Stopera-debat zonder gevolgen Boek nu een grandioze zomervakantie bii de vriendelijkste bungalowparken! Van Eekelen verdedigt zich met bravoure Enquête paspoort j B en W Amsterdam overleeft kritiek op beleid Smartegeld voor vrouw na narcose-verkraclitiiig Reorganisatie mbo rond: 7000 banen gaan verloren Artsen-enquete: pilcontrole noodzakelijk Flatbewoners weer terug Ruding wil meevaller tot '90 iii kas houden Kansspel moet inning lesgeld stimuleren 020-6656565' MENDO&4DO DONDERDAG 30 JUNI 1 p AMSTERDAM (GPD) Het Amsterdamse college van B en W heeft gisteren een ruim dertien uur durend debat over het financiële debacle rond de bouw van de Stopera (het gecombineerde stadhuis/muziektheater) overleefd. Een meerderheid van de gemeente raad was het eens met de conclusies van CDA en PvdA dat het college op een aantal pun ten te grote risico's heeft genomen bij de bouw van de Stopera en fouten heeft gemaakt. Maar de raad vond het niet nodig om een of meer leden van het huidige college individueel daarvoor verantwoordelijk te stellen. DOETINCHEM (ANP/GPD) - Een vrouw uit het Gelderse Zelhem krijgt een schadevergoeding van het Doetinchemse Sint Josephzie- kenhuis omdat ze acht jaar geleden onder narcose in het ziekenhuis is verkracht door een ziekenbroeder. De raadsman van de vrouw. mr. P. van Breemen. heeft dat gisteren bekend gemaakt. Mr. Van Bree men wilde niet zeggen hoe groot de vergoeding is. De vrouw had een bedrag van 100.000 gulden geëist. De vrouw werd in 1979 in het Doetinchemse ziekenhuis opgeno men voor een niersteenoperatie. Enkele maanden na de operatie bleek ze in verwachting te zijn. Het kind dat werd geboren, heeft ze on middellijk na de bevalling ter adoptie afgestaan. Volgens de vrouw onderhield ze in die tijd geen seksuele betrekkingen met een man en kon ze onmogelijk zwanger zijn geraakt. Ze kwam tot de conclusie dat zij tijdens de nar cose in het ziekenhuis verkracht moest zijn. Het duurde tot 1987 voordat kwam vast te staan dat een inmid dels naar Nieuw Zeeland geëmi greerde broeder de vader van het kind was. Deze man werd in april van dit jaar bij verstek door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van ander half jaar wegens verkrachting. Begin deze week spande de vrouw een kort geding aan tegen het ziekenhuis omdat het zieken huis als werkgever aansprakelijk was voor het handelen van de broe der. Via het kort geding eiste de vrouw een schadevergoeding van een ton wegens smartegeld, inko mensderving (door de zwanger schap raakte ze haar baan kwijt) en diverse onkosten. Volgens de raadsman van de vrouw had het ziekenhuis nooit over de zaak wil len praten. Een aangekondigde motie van D66, waarin het aftreden werd ge vraagd van CDA-wethouder Jan van Duijn, nu verantwoordelijk voor het stadhuis/muziektheater, heeft het raadsdebat nog lang spannend gehouden. D66 vormt sa men met CDA en PvdA het be stuurscollege van de hoofdstad. De achterban van de partij had vorige week op een vergadering laten we ten dat hun fractieleden het ont slag moesten eisen van de wethou ders van financiën (Walter Etty) en openbare werken (Jan van Duijn). Dat zou D66-wethouder Rick ten Have in een moeilijk parket heb ben gebracht. Het Amsterdams college is een .collegiaal college' waarbij de wethouders gezamen lijk verantwoordelijk zijn. Uitein delijk bleek de fractie alleen het hoofd van Van Duijn te eisen. Etty kwam er met zware kritiek van de kant van D66 vanaf. Toen het op stemming aan kwam, stemde de D66-wethouder tegen de motie van zijn twee frac tiegenoten. Daarmee voorkwam hij een vertrouwenscrisis binnen het college. Voor wethouder Jan van Duijn was er toen al geen vuil tje meer aan de lucht, omdat hij net als zijn collega's wist dat hij op de gedisciplineerd stemmende frac- DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs) en de onderwijs- vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over de vernieuwing en reorganisatie van het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). De bonden verwachten dat door de reorganisatie en de daling van het aantal leerlingen ongeveer 7000 banen in het mbo verloren zul len gaan. Overeengekomen is dat leerkrachten en ander onderwijs personeel die hun baan dreigen te verliezen, de eerste twee jaar en in sommige gevallen drie jaar. niet kunnen worden ontslagen. Zij heb ben in die tijd recht op omscholing. De Unie Beroepsonderwijs vindt de plannen onaanvaardbaar en heeft het akkoord afgewezen. Behalve de al eerder bereikte overeenstemming over het sociaal plan zijn de partijen het ook eens geworden over de rechtspositie van het onderwijspersoneel en de bekostiging van het mbo Dodelijke beet Een 54-jarige man uit Heilouw, die dinsdagmiddag levenloos in zijn woning werd aangetroffen, blijkt te zijn overleden aan de ge volgen van bloedverlies. De man is doodgebloed als gevolg van ver schillende hondebeten in zijn on derarmen. Volgens een politie woordvoerder is het niet duidelijk wat er precies is gebeurd en zal dat waarschijnlijk nooit duidelijk wor den. Het slachtoffer woonde alleen en de buren van de man hebben niets gehoord. Lek in weg Het lek dat enige tijd geleden werd ontdekt in het wegdek van de Rijksweg 27 bij Amelisweerd, zal het komende weekeinde gerepa reerd worden. Na enig zoekwerk heeft Rijkswaterstaat vorige week de oorzaak van het lek gevonden. Een aantal maanden geleden bleek dat er water op de snelweg langs Amelisweerd stond. Na onderzoek bleek dat het lek zat in de voegen die ervoor moeten zorgen dat het asfalt niet kan breken. Baardrob Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis is in het zeehonden centrum in Pieterburen een baar drob opgenomen. Het kolossale dier, een vrouwtje, is begin deze week gevonden in de Oosterschel- de. Mede door de opname van twaalf baby-zeehondjes, zoge noemde huilers, uit de Bondsrepu bliek Duitsland zijn wat de bezet ting betreft in het zeehondencen trum Pieterburen alle records ge broken, aldus Leni 't Hart. Schietpartij Bij een schietpartij in de Haagse Poeldijksestraat zijn vannacht twee Hagenaars (33 en 29 jaar) en een Rotterdammer (43) gewond ge raakt. De eerste twee hebben het ziekenhuis alweer kunnen verla ten, de derde ligt er nog in met een verbrijzeld scheenbeen. De schut ter is spoorloos. Parade De gemeente Brunssum staat van vrijdag 15 tot en met donder dag 21 juli een invasie te wachten van tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Dit vanwe ge de negende internationale folkloristische parade die om de vier jaar plaatsvindt en waaraan dit keer dans- en muziekgroepen uit 26 landen deelnemen. Voor het eerst ook uit China, Thailand en Malaysia. Verder uit de Verenigde Staten, Rusland, Zuid-Amerika en diverse Europese landen. stijl. Wat de onderwijsbonden be treft kunnen nu de voorgenomen fusies" van mbo-scholen per 1 au gustus 1990 hun beslag krijgen. De hele operatie moet een bezuiniging van 150 miljoen gulden opleveren. In de nieuwe financieringsopzet krijgen de mbo-scholen een bedrag ineens voor de materiële en perso nele uitgaven. Jaarlijks wordt voor elke school een gemiddelde perso neelslast vastgesteld. Het verschil tussen die gemiddelde kosten en de werkelijke personeelsuitgaven worden gedurende drie jaar veref fend. In het eerste jaar worden tekor ten geheel vergoed; scholen die geld overhouden zijn dat volledig kwijt. In de twee jaar daarna mo gen zij een kwart, respectievelijk de helft houden. De betrokken scholen kunnen zo een reserve op bouwen, aldus een woordvoerder van de bonden. ARNHEM (GPD) - Ruim de helft van de Nederlandse huisartsen is van mening, dat vrouwen die de pil gebruiken tenminste één keer per jaar medisch moeten worden on derzocht. Ook bij gebruik van de laag gedoseerde anticonceptiepil, die vooral bij jonge vrouwen vaak wordt voorgeschreven, vindt een meerderheid van de huisartsen, dat pilcontrole toch geboden blijft. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een Nipo-enquéte onder honderd huisartsen. Binnen de huisartsenwereld is overigens met verbazing gereageerd op de uit komsten van het Nipo-onderzoek. Een jaar geleden nog kwam een groep huisartsen op basis van een uitgebreide literatuurstudie tot de conclusie, dat de traditionele pil controle bij jonge vrouwen niet no dig is. D Nipo-enquête is gehouden in opdracht van het maandblad De Vrouwelijke Patiënt. Uit de enquê te kan tevens worden afgeleid dat de meeste artsen er van overtuigd zijn, dat roken en pilgebruik niet goed samengaan. Dramatisch De bouw van het gecombineerde stadhuis/muziektheater is door al lerlei oorzaken ruim 125 miljoen gulden duurder geworden dan het aanvankelijk begrote bedrag van 306 miljoen. Naar aanleiding daar van werd vorig jaar een onafhanke lijke commissie ingesteld, die de oorzaken van die dramatische overschrijding moest onderzoe ken Deze zgn. commissie-Herweijer kwam na een intensieve studie tot de slotsom dat er sprake was een 'geboortefout'. Onder druk de tijd was te overhaast besloten tot de bouw van het gecombineer de project. Het begrote bedrag 306 miljoen gulden was te krap, evenals de bouwtijd van vijf jaar. De plannen waren onvoldoende uitgewerkt en de inspraak van de toekomstige bewoners van het the ater te groot. Een tweede fout was de aanwij zing van het architectenduo Holz- bauer en Dam tot bouwdirectie. Wethouder Etty: "Vaktechnisch hebben ze er best iets moois van ge maakt, maar zakelijk en organisa torisch hebben ze er een puinhoop van gebrouwen". Een verwijt de raadsfracties was dat de toen malige colleges de raad onvoldoen de hebben voorgelicht. Zeker toen het fout dreigde te gaan en de bouwcombinatie Stamuco met miljoenenclaims dreigde, zou met name toenmalig wethouder Heer- ma (nu staatssecretaris van volks huisvesting) hebben verzuimd de raad tijdig in te lichten. Tot het moment dat D66-raadslid Marja Baak met haar dreigende motie van wantrouwen voor CDA- wethouder Jan van Duijn kwam, verliep het debat gisteravond voor spelbaar. Het Links Akkoord in de Amsterdamse raad kwam met mo ties waarin het aftreden van finan- ciën-wethouder Etty werd geeïst en vond steun bij Groen Amster dam, de partij van ex-Kabouter Roel van Duijn. De WD-fractie ondersteunde het indienen van de motie, maar gaf vannacht bij de stemming wethouder Etty toch nog groen licht. Alleen de motie te gen wethouder Duijn werd onder steund. Maar doordat PvdA en CDA achter het college bleven staan, haalde de motie het niet. WORMERVEER (ANP) - De eerste bewoners van de ontruimde flat woningen aan de Albert Meijns- straat te Wormerveer (gemeente Zaanstad) kunnen vanaf vandaag weer terug naar hun woning. Afge lopen maandag verbood het ge meentebestuur van Zaandstad via een noodverordening de 240 bewo ners van drie flatgebouwen hun woningen te betreden. Het gemeentebestuur deed dat omdat zondagavond de galerij van èen aantal flatwoningen op de eer ste verdieping over een lengte van dertig meter was afgebroken als gevolg van een constructiefout. In middels is een aannemer begonnen met het stutten van alle galerijen. Nader onderzoek van TNO wil het gemeentebestuur niet afwachten. De lugubere daad van de broeder heeft grote gevolgen gehad voor de inwoonster van Zelhem. Niet al leen raakte ze door de zwanger schap haar baan kwijt, ook kwam ze in een steeds groter sociaal isole ment. Inmiddels had de vrouw wel politie en justitie ingeschakeld. Uiteindelijk viel de verdenking op een assistent-narcotiseur, maar die ontkende en vertrok naar Nieuw-Zeeland, waar hij nu nog woont. Toen het net zich echter nauwer sloot werd de verblijfplaats van de man via diplomatieke kana len getraceerd. Hij weigerde eerst mee te werken aan een zogenaamd vaderschapsonderzoek, later stem de hij toch toe in de afname van bloed daarvoor. Ook dat ging niet van een leien dakje. De man woon de min of meer in de rimboe en het bloed moest in verse toestand in een grote stad worden onderzocht. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, dat met het onderzoek was belast, concludeerde dat de verdachte met 99,98 procent zeker heid vader is van het kind. Toen achtte het openbaar ministerie de tijd rijp om de zaak aan de rechter voor te leggen. De behandeling had in Arnhem achter gesloten deuren plaats, de man werd in april van dit jaar veroordeeld tot twee jaar cel. waarvan zes maanden voorwaarde lijk. Of de man z'n straf ooit zal uit zitten is zeer de vraag. Pas nadat de rechter zijn oordeel had geveld kon mr. Van Breemen via een civiele procedure schade vergoeding eisen voor zijn cliente. Ondanks herhaalde verzoeken rea geerde de directie van de Stichting Doetinchemse Ziekenhuizen niet op zijn brieven. Hij zag zich dan ook genoodzaakt om een kort ge ding aan te spannen. Nu de zaak in middels is geregeld, is het kort ge ding ingetrokken. AMSTERDAM - Bob Hendriksen (met baardheeft zijn VW-kever uit 1972 omgedoopt tot 'volksmonument'. De wagen kreeg het afgelopen zon dag tijdens de intocht van het Oranje-elftal in Amsterdam flink te verdu ren. Supporters dansten de VW total loss. Hendriksen besloot van de nood een deugd te maken en plaatste er een herinneringsbord op. Ter ere van de onthulling van het gedenkteken maakte de diamantair zelf een dansje op zijn VW. De kosten voorde parkeerplaats die het 'monument' inneemt wil Hendriksen maandelijks aan de gemeente voldoen. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) wil de jaarlijks te rugkerende belastingmeevaller van 700 miljoen gulden tot 1990 op sparen en niet direct gebruiken om de koopkracht van de laagstbetaal den op peil te houden of de belas tingtarieven te verlagen. In dat jaar kan de belastingher vorming (vereenvoudiging) vol gens de voorstellen-Oort leiden tot forse inkomensverschuivingen. Om schokeffecten te vermijden wil Ruding kunnen beschikken over enige reserves. Er zou ruim 1,2 mil jard nodig zijn om de invoering van een nieuw belastingstelsel vlotjes te laten verlopen. Ruding zei dat gisteravond in de Tweede Kamer bekend bij een be spreking van de Voorjaarsnota, een stuk waarin de stand van zaken rond de lopende begroting wordt weergegeven. Er is dit jaar een be lastingmeevaller van 3,8 miljard gulden te verwachten. Daarvan is 3,1 miljard eenmalig en 700 miljoen blijvend. Dat bedrag zou gebruikt kunnen worden om in 1989 de koopkracht van de laagstbetaalden op peil te houden. Volgens de eerste berekeningen zullen ambtenaren en degenen die een gezin moeten onderhouden van minimumloon of -uitkering er volgend jaar op achteruit gaan. Daarbij is nog geen rekening ge houden met de invoering van een vaste premie voor het ziekenfonds, los van het inkomen. Het kabinet heeft tot die vaste premie van 64 gulden per jaar besloten als eerste aanzet tot een hervorming van de ziektekostenverzekering. GRONINGEN (GPD) Het ministerie van onderwijs heeft binnen de kring van schoolbesturen weer ge zorgd voor hilariteit. De dienst Inning Lesgeld heeft een soort kansspel geintroduceerd, waarbij scholen voor voortgezet onderwijs 1000 gulden voor hun schoolfonds kunnen winnen. Zij moeten dan zorgen dat vóór 1 augustus al tachtig procent van het lesgeld binnen is van de leerlingen boven de zestien jaar. De dienst heeft dit kansspel geïntroduceerd om de drukte te spreiden. Als alle onderwijskaarten na de zo mer geregistreerd moeten worden, is er zoveel extra werk, dat men weer tijdelijke krachten moet inschake len hetgeen extra geld kost, zo is de redenering. Daar om heeft men 25 prijzen van 1000 gulden uitgeloofd om het werk wat meer gespreid binnen te krijgen. Ruding zei, na vragen van ka merlid Wöltgens (pvdA). de 700 miljoen met te willen gebruiken voor koopkrachtreparatie in 1989. Ook het voorstel van WD-woord- voerder De Grave, die de zware col lectieve lastendruk in niet mis te verstane bewoordingen had gehe keld en al in 1989 een flinke lasten verlichting wenst, gaat hem te ver. Ruding volgde CDA-woord voer der Van Amelsvoort, die pleitte voor het vasthouden van belasting meevallers voor later. Uitgaven Uitvoerig ging Ruding in op de kritiek van de kamer op de onjuiste ramingen van de belastingont vangsten en de overheidsuitgaven, waardoor dit jaar niet alleen een belastingmeevaller ontstaat, maar er ook sprake is van een overschrij ding van de overheidsuitgaven met 1,6 miljard. Ruding weet die overschrijding voor het grootste deel aan wensen van de Tweede Kamer, die in mo ties om meer geld vroeg voor het cellentekort, de asielzoekers en de echte minima. Verder zijn extra uitgaven voor de Europese Ge meenschap, grotere aantallen stu denten en leerlingen, door hogere prijzen en door de tegenvallende export. Overschrijdingen van zogenaam de open-einderegelingen als de stu diefinanciering zijn alleen te voor komen als die worden dichtge schroeid. "We moeten deze zaken aanpakken, of niet zeuren, maar dan moeten er extra ombuigingen komen ter compensatie", was de boodschap die Ruding de kamer gaf. De tegenvallende opbrengst van de alcoholaccijns weet de minister aan een daling van het gebruik van gedestilleerd. Een verschuiving in populariteit van de borrel naar an der spul, een kwestie van smaak dus. Doe 't: go deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungalowpark von Vendorado in hel mooie Limburg: bungalowpark Loohorst of Weerterbergen. Om te genieten von de zomer... en de vele verrassingen von Vendorado. Prachtig gelegen bungalows met olie komfort intl. kleuren-tv en open hoard. Met volop wondel- en fietsmogelijkheden, uitgebreide ontspanningsprogromma's voor jong en oud, grotis waterpret voor groot en klein met subtropisch golfslogbod, sensationele waterglijbaon en verwoimd buitenbod von co. 32°C. Met midgetgolf, kinderspeelhuis, sper bediening. o en gezellige n Hooi direkt de folder bi| VSD, ABN Bonk of D -Reizen Nu ook bij de grote postkontoren. Of vroog 'm oon bij de Vendorado Reserveringscentrale: n 10 tol 16 uur). DEN HAAG - Het slachtoffer had zich goed voorbereid op het ver hoor van de enquêtecommissie. Al le data van de paspoortramp zaten in zijn geheugen gebeiteld. Bij elke vraag wist de ex-staatssecretaris op buitenlandse zaken Van Eekelen exact aan te geven wie op dat mo ment verantwoordelijk was voor het paspoortproject. Vaak verwees hij naar minister Van den Broek, meestal hadden de ambtenaren het gedaan. Hij erkende een deel van zijn politieke verantwoordelijk heid, en wist dat hij moest vechten om zijn politieke hachje te redden. En dus verdedigde Van Eekelen zich gisteren. Met de nodige bra voure, de commissie veelvuldig in de rede vallend, en niet zwijgend voor hij zijn punt duidelijk had ge maakt. In zijn dossier turend gaf hij de commissie lik op stuk. De vra gen waren hem wat te suggestief, maar dat maakte niet uit. Van Eekelen legde het allemaal haarfijn door Bart Jochems en Peter de Vries In ieder geval vond hij dat hem niets te verwijten viel. De commis sie dacht er anders over, maar Van Eekelen hield vol. Slechts één be langrijke veer moest hij laten. De vermaledijde samenwerkingsover eenkomst tussen paspoortfabri kant KEP en het ministerie van Buitenlandse Zaken was door hem, Van Eekelen, ondertekend. Commissievoorzitter Hermans wilde het zeker weten. Had Van den Broek het contract niet onder ogen gehad? Nee, moest Van Eeke len bekennen. Van den Broek was alleen mondeling door Van Eeke len op de hoogte gesteld van de in houd van de overeenkomst. Van Eekelen had vóór de onder tekening wel Algemene Zaken, Fi nanciën en Binnenlandse Zaken een kopie van het contract toege stuurd. Uit die hoeken werd niet gepiept. Voor alle zekerheid had hij ook zijn topambtenaren gevraagd hun paraaf te zetten, om te tonen dat zij er achter stonden. Op 6 juni 1986 zette Van Eekelen zelf zijn krabbel. De Staat zat vanaf dat mo ment met handen en voeten gebon den aan KEP. Van Eekelen bestreed dat het de schuld van Buitenlandse Zaken was dat de staatsdrukkerij, Joh. Enschedé en Kodak uiteindelijk niet aan het project deelnamen. De staatsdrukkerij was volgens Van Eekelen niet in staat tijdig het foto- chemisch procédé te realiseren. Van Eekelen had ook een verkla ring voor het afhaken van Kodak en Enschedé. Kodak wilde het pas poort als proefkonijn gebruiken voor een zeer geavanceerd, digitaal procédé. Daar wilde Van Eekelen niet aan. Enschedé haakte af, om dat het bedrijf alles of niets wilde, zo luidde de lezing van Van Eeke len. Hij gaf wel blijk van irritaties in de richting van binnenlandse za ken en de staatsdrukkerij. "Achter mijn rug om bleef men een decen trale aanpak ontwikkelen. De staatsdrukkerij was daar nog steeds mee bezig. Dat heeft de sfeer wezenlijk verziekt. Ik zei tegen Van Amelsvoort: als je het er niet mee eens bent ga je maar naar de minis ter-president". Geofferd De PvdA'er Piet de Visser ont dekte ooit het 'paspoortmonster', dat politieke carrières breekt. De huidige staatssecretaris Van der Linden was het eerste slachtoffer. Hij werd in naam van de Staat geof ferd door premier Lubbers, erken de de minister-president gisteren ruiterlijk voor de commissie. Op aandringen van Lubbers gooide minister Van den Broek zich in de paspoortstrijd. "Hans, als ik dit al lemaal overzie, moet je de pas poortzaak zelf in handen nemen", vertrouwde Lubbers zijn collega van buitenlandse zaken toe. Toen de Kamer in april 1988 om standig debatteerde over de pas poortaffaire en Van der Linden 'po litiek ontmand' achterliet, was dat" een schijn-overwinning. Want Van den Broek had al in februari de fei telijke gang van zaken rond het paspoortproject in handen. Gisteren bleek ook premier Lub bers een knauw van het 'paspoort monster' te hebben opgelopen. Hij poogde wel de ruzie tussen Van Eekelen en oud-staatssecretaris Van Amelsvoort te sussen, maar daar bleef het bij. De premier ver diepte zich maar half in het pas poortdossier, constateerde een ver baasde commissie-voorzitter Her mans. Ook na twee mislukte bemidde lingspogingen ondernam de pre mier niets. De staatssecretarissen hervatten hun straatgevechten, Lubbers liet ze hun gang gaan. In het eindrapport van de commissie zal Lubbers vermoedelijk wel een tikje op de vingers krijgen. Zelfs de grote staatsman is feilbaar. Brutaal De échte politieke zwarte piet blijft echter bij Van Eekelen. Met zijn brutale optreden heeft hij de tribune bespeeld, maar bij de en quêtecommissie werden de wenk brauwen al gefronst. Wellicht moet Van Eekelen bij de lezing van het eindrapport concluderen dat ook hij door het 'paspoortmonster' is gegrepen. De vraag blijft echter welke poli tieke consequenties dat zal heb ben. Een negatief oordeel van de enquêtecommissie over Van Eeke lens handtekening onder het be ruchte contract met KEP kan im mers op twee manieren uitgelegd worden. Er kan een aanbeveling in gelezen worden om dat contract op te zeggen, maar de schade voor de Staat loopt dan waarschijnlijk in de tientallen miljoenen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3