Intimidatie en bedreiging in d'Oude Morsch LEIDSCH DAGBLAD Oranje Kever Huizen zijn volgens architect ongezond 'Bouwen van stalen woningen Stevenshof verkapte misdaad' 'Bezwaar tegen bouw Flowercenter heeft nauwelijks gevolgen' Toch vut voor tien Leidse politiemensen Project werkervaring met een jaar verlengd Lodewijk Napoleon Spanningen lopen hoog op na meningsverschil over Wachtgebouw LEIDEN De oranje Kever van Leiderdorper Hans Nonne- kes is weer boven water. De po litie trof het vehikel aan in de Langestraat. in Leiden. Nadat Nederland zaterdag de EK won, trok Nonnekes met zijn vriendin de stad in om dat te vieren. Bij terugkeer zag hij nog net hoe er iemand met zijn voertuig vandoor ging. De dief was kennelijk getrokken door de oranje kleur en door het nummerbord, waarin de letter EK stonden. De dader is overi gens spoorloos. JAN VAN HOUTPENNINGEN betaalverplichtingen zit en het werk dat gedaan moet worden met minder mensen moet doen. "Dat zal niet meevallen", aldus Mostert. Deze week is van 10 politie-ambte- naren afscheid genomen. Er zijn nog zeven politiemensen die op korte termijn in aanmerking willen komen voor de 57+ regeling. Als het rijk niet bijspring gaat dat de gemeente op termijn zo'n 1,5 mil joen gulden kosten. LEIDEN - Volgens de architect veis gedeeltelijk worden opgetrok- W. Helfenrath is de bouw van sta- ken uit zogeheten sandwichpane len woningen in de Stevenshof in len die bestaan uit twee stalen pla- Leiden een verkapte misdaad. Hel- ten met daartussen een dikke isola- fenrath meent dat de bewoners van tielaag. deze woningen binnen de kortste "Welke reden er ook geweest keren geconfronteerd zullen wor- moge zijn voor de keuze van deze den met chronische hoofdpijn- 'woninghuid', de initiatiefnemers klachten, psychische stoornissen en ontwerpers hoeven allerminst en fysieke klachten. trots te zijn op hun produkt", De architect schrijft een en ander meent architect W. Helfenrath. in het tijdschrift 'Gezond Bouwen "Het is een verkapte misdaad om en Wonen'. Zijn aantijgingen zijn mensen op te zadelen met stalen gericht tegen de 118 woningen, woningen". De architect wijst op ontworpen door de Voorhoutse ar- 'het debacle van de aluminium wo- chitect Verheijen, die momenteel ningen in Breda' waar de bewoners in aanbouw zijn in de wijk Stevens- met grote problemen te maken hof. Het project van Verheijen zouden hebben. Helfenrath, die wordt algemeen beschouwd als zich baseert op aspecten van de een stap vooruit in het industrieel bio- en ecologische architectuur bouwen. Het bijzondere van de wo- (het mens- en milieuvriendelijk ningen is dat de voor- en achterge- bouwen), verwacht dat dezelfde LEIDEN Het Leidse politie korps heeft deze week, in het kader van de 57 regeling, afscheid geno men van 10 politie-ambtenaren. Burgemeester Goekoop is daar mee teruggekomen op eerdere uit spraken dat hij niet akkoord zou gaan met de vervroegde uittreding in verband met dreigende financië le moeilijkheden bij het Leidse korps. Minister Van Dijk van binnen landse zaken heeft onlangs moge lijk gemaakt dat politiemensen met ingang van 1 juli op 57-jarige leeftijd met vut kunnen. Eerder de ze maand schreef Goekoop in een brandbrief aan de minister dat dat allemaal wel mooi is, maar dat ver vroegde uittreding onmogelijk is als de kosten niet door het rijk wor den gecompenseerd. Het zou een financieel debacle betekenen als het Leidse korps zelf voor die kos ten zou moeten opdraaien. Afgelopen weken heeft Goekoop geregeld contact gehad met het mi nisterie en daaruit de conclusie ge trokken dat de minister genegen is extra aandacht aan de Leidse situa tie te besteden. De minister heeft nog geen financiële toezeggingen gedaan. Op grond van een en ander' heeft de burgemeester evenwel be sloten de vervroegde uittreding niet langer te verhinderen. Hoofdcommissaris H. Mostert laat desgevraagd weten dat het Leidse korps voorlopig wel met de LEIDEN Het bestuur van de wijkvereniging d'Oude Morsch overweegt een aanklacht bij de po litie in te dienen tegen anonieme beschuldigingen uit de wijk dat het geld achterover gedrukt wordt. De politie is bovendien ingeschakeld nu meer bestuursleden geregeld anoniem worden bedreigd, hun ruiten worden ingegooid en auto's worden vernield. Op verzoek van het gemeentebe stuur in de persoon van wethouder Tesselaar zijn de bijeenkomsten LEIDEN Het Project Werkerva ringsplaatsen, een regionaal expe riment om werkloze 21-plussers aan werkervaring te helpen, wordt met ten minste een jaar verlengd. De twee geldschieters, het Gewes telijk Arbeidsbureau en de Stich ting Werkgelegenheid, hebben sa men 143.000 gulden hiervoor op ta fel gelegd. Via dit project zijn 51 werklozen aan een tijdelijke ar beidsplaats geholpen. Acht van hen hebben inmiddels een vaste baan gevonden. Zowel bij werklo zen als bij werkgevers is er vol doende animo om door te gaan. Toen het project vorig jaar zomer van start ging, werden 488 bij het arbeidsbureau ingeschreven werk zoekenden opgeroepen om hun in teresse voor deelname te peilen. De oproep werd alleen verspreid on der oudere werklozen die niet in aanmerking kwamen om betrok ken te worden bij andere projecten waarmee de werkloosheid bestre den wordt. Uiteindelijk bleven er slechts 127 gegadigden over van wie er 51 werden geplaatst. Met be houd van uitkering mochten zij een half jaar aan de slag bij bedrij ven die zich voor deelname hadden aangemeld. Opmerkelijk is dat bijna de helft van het aantal deelnemers een uni versitaire of hogere beroepsoplei ding heeft genoten. "Juist bij de banen waarbij een hogere oplei ding is vereist, telt de ervaring. Ge bleken is dat de groep met een ho gere opleiding ook bereid is met behulp van dit project deze erva ring op te doen", aldus Kees de Mooy, voorzitter van het dagelijks bestuur van het project. Tachtig procent van de deelnemers was al meer dan een jaar werkloos. Van de 51 deelnemers zijn er nog 37 op hun tijdelijke arbeidsplaats werkzaam. Van de overige 14 heb ben er 8 een baan gekregen, zijn er 2 een opleiding begonnen en heeft de rest om uiteenlopende redenen afgehaakt. In principe geldt de tij delijke arbeidsplaats voor een half jaar. Gebleken is echter, aldus De Mooy, dat een aantal mensen lan ger nodig heeft om voldoende werkervaring te krijgen. Overigens is de arbeidsplaats afgestemd op de opleiding dan wel de interesse van de werkloze. Van de zijde van de werkgevers blijkt voorlopig voldoende interes se te bestaan om aan dit experi ment mee te werken. Van de werk gever wordt verwacht dat hij de werkloze in het bedrijf begeleidt en uitkijkt naar een betaalde baan voor hem of haar. De Mooy: "In het begin kost deze begeleiding de werkgever tijd, maar op den duur verdient hij dat terug wanneer de 'werkloze' zelfstandig aan de slag kan. Het is de bedoeling dat de' werkgever er noch winst noch ver lies door maakt". Het project voedt zichzelf, meldt het jaarverslag dat een dezer dagen uitkwam: regelmatig melden werkgevers zich met een plaats of werkzoekenden om een plaats te bezetten. Verwacht wordt dat er ie der jaar ongeveer 60 mensen ge plaatst kunnen worden. De voort gang van het project zal jaarlijks bekeken worden. Er valt echter ook nog een hoop te verbeteren. Zo worden de be moeienissen van drie commissies, die de arbeidsplaatsen en de kandi daten op hun geschiktheid moeten toetsen, als bureaucratisch erva ren. Ook blijken deze commissies regelmatig moeilijk te doen over verlenging van de tijdelijke ar beidsplaats, hetgeen de kansen van de werkloze vaak doet slinken. "De manier van toetsen tussen de commissies onderling verschilt terwijl het vaak geruime tijd in be slag neemt. Het gevolg is dat er met werkgevers en werkzoekenden nauwelijks afspraken zijn te ma ken", aldus het jaarverslag. Een an der probleem is dat werkgevers in de commerciële sector te weinig medewerking verlenen in vergelij king met instellingen in de non profit sector. van de wijkvereniging voorlopig afgelast. Het gemeentebestuur heeft binnenkort een gesprek met het bestuur van de vereniging. De spanning in de wijk is de laatste maanden hoog opgelopen. De problemen zijn begonnen nadat er een meningsgeschil was ont staan over het Wachtgebouw bij de Morspoort, dat de wijkvereniging van de gemeente in beheer heeft gekregen. Een huurder zou al dan niet op eigen verzoek - de menin gen daarover zijn tegenstrijdig - de huur zijn opgezegd terwijl ook de eigenaar van café Huis De Bijlen aan de Morsstraat zijn activiteiten in het gebouw moet beëindigen. Het bestuur van de wijkvereni ging verwijt hem in strijd met de af spraken alleen commerciële activi teiten in het wachtgebouw te orga niseren. Hem wordt bovendien kwalijk genomen dat hij achter de rug van de wijkvereniging getracht heeft het gebouw van de gemeente te kopen, een verzoek dat overi gens door de gemeente werd afge- Wantrouwen Het onderlinge wantrouwen kwam enkele weken aan het licht toen enkele verontruste buurtbe woners een vergadering organi seerden over het doen en laten van de wijkvereniging. Het bestuur was hiervoor overigens niet uitge nodigd. Op deze vergadering werd het verwijt gemaakt dat de be stuursleden geld in de eigen zak zouden steken. door Gert Visser Ook kreeg de wijkvereniging te horen dat het te weinig openheid betracht. Zo werd bezwaar ge maakt tegen het feit dat kandidaat leden voor de wijkvereniging door het bestuur geballoteerd worden. "In principe wordt niemand het lidmaatschap geweigerd", is de verklaring van het bestuur, die in de wijk wordt tegengesproken. De circa tien leden die zich de laatste weken hebben aangemeld maken echter weinig kans. Het bestuur vreest met hen het Paard van Troje binnen te halen, hetgeen er uiteindelijk toe leidt dat het wachtgebouw in verkeerde (commerciële) handen valt. "We hebben de ballotage nog nooit aan gegrepen om mensen te weren. Met deze bedreigingen vinden we het nodig dit middel te gebruiken", aldus bestuurslid Arends. Afgesproken werd dat twee onaf hankelijke buurtgenoten inzicht zouden krijgen in de financiën van de vereniging. Gisteravond had een gesprek plaats tussen het be stuur en de twee afgezanten, Den Duijf en Moesker, in een poging over en weer wat begrip te kweken. Tot een verzoening kwam het ech ter niet. Het bestuur meende slechts in geringe mate verant woording schuldig te zijn aan niet- leden, maar gaf beide afgezanten wel inzicht in de financiën van de wijkvereniging. "Men hoeft geen lid van onze ver eniging te worden. Wij beschou wen ons als een soort servicebu reau en ondernemen actie als ie mand uit de wijk daarom vraagt", zei voorzitster Guillén gisteravond. "Wanneer er mensen zijn die iets anders van een wijkvereniging ver wachten, houdt niemand hen tegen zelf een vereniging op te richten", voegde een ander bestuurslid daar aan toe. Onfris Het verwijt dat zij geld in eigen zak zouden steken, wordt door het bestuur hoog opgenomen. "Ik leg er nog eerder geld op toe", aldus één van de bestuursleden. Het be stuur verwacht dat diegenen die dit gerucht hebben verspreid hun excuses aanbieden. Den Duijf, zelf één van de kandi daat-leden, was niet tevreden met de verklaringen van het bestuur en hield de beschuldiging staande dat de wijkvereniging een te besloten club zou zijn. De financiële stuk ken die hij kreeg te zien, overtuig den hem niet al werd niet duidelijk wat er mee mis is. Zijn metgezel Moesker daarente gen bleek na afloop van de bijeen komst overtuigd van de goede be doelingen van het bestuur. "Ik ben overtuigd van de openheid en heb alle vertrouwen in de vereniging", was zijn conclusie. De onenigheid van beide afgezanten was er de re den van dat het gezelschap niet met een gemeenschappelijke ver klaring naar buiten kan komen, zoals was gehoopt. Een dergelijke verklaring had zinvol kunnen zijn om een einde te maken aan de intimidaties en be dreigingen tegen de bestuursle den. Iedereen was er gisteravond van overtuigd dat hieraan snel een eind aan moet komen. Moesker zei toe dat hij zou proberen te achter halen wie er voor verantwoordelijk De crisissfeer heeft de motivatie van de bestuursleden zwaar onder druk gezet al zijn zij niet van plan hiervoor te wijken. "Ik heb hier mee wel eerder van doen gehad", aldus Guillén: "Als we toen waren opgestapt was er niet zoveel tot stand gekomen in de wijk". Maar ook zij vreest dat de sfeer in d'Oude Morsch zo langzamerhand goed verpest dreigt te worden. De intimidaties hebben inmid dels uiterst onfrisse vormen aange nomen. Betsuursleden worden veelvuldig opgebeld waarbij ge dreigd wordt hun huisdieren te vergiftigen of rascistische taal wordt uitgeslagen. Stenen worden tegen de ruiten gegooid en ruiten wissers van auto's afgebroken. An deren hebben de afgelopen dagen uitwerpselen op hun deurmat ge vonden. Over de herkomst van de dreige menten bestaan slechts vermoe dens. Er valt niets te bewijzen en een politieonderzoek kan de sfeer in de wijk alleen maar grimmiger maken, zo wordt gevreesd. "Tot een paar maanden geleden was het een gezellige vereniging. Nu haken de mensen af. Er is hier in de wijk ondergronds iets gaande waarop we geen vat op hebben", aldus Guillén. LEIDEN - Hoewel niet officieel het begin van de Lakenfeesten, vormt het spektakelstuk Lodewijk Napoleon toch een van de hoogte punten van die feesten. Gisteravond werd het stuk voor het eerst sinds een jaar weer op de planken gezet. De voorstellingen in de Pieterskerk lopen nog tot en met vrijdag 13 juli (voorstelling op 2, 5, 6, 7, 8, 9,11,12 en 13 juli, kaarten verkrijgbaar bij VW). Er werken zo'n 70 acteurs en actrices mee aan de voorstelling die pas laat op de avond, rond 22.30 uur, begint. Voorts verlenen medewerking het Gemengd Koor Hagecantare en het orkest Leiden Sinfonietta. Het publiek ziet het stuk vanaf speciale tribunes en waant zich, door het ge bruik van het hele kerkgebouw, constant in het midden van het gebeu ren. (foto's Henk Bouwman) problemen zich in Leiden zullen gaan voordoen. Volgens de architect kan een mens onmogelijk goed functione ren in een door stalen gevelwanden en betonnen tussenmuren afge schermde ruimte. De architect ver wacht ook dat de vochtregulatie in de woningen problemen zullen op roepen. "Indien men deze wonin gen bewoont, zullen chronische hoofdpijnklachten, psychische stoornissen en fysieke klachten de tol kunnen zijn welke betaald moe ten worden", aldus Helfenrath in het artikel in 'Gezond Bouwen en Wonen'. De architect van de stalen wo ningen in de Stevenshof, F. Ver heijen, laat desgevraagd weten dat de kritiek van Helfenrath kant noch wal raakt. "De man heeft zich absoluut niet op de hoogte gesteld van wat er precies gebouwd gaat worden. De vergelijking met de aluminiumwoningen in Breda gaat helemaal niet op. Daar was de hele constructie van aluminium en is met ventilatie en bouwfysische ele menten geen rekening gehouden. Het is zeer onterecht de woningen in de Stevënshof daarmee te verge lijken. In de Stevenshofhuizen is de ventilatie juist uitstekend gere geld. Bewoners hoeven zich abso luut geen zorgen te maken over de genoemde klachten", aldus Ver heijen. De kritiek is volgens Verheijen gebaseerd op een "soort geloof dat je alleen woningen mag bouwen van plaggen en natuurlijke materi alen. Ik kies voor een woning van eigentijdse materialen, die goed te isoleren en een goed systeem van ventilatie te maken". LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag de Jan van Hout penning uitgereikt aan adjudant H. Peet van de Leidse politie. Hij was gisteren een van de tien politiemensen die gebruik maken van een speciale 57+ regeling voor politiemensen die sinds vandaag geldt. De eerste burger reikte de onderscheiding, speciaal bedoeld voor ambte naren met een lange staat van dienst, gisteren ook uit aan ambtenaar P. de Raatdie vandaag met vut gaat. Jarenlang heeft hij op de afdeling bij zondere wetten van de gemeente gewerkt. (foto pr) LEIDEN/RIJNSBURG - De be zwaren van beleggers van het Schutterveld tegen het nieuwe Flo wercenter in Rijnsburg zullen de bouw ervan waarschijnlijk niet of nauwelijks vertragen. Volgens N. van Rest van de werkgroep huis vesting Flowercenter waren de be zwaren van investeerders te ver wachten. De bezwaren vinden hun oorsprong in het streekplan van de provincie waarin staat dat groot schalige kantorenbouw in Leiden (Schuttersveld) moet plaatsheb ben. En ook al loopt de bouw enige tijd uit - het Flowercenter zou bin nen een jaar in het nieuwe Rijns- burgse gebouw bij veiling Flora moeten zijn ondergebracht - dan verwacht Van Rest daarmee geen problemen. "We zijn zeer serieus met de plannen voor nieuw onder dak bezig. Als die iets uitlopen ver wacht ik niet dat we in Leiden op straat gezet worden. Daarvoor zal Olivetti toch wel enig begrip heb ben". Het Italiaanse computerbe drijf zit te springen om ruimte in het gebouw dat met het Flowercen ter wordt gedeeld. Aan de andere kant heeft de ge meente Rijnsburg al enig voorover leg gevoerd met de provincie over de mogelijke komst van het Flo wercenter (4000 vierkante meter kantoor) naar Rijnsburg. Volgens burgemeester Jonkman klonk er van de zijde van de provincie geen bezwaar. "Het is natuurlijk niet prettig dat er bezwaren komen. Dat kan altijd tot enige vertraging lei den", aldus Jonkman. Tijdens de vergadering van de Rijnsburgse gemeenteraad aan staande donderdag komt de kwes tie al min of meer aan de orde. Voor een deel van de Kamphuizerpolder wil het gemeentebestuur een zoge naamd voorbereidingsbesluit ne men. Daarmee kan de gemeente de ontwikkelingen in dat gebied in de door haar gewenste richting bege leiden, in dit geval dus kantoren- bouw. Daarbij spelen volgens Jonkman ook andere plannen mee: accountantskantoor Kwestro en Faas wil nieuwbouw plegen en ook de veiling zelf moet in de toekomst wellicht in dat gebied uitbreiden. Overigens hebben de organisa ties binnen het Flowercenter zich nog niet over de plek in Rijnsburg uitgesproken. Dat moet deze maand gebeuren. Alhoewel juli een moeilijke maand is in verband met vakanties, denkt Van Rest dat het wel rondkomt. In het Flowercenter aan de Plesmanlaan zijn onder meer het World Flower Trade Cen ter, het Bloemenvbureau Holland en diverse vakbladen op het gebied van de bloemisterij ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9