Aanval op positie president Gromyko EISJE? Kochten christen-democraten stemmen met casinogeld? Tijdens conferentie in Moskou Wisseling van wacht aan de NAVO-top Gewonden en dode bij ontploffingen in Zuidafrika Californiërs wachten met spanning aardbeving af Regering Nicaragua verlengt eenzijdig wapenstilstand Roemenië sluit cultureel centrum van Hongarije VRIJDAG 1 JULI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL - Met veel vlagvertoon en een militaire parade wordt van daag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel Manfred Wörner inge haald als de nieuwe secretaris-ge neraal van het westers bondge nootschap. Voor het eerst in 40 jaar NAVO-geschiedenis neemt een Duitser de leiding van het politieke secretariaat van de alliantie op zich. MOSKOU (Rtr/DPA/AFP/UPI/AP) - Een hervormingsgezinde afgevaardigde heeft giste- ren, op de derde dag van de partij conferentie in Moskou, aangedrongen op het aftreden a?e TOorsteld"he?secretariaat-ee- van Sovjetpresident Andrej Gromyko en andere functionarissen die hoge posities be- neraal aan een vaste termijn te bin- kleedden in het Brezjnev-tijdperk. Een andere afgevaardigde nam het later echter op voor den. Dat had ten dele te maken met Gromyko, zo meldde het Sovjetnieuwsagentschap Tass. door Hans de Bruijn Net als zijn voorganger, lord Pe ter Carrington, zal Wörner deze functie in principe voor vier jaar De oproep tot het vertrek van Gro myko was afkomstig van Vladimir Melnikov, de partijleider van de autonome republiek Komi in noord-Rusland. Melnikov begon zijn aanval met de opmerking dat zijn achterban vindt dat functiona rissen "die vroeger actief hebben meegewerkt aan het beleid van stagnatie nu, in het tijdperk van de perestrojka, niet kunnen blijven zitten in de centrale organen van de partij". Met het tijdperk van stagnatie wordt het bewind van de in 1982 overleden partijleider Leonid Brezjnev bedoeld. "Ieder een moet verantwoordelijk zijn voor al zijn daden, ook persoon- JOHANNESBURG (Rtr/AP) - Een zwarte man is de afgelopen nacht om het leven gekomen toen hij een bom tot ontploffing bracht op de trappen van een museum in het Zuidafrikaanse Johannesburg. Eerder die dag ontplofte in Preto ria een kleefbom van Sovjet-make lij, waarbij veertien mensen ge wond raakten. De politie kon geen bijzonderhe den geven over de aard van de ver wondingen van de slachtoffers of de omvang van de materiële scha de. lijk", zo zei Melnikov. Toen partij leider Gorbatsjov hem onderbrak en vroeg wie hij op het oog had, zei Melnikov dat hij doelde op Polit- buro-leden als Gromyko en Solo- mentsev (een voormalige premier). Melnikov, die sinds het aantre den van Gorbatsjov in 1985 een bliksemcarrière heeft gemaakt in de autonome republiek Komi, zei verder dat ook Viktor Afanasjev, de als conservatief te boek staande hoofdredacteur van het partijblad Pravda, en de vooraanstaande Kremlin-adviseur voor Ameri kaanse vraagstukken Georgi Arba- tov, het veld moeten ruimen. Bei den werden onder Brezjnev be noemd. Een afgevaardigde uit Toela vond dat men functionarissen die in het verleden ernstige fouten hebben gemaakt, hun hoge pen sioenen moet afnemen. Er moet nu openlijk worden gesproken over de mensen die "ons tientallen jaren het leven zuur hebben gemaakt", zo zei hij. De afgevaardigde eiste dat zij bij naam en toenaam worden genoemd, "want zij hebben de wet ten van de menselijkheid met voe ten getreden". Partijleider Gorbatsjov deed gis teren een persoonlijk beroep op de 5.000 afgevaardigden om mee te werken aan hervormingen van het Sovjet-systeem, en hij waarschuw de dat "het socialisme zal sterven, tenzij wij het politieke systeem hervormen." Voor de tweede keer nam Gorbatsjov het woord tijdens de conferentie om te praten over zijn nu driejaar oude hervormings programma en de koers uit te stip pelen voor de toekomst. In zijn vurige pleidooi, dat 40 mi nuten duurde en door de televisie integraal werd uitgezonden, vertel de Gorbatsjov de 5.000 afgevaar digden die in het Kremlin verza meld waren dat hij had besloten begrip" voor de voorstellen die hij dinsdag had gedaan. Gorbatsjov, die dinsdag voor stelde de macht in het land op nieuw te verdelen door onder meer een gekozen president als rege ringsleider te installeren, zei dat het falen van eerdere hervormings pogingen heeft aangetoond dat de veranderingen dit keer in het poli tieke systeem zelf moeten worden aangebracht. zijn leeftijd - toen hij aantrad hij 65 - maar vooral met de lessen van de periode-Luns. De Nederlandse oud-minister Luns werd in 1971 voor onbepaalde tijd benoemd en mocht dus, net als al zijn voorgangers, zelf uitmaken wanneer hij ermee wilde stoppen. Maar in tegenstelling tot vrijwel al die voorgangers wist Luns van geen wijken en bleef twaalf jaar zit ten. Op het laatst van die periode tra den duidelijke tekenen van slijtage op. Luns was uitgekeken op de NAVO. maar meer nog de NAVO op Luns. De Nederlander was po pulair vanwege zijn gevoel voor hu mor, maar niet vanwege de wijze waarop hij de NAVO-organisatie leidde. Om nog maar niet te spre ken van de uiterst stroeve relatie die hij met zijn 'eigen' Nederlandse politici onderhield. Carrington besloot bij zijn aan treden dat vier jaar genoeg was. Een president zit immers ook zel den langer. Weinigen in Brussel zullen een traan laten om zijn ver trek. Hoe hoog de ministers van buitenlandse zaken en defensie ook over zijn politieke kwaliteiten opgeven, de arrogante, bekakt ho geschool-Engels pratende Brit was niet geliefd. Maar hij heeft wel aan het roer van de NAVO gestaan in een van de moeilijkste periodes uit haar ge schiedenis. Toen hij in 1984 aan trad - nadat hij als Brits minister van buitenlandse zaken ontslag 1983 vond in dezelfde buurt de tot nu toe bloedigste aan slag plaats toen een autobom ex plodeerde. Destijds vielen er 19 do- hen opnieuw toe te spreken den en omstreeks 200 gewonden, band met een "zeker gebrek De bomexplosies van gisteren wa ren de jongste in een serie aansla gen tegen burgerdoelen. Sinds de Zuidafrikaanse regering in mei 1986 de noodtoestand afkondigde hebben zich al 90 van dergelijke bomaanslagen voorgedaan. De au toriteiten leggen de verantwoorde lijkheid bij de verboden anti-apart heidsbeweging het African Natio nal Congress (ANC). LA HERRADURA- Kinderen en volwassenen doorzoeken de wrakstukken van een Salvadoraans vrachtvlieg tuig. Het vliegtuig was met een lading bevroren garnalen op weg naar de Amerikaanse stad Miami (Florida) toen het bij La Herradura El Salvador) neerstortte. Vijf personen, onder wie de Amerikaanse piloot, raakten gewond. (foto ANP) Buitenland kort Inspectie De Amerikaanse regering heeft de Sovjetunie officieel meegedeeld dat in het kader van het INF-ak- koord vandaag een Amerikaans in spectieteam in Moskou arriveert. De commissie zal de naleving door de Sovjetunie controleren van het Amerikaans-Sovjet verdrag over vernietiging van de middellange- afstandsraketten. Israël Vier Israëlische vredesactivisten zijn gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar omdat zij in 1986 in Roemenië met vertegenwoordigers van de PLO spraken. Drie maanden voor het onderhoud plaats had, werd een wet aangenomen die het Israëli sche burgers verbiedt contacten te onderhouden met 'terreurgroe pen'. Vietnam Tussen 1980 en 1981 sneuvelden er in Kampuchea 15.000 Vietna mese soldaten. Tussen 1982 en he den werden er 10.000 anderen ge dood. In totaal kostte de oorlog te gen de Rode Khmer Vietnam 55.000 man, aldus een Vietnamese generaal. Heizeldrama De advocaten van 26 Britse ver dachten in het Heizeldrama heb ben gezegd dat hun cliënten niet kunnen verschijnen in de rechts zaal. Zij zouden de reis naar België niet kunnen betalen. De voetbal fans uit Liverpool worden beschul digd van deelname aan ongere geldheden in het Heizelstadion. bij de Europacupfinale in 1985, waar bij 39 mensen om het leven kwa men en 400 gewond raakten. Straaljagers De Westduitse minister van de fensie, Scholz, heeft een diepgaand onderzoek gelast naar een recente toeneming van het aantal ongeluk ken met militaire straaltoestellen in de Bondsrepubliek. Ook de Amerikanen hebben verklaard een aantal F-16's aan een inspectie van de motoren te onderwerpen. Joegoslavië Suvar, een conservatieve dogma ticus uit Kroatië, is benoemd op de jaarlijks roulerende post van partij voorzitter in Joegoslavië. Voor de eerste keer kon het partijpresidium kiezen uit twee kandidaten. De li beraal Racan, eveneens uit Kroatië, legde het daarbij af tegen de 52-jari- ge Suvar. SAN FRANCISCO (AP) - In het noorden van de Amerikaanse staat Californië is de bevolking koortsachtig begonnen met het inslaan van noodvoorraden, na een waarschuwing van de Uni versiteit van Californië dat de kans op een grote aardbeving hier veertig keer zo groot is als normaal. De beving zou zich zon dag moeten voordoen. Dit gebied, ongeveer tachtig kilometer ten zuiden van San Francisco, werd afgelopen maandag getroffen door een aardbeving met een kracht van 5,7 op de Schaal van Richter. In bevolkte gebieden kan een der gelijke aardbeving al voor ernsti ge schade zorgen. Een seismoloog van de univer siteit, Robert Uhrhammer, licht toe dat er vooral grote bezorgd- heid heerst over het uitblijven van de na-bevingen die zich ge bruikelijk voordoen. Door de aardbeving van maandag zijn de tectonische platen langs de be roemde Andreas-Breuk, een zwakke plek in de aardlaag die door heel Californië loopt, ver schoven. De spanning die door een be ving tussen de tectonische pla ten ontstaat wordt doorgaans 'af gevoerd' in lichtere na-bevingen, maar nu deze zijn uitgebleven, is volgens de deskundigen de kans op een zware beving aanmerke lijk toegenomen. Het Ameri kaanse Rode Kruis heeft dinsdag alle vestigingen in het noorden van Californië in hoge staat van paraatheid gebracht. In 1906 werd San Francisco ge troffen door een aardbeving met een kracht van 8,3, die enorme schade aanrichtte en aan vijfhon derd mensen het leven kostte. De nabijheid van de Andreas- Breuk zorgt in Californië altijd al voor extra ongerustheid over een aardbeving van catastrofale om vang en deze vrees is dit jaar bij sommigen nog verder toegeno men door de voorspellingen van Nostradamus, de 16de eeuwse al chemist en astroloog die zich ook met toekomstvoorspellingen be zighield. Hij zou hebben voorspeld dat de 'nieuwe stad' in mei 1988 wordt verwoest door een ramp, hetgeen door veel inwoners van Los Angeles op hun eigen stad is betrokken. Duizenden mensen hebben al voorraden ingeslagen en gaan op vakantie buiten de staat Californië. Sinds zich in oktober in Whit- tier, een plaatsje in het zuiden van Californië een flinke aardbe ving heeft voorgedaan, doet de middenstand in elk geval gewel dige zaken door de grote vraag naar batterijen, flessen water en andere noodvoorraden. MEXICO (GPD) De Nicaragu aanse regering heeft eenzijdig de wapenstilstand met de door Was hington gesteunde contra-revolu tionairen verlengd tot eind deze maand. President Daniel Ortega maakte deze beslissing bekend kort na zijn terugkeer uit Cuba. Ten overstaan van meer dan 1000 officieren van het Sandinistische leger legde Ortega uit dat zijn be wind de mogelijkheid van vredes onderhandelingen met de Contra's open wil houden. Hij riep de rebel len op tot nieuwe onderhandelin gen om de eind maart gesloten vre desakkoorden van Sapoa verder te kunnen uitwerken. Ortega vertelde dat hij tijdens zijn verblijf op Cuba een nieuw sa menwerkingsakkoord had onder tekend met Fidel Castro. In totaal zal Cuba Nicaragua de komende driejaar 150 miljoen dollar aan bij stand verlenen. Het Sandinistische leger had de afgelopen dagen reeds stellingen ingenomen om de oorlog in volle hevigheid te kunnen hervatten. Om de Contra's onder druk te zet ten, had Ortega al verscheidene ke ren een 'ongekend groot' offensief aangekondigd. Maar ook de rebel len hebben niet stil gezeten. Hon derden Contra's met gloednieuwe uitrustingen zijn de afgelopen we ken vanuit Honduras naar Nicara gua getrokken. Beide partijen heb ben inmiddels melding gemaakt van de nodige schermutselingen. Maar Contraleider Alfredo Cesar beweerde eerder deze week dat zijn manschappen zullen afzien van of- Ortega liet gisteren opnieuw kri tiek horen op het feit dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, Nicaragua niet aandoet tijdens zijn huidige toer door Midden-Amerika. „Laten we hopen dat hij een vredesvoor stel bij zich heeft", zo zei Ortega. „Maar in werkelijkheid weten we maar al te goed dat het gaat om voorbereidingen voor meer oor- nam als gevolg van de Falkland- oorlog - stond de oost-westrelatie onder grote spanning. Van een INF-akkoord was geen sprake, in tegendeel de Amerikaans-Russi sche onderhandelingen waren net afgebroken. Waar Luns vooral opviel door soms ongenuanceerde koude-oor- logtaal, stelde Carrington zich wat behoedzamer op, vooral in zijn re acties op actiegroepen en vredes bewegingen die toen nog de wind vol in de zeilen hadden. Maar het was vooral een zaak van stijlver schil, want desondanks hield de di plomaat pur-sang redevoering na redevoering waarin hij waar schuwde voor het gevaar uit het oosten en pleitte voor waakzaam heid. Met de komst van de voormalige Duitse minister van defensie Manf red Wörner (53) houdt menigeen in de NAVO zijn hart vast. Woerner staat nu juist niet bekend als een slim diplomaat. Zijn rol in de affai- re-Kiessling (de van homoseksuali teit 'verdachte' Duitse NAVO-ge- neraal) is nog steeds een flinke smet op zijn blazoen. Bovendien is Wörner in zijn poli tieke opvattingen een echte havik Een vurig aanhanger van president Reagans plannen voor een ruimte defensie, een zo mogelijk nog gro ter voorstander van de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten dan Luns en Carrington en boven dien iemand die als minister jaren lang weinig tactvol is omgespron gen met de vredesbeweging. Het was dan ook daarom dat een aantal kleinere landen vorig jaar de Noorse ex-premier Willoch naar voren schoven. Dat. na 40 jaar, ein delijk een Duitser de leiding van de NAVO zou moeten kunnen krijgen betwistte niemand meer - integen deel. het werd de hoogste tijd dat dat gebeurde - maar Wörner wilde men het liefst buiten de deur hou den. Hij kon echter rekenen op de steun van de Amerikanen en Brit ten. En geen wonder, als Duits mi nister van defensie had hij al veel vuldig zijn trouw (sommigen zeg gen verwijtend 'onderwerping') aan de Verenigde Staten beleden. Misschien wordt juist daarom be twijfeld of hij in staat is om vorm en leiding te geven aan de steeds ster ker wordende behoefte aan een ei gen rol van de Europese landen in de NAVO. BUDAPEST (GPD/AP) - De al ge spannen relatie tussen Roemenië en Hongarije is verder verslechterd met de sluiting van het Hongaars culturele centrum in Bukarest. De ambassade werd hiervan een dag eerder op de hoogte gesteld. De Hongaarse premier en partijleider Grosz blijft echter bij zijn plannen om naar Bukarest te reizen tenein de de conflicten over de behande ling van de Hongaarse minderheid in Roemenië bij te kunnen leggen. Grosz zei gisteren tegen buiten landse journalisten dat de onenig heid tussen beide socialistische landen alleen door een dialoog kan worden opgelost en niet door we derzijdse beschuldigingen. Over een datum voor het bezoek kon Grosz echter niets zeggen. Eerder sloot Roemenië al het Hongaarse consulaat in de regio Transsylvanië waar veel etnische Hongaren wonen. Beide maatrege len zijn een vergeldingsactie van de Roemeense leider Ceausescu die de door de Hongaarse regering goedgekeurde demonstratie tegen zijn plannen sterk veroordeelde. Grosz benadrukte gisteren dat de Hongaarse regering er geen mo ment aan heeft gedacht de massale demonstratie in Budapest tegen het Roemeense bewind van afgelo pen maandag te verbieden. Grosz zei ook dat hij de meningsverschil len met Roemenië niet aan de orde zou stellen bij zijn komende ge sprekken in Moskou met Sovjetlei der Gorbatsjov. Goed geïnformeer de bronnen in Budapest menen echter dat van Hongaarse kant de hoop leeft, dat de Russische leider zelf over het 'Roemenië-probleem' zal beginnen. De reden voor het steeds hoger oplopen van de meningsverschil len tussen beide landen, is het plan van Ceausescu duizenden dorpen (het precieze aantal staat niet vast. maar achtduizend wordt het meest genoemd) met de grond gelijk te maken teneinde meer landbouw grond te verkrijgen en de verschil len tussen stad en platteland op te heffen. VS-fregat naar Golf tegen raketten Iran WASHINGTON (AP) - De VS sta- tioneren een modern oorlogsschip in de Straat van Hormuz om passe rende tankers en koopvaardijsche pen te beschermen tegen mogelij ke aanvallen met Iraanse Zij derups-raketten. Iran zou in 1987 zijn begonnen aan de bouw van een ondergrondse bunker bij Kuhe- Stak. Daardoor is het mogelijk ge worden om anti-scheepsprojectie- len op te stellen en zo de doorgang van het scheepvaartverkeer te be lemmeren. Iran heeft intussen waarschijn lijk ook de beschikking over een moderner type anti-scheepsraket van Chinese makelij, de CA-08. ADVERTENTIE Ook naar de vliegshow in Deelen? Vlieg morgen met 140 kilo meter per uur naar Arnhem. Daar stapt u met 't zelfde kaartje in de bus die u via de vrije busbaan langs de files snelt. Zo mist u geen enkele looping of landing. Prettige vlucht gewenst! WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? BONN - De christen-democrati sche deelstaatregering van Ne- dersaksen, onder leiding van mi nister-president Ernst Albrecht, heeft in de jaren 70 geprobeerd op illegale wijze in het bezit te komen van aandelen van een op te richten casino. Deze beschuldiging is geuit door de voormalige CDU-adviseur Von Rath. Het is een ernstige be schuldiging, maar niet voldoende om Albrecht werkelijk in het nauw te brengen. door Hans Hoogendijk Veel bedreigender zijn de aan wijzingen van de ex-CDU-adviseur dat ook afgevaardigden werden omgekocht. Mocht dat zo zijn, dan is een ontknoping te verwachten van het grootste raadsel in de na oorlogse parlementaire geschiede nis van dit land. Drie SPD en FDP- kamerleden liepen namelijk op 15 januari 1976 over naar het vijande lijke kamp en hielpen zo de chris ten-democraat Albrecht in het za del. Een jaar na de voor de christen democraten rampzalige affaire- Barschel in Sleswich-Holstein staat de CDU weer aan de schand paal, waarbij als troost mag gelden, dat er dit keer ook sociaal-demo craten en liberalen vuile handen hebben. Het zijn opnieuw de week bladen Spiegel en Stern die de zaak aan het rollen hebben gebracht en net als bij de Kieler-affaire, spreekt de CDU-top van 'aanvallen van de linkse oorlogspers'. Albrecht: „Ze willen stemming tegen mij maken. Na Sleswich-Holstein moet ook Nedersaksen vallen. Maar van deze hele leugen- en verdachtmakings campagne zal niets overblijven". De zaak begon vorig jaar tame lijk onschuldig toen het casino 'Hannoversche Spielbank' op de fles ging. Snel werd duidelijk dat met de nylonkousengigant Felsen- stein de spreekwoordelijke bok op de haverkist was gebonden. Fel- senstein, een notoire speler die soms tonnen per avond verloor, werd in 1973 benoemd tot voorzit ter van de raad van bestuur van het eerste casino in Nedersaksen. Waarom uitgerekend deze man die baan kreeg en ongestraft 81 mil joen aan casino-winst kon verspe len, zoekt sinds oktober vorig jaar een parlementaire onderzoeks commissie uit. Die stuitte al snel op merkwaar dige gebeurtenissen. Felsenstein had overal vrienden, omdat hij kwistig met geld strooide. Verder faalde de verantwoordelijke CDU- minister en partijvoorzitter in Ne dersaksen, Hasselmann, in alle op zichten bij zijn controlerende taak. Hij had die opdracht gedelegeerd Helmut Kohls kansen in de ver kiezingen zijn zeer gering als de christen-democraten inderdaad via casinogelden stemmen hebben gekocht. (foto af) aan de waarnemend politiechef van het land, wiens vrouw en doch ter regelmatig armenvol gratis kle ding uit Felsensteins boetieks haal den. Een aardig schandaal, maar on voldoende om de regering in ge vaar te brengen. Dat gebeurde pas toen de inmiddels met zijn miljoe nen naar Californië uitgeweken ex- CDU-adviseur Von Rath zich meldde. Hij was na de affaire-Bar- schel tot de conclusie gekomen dat het politieke doel niet alle midde len heiligt en gaf een beëdigde ver klaring af aan een notariskantoor in Hannover. De militante, anti-communisti sche, Hongaarse edelman meldde dat hij in de jaren 70 in opdracht van de CDU had geprobeerd een 25 procentsaandeel te krijgen in de eerste op te richten speelbank. In ruil daarvoor zou de CDU voor de casinowet stemmen. Albrecht, toen penningmeester van de CDU was volgens Von Rath op de hoog te. Albrecht noemt het een pure leugen. Deelname aan het casino zou de armlastige CDU in Nedersaksen tussen de zeven ton en één miljoen mark per jaar opleveren. De CDU gaf inderdaad de weerstand tegen het casino op, hoewel vandaag de dag Albrecht nog beweert dat hij tegen was. Maar de CDU kreeg haar aandeel niet. De toenmalige SPD-minister Lehners belastte een clubje vrien den, onder aanvoering van Felsen stein, met de leiding. Overigens zou deze Lehners ook niet zuiver op de graat zijn, want hij heeft vol gens Der Spiegel van het casino eens één ton verlangd voor zijn vriendin. De CDU werd later roy aal gecompenseerd voor de eerder gemiste kans. Der Spiegel schrijft dat een hele serie relaties van de CDU. SPD en FDP inmiddels aanzienlijke belan gen heeft in de acht gokhuizen in de deelstaat. Deze leverden de staat in de afgelopen jaren één mil jard op, de gelukkige particuliere aandeelhouders vingen 170 mil joen. Zij beloonden op hun beurt politici weer met giften van nu nog onbekende grootte. En daarmee is de link gelegd naar het raadsel van 1976 toen drie sociaal-democraten en liberalen tegen alle afspraken in de christen-democraat Albrecht tot minister-president kozen. Enkele parlementariërs zouden door het geknoei rond de speel bankconcessies chantabel zijn ge worden. Von Rath weet daar meer over. Hij beweert dat hij in 1976 via een FDP-functionaris een liberale stem voor Albrecht regelde in ruil waarvoor deze liberaal een hoge post zou krijgen. Sleutelfiguren achter de schermen zijn de toen malige CDU-voorzitter en huidige minister van binnenlandse zaken Hasselmann en staatssecretaris Haasengier. Zij zouden een centra le rol hebben gespeeld bij het om kopen van de drie parlementariërs. Maar beiden beweren dat hun naam haas is. Zij noemen Von Ra th, die tussen 1968 en 1978 hun par tij adviseerde en vrije toegang had tot de hoogste functionarissen, nu een intrigant, gek en mogelijke cri mineel. Maar gerechtelijke stap pen, waar men in Westduitland zeer snel mee is, zijn achterwege gebleven. In augustus verschijnt deze kleurrijke figuur, wiens geweten blijkbaar is gaan spreken, voor de parlementaire onderzoekscommis sie, tenminste als zijn veiligheid wordt gegarandeerd, „want ik kom levend en wil het land ook weer le vend verlaten". Mocht hij zijn verklaringen hard kunnen maken, dan ziet het er somber uit voor Albrecht en zijn CDU-FDP-coalitie. Albrecht re geert nu met een stem meerder heid, maar over twee jaar vinden er weer deelstaatverkiezingenplaats en in de recente onderzoeken krijgt zijn CDU 36 procent tegen 48 voor de oppositionele SPD. In hetzelfde jaar vinden de algemene verkiezin gen plaats en de kansen voor de toch al aangeslagen kanselier Kohl worden heel klein indien de roulet tebal de voor de CDU ongunstige kant oprolt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5