'We zitten op de grens van het risico' m Gezichtheffen Denkwijzer Onze taal Dodelijk incident illustratief voor problemen in geestelijke gezondheidszorg ZATERDAG 2 JULI 1988 EXTRA PAGINA 25 Directeur-geneesheer J.J. Verhaegen van Sancta Maria in Noordwijk: "Zelf zijn we nog niet in staat van alarm, maar alles wijst er op dat we bij de grens zijn aanbeland". (foto Loek zuyderduin) eu. UI. DOOR JOOP VAN DER HORST We hebben in de buurt een etnische win kel gekregen. Voor het raam van wat vroeger een drogist was. staat nu een bordje met Turkse Fruit'. Vanwege onze snoeplust zijn wij nu al vaste klant. Toch is dat niet de reden dat we met voorrang worden behandeld. Ook al staan er tien Turkse vaste klanten in de winkel die alle maal tassen vol boodschappen komen halen, de etnische winkelier laat ze wach ten om eerst ons pondie Turkse fruit af te wegen in een etnisch papieren zakje. Dat gaat tenslotte in een allerminst etnische plastic tas. Pas als wij de deur uit zijn, worden de ovierge klanten, die er eerder waren, verder geholpen. Het is een beetje gênant, maar protesteren helpt niet. Het is niet zo dat de winkelier ons liefst zo gauw mogelijk ziet vertrekken want hij is uitermate vriendelijk en beleefd tegen ons. Onze enigszins bezwarende voor rang komt doordat wij niet etnisch zijn. Het woord etnisch is niet nieuw, maar dat het tegenwoordig zo veel gebruikt wordt, is wél nieuw. In ééh krantebericht las ik vorige week over etnische Arme niërs, etnische groepen en etnische on rust. Dat was in NRC/Handelsblad en men schreef drie keer ethnisch. Wel con sequent. maar consequent fout. want de officiële spelling is etnisch. Zo staat het al sedert 1954 in het zg. Groene Boekje, de enige echte officiële regel voor onze spel ling. In 1954 bestond het woord dus al. maar toen nog alleen als wetenschappe lijke vakterm. Het is afkomstig uit de etno grafie en de etnologie, kortom de vol kenkunde. De stam van het woord is van Griekse huize: ethnos betekende 'volk', 'menigte', 'zwerm', 'kudde'. Het bijbeho rende bijvoeglijk naamwoord luidde: et nologisch, etnografisch, etnisch. Etni sche verschillen tussen mensen zijn ver schillen die te maken hebben met hun be horen tot een ander volk. Verschil in intel ligentie en verschil in muzikalieit zijn dus geen etnische verschillen; verschil in eet gewoonte, godsdienst of kleding is vaak wèl etnisch van aard. Nu de minderheden. Homo's zijn een minderheid in Nederland, maar ze zijn geen etnische minderheid. Evenmin als de Jehovah's getuigen. Turken en Suri- namers daarentegen zijn minderheden die we etnisch kunnen noemen. Men be hoort tot zo'n minderheid op grond van volkseigenschappen. Van etnische ver schillen naar etnische minderheden is maar een klein stapje. Nu volgt een grotere stap. Niet alle Tur ken zijn etnisch. Turken in Turkije zijn ge woon Turken. Pas als ze elders wonen en in de minderheid zijn, spreken we van et nische Turken. Het woord etnisch krijgt dan een iets andere betekenis: er komt iets bij van 'minderheid'. Vandaar dat we het woord etnisch, dat dus zeker al sedert 1954 bestaat, toch aantreffen in het Prisma woordenboek van neologismen van 1984. Daar lezen we de voorbeelden: etnische restaurants, etnische nieuwkomers en etnische mop pen. Ook al is het woord zelf ouder, deze toepassing is dan nieuw. Etnisch bete kent voortaan 'van. voor of betreffende een volkenkundig bepaalde bevolkings groep die tevens in de minderheid is'. Maar nu de hamvraag: wat zijn etni sche Nederlanders? Je zou denken aan Nederlanders die in het buitenland door eetgewoonten, godsdienst of kleding als minderheidsgroepering bestaan. Toch weet ik zeker dat de meeste mensen hier zouden antwoorden: Turken, Surina- mers, Marokkanen. Hetgeen maar weer eens bewijst dat het helemaal niet zo makkelijk is om precies te zeggen wat het woord etnisch betekent. De feiten werden deze week op trieste wijze bevestigd. Pas nog sloeg de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid alarm over de onderbemanning in de algemene psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigen-inrichtingen. Vorige week verdronk in Middelburg een zwakzinnige in bad op een moment dat er geen toezicht aanwezig was. Het dodelijke incident is illustratief voor de problemen waarmee de geestelijke gezondheidszorg tobt als gevolg van de bezuinigingen. door Paul de Tombe De gegevens liggen er, en ze schet sen een schrijnend beeld. Het aantal ongelukken en bijna-ongelukken neemt hand over hand toe. Verwaarlozing van chronische patiën ten is aan de orde van de dag, en in een aantal psychiatrische instellingen wordt nog steeds op 'welhaast negentiende eeuwse wijze' gebruik gemaakt van vol strekt verouderde vertrekken en verou derde ingrepen bij de behandeling van patiënten. Verder verstrekken burge meesters psychiaters nog altijd voor getekende formulieren voor inbewaring stelling, waarmee mensen van hun vrij heid kunnen worden beroofd zonder de wettelijk vereiste tussenkomst van de eerste burger of de rechter. De Geneeskundige Inspectie Geeste lijke Volksgezondheid laat er in het jaar verslag over 1987 geen twijfel over" be staan: het gaat faliekant mis met de gees telijke gezondheidszorg in Nederland. Voornaamste oorzaak: de bezuinigingen in situaties waarin toch al sprake is van een achterstand. De gevolgen: "sterk on- derbemande verplegingsdiensten die in kleinschalige afdelingen geen kans meer zien om de patiënten adequaat te verzor gen en te begeleiden". De noodgedwon gen adviezen: afdelingen samenvoegen door het verwijderen van tussenmuren, vacatures in de staf niet opvullen en hooggekwalificeerd personeel vervan gen door minder gekwalificeerden. De conclusie: "Daarmee is het inhalen van de achterstand op het gebied van de kwa liteit in de geestelijke gezondheidszorg een illusie geworden". De naargeestige voorspelling: bij ongewijzigd beleid zal het allemaal nog erger worden. Precair Ook in de regio Leiden. De psychiatri sche ziekenhuizen Sancta Maria in Noordwijk, Sint Bavo in Noordwijker- hout en Endegeest in Oegstgeest konden zich tot nu toe onttrekken aan het lande lijke beeld, maar de situatie is precair. "Het is een minumumlijderstoestand", zegt de regionale inspecteur Kraus. Ze ker nu in de komende vijftien jaar de helft van het aantal bedden dreigt te ver dwijnen om een tekort aan capaciteit in Rijnmond op te heffen. "Zo erg als elders is het hier nog niet, maar we zitten wel op de grens van het risico", luidt vooralsnog de constatering van andere betrokkenen. Grootste knelpunten in de omgeving: het tekort aan bedden voor zwakzinni gen en demente bejaarden. "Dat laatste speelt hier heel erg", zegt Kraus. "En het wordt ook steeds erger. Het aantal wach tenden op opname is nu al twintig pro cent van het aantal beschikbare bedden. Dat ontregelt complete gezinnen. Ik krijg zelfs brieven van werkgevers die een beroep op me doen om ouders toch vooral maar een plaats te bezorgen, zodat de zoon weer aan het werk kan". Zulke noodkreten hoeven de directeu ren van de psychiatrische ziekenhuizen nog net niet te verzenden. Wat dat betreft beweegt het drietal Verhaegen (Sancta Maria), Van de Lande (Sint Bavo) en Bronkhorst (Endegeest) zich op één lijn. Min of meer gedwongen. Want als het gaat om de geestelijke gezondheidszorg is het vervelend om te zeggen dat je het allemaal nog aankunt. Hier vliegen de ca lamiteiten ons nog niet om de oren, maar landelijk gezien is de grens absoluut be reikt, betogen ze. Ieder voor zich voegt er aan toe dat dat punt ook voor hem na dert, en in een enkel geval al is over schreden. Met name geneesheer-directeur Van de Lande van de Bavo is daar duidelijk over. Zijn ziekenhuis werkt niet alleen regionaal, maar ook voor de stad Rotter dam waarheen de Bavo straks in z'n ge heel verhuist. Nu al rédt de opname-af deling het bijna niet meer. Door de bezui nigingen en de stijging van de opname- druk. Hij weet niet precies waar de grote vraag naar opname vandaan komt, hij kan slechts constateren dat het aanbod van patiënten is verdubbeld. Met alle problemen vandien. Druk "Waar het vijf jaar geleden om 500 op namen ging zijn dat er nu 1000", tekent Van de Lande de sterk verhoogde druk. "Daarvoor heb je hoog gekwalificeerd personeel nodig, en daarvoor zou je ei genlijk moeten kunnen uitbreiden. In bedden en in mankracht. Maar op beide fronten moeten yve verminderen. Dan krijg je het draaideur-effect. Patiënten moeten er snel in en snel uit, terwijl je ze eigenlijk langer zou moeten behandelen. Het leidt tot meer gebruik van medicij nen en tot langere seperatie: het in afzon dering zetten van de patiënt die in staat van opwinding verkeert, of hem 'even' een injectie geven. Dat is een zeer ernstig probleem dat in deze situatie alleen maar groter wordt". Hij tekent de gevaren die ermee ge paard gaan. "De opname-afdeling is een produktie-machine geworden. Daar moeten we mensen na twee dagen naar huis sturen en dat kan ernstige schade opleveren. In het gezin, of aan de samen leving, door mensen die gaan zwerven en vernielingen aanrichten. Als dat het ge val is piept iedereen onmiddellijk. Als het gaat om de gezinsschade leidt dat nooit tot zulke noodkreten. Behalve van de familieleden, die dan weer bij de gees telijke gezondheidszorg terechtkomen voor hulp. Zo raak je in een vicieuze cir kel. De opname-afdeling wordt echt ho rendol en op een gegeven moment geven de mensen het daar op. Aan beide kan ten". Zo ver is het in de regio nog niet, zo ver kan het wel komen. "Afhankelijk van de mate waarin er nog verder bezuinigd moet worden is een aantasting van de kwaliteit van de geestelijke gezond heidszorg ook hier niet denkbeeldig", zo formuleert financieel directeur Bronk horst van Endegeest het zorgvuldig. "Het beeld dat de hoofdinspectie schetst is landelijk juist, maar in onze regio min der erg. Maar ergens houdt dat natuurlijk op als de overheid doorgaat met het af knijpen van de geldstroom. Dat punt na dert. Niet omdat we plaatsen moeten in leveren, want die gedachte is ons al jaren bekend en daar hebben we ons beleid op gericht. Aan het eind van ons krimpplan is er alleen een verschil met de plannen Hoe wordt iemand een superstar? Ant woord van Michael Jackson: 'Alleen met behulp van techniek lukt het je op het po dium te komen en dan boven de gewone sterren uit te stijgen". Het is niet de zang- of danstechniek waarover Michael het hier heeft, het is de techniek van appara ten. Apparaten als de doodskistachtige ozonbak waarin hij zijn nachten door brengt. Of de elektroshockmachine waar mee hij dagelijks zijn lichaamscellen in slagorde laat zetten. Of de 200.000 watt muziekinstallatie waarmee alle voorde lige kanten van zijn stem perfect kunnen worden versterkt en de nadelige wegge- filterd. En het is vooral de techniek van de plastische chirurgie waarvan hij ge bruik maakt om het zijde-gladde, jeug dig onschuldige gezicht van een goden zoon, een vleesgeworden Peter Pan, te voorschijn te toveren. In MoonWalk, zijn autobiografie, onthult de nu 29-jarige dat hij bezeten is van het verlangen om als symbool, als belichaming van eeuwi ge jeugd en van onverwoestbare vitali teit gezien te worden. Alles dat ook maar enigszins wijst op veroudering moet daarom, koste wat kost, worden voorko men of weggeopereerd. Te oordelen naar Michaels populari teit maakt het zijn fans blijkbaar weinig uit dat wat ze op het podium zien en ho- ren niet een gerijpte artiest is maar een kloon. Een samenflansel van technische foefjes, dat zonder die trucs vermoedelijk niet meer dan een middelmatig uitziende en presterende popzanger zou zijn. Een illusie, gebracht als werkelijkheid. Toch is het onjuist Michael Jackson alleen maar als een bijzonderheid, een curiosi teit te zien. Hij is eerder een overdreven uitgave van wat tal van mensen, jonge maar ook oudere, tegenwoordig willen zijn. van de provincie, als dat tenminste niet wéér verandert. En dat kan gemakkelijk omdat de gezamenlijke overheden geen kans zien een sluitend en uitvoerbaar ge heel te presenteren. Planningen en be leidsnota's rollen in de gezondheidszorg over elkaar heen. Beleidsmatig is het één grote chaos". Verwaarloosd Patiënten (vooral de chronische) en personeel worden er de dupe van. "Aan de voordeur en na de achterdeur wordt de chronische patiënt verwaarloosd", ty peert regionaal inspecteur Kraus het chaotische van dat beleid. De officiële boodschap is dat de aanwas van 'nieuwe langblijvers' ten koste van alles moet worden teruggedrukt en dat grote bete kenis wordt gehecht aan een terugkeer in de maatschappij. Tegelijkertijd echter worden de chronische patiënt de midde len ontnomen dat doel te bereiken. Op een manier die in het jaarverslag cynisch wordt omschreven als: iemand die wil gaan voetballen zijn voetbal afnemen. Kraus legt het uit: "Als de chronische patiënt een psychiatrisch ziekenhuis binnenkomt en mag blijven, moet hij na een jaar een zo hoge bijdrage betalen dat het bijna onmogelijk voor hem is van die status af te komen. Wat aan zakcenten overblijft is onvoldoende om deel te ne men aan het maatschappelijk verkeer, wat nodig is als hij eruit wil. Dat lukt hem dus niet, en als dat toch lukt dan is er buiten geen dagopvang voor hem ge regeld en leidt hij een kommervol be staan". Tussen voor- en achterdeur van de gro- Nog geen 40 jaar geleden zou iemand, die net als Michael zeven of meer keer plastische chirurgie wilde ondergaan, voor ernstig geestelijk gestoord of in ie der geval neurotisch zijn doorgegaan. In een wetenschappelijk artikel uit die tijd werd over mensen die een neus- of ooglid correctie door een chirurg wilden laten verrichten het volgende geschreven: "Een paar uitzonderingen daargelaten zijn de meeste patiënten die zich voor plastische chirurgie aanmelden psychiatrisch ge zien ziek". Diagnoses als grootheids waanzin en neurotische eigenliefde wa ren het meest gebruikelijk. Rond 1950 werden in de Verenigde Staten naar schatting zo'n 12000 plastisch-chirurgi- sche operaties uitgevoerd, meestal bij mensen na een ongeval of een verminken de ziekte. Schoonheidscorrecties waren betrekkelijk uitzonderlijk. Maar in de ja ren zeventig begon de houding ten op zichte van plastische chirurgie te veran deren. Onderzoek, met name in Westduitsland uitgevoerd, toonde aan dat de meeste mensen die een schoonheidsoperatie wil len, betrekkelijk normaal zijn. Vrouwen die een borstverkleiningsoperatie wilden ondergaan werden vergeleken met vrou wen met meer dan gemiddeld grote borsten en met vrouwen met meer dan ge middeld kleine borsten. Tussen de drie groepen werd geen verschil gevonden in geestelijke gezondheid. Uit een andere studie bleek dat vrouwen, die een borst- correctie-operatie (vergroting of verklei ning) ondergaan, alleen van andere vrouwen verschillen in het belang dat ze hechten aan uiterlijk en, logisch, in de mate waarin ze ontevreden zijn met hun borsten. Interessant is dat die ontevredenheid mede beïnvloed wordt door wat partners op borstgebied aantrekkelijk vinden. Met te klinieken is daarvan ook steeds meer sprake, tot ongenoegen van het perso neel. Geregeld bereiken de belangenver eniging voor verpleegkundigen en ver zorgenden 'Het Beterschap' in Utrecht de signalen over wantoestanden in de geestelijke gezondheidszorg. "Voor stu diedagen bestaat grote belangstelling bij verpleegkundigen uit de psychiatrie", zegt beleidsmedewerkster Ganny Boer. "Dat zijn momenten om uit te blazen, kri tiek te spuien op de bezuinigingen en te praten over de wantoestanden. Die be staan, in de mate als wordt geschetst, en soms nog erger. Verpleegkundigen moe ten soms zelfs over inbewaringstelling beslissen. Daartoe zijn ze niet bevoegd en formeel is dat ook anders geregeld, maar in de praktijk worden ze er wel vóór gezet. Dat komt geregeld voor, zoals het ook voorkomt dat ze naar eigen in zicht patiënten moeten separeren of iso leren". Doodeng "Bovendien" zo stelt ze, "is door het te kort aan personeel ook de arbeidspositie van verpleegkundigen verslechterd. Ze hebben recht op twee vrije dagen, maar moeten op die dagen steeds meer opdra ven. Er wordt gewoon van uitgegaan dat ze bereid zijn te werken. Het gaat ten koste van de primaire zorg voor de pa tient. Waar een chronisch tekort is aan verpleegkundigen, zakken patiënten te rug in het hospitalisatie-syndroom: ze verdwijnen in de anonimiteit van de in stelling. Ze liggen te lang op bed en wor den niet geholpen met eten of aankleden. Daar is geen tijd voor, of men denkt dat de verandering in houding ten aanzien van schoonheidscorrecties is ook het aan tal ingrepen enorm toegenomen. Naar schatting is het aantal van zulke ingre pen in Westduitsland per jaar ruim 100.000 en in de Verenigde Staten ruim 500.000. Het zijn bepaald niet alleen maar vrouwen die onder het mes willen. Ongeveer een kwart tot eenderde van de patiënten is van het mannelijk geslacht. De meest voorkomende ingrepen zijn face-lift (letterlijk gezichtheffen), borst- correctie, vetverwijdering, ooglidcorrec tie, neuscorrectie en buikcorrectie. Bij de meeste andere chirurgische ingrepen gaat het zo dat een dokter het probleem vaststelt en de ingreep aanbeveelt om het leven te verlengen, de kwaliteit ervan te verbeteren of pijn te verlichten. Maar bij plastische chirurgie is het de patiënt die het probleem vaststelt, het on der de aandacht van een chirurg brengt en een oplossing vraagt. De redenen voor een schoonheids-ingreep zijn daarom bij na altijd psychologisch en niet medisch. Die psychologische redenen kunnen uit eenlopen van de wens om het eigen uiter lijk nog meer te verfraaien via minder waardigheidsgevoelens over een inder daad niet zo aantrekkelijk uiterlijk, tot er geen tijd voor is. Als er tien mensen moeten worden gewassen in 'n uur wordt de patiënt een nummer en ver dwijnt zijn privacy. Dan wordt ook niet gevraagd wat hij aan wil, maar wordt hem gewoon wat aan gegeven. Verpleeg kundigen raken gefrusteerd door zulke schrijnende toestanden, die alleen maar schrijnender worden omdat de overheid er niets aan doet, en stappen eruit. Dat is eigenlijk al vanaf 1983 het geval". Regionaal inspecteur Kraus heeft daarvoor begrip. "Het lijkt me ook een doodenge bezigheid, je moet overal tege lijk zijn, ogen in je rug hebben en voort durend prioriteiten stellen". Daarbij gaat het overigens niet alléén om bezuinigingen. Van de Lande van de Bavo: "Er is ook minder toevloed van ge diplomeerd personeel. Dat ligt aan de op leidingen". Verhaegen van Sancta Maria herkent het en vult het verhaal aan: "Tot de jaren tachtig werd elk probleem opge lost met méér personeel. In 1983 en 1984 is daar een knik in gekomen, en sinds dien krijgen we steeds meer kortingen over ons heen. Nu zijn de materiële kos ten tot een minimum teruggebracht en sinds midden vorig jaar zijn we nadruk kelijk terechtgekomen in de sfeer van de personeelskosten. Wij zijn nog niet ge dwongen geweest tot ontslag, maar we zijn wel gedwongen iedere vacature die voorheen vanzelfsprekend werd vervuld aan een kritisch onderzoek te onderwer pen", zegt hij. Niet opgevuld Aanvankelijk leidde het tot een effi ciëntere aanpak en ging dat niet ten kos te van de verpleging en de ziekenverzor ging voor de 520 patiënten uit de kust-, bollen- en Rijnstreek. "Maar begin dit jaar hebben we moeten grijpen naar va catures in categorieën die wel degelijk patiëntgericht zijn. De vacature van hoofd arbeidstherapie bijvoorbeeld is niet opgevuld, maar via een herschik king bezet. En hetzelfde geldt voor de functie van hoofd bewegingstherapie. Die gaat met pensioen en wordt voor de duur van dit jaar niet vervangen. Het aantal van 360 mensen dat werkt in de sfeer van de verpleging en ziekenverzor ging staat nog overeind, maar dat aantal is voor het werk hier het absolute mini- umum. En om dat aantal te handhaven hebben we nogal wat verpleeghulpen in dienst die minder gekwalificeerd zijn en eigenlijk niet voor de psychiatrie zijn op geleid. Zij krijgen hier een bijscholings cursus en ontplooien zich dan sterk". Bij zijn weten hebben calamiteiten zich in Sancta Maria nog niet voorge daan. Ook Bronkhorst van Endegeest ("in elk ziekenhuis gaat weieens wat mis, maar ongelukken zoals geschetst gebeu ren hier nog niet") en Van de Lande laten zich in die trant uit. "Ik heb niet de in druk dat er in de Bavo een toename is van ongelukken. Ik kan ook niet zeggen dat er een toename is van het aantal zelf moorden. Vijf per jaar in de laatste vijf jaar dat is laag als wordt bedacht dat driekwart van de mensen hier aan de pressies lijden, met daarbij zelfmoord- neigingen. In het broeikas-effect dat dan ontstaat kan ik bij vijf gevallen niet de noodklok luiden". Grens Ook Verhaegen hoeft dat nog niet te doen. "Maar als je in nachtdiensten één of twee leerlingen hebt staan zitje wel op de grens van het risico", moet hij be amen. "Normaal zegje daar nee tegen, nu moet het. Vandaar dat we ook een alarm systeem hebben ingevoerd dat voorna melijk 's nachts wordt gebruikt. Perso neel op afdelingen waar onrust en agres siviteit ontstaan kan daarmee om verster king vragen. Zelf zijn we nog niet in staat van alarm, maar alles wijst er op dat we bij de grens zijn aangeland". het terug willen hebben van een li chaamsvorm die door ziekte verloren is gegaan. Voorbeeld van het laatste is de vrouw die na een borstamputatie een borstprothese wil. Of een kosmetische ingreep inderdaad succesvol is of niet is dus ook vooral een psychologische kwestie. Voelt de patiënt zich inderdaad beter, aantrekkelijker met het nieuwe uiterlijk? Voor nogal wat mensen betekent zo'n ingreep beslist een positieve verandering in hun leven. Ie mand, wiens ogen bijna constant dicht zitten vanwege doorhangende oogleden kan heel terecht en realistisch van een chirurgische ingreep een positief effect verwachten. Maar er zijn ook veel men sen die met psychologische problemen worstelen en ten onrechte van een kosme tische ingreep de oplossing verwachten. Neem een vrouw die aan sociale ang sten lijdt, die niet met andere mensen en vooral niet met mannen durft te praten en die merkt dat, als ze dat al eens doet, het contact meestal op niks uitloopt. Als ze bijvoorbeeld vindt dat haar borsten te klein zijn, kan ze het idee ontwikkelen dat na borstvergroting het opeens wèl storm zal lopen wat mannen betreft. Of neem een man, die zijn hele leven al ster ke minderwaardigheidsideeën heeft ge had, en zich zo sterk op zijn uiterlijk is gaan fixeren dat hij van het wegnemen van puisten, van het corrigeren van zijn neus en het mannelijker maken van zijn kin ook een definitieve verfraaiing van zijn zelfrespect verwacht. Zulke mensen zijn na een plastische ingreep vaak nog even ongelukkig als tevoren. Een plastisch chirurg doet er daarom goed aan patiënten duidelijk te maken dat psychologische problemen op de eer ste plaats een psychologische operatie vereisen. Een complicatie is nog dat pa tiënten die een kosmetische ingreep on dergaan, bijvoorbeeld een facelift, zich de eerste tijd na de operatie vaak depres sief voelen. Twijfels als 'wat heb ik nou gedaan?', 'komt het echt wel goed'? steken sterk de kop op. Ze moeten vaak erg wen nen aan hun nieuwe gezicht. Gelukkig verdwijnt de depressie na een paar we ken meestal wel weer, en maakt plaats voor tevredenheid. Maar niet altijd. Vooral niet bij dege nen met ernstige psychologische proble men. Er is zelfs een groep patiënten die vanwege psychologische problemen een soort plastisch-chirurgische verslaving ontwikkelt. Het zijn meestal mensen met een lage dunk van zichzelf en met gevoe lens van minderwaardigheid in hun per soonlijke, seksuele en werkcontacten. Kenmerken die we ook bij andere soorten verslaafden vinden. De plastische ver slaafden lijken nooit genoeg te krijgen van steeds andere kosmetische ingrepen, soms 5, 10 of meer over een periode van niet meer dan hetzelfde aantal jaren. Ze lijken een kick te krijgen van alle aan dacht die ze van de medici krijgen en van de complimenten over de verandering in hun uiterlijk. Toch blijven ze meestal ontevreden over hun uiterlijk. Waar het in werkelijk heid natuurlijk om draait is dat ze een ander mens zouden willen zijn. Net als wij allemaal trouwens. Inclusief Michael Jackson, die volgens zijn eigen woorden een supermens zou willen zijn. Gelukkig gaat dat niet. Niet met gewichtheffen en niet met gezichtheffen. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25