad Ludiek NOS-verslaggever Evert ten Apel gniffelt. Het komend seizoen méér Duits voetbal op de Neder landse televisie. „Het duel Vfb Stuttgart - Bayer 04 Leverkusen wordt zeker uitgezonden. Arie Haan bij Vfb op de bank, Rinus Mi chels bij Bayer". Tegen 11.30 uur worden de spelers, Michels en zijn twee assistenten op een ludieke wijze voorgesteld aan het publiek. Een-voor-een komen ze door een speciaal vervaardigd houtwerk, met op de deuren een Oranje-hart, het veld op. Als laatste wordt Rinus Michels door de presentator aange kondigd. Hij vertelt een heel ver haal. „Het lijkt wel of hij mijn doop ceel licht. Wat een circus", grapt Michels. Dan het moment suprè me. Voor de laatste maal openen twee suppoosten de poorten. De handen van het publiek gaan mas saal op elkaar. Rinus zwaait naar het publiek, hij lacht en is dik te vreden over zijn onthaal. Het on derlinge oefenpartijtje van 2 maal 25 minuten kan beginnen. De spe lers hebben er zin getuige de 8-3 score. Michels volgt de verrichtin gen vanaf de zijlijn, signeert inmid dels de duizendste foto-kaart en heeft ook nog een tijd voor een praatje met Bayer-supporter Otto Braasch. Otto, die al dertig jaar in een rolstoel zit, beleeft de dag van zijn leven. Even 'onder vier ogen' Rinus Michels bedankt de tienduizend enthousiaste toeschouwers in het stadion van Leverkusen. (foto GPD) Bos beste golfer EINDHOVEN (ANP) - Ruud Bos heeft in Eindhoven de open Neder landse golfkampioenschappen, voor amateurs en professionals, ge wonnen. De Hilversummer, die van de eerste dag de leiding had, kwam zaterdag niet meer in de pro blemen. Bij de laatste twee omlo pen, beide over 18 holes, had hij respectievelijk 70 en 75 slagen no dig. Zijn totaal was 285 slagen. De enige Nederlandse beroepsspeler bleef daardoor buiten bereik van zijn voornaamste concurrent, Cees Borst, die zes slagen meer nodig had. Bos werd met zijn overwin ning 7000 gulden rijker. met Michels praten en vervolgens mag hij met de UEFA-cup in zijn handen op de foto. Allerhoogste Het moge duidelijk zijn. De club die twee maanden geleden op fan tastische wijze de UEFA-cup won - uit 3-0 nederlaag bij Espanol, thuis 3-0 zege en winst na strafschoppen - neemt komend seizoen geen ge noegen met een bescheiden klasse ring in de Bundesliga. „De ver wachtingen zijn terecht erg hoog. Een ploeg die een Europees beker toernooi wint en de beschikking heeft over een trainer-coach met een Europese landentitel op zak, wil alleen het allerhoogste berei ken. Het woord kampioenschap neem ik niet in mijn mond, maar een plaats bij de eerste vier wordt verlangd", aldus Michels, die voor lopig gaat wonen in een hotel in Düsseldorf. Over de kwaliteiten van zijn nieuwe club kan de 60-jarige trai ner nauwelijks iets vertellen. Maar dat is hem ook niet kwalijk te ne men. Eerst het karwei bij Oranje af maken, dan Bayer 04. Op zijn voor spraak werd slechts één speler aan getrokken: Manfred Kastl van HSV Hamburg. De overige aan winsten zijn de Pool Lesniak van Stettin en Wollitz van Schalke 04. „Ik had er nog graag een verdedi ger bij gehad, maar de spelers die ik-op het oog had, waren door uit eenlopende omstandigheden niet vrij te krijgen. In alle rust ga ik met mijn assistent Gerd Kentschke aan de tafel zitten. Gerd werkt al tien jaar bij Bayer 04, dat is een groot voordeel. Op vrijdag 22 juli als de Bundesliga begint met de uitwed strijd tegen Waldhof Mannheim staat mijn elftal er". Michael Meier („ik ben bij Bayer 04 geen manager, maar hoofd van de afdeling licentiespelers") is de man, die Michels bij Leverkusen binnenhaalde. „Ik had begin dit jaar weliswaar een voorgevoel dat Oranje met Michels heel ver zou komen, maar aan een Europese ti tel voor het Nederlands elftal heb ik nooit gedacht. Met hem te con tracteren sloegen wij een grote vis aan de haak, een vis, die na het EK een goudvis bleek te zijn...", aldus Meier, een persoonlijke vriend Mi chels uit de tijd dat beiden bij FC Köln werkten. René Ebeltjes kan niet verhinderen dat Karl Tatham (links) scoort voor Groot-Brittannië. De Britten hadden de hele avond vrij spel onder de basket. (foto ANp.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17