Reorganisatie NOB kost ruim 800 banen Nieuw élan bij de Staatsdrukkerij Gedwongen ontslagen niet uitgesloten Sleepdienst eist verbod acties van concurrentie 'Paramaribo loopt inkomsten van buitenlandse valuta mis' Grieken veroorzaken landbouwruzie Munt van 50 gulden met Mary en Willem ZATERDAG 2 JULI 1988 PAGINA 7 HILVERSUM (GPD) - De omroepbonden blijven erbij dat tijdens het reorganisatieproces van het NOB (Nederlands Omroepproduktie Bedrijf) gedwongen ontslagen beslist onbe spreekbaar zijn. Ook het verlies van ruim achthonderd arbeidsplaatsen, dat volgens het ondernemingsplan in dit proces beslist noodzakelijk is, accepteren zij niet zonder slag of stoot. De operatie moet over drie jaar af- gerond zijn. Zowel bonden als on- dememingsraad is om advies ge- Boycot schippers ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer 70 binnenschippers zijn gisteren in actie gekomen tegen het binnen schip Camaro, dat volgens de schippers van plan was een lading draad naar België te vervoeren zon der dat deze lading zoals wette lijk is voorgeschreven via de schippersbeurs is verkregen. Gis termorgen was een deel van de la ding door de (Belgische) verlader al aan boord gebracht, maar door het optreden van de boze binnen schippers is het schip inmiddels weer leeggehaald. De Koning mag IAO-verdrag niet opzeggen DEN HAAG (GPD) Minister De Koning (sociale zaken) mag een verdrag van de Internationale ar beidsorganisatie (IAO) waarin mi nimumnormen staan voor wetge ving inzake arbeidongeschiktheid en overlijden, niet opzeggen. De kamercommissie voor sociale za ken heeft dit de minister schrifte lijk laten weten. De Koning was van plan het verdrag op 28 juli op te zeggen. In de brief zegt de voorzitter van de kamercommissie, het CDA-ka- merlid mevrouw Kraaijeveld, dat de commissie niet overtuigd is van de argumenten die de minister hanteert om het verdrag op te zeg gen. De Koning wil het IAO-verdrag opzeggen omdat daarin ten onrech te wordt uitgegaan van het be drijfsrisico voor werknemers bij de bepaling van een uitkering. In ons land is het stelsel van sociale zeker heid echter op een bredere basis gestoeld. Bij het toekennen van uitkeringen wordt geen rekening rekening gehouden met de oorzaak van arbeidsongeschiktheid. Het sociale risico wordt gedekt. vraagd. Bij het NOB zijn ruim drie duizend mensen werkzaam. De hoofddirectie van het NOB zegt "tot het uiterste" ernaar te streven dat het plan uitgevoerd wordt zon der gedwongen ontslagen. Gistermiddag is het (langver wachte), door de raad van commis sarissen van het bedrijf goedge keurde, NOB-ondernemingsplan gepresenteerd aan ondernemings raad en vakbonden. Dit plan voor ziet in een verlies van ruim acht honderd banen bij het NOB. In to taal zullen 575 vaste arbeidsplaat sen verdwijnen. Voor 165 mensen wordt gedwongen ontslag niet uit gesloten. Daarnaast wordt een ge deelte van het bedrijf geprivati seerd (o.m. brandweer, huishoude lijke dienst, bewaking). Hierbij gaat het om 115 arbeidsplaatsen. Ten slotte vindt een vermindering in het aantal tijdelijke dienstver banden plaats van 130 arbeids plaatsen. Contract Eerder was met de bonden al overeenstemming bereikt over het verlies van tweehonderd banen bij de dienst materiële faciliteiten. Volgens de bonden maakt het plan in elk geval een eind aan de ondui delijkheid binnen het bedrijf. Eind vorig jaar voerden de bonden ac ties met als inzet behoud van werk gelegenheid bij het NOB, de ver zelfstandigde opvolger van het Fa cilitair Bedrijf. Toen al werd een verlies van achthonderd arbeids plaatsen gevreesd. Na tussen komst van de rechter bereikten werkgevers en bonden een ak koord, waarin gedurende een pe riode van drie jaar gedwongen ont slag uitgesloten werd. Jaap Kos van de Dienstenbond CNV: "Con tract is contract. Dat is onze uit gangspositie. Zo gaan we de ko mende onderhandelingen in". Waarnemend voorzitter van de raad van commissarissen van het NOB, drs. J. van der Reijden, noemt de reorganisatie "een ernsti ge zaak". "We praten over zaken, die heel veel mensen tot in het hart zullen raken. Toch wordt iedereen, ROTTERDAM (GPD) - Het perso neel van Smit Havensleepdiensten en de vervoersbonden moet wor den verboden verdere acties te voe ren tegen de concurrent, het ha vensleepbedrijf Ton Kooren. Een dwangsom van honderdduizend gulden per dag moet dit verbod kracht bijzetten. Kooren eiste dit gisteren in een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank. Het be drijf had maar liefst vier partijen gedagvaard: de vervoersbonden FNV en CNV, die de blokkade van afgelopen woensdag hadden geco ördineerd, en de directie en onder nemingsraad van Smit Haven sleepdiensten. De blokkade was bedoeld om druk uit te oefenen op minister De Koning van sociale zaken. Hij moet binnenkort een beslissing nemen over het algemeen bindend verkla ren van de cao zoals die geldt voor Smit Havensleepdiensten. Concur rent Kooren voelt er echter niets voor deze arbeidsvoorwaarden over te nemen. Het bedrijf maakt nu gebruik van de (voordelige) re geling voor de binnenvaart en kan daardoor zijn sleepdiensten goed koper aanbieden. De beslissing van de minister over de Smit-cao laat al een half jaar op zich wachten. Nadat on langs de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een ver deeld advies had uitgebracht aan De Koning, sloeg bij het Smit-per soneel de vlam in de pan. Twintig slepers van dit bedrijf blokkeerden afgelopen woensdag de Werkha- ven van Wilton-Fijenoord en belet ten aldus het uitvaren van de zes sleepboten van Kooren. De actie begon 's nachts en werd rond het middaguur beëindigd. Kooren stel de gisteren voor de rechtbank schade te hebben geleden door de ze blokkade en eiste een verbod op verdere acties. Zo zou rederij Sea- land een schadeclaim hebben inge diend van 23.000 dollar omdat een containerschip niet werd gesleept. Ook zou Kooren extra kosten ma ken nu het zijn sleepboten uit voor zorg over de haven heeft verspreid. De advocaat van Kooren, mr. V.J. Groot, betoogde dat de bon den en Smit zich met blokkades en andere acties schuldig maken aan JOURNALISTEN DEMONSTREREN AMSTERDAM - Ongeveer zestig dagbladjournalisten hebben gistermiddag het gebouw bezet van de Nederland se Dagblad Pers NDPwaarin de dagbladwerkgevers zijn verenigd. Namens vele collega's eisten zij, dat er een datum wordt afgesproken waarop de NDP de onderhandelingen zal heropenen over de cao voor 1988. De vakbond van journalisten (NVJ) sloot op 25 mei j.l. een principe-akkoord met de NDP, maar de achterban verwierp dat. De redacteuren eisen een hogere loonsverhoging dan de hun in het vooruitzicht gestelde 1 procent, terwijl ze boven dien het systeem van automatische prijscompensatie willen behouden. (toto ani») BRUSSEL (GPD) - Griekenland is het voorzitterschap van de EG gisteren slecht begonnen. De Grie ken, die de komende zes maanden alle EG-ministerraden voorzitten, zijn in een hevig conflict gekomen met de Europese Commissie. Athene blokkeert namelijk nog steeds een akkoord over de land bouwprijzen voor het nieuwe sei zoen. De Europese Commissie was daardoor gisteren gedwongen een zijdig noodmaatregelen af te kon digen om een chaos op de Europe se landbouwmarkten te voorko men. Die maatregelen, vooral bedoeld om speculatie en onnodige uitga ven te voorkomen, komen neer op een volledige bevriezing van alle prijzen voor melk, de meeste graansoorten, suiker, groenten en fruit op het niveau dat zij voor 1 juli hadden. Demonstraties Het burgerpersoneel van de werkplaatsen van defensie in Alp hen aan den Rijn en bij de Krom houtkazerne in Utrecht gaat vol gende week demonstratieve bij eenkomsten houden. Hiertoe is be sloten op vergaderingen van de AbvaKabo met personeel van de landmachtbedrijven, die zijn be trokken bij een vorige week aange kondigde reorganisatie van het on derhoud van het defensiemate rieel. De herstructurering gaat on geveer 520 banen kosten. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese wisselmarkten wat gedaald. De slotkoers kwam op de wisselmarkt van Amsterdam uit op 2,0505 gul den na een slotkoers van 2,0570 gulden op donderdag. De officiële middenkoers bedroeg 2,0555 gul den en was daarmee praktisch ge lijk aan de 2,0550 gulden van de dag ervoor. De banken hielden hun ba lietarieven op 2,00 gulden (aan koop) en 2,12 gulden (verkoop). 'Africheque' De vijftien landen die zijn aange sloten bij de Preferentiële Handels zone (PTA) hebben besloten geza menlijk een 'Africheque' uit te ge ven. De PTA hoopt dat de nieuwe cheques het reizigersverkeer en de onderlinge handel een impuls zul len geven. Daarnaast blijven de medever antwoordelijkheidsheffingen (zoals die op melk en granen) op het huidige niveau. De bestaande prijsverlaging voor harde tarwe van 5,2 procent blijft ook van kracht. Bovendien worden de maandelijkse vergoedingen voor boeren die hun graan zelf opslaan, met een kwart verlaagd. Formeel had op 1 juli het nieuwe prijzenpakket van kracht moeten worden, maar de Grieken zijn blij ven dwarsliggen. Twee weken ge leden spraken zij al een veto uit over het laatste compromis, waar over alle andere elf lidstaten het eens waren. De Grieken willen meer geld voor hun boeren. Zij verzetten zich tegen de door EG-landbouwcom- missaris mr. Frans Andriessen voorgestelde afbraak van de ex port-heffingen die de boeren in de DEN HAAG Het telefoonboek is de onbetwiste best-seller. En het belastingformulier is de meest ren dabele uitgave, die er ooit de deur is uitgegaan. Al meer dan vierhon derd jaar is de Staatsdrukkerij en Uitgeverij, kortweg als SDU aange duid, de huisdrukker van de over heid. Maar in het kader van de inge zette privatisering zijn die door de eeuwen hecht gesmeden banden inmiddels een stuk losser gemaakt en ontwikkelt de SDU zich als een zelfstandige onderneming. Dat heeft onder andere tot gevolg, dat het personeel nu zelf marktgerich te ideeën mag hebben en die wor den ook, zij het nog schoorvoetend. door Rob Hirdes naar voren gebracht. Of zoals direc teur 'Uitgeverij en Vormgeving' Dick Koger het schertsend uit drukt: "Als je hier voorheen goed functioneerde, betekende dit datje geen eigen inbreng had". Jaarlijks verlaten er in een con stante stroom zo'n slordige dertig miljoen stuks drukwerk het bas tion aan de Haagse Christoffel Plantijnstraat. Door de jaren heen ging het om doorgaans weinig op windende overheidspublikaties, zoals staatsbladen en tractatenbla- den, de Staatscourant en indruk wekkende stapels kamerstukken. Maar ook de Staatsloten en de be taal- en kascheques voor de Post bank rollen er in niet-aflatende hoeveelheden van de grommende persen. Evenals de voorlichtingsfolders van Postbus 51, alsmede een bonte verzameling van de meest uiteenlo pende publikaties van 's rijkswege. En niet te vergeten de serie 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de hoe tegengesteld de belangen ook zijn, gedreven door hetzelfde ver langen: een gezond NOB in de ja ren negentig". Volgens Van der Reijden, die tevens voorzitter van de NOS is, is reorganisatie nodig opdat het bedrijf structureel be houden kan blijven. Om de noodzakelijke verande ring daadkrachtig door te kunnen voeren is besloten tot de instelling van een zogeheten kernteam. Tot coördinator is benoemd drs. ing. E. Horstra, adjunct- directeur van het NOB. De andere leden van dit 'cri sisteam' zijn: de heren Bakhuizen (financieel adjunct-directeur van het NOB), Hagenbeek (lid van de hoofddirectie van het NOB), Krui- se (commercieel manager van de divisie tv), Lohman (divisie-direc teur radio) en Smit (divisie-direc teur tv). Gezond Het gisteren gepresenteerde on dernemingsplan, dat onder meer is gebaseerd op onderzoeksresulta ten van bureau McKinsey, beoogt het NOB in de jaren negentig te plaatsen in een gezonde concurren tiepositie. Sinds januari is het NOB een commerciële organisatie. Het oude Facilitair Bedrijf had geen en kel winst-oogmerk. Het plan gaat ervan uit dat de omzet van het NOB in de jaren negentig lager zal zijn dan gedurende de huidige over gangsperiode van driejaar. In deze drie jaar zijn de omroepen ver plicht 75 procent van hun facilitei ten bij het NOB te besteden. Hier door is dit bedrijf verzekerd van een gegarandeerd inkomen. Het NOB gaat ervan uit dat de omzet op de Nederlandstalige omroepmarkt na driejaar zal teruglopen. Het NOB is, evenals zijn voor ganger het Facilitair Bedrijf (FB), verliesgevend. Het FB boekte vo rig jaar een structureel verlies van negen miljoen gulden. Verwacht wordt dat het NOB dit jaar een even groot verlies te zien geeft. De komende maanden zullen onder nemingsraad en bonden zich bui gen over het ondernemingsplan, dat hun ter advies is voorgelegd. Na de zomervakanties, in septem ber, worden de onderhandelingen hierover geopend. meeste EG-landen moeten betalen om het voordeel te compenseren dat zij hebben vanwege de zwakke munt van hun land. De Griekse eisen zouden de EG ruim 160 miljoen gulden extra gaan kosten. De Europese Commissie heeft deze week een nieuw com promis voorgesteld, dat neerkomt op een prijsstijging van 14 procent. Verder weigert de Commissie te gaan. Maar de Grieken hebben dat afgewezen. De Grieken zullen nu als EG- voorzitter zelf met een oplossing moeten komen. Men hoopt dat de Grieken zullen bijdraaien omdat zij van de huidige bevroren situatie niet beter worden. De bestaande exportheffingen blijven immers van kracht. Hoe langer de Grieken blijven dwarsliggen hoe langer hun boeren zullen moeten wachten op een verlaging ervan. Tweede Wereldoorlog' van prof. dr. L. de Jong. Maar de tijden veranderen en daaraan parallel lopend verandert ook het fondsenpakket van de SDU. Met als zicht- en tastbaar ge volg, dat de uitgeverspoot tegen woordig met trots kan bogen op ju weeltjes van nieuwe uitgaven. Zo wel wat uiterlijk als inhoud betreft. Idee Hoewel de verzelfstandiging van de SDU nog wacht op het eindoor deel van de Eerste Kamer, waarna de privatisering mogelijk begin september officieel een feit zal zijn, is het nieuwe uitgevers-elan inmid dels alom merkbaar. Op de keeper beschouwd, zou er bij het omzetten van de overheidsuitgeverij naar een zelfstandige onderneming niet zo heel veel hoeven te veranderen. Koger: „Als uitgeverij werk je in hoofdzaak met door anderen aan gedragen ideeën. Bij ons, als wel heel bijzondere uitgeverij, kwam het eerste idee per definitie altijd van de overheid. En die droeg ze werkelijk met bakken tegelijk hier naar binnen". Dat blijft in de toe komst, contractueel vastgelegd, verder ongewijzigd. Maar Koger zou Koger niet zijn als hij bij het verzetten van de ba kens niet tegelijk zijn kans schoon zag opvallend te scoren en met de juiste neus voor nieuwe uitgaven hebben hij en zijn medewerkers zich inmiddels even ambitieus als enthousiast op de vrije markt ge stort. Naast de fondsen van de groep 'Overheidsuitgaven' zijn er intus sen zes fondsen gesticht en onder- UTRECHT (ANP) - De Surinaamse schatkist krijgt bijna de helft min der aan buitenlandse valuta binnen nu de regering in Paramaribo de twee grote bauxietmaatschappijen Shell Biliton en Suralco een spe ciale wisselkoers heeft toegestaan. Dit schrijft Fred Derby, de voorzit ter van het Surinaamse vakver bond C-47 in FNV Magazine. In plaats van de gebruikelijke 1,80 gulden mogen de multinatio nale ondernemingen met ingang van dit jaar een koers van 3,10 Suri naamse guldens tegen een Neder landse gulden hanteren. De bedrij ven hadden eigenlijk een koers van 5,33 willen hebben. De bauxietwin- ning is goed voor 80 procent van de Surinaamse export. Derby vreest dat de regeling een devaluatie van de Surinaamse munt zal veroorzaken, een maatre gel die overigens door het Interna tionaal Monetair Fonds en de We reldbank wordt bepleit. Derby dreigt echter met stakingen als het gebracht in de groep 'Eigen Publi caties'. "Voor het publiek welis waar een nonsens-naam. maar op het ogenblik hebben we geen bete- Zo is er een fonds 'Monumenten en architectuur'. Koger: "Daarvoor is gekozen, omdat we van die mate rie al redelijk wat verstand hadden. Onder andere door ons werk voor Monumentenzorg. Bovendien neemt de belangstelling voor zowel monumenten als voor architectuur toe en niet in de laatste plaats is die keuze tot stand gekomen, omdat ik het zelf leuk vind". zover mocht komen. "Suriname moet vrijwel alles uit het buiten land importeren. Het gevolg is dat de bevolking voor hetzelfde bloes je straks het dubbele moet gaan be talen", aldus de vakbondsman. Derby en de econoom H. Chin, vroeger economisch directeur van het Surinaamse planbureau en nu verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, melden in FNV Maga zine dat de periode waarin legerlei der Bouterse in Suriname de dienst uitmaakte desastreus is ge weest voor de handelsbalans van het land. Na de decembermoorden in 1982 maakten de militairen alle buiten landse valuta op, een bedrag ter grootte van 425 miljoen Surinaam se guldens. De binnenlandse uitga ven stegen van 467 miljoen gulden in '80 - het jaar van de staatsgreep - tot ruim 950 miljoen vorig jaar. De militairen dekten deze verliezen door de geldpers langer te laten De overige fondsen, waarmee de vrije markt inmiddels is verkend, hebben betrekking op archeologie en ruimtelijke ordening, beelden de kunst, fotografie en vormge ving, erfgoed, geschiedenis, aard rijkskunde, taalkunde en politiek, welzijn, gezondheid, milieu en vei ligheid, bedrijfsleven, informatica, economie en technologie en als hekkesluiter vooralsnog kunsthis torie. Slagvaardigheid Intussen blijft de vraag nog on beantwoord hoe die het vrije on dernemersschap sierende slag- draaien. In totaal is de afgelopen ja ren voor circa 1,5 miljard gulden te veel aan bankbiljetten gedrukt. Ge volg hiervan is het ontstaan van een zwarte geldmarkt die koersen berekent van één Nederlandse gul den op zes Surinaamse guldens. Aan het adres van minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king), die binnenkort weer naar Suriname afreist, zegt Chin dat het in deze situatie onverstandig is de toegezegde Nederlandse ontwik kelingsgelden te betalen. Volgens Chin hebben de militairen zich weliswaar teruggetrokken in Fort Zeelandia maar zitten alle sleutelfi guren van het regime Bouterse nog op hun posten.. Nederland deinst volgens de econoom echter terug voor verder uitstel van betaling van de ontwik kelingsgelden. Ons land zou bang zijn voor het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag te worden gesleept. vaardigheid zo plotseling gestalte heeft kunnen krijgen. "Heel ge makkelijk", verklaart Koger. "Aan vankelijk was het de bedoeling, dat die privatisering per 1 januari van dit jaar haar beslag zou hebben ge kregen. Zodoende hebben we het jaar ervoor al de basis voor die nieuwe fondsen gelegd. Maar, zoals wel vaker het geval is, heeft de poli tieke besluitvorming in deze langer op zich doen wachten dan de be doeling was". En dan een tikkeltje arrogant: "We zullen ons heel duidelijk profi leren op de vrije markt. De Neder landse uitgeverijen hebben er in ons - we behoren tot de grootste in ons land - een geduchte concurrent bijgekregen. We hebben nog plan nen te over en we hebben ons voor genomen in elk geval de belang rijkste kunstuitgeverij van Neder land te worden". Dat zijn schone beloften voor een veelbelovende toekomst. Maar zonder verleden geen heden. Laat staan een toekomst. De SDU kan echter zonder overdrijven op een wel zeer bewogen geschiedenis te rugkijken. De Antwerpse drukker Willem Silvius, die in 1577 werd verzocht als officiële drukker van de Staten van Holland op te treden, staat aan het begin van een lange periode, waarin de SDU groeide tot een volwassen bedrijf met als drie hoofdactiviteiten; drukken, uitge ven en vormgeven. Tot ongeveer 1945 kende de SDU, toen nog 'Algemeene Lands drukkerij' geheten, een gestage groei. Zo beschikte de drukkerij aan het begin van de negentiende eeuw over zestig medewerkers en onrechtmatig handelen. "Als deze partijen druk uit willen oefenen, moeten ze zich rechtstreeks tot de minister wenden. De bonden den ken misschien dat het nu net zo zal gaan als bij het conflict rond Gra- Tijdens het kort geding bleek dat Kooren de vervoersbonden een ul timatum had gesteld voor de actie van afgelopen woensdag. De brief kwam even voor twaalf uur 's mid dags binnen bij de FNV, de actie bij Wilton werd echter al om half twaalf beëindigd. "Waarom heeft u dit kort geding met spoedeisend karakter dan toch doorgezet?" vroeg vice-president van de recht bank. mevrouw mr L. de Bruin, aan de advocaat van Kooren. "De bonden hebben al laten weten geen verdere acties te overwegen". Mr. Groot antwoordde dat zijn cliënt "met die toezegging niet kan le ven" en zekerheid wil hebben. De uitspraak op 15 juli. DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt binnenkort een zilveren munt van vijftig gulden met het dubbelportret van Willem III en Mary aan de ene kant en koningin Beatrix aan de andere kant. Dit heeft het ministerie van financien gisteren bekendgemaakt. De officiële eerste slag van de herdenkingsmunt heeft dinsdag plaats in de Nieuwe Kerk in Am sterdam in aanwezigheid van ko ningin Beatrix en de Britse konin gin Elizabeth, die hier dan op be zoek is. Driehonderd jaar geleden begon de regeringsperiode van de Nederlandse stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary als koning en koningin van Engeland, Schot land en Ierland. Het zilveren muntstuk is vanaf 15 juli verkrijgbaar bij postkanto ren en banken. Daarnaast worden er ook exemplaren van bijzondere kwaliteit geslagen proof en fleur de coin) die tegen een meerprijs in juli en augustus bij 's Rijks Munt in Utrecht kunnen worden besteld. De munt is ontworpen door beel dend kunstenaar Karei Martens uit Ubbergen. Het is de vierde keer dat er een muntstuk van 50 gulden wordt uit gegeven ter gelegenheid van een grote nationale of internationale gebeurtenis. De eerste verscheen in 1982 ter gelegenheid van twee eeuwen diplomatieke betrekkin gen met de VS, de tweede in 1984 ter herdenking van Willem van Oranje en de derde was vorig jaar gewijd aan de 50-jarige bruiloft van prinses Juliana en prins Bernhard. Lucht voor Hunts NEW YORK (DPA/ANP) - De Amerikaanse broers Lamer, Nelson Bunkeren William Herbert Hunt hebben met de banken waar aan ze nog het nodige geld ver schuldigd waren overeenstem ming bereikt. De vorderingen van de banken vloeiden voor uit de spe culaties die de gebroeders Hunt pleegden op de zilvermarkt in 1980. Hun speculaties haalden echter niets uit. Bovendien kwam de fiscus later nog met enkele stevige navorderin gen, waardoor de gebroeders, die met een vermogen van veertien miljard dollar ooit tot de rijkste mensen van de VS behoorden, hun rijkdom fors zagen slinken. over twaalf houten handdrukper sen. Na de Tweede Wereldoorlog ging het plotseling snel, hetgeen nauw verband hield met de maat schappelijke ontwikkelingen, zoals de openbaarheid van bestuur. Vooral de vraag naar officiële pu blikaties en naar informatie over regelingen en voorschriften groei de op indrukwekkende wijze. In 1947 werd de naam veranderd in Staatsdrukkerij en Uitgeverijbe drijf. En met de op handen zijnde verzelfstandiging staat ook die naam op het punt in de analen van het rijksarchief te worden bijge schreven. Verleden Koger: "We heten straks gewoon SDU. Dat heeft dan geen verdere betekenis meer. Ook al omdat we van justitie niet meer de aandui ding 'Staats' mogen voeren. Toch hebben we heel bewust voor die af korting gekozen. Om het verleden in elk geval nog een beekje vast te houden". Koger zit sinds 1984 op een van de vier directiezetels van het dui zend personeelsleden tellende be drijf. Toen hij zijn functie aan vaardde, was er in de verste verte nog geen sprake van privatisering. Toch vond hy het toen al, ondanks het keurslijf van de overheid, een leuke baan. "Anders had ik natuur lijk ook nooit gesolliciteerd. Maar door die vernieuwing kan je nu zelf richting geven. Dat was voorheen uitgesloten. Daarom is het nu echt honderd keer leuker". "Net als in de journalistiek moet je je nek durven uitsteken. Zeg nu zelf; wat is er nou mooier dan aan een tafeltje in een bruine kroeg met iemand te praten over een idee en om vervolgens anderhalf jaar later datzelfde op een bierviltje uitge werkte plannetje in de vorm van een boek in je handen te houden". Koger: Wat is er mooier dan in een kroeg met iemand plannen te maken en anderhalf jaar later dat op een bierviltje uitgewerkte idee in de vorm van een boek in je handen te hebben. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7