Edberg laat emoties de vrije loop Nederland door Zweedse BËL» I winst dicht bij eindronde T E> rspiwn Gebrek aan training breekt Marcel Vink op Gemeente Schiedam gaat faillissement SVV bekijken Zweed verslaat Mecir op Wimbledon Karpov slaat dubbele slag ZATERDAG 2 JULI 1988 SPORT PAGINA 13 Basketbalploeg mag van Britten verliezen GRONINGEN (GPD) Ondanks een 68-94 nederlaag tegen Spanje is de Nederlandse basketbal- ploeg gisteravond een reuzenstap dichter bij de eindronde van het Pre Olympisch Basketbaltoer- nooi gekomen. Als gevolg van de 77-85 misstap die Groot-Brittanië tegen Zweden beging, mag Ne derland vanavond in z'n laatste wedstrijd in Groningen met 14 punten verschil van de Britten verlie zen zonder dat de trip naar Rotterdam in gevaar komt. Nederland is wat de gunstige uit- hij was vreselijk. We speelden te- scher was hij in zijn oordeel gen Griekenland en hij was afschu- welijk. Ik wist dat-ie hiertoe in staat was, maar ik had het al een tijd niet meer gezien' Zijn collega en lai Whelton, coach var meldde wel dat zijn ploeg daag weer zou staan, maar zijn ge zicht sprak boekdelen. Realisti- gangspositie van vanavond betreft veel dank verschuldigd aan Orjan Anderson. De Zweedse vliegge- wicht speelde een wereldpartij, scoorde 27 punten en was volgens zijn Amerikaanse coach Charlie Barton het verschil tussen de beide ploegen. Barton: „We speelden in de voorbereiding tegen Polen en LEIDEN Ondanks alle neerslag vorderen de districtskampioen schappen tennis op het park van Unicum gestaag. De eerste drie halve finalisten van het mannenen- kel BI zijn bekend. Twee verras sende spelers hebben zich bij dit drietal weten te scharen. Mark Post ontnam Marcel Vink de illusie op een hoge eindnote- ring: 6-4. 7-6. De nummer twee van de plaatsingslijst, die volgens eigen o zeggen beduidend minder speelt geiegd:°6-4. 6- dan vorig jaar, ondervond gisteren de gevolgen van het tekort aan trai ning. Vink is namelijk momenteel onder de wapenen en krijgt daar weinig ruimte om op de tennisbaan te vertoeven. De tegenwoordig voor Leimonias uitkomende Post had een passend antwoord op het service-volleyspel van zijn oppo nent. Vink weet de oorzaak van de nederlaag echter meer aan eigen fa len. „Hier ben ik echt ziek van. De simpelste ballen sloeg ik gewoon kans: 6-4. In de tweede set was het aantal games dat Den Hollander binnenhaalde weliswaar minder, de tevredenheid over het eigen spel nam toe. „In het begin stond ik zo verkrampt te spelen, totaal geen gevoel voor die bal. Dan is het echt een lijden op die baan. In de twee de set maakte het me niet meer uit en toen ging het wel een stuk lek kerder". Het genoegen van de over winning was voor Verdegaal weg- Britse ploeg. „We spelen als een 'all star'-ploeg. We hebben stuk voor stuk goeie spelers, maar het team verband is ver te zoeken. Omdat landgenoot Joe WÜ als ploeg maar eens in de vier de Britten, bij elkaar komen (alleen in Olym pisch verband vormen Engeland en Schotland 'e'en ploeg, red), zal dat wel nooit veranderen. Ik zou ook weieens een paar jaar aan een ploeg willen bouwen". Barton had gisteravond maar wat graag met Whelton willen rui len. "Wij liggen eruit, Groot-Britta nië heeft nog een kans. Veertien punten verschil, daar zit je zo aan. Wij hebben dat zelf tegen Nede- land ondervonden en daardoor zijn wij nu uitgeschakeld". Als leeuwen zochten de Neder landers het gevecht tegen Spanje op, op pure emotie konden ze de strijd tot 23-23 volhouden. In de daaropvolgende minuten maakte Spanje echter optimaal gebruik van het lengte-overwicht. Terwijl de jonge center Ferran Martinez, de 20-jarige plaatsvervanger van de geblesseerde routinier Romay veel aandacht voor zich opeiste, naaide Jimenez zijn tegenstanders diverse oren aan. Samen met het slordige aanvalsspel aan Nederlandse zijde leverde dat de Spanjaarden een 47- 35 voorsprong op, die vrijwel intact bleef totaan de rust 51-40 voor Spanje). In de tweede helft achtte Harre wijn al snel het moment daar om zijn vaste krachten wat te ontzien. Martijn Krans had moeite zich bij het verlies tegen Marco van Trigt neer te leggen. „Ik ben nu een beetje in een mentale break-down", aldus de als vierde geplaatste Unicummer. „Ik ben tennismoe en eigenlijk hard aan vakantie toe". Marco Van Trigt lijkt daarentegen steeds beter in vorm te komen. De eerste set won de Hillegommer door middel van de tie-break en in de tweede spel- reeks nam Van Trigt een 5-2 voor sprong. Even leek Krans zich nog voldoende op te kunnen peppen om een inhaalrace in te zetten. Het bleef echter bij één servicedoor- braak, want bij 5-3 moest Krans op zijn beurt ook zijn opslag inleve ren: 7-6. 6-3. Jan-Willem Lugthart Voldeed te gen Wijnand Nuyts wel aan de ver wachting van de wedstrijdleiding. In de eerste set verkeerde de num mer twee bij een 4-3 achterstand en de opslag van de tegenstander op komst een moment in gevaar. Lugthart werkte zich overtuigend uit de problemen en scoorde drie games op rij. Ook in de tweede spelreeks moest Nuyts zijn meer dere erkennen in de Katwijker (6-4, 6-2). Naast Irma van Seeters hebben Bionda Zonderop, Marcelien Spaan en Madeion Verdegaal zich geplaatst voor de halve eindstrijd van het vrouwenenkel BI. Bionda Zonderop veegde in figuurlijke zin de baan aan met Karin Croese. In het toernooi van De Munnik kwali ficeerde Zonderop Croese nog als de lastigste tegenstandster. Giste ren 'beukte' de lijstaanvoerdster in een kort tijdsbestek Croese het evenement uit: 6-0, 6-0. Marcelien Spaan toonde zich iets guller ten opzichte van Natalie van Lint en won met 6-2 en 6-4. Wil den Hollander wist tegen Ma deion Verdegaal in de eerste set een 4-2 achterstand recht te trek ken. De als derde geplaatste Verde gaal nam opnieuw de leiding, maar de speelster van Unicum kreeg twee mogelijkheden om ook die nadelige marge ongedaan te ma ken. Toen Den Hollander daar niet in slaagde greep Verdegaal haar ADVERTENTIE Marcel Lolling zorgde in het mannenenkel B2 voor een verras sing door Frank Liefbroer te ver slaan. De meer aanvallende speel wijze van de Leiderdorper resul teerde in een 6-3, 7-5 winst. In de kwartfinale ontmoet Lolling Ro bert van Splunter die zijn afgebro ken partij tegen Philip Nagtegeller met succes voltooide. Ondanks een 5-1 achterstand trok Van Splunter de tweede set en ook de eindzege naar zich toe: 6-2, 7-5. 2" In het mannenenkel Cl verloor een allesbehalve fitte Maarten Kal lenberg van Jan Baan. Door een rugblessure was de als tweede ge plaatste Unicummer niet in staat Baan voldoende weerstand te bie den en ging met 6-1 en 6-2 ten on der. In de halve finale zal Baan on getwijfeld meer problemen heb ben met Patrick Kieboom, die met 6-3 en 6-1 van Olaf ten Bosch won. (voor overige uitslagen zie score bord) JETSKE GOUDMSIT Henk Pieterse, Jelle Esveldt en de jonge Rolf Franke mochten flink wat minuten maken, terwijl door een blessure van Bottse (hij viel al na drie minuten uit met een ver schoven rugwervel, die zijn spelen vanavond dubieus maakt) alleen Okke te Velde nog inzetbaar was om Hagens te vervangen. Uiter aard zakte Nederland door alle om zettingen een paar streepjes terug waardoor waardoor de Spanjaar den de score tot 94-68 konden op- SCHIEDAM (GPD) - Het college van B en W van Schiedam heeft een juridisch medewerker opdracht gegeven de omstandigheden te on derzoeken. die dinsdag tot het fail lissement van de voetbalclub SVV hebben geleid. „We willen exact weten hoe het een en ander in z'n werk is gegaan," aldus wethouder L.Hafkamp van sportzaken. „Maandag, uiterlijk dinsdag moe ten we de zaak juridisch volledig op een rijtje hebben. De tijd dringt immers. We willen eveneens een advies over de mogelijkheden en onmogelijkheden, die de huidige situatie met zich meebrengt. Dit al les overigens gezien vanuit de op tiek van de gemeente." Hafkamp wil niet speculeren over de mogelijke conclusies van het bliksemonderzoek. „Ik ben on voldoende thuis in de juridische wereld om daarover een uitspraak te doen. Maar alles is mogelijk, ook een vernietiging van het vonnis." Formeel heeft de gemeente als schuldeiser het recht van verzet te gen de falliet-verklaring (zoals SW als falliet-verklaarde het recht heeft om in hoger beroep te gaan, iets dat inmiddels al is gebeurd), maar cof daarvan gebruik zal wor den gemaakt, hangt onder meer af van het advies van de ingeschakel de jurist. Zoals bekend is het colle ge van B en W niet erg gelukkig met de manier waarop de gemeen te Schiedam onverwacht door de Stichting Alewijn de Groot Fonds, de aanvrager van het faillisement. in de rechtszitting als tweede schuldeiser werd opgevoerd. SW heeft weliswaar een schuld van 86.000 gulden bij de gemeente, maar daarvoor is een betalingsre geling van kracht.- „Over een daadwerkelijke finan ciële steun aan SW is nog niet con creet gesproken." benadrukt Haf kamp. „We zijn al jaren met de club daarover in discussie, als ik het zo mag zeggen, maar het college ziet het subsidiëren van het betaalde voetbal nog altijd niet zitten. Ook niet nu de nood echt aan de man Komt. De gemeenteraad is even-' eens die mening toegedaan. Voor een goed begrip, de gemeente Schiedam is er nooit op uit geweest SW de nek om te draaien. Als we gewild hadden, dan was dat al lang gebeurd." Hoewel Hafkamp het niet met zoveel woorden zegt, lijken de be doelingen van het college duide lijk. De (eventuele) maatregelen zullen volledig zijn gericht op het voortbestaan van SVV als een re delijk gezonde amateurclub. Het handhaven van de status van be taald voetbal organisatie heeft daarbij de laagste prioriteit. Hafkamp, veelbetekend: „We moeten het kind dadelijk natuur lijk niet met het badwater weggooi- Mocht het faillissement de ko mende dagen toch gewoon van kracht blijven, dan is er voor SW maar een uitweg: een akkoord tus sen alle schuldeisers over een be paald percentage van de aanwezige liquide middelen en daaruit voort vloeiend een voorstel tot afboeking van het 'resterende' bedrag, dat dan niet meer opvraagbaar is. Op die manier zou de amateur- vereniging SW schuldenvrij aan het nieuwe seizoen kunnen be ginnen. De 'brute' wijze waarop het De Groot Fonds, dat 75.000 gulden van SW tegoed heeft, het faillisse ment van de club heeft aange vraagd. rechtvaardigt enig optimis me over toch nog een goede afloop van deze opzienbarende rechts zaak evenwel geenszins. AC Milan al bijna uitverkocht MILAAN (AP) - AC Milan, de Italiaanse thuisbasis van Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard, heeft al 60.000 seizoenkaarten verkocht. In het Meazza stadion in Milaan is ruimte voor 80.000 toeschou wers. De club meldde dat de ver koop van de seizoenkaarten meer dan 20 miljard lire heeft op gebracht, ruim 30 miljoen gul den. Voetbalclub Juventus uit Tu rijn onderhandelt met Manches ter United over de transfer van aanvaller Mark Hughes. Hughes (25) speelde eerder bij Bayern Munchen en bij Barcelona. Hij zal bij Juventus samenspelen met Ian Rush, net als hij afkom stig uit Wales. Juventus onder handelt ook met Eintracht Frankfurt over de aankoop van de Hongaarse middenvelder La- jos Detari. Omdat Italiaanse voetbalploegen slechts drie bui tenlanders in dienst mogen heb ben, betekent dit dat Juventus af wil van de Deense aanvaller Mi chael Laudrup. LONDEN (GPD) De „touts" worden op hun wenken be diend: Wimbledon 1988 krijgt een apotheose, die de zwarte handel nog één keer naar een recordomzet zal stuwen. Hun vrees voor een Tsjechoslowaaks onderonsje (Lendl-Mecir), dat de prijzen voor een finalekaartje aanzienlijk zou druk ken, werd niet bewaarheid. Tot opluchting van de illegale goudzoekers kon Stefan Edberg zijn favorietenrol in de halve finales op het nippertje waarmaken, terwijl Boris Becker vanmiddag in gunstige positie aan de gisteravond wegens duisternis afgebroken prestigestrijd met Ivan Lendl begint. 1 f N N I S (I P I f l (I I N fi WIMBLEDON ZIEN TOPSPIN DOEN!! Qy Jeugdlessen van 7 t/m 25 |r. ©Professioneel selectieprogram ma voor het talent. Speciale senioren/60 training van 8.00-13.00 uur. Ook avond en zaterdagmiddag mogelijkheden. Competitie in teamverband op maandag en vrijdagochtend. Bel voor infofolder: 01714-4843 of071-720649. Gediplomeerd K.N.L.T.B. trainers. Een initiatief van M. de Bakker/A. Vreeswijk ge- $DIN vestigd boven de Winkelhof te Leiderdorp. Dat de hoofdmaaltijd tussen de oud-Wimbledon-kampioen en de volgens de computer beste tennis ser ter wereld niet kon worden vol tooid - de Westduitser won de eer ste twee sets (6-4, 6-3), waarna Lendl ondanks drie matchpoints voor Becker de tie-break van de derde spelreeks met 10-8 won - kwam mede door het meer dan smakelijke voorgerecht. Stefan Edberg en Miloslav Mecir hielden het publiek op het cëntre-court drie uur en tien minuten op het puntje van de stoel, waarna de Zweed zijn zo zelden getoonde emoties de vrije loop liet: 4-6,2-6,6- 4, 6-3. 6-4. „Stefan kan Wimbledon winnen, maar in de finale verliest hij omdat hij dénkt niet goed genoeg te zullen zijn", analyseerde Boris Becker de eerste Zweedse finalist sinds Björn Borg in '81 aan de vooravond van The Championships. Die woorden Schultz in halve finale bij junioren LONDEN (GPD) - Brenda Schultz heeft gisteren de halve finales bereikt van het junio- rentoernooi op Wimbledon. De als eerste geplaatste Heem- steedse versloeg de Francaise Maider Laval gemakkelijk in twee sets: 6-2, 6-2. Het is de eerste maal dat de zeventienjarige pupil van bondscoach Stanley Franker zich bij de beste vier slaat in een Grand-Slamevenement. Vorig jaar sneuvelde Schultz zowel op Roland Garros als op Wim bledon in de kwartfinales van het jeugdtoernooi. Schultz, 46e op de meest recente wereld ranglijst, overleefde vorige week de eerste ronde van het hoofdschema niet. Ze verloor toen in drie sets van de Puerto- ricaanse Gigi Fernandez. krijgen morgen hoe dan ook een extra dimensie, want de blonde Scandinaviër moet juist na zijn krachttoer tegen Mecir bulken van het zelfvertrouwen. Verbeelding Toevalligerwijs was Borg zeven jaar terug ook de laatste halve fina list, die een 2-0-achterstand in sets wegwerkte. De vijfvoudig Wimble- don-kampioen deed dat nog wel te gen Jimmy Connors. De prestatie van Edberg sprak echter niet min der tot de verbeelding. „Door bijna het onmogelijke te presteren heeft hij hier vandaag het ongelijk bewe zen van de velen die hem altijd ge brek aan lef en wilskracht hebben verweten", vond Edbergs coach, de Brit Tony Pickard. „Vergeet niet dat hij nog jong is, 22 pas. Dit hoort allemaal bij zijn ontwikke ling". De nummer drie van de wereld zelf beaamde dat volmondig. „Ge loof het of niet, ik heb wel degelijk „guts", lachte Edberg schuldbe wust. „Dat heb ik dit jaar trouwens ook wel in het laatste Daviscup-du- el met „Milo" laten zien (Edberg won toen de vijfde set met 9-7 na een 2-5-achterstand en bezorgde Zweden zo een 3-2-zege op Tsjechoslowakije, red). Ik moest daar weer een paar keer aan den ken. Had ik die wedstrijd niet ge wonnen, dan was het me vandaag ook niet gelukt", besefte de Zweed. Zoals gebruikelijk was Miloslav Mecir na afloop van de zinderende vijfsetter met stomheid geslagen. Dat had niets met het resultaat te maken; de Slowaak is nu eenmaal een racket- en geen woordkunste naar. Natuurlijk was hij teleurge steld. „Vooral omdat ik er zo dicht bij ben geweest (Mecir had in totaal liefst zestien breekpunten op Ed bergs service, red). Maar in de be slissende fase sloeg hij de „win ners". Ja, ik denk dat Èdberg een paar jaar eerder ook mentaal niet zo sterk zou zijn geweest", bracht Stefan Edberg kon zijn favorietenrol op het nippertje waarmaken. de vriendelijk glimlachende Oost europeaan met veel moeite naar buiten. Anti-held Op de vraag hoe het voelde om ondanks zo veel fraai gescoorde punten toch te verliezen, kwam „Metsjirsh" als vanouds uit de hoek: „Weet ik niet, ik heb ze niet opgeschreven". En exit was de man, die weer had gespot met alle logica van de tenniswetten, maar door de realiteit alsnog werd ach terhaald. De anti-held tussen play boys en miljonairs, de plaag van vooral Zweedse toppers, liep net de beloning voor zijn bij vlagen briljante spel mis. Evenals zijn landgenoot Wilander werd Edberg („ik wist echt niet wat ik moest doen") tijdens de eerste twee sets bijkans wanhopig van het achtelo ze gemak waarmee Mecir vooral de ene na de andere dodelijke return bleef produceren. Op het moment dat Edberg ech ter de derde spelreeks voor zich opeiste („ik kwam steeds beter in de wedstrijd, mijn sejvice ging lek ker draaien") kreeg de Zweed het gevoel voor een ommekeer te kun nen zorgen. „Het was niet de eerste keer dat ik in zo'n positie verkeer de", herinnerde hij ook zijn coach aan de open Australische kam pioenschappen, drie jaar geleden. „Toen stond ik tegen Masur twee sets achter; hij kwam zelfs op matchpoint". Edberg won de partij alsnog en veroverde in Melbourne uiteindelijk zijn eerste Grand- Slamtitel. De inwoner van Londen herhaal de die prestatie vorig jaar, waar mee hij zijn liefde voor gras bena drukte. „Maar Wimbledon zegt me natuurlijk veel meer. Ik ben erg op gewonden, één partij verwijderd van de mooiste toernooi-overwm- mng. Kansen heb ik zeker, wat dat betreft helpt zo'n wedstrijd als van daag ook mee", wist Edberg, die na het gevecht op leven en dood met Mecir prompt zijn stoïcijnse in borst vergat. Het uit steen gehou wen gezicht grijnsde, de vuist ging triomfantelijk omhoog. Boris Bec ker (of Ivan Lendl) is gewaar schuwd. BELFORT (ANP) Anatoli Kar pov heeft in de voorlaatste ronde van het wereldbeker-schaaktoer nooi in Belfort een dubbele slag ge slagen. Hij hielp niet alleen wereld kampioen Gari Kasparov in de Franse stad van zijn ongeslagen re cord af, maar behield door de zege op zijn aartsrivaal tevens de kans op de gedeelde eerste plaats. Jan Timman liet ook weer eens van zich horen. De Amsterdammer, be zig aan een zeer teleurstellend toer nooi. pakte eindelijk weer eens een vol punt door de IJslander Hjartarson te verslaan. De inwoners van Belfort waren vrijdagmiddag massaal uitgelopen voor het zoveelste titanengevecht tussen Kasparov en Karpov, die zich tevens mochten verheugen in de belangstelling van enkele Fran se ministers. In de stampvolle, maar toch koele zaal vervolgden de twee kemphanen uit de Sovjetunie hun analyse van het Grunfeld-In- disch. De zetten volgden elkaar aanvankelijk elkaar in hoog tempo op. Op het bord verscheen de vari ant,'die het tweetal ook vaak tij dens de tweekamp om de wereldti tel in Sevilla gebruikte. Op de zeventiende zet sloeg Kar pov echter een nieuwe weg in, die zijn tegenstander volkomen uit het evenwicht bracht. Op Ddl-a4 had de wereldkampioen geen afdoende antwoord. Met elke zet die daarop volgde, verbeterde Karpov zijn stelling. Kasparov dacht verbeten na, maar kon de sluitende verdedi ging niet vinden. Met 30. Tf7xf2 bracht hij nog een wanhoopshof- fer. Karpov liet zich niet van de wijs brengen en wikkelde de partij doeltreffend af. Na de 38ste zet van zijn tegenstander zette Kasparov, in hevige tijdnood geraakt, de klok stil ten teken van overgave. Door de nederlaag van de wereldkam pioen kwam de stand na 129 onder linge duels op 65 1/2 - 63 1/2, echter nog wel in het voordeel van Kaspa- Na afloop bleef het duo nog eni ge minuten op het podium, waar Karpov het hoogste woord voerde. Zijn rivaal antwoordde slechts in lettergrepen. Een analyse van het gevecht bleef achterwege. Op de laatste speeldag ontmoet Karpov Spasski. die in Belfort nog ongesla gen is. Karpov zal in ieder geval proberen de geneutraliseerde Fransman het volle punt af te snoe pen in de hoop Kasparov alsnog te achterhalen. De aanvoerder van de Elo-lijst krijgt in de laatste ronde te maken met zijn landgenoot Soko- lov.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13