Faam van Bislet brokkelt af Zwemtop ten onder aan prestatiedwang Geslaagd NK voor formatie van LZ '86 Zilveren medaille voor De Bataven Mysterieuze krachten in Oslo lijken uitgewerkt Mogelijk minieme delegatie naar Seoul PAGINA 14 SPORT MAANDAG 4 JULI 198a' OSLO (GPD) De faam van Bis- let dreigt af te brokkelen, net als de bouwvallige tribunes van het uit 1922 daterende atletiek- en ijsstadion. Het verval lijkt in alle opzichten toe te slaan op en rond de piste waar het tot voor kort wereldrecords regende, maar waar zaterdagavond slechts pij- pestelen neerkletterden. Zijn de mysterieuze krachten van Bislet uitgewerkt, of moeten er meer Amerikaanse dollars op tafel ko men? door Jaap Visser Op 5 juli 1986 liep Ingnd Kris- tiansen in Oslo een wereldrecord op de 10 km, de afstand waarop zij toen nog geen enkele concur rentie kende, maar waarop de Noorse zaterdagavond werd af getroefd door Liz Lynch, de Schotse hoop van de vrouwenat- letiek. Het record van Kristian- sen betekende het (voorlopige) einde van een unieke reeks, die in 1924 werd ingezet door Adri aan Paulen. De 'vliegende Hol lander' liep op de toen nog extra bochtige sintelbaan een 500 me ter in 1.03.8 m. Over het tussen woonblokken ingeklemde atletiek- en schaats- tempeltje doen inmiddels allerlei verhalen de ronde. Sommige re cordverbeteraars willen doen ge loven dat zij door de prikkelende aroma van de nabijgelegen brou werij van Frydenlund tot een ge slaagde recordjacht werden ge dreven. Volgens anderen is het mogelijk in Bislet grenzen te ver leggen dankzij de buitengewone zuurstofrijke lucht die vanuit zee komt aanwaaien. Een meer tastbare verklaring is de ideale ligging van het knus se stadionnetje die de sporters bijna optimaal tegen wind be schermt Tastbaar is ook de steun van het publiek dat in Bis let werkelijk boven op de baan zit en staat. "De toeschouwers spelen hier een belangrijke rol", beseft Arne Haukvik, de initiatiefnemer van de Bisletgames. "Ze kunnen de atleten als het ware aanraken en dus bijna letterlijk een steuntje in de rug geven. Atleten hebben mij weieens verteld dat ze het ge voel hebben dat ze hier door het publiek op handen worden ge dragen" Lol Nadat hij in het begin van de jaren vijftig met succes zaken had gedaan in Amerika keerde Haukvik naar zijn geboorteland terug om daar een internationaal atletiekevenement van de grond te tillen. "Puur voor de lol en nu, na zo n dertig jaar, ben ik nog al tijd als vrijwilliger verbonden aan de Bisletgames. Ik blijf het doen zolang het leuk is en mijn vrouw geduld kan opbrengen". "Het is allemaal wat professio neler en zakelijker geworden", geeft Haukvik toe. "Maar de vriendelijke sfeer rond onze wedstrijd bestaat nog altijd. Dat verzekeren de atleten en journa listen mij in elk geval. Vandaar dat wij voor relatief weinig geld zo'n sterk deelnemersveld kun nen krijgen. Wij werken met een begroting van ruim één miljoen gulden en dat is aanzienlijk min der dan bijvoorbeeld in Zurich. De atleten komen gewoon graag naar Oslo omdat ze zich hier thuisvoelen. Ik merk steeds weer dat heel veel topsporters gevoe lig zijn voor kleine attenties. Wij sturen bijvoorbeeld alle deelne mers elk jaar een kerstkaart en dat wordt enorm op prijs ge steld". Maar wat nog meer op prijs wordt gesteld zijn dollars, voor vriendelijkheid lijken absolute topprestaties niet meer te koop. Haukvik: "Daar ben ik het dus niet mee eens. Omdat we nu toe vallig twee jaar achtereen geen wereldrecord hebben gehad, wil dat niet zeggen dat onze formule is uitgewerkt. We hebben ge woon een beetje pech gehad. Vo rig jaar is er uitstekend gepres teerd en werden een paar wereld records maar net gemist. Nu zit ten we aan het begin van een heel lang seizoen. De Spelen in Seoul zijn pas eind september, dus je kunt van de atleten niet verwach ten dat ze nu al in hun beste vorm zijn. Bovendien hebben de weer goden ons deze keer in de steek gelaten". Vandaar dat het vuurwerk in het Bislet lang uitbleef. Pas aan het eind van de zaterdagavond kwam er leven bij de brouwerij. Terwijl boven de binnenstad van Oslo een groot vuurwerk los barstte ter gelegenheid van de 85e verjaardag van koning Olaf, sloeg op en rond het tartan einde lijk de vlam in de pan. De Oostduitse model-atlete Heike Drechsler knalde uit de startblokken en bevestigde haar huidige sprintvorm. Op de klets natte baan noteerde de ver- springster een uitstekende 10,91 op de 100 meter. Tegenover dit Oostduitse suc ces stond de verrassende neder laag die Thomas Schönlebe leed tegen Roberto Hernandez. De wereldkampioen op de 400 m uit Karl-Marx-stadt glibberde naar een matige tijd van 45,37 en was 0,34 langzamer dan de Cubaanse winnaar. Beschermeling IJzersterk was de prestatie die Eamonn Martin leverde. De door blessures achtervolgde Engels man bleef op de 10 km slechts 10 sec. verwijderd van het wereldre cord van de Portugees Fernando Mamede. De kracht van Eamonn ligt eigenlijk op de 5000 meter, maar in Oslo bleek de Ford werknemer uit Essex sterk ge noeg om de Italiaan Salvatore Antibo, de Mexicaan Arturo Bar rios en de beschermeling van Said Aouita, de Marokkaan Bra- him Boutayeb, op hun nummer te zetten (27.23,06). Nog spectaculairder was ech ter de triomf van Martins landge noot Steve Cram. Met een superi eure eindsprint nam de Europe se kampioen op de 1500 meter re vanche voor zijn ontluisterende nederlaag op de WK van Rome tegen Abdi Bile. De naar Ameri ka uitgeweken herderszoon uit Somalié moest op de traditionele mijl zelfs nog voorrang verlenen aan de Oostduitser Jens-Peter Hirold en Peter Elliott, de twee de Brit in het uitgelezen gezel schap van middenlange afstand lopers. De Jamaicaan Andrew Smith won zaterdag de 100 meter tijdens de Bislet Ga ines in de tijd van 10.38 Hoe goed de prestatie van Cram ook was en hoe snel zijn openingsronde (55,28), het we reldrecord dat hij drie jaar gele den in Oslo vestigde (3.46,32) bleef buiten schot. Met 3.48,85 scoorde Cram weliswaar een rui me voldoende, maar kreeg de als 'dreammile' aangekondigde re vanche van Rome wel een ont nuchterend slot. Sprinkhuizen redt gezicht De Zijl/LGB AMERSFOORT De ploeg van LZ'1886 kan terugkijken op een geslaagde titelstrijd. Zowel in het eerste weekeinde als afgelopen zaterdag en zondag zwom de Leidse formatie vele medailles bij elkaar. De ploeg van De Zijl/LGB faalde, maar kende in Robin Sprinkhuizen een positieve uitzondering. De kleinere regiovere nigingen Noordwijk, Noordwijkerhout en Katwijk wisten geen podiumplaats te behalen. Trainer Robert van Zijp blikte te vreden terug op de nationale zo- merkampioenschappen die de af gelopen twee weekeinden in het sportfondsenbad van Amersfoort plaats hadden. Alle pupillen verbe terden hun persoonlijke tijden en scherpten in veel gevallen hun klassering op de landelijke rang lijst aan. "Als ploeg zijn er zowel in de Speedo-finales als in de NK-pro- gramma's meer medailles behaald dan voorheen en vooraf waren er meer limieten gezwommen. Van de iets meer dan vijftig starts zijn er 23 medailles verdiend. Dan vind ik dat er optimaal gepresteerd is", al dus Van Zijp. Van de bedompte sfeer die over het evenement hing, in verband met de tegenvallend Olympische limietenjacht bij de senioren, was in het LZ-kamp dus niets te mer ken. "Als je dan ziet hoeveel vierde en vijfde plaatsen er nog zijn ge zwommen, dan vind ik dat de ploeg erg vooruit is gegaan", vérvolgt de de coach, die gisteren zijn eerste seizoen bij de Leidse Zwemclub succesvol afsloot. "De prestaties van Fleur Bakker en Bianca Hoeks sprongen het af gelopen weekeinde eruit", analy seerde Van Zijp. "Maar ook Dennis Schouten, die Nederlands kam pioen werd op de 100 meter rugslag en Antoine van Weerde hebben na tuurlijk prima gepresteerd". De Leidse trainer noemde bij zijn te- AMERSFOORT (GPD) Hij was uitgegaan van een ploeg van twintig, maar Bert Sitters mag in zijn handen knijpen als hij straks in Seoul niet met de kleinste oranje zwemdelega- tie uit de olympische geschiedenis aan het werk moet. De nationale top ging de afgelopen twee weekeinden in Amersfoort massaal ten onder aan het moeten presteren, en dat resul teerde gisteravond bij het opmaken van de balans voor Zuidkorea in een trieste balans. "Als we puur op de limieten af gaan", stamelde een onthutste Sit ters, "dan gaan er niet meer dan zes". En alsof hij het zelf nog niet wilde geloven, herhaalde hij het ge tal nog maar eens: "Zes. Wat een te genvaller. Na de winterkampioen schappen dacht ik dat het wel goed zat met de voorbereidingen, en dan nu dit. Een reden? Wie het weet mag het zeggen. Gebrek aan wed strijdritme is het enige wat me op dit moment te binnen schiet". Zeiler Schelling sterk van start MEDEMBLIK (ANP) - De twee Nederlandse zeilequipes in de Flying Dutchman-klasse die nog kans maken op uitzending naar de Olympische Spelen van Seoul, zijn met wisselend suc ces begonnen aan de wereldti telstrijd onder Medemblik. Ter wijl Henry Koning en Leide- naar Hans Schelling achtste werden, brak de mast van Sjaak Haakman en Guido Alkemade reeds voor aanvang van de wed strijd. De stormachtige wind, die te gen het maximum van kracht zeven aanblies, vaagde de kan sen van veel deelnemers op een goede klassering in de eerste wedstrijd weg. Zo wist het kop pel Haakman/Alkemade zich al voor de wedstrijd geslagen. Tij dens het 'warmdraaien' brak de mast van het schip; het duo moest daarop noodgedwongen verstek laten gaan bij de start. Koning en Schelling, het tweede Nederlandse duo dat hoopt op uitzending naar Se oul, was wel bestand tegen de elementen. Hoewel Koning slecht startte en het eerste kruisrak als 25e achter zich het, herstelde hij zich goed. Bij de benedenboei was hij al tien plaatsten geklommen, om uit eindelijk als achtste te finishen. De bondscoach van de KNZB was duidelijk zichzelf niet. Sitters is normaliter de nuchterheid zelve, maar dit keer was de klap keihard, te hard aangekomen. En frustreer de, omdat de zwemmers en de KN ZB nu niet alleen afhankelijk zijn van de barmhartigheid van het Ne derlands Olympisch Comité bij het eventueel alsnog inschakelen van de in deze kringen immer gehan teerde 'estafettetruc', maar wel licht meer nog vanwege het ontbre ken van een verklaring. Waar de ene trainer de opzet van de kwalifi catiewedstrijden hekelde - voor het eerst sinds twintig jaar moesten de olympische limieten weer op de NK gezwommen worden -, sprak de ander juist weer van een "uitste kende ambiance" en voerde de in veel verenigingen vertroebelde voorbereiding - het AZPC-duo Drost/Dybiona scheidde zich zelfs helemaal van de ploeg af - op als ex- uur in de week traint, met nog eens twee uur krachttraining. Hij vorm de daarmee een uitzondering op de regel in de aanloop naar deze NK, waar mensen als Frank Drost (zelfs hij is afhankelijk van het NOC) twintig en Karin Brienesse zelfs 28 uur in de week afzagen in het chloor. "Voel ik me moe", keek de meao-student terug op zijn voorbe reiding met zijn broer en coach Re- né, "dan passen we de training ge- Conny van Bentum, samen met Dekker de enige die de besluitvor ming van het NOC niet behoeft af te wachten - zij voldeed persoonlijk op de 100 vlinder en met afronding van eentiende van een seconde op de 50 en 100 vrij en de 200 vlinder aan de limieten - sloot zich harte aan bij de woorden van de school slagspecialist. "Het vreemde is dat iedereen vol zelfvertrouwen was. Op een gegeven moment begon ik zelfs aan mezelf te twijfelen, had ik Ron Dekker tijdens de 200 meter wisselslag waarmee hij gisteren e Dekker kwalificeerde zich het afgelopen weekeinde in Amersfoort wc wel voldoende gedaan? Het aantal trainingsuren dat was geïnvesteerd vloog je om de oren. Maar achteraf kun je concluderen dat er toch te bezeten is gewerkt. Ik heb de laatste zes weken duidelijk gas te ruggenomen, nog maar een keer per dag getraind. Misschien heb ik ook wel het voordeel gehad dat ik nog ruim een maand naar mijn 'ou de' universiteit in Amerika (Berke ley) ben gegaan. Ik heb daar toch de tijd gehad alles even van me af te zetten". Hoe het ook zij, de KNZB zal in weerwil van de zwakke tijden mor genavond toch het verzoek aan het NOC richten een dames- en heren estafetteploeg op de wisselslag af te vaardigen naar Seoul. Waarmee de equipe alsnog een volwassen omvang van elf zwemmers (in dat geval met de routiniers Frank Drost, Hans Kroes, Jolanda de Ro ver en schoolslagtalent Linda Moes) kan krijgen. Altijd nog vijf minder dan voor de Spelen in Los Angeles, maar wellicht dat de aan wezigheid in Zuidkorea de span ningen kan wegnemen die de zwemtop in Amersfoort trillend en bevend de voor de tv afgeplakte startblokken deed beklimmen. rugblik het liefst de hele ploeg op, bang om iemand tekort te doen Antoine van Weerde kon na zijn bronzen medaille op de 200 meter schoolslag in het eerste weekeinde eigenlijk al niet meer stuk. De 100 meter schoolslag leverde uiteinde lijk een zesde plaats in de A-finale op. In de serie zwom Van Weerde een nieuw persoonlijk record in 1.07.01. Hij was daarmee derde ach ter Ron Dekker en Patrick Braam In de finale veroorzaakte hij een valse start. Een tweede hapering zou noodlottig zijn voor de school slagspecialist van LZ. "Zijn tweede start ging daardoor de mist waardoor hij niet verder kwam dan een zesde plaats", vulde Van Zijp aan, die desondanks dik tevreden was met zijn oudste NK-ganger. De tweeling Schouten voldeed ook volledig aan de verwachting. Het slotweekend in het 50-meter bassin bezorgde de beide broers vijf medailles. Dennis tikte als e ste aan op de 100 meter rugslag en behaalde brons op de 200 meter wisselslag en de 100 meter school slag. Mark beklom tweemaal het erepodium, voor derde plaatsen op de 100 meter rugslag en de 100 me ter vlinderslag. Dat de broers niet veel voor elkaar onder doen in het water, was op te maken uit het on derlinge verschil op de 200 meter wisselslag: 0,04 sec. Robin Sprinkhuizen redde ook in het slotweekeinde van de zomer- kampioenschappen het gezicht van De Zijl/LGB. Met een bronzen medaille op de 100 meter rugslag voor jongens van jaargang 1974 verzachtte hij enigszins het leed voor de op dit moment tweede Leidse vereniging. Na het wegval len van trainster Erna van Belkum is de club aan het kwakkelen ge raakt en een duidelijke oplossing lijkt nog niet klaar te liggen. Illustratief voor de huidige situa tie binnen De Zijl was misschien wel het optreden van Niels Ouwer- kerk. De Leiderdorper was gedu rende het hele jaar lid geweest van de EJK-kandidaten selectie. De oud-Nederlands kampioen op de 100 en 200 meter vlinderslag kon echter op geen enkele wijze in de buurt komen van de kwalificatie- eisen voor de Europese titelstrijd voor de jeugd, welke over drie we ken in Amersfoort wordt afge werkt. De Leidse regio had al voor de NZK een andere mogelijke EJK-deelnemer verloren. De Noordwijkerhouter Kroon, kans hebber op de rugslag kwam in het geheel niet in actie in Amersfoort vanwege een sleutelbeenbreuk en kele weken voor de nationale titel strijd RENEE VAN DER HARST Vijf winnaars bij waterpolotoemooi LEIDERDORP Het zevende na tionale waterpolotoemooi van DKD heeft vijf verschillende win naars opgeleverd. Bij de mannen wonnen Stormvogel uit Vlissingen (voor DKD), LZC uit Leeuwarden (districtsploegen) en NZMPC uit Noordwijk (kringploegen). Bij de vrouwen waren HPC uit Heemste de (district) en de organiserende Leiderdorpse vereniging (kring) in hun categorie het sterkst. Conny van Bentum is teruggekomen op baar besluit tia de Olympische Spe len van Seoul definitief een punt ach ter haar carrière te zetten. De 32-jarige zwemster zal nog zeker een jaar Lang aftrainen, en in dhr periode heeft zij ruimte ingebouwd voor een groot iu- teruationaat toernooi, Schoolexamens De enige, die gisteravond zijn emoties in bedwang had was KN- ZB-arts Simon Ouwerkerk. "Als ik de coaches hier goed heb beluis terd, is het een kwestie geweest van teveel trainen en te weinig rust, gecombineerd met extreme stress- gevoelens over het moeten preste ren op één dag, in sommige geval len tussen schoolexamens door". De conclusie van Ouwerkerk wordt ondersteund door Ron Dek ker, die zich in het Sportfondsen- bad zeer opvallend aan de algehele malaise onttrok. Dekker noteerde over twee weekeinden maar liefst vier (van de in totaal zeven) indivi duele records, voldeed op de 100 meter schoolslag als enige manne lijke zwemmer aan de limiet en be hoort inmiddels op zijn didscipline tot de absolute wereldtop. Opmer kelijk is evenwel dat de 22-jarige Deventenaar niet meer dan negen VOETBAL - FC Den Haag heeft in de intertoto-competitie een neder laag geleden tegen Karl-Marx- Stadt. De Oostduitsers wonnen in het Zuiderpark met 2-1. Voor de Hagenaars scoorde Rontberg. AZ kreeg in dezelfde competitie een pak slaag van het Deense Odenske BK. Mede door twee goals van ex-Feyenoorder Elstrup wonnen de Denen met 5-1 in Alk maar. De nieuwe AZ-spits Verroen had de thuisclub nog aan een voor sprong geholpen. NK estafette in Iisse LISSE - Als enige team uit de Leid se regio is de 4 x 800 meter ploeg van De Bataven er dit weekeinde in geslaagd om een medaille te ver overen tijdens de Nederlandse es tafette kampioenschappen die in Lisse gehouden werden. Na een zeer spannende race veroverden de Leidse lopers een zilveren medail le. Op het Ter Specke sportpark kwam de 4 x 400 meter jongens- ploeg van AV Holland net te kort voor een medaille. Datzelfde gold ook voor het 4 x 100 meter kwartet van De Spartaan dat eveneens op de vierde plaats eindigde. Na het succes van het vorig jaar waarin de estafetteploeg van De Bataven op de 4 x 1500 meter het goud voor zich opeiste, werd nu ge gokt op de 4 x 800 meter. Dat kwam onder andere omdat Han Kulker geen trek had in een 1500 meter. Dit jaar staat voor de Bataaf geheel in het teken van de Olympische spelen die in september in Seoul gehouden worden. In zijn voorbe reiding daarop paste de 1500 meter niet maar de 800 meter wel. Met Mi chel Versteegen, Kees Haasnoot en Jan Jansen werd door coach Bram Wassenaar een kwartet gevormd dat in staat moest zijn om een me daille te veroveren. Die gedachte kwam ook uit. Nadat Versteegen en Haasnoot de achterstand op de concurrentie beperkten kon een goed op dreef zijnde Jan Jansen wat van de ach terstand afknabbelen. Slotloper Kulker kon er niet méér dan de tweede plaats uithalen omdat het leidende AV Nijmegen een onover brugbare voorsprong had. Boven dien had Nijmegen in de persoon van Marco Leenders ook een slotlo per van allure zodat Kulker nauwe lijks naderbij kwam. Het zegevie rende AV Nijmegen vestigde zelfs een nieuw Nederlands record en bracht het op 7.25,94 terwijl De Ba taven eindigden in 7.30,55. In het Batavenkamp heerste na afloop een goede stemming. "Ein delijk kan ik een beetje tevreden zijn. Na de afgang van gisteren was ik erop gebrand om vandaag sterk voor de dag te komen", aldus Jan Jansen. Met de afgang doelde Jan sen op het optreden van de 4 x 1500 meter equipe waarvan hij ook deel uitmaakte. "Nadat Ad Coolbergen, Kees van Klink en Hans van Voor den gelopen hadden moest ik een gat van ongeveer 80 meter dichtlo- pen om nummer drie in te halen. Dat was dus onmogelijk. Daarom spaarde ik me maar voor de 800 me ter". De Bataven eindigden tenslot te teleurstellend als zesde in 15.57,98, net voor NSL uit Noord wijkerhout dat met Anton Hens, Willem Boon, Theo Alkemade en Jan Laan als lopers na 16.00,55 over de meet ging. Op deze 1500 meter estafette kwam de ploeg van V&LTC uit Den Haag met Leide- naar Huub Pragt in de gelederen tot een nieuw nationaal record van 15.23,69. De meisjesploeg van de organi serende vereniging De Spartaan bestaande uit Tessa Molenaar, Co- rine Oppelaar, Manon Geerlings en Andrea van Velzen kwam op de 4 x 100 meter net iets tekort om met een medaille te gaan strijken. Van een teleurstelling over de vierde plaats was echter geen sprake om dat de ploeg was vertrokken om een nieuw clubrecord te realiseren. Dat lukte (50,71). Omdat het kwar tet bestaat uit allemaal B-meisjes was de prestatie van een nog hoger gehalte. Wel teleurgesteld met een vierde plaats was de 4 x 400 meter jon- gensploeg van AV Holland. Het kwartet Patrick Geirnaert, Wilmar Kortleever, Arjan Rijnsburger en Jeroen Sunter maakte in de serie een sterke indruk waarmee de hoop op een medaille gevestigd werd. In de finale, waarin Geir naert plaats maakte voor Menno Jansen, liep het niet naar wens. Rijnsburger: "We hadden twee slechte wissels en ikzelf liep ook niet lekker. Normaal start ik rustig om nog wat over te houden voor de laatste 200 meter. Dat ging nu niet. Ik moest me forceren om de jon gens die voor mij liepen te kunnen bijbenen. Daardoor kwam ik op het laatst tekort". De eindtijd voor de jonge Leidenaars mocht er deson danks zijn: 3.23,87. Het zelfde koppel dat voor NSL de 4 x 1500 meter liep. kwam ook uit op de 4 x 800 meter. De mannen uit Noordwijkerhout eindigden in een tijd van 7.45,01. Bij de 4 x 400 meter eindigden Nico Vervoorn, David Bruinvels, Jan -Dirk Hoge- woning en Gijsbert Remmerswaal van De Bataven in 3.31,13. Bij de vrouwen haalde de 4 x 100 meter ploeg van De Bataven de fi nale. In de eindstrijd werd het kop pel dat bestond uit Hellen Bank, Sandra van Rijt, Mieke van Beelen en Marian Langezaal, zesde in 49,74 seconden. Tessy Lenting, Mar- greth van de Peet, Lisette Kaptijn en Lenie van de Poel die samen de 4 800 meter voor De Spartaan lie pen, kwamen tot een tijd van 9.46,79. De Bataven Susan Groen in't Wout, Herma Goddijn, Jolanda Dorlas en Carolien Rijkelijkhuizen kwamen op de zelfde discipline tot een iets betere eindtijd van 9.44,70. Yvonne Van Dorp heeft het af gelopen weekeinde als voorberei ding op de nationale kampioen schappen die over twee weken in Groningen gehouden zullen wor den aan een aantal internationale wedstrijden deelgenomen. Vrijdag eindigde de Leidse in het Westduit- se Rhede als vierde op de 400 meter in een scherpe tijd van 53,91. Een dag later kwam de Nederlandse kampioene op de 200 en 400 meter in Luxemburg aan de start. Zij leg de ondanks slechte weersomstan digheden de 400 meter af in 54,50 JAN BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14