'Terugkeer naar het oenitme' 4 Zomerfestijn beg< ;onnen Minder volle zalen Holland Festival Mogelijk drukkerij van valse Appels ontdekt KIJK-UIT Leiden Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 1 JULI 1988 KUNST PAGINA 25 r >4 if, - - Ritme is belangrijk. Niet alleen in de muziek, maar in het hele leven. We kennen het ritme van onze hartslag, het verstrijken van dag en nacht, het komen en gaan van goede en slechte tijden. Muziek zonder ritme is als een lichaam zonder hartslag. Het slagwerkfestival zal de komende dagen dan ook heel wat 'leven' en levendigheid brengen in De Waag en op het waterpodium ervóór. LEIDEN - Het festival wordt zater dagmiddag geopend om 14.00 door Willem 'Afrikit' Jansen op het wa terpodium. Het winkelend publiek kan zich dan vergapen aan de grote voorraad Afrikaanse slagwerkin strumenten, waarmee de indruk wordt gewekt alsof er een heel Afri kaans dorp aan het spelen is. Om 15.00 uur wordt Jansen op het po dium afgelost door de Djemga's, een Leidse groep die een kombina- tie van Afro-Antilliaanse percussie speelt. Ongetwijfeld zullen er tegen dat tijdstip al leden van de Slagerij van Kampen aanwezig zijn om poolshoogte te nemen van de om geving. Zij zullen 's avonds om 22.30 uur het festival afsluiten met een compositie die speciaal voor deze gelegenheid is geschreven en die niet alleen gebruik maakt van het podium, maar van de hele ruimte rondom het water. De titel van het stuk "Op eenzame hoog ten" verwijst naar de vier torens die op flinke afstand van elkaar rondom het water bij de Hoog straat worden opgesteld. Vanaf de- Slagwerkfestival in De Waag en op waterpodium ze torens zullen de vier slagwer kers van de Eindhovense formatie hun slagersberichten aan het pu bliek doortrommelen. "Eenzaam is het wel, want we missen als het ware eikaars li chaamswarmte. Ook het onderlin ge, directe contact valt weg". Aldus Willem van Kruysdijk die dit stuk samen met Mies Wilbrink heeft ge schreven. "Het wordt heel span nend, omdat we absoluut niet kun nen voorspellen hoe het geluid zich zal gedragen, kaatsend tussen de huizen en tegen de gevels. Het werk zelf is ontstaan binnenshuis in de studio en de eerste repetitie in de openlucht zorgde voor veel technische problemen". Toch moet het al heel raar lopen wil het zaterdagavond misgaan met dit 20 minuten durende toren project. De Slagerij wil in de eerste plaats een goede show voor het pu bliek opvoeren. "We hebben er niets aan, als de mensen weg lopen. We proberen ze integendeel iets te bieden, wat nergens anders te bele ven is". De slagwerkgroep heeft zich helemaal geconcentreerd op terugkeer naar de bron van alle muziek, naar het oerritme, dat in de westerse cultuur praktisch is ver dwenen, maar dat in de volksmu ziek over de hele wereld nog te be luisteren is. "Als je naar een slag werkconcert ging, was dat allemaal wel heel mooi, maar achteraf zei het je toch niet zoveel. Het raakte je niet echt. We misten die gevoelens van recht uit het hart, die de etni sche muziek wel oproept. Wij pro beren dat kloppend hart in onze muziek te brengen". Vóórdat de spots gericht zullen worden op de vier - in avondsche mering oprijzende - torens, begint er om 20.15 uur in De Waag nog een concert. De Slagwerkgroep Den Haag speelt een meer 'klassiek' programma en is voor de composi ties van Steve Reich aanzienlijk uitgebreid. Traditionele Guinese muziek zal daarna gespeeld wor den door de Westafrikaanse groep Africa Soli. Wie vanavond al in de sfeer wil komen, kan gaan luiste ren naar het Circle Ensemble, dat vanaf 22.00 uur op het waterpodi um een programma brengt van af wisselend westers en traditioneel Japans slagwerk. MONICA SCHIKS Britse filmstudio van Elstree sluit LONDEN (RTR) - De studio van Elstree, waar ooit het hart van de Britse filmindustrie klopte en waar Laurence Olivier en wijlen Sir Ralph Ri chardson hun filmcarrières aanvingen, gaat in oktober dicht. De studio, waar Sir Alfred Hitchcock meer dan 50 jaar geleden naar vo ren kwam als regisseur, is door de Cannon Group verkocht aan een Spaanse onderneming. De directeur van de studio, Andrew Mitchell, noemde de verkoop "een nieuwe nagel aan de doodkist van de Britse filmindustrie". Zeventig banen gaan mèt de studio verloren, maar bepaal de taken gaan naar een andere locatie. Elstree werd in 1926 gesticht als eerste Britse filmstudio. Men wilde uit het mistige Londen weg omdat het film maken daar door de "fog" werd bemoeilijkt. Cannon, van de Israëlische filmmakers Menahem Golan en Yoram Globus, deelde gisteren mee dat hij Elstree niet overeind kon hou den en een transactie had gesloten met Renta Inmobiliaria S.A.. Elstree had het grootste toneel in Europa en James Mason, Maureen O'Hara en Charles Laughton speelden er in hun eerste films. Tegen de ja ren zeventig kreeg Elstree het moeilijk. Er waren zware schulden en slui ting dreigde. Door het inkrimpen van de staf en het beleggen in nieuwe faciliteiten redde men de zaak. Onder de nieuwere films die in Elstree werden gemaakt, waren 'Murder on the Orient Express', Steven Spielbergs Indiana Jones-films met Har rison Ford en het razend populaire 'Star Wars', met de hi-tech speciale ef fecten waarvoor Elstree befaamd was. De laatste Indiana Jones-film, 'Indiana Jones and the Last Crusade', is in produktie en wordt waarschijnlijk de laatste grote film in Elstree. AMSTERDAM (GPD) - De zesde editie van het Zomerfestijn barst vandaag in Amsterdam los. Het Zo merfestijn besteedt aandacht aan het werk van vooral jonge, getalen teerde artiesten uit verschillende disciplines. Het festijn duurt tot 16 juli en de nadruk ligt op bewe- gings- en muziekproducties. De meeste voorstellingen zijn gratis. Optredens worden verzorgd door onder anderen de Doggroep, Tender en Tom Jansen Pauline Daniels. Het festijn wordt afgeslo ten met een spectaculaire buiten- voorstelling door 'Survival Re search Laboratories' uit Amerika. In het oostelijk havengebied van Amsterdam zullen robots en ma chines elkaar en hun omgeving te lijf gaan. Mark Pauline en Matthew Heckert zijn de drijvende krachten achter S.R.L. Pauline is ex-lid van een criminele jeugdbende en voor malig technicus in de wapenindus trie. Daarnaast studeerde hij film, theater en beeldende kunst. Zes jaar geleden verloor hij bij een the ater-experiment zijn rechterhand, toen hij proeven nam met raket- brandstof. Volgens het programma stelt de organisatie zich niet aan sprakelijk voor geleden schade en/of letsel opgelopen tijdens de voorstelling. DAVID BOWI(GPD) - David Bo wie heeft in Amsterdam de afgelo pen dagen intensief gerepeteerd met de Canadese dansgroep Lalala Human Steps in de Stadsschouw burg. Bowie treedt vanavond in Londen eenmalig met de groep op tijdens een speciaal gala ter ere van de veertigste veijaardag van de Londense kunstinstelling ICA. Optimisme over de toekomst Ad s-Gravensande'Cijfers die wij niet hadden verwacht AMSTERDAM (GPD) - De voor stellingen van het Holland Festival zijn dit jaar iets minder goed be zocht dan in voorgaande jaren. Het bezettingspercentage was gemid deld 75 procent en dat is 7 procent minder dan in 1987. Ruim 56.000 mensen hebben een of meer voor stellingen bezocht. Off Holland - de nieuwe 'kweekvijver' van het Hol land Festival op en om het Amster damse Leidseplein - trok 10.000 be zoekers en had een bezettings graad van 85 procent. In totaal wa ren er een kleine tachtig verschil lende producties te zien en te ho- Een aantal voorstellingen was volledig uitverkocht. Bij 'I Am Cu rious Orange' van Michael Clark and Company zaten zelfs meer mensen in de Amsterdamse Stads schouwburg dan voor mogelijk werd gehouden: 936 terwijl er maar 788 plaatsen zijn. Voor sommige voorstellingen in Den Haag was echter weer buitengewoon weinig belangstelling. Het Orkest van de XVIIIe Eeuw had een zaalbezet ting van 44 procent en het Schön- berg Ensemble bleef zelfs steken bij 22 procent. "DM zijn toch cijfers die wij niet hadden verwacht", al dus Festival-directeur Ad 's-Gra- vesande. Of de gemeente Den Haag ook volgend jaar in het Holland Festival participeert, is nog niet be kend. "Dat besluit verwacht ik pas in oktober". Volgens 's-Gravesande heeft het Holland Festival 'geleden' onder de concurrentie van het Europees Kampioenschap voetbal. Ook denkt hij dat het publiek zo langza merhand wel gewend is aan het nieuwe Muziektheater. Verder wees hij op de algemene teneur, dat het theaterbezoek wat tegen valt. "We hebben te maken met minder goed bezette zalen". Om de bezoekcijfers weer wat op te krikken, wil men het Holland Festival wat omvang betreft weer terugbrengen op het niveau van '86 en '87. "Het blijkt nu dat een klei ner festival niet per definitie beter wordt bezocht". Verder wil men het schriftelijk bestellen van kaar ten goedkoper maken en worden er series en arrangementen aange boden. Ook wil men gratis bussen laten rijden vanuit "een aantal na der te bepalen plaatsen buiten de Randstad". Of er dit jaar in financieel opzicht quitte wordt gespeeld, kon 's-Gra- vesande nog niet zeggen. Ook wei gerde hij in te gaan op de vraag of het vorig jaar opgelopen tekort reeds is ingelopen. "Maar ik ben ui terst optimistisch over de toe komst. We hebben indicaties dat er volgend jaar meer geld beschik baar is". 's-Gravesande verwacht vooral veel van incidentele subsi dies en sponsoring. Dit jaar legden 23 sponsors samen ruim negen ton op tafel. WVC fourneerde 1,2 mil joen, terwijl Amsterdam en Den Haag respectievelijk 540.000 en 350.000 gulden beschikbaar stel den. Het Holland Festival opent vol gend jaar op 1 juni met 'De Mate rie', een opera van Louis An- driessen en Robert Wilson. Wat theater en gedeeltelijk muziek be treft, ligt het accent op Rusland. Zo komen onder meer het Pushkin Theater uit Moskou en het Natio naal Theater Litouwen naar Neder land. Ook heeft men een ensemble van solisten van het Bolsjoi Thea ter uitgenodigd. Om het taalpro bleem op te lossen onderzoekt men de mogelijkheid van boventiteling. Ook wordt gedacht aan simultaan vertalen. BELA BARTOK (AP) - De stoffelij ke resten van componist Bela Bar- tok zijn gisteren per boot vanuit de Verenigde Staten in het Engelse Southampton aangekomen. Bar- tok. die in 1945 in New York over leed en daar ook werd begraven, zal worden herbegraven in zijn ge boorteland Hongarije. Vandaag zal de reis naar het Europese vaste land worden aangevangen. Aller eerst wordt Frankrijk aangedaan, gevolgd door Westduitsland, Oos tenrijk en ten slotte Hongarije, waar Bartok op 25 maart 1881 het levenslicht zag. AMSTERDAM (GPD) - De Amster damse politie heeft mogelijk de drukkerij ontdekt waar de dinsdag bij een galerie in Amsterdam in be slag genomen valse litho's van Ka- rel Appel zijn vervaardigd. Het gaat om een bedrijfje in de omge ving van Rotterdam. De drukker heeft zich gisteren zelfbij de politie gemeld. Volgens voorlichter Klaas Wil ting is de man te goeder trouw. "Hij werkte in opdracht en wilde weten of het allemaal wel klopte. Wij heb ben vervolgens in zijn drukkerij gekeken. Of de daar aanwezige gra fiek van Appel vals is, durf ik niet te zeggen. Morgen zal een onafhan kelijke deskundige het een en an der onderzoeken". De politie heeft dinsdag bij een galerie aan de Weteringschans in Amsterdam 73 litho's in beslag ge nomen die worden toegeschreven aan Karei Appel, maar vrijwel ze ker vals zijn. De galeriehouder bood de litho's aan voor 495 gulden per stuk. In totaal zouden zeker duizend valse litho's van verschil lende 'Appels' in omloop zijn. Of er een georganiseerde bende achter de vervalsing zit, weet Wil ting nog niet. "Maar dat kan best zijn. We wachten even af tot het on derzoek van die deskundige achter de rug is. Maar we houden reke ning met meer invallen bij gale- Volgens de zaakw Karei Appel, de Haagse galeriehou der Henk van der Vet, is er in het verleden al eens een drukker in Zaandam of Hoorn gepakt. "Die man vervalste ook schilderijen van Ik heb het idee dat het hier om de zelfde man gaat. Zo is bij voorbeeld hetzelfde soort papier gebruikt. Het zijn dezelfde vervalsingen". Volgens Van der Vet worden er regelmatig op kleine veilingen in het hele land valse litho's van Ap pel aangeboden. "In het geval van die galerie in Amsterdam klopte de prijs van geen kant. Het is net zo iets als dat er een serie tweede hands auto's wordt aangeboden voor 1500 gulden per stuk die nor maal zeker 10.000 kosten. Dan weet je gelijk dat er iets scheef zit". Van der Vet kreeg ook mensen in zijn galerie die wilden weten of de door hun aangeschafte Appel wel echt was. "In een aantal gevallen bleek het om een vervalsing te gaan". Genomineerden Wessel ückenprijs LOOSDRECHT (pPD) - De vier musici die dit jaar zijn genomineerd voor de Wessel Ilckenprijs (3.000 gulden), zijn: trompettist Ruud Breuls, gebo ren in het Zuidlimburgse Urmond, student van Cees Smal en vorige week met het eindcijfer 9 afgestudeerd aan het Conservatorium te Hilversum; vocaliste Adriana Romijn, eveneens studerend aan het Hilversums Con servatorium, afkomstig uit Weert en pupil van Greetje Kauffeld; de Gro ningse zanger Meindert Veldhuis, die plotseling nationale aandacht kreeg, toen hij tijdens een masterclass van Rita Reys op het Rotterdams Conservatorium als groot talent naar voren kwam; en de op het Haags Conservatorium studerende pianist Udo van Boven, Zeeuw van geboorte en kenner van het notenschrift voor hij kon lezen en schrijven. De namen werden gistermiddag bekend. Op vrijdag 15 juli - de tweede dag van het Loosdrecht Festival dat op donderdag 14 juli wordt geopend door het Mel Lewis Orchestra - zullen de vier kandidaten optreden met het trio van Pim Jacobs, waarna de win naar van de Wessel Ilckenprijs bekend wordt gemaakt. Alle vier de geno mineerden ontvangen in elk geval de Loosdrecht Festivalprijs, een ge heel verzorgd watersport-weekend voor twee personen aan de plassen. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Ulama, het oud-Indiaan se balspel', t/m 12/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg 28, 'Nederland Onderste Bo ven', de archeologische rijkdom van ons bodemarchief, t/m 1/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo 13-17 uur. Koninklijk Penningkabinet - Rapen burg 28, dubbelexpositie: 'Tweehon derd jaar verzamelen' en 'Schepen met geld', t/m jan 1988; di. za. 10-17 uur, zon-en feestd. 13-17 uur. De Waag - Aalmarkt 21, tentoonstel ling: 'De Verbeelding van Leiden', van 5/7 t/m 17/7; dag. van 10-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, per manente expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10 (blauwe gang), werk van Jean-Paul Spits, t/m 31 juli. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vorm gevers tonen diverse ontwerpen, te- Stichting Beeld en Grafiek - Hoog landse Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbezoek na afspraak. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoonstelling van leden van Quin tus in de vorm van schilderij, druk, fo- to, tekening of beeld. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg 18-20, 'Accrochage', werk van diverse kunstenaars, o.a. Evert van Hemert, Berserik, Maja van Hall, Trees Klijn en vele anderen, 2 en 3 ju li, van 12-18 uur. Galerie Amber - Hooglandsekerk- gracht 8, Oostaziatische kunst: basis collectie van Irma Roefs-de Wit, Ja panse en Chinese rolschilderingen; tevens tentoonstelling van raku-aard- ewerk van Annelies Buchardt en Emilie Kooien; wo. t/m zo. 11-17.30 Art Centre Droomfabriek - Oude Sin gel 56, Peter van der Heuvel, collages, gebruik van verschillende papier- Intermezzo - Haarlemmerstraat 226, maritiem schilderes Jenny Buikhui zen (uit Katwijk) met aquarellen over onderwerpen als: schepen, zee en Onderzoekcentrum Sturing en Sa menleving - Maresingel 3, schilderij en en tekeningen van Jan van Eden, tot 16/9; geopend tijdens kantooru- Katwijk Galerie 'De Witte Duif - Koninginne weg 12a, schilderyen, aquarellen, et sen en gravures van o.a. Ludolf Berk meier, Tjeerd Bottema, W.A. Wasse naar en tal van andere kunstenaars, t/m 30/7; uitsluitend op zaterdagen van 11-13 uur en van 14-17 uur. Galerie 'Drieluik - Voorstraat 57, aquarellen van Janice Boekholt, t/m 1/8; expositie rond het thema 'thee', tot 15/8; dag. 10-17.30 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, permanente tentoonstel ling 'De andere Middeleeuwen'; the ma tentoonstelling 'Nederland in Be drijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 Sassenheim De Twee Wezen - Hoofdstraat 2, schil derijen en aquarellen van Margreet Maas-Polanen, tot 25/7. Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, schilderijen en aquarellen van Karla C.J. van Tongeren, t/m 1/8. Klassiek Sextet met liedjes, een nieuw Leids muzikaal ensemble, presenteert zich vanavond in de Waag met 'Nog net voor de Klap', een programma waar voor Burkhardt Soil de muziek en Frans Montens de tekst schreef. Het sextet bestaat uit Pieter Kieiet de Jonge (zang, slagwerk), Tessa Kraus (piano, synthesizer, zang), Marijke Lutjenhuis (contrabas), Marion Mul ders (viool, zang), Elise van de Putte (zang) en Ruth van de Putte (fluit, zang). Het ensemble brengt Nederlandstali ge liedjes in een wisselende bezetting. De ljedjes zijn zeer verschillend wat betreft sfeer, variërend van blues tot pop tot hedendaagse (serieuze) mu ziek. Aanvang 20.30 uur. Folkert Grondsma bespeelt van avond het orgel van de Hooglandse kerk. Hij doet dat in het kader van de zomer-orgelconcertserie van K&0. Het programma vermeldt werken van Sweelinck, Pachelbel, Clérambault en Bach. Aanvang 20.15 uur. Bert Mooiman (Haags Conservatori um) verzorgt morgenmiddag het we kelijkse inloopconcert in de Hoog landse kerk. Aanvang 13.30. John Bakker (Rotterdam) zit morgen middag in het kader van de serie wan delconcerten achter het orgel van de Hartebrugkerk. Aanvang 15.00 uur. Pop De Haagse formatie Shooting Party treedt vanavond op in het zoldercafé van het LVC. De muziek van deze band wordt omschreven als eerlijke rock&roll. Aanvang 22.00 uur, Bree- straat 66. Leiden. Oscar D'Leon, de koning van de Sal sa, geeft zaterdagavond een concert in de Stadsgehoorzaal. De muziek van Oscar Emilio Leon, geboren in Vene zuela, heeft Afrikaanse en Indiaanse elementen. Oscar komt naar Leiden met een 12 man sterk orkest. Aanvang 22.00, Breestraat 60, Leiden. In de Droomfabriek vanavond swing avond met dj Youri Sputnik. Aan vang 21.30 uur. Zaterdagavond staat de groep De Wilde Orchidee op de planken. Deze groep van drie mannen en twee vrouwen hebben elkaar ge vonden in eon bovenmatige belang stelling voor het Nederlandse lied uit de jaren vijftig en zestig. Aanvang 21.30 uur, Droomfabriek, Oude Singel 56, Leiden. Liefhebbers van akoustische muziek kunnen zaterdagavond terecht in het muziek-café 'de Plantage' om de Amerikaanse prof-band Dave Haney en Bay State uit Boston te bewonde ren. Aanvang 22.00 uur, Hogewoerd 168, Leiden. Slagwerkfestival Op het waterpodium bij de Hoog straatkelders treedt vanavond het Circle Ensemble (22.00 uur) op; zater dagmiddag (14.00 uur) Willem Jansen met een gigantische hoeveelheid Afri kaanse slagwerkinstrumenten. Jan sen zal om 15.00 uur worden afgelost door Djemga's, een Leidse groep die een combinatie van Afro-Antilliaanse percussie brengt; zaterdagavond (20.15 uur) in de Waag geeft de slag- werkgroep Den Haag een concert. Vervolgens is om 22 30 uur op het wa terpodium het slotconcert van de 'Slagerij van Kampen' te bewonde ren. Zondag om 14.00 uur Fourty Se cond Street. Pieterskerk vr 1, za 2, di 5, wo 6, do 7, 22.30 uur; Muziektheater-spektakel 'Lodewijk Napoleon'. Circustheater vr 1. za 2, zo 3, 20.15 uur; Xian Ballet met: 'The soul of the terra cotta army Muziektheater vr 1, 20.15 uur; Residentie Orkest olv Jan Stulen, zomeravondconcert 'Wil liam and Mary'. Carré dag. (beh. ma.) 20.15 uur, za en zo ook 14.00 uur; Het Chinees Staatscircus. Concertgebouw za 2. 20.15 uur; Metropole Orkest olv Michel Legrand. Muziektheater za 2. ma 4. 20.15 uur; Balletfestival. Het nationale Ballet, mmv het Nede- lands Balletorkest olv Roelof van Driesten. do 7, 20.15 uur; het Nationale Ballet, mmv het Nederlands Balletorkest olv Adam Gatehouse. Stadsschouwburg ma 4, di 5, wo 6, do 7,20.15 uur; Els Co medians met 'La Nit' De Doelen i 2, 20.15 uur; Residentie Orkest:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25