Massaal op zoek naar de zon na slechte zomer '87 'Een nieuwe wond aan het bloedende hart van Maria' Reportage Vakantie-uittocht belast routes naar het zuiden 'h tow woom om m m Bisschop Bar: Acht Meiwillens en wetens' tegen de draad PAGINA 2 DONDERDAG 30 JUNI 1988 door Jos Heymans DEN HAAG - Mijd de weekeinden, rijd doordeweeks! Dat is het advies van de ANWB aan de vooravond van de eer ste, grote vakantie-uittocht. Eind deze week beginnen de schoolvakanties in het zuiden van het land. Bijna twee mil joen Nederlanders uit die regio vertrekken dan naar een, "Er wordt in Europa hard gewerkt aan de verbetering van de wegen, waardoor het aantal knelpunten gelukkig steeds minder wordt", zegt Lorsheijd. In eigen land is er nauwelijks meer sprake van echte knelpunten voor het vakantiever keer. De kans op filevorming en ver tragingen in de zomer beperken zich tot de N-59 (Zeelandroute), de rondweg om Breda, de weg Arn- hem-Apeldoorn (N-50) en een stuk je snelweg A-2 ter hoogte van Weert. De grensovergangen geven meestal geen problemen. doorgaans zonnige, vakantiebestemming in het buiten land. Een miljoen andere landgenoten kiezen voor een ver blijf in eigen land. Een week later gaan ruim 3 miljoen mensen uit het midden van het land met vakantie en de week daarna volgen nog eens 3,5 miljoen landgenoten uit de noordelijke provincies. In totaal trekken 5,4 miljoen men sen deze zomer naar het buitenland en hebben vier miljoen anderen voor een binnenlandse bestem ming gekozen. Dat is een toename van 3,5 procent ten opzichte van het vorig jaar. Vooral de buiten landse (zon)oorden zijn in trek, zeg gen Jacques Lorsheijd en Paul van Oijen van de ANWB. "Je kunt er bijna blind op varen. Als er een slechte zomer is geweest, en dat was zo in 1987, dan zoeken de Ne derlanders het jaar daarop massaal de zon op". Het zijn hoogtijdagen voor de tientallen, bijna uitsluitend vrou welijke personeelsleden van de af deling actuele informatie op het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag. Dagelijks moeten dui zenden vragen van vakantiegan gers worden beantwoord. Daar naast verzamelt de afdeling met de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie en het KNMI allerhan de gegevens, die hun invloed heb ben op het toeristenverkeer, zoals filevorming, wegopbrekingen. sta kingen. weerberichten en wachttij den bij veerdiensten. Die informa tie wordt weer doorgespeeld naar het ANP. de dagbladen, de omroe pen en teletekst. Alle gegevens tesamen vormen een inventarisatie van de knelpun ten in het wegennet van Europa. België/Frankrijk In België moet rekening worden gehouden met grote verkeersdruk te op de weg Gent-Oostende (A-10) en op de route door de Ardennen (N-4). Steeds meer vakantiegan gers op weg naar het zuiden kiezen voor deze route, waar geen tol hoeft te worden betaald in tegenstelling tot de snelweg naar Parijs. Boven dien is de benzine in Luxemburg veel goedkoper. De ANWB advi seert niet met tanken te wachten tot de laatste benzinestations voor de Franse grens. Daar staan door gaans tientallen auto's in rijen te wachten. Frankrijk is nog altijd de favorie te bestemming. Dit jaar gaan er naar verwachting een miljoen Ne derlanders naar toe. Samen met miljoenen andere vakantiegangers zorgen zij voor kilometers lange fi les op de wegen rondom Parijs, in Bretagne en op de autoroute naar ring. De verkeersader naar het zui den loopt altijd vast", weten de specialisten van de ANWB. Het devies om de wegen in de weekeinden te mijden, geldt voor alle landen, maar zeker voor Frank rijk. De 'zwarte dag' - de datum waarop de Fransen met vakantie gaan en miljoenen andere toeristen naar huis terugkeren - is een begrip in Frankrijk. Dit jaar valt de 'zwar te dag' op zaterdag 30 juli. Ook waarschuwt de ANWB voor zeer drukke wegen op woensdag 13 juli, de dag voor Frankrijks nationale feestdag, en het weekeinde van 26 en 27 augustus als de Fransen huis waarts keren. Westduitsland Ook de Westduitse autobahnen hebben hun specifieke knelpun ten. Rondom Keulen is het altijd druk, zegt de ANWB. Andere druk ke tot zeer drukke wegen zijn de A- 3 van Frankfurt naar Neurenberg, de A-8 op het stuk van Karlsruhe naar Ulm en het deel van Miinchen naar de Oostenrijkse grens en de A- 5 van Karlsruhe naar Freiburg. Op de noord-zuidroute (A-7) worden deze zomer op acht plaatsen weg werkzaamheden verricht, waar door extra files zullen ontstaan. De eerste grote drukte op de Westduitse autobahnen wordt ver wacht op 8 en 9 juli, wanneer de deelstaat Nordrhein-Westfalen met vakantie gaat. Op 22 juli volgt Beieren. Maar het grootste aanbod het zuiden. "Files van 40, 50 en 60 kilometer zijn dan geen uitzonde- Dit weekeinde begint de vakantie-uittocht. Verkeersdrukte dus bij de grens aan verkeer verwacht de toeristen bond op 29 en 30 juli (de Volkswa genfabrieken gaan dan weer aan de slag) en op 12 en 13 augustus (wan neer de vakantie afloopt van het personeel van de Fordfabrieken). De benzine in West-Duitsland, toch al niet de duurste, is langs de kleinere wegen doorgaans goedko per dan langs de autobahnen. Veel vakantiegangers willen vlak voor de grens de snelweg verlaten om tamelijk goedkoop te tanken. Dat levert nogal eens problemen op. De afslagen voor de grens zijn vaak vol en worden dan door de politie afge sloten. Het is dus raadzaam om tij dig benzine in te nemen en niet te wachten tot de tank bijna leeg is. Oostenrijk Wie Oostenrijk via de noord- zuidroute (A-7) binnenkomt, moet rekening houden met filevorming en vertraging. Bij de Westduitse grensplaats Fussen eindigt de autobahn. Andere drukke wegen zijn de A-12 (Innsbruck-Kufstein) en de A-13 (Innsbruck-Brenner- pas). Ook de tweebaansweg van Salzburg via Graz naar de grens met Joegoslavië is niet aan te beve len. Een van de meest hinderlijke knelpunten in Oostenrijk, rondom Villach, behoort vanaf 1 juli tot het verleden. Dan is de aansluiting van de A-10 op de A-2 eindelijk gereali seerd en hoeven de toeristen, op weg naar Karinthië, niet meer door de buitenwijken van Villach te rij den. Zwitserland De problemen op de verkeerswe gen in Zwitserland beperken zich tot de St. Gotthardtunnel. "Het ver keersaanbod is daar het hele jaar door erg groot", vertelt Lorsheijd. De overige wegen zijn beduidend minder druk. Veel toeristen op weg naar het zuiden kiezen voor alter natieve routes via Frankrijk of Ooastenrijk, omdat ze in Zwitser land een autobahnvignet moeten hebben. Wie toch door Zwitserland wil, kan zo'n vignet ook in Neder land kopen. Dat bespaart opont houd aan de grens. Het vignet kost f 41,50 en is verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Italië In Noord-Italië is het op alle zon dagen in juli en augustus zeer druk. Ook hier geldt dat de wegen het beste op doordeweekse dagen kun nen worden bereden. De ANWB verwacht topdrukte in Italië in de weekeinden van 6 en 7 augustus en van 27 en 28 augustus. Ook op de voorafgaande vrijdagavonden zul len de wegen overvol zijn. De files in dit gebied ontstaan doorgaans rondom de grote steden (Milaan, Genua, Bologna en Florence) en in de kustgebieden langs de Adriati- sche en Middellandse Zee. Actuele ANWB-informatie over het wegverkeer in Europa via de nummers 06-91091010 (voor Groot- Brittanniè, België, Frankrijk en Spanje); 06-91091080 (West-Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Joegoslavië en Griekenland). Over de toestand van de wegen in Nederland is informatie verkrijg baar via telefoonnummer 070- 313131 Bisschop Lefèbvre richt eigen r.k. kerk op ROME - In het Zwitserse stadje Econe voltrekt zich vandaag het eerste schisma, de eerste radicale breuk binnen de katholieke kerk van deze eeuw. Tegen het uit drukkelijk verbod van paus Jo hannes Paulus II in, wijdt de re bellerende reactionaire bisschop Marcel Lefèbvre vandaag vijf van zijn volgelingen tot bis schop. door Marjon van Roijen Volgens de kerkwetten van het Vaticaan betekent dit dat Lefèb vre en de zijnen zichzelf hiermee automatisch hebben uitgesloten, 'geëxcommuniceerd', van de ka tholieke kerk. Dat betekent dat ze geen sacramenten meer mo gen ontvangen, zoals de biecht of de communie en dat ze zijn ver oordeeld de rest van hun leven in 'doodzonde' te leven. Tot op het allerlaatste moment heeft paus Wojtyla, die zelf niet bepaald als progressief te boek staat, geprobeerd om de dreigen de scheuring met het ultra-con servatieve deel van zijn kerk te voorkomen. Op 5 mei jl. kwam het zelfs tot een compromis met Lefèbvre. Ondanks het feit dat hij twintig jaar lang op weinig verhulde toon tekeer is gegaan tegen de 'modernisten' en 'geloofsverra- ders' en de 'ketters' van de heili ge stoel in Rome zei hij toen: "Ik erken jou dissidente Broeder schap, en alle priesters die je in de loop der jaren illegaal gewijd hebt. Ik benoem zelfs een bis schop uit jou midden. Op voor waarde dat jij ophoudt openlijk tegen het Vaticaan te ageren". Daar kwam ook het geschre ven akkoord met kardinaal Rat- zinger het hoofd van de mo derne Vaticaanse inquisitie op neer. Maar Lefèbvre had nauwe lijks Rome verlaten, of hij riep in zijn hoofdkwartier in Zwitser land een persconferentie bijeen, waarop hij het akkoord met het Vaticaan eenzijdig verbrak. Eén bisschop was Lefèbvre niet ge noeg. Hij wilde er vier. En boven dien zou hij zelf wel bepalen waar en hoe ze gewijd moesten worden. Smeekbrieven De paus schreef smeekbrieven aan Lefèbvre, waarin hij zijn broeder onderdanig verzoekt, "ja, ik smeek je zelfs om te ge hoorzamen". Er wordt bemid deld en gelobbied en getelefo neerd naar Econe. Alle kerken in het bisdom van Sion in Zwitser land waar Econe onder valt zijn al drie dagen aan het vasten en bidden in de hoop dat "onze Heer hun geesten verlicht". Maar zelfs de pauselijke op roep aan Lefèbvre om "geen nieuwe wonden toe te brengen aan het bloedende moederhart van de Heilige Maagd Maria", vermogen Lefèbvre niet te ver murwen. Hij beklaagde zich over de "wrede vervolging" van Ro me, en is van mening dat zelfs de "Sovjets nooit gedaan hebben wat de kardinalen in Rome mij aandoen". Gisteren gooide Lefebvre de deur definitief dicht door paus Johannes Paulus II en 'anti christ' te noemen: "De stoel van Petrus, en ook de andere hoge ze tels in het Vaticaan worden bezet door anti-christen", schreef Le febvre gisteren in een open brief aan zijn vier nieuwe 'bisschop pen' Bisschop Lefèbre: veroorzaker van het eerste schisma in de roomskatholieke kerk sinds eeu wen. (loto EPA) De breuk heeft zich nu vol trokken. In de aanwezigheid dui zenden volgelingen wijdde Lefè bvre vandaag (zonder pauselijke toestemming) vier van zijn adepten tot bisschop, nadat hij gisteren al zestien seminaristen tot 'priester' had gemaakt. De vraag die nu overblijft is, welke consequenties dit schisma heeft voor de officiële katholieke kerk. Niet voor niets sprak paus Wojtyla gisteren van "een im mense droefheid", en zei hij te hopen dat "God almachtig ons de weg zal wijzen om, door tus senkomst van de Maagd te voor komen dat er een nog groter kwaad geschiedt". Het is duide lijk welk kwaad door Johannes Paulus II hier wordt bedoeld: een eventuele massale overloop van gelovige naar de nieuwe kerk van Lefèbvre. Enige waarheid Lefèbvre heeft er namelijk geen doekjes om gewonden dat hij van plan is zijn eigen kerk te stichten. Of beter gezegd: Lefèb vre vindt dat hij zelf de "enige echte kerk op aarde" is en niet het Vaticaan in Rome. Immers, met het Tweede Vaticaanse Con cilie in 1962 waarbij er een aantal moderne hervormingen zijn doorgevoerd, zoals de afschaf fing van de mis in het Latijn, heeft het Vaticaan gebroken met j "de Kerk van altijd", vindt Lefe bvre. "En daarom", zo redeneert Lefèbvre, "is de kerk van Rome niet katholiek". "Alleen wij zijn i de enige waarheid". De verwachting is echter dat niet al te veel gelovigen Lefebvre zullen volgen, nu hij het tot een breuk heeft laten komen. Uit een recent onderzoek, dat gedaan werd onder misbezoekers uit vijftien verschillende landen, blijkt dat 14 procent van de gelo vigen Lefèbvre's kritiek op Ro me "volledig gegrond" vindt. Maar slechts 2 procent verklaar de zich bereid om Lefèbvre ook na een schisma te volgen. Bovendien, zo kondigde het Turijnse dagblad La Stampa aan, zou de paus op het punt staan een brief te sturen naar alle bis- dómmen in de wereld "waarin hij speciale maatregelen aankon- digd ter herwinning van een zo groot mogelijk aantal 'traditione- len". Een van die maatregelen zou de toestemming zijn om de mis weer in het Latijn voor te dragen. "Nee, het is niet goed wat daar allemaal gebeurt. Ik voel steeds meer de behoefte, dat duidelijk te maken aan degenen die wél trouw zijn aan de kerk" Een redacteur van het ANP sprak met bisschop Bar van Rot terdam. Onderwerp: de 'Acht Mei-beweging', een samenbal ling van kritische en vernieu wingsgezinde rooms-katholie- ken, nu al meer dan negentig or ganisaties. De bisschoppen zijn bezorgd over de 'verharding' aan de kant van 'Acht Mei'. Er zijn nu een paar gesprekken geweest tussen afgevaardigden van de bisschop pen en de beweging. Mochten de bisschoppen in augustus beslui ten die gesprekken niet voort te zetten, dan is dat uit zorg voor de genen die niet begrijpen wat 'Acht Mei' voorstaat. Bisschop Bar: "Die mensen vragen: mag dat dan allemaal? Dan antwoor den wij: nee, dat mag niet. Er is de bisschoppen alles aan gele gen, gezamenlijk te bijven op trekken ten opzichte van de Acht Mei-beweging". Het besluit van het 'Acht Mei'- bestuur om het niet-goedgekeur- de tafelgebed 'Gij die weet' van Huub Oosterhuis vorige maand op de manifestatie in Utrecht op nieuw te gebruiken, vindt Bar (59) 'volstrekt onbegrijpelijk'. "Willens en wetens is dit gebed voor de tweede keer gebruikt, hoewel bekend was dat de bis schoppen er ernstige bezwaren tegen hebben". Verharding Bij het laatste gesprek met 'Acht Mei' vroeg de delegatie van de bisschoppen waarom dat ge bed weer was gebruikt. "Toen trad een duidelijke verharding op in het gesprek. Dan denk ik: is dat nou een groepering waar je je hoop op kunt vestigen? Het ging zo: wij wisten heel goed dat het niet kon, maar we hebben het toch gedaan. Een duidelijk teken van hoe binnen deze beweging ook tegen andere dingen wordt aangekeken". Bisschop Bar vindt het tegen strijdig dat 'Acht Mei' aan de ene kant steeds zegt kerk en bis schoppen niet te willen missen en ernst te willen maken met al les in de kerk, maar aan de ande re kant daar zo weinig van laat merken. "Ik vraag me werkelijk af waaruit hun verbondenheid met de kerk blijkt". Het gebruik van het omstre den tafelgebed is, volgens de bis schop, daarom zo 'ontzettend pijnlijk' omdat het over de hoof den van een groot deel van de achterban heengaat. "Wat mij in deze beweging verontrust en daarom heb ik ook in de delega tie willen zitten is, dat er zo veel mensen zijn die daar wat in zien ondanks alle bezwaren die eraan kleven". Hoewel de discus sie over de resultaten van het Tweede Vaticaans Concilie nog niet is afgelopen, liggen bepaal de zaken wel vast door besluiten van de concilie-commissie of de curie. "Daarom mag je niet al te gauw zeggen: dat hebben wij nu besloten, dat is ónze verantwoor delijkheid en daarom doen wij het zó". "In het geval van het tafelge bed hebben de bisschoppen het recht en de opdracht bepaalde dingen te zeggen. Om in de litur gie het teken van de Heer te stel len heb je instemming, maar ook toestemming van de kerk nodig. Dat hebben wij in gesprek met 'Acht Mei' ook duidelijk gezegd. Er zijn enkele vergelijkbare ge beden in het Nederlands ver schenen die ter goedkeuring aan het Vaticaan zijn voorgelegd. Dat is, denk ik, nodig om het sacra ment te kunnen vieren. Liturgie is niet iets dat je alleen als groep met elkaar doet". Bisschop Bar begrijpt de 'soms halsstarrige houding' van gelovigen tegenover voorschrif ten van de kerk niet goed. "Die goedkeuring van het Va ticaan heeft mij nooit gedrukt, integendeel. Het geeft mij zeker heid datje op de goede weg bent. Het is veel meer dan discipline alleen. Het is een uiting van die pe verbondenheid met de we reldkerk. Regels van die wereld kerk moeten worden toegepast. Anders krijg je volstrekt onver gelijkbare en dikwijls ook on werkbare situaties. Als je als Ne derlanders altijd zeggen moet: wij doen dat niét, want wij heb ben wat anders, dan is dat zeer moeilijk te verkopen". Dat de bisschoppen zich te genover de buitenwacht niet al tijd als eenheid opstellen, erkent Bar. "Maar op veel punten valt dat nog wel mee. Wij zijn één in geloof. Alleen beleidskwesties geven soms moeilijkheden. We zijn te snel geneigd te zeggen dat een bepaald besluit het. geloof aantast. Het zou helpen als we een duidelijker onderscheid maakten tussen beleidszaken en strikte geloofszaken. Wij beieven nu een tijd van verwarring Dat is ook voelbaar in het bisschoppen college. We moeten er als bis schoppen daarom alles aan doen. zo dicht mogelijk bij elkaar te blijven. De eenheid is door de Heer gegeven. Daaraan moeten we blijven werken". Wat die 'verwarring' betreft kan de identiteit van zich 'katho liek' noemende organisaties als voorbeeld dienen. Bar: "Sommi ge katholieke organisaties, voor al in het westen van het land, ver keren in moeilijke omstandighe den. Ze ondervinden veel weer stand. Mij wordt weieens gezegd: vindt u dat nou katholiek? Dan zeg ik: nee, maar ze proberen het wél te zijn. En daarom houden ze het predikaat katholiek, in af wachting van betere tijden. Maar ik zeg er wel bij: dit predikaat laat geen individuele invulling toe". Enquête in Lisse De hervormde wijkkerkera- den Oost en West en de centrale kerkeraad in Lisse zijn van plan begin september, vlak voor het nieuwe 'kerkseizoen', een onder zoek in te stellen naar hoe de ge meenteleden het functioneren van hun plaatselijke kerk erva ren. Het wordt een uitgebreid on derzoek voor iedereen, jong en oud, meelevend of niet, zo be richt de predikant P. C. 't Hooft in het kerkblad. Het onderzoek beslaat diverse terreinen van kerke werk, zoals ouderlingen en pastoraat, diake nen en kerkvoogdij, de contac ten met de gereformeerde kerk en wat de gemeenteleden verder zelf te berde willen brengen. Tot gemeenteleden die zich afvragen of 'het kerkvolk' nu de dienst gaat uitmaken, zegt de Lisser predikant: "De dominees en de kerkeraad zijn ook niet de baas. Nee, er is maar één Heer. Maar om dat op het spoor te komen is het goed, ook te luisteren naar el kaar". Hervormde Kerk: beroepen te Glanerbrug (Ov.) G. H. Hoek man Ommelanderwijk-Meeden (Gr.) Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Nuenen (her vormd-gereformeerd) voor deel werk kandidaat mevrouw G. F. Struys aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Zuidhorn F. H. Folkerts Stads kanaal. Lefebvre. De opstandige conservatieve aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft gisteren in Econe (Zwitserland) zestien priesters gewijd. Econe is het hoofdkwartier van zijn priester broederschap 'Pius XI'. In zijn preek veroordeelde Lefebvre op nieuw het 'liberalisme' van het Tweede Vaticaans Concilie en de 'catastrofale gevolgen' daarvan. De paus deed gisteren een al lerlaatste poging om de ge schorste aartsbisschop af te hou den van wijding van vier bis schoppen vandaag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2