'Hasjrokeruit Westduitsland teruggestuurd' Joegoslavië berooft 'vader des vaderlands' Tito van aureool 'Dissidente' bisschoppen erkennen vonnis Rome niet Geslaagd! m Nederland in trek bij beleggers Dienstenbond FNV peilt actiebereidheid Winkelpersoneel wil meer loon Succes politie in strijd tegen zakkenrollers VRIJDAG 1 JULI 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA Korte-Van Hemel verbaast Kamer DEN HAAG (ANP) - Een Westduitser die in Nederland wordt betrapt op het gebruik van softdrugs en die hier niet vervolgd wordt, zal in de toekomst over de grens worden gezet waarna hem in de Bondsrepubliek alsnog een straf rechtelijke vervolging te wachten staak Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie maakte die afspraak gisteren openbaar tijdens een over leg met de vaste kamercommissie voor EG-zaken. De afspraak in het kader van het zogenaamde Schen- gen-akkoord tussen de Benelux- landen, de Bondsrepubliek en Frankrijk voorziet in opheffing v verontrust door de uitwerking die aan het akkoord wordt gegeven. Het voorbeeld van de soft-drugsge- bruiker baarde opzien, vooral we gens de juridische haken en ogen die eraan vastzitten. Terwijl Neder land het "opportuniteitsbeginsel" toepast en de soft-drugsgebruiker de controle aan de binnengrenzen niet vervolgt gaan de Westduitsers de vijf landen in 1990. De EG- landen als geheel mikken op 1992. De Kamer toonde zich gisteren Handel ontdekt in illegale computer programma's HAELEN (ANP) - De Stichting Be scherming Software, de Centrale Recherche Informatiedienst en de rijkspolitie van Heythuysen zijn een omvangrijke handel in illegale, gekopieerde computerprogram ma's op het spoor gekomen. Op twee plaatsen in midden-Limburg zijn invallen gedaan in woningen van twee scholieren in Haelen, elk 16 jaar oud, en in het huis van een 41-jarige man uit Herkenbosch. Dit heeft een woordvoerder van de_ rijkpolitie gistermiddag meege deeld. De verdachten zijn niet aan gehouden maar worden verhoord. In de woningen zijn in totaal acht computers in beslag genomen plus nog andere apparatuur die bij het kopiëren gebruikt is. De scholie ren, overburen van elkaar, ver kochten de gekopieerde program ma's tegen kostprijs aan vrienden en kennissen. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie hebben zij beslist geen grote winsten ge maakt. Van de inwoner van Her kenbosch is nog niet bekend of hij dit wèl gedaan heeft. Nader onder zoek zal dit moeten uitwijzen. Vol gens een woordvoerder van de Stichting Bescherming Software is dit de grootste zaak van illegale software die tot nu toe in Neder land is ontdekt. AMSTERDAM (ANP) - In het eer ste kwartaal van dit jaar is er een omvangrijke toevloed van kapitaal uit het buitenland naar ons land ge weest. De belangstelling van bui tenlanders voor Nederlandse obli gaties was nog gróter dan in het laatste kwartaal van 1987. Daar naast heeft het afstoten door bui tenlanders van Nederlandse aan delen plaats gemaakt voor nieuwe aankopen. Dit staat in het vandaag versche nen verslag over het eerste kwar taal van De Nederlandsche Bank. De netto toestroom van kapitaal bedroeg in het eerste kwartaal f3,5 miljard, wat voor het grootste deel te danken was aan de buitenlandse aankopen van Nederlandse effec ten. Het bedrag van f 3,5 miljard is een saldo van kapitaal dat naar het buitenland ging en van kapitaal dat naar ons land kwam. De Neder landsche Bank constateert dat er nog steeds contant geld naar de ons omringende landen is gebracht, zij het in mindere mate dan in de tweede helft van 1987. Toen haal den veel spaarders, geschrokken van de overheidplannen de banken te verplichten inzage te geven in rentebetalingen, hun geld van de bank om het naar het buitenland te brengen. De uitvoer van kort kapi taal bedroeg in het eerste kwartaal f 0,6 miljard, wat De Nederland sche Bank voor een groot deel toe schrijft aan de vlucht van spaar geld. De buitenlandse belangstelling voor obligaties bereikte een nieuw record van f 10,7 miljard. Het betrof voor het overgrote deel overheids- obligaties. De vraag kwam vooral uit het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland. Overigens gaan, al dus De Nederlandsche Bank, ach ter aankopen uit deze twee landen veelal beleggers schuil met een an dere nationaliteit. Ook Nederlandse aandelen wa ren na een periode van afstoting als gevolg van de beurscrisis weer in trek. De vraag kwam uit dezelfde landen die enige tijd geleden nog voor omvangrijke bedragen Neder landse aandelen hadden afgesto ten: het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. i het "legaliteitsbeginsel" en vervolgen wel. Het is, zo bleek tijdens de zitting van de Kamercommissie, één van de zaken die wellicht om harmoni satie vraagt voordat de controle aan de binnengrenzen verdwijnt. Andere zaken die moeten worden geregeld, zonder uitzicht op slui tende afspraken: de uniformering van de toelating van vreemdelin gen en asielzoekers, het visumbe leid, een effectieve controle aan al le buitengrenzen (inclusief de luchthavens), de harmonisatie van de wapenwetgeving, de aanpak van drugshandel en het politioneel en justitieel beleid. De Kamercommissie vroeg staatssecretaris Van der Linden (Europese zaken) en mevrouw Kor- te-Van Hemel (justitie) gisteren om een tijdschema te overleggen van de diverse maatregelen die worden voorbereid en de besluitenlijsten van het regelmatige bewindslie- denoverleg over het Schengen-ak- koord. Als dat uitblijft dreigt de Kamer de bekrachtiging van de uitwerking van het Schengen-ak- koord te blokkeren. DEN HAAG - De verkoop van alco holhoudende dranken zoals bier, wijn en sherry bij benzinestations wordt verboden. De staatssecreta rissen Evenhuis (Economische Za ken) en Dees (Volksgezondheid) zijn het hierover eens geworden. Het besluit is genomen in het kader van het kabinetsbeleid om het ge bruik van alcohol terug te dringen. Indien mogelijk gaat het verbod op 1 januari 1989 in. De bestaande wetgeving zal eerst nog moeten worden aangepast. Daarna moet de Kamer er nog over oordelen. De overeenkomst werd door Evenhuis in de Kamer bekend ge maakt. Daar werd een algemene Mogelijk verbod alcoholverkoop bij benzinepomp maatregel van bestuur van zijn hand besproken waardoor de ver koop van allerlei produkten bij benzinestations aan banden moet worden gelegd. Evenhuis wil al leen nog autogebonden produkten vrij aanbieden bij benzinestations. Voor andere produkten moeten er bij benzinestations aparte win kels worden ingericht waarbij de openingstijden gelijk zijn als van normale winkels. Een alternatief vormt de plaatsing van stalen kas ten die via electronische sloten eveneens alleen toegankelijk zijn tijdens normale winkeltijden. Een kamermeerderheid van PvdA en CDA keerde zich tegen het plan om de verkoop van ta bakswaren in benzinestations ge durende 24 uur per dag mogelijk te laten. Ook tabakswaren moeten volgens beide partijen in de aparte winkel of via de stalen kasten wor den aangeboden. Evenhuis zegde toe hierover overleg te plegen met de betrokkenen. Het is de bedoeling dat de alge mene maatregel van bestuur die de verkoop van produkten bij benzi nestations aan banden legt. op 1 oktober aanstaande ingaat. De ben zinestations krijgen dan twee jaar de tijd om de extra winkel te bou wen of de stalen, afsluitbare kasten te plaatsen. WOERDEN (GPD/ANP) De Dienstenbond FNV gaat extra looneisen stellen om de loonach terstand van de ongeveer 300.000 werknemers in de detailhandel weg te werken. De bond blijft in het algemeen voor een gematigd loonbeleid terwille van de werkge legenheid. Voor het winkelperso neel wil de bond echter een uitzon dering maken. Volgens cao-coördinator L. de Waal van de dienstenbond, behoort het personeel in de detailhandel met dat in de horeca tot de slechtst betaalde werknemers van ons land. Het leeuwendeel zit net op het mi nimumloon. De Waal begroot de loonachterstand op een gemiddel- de van vijf procent en de bond wil dat verschil in twee jaar wegwer ken. Uit een enquête van de Diensten bond FNV onder haar leden over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar bleek bijna zestig procent van het personeel in de de tailhandel bereid actie te voeren voor meer loon. Onder jongeren lag dat percentage zelfs op zeventig procent. Het beleid van de bond is gericht op meer arbeidstijdverkor ting en een matige loonontwikke ling, maar de uitslag van de enquê te heeft de bond „wel aan het den ken gezet". De bond erkent dat de lonen in de detailhandel erg laag zyn. Be halve een minimuminkomen is de sector winkelpersoneel wat ar beidstijdverkorting betreft echter vrij ver gevorderd. In grote delen van het winkelbedrijf is een 36-uri- ge werkweek normaal. De dien stenbond zal daarom bij de volgen de cao-onderhandelingen loonei sen gaan stellen. Bij de banken en verzekerings maatschappijen blijken de werk nemers arbeidstijdverkorting nog steeds belangrijker te vinden dan meer loon. Zeventig procent van de ondervraagden kiest daar voor kor ter werk en een matige loonontwik keling. In alle cao-onderhandelingen wil de bond volgend jaar positieve ac tie voor vrouwen als eis stellen. Een meerderheid van zowel de vrouwelijke als de mannelijke le den steunt dat beleid. Daarnaast wordt kinderopvang een vaste cao- eis. Mannen van 45 jaar en ouder voelen daar overigens niet zo veel voor, zo blijkt uit de enquête. De Waal meent dat de bond met zijn opstelling niet het arbeids voorwaardenbeleid van de vakcen trale FNV bijt. Ook de FNV zelf laat de mogelijkheid open om voor werknemers die qua arbeidsvoor waarden tot de hekkesluiters beho ren, iets extra's te doen. „Wij zijn en blijven voor een gecoördineerd ar beidsvoorwaardenbeleid", zo zegt de Waal, die op de nominatie staat om P. Bruis, de huidige voorzitter van de dienstenbond, dit najaar op te volgen. PARIJS (AFP) - Monseigneur Ber nard Tissier de Mallerais, één van de vier priesters die gisteren door de Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre tot bisschop is gewijd, heeft gezegd dat hij het excommu- nicatievonnis dat Rome over hem heeft uitgesproken, niet erkent en hij beroept zich daarbij op het ker kelijk recht. voor hem deden wat hij zelf niet doen kon. De andere bisschoppen die door monseigneur Lefebvre' van nul en generlei waarde, daar Alfonso de Galarreta monseigneur Lefebvre uit nood- Bernard Fellay. druft heeft gehandeld," aldus de nieuwe bisschop voor France-Info. "Het kerkelijk recht zegt zwart op wit dat er in het geval van nood druft geen excommunicatie is. En er is nooddruft, want om echte priesters te kunnen wijden heb je ook echte bisschoppen nodig, en die willen wij worden of zijn," zei hij. Monseigneur Tissier de Malle rais, die zei dat zijn wijding "een grote vreugde" en "een grote trots" was, dacht dat de vier nieuwe bis schoppen beter waren dan de an deren, "want wij beschouwen ons als echt katholieke bisschoppen." Tissier de Mallerais wees er op dat hij het pauselijk gezag "abso luut niet" afwees en dat hij en de anderen de liefhebbende kinderen van de Heilige Vader waren, die de Zwitser Het Vaticaan heeft gisteren bij monde van woordvoerder Joaquin Navarro nog eens bevestigd dat Le febvre en de vier bisschoppen au tomatisch zijn geëxcommuni ceerd. Volgens de verklaring was de wijding een schismatische daad, die opzettelijk tegen de wil van de paus is voltrokken. De komende dagen zal het Vaticaan zich in ver dere verklaringen uitspreken over de positie van de volgelingen van Lefebvre. "Dit is geen schisma, wij zijn niet schismatisch," bezwoer Lefebvre. Hij beschuldigde de huidige katho lieke kerk weer van "modernisme, liberalisme, communisme en zio nisme", en zei dat de veranderin gen die sinds het Tweede Vati caans Concilie zijn doorgevoerd "niet katholiek" zijn. LEIDEN Geslaagd aan het Stedelijk Gym nasium: N. Brum. B. Fischer. W. Gaijkema, D. de Roo. R. v.d. Meel, E. Oiling. LEIDEN Geslaagd aan De Vlietschans voor MAVO: W de Best, M. van Egmond. Voor HAVO: B. Albronda. B. Croon, J. Diemei. D. Eijken- broek, C. Koetsier, K. Lepoeter, A. Vlasblom. Voor VWO: A Bauer, L. van Egmond, M. Hoogteijling, L. Kneijber. A. Nout, S. Veldhuizen. R. van Vel- RIJNSBURG - Aan de Chr. Mavo in burg zijn geslaagd: W. van Delft, B. Schmitz, J. Hoekstra. i der Bent, W. Branse, M. van den Broek, E. Bijwaard, E. Dekker, J. van Delft, G. Jonkman, M. Kloppers. J. van Leeu wen. A. Monje. A. de Mooij, A. Ouwehand. I. Sloof. W. van Tongeren, L. Ultee, J. Zuijdam, A. Zwanenburg. M. Bergsma, J. Gertach, N. Kassem. R. Oosterveer, M. van Ravestein, M. Simons, S. Smith, S. Stroot, E. Teske. L. van Wely, J. Zandwijk, K. Zuyderhoudt, B. Chm- chan Sen, P. Croon, J. van der Laan, J. de Mooij, D. Oostendorp, A. Otto, A. Poorter- mans, M. Ran, S. Schouten, A. Sikking, J. van der Sluis, M. Vergedaal, P. Vergeer. K. van der Vlies, I. Vreeswijk, M. Buis, R. Lee Clark, S. Duivenvoorden, R. Hoogenes, S. van der Tang, E. Veldt. J. Zwanenburg, P. van Noort. M. Doove, M. van der Lely, M. de Mooij, H. Plug. Afdeling Intas: LISSE - Aan de St. Dominicus Savio Mavo C. Andres. T. van Beek. A. Berg. S. van Berge Henegouwen. H. Bon, J. Bulsink, M. van Deursen. B. van Diest. S. van Diest, J. de Pis ser, I. Glas. A. Gresmgt. R. Hoogendoorn, K. Hoogkamer, S. van der Hoorn, Y. Jelierse, R. Kamp. M. Kaptein, R. van Kesteren, M. Kleij- horst, K. Köhne von Jaski, A. Koot, S. van der Laan, M. Langelaan, S. Langeveld, D. Meeu- wissen, N. van Neerbos, M. van Nieuwkoop. M. Paardekooper M. Randsdorp. D. Reeuwijk, I. Righarts. A. Romijn, J. van Rooijen. B. van Rooi|en, M. van Rooijen. S. van Stem. F. van der Veek. F. van der Veek. D. Verhaar, M. Ver- heijen, A. Warmerdam. E. Warmerdam, C. Wennekers, A. Westbroek e Hing. DEN HAAG - Staatssecretaris Dees (rechts) en minister Van Eekelen la ten zich de saté goed smaken tijdens de traditionele barbecue op het Haag se Binnenhof ter inleiding van het zomerreces van de Tweede en Eerste Kamer. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie is een campagne be gonnen om het zakkenrollen op en rond de Albert Cuypmarkt tegen te gaan. Morgen start de politie een preventie-actie samen met de marktkooplui. Aan elke kraam ko men posters te hangen. Maandag besteedt het AVRO-progamma Op sporing Verzocht aandacht aan het fenomeen zakkenrollen. Verscherpte surveillance gedu- rende de laatste maanden heeft er JNf toe geleid dat het zakkenrollen al beduidend is teruggelopen, aldus de politie. Vier agenten houden zich er speciaal mee bezig en hebT ben de werkwijze van de berovers uitvoerig in kaart gebracht. Het aantal aangiften van zakken rollen op de markt zakte direct na de start van de extra surveillance van 140 in april naar 64 in mei. In juni bleef het aantal aangiften ste ken rond de 30, aldus de politie. Vo rig jaar juni deden ruim 130 men sen aangifte. De Albert Cuypmarkt is de grootste markt van Amsterdam. Dagelijks lopen duizenden mensen langs de kramen. Bovendien ligt de markt aan een knooppunt van tramverbindingen. De slachtoffers van de zakkenrollers zijn volgens de politie meestal huisvrouwen en toeristen. Zij laten hun portemon nee vaak boven in hun tas liggen waardoor de berovers makkelijk hun slag kunnen slaan. Vaak vin den de berovingen ook plaats als het slachtoffer in een tram wil stap pen en de strippenkaart uit de tas pakt. De gemiddelde buit bedraagt per gerolde beurs zo'n 250 gulden, zo heeft de politie op basis van een steekproef vastgesteld. LEIDERDORP - Aan de Christelijke Mavo in Leiderdorp slaagden: L. Anker, M. Bloemendaal, B. v.d. Boogaard, J. Brand. A. Buikema, R. Candido, D. Doele- man, A. Eskes. S. Fles. S. Galjaard, M. Groe- neweg, H. Groenewoud, N. de Haan, K. v.d. Heijden, E. v.d. Horn, B. van Iterson. M. de Jong, K. Jongkind. D. Kagenaar, D. Kaper. P Kieven, J. Lepelaar. K. Liem, S. v.d. Meulen, R. Ohm, L. Plantinga, I. Rasser. O. Regens burg, P. Roest, M. Simonse, T. Smits, R. Snoek, A. van Splunter, M. Stolwijk, A. Teune, G. van Varick, E. van Veen, E. v.d. Velden, M. v.d. Velden. Y. Verbaan, J. Verheyen. D. Vijn, M. Vijn, R. Volwater, M. Vons, T. v d Wal, J. Waterman, A. Wesselmk, S. v.d. Wijngaard, R. Wijnveldt, A. de Witt, N. Wooning. H. Yücel. O. Zitman. LEIDEN - Geslaagd aan het Agnes Colle ge Voor mavo: P Bijl, H. Kwaad. M. Ouwerkerk. Voor Havo: M. ten Holter, J. Jansen, T. van Raad. J. Roskam, D. Stauttener, M. Veenen- ter, N. Perlors, A. van der Plas, A. Ploegman, E. Schouten, M. Schreuder, J. Singeling, M Steijger, E. Vermeulen, D. Verschoor E. Vons. M. van der Zalm. Voor activiteiten begeleiding: AB 3A (AB 85A): D. Belien, M. Brandt. T. Burgwal, A. Buskermolen, C. van der Hoeven, J. Kramer, I. School, M. van Soest, H. Spie ring, E. Velthuijzen, T. van der Zeeuw. AB 3B (AB 85B): E. Dreijer, A. Driesprong, M. Elema, M. den Haan, A. Haring, A. Houw- aard, J. de Lange, H. Ligtvoet, A. van Lint, J. Renes, M. Spies, P. Waleboer Voor HAVO-MBO: P. Boekhorst, A. Driessen. N. van Dui|n, M. Gudde, L. Guijt, T. van der Hulst. M. van Leeu wen, J. de Mooij, C. van den Nieuwendijk, W. Pison, S. Rink, L. Smulders, A. van Velzen, H. Vermeulen, M. Visser, E. de Vries, K. Wagter, N. van der Zalm A. Dittmer, J. Huurman, E. Lamers, E. Leenderts, M. Verbree, B. Zand- stra, C. Zintel Voor MDGO: P Ammerlaan. J. van Bohemen, H. Brouwer. B Dam, M. Dörfler. L. van Duivenvoorde. M. Heijer. J. de Jong, I. Glasbergen, A. de Groot, J. de Groot. D. Hogenes, A. Karremans. J. van Klaveren. H. Kropihout, D. van Leeuwen. J van Leeuwen. R. Oostdam. J. Ossevoort, B. van Starkenburg, A. van Vliet. P. van Beelen, R. Blees, T. van Bourgogne, A. Brandsma, A. Ederveen, H. Faas. J. den Hertog. C. van Kempen, A. Klinkenberg. R. Koot. D. Kraak man, L. Russchenberg, M. Snijer, M. Somme- Img, I. Turk. C. Zwanenveld, M. Baars, R. de Bruin, P. Cromvoirt. E. van Duin, C Leliveld, A. Noorlander. J. Onderstal, I. Overdevest, M Rutgrink, S. Vermeulen, I. v.d. Berg, A. Corts, J. van Dam, C Disseldorp, I. van Ettekhoven, L. van Gils, P Goedhart, L. van Ham, A. Heemskerk, C. Koster, J. v.d. Luit, N. v.d. Meer, M. Nuy, K. Pennings, J. van Veen, A. Vrolijk, S. Wiegman, C. de Wilde, H. Wolvers, A. van Zanten. BUDAPEST De Joegoslavische partijleider Krunic heeft het cen traal comité van de partij onlangs voorgehouden dat 'stoutmoedige hervormingen' zijn vereist om het land uit de economische crisis te halen. De hervormingsplannen van de Joegoslavische regering moeten, aldus Krunic, onmiddel- door Hans Geleijnse lijk en volledig worden uitgevoerd. Vertraging ervan zal, volgens hem, fatale gevolgen hebben. Krunic waarschuwde ook voor de gevolgen van de nog immer voortdurende spanningen tussen de verschillende volkeren in Joe goslavië, vooral die in de autonome provincie Kosovo tussen een Servi sche minderheid en de Albanese meerderheid. Volgens de partijlei der worden de bestaande tegen stellingen 'geëxploiteerd door ex tremisten'. De regering-Mikulic ziet zijn her vormingsprogramma voortdurend gedwarsboomd door de interne te genstellingen tussen de vijf repu blieken en twee autonome provin cies die de federale republiek Joe goslavië vormen. Krunics dramati sche woorden voor het centraal co mité worden in Belgrado vertaald als een wanhopige poging een ein de te maken aan die ruzies. Het ont breken van een sterk centraal ge zag leidt er tevens toe dat de maat regelen die Mikulic voorstaat om de recordhoge inflatie te beteu gelen (met een loonmatigiging en prijsstijgingen als voornaamste in grediënten) worden tenietgedaan door toegeven van republieksrege ringen aan looneisen van stakers. De chaos en ruzies in het lands bestuur leiden bovendien tot een steeds sterke tegenstelling tussen het nationaal georganiseerde leger en partij- en staatsleiding. De leger top is er herhaaldelijk van beschul digd in te willen grijpen in de poli- .tiek en nog deze week gaf de Slo- weense partijleider Kusan toe, dat er binnen de legertop dit voorjaar plannen werden beraamd om in de meest vrijzinnige republiek van Joegoslavië orde op zaken te stel len. De kritiek op Tito's beleid wordt door de Joegoslavische politici steeds vaker bekritiseerd. (fotoANP) vrijmoediger pogingen worden ge daan de Joegoslavische 'vader des vaderlands', de in 1980 overleden Tito, van zijn aureool te beroven. Onlangs gebeurde dat met een ge peperde verklaring van het 'comité ter verdediging van intellectuele vrijheid', een groepering van intel lectuelen in Belgrado, waarin voor aanstaande hoogleraren, maar ook bekende artiesten zitting hebben. Volgens deze aan Associated Press, een Amerikaans persbu reau, gestuurde verklaring moet „een einde worden gemaakt aan de verheerlijking van Tito. Hij is ver antwoordelijk voor de repressie en sociale crisis van dit moment", zo luidt het. Volgens het comité is geen uitweg mogelijk zonder een „diepgaande evaluatie van het ver leden". Kritiek op Tito is officieel niet toegestaan, maar de laatste jaren werd al duchtig aan dit taboe ge tornd. Door politici binnenska mers, waarbij de kritiek zich in de eerste plaats richt op Tito's verspil ling van miljoenen ter financiering van een luxueus leven voor zich zelf, zijn naaste verwanten en zijn trouwe volgelingen, de vele staats bezoeken vol pracht en praal ter verhoging van internationaal pres tige en de economische politiek in de jaren zeventig. Miljardenleningen in het Westen werden niet gebruikt voor investe ringen in industrie en landbouw, maar voornamelijk ter subsidie ring van de binnenlandse con sumptie. Maar ook openlijk. Vorig jaar werd een kritisch boek van de historicus Djuranovic eerst bij de derde herdruk verboden. Een me morandum van de Servische aca demie voor wetenschap en kunst over de feilen van Tito's politiek werd weliswaar niet gepubliceerd, maar circuleerde geruime tijd in partijkringen. In de geïllustreerde massabladen verschenen vorig jaar foto's van het gigantische autopark van maarschalk Tito. De onderlig gende boodschap: verspilling. Enkele maanden terug ver scheen in het blad van de jeugdbe weging van de Sloweense commu nistische partij, Mladina, een inter view met een begin jaren zeventig in ongenade gevallen Kroatische partijleider Tripalo. Volgens Tripa io is de Joegoslavische crisis be gonnen toen Tito destijds de Kroatische hervormingsbeweging met zuiveringen de kop indrukte. Het intellectuelen-comite in Bel grado heeft de kat nu de bel aange bonden. Maar het is uiterst o schijnlijk dat de partijleiding zal besluiten tot een werkelijke de-Ti- toisering, omdat die de onrust in het land (Tito is nog steeds zeer po pulair) zou vergroten en het gezag van de communistische partij zou aantasten. Voorspelbaar is een verdere ge leidelijke relativering van Tito's verdiensten voor volk en vader land. Daarin past bijvoorbeeld de in Kroatië aangekondigde sluiting van de beruchte gevangenis op het eiland Goli Otok, ruim honderd ki lometer ten zuiden van Rijeka. Tot 1954 stond die bekend als 'Tito's Goelag' vanwege de folteringen waaraan Tito's gevangengenomen tegenstanders (de cijfers varieren van dertien tot meer dan twintig duizend) werden onderworpen. Het onderzoek, dat het comité in Belgrado eist naar de precieze ge beurtenissen en de verantwoorde lijkheid voor het lijden op Goli Otok, zal vermoedelijk nog gerui me tijd op zich laten wachten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9