Jan Tops met Doreen topper in CHIO Aken Spaan boekt fraaie 'dubbel' Lugthart wint aan mentaliteit Kasparov weer oppermachtig Kano-ploeg voor Seoul blijft klein Opnieuw eindzege in districtstoemooi Timman verliest terrein Twee distiictstitels tennis Schultz in eindstrijd Wimbledon PAGINA 16 SPORT MAANDAG 4 JULI 1988 AKEN (ANP) Jan Tops heeft tijdens het 51e CHIO van Aken opnieuw aangetoond bij zonder goed overweg te kunnen met de acht-jarige merrie Doreen la Silla. De 27-jarige rui ter uit Valkenswaard werd in maart al derde in de Grote Prijs van Den Bosch nadat hij het dier pas vijf dagen op stal had staan. Concentratie bij Jan-Willem Lugthart in zijn partij tegen René.van der Wilk. Lugthart veroverde voor de twee maal op rij de districtstitel van het mannenenkel B1(foto Loek zuyderduin). In mei greep Tops de Grote Prijs van Luzern door als enige in twee manches foutloos te blijven en gis teren werd de vlekkeloos draaien de combinatie derde in de altijd tot de verbeelding sprekende Grote Prijs van Aken, hetgeen goed was voor 20.000 Mark (circa 22.000 gul den). Nog nooit heeft een Neder landse ruiter deze slotwedstrijd in Aken kunnen winnen. Na de twee foutloze rondgangen in de landenwedstnjd van vrijdag volgden twee dagen later, voor af geladen tribunes zelfs drie ritten zonder een mankementje. Slechts door een wat mindere tijd in de bar rage konden de Brit Nick Skelton met de uit Nederland stammende Apollo (net als in 1987) en de ver rassend naar voren gekomen West duitser Hendrik Snoek met Anatol zich voor Tops plaatsen. Tops: „Ik moest als tweede starten en voor mij had Thomas Fuchs twee fouten gemaakt. Daarom wilde ik voor al les op safe rijden en niet het uiter ste geven voor een supertijd. Een fout is dan zo gemaakt. En ik hoop te, dat de ruiters na mij wat meer fouten zouden maken dan ze uit eindelijk deden. Maar natuurlijk ben ik heel blij met deze derde plaats. Ik heb het gevoel dat er nog heel wat meer inzit." In het Nederlandse dressurkamp laaiden zaterdag de emoties hoog op. Oorzaak: een volkomen mis lukte proef van veelvoudig oud kampioene Annemarie Sanders- Keyzer in de Grand Prix, die te vens telde voor de landenwed- strijd. Voor de ogen van NOC- waarneemster mevr. Herben-Stri- bosch spartelde de al twintig-jarige Amon zo tegen, omdat de tong over het bit was gegaan, dat de huilende Zaanse amazone halverwege haar opvoering, die tot mislukken was gedoemd, staakte. Daardoor telden alleen de prestaties van Ellen Bontje met Olympic Petit Prince (twaalfde), debutante Anky van Grunsven (veertiende) met Prisco en Tineke Bartels met Olympic Duco (achttiende) mee voor de lan- dentelling, waarin Nederland nog derde werd, achter het ongenaak bare Westduitsland en het verras send sterke Sovjetunie. De paniek ontstond, toen Jan van Krugten, oud-chef d'equipe en voorzitter van de selectiecommis sie voor Seoul, in een interview voor de radio zei, dat Annemarie Sanders zich nu eerst eind deze maand tijdens de nationale titel strijd in Haaksbergen zou moeten meten met de aanvankelijk afge vallen Helene Aubert om de weer „open" geworden vierde plaats voor de Spelen. Vergeefs probeer de men de uitzending van de ge wraakte uitlatingen, gedaan zon der dat Van Krugten overleg had gepleegd met zijn commissieleden, te voorkomen. Het gevolg was dat de nauwelijks gedroogde tranen van Sanders opnieuw rijkelijk vloeiden en dat een al verheugde Aubert naar Aken belde, maar te horen kreeg, dat nader overleg had uitgewezen, dat ze slechts als reser ve wordt toegevoegd en dat verder alles bij het oude blijft. Dinsdag zullen bij het NOC dus Ellen Bontje, Anky van Grunsven, Tine ke Bartels en Annemarie Sanders worden voorgedragen voor uitzen ding naar Seoul. Voorlopig kan Tops niet verder kijken dan de Olympische Spelen in Seoul, waar hij - als alles heel blijft - ongetwijfeld naar toe zal gaan. De na 1 januari eigenaar ge worden Mexicaan Alfonso Romo heeft er in toegestemd, dat Tops, met wie hij al jaren goede handels betrekkingen onderhoudt, tot 1 ok tober op Doreen mag zitten. „En daarna misschien ook wel", aldus de Mexicaan. „Maar dat moeten we na Seoul nog bespreken. Duidelijk is natuurlijk, dat deze combinatie heel goed klikt en het zou zonde zijn als er geen vervolg kwam. Maar nogmaals, daarover staat nog niets vast. Voorlopig ben ik heel blij voor Jan en voor de propagan da, die hij maakt voor onze stal." De niet snel van zijn stuk te krij gen Tops gaf gisteravond toe, dat hij een heel speciale band met Dor een aan het vormen is. „Het is een pracht dier. Ze is supervoorzichtig en heeft een enorm vermogen. Ze komt echt overal over heen. Dat zijn allemaal goede eigenschap pen. Elke keer weer sta ik er ver steld van hoeveel sterker ze weer is geworden. En dank zij Henk Nooren worden ook de details voortdurend bijgesteld. Als alles goed blijft gaan, kan ik in Seoul een heel eind komen. Net als voor de dressuurploeg zal het Nederlands Olympisch Comité de beslissing voor definitieve uit zending naar Seoul van de springruiters morgen nemen. Op de voordracht komen de namen te staan van Van der Schans (niet in Aken wegens lichte kreupelheid van Treffer), Ehrens (één pechfout- je in de eerste omloop van de Grote Prijs, waardoor het voor hem meteen uit was). Van der Vleuten, Tops, Van Groesen en Laarakkers. Eén ruiter dient dan na het CHIO in Rotterdam (half augustus) af te vloeien en een ander zal genoegen moeten nemen met een reserverol. LEIDEN De districtskampioen schappen tennis konden gisteren ondanks alle regen toch volgens schema voltooid worden. Een kriti sche kanttekening was toch op zijn plaats. Niet zozeer wat betreft de planning en organisatie van de af gelopen week, alswel over het on derbrengen van de veteranenstrijd op het park van Dekker. De ge scheiden uitvoering van de dis trictskampioenschappen kon de instemming van de meeste vetera nen niet wegdragen. Har Meyer uit te dan ook de noodkreet 'namens alle oude mensen' de volgende edi tie weer op Unicum te houden. In het mannenenkel BI prolongeerde Jan-Willem Lugthart zijn titel door een overwinning op René van der Wilk (6-4, 6-3). Marcelien Spaan versloeg Irma van Seeters in de fi nale van het vrouwenenkel BI: 6-3, 7-5. „De districtskampioenschappen winnen is moeilijk, de titel verdedi gen is nog veel lastiger", sprak Jan- Willem Lugthart tijdens de prijs uitreiking. Daarmee doelde Lugt hart waarschijnlijk op zijn enigszins onzekere spel in de be ginfase van de partij tegen René van der Wilk. Twee maal werd de nummer twee van de plaatsings lijst op twee games achterstand ge zet. Van der Wilk speelde zeer scherp en zette zijn tegenstander goed onder druk. Toch raakte Lugthart niet in paniek. „Ik wist ei genlijk wel dat hij dat niet kon vol houden en wachtte tot hij zou af zwakken". Dat gebeurde ook in derdaad. Van der Wilk verloor iets van zijn nauwkeurigheid en Lugt hart greep zijn kans: 6-4. In de tweede spelreeks ging de strijd tot 3-3 gelijk op. Lugthart liep vervolgens weg naar 5-3 en kon de partij uitserveren. Vijf break points moest de titelverdediger wegwerken alvorens hij zijn vierde match-point in winst kon omzet ten: 6-4, 6-3. „Qua tennis ben ik misschien iets minder geworden, maar mijn mentaliteit is enorm ver beterd", concludeerde Lugthart na afloop. „Tegen Wijnand Nuyts was waarschijnlijk mijn moeilijkste pot, maar ook toen voelde ik me mentaal een stuk sterker en dat is mijn belangrijkste winstpunt ge weest". Onzeker Kees-Jan Schuilenburg maakte de verwachting van de wedstrijd leiding waar en zegevierde in de eindstrijd van het mannenenkel B2 met 6-1 en 6-4 over Marcel Lolling. In het vrouwenenkel B2 won Karin Croese verrassend van Janine Jün- ger. Croese slaagde er goed in haar tegenstandster onder druk te zet ten en Jünger kreeg geen vat op het spel. „Het hele toernooi ging het goed, maar nu was ik toch wel weer onzeker. Mijn service liep ook niet optimaal en dan kan je moeilijk druk uitoefenen", zo analyseerde Jünger haar nederlaag: 5-7, 6-2, 6-4. In het mannenenkel Cl had Erik Bolten zijn belangrijkste kruit reeds in de halve finale verschoten. In de voorlaatste ronde schakelde Bolten de als eerste geplaatste Mar- tijn Royen uit. De combinatie wed strijdleiding en tegelijk spelen bleek teveel voor Royen die met twee maal 7-5 ten onder ging. Bol ten moest in de eindstrijd op zijn beurt zijn meerdere erkennen in Patrick Kieboom: 6-4, 6-3. De titel van het mannenenkel C2 ging naar Mark van Doorn, die Johan Drau- lans met 7-6 en 6-4 klopte. Ook Natalie van der Voort moest zich in de halve finale van het vrou wenenkel Cl tegen Jacqueline Paauw een zware inspanning ge troosten. Paauw verwierf zelfs en kele match-points, maar moest uit eindelijk toch het hoofd buigen: 6- 7, 6-4, 7-6. Die inspanning brak Van der Voort tegen Cindy Berkhout op. Berkhout tracteerde haar oppo- nente op een duidelijke 6-1, 6-3 ne derlaag. Saskia Paaw verbeterde de prestatie van haar zus. De jong ste Paauw wist de eindstrijd van het vrouwenenkel C2 te bereiken' en ook nog te winnen. Audrey Bon net werd met 6-3 en 6-4 aan de kant gezet. In het vrouwenenkel 35+ legde Joan Zonnevylle beslag op de hoofdprijs door een overwinning op Maureen Meyer (7-6, 6-3). Jan Mens bleek in die leeftijds-catego- rie de sterkste van de mannen. In de finale versloeg Mens Nico Dof- ferhof met 6-2 en 6-4. JETSKE GÖUDSMIT DUISBURG (ANP) - Het is de ka- novaarders Rick Daman en de K2 Jan-Dirk Nijkamp/Marc Weijzen in Duisburg niet gelukt aan te tonen dat het NOC onlangs ten onrechte hun deelneming aan de Olympi- i sche Spelen afwees. In Duisburg moest „iets heel moois gepresteerd worden", aldus team-manager Arend Bloem om het NOC eventu- eel in een laatste smeekbede nog i om te krijgen, maar dat zat er door diverse oorzaken niet in. Rick Daman kwam in de halve fi nale van deze regatta, die door vele dubbele inschrijvingen van toplan- den veel sterker bezet was dan straks de Olympische Spelen zelf, I wel in de halve finale op de 1000 meter. Daarin werd hij met een voor zijn doen matige tijd gedesil- lusioneerd laatste. Tegenstanders j die hij twee weken terug in Parijs bij de officiéle selectiewedtrijd nog de baas bleef, scoorden nu veel be- ter. Het gebrek aan voorbereiding op dit extraatje, dat volgens Arend Bloem nog niet eens een echte her kansing genoemd mocht worden, brak ook de K2 Nijkamp/Weijzen op. „We waren alweer bezig met de duurtraining en veel minder snel heidstraining", aldus Nijkamp, „omdat dat in de aanloop naar Se oul héél logisch is." Ze werden zes de in de halve finales. Kansloos voor een finaleplaats, maar qua tijd goed meetellend in het veld van 45 boten. De mededeling van de eigenlijk al definitieve afwijzing door het NOC was vooral voor hen als een zeer koude douche gekomen. Nij kamp: „Als ik zie hoe gemakkelijk roeiers worden uitgezonden op grond van hun resultaten op wed strijden, waar veel minder landen van niveau meedoen, dan onze zo genaamde te minne wedstrijden in Mechelen en Parijs, dan zit er toch wel iets scheef. En je moet bij kano varen niet alleen kijken hoeveel landen er voor ons landen, maar ook eens in de gaten hebben dat wij bijvoorbeeld met een twaalfde tijd een hele reeks serieuze landen ach ter ons laten. Dat kunnen de schaatsers1, om een ander voor beeld te noemen, nooit zeggen." Hoewel er eind juli in Branden burg nog een prima mogelijkheid zou zijn voor een herkansing (de Westduitsers selecteren hier pas hun ploeg) legde de kanobond zich bij de afwijzing van de mannen neer en gaat de al aangewezen vrouwen K2 Derckx/Cox (hier ont spannen vijfde) naar Seoul. BELFORT (ANP) - Met de door hem voorspelde oppermacht heeft Gari Kasparov het tweede toernooi in de strijd om de wereldbeker schaken gewonnen. In Belfort was de wereldkampioen oppermach tig. Met een eindresultaat van 111/2 punten in het veld van sterkste schakers in de wereld, schoot -hij opnieuw omhoog in de Elo-ran- king. Door zijn overwinning in de laatste ronde op Sokolov, die hem de ongedeelde winst in het evene ment opleverde, voegde hij dertien punten aan zijn totaal toe. De spe ler uit Bakoe is daarmee nog maar weinig verwijderd van het voor lange tijd als onbereikbaar geachte puntentotaal van het Amerikaanse schaakgenie Bobby Fischer. Van de Nederlandse inbreng in Belfort kwam weinig terecht. Jan Timman beleefde in het Franse stadje een van de dieptepunten uit zijn loopbaan. De Amsterdammer ontkwam in de slotronden aan de vernedering alleen op de laatste plaats te eindigen. Hij deelde met Hjartarson en Joesoepov die depri merende positie met het totaal van 5 1/2 punten. De triomftocht van Gari Kaspar ov in Belfort nam ongekende grootte aan. De Sovjet bleek na de schaakvierkamp in Amsterdam, die hij overtuigend won, in blaken de vorm te verkeren. Hij leek in Belfort in de loop van het toernooi alleen wat te duchten te hebben van zijn landgenoten Jaan Ehlvest en, gewoontegetrouw, van Anatoli Karpov. Met de jongste schaakont dekking uit de Sovjetunie rekende de wereldkampioen zelf af. In het onderlinge duel probeerde Ehlvest met een kleine afwijking van het protocol zijn landgenoot te verras sen. De jonge Sovjet had echter, net als zoveel van zijn collega's, de toch al niet geringe analytische kwalititen van Kasparov nog on derschat. De wereldkampioen dacht kort na en vond het lek in de speelwijze van Ehlvest en strafte dat hard af. De eindzege van Kasparov, die al voor de veertiende ronde zeker was, kreeg toch een uiterst wrange bijsmaak. Althans voor de wereld kampioen. In die voorlaatste ronde speelde hij het prestigeduel tegpn Karpov. Was in Amsterdam de ba lans in de eeuwige tweekamp tus sen de twee sterkste schakers in de wereld weer doorgeslagen in het voordeel van de jongste van het duo, in Belfort beleefde Kasparov een kleine nachtmerrie. Karpov won het onderlinge duel, nog voor er door beide spelers veertig zetten waren afgewerkt. Het moet de we reldkampioen pijn hebben gedaan. Zijn eindzege in Belfort kwam er wel niet door in gevaar, het extra tintje door een triomf op Karpov had Kasparov toch wel graag aan zijn zege gegeven. Een getergde wereldkampioen bleek echter nog gevaarlijker dan anders. In het slot- duel had de speler uit Bakoe aan re mise genoeg om Karpov achter zich te houden. Toen de ex-wereld kampioen zijn partij tegen ex-land genoot Spasski al snel won, na 22 zetten gaf de Fransman de partij gewonnen, wilde Kasparov nog een keer aantonen dat het verlies tegen Karpov een slippertje was en dat hij in Belfort ongenaakbaar was. Hij slaagde ook voor die test. In de schaduw van het geweld van de Sovjet-schakers speelde Jan Timman een uiterst ongeluk kig toernooi. De Nederlander bleek te fungeren als de kop van Jut. Hij was in het sterke veld de speler waar iedereen op het volle punt gokte. De Amsterdammer bleek niet in staat partijen waarin hij op winst stond, tegen bijvoorbeeld Karpov en Speelman, zegevierend af te sluiten. Beide duels gingen voor de vroeger nummer drie van de wereld, op de nieuwste lijst is Timman gezakt, zelfs verloren. De Nederlander klaagde in Belfort, ei genlijk als enige, doorlopend over de hitte en droogte in de hal die hem parten speelden. Uiteindelijk eindigde Timman nog enigszins re delijk met twee remises. Van de zestien spelers in Belfort konden er zeven punten aan hun Elo-totaal toevoegen. Ehlvest was koploper met 24 punten, Spasski 18, Kasparov 13, Karpov 10, Hub- ner en Sokolov 11, Ribli 6 en No- gueiras 3 waren eveneens positief. Grootste verliezer was Timman met een aftrek van 32 punten. LEONDING (ANP/APA) - Jenny Gal is zaterdag tijdens een interna tionaal judotoernooi in het Oosten rijkse plaatsje Leonding als vijfde geëindigd. Gal verloor in de strijd om de derde plaats met een half punt (yuko) van de Oostenrijkse Petra Profanter. De overwinning ging naar de Westduitse Regina Philips. Ruim een maand geleden was de oudste van de Gal-zusjes, die uitkomt in de klasse tot 56 kilogram, tijdens de Europese titelstrijd in Pamplo na goed voor brons. LEIDEN Marcelien Spaan eiste de titel van de districts kampioenschappen tennis in het vrouwenenkel BI voor zich op. In de finale vond Spaan Irma van Seeeters tegen over zich en niet zoals vooraf verwacht Bionda Zonderop. De lijstaanvoerdster werd in de halve eindstrijd na een zeer spannende strijd uitgeschakeld door Van Seeters. „Voor mij kon het toernooi na za terdag dus al niet meer stuk. Ik wil de echt van Bionda winnen en daar heb ik me te pletter voor gelopen. Bij match-point tegen had ik veel mazzel omdat een bal van mij in een kuil viel en niet opkwam", al dus Van Seeters.. Meer kansen om de wedstrijd in haar voordeel te be- LONDEN (GPD) Voor de twee de keer binnen een maand heeft Brenda Schultz de finale van een Grand-Slamevenement bereikt. Na de (verloren) eindstrijd in het gemengd-dubbelspel op Roland Garros aan de zijde van Michiel Schapers, is de zeventienjarige Heemsteedse nog één partij verwij derd van de eindzege in het junio- rentoernooi op Wimbledon. Schultz, als eerste geplaatst, had het gisteren moeten opnemen te gen de Francaise Emmanuelle Der- ly- De beschermelinge van bonds coach Stanley Franker kan in de voetsporen treden van Fanny ten Bosch (1952) en Judith Salomé (1967), de enige twee Nederlandse speelsters die op het Londense gras de juniorentitel veroverden. Schultz versloeg zaterdag in de hal ve finales met de nodige moeite de als vijfde geplaatste Amy Frazier. Ondanks dat de kleine Amerikaan se kampte met een scheenbeen- blessure, waarvan ze vooral bij het serveren zichtbaar last had, hield ze de nationaal kampioene drie sets lang op de baan: 6-7 (5-7), 6-4,6- Schultz wérd in het hoofdtoer nooi in de eerste ronde uitgescha keld door Gigi Fernandez en moest in de derde ronde van het verlie- zerstoernooi (de Ladies' Plate) de Britse Sara Gomer feliciteren. slissen, kreeg Zonderop niet en werd met 6-4, 2-6, 7-6 aan de kant gezet. In de eerste set zette Spaan haar opponente op een 5-2 achterstand. De speelster van Unicum bleek echter moeite te hebben om de be langrijke punten binnen te halen en Van Seeters wist dan ook acht set-points ongedaan te maken. Voor Spaan was het bij de negende maal wel scheepsrecht: 6-3. Van Seeters werd ook in de tweede spelreeks op achterstand gezet ter wijl Vrouwe Fortuna haar toch ze ker niet ongunstig gezind was. Een aantal ballen op de lijn en een enke le tegen de netband maakten Spaan enigszins moedeloos. Toch liet zij zich niet al teveel van de wijs brengen en bouwde een 5-1 voor sprong op. „Toen dacht ik bij mezelf 6-3, 6-1 verliezen is wel een rotuitslag. Dan zeggen de mensen dat het leuk is dat je het zover hebt geschopt, maar dat je in de finale weggetikt bent" vond Van Seeters, die er dus nog een schepje bovenop gooide en het resultaat mocht er zijn. Met een paar bijzonder sterke games haalde de speelster van De Meren- wijk op tot 5-5. „Irma maakte toen bijna geen fouten en bij mij lukte het even iets minder", wist Spaan. „Ik probeer de op haar back-hand te spelen, maar daar liep ze steeds omheen. Ik durfde mijn smashes ook niet af te maken en daar maakte Irma goed gebruik van". Een afgang werd Van Seeters weliswaar be spaard, de nederlaag volgde toch. Door een break en een goede eigen service-game zegevierde Spaan met 6-3 en 7-5. De informatica-studente zelf re lativeerde haar zojuist behaalde ti tel. „Ik vind deze overwinning heel leuk, maar er doen natuurlijk een aantal goeie speelsters zoals Astrid Bouw en Madelijn Damen niet mee". Ambitie om nog veel verder te komen heeft Spaan niet meer: „Als ik zou willen, haal ik de A-lijst nog wel, maar dan moet je steeds een eind reizen om er iedere keer in de eerste ronde uitgeslagen te wor den. Vroeger was ik wel fanatieker, ik heb ook nog een jaar op een ten- Irma van Seeters redde het niet in de finale van het vrouwenenkel BI tegen Marcelien Spaan. Spaan eiste met 6- 3 en 7-5 de districtstitel VOOr Zich Op. (foto Loek Zuyderduin). nisschool gezeten. Die druk, dat idee dat je dan moet winnen daar kon ik helemaal niet tegen en het ging alleen maar slechter. Nu doe ik het echt veel meer voor mijn lol". De meer ontspannen instelling wierp in dit geval zijn vruchten af. Spaan moest in nog twee finales aantreden. In het vrouwendubbel streden de twee concurrenten van het enkelspel zij aan zij. Spaan en Van Seeters kwamen tegen Bionda Zonderop en Marquerite Patiwael net tekort: 6-4, 4-6, 6-4. „Achteraf baal ik nog van dat verlies, anders had ik drie eerste prijzen gewon nen", stelde Spaan. Inderdaad belandde Spaan in het gemengddubbel eveneens op de bovenste plek. Die finale was een totale Unicum-aangelegen heid. Spaan speelde met Wijnand Nuyts tegen Fleur Meyer en Maar ten Veeger. Eerstgenoemd koppel kwam in de competitie voor het tweede team van de Leidse club uit terwijl Meyer en Veeger deel uit maakten van het derde. De eer van Spaan en Nuyts was in dit treffen dus zeker in het geding en met 6-3 en 7-5 toonden zij dan ook de sterk- sten. „Ik heb mijn inschrijfgeld er in ieder geval weer dik uit", zo re kende de beurs-studente. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16